15 Protestmars tegen komst van ziekenhuis A Sloop Nieuwlandse flats begonnen 'Vlaardingen in 2020' laat bewoners Babberspolder koud Broekpolderkolder Bewoners Bijdorp voorzien grote problemen als 'rampzalig plan' wordt uitgevoerd Politiek krijgt applaus na afWijzen bouwplan gem! a Rotterdams Dagblad Woensdag 19 mei 1999 Als er m Vlaardngen over de Broekpolder wordt gepraat, lyden de sprekers (politici, ambtenaren) aan een acute aanval van geheugen verlies. Nu weer: op voorstel van D66 gaan tien Schotse Hooglanders grazen in de polder en SRG-raadslid Rien Lensvelt en ambtenaar Roel Blom roepen eendrachtig in koor dat die beest) es er geen enkel gevaar lopen- Blom: Er kan niets misgaan, ik heb de inspecteurs van de Veterinaire Inspeetie verschillende malenop sleeptouw genomen door de Broek polder, ze hebben allerlei gewassen meegenomen en doorgestuurd naar het RIVM, zowel het RIVM als de Inspectie hebben het groene licht gegeven, Lensvelt (aiet gehinderd door gevoel voor verhoudin gen): We moeten met doen of het hier Hiroshima is. Die grond, ligt er veertig jaar en verschoont zich ook. Welnu, laten we eens in de archieven duiken; - juni 1976: het Insti tuut voor bodemvruchtbaarheid in Haren rapporteert dat de grond beter met gebruikt kan worderrvoor de aanleg van volkstuinen van wege het gehalteaan het sterk giftige cadmium. Het Milieu Actiecen trum Nederland onthult dat dit rapport twee maanden geheim is ge houden door de gemeenteVlaardingen. - augustus 1976: burgemeester en wethouders waarschuwen de be volking ervoor dat voedingsgewassen uit de Broekpolder mogelijk schade aan de gezondheid kunnen opleveren. - november 1976: het Ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne bevestigt deze waarschuwing en zegt verder: het aanbieden van deze gewassen aan dieren zou kunnen leider. tot opeenhoping van bepaalde metalen in de organen van deze dieren. -januari 1977: bij graangewassen uit de Broekpolder is een te hoog cadmïumgehalte aangetroffen. -februari 1977: het Centraal Diergeneeskundig Instituut Rotterdam meldt dat het ongewenst is om in de polder afgeschoten wild voor consumptiedoeleinden te gebruiken. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid m Bilthoven rapporteert datde Broekpoldergewas sen resten boven de wettelijk toegestane maximumwaarden bevat ten van gechloreerde koolwaterstoffen en extrab eerbaar organïseh- gebonden chloor. De gehaltes aan endrin en dieldrin zijn dermate hoog, dat de gewassen als ondeugdelijkmoeten worden beschouwd. Verder werden gevonden: hexachloorbenzeen, isodrin, teledrin en zeer hoge gehalten niet nader gedefinieerde organiscb-gebonden chloorverbindingen. -januari 1980: het Staatstoezicht op de volksgezondheid zegt dat de toxische verontreinigingen onder bepaalde omstandigheden kunnen oplossen en mogelijk langs de weg van het voedsel of drinkwater een bedreiging kunnen vormen voor de gezondheid yandemens. -juli 1981: het Centraal Diergeneeskundig Instituut heeft grote re serves tegen de consumptie van hazen en konijnen uit de Broekpol der. -1985: het Heidemij Adviesbureau raadt het spelen van kleine kin deren op de bodem van de polder af en adviseert hondenbezitters enige voorzichtigheid. - 1999: ambtenaar Blom noemt de commotie over de giftige grond "verschrikkelijk overtrokken" en raadslid Lentvelt meent dat het Omo regent in Vlaardingen. DICKVAN DER LUGT Woensdag 19 mei SCHIEDAM Patiëntenvoorlichtingscentrum Schieland Zieken huis. Spreekuur Algemene Nederlandse Gehandi capten Organisatie, 10 00-12.00u, en spreekuur Psori- asisvererugïng Rotterdam, I4.00-16.00u. Dc Woud- hoek. Nasimaaltijd, 12.00U. Blauwe Brug. Skaten vanaf 8 jaar en spelenmiddag vanaf 4 jaar, 13,30- 16.00u. Zorgcentrum Thurlede. Kom zing met ons mee, 14.0Qu. en optreden Sursum Corda, I9.00u. Klupbuis Oost, Boerhaavelaan 79. Themabijeen komst Cara, 20.00u. Theater a.d. Schie. Robert Long metMeer dan ooit,20.15u. VLAARDINGEN Dc Soenda. Binnen jeu de boules, 10,00-11.30u. en sjoelen, 14.00-16 QOu. Café Vlietzicht, Vlaarding- sekade 60. Start kanotocht, 19.00u. Vrederkerk, 01- mcndreef, Bijeenkomst 'Passage' afdeling Holy- Noord over ontspanningstherapie, 20.00u. MAASSLUIS Centrum voor Natuur en Milieueducatie, Haven straat 2d, cursus bloemschikken met mlde bloemen, 20.00u. Donderdag 20 mei SCHIEDAM Patiëntenvoorlichtingscentrum Schieland Zieken huis. Spreekuur Lupus Patiëntengroep, 12.30-14.00u. en spreekuur Nationale Vereniging voor Fibromyal- giepatienten, 14.00-16.0ÖU. Zorgcentrum Thurlede. Bloemschikken, 14.00u. Filmhuis, Nieuwstraat 12. The Truman Show, 21.0Cu. Podium Café, Lange Ha ven 28. Marco Diamantatos sessie (kwaliteitsmuziek- spektakel),21.30. VLAARDINGEN DcBabberspolder. Bingo, 10.00-11.30u. Grote Kerk. Lunchconcert door Aad Zoutendijk, 12.45-13,15u. Clubgebouw Natsec, Watersportweg Broekpolder. Vaartocht grote kayak, 19.30u. De Groene Luiken, Oosthavenkade 8. Informatieavond Kosovo, 20.0ÖU. Bioscopen t/mwo.l9mei. Cinerama 1: 'Message in a bottle' (12) dag. 12.40- 15.30-18.20-21.20. Cin.2: 'The other sister' (al) dag. 12,20-15.15-18.10-21,10. Cia.3: 'Blast from the past' (al) dag 13-19-21,40, ma.di ook 16. Cin.4: 'Astenx Obelixtegen Caesar' (al)dag. 12 40-18 40-21.30, ma.di. ook 15.30. CinA: 'La vita bella' (al) dag. 12 50-15.40- 18.30-21.20 Imax Theater: 'Extreme'(al),ig. 14-16-20 (20 u. Eng- .vers.) a's Elephant Kingdom (al) dag. 15-19. Whales dag. 13. 'Saving private Ryan' (16) dag. 21. Venster 1: 'De boekverfiiming' (16) dag. 20. 'My name is Joe' (16) dag. (beh.tna22, vr. ook 15. Sneak pre view (16) ma. 22. Ven.2: 'Él viento se llevo ló que' (16) do.t/m.za.19.30 'Festen' (16) do.Vmzo.22. Moviezone: 'L'appartement' (16) vr 15.30. Cinema 2000. 'Ludwig' (16) ma di.wo. 19.30. Ven.3: 'Following' (16) dag. 19.30. 'Journey to the sun' (16) dag 22. Ven.4: 'Het vijfde seizoen' (16) dag. 20. 'La vie révée des anges' (16) dag. 22. Lumière 1: 'I still know what you did last summer' (16) dag 13-15.45-18 30-21. Lum. 2: 'Bride of Chucky' (16) dag. 13.45-16.30-19-21 BO, zo. met 13.45. Lum.3: 'Babe: pig m the city' (al) dag. 16-18.30, ma.di ook 13.30. '8 mm' (16) dag 21 Lum. 4:'Holy man'(al) dag. 12.45-1545-1845 'The faculty'(16)dag 23 45 Pathé 1: 'Arlington road' (16) dag 11.55-15.1Q-18.15- 21. Pat.2: 'American history Xs (36) dag. 11-13.30-16- 18.45-2120 Pat.3: Hush hour1 (16) dag. 1130-16.50- 19.10-2150, d" met om 21.50, ma.di. ook 13 50. Sneak Preview: 'Hebben we bestaansrecht?' (16) di 21.50. Pat.4: 'True crime' (16) dag. 11.50-15.20-18 20-21.20. Pat.5: 'Forces of nature' (al) dag. 11.30 (za om 11.40)- 14-16.30-19-21.40. Pat.6: 'Shakespeare in love' (al) dag. 16.10-18.50-21.30, ma.di.ook 11-13.35 Pat.7: 'A ci vil action' (al) dag 16.10-18.55-21.30, ma dj ook 11- 13.35., Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mar/ëtte Olsthoom, Eefje Oomcn, Sander Sonnemans Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Sander Sonnemans Schiedam Bewoners van Bijdorp houden morgenavond een protestmars tegen de geplande komst van het streekzieken huis in hun wijk. De demonstratieve optocht is op poten gezet door de Commissie Wijkbelangen van Wijkveremging Bij dorp, die spreekt van een 'rampzalig ziekenhuisplan'. In de wijk zelf wordt morgenge- toond hoe het straatbeeld er vol gens de bewoners uit ziet als het ziekenhuis er toch komt. Hoe ze dat gaan doen, wordt nog geheim gehouden. De route van de pro testmars tegen het 'rampzalige ziekenhuisplan' is wel bekend. De demonstratie leidt langs de be dreigde woningen aan de Schie- damseweg, het parkeerterrein bij NS station Schiedam-Nieuwland, een deel van de Poldervaart en di verse kruispunten in de nabije omgeving van het Bijdorpplein waarop het fusieziekenhuis moet verrijzen De Commissie Wijkbelangen Bij dorp voorziet met de komst van hel ziekenhuis, net als bewo nersverenigingen uit de naburige wijken Nieuwland en Spienngs- hoek grote parkeerproblemen en een verkeerschaos. Volgens de commissie is door wethouder Haf kamp m de commissievergade ring van 16 maart jongstleden er kend dat de verkeerstechnische knelpunten in de omgeving nog met helemaal zijn onderzocht. Dat wordt tevens geconstateerd door Buieau Zandvoort dat in op dracht van de gemeenten Schie dam en Vlaardingen een locatie- onderzoek heeft verricht Spoedeisend In de verkeerskundige analyse wordt geschreven dat 'gebruik is gemaakt van snel toegankelijke informatie gezien het spoedeisen de karakter van deze studie Ver keersmodel- of verkeerssimula- tieberekeningen hebben daarom geen deel van deze studie uitge maakt Voorts zegt de rapportage van Bureau Zandvoort dat ook de tussentijdse bevindingen in het ontwerpproces dat gedurende het afgelopen jaar rond het zieken huis heeft plaatsgevonden, van wege tijdsbeperkingen met zijn meegenomen In het rapport wordt geconcludeerd dat zowel de regionale als de lokale bereik baarheid van de locatie van het ziekenhuisterrein 'm potentie zeer goed is. afhankelijk van de verkeersbelasting van de ver keersaders" De kwaliteit van de bereikbaarheid is afhankelijk van de verhouding tussen de intensi teit en capaciteit van deze wegen Bekend is echter wel dat in de ochtend-en avonds pits zich regel matig verkeersopstoppingen voordoen De knelpunten worden gevormd op de kruispunten van de Nieuwe Damiaan met de Schiedamseweg en met de Harga- laan. Om een grotere capaciteit van de kruisingen te bereiken moeten meer en langere opstel stroken worden aangelegd Maar volgens Bureau Zandvoort kon den de gedetailleerde berekenin gen die nodig zyn om het aantal voorsorteerstroken en de lengte er van te bepalen, met binnen het tijdsbeslag van het onderzoek worden uitgevoerd. Wel staat vast dat de verkeersdrukte rondom de geplande plek voor het nieuwe ziekenhuis het de hulpdiensten lastig kan makpji. Omdat m nood gevallen ziek nwagens op de Nieuwe Damiaan door de schei dingvan de njbanen eventuele fi les voor de kruising niet kunnen mijden, moeten de kruisingen worden aangepast Voor de be reikbaarheid van het ziekenhuis moeten overigens meer verande ringen plaatsvinden. Infrastruc turele bamères zyn er voor fiet sers binnen een straal van vijf kal- kometer met, maar om de bereik baarheid te optimaliseren is een onderdoorgang van de spoordijk nodig. Die is dan ook m het voor ontwerp-bestemmingsplan opge nomen. Verder bestaat nog het voornemen om met de bouw van hetziekenhuis de huidige perrons van het NS station te verlengen waarmee voor de treinreizigers een duidelijke looproute moet worden gecreeerd. De afgelopen weken betrof het nog slechts het zogenoemde 'mi slopen'. De drie Nieuwlandse flat gebouwen in de Van Marken straat en de Storkstraat zijn daar bij leeggehaald, zeg maar klaar gemaakt voor het grotere werk. Met dit laatste is de aannemer gisteren van start Uegaan. Een grote kraan hakt de betonnen flatskeletten in makkelijk af te voeren brokken. In totaal 174 fiatwoningen moeten tegen de vlakte. Een deel - de even num mers in de Van Markenstraat- zullen voorlopig nog niet ten prooi aan de sloopkogel. In dit flattlok bevinden zich namelijk drie woningen die nog bewoond zijn door mensen die al lange tijd strijd voeren tegen de sloop van het stukje gebied aan de rand van Nieuwland. De laatste weken zijn er echter gesprekken geweest tussen gemeente en bewoners en het ziet er naar uit dat een oplos sing voor de impasse in zicht komt. Foto Roel Dijkstra MaassluisHet komt maar zelden voor. Pubhek dat applaudis serend de politieke mening van i raads commissie begroet. Gisteravond was het in de Maas- sluise stadhuis zover. Een tiental bewoners van de Wouwermanstraat en de Hobbemastraat namen tij dens de raadscommissie ruimtelijke ordening opge lucht kennis van de mening van de politiek. Me frac ties waren het eens met de bewoners: een apparte menten- en kantoorcomplex past niet in het betref fende stukje Maassluis, Op de agenda stond de bouwaanvraag voor de nu vrije ruimte achter winkelcentrum Palet In een ge bouw met drie tot vijf lagen zouden appartementen en kantoor- en bedrijfsruimten moeten komen met er onder een parkeerkelder. Zo'n complex zien de omwonenden allerminst zitten. „Dit bouwplan moet van tafel want het gaat ons uitzicht bederven," ver woordde bewoner Van Aalst de verontrustheid. „Het past niet dat er een bedrijventerrein komt in deze woonomgeving." Liever een speelveldje voor de kin deren, voegde Van Aalst er nog aan toe. Tot vreugde van de bewoners waren alle politieke partijen het eens met Van Aalst. Gewezen werd op het gegeven dat dit stuk Maassluis de laatste jaren toch al een aantal flinke veranderingen heeft onder gaan zoals de bouwprojecten Toumesol en De Mees ters. „En w° hebben toch in de coalite afgesproken om Maassluis niet helemaal volte bouwen," merkte Joop Luyendijk (PvdA) op. „Ons advies is om dit plan toch nog eens te bekijken. Of er alternatieven zijn? En, overleg eerst eens met de omwonenden." Om aan de bouwaanvraag mee te werken, had de commissie ruimtelijke ordening gisteren in moeten stemmen meteen zogenaamdvoorbereidingsbesïuit Dit om, tegen het bestemmingsplan in, eventueel toch te kunnen bouwen. De commissie vond dit niet aan de orde omdat ze eigenlijk alleen in bijzondere gevallen van een bestemmingsplan wil afwijken, WD'er John Scheerstra daarover „Dit heeft geen spoedeisend karakter; ik wil eerst nadere informatie over de noodzaak van de bouw en over de snelheid waar het mee zou moeten gebeuren." Wethouder Frank Koen kon niet anders doen dan het college-voorstel in te trekken. Het komt (mogelijk in gewijzigde vorm) terug als het bestemmingsplan voor de hele wijk aan de orde komt, beloofde de wet houder ruimteüjke ordening. te*fas cw fawtviee DoorEefjeOomen Vlaardingen— Op het plantsoentje bij de kruising van de Van Hogen- dorplaan met de Rotterdamseweg zingt Tno Hasjee dal ze het 'in tij den met zo gezellig heeft gehad' TV-Rijnmondpresentatnce Jet Sol, die ingehuurd is om het pro gramma aan elkaar te praten, be dankt het pubhek 'dat tn zo grote getale is op komen dagen' Ook mompelt Sol iets over 'verhitte discussies' Het cynisme viert hoogtij bij het eerste Vlaardingse 'terras op tournee' Een laconiek grapje lijkt het beste antwoord op het totale gebrek aan belangstel ling voor de inspraakavond in de openlucht. Het 'terras' werd gisteren georga niseerd in het kader van het Stadsdebat, waarin Vlaardmgers hun gedachten mogen laten gaan over de toekomst van hun stad in het jaar 2020 Öm dal debat met te beperken tot een inventarisatie van de opinies van belangenorga nisaties, vatte de gemeente het plan op om de wijken m te trek ken. Daar, in hun eigen omge ving, zouden ook de 'gewone bur gers' wel losbranden, zo was het idee Bovendien, bewoners hoef den niet naar de gemeente toe, de gemeente kwam naar hen. Naar de spreekwoordelijke berg Vlaardingen had alles 'uit de kast' ge haald om het debat tot een ken. De bewo ners lieten net echter af weten. FotoFrea UbochanVRoel Dijkstra van Mohammed afgereisd, troffen burgemeester Bert Stam en ge meentesecretaris Jan Brinkman gisteravond echter bijna memand aan Het debat, dat al om vijf uur 's middags had moeten beginnen, was toen al een half uur uitge steld Misschien, zo was de hoop by de initiatiefnemers, deden de bewoners nog even boodschap pen? Maar als de discussie onder lei ding van presentatrice Sol een half uur later dan gepland van start gaat, biedt het opgebouwde terras nog dezelfde lege aanblik. Op de klapstoeltjes zjltcn slechts enkele kinderen, enthousiast nip pend aan de gratis bekertjes fns. Om de stand met drankjes dralen zo'n tien gemeenteambtenaren, die er vooral uit hoofde van hun functie zijn Als Sol aan haar eer ste vraag 'waar ergert u zich 't meest aan inVlaardmgen' begint, fluistert een van üe ambtenaren geschrokken 'dat er nog memand is'. Ondanks de gratis drank, on danks de decibellen van Tno Hasjee en ondanks het bekende tv-gezicht, komen de omwonen den hun huis niet uit. giuren zelfs niet vanaf het balkon O mvetende bewoners, die het parkje toevallig passeren, schrikken even als ze worden aangehouden door de Stadsdebat-enquêteurs. Voor vra gen als 'wat zou u doen als u de burgemeester van Vlaardingen was" willen er wel enkele een paar minuten stilhouden Maar mee doen aan de discussie op het ter ras, 'liever met' Het terras wordt drie kwartier eerder dan gepland opgedoekt De lage opkomst voor het debat, dat drie uur had moeten duren, wekt vooral verbazing, omdat de gemeente relatief veel reclame voor de openluchtdiscussie heeft gemaakt. Niet alleen werden er door de zogeheten 'promokids' Stadsdebat-folders in de wijk uit gedeeld, een week geleden kre gen alle huishoudens ter herinne ring ook nog een flyer in de brie venbus. Bewonersorganisaties werden apart benaderd. Vlak vóór het debat reed er een geluidswa gen door de buurt. Avondeten Volgens burgemeester Stam is de geringe belangstelling vooral te wijten aan het ongunstige tijd stip. „Aan het einde van de mid dag, begin van di d zitten de meeste mensen aan het avond eten." Omdat de vier terrassen op tournee' ingepland moesten wor den in één week, was een ander moment volgens de organisatoren, echter niet mogeEjk. Stam gaat ervan uit dat de derde en de vierde debatten, die vrijdag en zaterdag worden georgani seerd, wel meer mensen zullen trekken. Vrijdagavond staat het 'terras* bij winkelcentrum De Lo per in de wijk Holy. Stam: „Om dat de winkels dan nog open zijn, passeren er in ieder geval meer mensen." Dat geldt ook voor het debat zaterdagmiddag op het Veerplein, middenin het centrum. Over het tweede debat morgen m de Professor Teldersstraat in de Westwijk maakt hij zich ook geen zorgen, hoewel ook dat gepland staat op het 'avondeten-tydstip' van tussen vijf en acht uur. „In de Westwijk leeft op dit moment zo veel onder de bewoners, dat ik ze ker weet dat zij wèl komen opda gen. Over de plannen voor het asielzoekerscentrum zullen bij voorbeeld heel watvragen worden gesteld." Volgens gemeentesecretaris Jan Brinkman had de discussie scher per gemoetea Bewoners hadden zich wel laten zien als er over heel prikkelende stellingen werd ge debatteerd, denkt hy. Zo'n stel ling zou volgens Brinkman bij voorbeeld kunnen zijn: 'uw hui zen moeten weg'. „Niet dat er nu plannen bestaan voor sloop, dat nic' r wie weet, komt dit in de tc -i wel aan de orde. Er is ïmmeis in het verleden ook al vaak over gesproken." Het gaat om echt fundamentele kwesties bij het Stadsdebat, onderstreept de secretaris. „Dat maak je duide lijk door Vlaardmgers metprikke- Iende statements te confronte-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5