12 Paneel boven Vaanweg meldt filetijd Mama Joe Pizza legt Oude Westen een bezorg-boycot op fififïi Winkelcentrum Zuidplein klaargestoomd voor volgende eeuw I 8; jgiteL Statenlid wil 'filevliegtaig' 'Niet van operatietafel gehaald' Experiment transplantatie bij MS hoopvol Pinkster spektakel Bijeenkomst niet-rokers Nieuw project: automobilisten kunnen actuele verkeersinformatie ontvangen Verontruste burgers willen meer van de DCMR horen Bedrijfsleven: niet Ekkers, maar De Jong 'Rellen in Spangen incident' Eerbetoon aan wederopbouw Rctterdams Dagblad v&*;.s3 N&.-tdü «dl r** Donderdag 20 mei 1999 RotterdamHet 'filevüegtuig' van Radio Rijnmond moet te rugkeren, vindt G. W. van Veelen, lid van de provinciale staten voor de SGP/RPF/ GPV-fractie. Wegens geldge- bruik moest Radio Rijnmond kort geleden stoppen metde fi lemeldingen vanuit de lucht Van Veelen vindt het initiatief van de radiozender 'innovatief en milieuvriendelijk'. Het dient, meent hij, een vervolg te krijgen omdat hiermee de ver keersveiligheid, de mobiliteit en de bereikbaarheid worden verbeterd. Doöï een verminde ring van filekilometers wöfdt het milieu minder belast. Hij vraagt het provinciebe stuur in overleg te treden met de initiatiefnemers, provincia le- en rijkswaterstaat, de stadsregio Rotterdam, alsme de de gemeente Rotterdam om een oplossing te zoeken voor een financiering van dit pro ject RotterdamBurgemeester I. Op stelten ontkent dat de 16-jarige Feyenoord-supporter die een ko gel in zfin nek kreeg tijdens de rellen na het kampioensfeest op de Coolsingel door de politie 'van de operatietafel is gehaald'. De po litie heeft hem meegenomen na medische behandeling, aldus de burgemeester. Hij zei dat vanmor gen in de raadscommissie politie zaken in het stadhuis. Volgens de advocaat van het slachtoffer, mr. C. Noppen, is de jongen medische zorg onthouden. Hij zou zijn meegenomen door de politie zonder dat de kogel was verwijderd. Het Dijkzigtzieken- huis onderzoekt de zaak. Rotterdam Het Academisch Ziekenhuis Rotterdam experi menteert met een voor Nederland nieuwe behandeling voormensen die lijden aan de chronische ziek te Multiple Sclerose (MS). Het is een beenmergtransplantatie ge combineerd met chemotherapie en bestraling. In de Verenigde Staten is het onderzoek al langer gaande en zijn de resultaten hoopgevend. Twee MS-patiënten hebben in Rotterdam inmiddels een trans plantatie ondergaan. De risicovol le ingreep, waarbij oud beenmerg wordt verwijderd en 'schoon' beenmerg wordt ingebracht, was succesvol. Maar of het nieuwe beenmerg de ziekte ook daadwer kelijk een hait toeroept, moet vol gens de onderzoekers nog blijken. In Nederland lijdt ongeveer één op de duizend mensen aan MS, waarbij op verschillende plekken op het lichaam verharding kan ontstaan in ruggenmerg en herse- Rotterdam Ruim 1000 jongeren komen "aterdag 22 mei om tien uur in de H. H. Laurentius en EXi- sabeth-kerk bij elkaar voer het Pinksterspektakel De Vuurdoop. De Vuurdoop is een dag waarop jongeren op een creatieve manier met geloof bezig te zijn. Op het programma staan onder meer een rondgang door de gewelven, van de kerk en een workshop rond theater. De dag wordt beëindigd met het ontsteken van het pink stervuur. Rotterdam Niet-rokende afge vaardigden uit allerlei Europese landen komen komend weekend in het World Trade Center bijeen op een conferentie van de Europe se Unie van Niet-rokers. Deze conferentie wordt gehouden in het kader van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Niet-rokers- vereniging CAN. Minister Els Borst zal zaterdag de bekendste Nederlandse 'Niet-roker van het jaar 1999' bekendmaken. Daarnaast wordt de Dr. W. Bon- gersprysuitgereikt aaii een maat schappelijke organisatie die zich op opvallende wijze inzet voor de bevordering van de niet-rokencul- tuur. De minister zal vervolgens een toespraak houden waarin zij die per in zal gaan op het onderwerp passief roken als onderdeel van hettabaksontmoedigingsbeleid. Rotterdam Boven de Vaanweg in Rotterdam komt eind dit jaar een routepaneel waarop automobilisten kunnen zien hoe veel min* (ten vertraging ze oplopen door files. Tot nu toe wordt in Rotterdam op dergelijke routepanelen alleen ver meld hoeveel kilometer file er staat. Op Rijksweg 13, buiten de stad, is al een paneel dat de filetijd meldt. Het bord bij de Vaanweg maakt deel uit van het project Dyna misch Verkeersmanagement. Dit houdt in dat automobilisten op al lerlei plaatsen in de stad actuele verkeersinformatie kunnen ont vangen. De gegevens worden weergege ven op panelen boven de weg en mogelijk ook op Internet. Ook door radio-uitzendingen wor den automobilisten op de hoogte gehouden. In de stad en op de Ruit rond Rotterdam hangt al een aantal routepanelen met informa tie over files en alternatieve rou tes. Een aantal leden van de commis sie verkeer en vervoer had gister middag kritiek op de plannen voor dynamisch verkeersmanage ment. Burgerraadslid G. Lappee (GroenLinks) vreest v.ut deze ser vice aan automobilisten meer ver keer naar de stad zal trekken. Raadslid J.G.M. Peet (PvdA) deelt Lappees twijfels. De CDA' er Bolsius heeft juist ver trouwen in de routepanelen waar op ook de vertraging in tijd wordt vermeld. „De automobilist ziet precies hoeveel vertraging hij heeft," betoogde Bolsius. „Als ik op de A13 ryd, en ik zie dat ik vijf of tien minuten vertraging heb, dan ga ik echt niet omrijden. Op die manier voorkom je dat het on derliggend wegennet wordt be last." Ambtenaar H. Rotgans van de dienst Stedebouw en Volkshuis vesting legde uit dat de dynami sche verkeersinformatie niet al leen voor autoverkeer van nut is. „je kunt er ook het openbaar ver voer mee aansturen," meent hij. Hij betoogde dat de wegen beter benut worden dankzij het sys teem. Eén onduide'^kheid over het sys teem moet nog worden opgehel derd. Bolsius wilde weten hoeveel ambtenaren van de gemeente Rotterdam er nu eigenlijk bezig zijn met dat dynamisch verkeers management. „Een tijdje geleden was hier een meneer met een grote snor," zei de christendemocraat. „Die was ook in de weer met een miljoenen project voor verkeersmanage ment. Ik hoop niet dat mensen binnen de gemeente allerlei dingen dub bel aan het doen zijn." Wethouder Meijer beloofde dat de ambtenaar met de snor zal wor den opgespoord en in contact ge bracht met projectleider Oostrom van het dynamisch verkeersma nagement. Rotterdam Met het weghalen van de roltrap naar het metrosta tion is de verbouwing van winkel centrum Zuidplein op 1 maart al begonnen. Maar vanochtend is het officiële startsein gegeven voor de ingrijpende facelift. Dage lijks bestuurder L. B. Martijn van de deelgemeente Cïiarlois onthul de een informatiezuil met artist impressions van de toekomstige situatie. Tot eind 2000 wordt winkelcen trum Zuidplein klaargestoomd voor de volgende eeuw. Het win kelcentrum - met 75.000 vierkante meter winkeloppervlak het groot ste overdekte centrum van Neder land - krijgt er vierduizend vier kante meter winkelruimte by. De inpandige modernisering moet het verblijfskJimaat verbete ren. „Het winkelcentrum stamt uit 1973 en heeft ook de uitstra ling uitde tyd," aldus managerM. van Geemert. „Het is nu nog 'hoe kig en gatig' met versnipperde ge vels. We willen het geheel over zichtelijker en plezieriger ma ken." Zogenoemde 'diffusors' moeten voor meer daglicht zorgen. Daar naast wordt het interieur sfeervol ler gemaakt door het plaatsen van meer zitbankjes, openbare toilet ten, informatiezuilen, moderne geluidsinstallatie en betere loop routes voor bezoekers. Ook de trappenhuizen werden aange pakt. Waarschijnlijk komt er een camerasysteem. Winkelpassages worden ver hoogd. Winkels met twee lagen kunnen ook hun tweede laag van een etalage voorzien. Lagere passages krijgen niemve plafonds. Op het metroplein komt een transparante overkapping, die schuin omhoog loopt tot boven het dakniveau van het station, Al- Dagelijks bestuurder Martijn (rechts) van deelgemeente Charlols bekijkt ©en informatiezuil waarop de toekomstige situatie van win kelcentrum Zuidplein te zien is. Hij krijgt toelichting van A. Ophoff (links) van ING. Fotocw vos Ie kiosken op het plein worden weggehaald. Het winkelgedeelte wordt uitgebreid tussen het me trostation en Peek Cloppen- burg. De kans is groot dat ook op het metrostation winkels geplaatst worden. Gesprekken met de RET zijn in een vergevorderd stadium. Dit geldt ook voor de opknapbeurt van het busstation. Er wordt steeds op diverse plek ken in het centrum gewerkt. Mo menteel wordt aan de passage bij het Zuiderterras gewerkt De kiosk van reisbureau Arke is inmiddels weggehaald. De entrees aan de zyde van de Pleinweg en het Ikazia Zieken huis worden eveneens opgeknapt. Volgende week worden de stei gers op het Centrale Plein ge plaatst voor de bouw van de licht gaten. De overlast voor bezoekers wordt zoveel mogelijk ingeperkt „Ze zien er zeker wat van," zegt Van Geemert ,2e horen wel geboor en gehamer maar alle winkels blijven bereik baar," Door Tonny van der Mee RotterdamVoor Mama Joe Piz za is de maat vol. Drie gestolen brommers in enkele weken tijd, berovingen van pizzakoeriers en twee keer een overval op de zaak. „Het lijkt wel of we de enige zyn," verzucht operational manager Ti neke Deen. „Het wordt te gortig." Mama Joe heeft onlangs besloten om in het Oude Westen voorlopig geen pizza's aan huis te bezorgen. Een noodmaatregel die is geno men nadat in dat gebied kort ach ter elkaar twee brommers van be zorgers zijn gestolen. Afgelopen zondag was het weer raak aan de Beukelsdjjk. De tactiek is meestal dezelfde. Terwijl de bezorger zijn pizza cRe vert, slaan de kapers toe. Soms hebben ze aan enkele minuten ge noeg om het slot te forceren. De koerier verbouwereerd achterla tend en een dure brommer en en kele pizza's rijker. „Wat kan je er tegen doen?" vraagt Deen zich af. „Als iemand me daar antwoord op kan geven, hoor ik het graag. Je moet blijk baar stroom op de brommers zet ten om te zorgen datzeermethun fikken van afblijven. In ieder ge val zyn de bezorgers verplicht om hun brommer aan een lantaarn paal vast te zetten," Voor Mama Joe zijn de druiven dubbel zuur. Vorig jaar zijn alle Puch-brommers vervangen door modernere uitvoeringen: de Peu geot Fox Delivery. Deze brom mers zjjn speciaal bedoeld voor bezorgdiensten en kosten 2400 gulden per stuk. Met een goed slot en bezorgkist erbij kostzo'n twee- wieler bij elkaar een slordige drie duizend gulden. Alleen al dit jaar zijn er vijf brom mers gestolen. Inmiddels zij* t nog vijftien brommers over. je pizzeria brengt bij klussen dicht bij huis ook pizza's met de moun tainbike rond. Maar daarvan is er nog nooit één gestolen. De brommers rijden nog af enaan bij pizza-bezorger Mamma Joe aan de Schiekade. Naar het Oude Westen rijden de koeriers evenwel niet meer. Foto Joep van der PaVCor Vos De brommers zijn WA-verzekerd. Een all mk-verzekering kost aan zienlijk meer. De premies zijn hoog, omdat pizzabezorgers - me de door hun verkeersgedrag - een hoge risicofactor zijn. Tel daarbij de stroom van bero vingen van koeriers op, en pizze ria's komen aan een forse schade post. Hat afgelopen jaar is zeker ai vier keer een bezorger van Mama Joe overvallen. Het zorgt nietalleen voormaterië- le schade maar ook voor de nodige bezorgdheid onder het personeel. „De jongens weten dat het kan ge beuren," zegt Deen. „Maar je kan ze moeilijk met wapens op pad sturen. Wij zeggen altijd: geef al les af, want je eigen leven is be langrijker dan die pizza." Natuurlijk zijn de problemen in bepaalde delen van de stad groter dan in andere. De wijken Cool en Overschie zyn black spots, maar vooral in Rotterdam-West is het vaak alarmfase 1 voor de brom mende pizzabezorgers: Middel land en het gebied rond de West- Kruiskade. Deen: ..We bezorgen ook liever niet in Spangen. Alleen als het nog licht is, sturen we er iemand naar toe. Gelukkig is er een oude re man die met zijn busje pizza's kan bezorgen. Want het is geen gebied waar je een jonge knul naar toe stuurt" Zware sloten Bij Domino's Pizza in het Oude Noorden zijn dit jaar al vier brom mers gestolen. „Het gebeurt meestal bij flats," weet bedrijfslei der Alex Loeber te vertellen. Het bezorggebied van Domino's strekt zich uit van de rijksweg A16 tot de 's-Gravendij kwai/He- negouwerlaan. Volgens Loeber zijn er geen specifieke probleem gebieden. „Het gebeurt eigenlijk overal. In onze directe omgeving hebben we het redelijk onder con- troie." Wat er tegen te doen is? „Als het rustig genoeg is, gaan we er wel eens met twee bezorgers naar toe. In bepaalde gebieden letten ze ex tra op en ze nemen zware sloten mee. Verlies je je brommer uit het oog, dan moetdat ding op slot. An ders is het voor eigen risico." New York Pizza op het Binnen wegplein is aan het begin van dit jaar geconfronteerd met diefstal van twee brommers. Beide keren werd dezelfde tactiek toegepast: een valse bestelling bij een flat op vier hoog. Terwijl de bezorger de reis naar boven onderneemt, wordt de brommer weggehaald. Inmiddels is daar wat op gevon den. Op aandringen van de bezor gers is een terugbel-systeem inge voerd. Als een bestelling is door gegeven, wordt de klant terugge beld om te controleren of het klopt. Voorheen gebeurde dat al leen bij grote bestellingen. Desondanks wordt het nog gepro beerd, zegt bedrijfsleider Jeroen Ras, maar tevergeefs. „We heb ben ook bezorgers die de buurt goed kennen. Die hebben het over het algemeen wel door of iets een valse melding is." New York Pizza beraadt zich ook op een andere maatregel. „We denken aan een alarmsysteem dat om de nek van de bezorger gedra gen wordt. Als er een overval ge pleegd wordt, moet hy er een pin uittrekken en dat ontstaat er een hels gepiep. Die dingen zijn welis waar prijzig, maar het kan me ei genlijk niet zoveel schelen wat het kost. Het gaat erom dat de klanten hun pizza krijgen en om de veiligheid van de bezorgers." Een standaardmaatregel by de pizzeria's is ook beperkt wissel geld aan de bezorgers meegeven. Zowel bij Mama Joe als Domino's Pizza wordt aan klanten gevraagd hoe ze betalen. De koeriers kra gen altijd maar twintig gulden wisselgeld mee. Dat betekent niet dat het risico om beroofd te worden kleiner wordt. In de eerste drie maanden van dit jaar registreerde de politie Rotterdam-Rijnmond zeven over vallen op pizzakoeriers. Zowel in 1997 als in 1998 waren dat er acht tien in een heel jaar. Hei gaat daarbij alleen om bero ving van geld of goederen. Dief stallen van de brommer in een moment van afwezigheid vallen in een aparte categorie. Wat be treft de pizzabezorgers beschikt de politie op dit moment niet over specifieke gegevens. Jeroen Ras van New York Pizza heeft gehoord over de noodmaat regel van Mama Joe. „We nemen ook voorzorgsmaatregelen," zegt hij, „maar we buigen rüet voor dat soort uitschot. Als je dat doet, geef je toe." Tineke Deen van Mama Joe weet nog niet voor hoe lang de bezorg- boycot in het Oude Westen duurt. „Voor de vaste klanten is het na tuurlijk balen, maar ze hebben er wel begrip voor. Het is ook de eer ste keer dat we zo'n radicale maat regel nemen." Oostvoome „Wat stinkt het hier," zeiden ambtenaren, toen ze gisteravond over Rijksweg 15 naar Oostvoome reden. Een Vlaardings luchtje, althans, een stank die twintig jaar geleden vaak in Vlaardingen waarneem baar was. „Zo ruikt het hier byna altijd," verzekerden inwoners van Oostvoome tijdens een vergade ring in het Wapen van Marion. Ze drongen er ernstig op aan dat de DCMR Milieudienst Ripmond voortaan beter laat merken i-'ater met klachten over stank en lawaai gebeurt. Tot de 'boosdoeners' worden EMO, Nerefcoen Q8 gere kend. De Verontruste Burgers van Voor- ne waren met een flinke delegatie aanwezig bij het Regionaal Plat form Hinder Veiligheid. Dit platform bestaat nu vier jaar en is bedoeld voor informatie-uitwisse ling tussen de overheid, bedrijfs directeuren en inwoners van Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland, West- voome, Bemisse, Brielie, Spijke- msseen Hoogvliet. De bedoeling is er meer publiek bij te betrekken en gisteravond in Oostvoome lukte dat. De Veront ruste Burgers vinden dat ze te weinig van de DCMR horen. „Als het bij mij op de stoep buldert van de EMO, komt er niemand kijken. Er wordt in de duinen genieten, maar nooit in het dorp zelf en déér wonen toch de mensen." zei een vertegenwoordigster van de onge ruste bevolking. De burgers geloven best dat de DCMR optreedt bij incidenten. Maar er heerst in Oostvoome een constant 'achtergrondlawaai', de hele dag door. „Niks achtergrond. Vóórgrond! En daar word je zo doodmoe van, je zou wel een paar keer per dag het alarmnummer willen bellenMaar dat schiet toch niet op," zei een ander. DCMR-directeur G, van Tonge ren, die als interim-voorzitter van het platform optrad, garandeerde de bewoners dat élke klacht leidt tot actie. „Ik verzoek u: blijf kla gen, want dat zijn belangrijke sig nalen, ook voor de industrie zelf," Hij kreeg bijval van enkele direc teuren van raffinaderijen en fa brieken. Ze vertelden de bewo ners openhartig over de ongunsti ge effecten, wanneer een bedrijf vanwege klachten in de publici teit komt. Zelfs de hoogste bazen van de concerns komen dan poolshoogte nemen om te zien wat er mis ging en wat eraan ge- t daan wordt. I Bij een enkel bedrijf knjgt het personeel een korting op de pres tatiebeloning en dat leidt tot veel grotere aandacht voor milieu- maatregelenEn dan i s er ook n og j de officier van justitie, die soms tot strafrechtelijke vervolging overgaat op basis van meldingen 1 bij de DCMR. i Directeur Van Tongeren van de in Schiedam gevestigde milieu dienst beloofde intern aan de orde te stellen hoe de communicatie met de verontruste burgers kan verbeteren, Dan zal de bevolking beter op de hoogte zijn hoe de DC MR haar metingen verricht en welke maatregelen getroffen wor den. Uit onderzoek blijkt dat elke kla ger representatief is voor honderd anderen. De klagers zijn geen zeurkousen, zegt Van Tongeren. Er blijkt een sterk verband te be staan tussen het aantal klagers en het aantal ernstig gehinderden die niet klagen, is na enquêtes aangetoond. Oostvoome Directeuren van de chemische industrie in de Botlek er. Europoort zyn niet tevreden over de voordracht van WD-sta- tenlid J. H. Ekkers als voorzitter van het Regionaal Platform Hin der Veiligheid. Het bedrijfsle ven wil praten met een bestuur der die bevoegd is om ambtena ren opdrachten te geven. De voor keur gaat daarom uit naar PvdA- gedeputeerde A de Jong. Deze is sinds kort verantwoordelijk voor de Rotterdamse regio. J. Ekkers is voorgedragen door bet college van Gedeputeerde Staten. Hy stond nummer twee op de WD-kandidatcnlijst voor de provincie Zuid-Holland en is onlangs aangewezen als voorzit ter van de statencommissie Rot terdam. In het platform zijn over heidsinstanties, de chemische in dustrie en omwonenden van de Nieuwe Waterweg vertegenwoor digd. Het doel is meer begnp voor eikaars positie te kweken. Rotterdam De rellen van vorige week in Spangen zijn niet meer dan een 'uit de hand gelopen incident'. Dat is de mening van burgemeester I. Opstelten over de botsing tussen politie en jongeren uit die wijk. Hij zei dit vanmorgen in de raadscommissie politiezaken. Vorige week kwam het tot schermutselingen na wrijvingen tussen poli- tie en jongeren. Daarbij zijn onder meer stenen door ruiten gegooid. 1 Volgens dagelijks bestuurder M. Axwijk is het opvallend dat na het inci dent ouders zich spontaan hebben gemeld, met name uit Marokkaanse kring. Ze vindt dat bijzonder omdat die groep doorgaans moeilijk er- j gensbijbetrekken. f Rotterdam Wethouder H. Meijer (monumentenbeleid) heeft van ochtend 29 panden in de stad aan gewezen die op de gemeentelijke monumentenlijst moeten komen. Het gaat om markante panden uit de wederopbouwperiode van 1940 tot 1965, die staan binnen de 'brandgrens' van het bombarde ment op 14 mei 1940. De panden zijn g&electeerd door bureau Mo numenten van de dienst Stede- bouw en Volkshuisvesting. Op de verlanglijst van Meijer, die pas van kracht wordt nadat deel* - gemeentebesturen, diverse raads commissies en de commissie voor welstand en monumenten zijn ge raadpleegd en akkoord gegaan, prijkt onder meer het pand van Peek Cloppenburg aan de Hoogstraat Het is een van de wei nige warenhuizen die nog steeds in handen zijn van hetzelfde be drijf. Het pand werd in 1951 ont worpen door de gebroeders Kraaijvanger, die de borstwerin gen voorzagen van kleurrijke mo zaïekmedaillons. Juweeltje Op de omvangrijke lijst ontbreekt de Doelen (van 1966) niet. Of schoon de nieuwe megabios flink wat aandacht wegzuigt, en De Doelen aan de Kruispleinzijde een geheel nieuw pand naast zich moet dulden, is het concert- en congresgebouw voor bureau Mo numenten een architectonisch ju weel.^ Ook De Doelen werd ontworpen door de broers Kraaijvanger, in samenwerking met R.H Fled- derus. De akoestiek van bet con certgebouw wordt in binnen- en buitenland geroemd. Niet meer weg te denken uit het stadsbeeld is hei Hiltonhotel, ge bouwd tussen 1958 en 1963 en ont worpen door H. A. Maaskant. Ook het voormalig meubelmagazyn H. H, de Klerk aan de Lijnbaan 150, ontworpen door J. H. van den Broek en X B. Baken ia blaat op de lijst. Nu zit Donner daar. Wellicht minder bekend, maar wel zo speciaal is bet huizenblok op de hoek van de Mariniersweg en de Goudsesingel, ook ontwor pen door Van den Broek en Bake- ma en gebouwd in de periode 1954 tot 1956. Op het eerste gezicht een huizenblok als vele andere: win kels op de parterre en woningen op vijf bovengelegen verdiepin gen. Maar let eens op de balkons, die als zwaluwstaarten aan elkaar zyn verbonden. Van dit architec* duo is overigens ook het uit veel glas opgetrokken Huf-gebouw (1952-1954) aan de Hoogstraat ge nomineerd. Uitdaging 'Een met licht overgoten arbeids- ruimte' wilde architect W. M. Du- dok van 1943 tot 1952 maken voor de werknemers van verzekerings kantoor De Nederlanden van 1845. Dat resulteerde in een hoge galmende ruimte met metershoge ruiten, waar Rotterdam anno 1999 ontspant in het naar de architect genoemde grand café. Het hele pand, met inbegrip van de boven gelegen woningen, belandt straks mogelijk op de monumentenlijst. Het pand is alleen al bijzonder omdat het gemaakt is door de gro te Dudok, ofschoon deze in diepe- riode al over zijn creatieve hoogte punt heen was. Voor Rotterdam, in die tijd toch een grote uitda ging voor architecten, bedacht hy slechts één gebouw. Een stilistisch buitenbeentje vormt het voormalige hoofdkan- i toor van verzekeraar De Nationa- le aan de Schiekade, ontworpen door Elffers en AA van Nieu- 1 wenhuy zen. Het gebouw lijkt veel j statiger, majestueuzer en traditio neler dan andere panden uit de wederopbouw.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2