14 Economie SamenlevÊn: 'Oorlog aan de stofzuigzakmaffia' Van Gelderen James Dyson wil Nederland veroveren met gekleurd insekt Voorzitter De Unie wil af van traditionele rol MHP Mandjes vliegen de winkels uit laSSiSï Voor wie professioneel post wil ontvangen Brabantia Brievenbus vanéth* voor 84,- SAMEN OP STAP ppict fctrfA-tit&ït 'Waarom moet consument met apparaat werken dat functioneert zoals het in 1901 werd uitgevonden?' Verbouwend Schiphol gaat zomerpiek vol vertrouwen tegemoet Rotterdams Dagblad Donderdag 20 mei 1999 Zaandam 's Lands grootste kruidenier let tegenwoordig niet alleen op de kleintjes, maar ook op de mandjes. Door het hele land verdwijnen de blauwe boodschappenmandjes met het AH-ïogo massaal naar keuken kast, speelgoedkamer en bal kon. In de mandjeskunje name lijk prima cd's of Lego opbergen. Op het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam erkent men het probleem. „Het gaat niet al leen om mandjes maar ook om wagens. Er zijn in onze 680 win kels misschien wel honderddui zenden," schat een woordvoerd- ster. Hoeveel er jaarlijks worden gestolen weet de woordvoerd- ster niet „Dat houden wy niet bij. Er worden wel wagens en mandjes besteld, maar dat ge beurt ook bij vervanging en als er een nieuwe winkel opengaat" Albert Heijn is 'geen voorstan der' van het beveiligen van de wagens en mandjes. „Dan dwing je de klanten om de bood schappen naar de fiets of de auto te zeulen," aldus de zegsvrouw. „En dan straf je de andere klan ten. Een oplossing is er niet" De AH-vestiging in Nootdorp zit dusdanig in de maag met de mandjesroof dat op het raam een wanhoopskreet is geplakt. In rode viltatiftietters is te lezen dat binnen korte tijd tweehon derd mandjes zijn verdwenen. En het vriendelijke verzoek om ze niet mee naar huis te nemen. Bedrijfsleider A. Degenkamp weet precies waarvoor zij n dièn- tele de blauwe manden met zwarte hengsels gébruikt „Ze zijn heel handig als opslag. Die metalen kon je goed gebruiken voor de barbecue en deze plastic mandjes worden vaak gebruikt voor de schoonmaakmiddelen." Adverteren? Tel: 010 - 4004 264 cew-LiD plavuizen - keukens - sanitair - tapijt KEUKEN AANBIEDING diverse kleuren incl. apparatuur 4.900.- plavuizen en tapijt gratis gelegd tegeMev. van o^n. Forcelanosa - Venis - Emfl - Grespanla Iris - Mirage - Gianni Versace - Rex jMM -it ihiiM i ZwIVSMIiNI Nieuw Matbenessarsfraat 25. Schiedam (grens Scrtetfam/Roflerdarn) Tel» 010 - 4270909 Wis goed en veig pott wif 0f*wa98s,nwiBtiBéén genoegen mm posttesten enbneveabuueotnetcapa- cttsttmbmiteyijfatek.. dMalbehowl^prijagnjnt Mur niet Bij Baar da CeéewteaülfarvBxSD •Serfei imevrobussen voor IwBen en buiten, klassieken modem, tos ot op een standaard. Merge» he* a naerkeas. Tegen onjten die wij nauwelijks durven ie noemen Zoals deze Bntastia Brirrwte» Aram, 41 *Ï1115 Cffl IH B x D) Op voorraad m wit, wrart, metallic flijs, groen en donkerblauw Voor slechts L 84,- i Qhit murééa voorbnld Yaad«3IJ)00artkelen die Breur^p voor u heeft W| #i **m per mek gut** e gnrta parfcoarsekgMbaid Vrijdag koopavond i Set) ago maakt bootschoenen voor dames en heren van topkwaliteit. De perfecte pasvorm, de soepelheid en de stevigheid laten zien wat karakter is, als het om schoenen gaat. iOENEN MET AL1-' WINKELCENTRUM OOSTERHOF ALEXANDRIUM I ROTTERDAM TEL. 010 - 286 79 60 Door Eelco van der Linden Amsterdam James Dyson is een hele aardige Jongensachtige man uit Engeland, maar begin niet over zakken, stofzuigerzakken, Dan wordt hij link. Twintig jaar geleden wond hij zich er voor het eerst over op tijdens een zaterdag se schoonmaakbeurt Hij dacht veel na, ontwikkelde, leurde en werd afgewezen. En nu is het oor log. Met het internationale stof- zuigestablishment. Zijn wapen is een veelkleurig groot insect. Zon der zak. Dyson (52) is industrieel ontwer per en ingenieur - „zonder scheidslijn"- en heeft een kin derlijke naïviteit over zich. In zijn pas geopende Amsterdamse vesti ging, die akbasis zal dienen voor het offensief in Nederland, zegt hij zichzelf graag hele eenvoudige vragen te stellen. „Ik vroeg me af waarom ik als consument nog steeds met een apparaat moest werken dat functioneert zoals het in 1901 door meneer Hoover werd uitgevonden. Dus met een stof- zak, die kort na het aanzetten ver stopt raakt en de helft van de zuigkracht van de motor weg neemt, Bovendien vond ik een stofzuiger stinken." Dyson voelde zich beledigd als consument - „als een lamp van honderd watt na een minuut vijf tig watt geeft, ga je ook terug naar de winkel" - maar ook als ingeni eur: „Waarom wordt hier in he melsnaam door ons niets aan ge daan?." De ingeving kreeg Dyson in 1978 in het fabriekje waarin hij één van zijn eerste uitvindingen, de 'ballbarrow' produceerde, een kruiwagen die niet kan omkiepen of in de modder wegzakken om dat op de plaats van het wiel een grote bal is gemonteerd. „Er werkte een torenhoog afzuigsys teem waarbij het supersnel wer velen van de lucht ervoor zorgde dat stofdeeltjes, dankzij de mid delpuntvliedende kracht, werden gescheiden. Waarom dit principe niet toepassen ineen huishoude lijke stofzuiger?" Vijfjaar en 5.127 prototypes tater had Dyson zijn eerste zakloze 'cy cloon-stofzuiger' klaar met conti nue zuigkracht Hij ging de boer op, klopte by alle grote producen ten aan, maar kreeg steevast nul op rekest „Er werd geluisterd en vooral heel erg veel gekeken, maar het leverde niets op.'" Door de grote sommen geld die advoca ten en patenten opslokten, was het faillissement immer dichtbij. Alleen in Japan bleek uiteindelijk iemand bereid de stofzuiger in li centie te produceren. Het roze, 3600 gulden kostende apparaat werd even een statussymbool, be zorgde Dyson de eerste van een lange reeks van designprijzen en wat geld, waarmee hij, in 1993, zijn eigen fabriek en researchcen trum kon opzetten. En nu is Dyson in Groot-Brittan- nië absoluut marktleider met 3,5 miljoen verkochte apparaten. Yan de drie stofzuigers die de winkel verlaten is er één afkomstig uit de inmiddels 1300 werknemers tel lende fabriek bij Chippenham. In waarde uitgedrukt heeft Dyson een marktaandeel van 52 procent. Hij verkoopt over de hele wereld, maar doet dat steeds meer via ei gen dochters, omdat importeurs naar zijn zeggen niet altijd de kennis en de wil hebben om zijn product te promoten. Na Duits land, Frankrijk, Spanje Zwitser land, Australië en Japan heeft nu ook Nederland een Dyson-vesti- ging. Is dit alles een zoete wraak? Dy son geniet, en is vooral niet ver baasd over het succes. „Toen ik eraan begon wist ik absoluut ze ker dat dit concept echt innovatief was en een revolutie teweeg kon brengen," zegt hij zonder enige arrogantie Het was gewoon zo. Verbaasd is hij wel over de hou ding van de grote stofzuigerfabri kanten, die er niet aan wilden. De enige uitleg die Dvson kan geven, is dat ze niet de zo lucratieve ver koop van stofzakken wilde opge ven. „Ze verdienen er driehon derd miljoen gulden per jaar mee, en dat is niet niks." Benauwd Een telefonische rondgang langs de stofzuigerfabrikanten levert vooral op dat men liever niet rea geert op meneer Dyson. Wel de den ze dat toen Dyson in één van de weinige reclamecampagnes, zonder overigens namen te noe men, de stofzak als antiquarisch afschilderde. „We wilden alleen maar uitleggen waarom onze gen let van zijn rol van Davld liath vecht, fo toGPD technologie beter is," zegt hij, maar in Frankrijk en België stap ten Electrolux, Philips, Miele en nog een aantal naar de rechter. En kregen gelijk. Dyson mag het woord zak zelfs niet meer gebrui ken. Hij is vrolijk in beroep ge gaan en constateert voldaan dat „ze schijnbaar erg benauwd zijn. Multinationals trekken niet snel samen ten strijde en zeker niet te gen een klein fabriekje Dyson geniet van zijn rol van Da vid die tegen Goliath vecht, Een dikke biografie en tal van andere publicaties vertellen zijn verhaal en dienen tegelijkertijd als aan moediging en advies richting de kleintjes. Zijn strijd tegen de dure patenten, waarvoor hij onder meer naar het Europees Hof voor de rechten van de mens is gestapt, moet ook in dat licht worden be zien. Hij wil ruimte voor een nieu we vorm van ondernemen, waar bij het accent ligt op het zoeken naar hoogwaardige technologie voor de consument en niet op het zoveel mogelijk winst maken met een bestaand idee, conform de wensen van de aandeelhouders. Dyson is, wijs geworden door zijn ervaringen in het verleden, de enige aandeelhouder. Een beurs gang zou hij alleen overwegen als zijn bedrijf zou worden erkend als een high tech-bedrijf dat, zoals nu het geval is, twintig procent van zijn begroting voor research mag reserveren, „Van ons personeel is één op de vier ingenieur of een an der soort wetenschapper en elke dag bezig met het verbeteren van de technologie en het design. Dat is geweldig stimulerend, maar ook de formule voor de 21ste eeuw. Alleen door een kennisfa- briek te zijn kun je concurreren met Korea. Maffia ^ft De relatief hoge prijs van zijn pro ducten -vanaf699,00gulden- is volgens Dyson goed en rechtvaar dig. Hij bestrijdt dat zijn filters duurder zijn dan die van de gewo ne stofzuigers en vaker verwis seld moeten worden. „Het is ge- woon niet waar, maar hoe krijg je dat uitgelegd? We pleiten al lang vooreen echt vergelijkend waren onderzoek waarbij de stofzuigers langdurig getest worden, net als met wasmachines. Maar dat wordt tot nu tegengehouden. We vech ten inderdaad tegen een soort in ternationale maffia." Is de Dyson, die een vaste plaats heeft veroverd in talloze musea en in Nederland tot nu toe te zien was in zaken als de Bijenkorf, een hebbeding voor de snobs? De naamgever is even oprecht ont hutst. „Uit onderzoek in Enge land blijkt dat gewone mensen hem kopen en bijna altijd na aan beveling van vrienden of familie." Door zelf de verkoop te organise ren, overigens wel vanuit een chi que pand aan een Amsterdamse gracht, hoopt Dyson ook de gewo ne Nederlanders te veroveren. Hij zou het leuk vinden als zyn naam ooit nog eens een werk woord zou worden. Als mensen zouden zeggen 'ik moet mijn huis nogdysonen'. Niet omdat hij Jjdel is, maar om dat het 'hooveren', zoals in de An gelsaksische wereld veel wordt gezegd, na zyn uitvinding écht niet meer kan. James Dyson wil bovenal gerechtigheid. Schiphol Al ongeveer een jaar ondei vinden passagiers van Schiphol hinder van de omvang rijke bouwwerkzaamheden op de ■luchthaven. Houten schotten ge ven aan waar gewerkt wordt, pla fondplaten zijn verwijderd en veel passagiers moeten per bus naar hun vliegtuig op het platform. Schiphol investeert een bedrag van bijna drie miljard gulden in uitbreiding van de pieren, het bouwen van een nieuwe centrale lounge en het opknappen van de vertrekhallen. Vorige zomer leid de dat tot hectische taferelen op de drukste dagen van de zomer piek. Belangrijkste oorzaken daarvan waren de tijdelijke slui ting van vertrekhal 1 en en het ge deeltelijk uitvallen van de om vangrijke D-pier. Voorkomende zomer verwacht de luchthaven minder problemen, Als alle passagiers zorgen dat ze op tijd op Schiphol zijn, hoeven er geen problemen te ontstaan," zegt een Schiphol-woordvoerster. „Het voordeel is dat de mensen nu niet meer veel hoeven om te lo pen, Ze merken de bouwactivitei ten vooral door de schotten waar ze tussendoor gaan." Komende week krijgen luchtreizigers alvast een klein voorproefje te verwer ken, omdat dan wegens werk zaamheden alle treinverkeer op de Sehiphol-spoorlijn stilligt, De maanden juii tot en met sep tember zijn voor Schiphol de drukste periode van het jaar. In drie maanden tijd verwerkt de luchthaven dan dertig procent van het jaartotaal aan passagiers. Na de ervaringen van vorig jaar zal Schiphol er vooral voor zorgen dat de capaciteit bij de paspoort controles maximaal benut kan worden. Dat zyn namelijk plaat sen waar zich bij een grote toeloop van passagiers snel problemen uen vooróeei ten opzichte van vo rig jaar is dat diverse werkzaam heden de komende tijd in de af rondingsfase komen. Zo zal de en tree van de omvangrijke D-pier, waar vooral vluchten met Europe se bestemmingen vertrekken, in de loop van deze maand gereed zijn. Dat betekent onder andere een betere verbinding met liften en roltrappen tussen de twee ver diepingen Bovendien wordt het eerste gedeelte van de D-pier ('de steel') driemaal zo breed. Tussen de twee uitlopers van de D-pipr Vorige zomer leidde de Ingrij pende verbouwing van Schip- hot op de drukste dagen van de zomerpiek tot hectische tafe relen. Oorzaak was vooral het uhrallen van de D-pler (hier In aanbouw). Voor komende zo mer verwacht de luchthaven minder problemen. Foto ANP/Hans StBinmeter komt een nieuw winkelcentrum. De verbouwing van de pier moet in november Waar zyn. De D-pier is een gecompliceerd geheel, omdat daar een geschei den behandeling van Schengen- en niet-Schengenpassagiers plaatsvindt Passagiers kunnen binnen de landen van het Schen- gen-verdrag reizen zonder hun paspoort te tonen. Het gaat daar- 'bij naast Nederland om België, Luxemboig, Frankrijk, Duits land, Spanje, Portugal, Italië, Oos tenrijk en, mogelijk over enige tijd, Griekenland. Paradepaardje Het paradepaardje van de ver nieuwing van Schiphol is de nieu we centrale lounge. Het huidige centrale winkelcentrum wordt met 10.000 vierkante meter uitge breid. De grote glazen wand geeft uitzicht op het platform. Het is de bedoeling dat het nieuwe hart van de luchthaven in april volgend Verbouwing Schiphof F-pier legenda Bestaanae pieren Aanbouwen nieuwe pieren Bestaande Terminal Uitbreiding Terminal Rotteatem* D*flbiMF«TOt>ron Schiphol jaar klaar is. Op dat moment is ook het oude winkelcentrum hele maal gerenoveerd. Aan de andere kant van de D-pier zal daarna de bouw beginnen van een nieuwe lounge die uitsluitend is bestemd voor passagiers naar Sehengen- landen. Overigens is de kans groot dat voor passagiers die binnen de Eu ropese Unie reizen op 1 juli een einde komt aan het belastingvrij winkelen. Een besluit hiertoe uit het verleden is ondanks allerlei protesten nog niet teruggedraaid. De uitbreidingen waar Schiphol nu aan bouwt, moeten de luchtha ven de ruimte geven tot 2003. In dat jaar, waann de vijfde baan in gebruik wordt genomen, mag Schiphol volgens de bestaande re gels 44 miljoen passagiers ontvan gen. Of heter meer worden,hangt van de Tweede Kamer af. Door het aanbouwen van een nieuwe vleugel aan de huidige B- pier komen er tien nieuwe gates bij. Ook deze operatie moet in april volgend jaar zijn afgerond. Aan de kop van E-pier komen vier nieuwe plaatsen voor grote passa giersvliegtuigen. Houten De vakcentrale MHP verdient een nieuw jade, vindt 'grootaandeelhouder' J. Teuwen van vakbond De Unie. „Niet de centrale, maar de aangesloten bonden moeten het beleid bepa len. De MHP is een traditionele vakcentrale en dat Is mei meer van deze tijd." Teuwen, voorzitter van De Unie (80.000 leden), is hard bezig de positie van zijn bond binnen de vakcentrale te versterken. Het ledental van De Unie, de groot ste van de drie bij MHP aange sloten bonden, neemt door fu sies en autonome groei sterk toe. Teuwens' ideaal is een 'vakcen trale' waarbij slechts twee orga nisaties zijn aangesloten; de UOV (Unie voor Onafhankelijke Vakorganisaties) en de CMHF (Centrale voor Middelbare en Hogere Overheidsfunctionaris sen). Onder de UOV vallen ver volgens weer een serie vakbon den als De Unie, NU91 (gezond heidszorg) en de FSV (spoor). De nieuwe vakcentrale moet vooral netwerken, vindt Teu wen. 2jj is de voorman in het overiegarcuit" Net zoals nu het geval is, is de centrale het ge zicht bj de Sodaal-Econcmi- sche Raad, de Stichting van de Arbeid en op al die andere mo menten dat het poldermodel overleg vraagt „Maar," zegt Teuwen, „de cen trale sturing verdwijnt Niet de centrale stelt het standpunt over een advies vast, maar aangeslo ten bonden. Geen top-down be nadering meer, maarbottom-up. Daar zit dekennis." De nieuwe koepel mag rich niet meer bemoeien met het arbeids voorwaardenbeleid van de bom den. De MHP (220.000 leden) stelt anders dan de FNV al geen centrale looneis vast Achter de schermen is echter wel een dui delijke sturing. Daar wil Teu wen vanaf. Decentralisatie van de arbeidsvoorwaaiden is rijn devies. „We moeten terug naar de men sen in de bedryven. De onderne mingsraden, onze kaderleden, kunnen goed hun eigen boon- ties doppen. Zy kunnen ome hulp inroepen. Wij profileren ons als adviseur en niet als zaak- waarnemer zoals de FNV." Die komt sslgess De Unie het best tot rijn recht als de aangesloten bonden een volledig pakket aan diensten kunnen bieden. Kleine bonden die geen gespecialiseerde juris ten in huis hebben, kunnen ken nis inkopen bij de werkorgani satie van De Unie, Het kan ook gaan om personeelsfunctiona rissen, voorlichters of de leden administratie. MHP-vlag Ui nog geen jaar tijd is het Teu wen gelukt onafhankelijke bon den binnen te halen. De bond voor verpleegkundigen en ver zorgenden NIT9I (21.000 leden) trad toe, evenals de radicale spoorwegvakbond FSV (8.000). Vorige week kwam daar de Ver eniging ran Hoger Personeel (VHP) met 25.000 leden bij. Een deel daarvan gaat naar De Unie, een andere deel sluit zich aan bij de UOV. Sailliant detail is dat de VHP nu nog een zelfstandige bond onder de MHP-vlag is. De MHP kent per 1 januari 2000 automatisch nog maar twee aan gesloten organisaties: de UOV en de CMHF. Hiermee is een deel van de vernieuwingsplan nen van Teuwen al realiteit ge worden. Nog dit jaar zal de MHP de strategie voor de toekomst vaststellen. Op tafel ligt in ieder géval het discussiestuk van Teu wen met daarin ook de opmer king dat de centrale een nieuwe naam moet krijgen. „We rijn er niet alleen voor het middelbaar- en hoger personeel zoals de af korting MHP doet vermoeden. Wij hebben ook leden in de lage re functies." De voorman van De Unie heeft goede hoop dat zyn ideeën het zullen halen. „Ook in vakbonds- land draait het om het sharehol- dersvalue„" merkt hij fijntjes op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4