317 Blij levens accepteert coup Jalabert Jubilerende ruiterclub houdt concours hippique 0 Frans NK zonder 'Ja ja' Heel uit een wrak Ivanisevic van slag, Sampras op goede weg 1Q£ %r 'w Etappezege Vinokoerov Peng Iaat Quist glippen AMVJ kiest voor Almere JOZNN3, Sluiter uit kwalificaties Grootmeester Oil overleden in Estland Nederlandse cricketers ook naar derde ronde Rol badmintonners in enkelspel voorbij Afscheidsduel Wim van Baarle SVDPW speelt zaterdag om zes uur tegen FIOS Die Flardingha Ruiters opgezet door melkhandelaren en groenteboeren - Zwemclubs willen geld van gemeente voor fusie Rotterdams Dagblad Donderdag 20 mei 1999 Castelnaudary Alexandre Vino koerov heeft de tweede etappe ge wonnen van de Midi Libre. De Ka zak uit de Casino-ploeg, die de koers maakte met de ontsnapping van Benoit Salmon, won de rit van Samt-Afnque naar Castelnauda ry. Hij had twee tellen voorsprong op de Deen Michael Blaudzun. Salmon demarreerde al na 35 kilo meter. Kij kreeg zijn landgenoot Dominique Rault mee. Na een kleine honderd kilometer be droeg de voorsprong ruim dne minuten Op de col du Martys bleef Rault achter. Salmon had tien kilometer voor de eindstreep nog altijd 53 seconden over op het eerste peloton. Het was niet ge noeg. Vinokoerov maakte de dag voor Casino echter toch goed. De Spanjaard Alberto Martinez, twaalfde m de rit, blijft leider in het klassement. Rotterdam Zhao Qin Peng be rustte in de voorlaatste ronde van het open schaakkampioenschap van Rotterdam stampvoetend in remise, nadat zij had verzuimd Johan Quist in de gapende af grond te schuiven? „Dom, dom..." jammerde de veelvoudig kampi oene van China, Zij had in gewon nen stelling een wild paard laten rondspringen. „Ik ben aan een verschrikkelijke nederlaag ont snapt; Zhao had die knol direct moeten afruilen," kwam Quist weer wat op adem. Met winst zou Peng toemooiwin- nares zijn geweest. Zij hoeft ech ter niet te blijven treuren, want met 8,5 punt uit tien partijen ligt zij een punt voor op haar nieuwe concurrenten Rick Lahaye en Mi- chiel van Wissen, die Tom Middel burg en John Schell klopten. In de slotronde heeft Peng genoeg aan remise tegen haar clubgenoot Henny Versteeg om de titel als nog binnen te slepen. Amstelveen Het mannenteam *.van volleyhalelub-AMVi-vertreki mere, waar de ploeg onderdak krijgt in het nog te bouwen sport complex Omniwüïld. De eerste twee jaar speelt AMVJ onder de nieuwe naam Versatel/ömni- world nog in sporthal Waterwijk. Het vrouwenteam van het Am- stelveense voUeybaibolwerk blijft gewoon in Amstelveen. Het be stuur heeft tot een afsplitsing be sloten wegens de financiële be perkingen in de huidige omge ving. ,,Het handhaven van twee toptcams op het hoogste niveau is financieel niet langer haalbaar," stelde voorzitter Harry de Haas. Monteoirino Zoals verwacht heeft Jeroen Blijlevens de roze trui in de Honde van Italië moe ten afstaan. De Nederlandse sprinter kwam er in de vijfde etappe met aankomst bergop niet aan te pas. De ritwinst bovenop de Monte Sirino was voor de Colombiaan Jose Jaime 'Chepe' Gonzalez. De leiderstrui ging om de schouders van de Fransman Laurent Jalabert, die derde werd. Bij TVM had men zich geen illu sies gemaakt over een langer ver blijf van Jeroen Bbjlevens aan kop van de ranglijst. „Hopelijk zit er voor Jeroen of voor Ivanov nog een ntzege in," zei ploegleider Hendnk Redant. De Giro is hoe dan ook geslaagd voor de ploeg van manager Cees Priem, Blijle vens won een rit en reed twee da gen in de roze trui. Enk Breukmk was in 1989 de laatste Nederlan der die dat presteerde. De vijfde etappe emdigde op de Monte Sirino, een klim van ruim twintig kilometer naar een hoogte van 1525 meter. Gonzalez maakte deel uit van een kopgroep van vijf renners, die ontstond by het be gin van de khm. In die groep maakte met name de Italiaanse neo-prof Damlo di Luca mdruk. Bo Hamburger, Pascal Richard en Andrea Peron konden in de slot- kilometers het tempo van het duo niet volgen en werden nog voorde finish door een achtervolgende groep ingelopen. Ctemwnt-FerrarKl Laure-nt Ja labert mag niet deelnemen aan de Franse nationale titelstrijd voor wegrenners. Die staat voor eind juni in Clermont-Ferrand op het programma, 'Jaja' heeft niet meegedaan aan een longitu dinaal medisch onderzoek naar het gebruik van verboden preta- tiebevorderende middelen. „Het reglement is duidelijk," zei technisch directeur Patrick Clu- zaud„Elke renner die zich niet onderwerpt aan een medische controle van de Franse wieler bond mag niet starten. Jalabert heeft zich een keer vlak vooreen controle teruggetrokken. Bij heeft zichzelf dus uitgesloten." Vorig jaar veroverde Jalabert in Charade de Franse wegtiteL De regerend kampioen bleef toen de inmiddels gestopte Luc Le- blanc en Richard Virenque voor. Op de laatste aanval van Gonzalez had Di Luca geen antwoord. De Italiaan werd vijf seconden achter de Kelme-renner tweede. Daar achter sprintte Laurent Jalabert naar de derde plaats. De Frans man bekroonde zijn sterke optre den, ömsdag was hij al ritwin naar, met het veroveren van de ro ze trui. Een andere favoriet voor de eindzege, de Italiaan Pantani, werd vierde. Jalabert heeft nu in elk van de drie grote ronden de leiderstrui gedragen, „Dit geeft enorm veel bevrediging, hoewel ik weet dat ik de Giro niet kan winnen. Ik ga proberen de trui een paar dagen m mijn bezit te houden," aldus de Fransman. Jeroen Blylevens kwam er zoals verwacht niet aan te pas. De sprinter finishte als 123ste en gaf byna zeventien minuten toe op winnaar Gonzalez. In het klasse ment bezet de drager van de roze trui van de laatste twee dagen de 97ste plaats. De achterstand van de sprinter op lijstaanvoerder Ja labert bedraagt inmiddels ruim zestien minuten. David Steele, nieuweling In het Indycar-drcult, knalt tegen de muur tijdens de training voor de 83ste editie van de Indianapolis 500. Steele stapte zonder verwondingen uit het restant van zijn wagen. Arte Luyendljk, twee keer winnaar van de klassieker, neemt voor de laatste keer deel. Foto Jamia Gala#ier/EPA Sankt Potten Het is, vlak voor Roland Garros, helemaal mis met Goran Ivanisevic. Ky raakte bij bet tennistoernooi in de Oosten rijkse plaats Sankt Pölten, waar hij als derde was geplaatst, verder van slag. De Kroaat vloog er in de tweede ronde kansloos uit, tegen de Argentijn Guillermo Canas: 2-8 2-6. Ivanisevic stormde na afloop van zyn dramatische vertoning briesend van de baan. Boos op zichzelf en uiterst ongelukkig met zijn verrichtingen. „Ik ver loor mijn geduld en wilde met el ke bal scoren. Ook de onmogelij ke, En daarbij speelde ik nog slechtook." Jevgeni Kafelnikov, de huidige aanvoerder van de wereldrang lijst, werkte in de aanloop naar het Frans Open aan zijn zelfver trouwen. De Russische favoriet, de laatste weken knap wankel moedig, had geen moeite met zijn Argentijnse opponent Franco Squillari. Hij stond maar vijf .jjatnes af (64 6-1) en was tevreden. „Een goede zaak, want zo zelfver*, ^zekerd ben ik momenteel niet Daarom voel ik me ook niet dé kanshebber op de Franse titel. Al leen als ik hier win, mag je me in Parijs favoriet noemen," zei de 25- jarige winnaar van het Austra lisch Open. Maar hy ziet vele con currenten. „Tot dusver is geen en kele speler er speciaal uitgespron gen op gravel. Er zyn er wel twin tig die Roland Garros kunnen winnen." Onder hen Marcelo Rios. De als tweede geplaatste Chileen deed in Sankt Pölten ook goede zaken met winst op de Spaanse gravel- specialist Alberto Berasategui. Die had alleen m de eerste set ver weer. 7-6 6-2. Toch vond Rios het allesbehalve een 'makkie', „Het was heel lastig spelen met die har de wind. Gelukkig voel ik me fy siek uitstekend in vorm." Pete Sampras, een liefhebber van een snellere ondergrond dan gra vel, is in Parijs nog nooit favoriet geweest Toch is hij erop gebrand de koppositie op de de ATP-lijst te heroveren en zyn Grand-Slam- succes te completeren en te be kronen. „Dat is de belangrijkste uitdaging van mijn carrière," zei de 27-jange Amerikaan, die lang geplaagd werd door blessureleed. By het WK voor teams in Düssel- dorf maakte hij duidelijk op de goede weg te zyn. Sampras hielp de Verenigde Staten voorbij Slo wakije (3-0) door de lastige Karol Kucera te verslaan: 7-6 4-6 6-2. Daarvoor had Richey Renebergal gewonnen van Dominik Hrbaty. De Amerikaanse ploeg* op jacht naar de vijfde titel, speelt vrydag m de halve eindstrijd tegen Au stralië. Pat Rafter en Mark Philip- poussis duldden geen concurren tie van FrankrylCdat er met Cé dnc Pioline en. Nicolas Escudé niet aan te pas kwam. Met Sandon Stolle won Rafter ook het dubbel. Parijs Tennisser Raemon Slui ter heeft de eerste ronde van het kwalificatietoernooi van Roland Garros niet overleefd. De net weer van een blessure herstelde Rot terdammer - 253ste op de wereld ranglijst -was na een spannende driesetter met opgewassen tegen de Wit-Rus MaxMimy: 5-7,7-6, 4-6. Jose Jaime 'Chepe'Gon zalez dankt de Lieve Heer voor zijn zege In de vijfde etappe van de Giro d'Italia. Foto Vlncenzo Pln- to/Reuters Rotterdam Grootmeester Lembit 011 uit Estland, een van de buitenlandse spelers van de Schaakver eniging Rotterdam is in de nacht van zondag op maandag in zijn woonplaats Tallinn om het leven ge komen. 011 (34) stierf toen hij uit het raam van zyn flatwoning op de vierde verdieping sprong. Voorbij gangers troffen het levenloze lichaam aan. Het nieuws werd via internet bekend gemaakt. Lembit 011, vader van twee zoontjes, heeft geruime tijd onder psychische behandeling gestaan als ge volg van een echtscheiding, enkele jaren geleden. „Hy is een jaar helemaal van de kaart geweest," zegt Ton de Vreede, de teamcaptain van de schaakvereni ging Rotterdam, die de overleden grootmeester goed heeft gekend. „Ik ben zelfs een keer bij hem thuis ge weest. Lembit was een wat labiel figuur, maar een doodgoeie vent, heel aardig en bescheiden. Die echt scheiding heeft hem erg aangegrepen, maar ik had juist het idee dat hij daar overheen was. Het leek de laatste tijd goed met hem te gaan." De Letse schaker heeft een jaar of zeven, incidenteel, voor de Rotterdamse ploeg gespeeld. Hij deed alleen mee in competitiewedstrijden als hy toch 'in de buurt' was, zodat Rotterdam niet de reiskosten voor zijn rekening hoefde te nemen. Afgelopen seizoen kwam OU één keer uit voor de SV Rotterdam. Ook in het nieuwe seizoen, waarin het voormalige Volmac weer in de hoogste afdeling uitkomt, zou 011 beschik baar zyn. Lembit 011 zou in juli deelnemen aan het WK-toer- nooi in Las Vegas. Hij stond op de wereldrangUjst op de 41ste plaats met een Elo-ratmg van 2630 punten, vrijwel gelijk aan die van de Nederlandse grootmees ter Loek van Wely, voor wie OU optrad als secondant Hy kwam uit tydens vijf Schaakolympiades. Liverpool Nederland heeft met een eclatante over winning (tien wickets) op het elftal van de Lancashi re Cricket Board de derde ronde bereikt van de Nat- West Trophy, het oudste en meest aansprekende crickettoemooi van Engeland. Op 23 juni is Durham in Deventer de volgende tegenstander. Nederland won de toss en koos voor fielden op het prachtige veld van de Liverpool Cricket Club. De Ne derlandse bowlers hielden hun tegenstanders heel goed onder druk. Het gevolg was dat de wickets re gelmatig vielen en er weinig runs gescoord werden. Lefèbvre 2 voor 5, Khan 1 voor 25, De Leede 1 voor 25, Kloppenburg 3 voor 12 en Jackson 3 voor 23 namen de wickets, waardoor Lancashire op 122 all out was. Nederland Uet er vervolgens geen twijfel over be staan wie de wedstrijd zou winnen. Bradley en Klop penburg heersten over de Engelse bowlers. Met prachtig batten zorgde dit tweetal voor de Neder landse overwinning. In de 32ste over sloeg Kloppen burg de winning hit. Hij bleef met 41 not out, terwijl Bradley met 63 ongeslagen bleef. Kloppenburg ont ving voor zijn allround prestatie de Man of the Match-prijs, een cheque van 300 Engelse ponden. KopenhagenJudith Meuiendijks knokte zich hele maal leeg in de tweede ronde van de WK badminton. Veel leverde het niet op, aahgezien ze verloor van de als tiende geplaatste Indonesische Hartono Cindana: 11-73-116-11. Tjitte Weistra, een van de manlijke troeven in de tweede ronde, ging vlak na Meuïendyks onderuit. Zijn tegenstander was de Chinees Gang Chen, de nummer zes van de plaatsingslijst: 15-315-8. Dicky Palyama was de derde en laatste Nederlander die in het enkelspel sneuvelde. De Gouwenaar ver loor van de Deen Thomas Stuer-Lauridsen, als ze vende geplaatst: 15-1215-9. f 1 Schiedam Voethaller Willem van Baarle (37) maakt volgend sei zoen geen deel meer uit van de hoofdmacht van tweedeklasser WK De Schiedammer houdt het voor gezien. Om 'Baarlie' op pas sende wijze te bedanken voor zijn inzet, krijgt hij een afscheidswed- stnjd aangeboden. Die wordt ko mende zaterdag (14.30) op sport complex Kethel gespeeld. Van Baarle speelde het grootste deel van zijn carrière bij Excelsi- or'20 en WK, waar hij wél een ba sisplaats in de hoofdmacht wist af te dwingen. De verdediger speelt zaterdag de eerste helft in WK 1 en maakt na de rust deel uit van het Surprise-team, de tegenstan der die nog geheim wordt gehou den. Willem van Baarle gaat niet helemaal verloren voor WK Hij blijft wel als bestuurslid public re lations aan de club verbonden. Schiedam Zoals het er nu uit ziet, speelt SVDPW zaterdag om zes uur tegen FIOS. De winnaar van het duel promoveert naar de vierde klasse. De verliezer kan die stap via de naeompetitie nog be werkstelligen. Eerder was het duel vastgesteld om rijf uur. .Maar ik heb een paar spelers die in de zaak staan,' zegt DPW-trai- ner Rob van Vliet, „en die kunnen echt niet zo vroeg spelen." Het duel wordt gespeeld op het veld van Poortugaal, De beslis singswedstrijd is noodzakelijk, omdat FIOS en SVDPW op een ge deelde tweede plaats eindigden in de serie A. De eerste twee uit die serie promoveren. Nicuwerkerk heeft als kampioen de eerste pro- motieplek in handen. Door Bas van den Berg Vlaardingen Verscholen in de Broekpoldtr bereidt Die Flar- dmgha Ruiters zich voor op het grote jubileumconcours ter gele genheid van het vijftigjarig be staan. Met meer dan 700 starts wordt het concours hippique van dressuur en springen zaterdag en eerste Pinksterdag omgeven. Het is de bedoeling dat het concours hippique moet uitgroeien tot een jaarlijks terugkerend nationaal paardensportevenement van allu- De jubileumcommissie is onder leiding van voorzitter Hans Fran- zen al maanden bezig het feest programma samen te stellen. Naast een concours hippique op de weiden langs de Broekpolder weg met een VIP-tent en stands, zyn er ook diverse clubwedstry- den in de loop van het jaar. Verder wordt ernaar gestreefd in november de tweede bmnenbak m gebruik te nemen. Vorig jaar werd de eerste binnenbak gereali seerd die een miljoen gulden heeft gekost Ook voor de tweede manege wordt een bedrag in die orde van grootte genoemd. Die Flardingha Ruiters is ooit begon nen als een clubje van melkhan delaren en groenteboeren. Mannen van hpt eerste uur waren onder anderen Piet van den Berg senior, slager Herlaar en Koos Bergman. Zy verzamelden een clubje van ongeveer dertig leden die vrywel allemaal over een paard beschikten. Dat waren paarden die voor de dagelijkse ar beid werden gebruikt. De als lan delijke rijvereniging bekend staande ruiterclub telde m Vreug- denhil, De Wilt, Bezemer, Mooi, Verdel, Van der Have, Van der De jubileumcommissie van Die Flardingha Ruiters met links voorzitter Hans Franzen. Foto Peter Molkenboer Ster en Van Rossum mvloedryke leden I> landelijke riiverenigmg startte de activiteiten in het Ster- rebos in Schiedam op een afgele gen weide. Daarna verhuisde de club naar een terrein bij de Vulk aanhaven en vervolgens naar Soenda. De activiteiten hielden niet op bij paardryden alleen. In de winter werd gezwommen in het Sport- fondsenbad in Schiedam en er werd aan gymnastiek en klaver jassen gedaan. De jubilerende vereniging werd m de zestiger ja ren het slachtoffer van de opruk kende mechanisatie. Werkpaar den werden vervangen door ma chines. „Om de ry vereniging toch te laten voortbestaan hebben we gekozen voor pony's." aldus Klaas van Rossum, met 74 jaar een van de oudereleden. Vlaggenfabriek „Onder de naam Die Flardingha Ruiters begonnen we in augustus 1967 met de eerste lessen op het v terrein van vlaggenfabriek Thur- mer Ook werd het landje van Chardon gebruikt. In 1968* kreeg de vereniging van de gemeente een boerderij in beheer. De voor waarde was dat Die Flardingha Ruiters de boerderij zelf moest opknappen en onderhouden. Drie jaar later hadden we de eerste overdekte manege. Kosten 22.000 gulden en deze werd geopend door toenmalig loco-burgemees ter Ton Hoots." Het is by Die Flardingha Ruiters niet bij pony's gebleven. Enkele jaren daarna zijn er toch weer paarden bijgekomen, Een van de activiteiten was het begeleiden van de jaarlijkse intocht van Sint Nicolaas. In al die jaren daarna heeft Die Flardingha Ruiters met een wachtlijst te maken gehad. Zelfs na de ingebruikneming van de overdekte bmnenbak vorig jaar is het aantal wachtenden nau welijks verminderd. „Om aan de vraag te kunnen vol doen, zijn er plannen een tweede binnenbak van zestig by twintig meter te bouwen," aldus Gerrit Voerman, lid van de bouwcom missie. „We zijn al in ver gevor derd stadium en wachten op de vergunningen. De tweede bin nenbak zal voor lessen en wed strijden worden gebruikt. Tevens komt er een uitrijbak by en stal len om paarden in pension te heb ben. Met een wasplaats voor paar den en pony's en een nieuwe po nystal krijgt Die Flardingha Rui ters een complete facelift." Het eerste hoogtepunt van Die Flardingha Ruiters moet het con cours hippique zyn. Voorzitter Hans Franzen van de jubileum commissie: „We verwachten vele honderden mensen op beide con- coursdagen. Zij kunnen met ei gen ogen zien wat we al tot stand hebben gebracht. Oorspronkelijk zou hpt concours hippique in het Hof plaatsvinden. Daar beschik ken we over veel meer ruimte dan aan de Broekpolderweg. Maar we kregen jammer genoeg geen toe stemming van de gemeente om alle ruimten (grasperken) te ge bruiken. Eerlijk gezegd wordt het voor ons een geweldige kracht toer. Vorig jaar hebben we ook een concours hippique georgani seerd. Toen hadden we 400 starts, deze keer bijna het dubbele." Boor Bas van den Berg Vlaardingen Fusies en samenwerking vliegen in zwemland als paddestoelen uit de grond. De com merciële zwembaden worden steeds onbetaalbaarder voor de zwemclubs en daarop maakt zwembad De Kulk geen uitzondering. De politiek en de sportraad m Vlaardingen pleiten al jaren voor een grote zwem vereniging, alleen is dat nooit hardop gezegd. Zolang de zwemclubs een financieel gezond beleid voeren, is er niets aan de hand. Bij de realisatie van zwembad De Kulk werd echter van VZC een groot deel van het leszwemmen in het Holy- en Kolpabad afgenomen. Dat was de financiële kurk waarop VZC dreef. De Walrus was niet meer in staat de verhoogde huur in De Kulk betalen. In een eerder stadium sprong de gemeente bij en gaf de zwemclubs een extra subsidie te geven. Uiteindelijk hebben VZC en De Walrus de handen ineen geslagen en daardoor ontstaat per september 2000 een grote zwemclub van zwemmers en waterpoloers. Om de fusie optimaal te kunnen voorbereiden vra gen VZC en De Walrus aan de gemeente een bedrag van 50.000 gulden. Voorzitter Peter Boer van VZC: „Wij willen tegemoet komen aan de wensen van de gemeente om tot één zwemclub te komen, maar er moet wel wat tegenover staan. Dat hebben wy in een speciale bnef aan het college van B en W meege deeld. Om een fusie te realiseren hebben wij om ex terne deskundigheid gevraagd." „We willen ook de cijfers van de beide zwemclubs te gen het licht houden voor het geval er nog oude reke ningen zyn. Verder hebben we juridisch advies ge waagd en er is nieuw briefpapier nodig. Dat zijn alle maal zaken waar we niet omheen kunnen." VZC en De Walrus hebben onlangs besloten een fusie aan te gaan. Ook de startgemeenschap WSV, een sa menwerkingsverband tussen de waterpoloers van De Walrus, Shell en VZC, wordt ondergebracht in de fu sie. De fusieclub geeft m het nieuwe beleid prioriteit aan een integrale samenwerking bij de jeugd De nieuwe fusieclub wil met de zwemtoppers, zoals het die in het verleden heeft heeft gehad, aan de weg tim meren," aldus Peter Boer. „Nederland moet weten dat in Vlaardingen weer gebouwd wordt aan een top club. Ook voor Vlaardingen is dat belangrijk omdat het op sportgebied nauwelijks meer meetelt," VZC en De Walrus zyn tot elkaar gekomen, omdat de zwembadhuur vrywel niet meer te betalen was. Een contributie van 500 gulden per jaar was nog niet vol doende. Boer „Door optimale inzet van vrijwilligers en door kwaliteit en efficiency moeten de kosten wor den gedrukt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9