26 Mark Huizinga geeft goede voorbeeld Let Vainsteins verrast sprintelite in de Giro 1QD Hockeyers willen niet O anoniem meehobbelen Van der Geest en Sonnemans lijden op EK judo onder favorietenrol EB si :mw ij Claudia Zwiers naar herkansing Positie van handballers is betreurenswaardig Tom van 't Hek jaagt 'donkere wolk' wel weg jf| Pollux pakt titel in derde klasse en wint sportprijs van de maand Sportprijs Veel nacompetitievoetbal in pinkstenveekeinde Wielrenners fietsen om districtskampioenschap Rotterdams Dagblad Vrijdag 21 mei 1999 Betaald voetbal Vandaag Eredivisie: Fortuna Sittard-NEC (20 00 u>. Eerste divisie: FC Den Bosch-Helmond Sport (20 00 u) Zaterdag Eredivisie: De Graafschap-Cambuur Leeu warden (18 00 u). Eerste divisie: ADO Den Haag-FC Gronin gen, Dordrecht '90-RBC. Eindhoven-Veen- dam, Emmen-TOP Oss, Herades-Volen- dam. Telstar-Exoelsior, VW-Go Ahead Eagles. FC Zwolk-Haarlem (aüe 19.00 u) Zondag Eredivisie: AZ-MW, Feyenoord-Vitesse, SC Heerenveen-Sparta, NAC-Ajax, RKC Waalwijk-Roda JC, FC Utrecht-PSV, Wil lem II-FC Twente (alle 14 30 u). SST Zaterdag Zalerdagamate ars. PDle/2e klasse: KRV-LYRA. PD2e/3e klasse: Spint-Maasdam. Promotiewedstrijd iCID: Mehssant- Alexandna '66, terr. NSW Numansdorp 5D: Piershii-Bermsse, E: Perkouw-Spor- tief. Ztiidl: PDle/2e klasse: Groote Lmdt-Ter- neuz. Boys, GVV63-Nieuw-Lekkerland. Nacomp'lC: Roda Boys-Arnemuiden. Zondagamatenrs. 1B: Quick-SWSMC. 2D: Puttershoek-DFC 3B: Sparta-Concordia, C: OW-PFC, D: UNIO-Nteuwkoop. 4A: WS&Nieolaas Boys, D: Quick Steps- Quinlus, E: Coal-DEH; F: Diiletant-Ca- bauw; G: VFC-Herroes DVS; H: Antibarba- n-NOC SA1, beslissingswedstrijd om promotie: FIOSSVDPW. terrein PSVPoortugaal. Maandag Za lerdarama teu rs. PDle/2ekI: N'SW-KRV of LYRA-NSW. PD2e'3e klasse: MW '27-Spirjt of Maas- dam-MW'27, 5E: Zwammerdam-Perkouw of Sportief- Zwammerdam. Zuidl: PDIe/2e klasse: PDLRC-Groote Lindt of Temeuzense-LRC; Brake)-GW63 of Nieu w-Lekkerland-Brakel. Zondagama tears. IB: Papendrecht-Quick. 2D: EBOH-Puttershoek. 3B; Laakkwartier-Sparta, 3C: Dubbeldam- OW, D: Zwervers-UNIO. 4A: Bernard us-WSE; 4D: Cromvhet-Quick Steps; E: Flakkee-Coal: F: Cabauw-ESTO; G; Fortuna-VFC; H: Duivcsteyn-Antibarb. Promotiecomp. 5A: Rockanje-Dirksland, Maasstad-Blijdorp. Zaterdag Honkbal: Neptunus-KCAW, Abraham van Stolkweg(19.30u). Wielrennen: Ronde van Bleiswijk, cyclo's (12,15 u), vet, (14.00 u), amateurs 80 km (16.3 Ou). Zondag Cricket: VOC-HBS, Overschlese Kleiweg (11.00 u). Honkbal: Sparta/Feyenoord-Twins, Edo Bergsmaweg(l4 00 u). American Football Rotterdam Trojans- Brussel Angels, Smeetlandseweg(14,00 u). Maandag Wielrennen: Achthuizen, Districtskampi oenschappen, junioren (11,00 u.), cydo's/ vet (12.45 u) amateurs 115 km (14.15 u). Sportkort - NEC kan voorlopig niet beschikken over Mark Verhoe ven. De rechtsback heeft zijn kruisbanden afgescheurd en is ze- ker tot februari volgend jaar uit de roulatie. - Romans Vainsteins heeft de zesde etappe van de Ron de van Italië op zijn naam ge schreven. De Let achterhaalde in de slotfase van de rit van Lauria naar Foggia de zevenhonderd me ter voor de finish ontsnapte Ga- briela Missaglia, die uiteindelijk derde werd. Jeroen Blijlevens ein digde als negende en was op nieuw de snelste Nederlander. Na de zware bergetappe van woensdag leek de vlakke rit van Lauria naar Foggia een prooi voor de beste sprinters uit het peloton. Nadat de drager van de groene trui Bettïni tevergeefs probeerde weg te komen, leek de Saeco- ploegzijn sprinter Cipollini ineen zetel naar de eindstreep te bege leiden. 'Mooie Mario' moet echter nog even wachten op zijn 27e etappe zege in de Giro. Het was zijn land genoot Missaglia, die de plannen van de Saeeo-ploeg en Cipollini verstoorde. De Italiaan profiteer de van een onbewaakt moment en sprong zevenhonderd meter voor de eindstreep weg uit het peloton Cipollini zat te ver weg om hem te achterhalen en zijn ploeggenoten hadden te veel werk verricht voor een hernieuwde krachtinspan ning. Fabrizio Guidi had nog wel adem over. Hij kreeg Missaglia vlak voor de finish te pakken maar moest zijn eerste zege in de Giro aan Vainsteins laten. De Let was in de laatste meters net iets explo siever. Ook Jeroen Biijlevens werd verrast door de ontsnapping van Missaglia. De drager van de roze trui tijdens de vierde en vijf de etappe zat vlak voor het einde keurig in de buurt van Cipollini, maar finishte uiteindelijk als ne gende. De leiderstrui van Laurent Jalabert kwam in de zesde etappe niet in gevaar. De Italiaan Wladimir Belli heeft de derde nt in de Midi Libre ge wonnen. De renner van de Festi- na-ploeg was de snelste in een tijdrit over 22 km in de buurt van Perpignan. Belli overbrugde de afstand in 26 min en 32 sec. Hij bleef de Spanjaard Alberto Marti nez ruim zeven seconden voor. Martinez verdedigde daarmee zijn leidende positie in het alge meen klassement. Romans Vainsteins uit Letland is de sprinters te slim af en gaat, luid jubelend, als eerste over de meet in Foggia. De Ita- iianen Frablzlo Guidl (tweede) en Gabriele Missaglia (I) bui gen het hoofd. Foto Cor Vos Door Gijs van Oosten Bratislava Kalm, koel en met de borst vooruit bestreed favo riet Mark Huizinga gisteren op de eerste dag van het Euro pees kampioenschap judo in Bratislava de druk die op zijn schouders rustte. De 25-jarige judoka uit Vlaardingen won zijn drie partijen in de voorronde met een vol punt en nam tussen de bedrijven door ontspannen plaats op de tribune om video-opnamen van zijn tegenstanders te maken. Huizinga is deze week in Slowa kije lichamelijk, geestelijk en ju- dotechnisch volmaakt in balans. De Europees kampioen van '96, '97 en '98 in de klasse tot 90 kilo gram vormde gisteren een uitzon dering op de overige leden van de Nederlandse equipe die meer te leurstellingen kreeg te verwerken dan hen lief was. In zeven van de acht gewichts klassen die bij de mannen en vrouwen al aan bod zijn gekomen (vandaag volgen de andere acht) is de Nederlandse jacht op goud al beëindigd en heeft alleen Huizin ga nog uitzicht op een finale plaats. De uitschakeling van Pe ter Starmans in de klasse tot 60 ki logram was nog het minst verras- Dennis van der Geest, winnaar van drie A-toernooien eerder dit jaar, raakte gisteren verstijfd door de spanning. De 23-jarige zwaar gewicht uit Bloemendaal herstel de rich in de herkansingsronde en doet daarom morgen nog mee om het brons. Voor Van der Geest volgt vandaag nog kans op goud, want als enige Nederlander komt hij uit in twee gewichtsklassen; 100+ en alle categorieën. Sonnemans Ben Sonnemans ging in de eerste ronde in de klasse tot honderd ki logram, na een goed begin, door een vlaag van lichtzinnigheid hard op zyn rug tegen de Portu gees Pedro Soares, wiens verlies in de tweede ronde de Nederlan der uit de herkansing hield- De 27-jarige Haarlemmer gaf de winst 52 sec voor het einde onpro fessioneel uit handen. Sonne mans, twee jaar geleden in Oost ende nog Europees kampioen, venvacht dat de teleurstelling nog een paar weken door zijn hoofd zal spoken. „Ik heb hier geen zinnige verkla ring voor," verontschuldigde Son nemans zich. „Ik judo nu tien jaar op topniveau, op EK's ben ik altijd bij de eerste vijf geëindigd, De heb hard getraind en ik was niet ge spannen. De vraag waarom ik nu zo'n stomme fout heb kunnen ma ken zal me nog wel een tijdje be zighouden." Druk Voor Van der Geest is er evenals zijn clubgenoot bij Kenamju ge noeg stof tot overpeinzing. Maar hij weet, in tegenstelling tot Son nemans, in ieder geval waar het bij hem momenteel aan schort. De jonge zwaargewicht nam in de af gelopen jaren onbevangen deel aan de internationale titeltoer- nooien, won zilver en tweemaal brons, maar voor hem is nu de tijd aangebroken om Europees kam pioen te worden. Van der Geest wil heel graag, maar worstelt met de druk van het favoriet zijn. Hij werd, na winst dooroplopende straffen op de Hongaar Imre Csosz, in de tweede ronde door de Slowaak Semir Pepic, zeker geen hoogvlieger, tegen de grond ge duwd. „Ik kan wel honderd keer tegen mezelf zeggen dat ik niet gespannen moet zijn, maar zo werkt het niet," zei de aangesla gen Van der Geest. „Ik moet wen nen aan de favorietenrol. Als ik daar doorheen ben, ben ik weer een stap verder." Bratislava Drie van de vier vrouwelijke judoka's uit de ploeg van bondstrainex Marjo lein van Unen zijn op de eerste dag van het Europees kampi oenschap uitgeschakeld. Nync- ke KJopstra (-48 kilo), Karin Klenhuis (-78 kilo) en Jessica van der Spil (+78 kilo) overleef den de voorronden nieL Claudia Zwiers (-70 kilo) keert morgen als enige vrouw terug op de mat Zwiers verloor in de eer ste ronde van Teti Bjeljajeva uit de Oekraïne. In de herkansing won de judoka uit Haarlem van de Frangaise Karine Rambault met ippon, waardoor ze motgen nog een kans heeft op hetbrons. Karin Kienhuis,in de eerste ron de verslagen door Heidi Rakels uit België, werd de pas afgesne den door de Roemeense Simone Richter. De Groningse judoka kreeg drie seconden voor het einde van de partij, waarin geen score was genoteerd, een discu tabele straf vanwege passiviteit Vandaag komen Deborah Gra ven stijn (-52 kilo), Daniëlle Vrie- zema (-63 kilo), ÏYancoise Harte- veld (open klasse), Patrick van Kalken (-66 kilo); Koen van Nol (- 73 kilo) en Maarten Arens (-81 ki lo) voor het eerst in actie. Emmen Betreurenswaardig is de positie waarin het nationale mannen handbal zich momenteel bevindt Er is geen geld beschikbaar, de toppers tonen eerder afkeer dan motivatie in het landsbelang en de moge lijkheden tot positieve uitstraling zijn miniem. Bondscoach Ryszard Malag valt niet te benijden, voor de EK-kwalificatiewedstrijd tegen de Oekraïne (13-32) moest hij gisteren op een willekeurig allegaar tje terugvallen. Het Nederlands Handbal Verbond heeft de meiden- sport geadopteerd, de mannenploeg hangt er maar wat bij, de beste spelers voelen zich niet eens meer geroepen zich aan zo'n gedevalueerde situatie te irri teren. Zij verdienen hun geld in de Duitse competi tie, grepen onder meer onduidelijkheid over de mo gelijke verzekeringen aan om weg te blijven. Ande ren meldden openUjk een samenwerking met bonds coach Malag te verafschuwen. De bond steunt de coach - dan maar geen representatief team, dan maar halflege tribunes in de sporthal Angelslo in Emmen, waar handbal nota bene geliefd is. De spelers, waaruit Malag nu zijn selectie samenstel de, kon de ruime nederlaag niet worden aangere kend. Zij deden hun best, zoals Malag had gehoopt, meer kon en mocht hij niet verlangen. „Knokken voor iedere bal." had de bondscoach vooraf gevraagd. „En vooral niet naar het scorebord kijken. Proberen steeds aan de volgende situatie te denken, We moe ten leren van de fouten, die er zeker zullen worden gemaakt." Nauwelijks ervaring had de ploeg in het oranje, die tegen het lepe lands- annex clubleam uit Zaporozje nooit tot een echte confrontatie in staat was. Eén handballer met kennis van de internationale kneep jes telde het team, Frank van der Zanden, van thuis club E O. Etgenlyk had hij al afscheid genomen van het Nederlands team, maar ooit had hij Malag be loofd in noodgevallen wel beschikbaar te zijn. P4aar ook hij was niet by machte de nederlaag tot draaglij ke proporties te helpen beperken. Samen met Jork Schellings werd hij topscorer, met drie doelpunten slechts. Emmen. EK-kwaliflcatie, mannen: NederLad-Oekraïne 13-32 1+ 15). Doelpunten Nederland Schelling? en Van der Zanden 3, Dijk stra 2. Boogaard. HofniPirtQmnk. Rink en Vereijssen Laren De Nederlandse hockeysters hebben gister avond de laatste oefenwedstrijd in Nederland voor de Champions Trophy met ruime cijfers gewonnen. Oranje versloeg het zwakke Canada in Laren met 4-0. De treffers kwamen op naam van Fleur van de Kieft, Fatima de Moreira de Melo, Margje Teeuwen en Su zan van der Wielen. De wedstrjjd tegen Canada vormde geen echte graadmeter voor Oranje, Daarvoor was de tegen stand van de Noord-Amerikaanse vrouwen te zwak. Keepster Daphne Touw kreeg in de eerste helft, afge sloten met een voorsprong van 3-0, niet één schot op het doel. Na de pauze bleef ook haar vervangster Cla- rinda Sinnige vrijwel werkloos. Oranje kon zich aanvallend uitleven tegen Canada, dat internationaal tot de middenmoot behoort. Ge zien het technische en taktische surphis viel de over winning feitelijk nog klein uit. Nederland verzuimde vooral uit strafcorners toe te slaan. Liefst twaalf korte hoekslagen bleven onbenul. Bondscoach Tom van 't Hek erkende dat de uitvoe ring van de strafcomer vee] beter moet. „Er hangt nu een donkere wolk boven," constateerde hij. „Maar die jagen we de komende weken nog wel weg. Het is vooral een kwestie van scherpte en concentratie. Ik vind het geen zorgelijk punt." Laren. Oefeninte rlu d vrouwen l: Neder land -Canada 4-0 (3-9). 18 Van de Kiert 1-0,29. Moreira de Melo 2-0,34 Teeuwen 34), 39 Van der Wielen 4-0 Scheidsrechters" Conen, Peters (Du» Toeschou wers 500. Nederland; Touw (36 Sinnige). Veenstra. Van der. Boogaard. Dei- Iers en Boomgaardl; Hanneke Smabers. Thate en Teeuwen, Don- ners. Van der Wielen en Van de Kiert. Vliegende wissels Moreira de Melo, Van der Vaart, MinkeSmabersen Mulder. Het Schiedamse familiebedrijf Diasyl-Sporting, een groothandel in sportartikelen en relatiegeschenken, stelt maandelijks een prijs be schikbaar voor de sporter of sportploeg van de maand. De winnaar ontvangt een sportpakket ter waarde van enkele honderden guldens. Bet mannenteam van hockeyvereniging Pollux werd in april kampi- oen van de derde klasse en is daarom winnaar van de maand apriL Jury-voorzitter Huib Zandwijk ging er op bezoek om de prijs te over handigen. Door Martijn van der Steen Vlaardingen De hockeyers van Pollux behaalden eind maart offi cieus de titel in de derde klasse. Medio april werd concurrent Spi rit verslagen en kon de vlag echt in top. Pollux werd ongeslagen kampioen. Reden genoeg voor juryvoorzitter Huib Zandwijk om de sportprijs van april toe te ken nen aan de Vlaardingers. Drie do zen met hockeyballen overhan digde hij aan de kampioenen. De hockeyers van Pollux morrel den de afgelopen seizoenen meer dere malen aan de poorten van de tweede klasse, maar altijd ging het net mis. Dit seizoen lukte het wel en met een grote overmacht Ronald Jacobs, dit jaar voor het eerst trainer-coach van Pollux, speelde een grote rol in de recente successen van de club. Jacobs, eerder als speicr en trai ner actief bij onder andere Rotter dam en Asvion: „De basis voor het kampioenschap is vorig jaar april gelegd. Pollux was in de derde klasse weer tweede geworden en een aantal spelers overwoog een overgang naar een andere club. Toen heeft de groep besloten nog één keer te proberen een gooi te doen naar het kampioenschap. In mei heeft de club me met die am bitie benaderd en daar ben ik toen ingestapt." Al vroeg in het seizoen werd dui delijk dat PoEux een maatje te groot was voor de derde klasse. De voorbereiding verliep goed en Pollux leed in de eerste seizoens helft nauwelijks puntverEes. De titel werd zonder één verloren wedstrijd al in april binnenge haald. Jacobs: „Toch was het alle maal niet eenvoudig. We zijn dit seizoen anders gaan spelen. Altijd met drie spitsen, soms zelfs met vier. We «rilden de tegenstander vastzetten en wedstrijden zeven tig minuten lang domineren. Die speelwijze vereiste een omscha- keEng en dat heeft veel tijd en energie gekost van iedereen in het team." Vooral in de eerste seizoenshelft heeft de groep zich volgens Ja cobs volwassen gedragen: „We hebben het hele seizoen met een selectie van zeventien man ge werkt en veel jongens kwamen op een nieuwe plek te spelen. Ze hebben het nieuwe systeem goed opgepakt en heel sober de op drachten uitgevoerd. Juist de spe lers die wat extra klasse hebben, zoals bijvoorbeeld aanvoerder Robbert-Jan Baars, Benno Hoft- ijzer en Gijs Simons, speelden puur in dienst van het team. Toen bleek al snel dat we de enige kan didaat Vuor het karnpioeiiM-hap waren." In de periode na de winterstop ging het allemaal wat moeizamer met Pollux. Het spel verliep min der soepel en het elftal ontsnapte twee keer aan een nederlaag. Het elftal draaide wat minder, omdat de druk er af was. Sommige spe lers gingen zich wat frivoliteiten veroorloven en ik heb af en toe moeten ingrijpen. Verder is het leerproces gewoon verder gegaan en dat heeft de groep geïnspireerd om scherp te blijven." Jacobs is niet van plan anoniem in de tweede klasse mee te hobbe len: „We hebben elkaar een paar weken geleden goed in de ogen gekeken en opnieuw afgesproken wat we volgend seizoen willen be reiken. De spelers hebben hun ambities uitgesproken en we leg gen de lat hoog. We hoeven niet direct kampioen te worden, maar we zuilen proberen in de tweede klasse met goed spel om de bo venste plaatsen mee ie hockey en." Tegenslag Uitgerekend in het jaar waarin Pollux op sportief gebied grote successen behaalde, werd de club ook getroffen door grote tegen slag. In de nacht van 29 december, na een Risk-toernooi op zater dagavond, veroorzaakte een smeulende asbak een brand die het kenmerkende houten club huis van de hockeyers tot aan de grond toe afbrandde. Pollux verloor in één nacht het hart van de vereniging, maar be gon tegelijkertijd de volgende ochtend al weer met de wederop bouw. Een noodclubhuis bleek al even sfeervol en door middel van een groot aantal initiatieven en acties werd geld ingezameld voor de bouw van een nieuw, groter, clubhuis. Voorzitter Gert-Jan Wondergem is tevreden over de veerkracht van zxjn club en de voortgang van de bouwplannen, ondanks recen te vertragingen. „De plannen zit ten vast in de bureaucratie. De ge meente heeft veel tijd nodig voor allerlei vergunningen en commis sies. Het nieuwe clubhuis moet langs een welstandcommissie, een schoonheidscommissie, we hebben een nieuwe horecaver- gunning nodig en de bouwver- Juryvoorzltter Huib Zandwijk (rechts) en Pollux-voor- zitter Gert- Jan Wonder gem kijken op de bouwteke ning van het nieuwe club gebouwvan Pollux. Trai ner Ronald Ja cobs (links), aanvoerder Robbert-Jan Baars en ma nager Feiko van der Veen hebben in handen de sportprijs: do zen vol hoc keyballen. Fo to Peter Molken- gunningen moeten uitgegeven worden. Dat is kennelijk veel werk." „Daardoor lukt het niet het nieu we clubhuis al bij aanvang van het seizoen op te leveren. Dat gebeurt waarschijnlijk pas eind oktober, tien maanden na de fatale brand. Toch is de realisatie van het nieu we clubhuis een compliment voor de club. Er zijn zo veel dingen ge organiseerd: een sponsorloop, vei lingen, een benefietconcert, een loterij, aHerlei giften en in de Vlaardingse horeca waren specia le Pollux-aanstekers te koop." „Bij het Delta-hotel kon je zelfs een 'PoUux-Brand-Menu' be steden met allemaal geflambeer de gerechten. We hebben daar ge noeg geld mee opgehaald om met steun van de gemeente en het VSB-fonds een nieuw clubhuis te bouwen en de toplaag van ons eerste kunstgrasveld te vervan gen. Aan het eind van dit jaar zit Pollux in een nieuw jasje." Schiedam - Voor SWSMC, MW27, Fortuna, VFC en Hennes DVS staat het pinkstenveekeinde in het teken van de nacompetitie. SWSMC moet na dc 2-2 tegen Papendrecht morgen op bezoek by Quick in Den Haag, SWSMC moet winnen en is dan nog af hankelijk van de uitslag van het duel tussen Papen drecht en Quick dat maandag wordt gespeeld. MW27 gaat zaterdag de tegenstanders in de naeom- petitie bekijken. Spirit moet tegen Maasdam. De ver liezer van dat duel speelt maandag tegen de Maas- ianders. MW27 speelt thuis als Spirit verliest en uit als Maasdam verEest. Hermes DVS moet morgen in Vlaardingen winnen van VFC om nog een kleine kans te maken op het winnen van 'het toetje'. Fortuna staat er na de 1-2 ze ge op de Schiedammers florissant voor en kan het karwei maandag op eigen veld afmaken tegen VFC. Achthuizen —Voor de wielrenners staan maandag de districtskampioenschappen op de weg op het pro gramma. Op het polderpareours in Achthuizen zijn startbewijzen voor de NK, eind juni in Geulle, te ver dienen. Tot de favorieten bij de amateurs behoren de broers Edward en Arthur Farenhout, Louis de Ko ning, Rob Sienders en Edwin Hofstee. Zaterdag is er nog een criterium met aUe favorieten in Bleiswijk. Sportagenda VRIJDAG 21 MEI SOFTBAL-19.30 Schiedam-Blue Hitters (m) ZATERDAG 22 MEI HONKBAL 14 30 R Rowdies-Holy, VOETBAL Vijfde klasse Al (londag); 18 00 SVDPW-FIOS (op veld Poort\jgaai). Nacompetitie Eerste klasse B (*ondaj): 3809QuJck- SWSMC Vierde klasse G dondag): 17 00 VFC-Hermes DVS Vlaardings Voetbalkampioenschap: 14 30 HVO-Deltasport ZONDAG 23 MEI CRICKET: 11 DO Excelstor'20-HBS. 11.00 Rood en Wtt-Hermes DVS. VOETBAL Vrouwenvoetbal: 12 00 ESTO-Herrnes DVS, 14.30 Ba- dios Boys-VFC. MAANDAG 24 MEI CRICKET: 1100 Hermes DVS-Kon, UD,11.00 Rood en Wtt-Exceisi- or'20 HONKBAL 14 30 Holy-R. Rowdies, VOETBAL Nacompetitie derde klasse (xaterdaf): 14 30MW27- Spirn of Maasdam-MW27. Vierde klasse G (tondar): 14.00 Fortu na-VFC

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6