Ambtenarenacties harder Patrick Paauwe in Oranje Roteb haalt week geen vuil op Gemeente grijpt niet in D66 eist concessies Evacuatie door hoge Donau Aanval op politiemensen bij ongeval'toppunt absurditeit' Cultuur Opmie Wie wil Milosevic hebben? Steve Hackett verrast met dance Broeder moord in Parijs Vier meisjes gewond door ontploffing metalen pijpje Koffer duikt op in museum Gijzelaar van tandarts overleden Wellink: 'Blijven bezuinigen' Opinie 6 Sport 9,11 Regio 13,14,15 Economie 17 Cultuur 18,19 Barometer 20 RTV 21 Abonnee Service I Jaargang 9 I Nummer2505 Woensdag 26 mei 1999 ClftC iWestbiaak 180 i 3012 KN Rotterdam, 010-40044001 nog 220 dagen tot Onafhankelijk Debutant Patrick Paauwe. Archieffoto Cees Kuiper/Rotterdams Da^olad Zeist Patrick Paauwe is de vijfde Feyenoorder die is gese lecteerd voor het Nederlands elftal. De middenvelder is door bondscoach Prank Rijkaard opgeroepen als vervanger voor de geblesseerde Mare Over- mars. De 23-jarige Paauwe, die zijn debuut maakt in de Oran je-selectie, vergezelt zijn ploeggenoten Peter van Vos sen, Bert Konterman en Kees van Wonderen naar Brazilië waar Nederland op 5 en 8 juni tegen de 'goddelijke kanaries' speelt. Jean-Paui van Gastel heeft zich vanwege een spier- blessure in zijn bovenbeen af- gemeld voor de trip. Zie ook pagina 9 Rotterdam Vier Rotterdamse meisjes van 10 en 11 jaar zijn gis teravond op de speelpaats aan het Stichtseplein in de Rotterdamse wijk Hillesluis gewond geraakt doordat een ijzeren pijpje ontplof te. De meisjes hadden het pijpje gevonden op de tramrails van de nabijgelegen Handweg. Daar is het door onbekenden neergelegd met mogelijk de bedoeling om een tram te laten ontsporen. Eén van de meisjes liep zeer ern stige verwondingen op en moet waarschijnlijk twee vingers mis sen. De de andere meisjes raakten aan hun benen gewond door weg springende stukjes metaal. Het pijpje was afgesloten met een schroef en omwikkeld met tape. Het ding ontplofte toen de meis jes probeerden het open te peute ren, Zie ook pagina Rotterdam Rotterdam De ambtenarenvakbonden reageren pas volgen de week op het informele bod van de gemeentelijke werkge vers voor een nieuwe CAO. De bonden raadplegen de komen de dagen hun kaderleden over de ontstane situatie. De vakbonden voeren de acties ondertussen op. In Rotterdam wordt vanaf morgen een week lang geen huisvuil en grofvuil op gehaald. De reinigingsdienst vraagt de bewoners van Rotter dam geen afval op straat te zetten. Op donderdag 3 juni zet de reini gingsdienst 'alle mensen en mid delen in om de stad weer schoon te maken'. Tussen tien en twee uur rijden morgen in Rotterdam geen bussen en trams. In Dor drecht rijden vandaag de hele dag geen bussen en ook de verschil lende veerponten in de regio blij ven langs de kade. Vorige week bleken de werkge vers bereid hun bod te verhogen tot 4,5 procent voor anderhalf jaar. Te laag, vinden AbvaKabo, CFO en CMHF, maar besloten toch om met de leden te gaan praten. Een ingewijde spreekt van een moeilijke situatie. Het bod is te laag en de vakanties staan voor de deur. Daarbij komt nog dat het 'akelig stil' is. De werkgevers vin den dat de werknemersorganisa ties het initiatief moeten nemen. De werkgevers zouden het de bonden een stuk makkelijker ma ken om het bod nog iets te verho gen. De ambtenarenbonden eisen voor een één-jarige CAO een loonsverhoging van in totaal 4,5 procent. De werkgevers hebben hun laat ste bod informeel gedaan. Zwart op wit staat er tot onvrede van de bonden niets. „Formeel is er dus niets te onderhandelen," zegt een woordvoerder van AbvaKabo. Het belang van de ledenraadpleging, die zij vorige week zelf hebben aangekondigd, moffelen de woordvoerders nu weg. „We voe ren elke week beraad met de ka derleden, in die zin is er dus niets aan de hand," stellen zegsmensen van AbvaKabo en CFO. Vinger aan de pols Zes jaar geleden leidden de acties van de Roteb tot een chaos in de stad. Afval werd in brand gesto ken en de gemeente Rotterdam moést met een kort geding drei gen om de staking te beëindigen. Zo ver wil het huidige gemeente bestuur niet gaan. Wel wordt 'de vinger aan de pols gehouden', mocht de openbare orde in gevaar komen. Het personeel van Stadsvervoer Dordrecht ging vannacht voor de derde keer in korte tijd in staking. De actie van het personeel in het openbaar vervoer wordt onder steund door personeel van diver se diensten van de gemeenten. Vanmorgen reden touringcars vanaf het Dordtse Stadskantoor aan de Spuiboulevard onder bege leiding van ambulances en brand weerwagens naar het terrein van het Stadsvervoer aan de Baan- hoekweg. AbvaKabo-onderhande- laar Xander den Uyl bracht het personeel op de hoogte van het CAO-overleg. Aan de Dordtse wet houder Jaap Bijl werd een petitie aangeboden. Zie ook pagina 3 Door Lianne Sleutjes en Maurice Wilbrink Den Haag D66 neemt geen ge noegen met alléén de invoering van een raadplegend referendum om zo de kabinetscrisis te bezwe ren. Wil de lijmpoging van infor mateur Tjeenk Willink slagen, dat moet de VVD ook op een ander terrein toegeven. Maar WD-lei- der Dijkstal wil vooralsnog het re geerakkoord van vorig jaar niet openbreken. D66 wil van de WD 'genoegdoe ning', zoals een fractielid het uit drukt, nadat WD-senator Wiegel vorige week het correctief refe rendum blokkeerde en er een ka binetscrisis ontstond. Een (niet bindend) raadplegend referen dum, waarvoor geen tweederde meerderheid in het parlement no dig is, is voor de D66-fractie een minimum voorwaarde om door te praten over het helen van de breuk in Paars. D66 zou nieuwe eisen op tafel kunnen leggen op het gebied van zorg, milieu en on derwijs. D66-le.ider De Graaf zei gistermid dag na een eerste verkennend ge sprek met informateur Tjeenk Willink dat de deur naar een door start van Paars 'niet op slot is, en de sleutel is niet weggegooid'. Hij weigerde in te gaan op de handrei king van de PvdA om meer be stuurlijke hervormingen moge lijk te maken. PvdA-fractieleider Melkert hoopt D66 zo binnen boord te houden. Doorstart De Graaf, die vorige week in zijn advies aan de koningin aandrong op nieuwe verkiezingen, zei giste ren dat nu niemand daarop zit te wachten, maar dat ze 'onvermij delijk' kunnen zijn. De druk op de D66-top om zich toch weer te ver zoenen met de PvdA en de WD, is de afgelopen dagen alleen maar toegenomen. Gisteren nog sprak oud-partijleider en net verkozen D66-senatorTeriouwzich uit voor een doorstart van Kok-2. De informateur ontving gister middag ook de fractieleiders van WD en PvdA, en voert vandaag met ieder van hen afzonderlijk een vervolggesprek. Tjeenk Wil link wenst binnen een week dui delijkheid over de voortzetting van het tweede kabinet-Kok. Hij geeft zijn lijmpoging 'enige kans van slagen'. Tjeenk Willink sprak zich giste ren uit tegen het houden van nieuwe verkiezingen. De oorlog in Kosovo en redenen van landsbe lang vereisen terughoudendheid, vindt hij. Er zijn volgens de informateur drie redenen om de huidige paar se coalitie voort te zetten: de meerderheid van de Tweede Ka mer is ervoor; de drie paarse par tijen hebben veel in elkaar geïn vesteerd en verkiezingen noch het opstappen van D66 brengen het referendum dichterbij. Zie ook pagina 5 Zie ook weerbericht op pagina 20 Capelle aan den Ussel De man die ervan verdacht wordt op 19 ja nuari dit jaar een tandarts van het psyehiatisch centrum Bavo in Ca pelle aan den Ussel vijf uur lang in gijzeling te hebben gehouden, heeft de hand aan zichzelf gesla gen. Op 2 juni zou tegen hem een strafzaak beginnen, nadat hij eer der niet op de rechtszitting was verschenen. De man blijkt reeds op 30 april te zijn overleden. De toen 41-jarige man, patiënt van de Bavo-kliniek, ging op 19 januari 's morgens naar de tandarts toen hij ineens een mes trok en de tand arts meenam naar een aparte ruimte. Daar hield hij de man tot vier uur 's middags vast. Zijn be langrijkste eis was een opname in een strengere inrichting. Werkonderbreking bij bus en tram op 27 mei van 10.00 tot 14.00 uur Op donderdag 27 mei wordt er bij de RET in Rotterdam hoogstwaarschijnlijk tussen 10.00 en 14.00 uur een werkonderbreking gehouden bij tram en bus. Vanaf 9.00 uur kan er ai sprake zijn van een onregelmatige dienstregeling. De metro rijdt wel gewoon op die dag. Vervoer op Maat en RET Tours rijden ook. De oproep tot deze werkonderbreking is gedaan door de vakbonden die protesteren tegen de gang van zaken bij het landelijke overleg over de arbeids voorwaarden voor gemeenteambtenaren. Mocht dit overleg vóór 27 mei alsnog het door de vakbonden gewenste resultaat opleveren, dan zal de voorgenomen werkonderbreking worden afgelast, Informatie hierover is verkrijgbaar via tetefoonnummer 010 - 447 57 77. Ook do lokale media geven Informatie over de ontwikkelingen van de geplande werkonderbreking. Onze excuses voor het ongemak dal deze werkonderbreking voor u veroorzaakt. De algemeen directeur. Gouda Het zal je maar gebeu ren: als jongeman tijdens de oor log in Berlijn moeten werken en ruim een halve eeuw later je kof fer terugvinden in het plaatselij ke verzetsmuseum. Het over kwam de 76-jarige Bastiaan Hoogendoorn uit Gouda. Hoogendoom kreeg vorige week van een kennis te horen dat er een houten koffer in Verzetsmu seum Zuid-Holland was opgedo ken met zijn naam er op. Hij ging een kijkje nemen en viel bijkans om van verbazing. In het museum stond de houten koffer die hij meekreeg toen hij tijdens de oorlog in 1942 in Ber lijn te werk werd gesteld. „Ik kan me alleen herinneren dat ik de koffer heb achtergela ten bij een hospita wier 20on in Polen was gesneuveld. Mijn va der heeft die koffer voor mij ge maakt toen ik naar Berlijn moest," vertelt Hoogendoom. „Ik herkende de koffer meteen en raakte hevig geëmotioneerd. Een paar dagen later ben ik te ruggegaan en toen durfde ik hem pas aan te raken en open te maken." Bastiaan Hoogendoom kreeg in 1942 ais 20-jarige te ho ren dat hij naar Berlijn moest om daar mee te werken in de oorlogsindustrie. Hij kwam te recht bij een machinefabriek en moest helpen bij de fabricage van vliegtuigonderdelen. „Een wonder," noemt W. deLijs- ter van het Verzetsmuseum de terugkeer van de koffer. „Ber- - lijn is zo vaak gebombardeerd en er is zo erg gevochten dat het bijna onmogelijk is dat de koffer dat heeft overleefd."- Uit de administratie blijkt dat de koffer sinds 1991 in het opslag depot van het museum staat. Een baby wordt met de rest van een Beiers gezin in veiligheid gebracht, nadat de Do nau een deel van Neustadt had over stroomd. Het hoogwater in de Zuid-Duitse rivieren heeft volgens de Duitse deelstaat Beieren ai een schade van 2,1 miljard mark veroorzaakt. !n totaal kwam 12.000 hectare land onder wster te staan, liepen ongevaer 25.000 hulzen beschadigingen op en werden 100.000 mensen door de ramp getroffen. Hoewel de Donau aan het zakken is, blijft de waterstand In de deelstaat extreem hoog. Minstens vier mensen kwamen om door het natuurgeweld, twee mannen wor den nog vermist. Vooral in het gebied rond de Bodensee, op de grens van Duitsland en Zwitserland, was de situatie gisteravond nog kritiek. Foto AP/Dlettier Endlicher Door Marcel Potters Rotterdam—Het respect voor de politie is weg. Dat is de conclusie van. landelijk vice-voorzitter R. Tournier van de Algemene Ne derlandse Politievakvereniging (ANPV), naar aanleiding van het bekogelen van politiemensen op de A13 dit weekeinde. „De poli tie is verplicht te lief geworden," is zijn. mening. De agenten assisteerden bij een dodelijk ongeval op de rijksweg; Na verloop van tijd kwamen er mensen de vluchtstrook op om te kijken, waarna hen werd ver zocht weg te gaan. Vervolgens kregen de agenten stenen en kluiten om de oren. Vorige week werden politiemensen in Span gen belaagd. Op 25 april, na de huldiging van Feyenoord, had den relschoppers het eveneens op agenten gemunt. Volgens Tournier heeft deze agressie tegen de politie ver-, schillende oorzaken. Allereerst stelt hij vast dat rechters derge lijke amokmakers te mild straf fen. „Als iemand van dichtbij voluit een steen bij een agent in z'n gezicht gooit, dan moet je niet aankomen met het excuus dat de dader onder de drank en de pillen zat," zegt Tournier. Mobiele eenheid Ook stelt hij vast dat de politie - door gebrek aan personeel nog nauwelijks in staat is in con tact te. komen met burgers. „We zijn niet meer in gesprek met de mensen." Hij denkt dat het eind in zicht is: „De maatschappij is het op een gegeven moment zat. Over een jaar of tien heb je wijken waar je alleen nog met mobiele eenheid naar binnen kan, terwijl de rest van de wereld gewoon doorhob- belt." Tournier: „Als de regels niet ver anderen, dan houdt het op. We moeten af van het systeem, dat alles maar kan. Een agent in z'n gezicht spugen mag niet, hem langs z'n gezicht spugen mag nog net Als je de democratie wilt beschermen, dan moet je dege nen die deze taak op zich nemén, juist volop steunen." Ook voorzitter J. Vogel van de Al gemeen Christelijke Politiebond (ACP) constateert een 'gebrek aan respect' voor de politie. Het geweld tegen de politie neemt hand over hand toe, stelt hij vast. „De mensen hebben niet meer door wat het handhaven van de openbare orde en veiligheid pre cies inhoudt," luidt zijn mening. Het incident op de A13 noemt hij 'het toppunt van absurditeit'. Toch vindt hij dat de werkwijze van de politie niet hoeft te veran deren. „We hoeven nu echt niet ineens over te schakelen op het Amerikaanse systeem. Eerst doen, dan pas praten. Ik denk dat we het goed doen, door in te spelen op onze sociale vaardig- heden Dagelijks gaat het ook duizend keer goed, en nu een keertje mis." Amsterdam Ondanks de val van het kabinet moeten regering en parlement voorgenomen bezuini gingen onverkort uitvoeren, zo wel dit jaar als in 2000. Dat is hard nodig om de Nederlandse econo mie door een periode van lagere economische groei en opgelopen inflatie te loodsen, waarbij de overheid tevens minder lasten op de schouders van de burgers dient te leggen. Deze boodschap geeft president dr. A. Wellink van De Nederland- sche Bank (DNB) mee aan het af getreden paarse kabinet bij de traditionele presentatie van het DNB-jaarverslag over 1998. Ook de overheidsinkomsten en - uitgaven van volgend jaar moeten in het gareel blijven, waarschuwt Wellink verder. „Het kan niet zo zijn dat in de begroting voor 2000, die deze zomer wordt gereali seerd, het gat van vier tot vijf mil jard gulden niet opgevuld mag worden," aldus de DNB-presi- dent. Het demissionaire kabinet heeft inmiddels laten weten dat de voorbereidingen van het huis houdboekje voor 2000 doorgaan. De Miljoenennota moet de Twee de Kamer dit najaar dan goedkeu ren. Wellink hamert er verder op dat vooral de overheid het prijspeil in Nederland opjaagt (inflatie). Met de hogere de ziektekostenpre mies, tekorten in de sociale zeker heid en de jaarlijkse huurverho ging is er weinig kans dat Neder land dat de inflatie onder de twee kemt. Bovendien zal dc gestegen olieprijs een opdrijvend effect hebben. Het CAO-front geeft DNB op dit moment geen vrees voor hogere inflatie. Zie ook pagina 17 Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.QO tot 16.3D uur Telefoon: 010-4004 444 Adres Postcode: Telefoon; Bank/glronr Handtekening

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1