Actueel tterdamblijft rustig onder deRoteb-acnes Nieuw licht op drama in Monfort Demonstranten in Suriname krijgen iedere dag meer steun De vuilnisman staakt 'De stad zal het merken, maar ér zijn alternatieven Rotterdams Dagblad Commentaar- Familieleden sturen steeds meer pakketten naar Suriname HAVO, VWO in 1 jaar Djanko Rotterdams Dagblad Woensdag 26 mei 1999 Door Cees van Zweeden Parijs De burgemeester van Monfort, het dorp waar eind vori ge week vier Nederlanders wer den vermoord, heeft gisteren een geheel nieuw licht op het drama geworpen. Nadat hij vijf uur lang in de boerderij van de slachtoffers had rondgeneusd, verklaarde Denis Carrère dat eerst Artie van Hulst was ver moord en pas aanzienlijk later zijn vrouw Marianne, zijn schoonzuster Dora van Nieu- wenhuis en zwager Johan van Nieuwenhuis. Artie vond de dood door een en kele kogel, meldde Carrère, maar in de muur werden sporen - gevonden van twee andere ko- 'gels. Hy had geen regenkleding aan, zoals de politie eerder had gemeld, maar een soort plastic "schort dat zijn kleding bij het verven moest beschermen. Vol- gens de burgervader was Van Hulst aan het schilderen in zijn huis toen de moordenaars kwa men, De burgemeester weersprak dat de Ossenaar zichzelf had gebar ricadeerd om zich te bescher men tegen zijn aanvallers. De drie andere slachtoffers zouden zijn thuisgekomen, toen de moordenaars nog in het huis wa ren. Ze werden allen de keel doorgesneden. Wat de moordenaars in het huis zochten, is nog altijd een raad sel. Er stond volgens Carrère niet veel in, hoewel dat niet van de buitenkant was te zien, De burgemeester had echter de in druk dat ze maar iets bijzonders op zoek' waren geweest. De ka mers ran het huis waren alle maal doorzocht en lades waren geleegd. Een stoel was openge sneden. Het feit dat de moorde naars uitgebreid het huis had den doorzocht, duidt er volgens de burgemeester op dat het om een afrekening ging en niet om een 'simpele' roofmoord. „Dat vermoeden is nu alleen maar versterkt," zei Carrère. Alles afgesloten De aanvallers vertrokken, na eerst de auto's van de Nederlan ders in de garage te hebben ge plaatst en alle luiken te hebben dichtgedaan. Alles werd netjes afgesloten. Ook de auto's waren door de daders doorzocht De slachtoffers werden zaterdag, twee dagen later, ontdekt door andere Nederlanders. Zij waren op de hoeve uitgenodigd voor een diner, en vonden het vreemd dat deze gesloten was. Vandaag wordt wellicht het resultaat van de lijkschouwing bekend ge maakt. De Franse politie is nog op zoek naar de hond van het echtpaar Van Hulst. De teckel is hoogstwaarschijnlijk het zwij gen opgelegd om te voorkomen dat het beest de aandacht van buitenaf zou kunnen trekken door aan te slaan. Het beestje is nog niet gevonden. Dat de lYanse politie de daders zoekt in kringen van de 'georga niseerde misdaad' is op zich niet verwonderlijk, gezien de koel bloedige aanpak. Handen en voeten waren vastgebonden met tape en de slachtoffers waren ge blinddoekt. De vier lagen in ver schillende ruimten. In Oss, de woonplaats van het echtpaar Van Hulst, wordt sterk getwijfeld aan een 'afrekening1. Woordvoerder P. Taylor-Parkins van de ondernemersvereniging TIBO (Toekomst In Bedrijven Oss) zet grote vraagtekens bij de krantenkoppen na de viervoudi ge moord. „Een afrekening door beroepscriminelen? Dat geloof ik niet, Artie en Marianne van Hulst waren integere en plichts getrouwe mensen. Ze stonden hoog aangeschreven. Ik kan me niet voorstellen dat zij vijanden hadden." Ook in Vianen, de woonplaats van Dora van Dam (56), de zus van Marianne, en haar partner Johan Nieuwenhuis (62), over heerst verbastering en ongeloof. „Het waren schatten van men sen," verhaalt een buurvrouw. Ze wil verder niet reageren: „Ik ben er kapot van." „Een door snee-gezin," zegt oen woord voerder van de gemeente Via nen. „We wetenweinig vanze. Ik las ergens dat meneer Nieuwen huis bij een computerbedrijf werkte." De afgelopen jaren zijn meer Ne derlandse echtparen in het bui tenland vermoord. Vorig jaar april gebeurde dat in een woning in het Duitse Kiel. Een Neder landse man en vrouw werden in het hoofd geschoten en beroofd. In juni 1997 werd een stel uit Delden op brute wijze om het le ven gebracht toen ze met een camper op een parkeerplaats in Zuid-Duitsland stonden. Bij hen werden de kelen doorgesneden nadat ze waren doodgeschoten. Ook hier betrof het een roofover val. Door Gert Onmnk en Desiree van der Jagt Rotterdam Het vuilnis in Rotterdam is vandaag voorlopig voor het laatst opgehaald. Vannacht leggen de 1.700 werkne mers van de Roteb het werk neer. Een week lang wordt in de hele stad geen huisvuil of grofvuil meegenomen. Ook wordt er niet geveegd en leggen de medewerkers van Rotterdam Schoon het werk neer. Verder blijven de vestigingen van de kringloopwinkels Piekfijn en de Milieubrengstations in Hoog vliet en Hoek van Holland gesloten. Op donderdag 3 juni zet de reinigingsdienst 'alle mensen en middelen in om Rotter dam weer schoon te maken.' „De stad zal het merken, maar we denken voldoende alternatieven te kunnen bieden. Ook zullen we by calamiteiten optreden," zegt woordvoerster Linda Stenhuys van de Roteb. De reinigingsdienst vraagt de bewoners van Rotter dam geen afval op straat te zetten. Voor grofvuil en ander afval blijft fiet milieupark in Schiebroek open, dat geldt ook voor de Re tourshops aan de le Middel landstraat en de Strijensestraat. Zes jaar geleden leidden de acties van de Roteb tot een chaos in de stad, terwijl het 'slechts' stipt heidsacties betrof. Bewoners klaagden over vuile straten en on gedierte. Afval werd in brand ge stoken en de gemeente Rotter dam moest met een kort geding dreigen om de remigingsmensen te bewegen bet vuil weer te gaan ophalen. Zo ver wil het huidige gemeentebestuur niet gaan.-'Een woordvoerder van wethouder Herman van den Muijsertberg laat weten dat het college van bur gemeester en wethouders niet van plan is op te treden, Wel wordt 'de vinger aan de pols gehouden' mocht de openbare orde in gevaar kernen. Er is overleg met onder meer de GGD en de provincie, stelt de zegsman. Temperatuur Eind april verbood de Rotterdam se rechtbank de staking van de Roteb op Koninginnedag, De ac tie moest worden afgeblazen, om dat burgemeester Opstelten en de winkeliers in het centrum na de rellen rond de viering van het kampioenschap van Feyenoord met opnieuw met problemen ge confronteerd wilden worden. Hoewel de temperatuur de ko mende dagen gaat stijgen en op- meüw een ophoping van het huis vuil in de straten dreigt, maken GGD en politie zich niet druk over de aankomende Roteb-staking. „Wij zijn niet bezorgd, het is maar een weekje, dus 20 veel conse quenties hoeft dat niet te heb ben," vindt Lars Petersen, arts in fectieziekten by de GGD. De dok ter heeft voor de consument wel een advies in petto: „Doe het vuil goed in zakken, maar zet die nog niet op straat Houd het tijdelijk op het balkon." Ook voor ongedierte hoeven we niet te vrezen, stelt Petersen. „Pas als zo'n staking de hele zomer zou gaan duren, kan dat gevaar ople veren. Met een actie van een week niet. Normaal wordt het afval toch ook maar een of twee keer in de week opgehaald." Voor de Roteb heeft de GGD-arts nog een tip: „Zij moeten - - de mensen vooraf goed informeren," zegt Petersen, die aangeeft door de reini gingsdienst te zijn gewaar schuwd. De Rotter damse politie wordt even min zenuw achtig van de aanstaande staking. „De agenten weten dat de Roteb gaat staken. We doen daar niets speciaals mee, maar ne men dat gewoon mee in de sur veillances," zegt woordvoerder Ger de Jong, „Natuurlijk zullen we een rol moeten vervullen als blijkt dat de openbare orde ergens uit de hand dreigt te lopen, maar we zullen zeker niet fungeren als stakingsbrekers," Actieleider Toon Heuser van de Roteb legt uit dat de staking be slist geen lukrake actie is. Er zijn Sinds dinsdag voert de Amsterdamse stadsreinigingactie en haalt geen huisvuil op. Er ontstaan grote bergen afvalin de stad. Morgen begint de Roteb in Rotterdam met een dergelijke actie. Foto Robbert siagman/ANP geboden. De WD-bestuurder is behalve portefeuillehouder van onder meer personeelszaken ook een van de onderhandelaars voor de werkgevers in de delegatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Van een bar becue op de Coolsingel is afge zien, stelt Van Sehyndel. Wel wordt een uit Groningen afkom stig kanon ingezet, dat onder meer bekend is van het traditio nele startsein by de Rotterdam Marathon. Het personeel van Gemeentewer ken gaat morgen in optocht naar de Coolsingel. De medewerkers van Zuid verzamelen op de Briel- selaan en rijden in een stoet door de Maastunnel naar de Coolsin gel, Het personeel, werkzaam in een van de Europoint-kantoorto- rens aan het Marconiplein, gaat te voet naar het stadhuis. Bij Ge meentewerken doen ambtenaren van alle afdelingen mee aan de werkonderbreking, „De actiebe reidheid is enorm groot," zegt ac tieleider Jan van der Graaf. spelregels opgesteld over de cala miteiten, legt hij uit. „Het gebeurt allemaal in onderling overleg, we hebben afspraken gemaakt over de mensen die paraat moeten zijn." Volgens de Roteb-man wordt één personeelslid aange steld voor de afdeling riool, een voor de ontsmetting en een voor de reiniging. Deze komen in actie als het alsnog ergens fout dreigt te gaan. „De crisisstaf is zeven da gen in de week, 24 uur per dag pa raat," vult Linda Stenhuys aan. De staking van de Roteb begint vanavond om middernacht en duurt zeven dagen. De perso neelsleden laten zich morgen tij dens een grote manifestatie op de Coolsingel massaal als staker re gistreren. Ook de RET treft voorbereidin gen voor de werkonderbreking voor het stadhuis, In een verkla ring van het Rotterdamse open baar vervoersbedrijf worden reizi gers gewaarschuwd om morgen ochtend al vanaf negen uur reke ning te houden met vertragingen. De bussen en trams rijden niet tussen tien en twee uur. De metro, Vervoer op Maat en RET Tours blijven wel in dienst. Tijdens de manifestatie cp de Coolsingel worden volgens RET- actieleider Jan van Schijndel drie tot vierduizend actievoerende ge meente-ambtenaren verwacht. AbvaKabo-bestuurder Xander den Uyl is van de partij. Ook wordt aan wethouder Herman van den Muijsenberg een petitie aan- Door Armand Snijders Paramaribo Het viel gisteren in de Surinaamse hoofdstad met bakken uit de tropenhemel. Des ondanks trokken naar schatting tienduizend mensen leuzen scan derend door de stad en langs het kabinet van de president, Een te ken'dat Surinamers wel erg boos zijn op de regering, want als ze er gens een bloedhekel aan hebben dan is het wel regen. Iedere dag sluiten meer mensen zich aan bij de demonstranten, têrwyl de bevolking de gevolgen begint te voelen van de stakingen die zich als een olievlek uitbrei den. „We gaan door tot de presi dent is opgestapt. En als hy niet uit zichzelf vertrekt, zullen wij hem een handje helpen." President Jules Wydenbosch heeft zichzelf geïsoleerd. Hij lijkt de enige in het land te zijn die niet wil toegeven dat er sprake is van economische en sociale crisis in het land. De halsstarrige opstel ling van het staatshoofd is mede aanleiding geweest voorde onlus ten die sinds vorige week het beeld in Paramaribo beheersen. Suriname maakt de ernstigste rel len mee sinds de militaire dicta tuur van de jaren tachtig. Wydenbosch geert leiding aan een regering die op los zand is ge bouwd. De weerstand vanuit zijn eigen coalitie tegen het falende beleid en de weigering van de pre sident om dat om te buigen, wordt iedere dag groter. De parlemen taire fractie van coalitiegenoot KTPI zinspeelt op vervroegde ver- De demon straties in Su riname verlie pen gisteren rustig, maar de oproerpoli tie is paraat kiezingen, terwijl ook bij de BVD van parlementsvoorzitter Marijke Djwalapersad en zelfs binnen de NDP van Wydenbosch zelf steeds meer stemmen opgaan om het volk eerder naar de stembus te sturen. Maar vooralsnog weet hij niet van wijken. 'Mooie praatjes' „We krijgen hem echt wel weg," voorspelt een actieleider. „Hij doet alsof zijn neus bloedt en pro beert ons zoet tc houden met mooie praatjes, maar er is geen hond meer die hem gelooft. Alles in het land komt stil te liggen, zelfs de water- en elektriciteits voorziening wordt gestaakt Nie mand heeft nog langer zin om honger te lijden omdat we met een dictator zijn opgescheept die dronken is van macht en alcohol." Dat de grimmige sfeer de afgelo pen dagen tot een explosie van ge weld en vernielingen heeft geleid vindt ondeiwijzeres Nita Ramk- halewsn begrijpelijk. „De mensen zijn gefrustreerd. Ze kunnen nog geen week leven van hun maand salaris maar de regering heeft daar geen oor voor. WIjdenbosch zegt dat er niets aan de hand is. Dan is het toch logisch dat men sen met stenen gaan gooien. Die man heeft een berd veer zijn kop, zoals jullie Hollanders dat noe men." Het harde optreden in de afgelo pen dagen van politie, militairen en leden van de Binnenlandse Veiligheidsdienst is door vrijwel iedere maatschappelijke groepe ring fel bekritiseerd. „Het is teke nend voor de machteloosheid van de regering. Ze hebben de toe stand niet meer in de hand en we ten dat hun dagen zijn geteld," meent vakbondsleider Ronald Hooghart, die zelf verschillende klappen moest incasseren. Lange rijen Journaliste Joyce Abdoelrakhan, die maandag doelbewust werd be dwelmd met traangas, is woedend over het optreden van politie en militairen. „Er was geen enkele aanleiding toe. Ze proberen je ge woon het werken onmogelijk te maken. Een klacht indienen? Dat levert toch mets op. Dan kom je terecht by dezelfde mensen die nu gewelddadig optreden." De stakingsacties in het land heb ben een verlammende werking op het openbare leven. Bij de weini ge benzinestations die zich niet hebben aangesloten, vormen zich iedere dag kilometerslange rijen, terwijl de bevolking massaal aan het hamsteren is geslagen. Vooral kaarsen worden met dozen tege lijk ingekocht omdat wordt ver wacht dat het hele land later deze week in het donker zit. Elders in de stad zijn het vooral Chinese winkeleigenaren die wel hun deuren open houden. „Zo zijn wij Chinezen," zegt eigenaar Chang van de gelijknamige su permarkt in de wijk Kwatta. „Feestdagen of niet, acties of niet, wij blyven open. We zijn hier im mers om geld te verdienen en houden ons niet bezig met poli tiek." Het personeel van de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM) heeft het werk gisteren neerge legd waardoor het regionale vlieg verkeer onmogelijk is geworden. Alleen de vluchten van de KLM van en naar Amsterdam zorgen nog voor enige bedrijvigheid op de internationale Johan Adolf Pengel luchthaven in Zanderij. Maar ook daar willen de vakbon den zo snel mogelijk een einde aan laten maken door het brand weerpersoneel en de luchtver keersleiding by de acties tc bc- treKken. Dilemma Boeren, verplegend personeel, studenten, winkelpersoneel heb ben zich in de afgelopen dagen aangesloten by de acties die door leerkrachten, ambtenaren, rech ters en advocaten zijn ontketend. Zelfs parlementariërs betuigen openlijk meer en meer hun steun en lopen mee tijdens de demon straties. Veel politieagenten zeg gen dat ze last hebben van een ge wetensconflict, „We staan hierte genover mensen die ook voor ons belang opkomen," verwoordt een agent het dilemma. „Want ook wij kunnen niet meer met ons salaris uitkomen. Aan de andere kant dienen we de openbare orde te handhaven. De vraag die echter constant door ons hoofd spookt is hoever we daarin willen gaan. We kunnen toch niet gaan schieten op mensen die in hetzelfde schuit je zitten?" Toch zijn er ook twijfels over de acties. Wat als Wydenbosch inder daad aftreedt? Velen vrezen dat de gelederen, die nu zo gesloten Iykendan uiteenvallen en de po litieke tegenstanders van de rege ring de kans zullen laten liggen om het land daadwerkelijk op te bouwen. „Ik heb dit al zo vaak meegemaakt," zegt een oude Cre oolse man die de stoet demon stranten aan zich voorbij ziet trek ken. „Maar we komen van de re gen in de drup. Het gaat de actie leiders echt niet om een beter le venvoor de Surinamer. Ze honge ren allemaal naar macht cn zien zichzelf al op een ministersstoel zitten, waar ze net zulke corrupte handelingen zullen verrichten als de lieden die het nu voor het zeg gen hebben. Wat de oplossing is ran de problemen? De kurk eruit trekken en Suriname laien leeglo pen in de Atlantische oceaan." De onderhandelingen overeen nieuwe CAO voor gemeen te-ambtenaren zitten muurvast en het publiek zal dat we ten. Zo hoeft men vandaag in Dordrecht niet op de bus te wachten -want die komt weer niet - en ook in Rotterdam ligt mor gen het bus- en tramverkeer een aantal uren plat. Bovendien gaat het personeel van de Roteb voor een week in staking, wat betekent dat er zo lang geen huisvuil wordt opgehaald en geen straat wordt geveegd. Het is duidelijk dat de bonden de druk verhogen om hun eisen voor een betere CAO ingewilligd te krijgen. De werkgevers, de gezamen lijke gemeenten, zijn inmiddels al een stukje in hun richting opge schoven, maar 4,5 procent loonsverhoging voor de komende ander halfjaar vinden de bonden nog niet genoeg. En daarom krijgen de acties een wat harder karakter, tot verdriet van een aantal klanten van gemeentelijke diensten. Over het algemeen is de Nederlander een tolerant persoon, die be grip heeft voor acties van werknemers die vechten voor hun porte monnee. Maar begrip kent z'n grenzen. Als ambtenaren van de hon denbelasting in staking gaan, ligt niemand daarvan wakker. Maar wie op het openbaar vervoer is aangewezen zal wat sneller geïrri teerd raken als de bussen en trams in de remises blijven. Ook de gemeentelijke reinigingsdienst is een publieksgevoelige sector. Acties in deze branche kunnen de publieke opinie vrij snel negatief beïnvloeden. Mensen houden er niet van als ze te lang met hun eigen vuil zitten opgescheept. Zoals ook niemand er trots op zal zijn als de straten en pleinen vervuilen van een stad, die er toch al niet om bekend staat de kraakhelderste van de wereld te zijn, alle Opzoomer-aehtige activiteiten ten spijt. De morgen te starten Roteb-staking gaat een week duren en die pe riode is nog redelijk te overzien. Voor de GGD is er daarom nog geen reden voor paniek en ook het gemeentebestuur van Rotter dam stelt zich terecht terughoudend op. Wanneer het nu een beroep zou doen op de rechter in een poging de staking te verbieden, zou dat een averechts effect kunnen hebben op de onderhandelingen. En daaruit moet toch het verlossende woord komen. Het is te hopen dat die gesprekken zo snel mogelijk worden hervat en tot een vruchtbaar resultaat leiden. Met de zomer in aantocht is een lange staking van vuilophaiers, straatvegers, trambestuurders en bus chauffeurs geen aanlokkelijk vooruitzicht. Amsterdam De Surinaamse ge meenschap in Nederland stuurt massaal hulpgoederen naar in nood verkerende familieleden in het moederland. Het aantal voed selpakketten naar Suriname is Erasmus College Vestigingen te Brede. Eindhoven, Haarlem, Maastricht, Rotterdam. Info landelijk secretariaat Tet 040 251 Si 14 "EEN (ONDERWIJSKLASSE BETER" sinds de crisis daar verdubbeld van zeshonderd naar twaalfhon derd per week. Het gaat vooral om de eerste levensbehoeften zoals kaas, worst en bruihe bonen die vanwege de dramatische val van de Surinaamse gulden schrikba rend duur zijn geworden. Op het hoofdkantoor van het car- gobedrtjf dos Steeman in Alk maar, gespecialiseerd in het ver zenden van voedselpakketten naar Suriname, staat de telefoon roodgloeiend. Met meer dan dui zend dozen per week is de stroom hulpgoederen veel groter dan nor maal. „Surinamers die in Neder land wonen, zijn gewend hun fa milie materieel te ondersteunen. Door de crisis voelen ze zich nu verplicht iets extra's te doen. De prijs van gewone levensmiddelen zoals bijvoorbeeld een pot bruine bonen is wel vijf keer zo hoog ge worden," aldus woordvoerder R. Augustuszoon in Alkmaar. Een pakket is voor minimaal tweehon derd gulden met spullen gevuld; de verzendkosten zijn 65 gulden, Olvarit Sprookjesmenu Met leuke sprookjes op het etiket. Kies uit o a- bruine bonen of gemengde groenten. Pot 300 gram Q fj /7 van 3.09 voor KOBMar PoJLiTfE kiAACj OVER ClBRck AM RêsPEcT ik Do MN H4wPE~ To£H CMMoöC, W4T jE nou M/W

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3