4 Suridrugs via Nederland betaald TAKE 2 PAY 1 Sierlijk landschap Gate Happy Days: Thursday the 27th to Sunday the 30th. Sce You! Weigering 'censuur' bij biografie Loe de Jong Prins terug op Soestdijk Extra drukte rond Schiphol Verloskundig vademecum Geen onderzoek ongeval Jolink •Dolfijnen naar Neeltje Jans Kritisch over natuurboeren Beperking export uitkering Vrijspraak hulpkoster Zakenman doet boekje open over betalingen in zaak-Bouterse Droomhuis met energierekening van nul gulden Nieuwe tips in zaak-Sybine Over faits divers bij Frans en 'klassiekers' bij natuurkunde Lijnbaan 69 3012 EL Rotterdam Rotterdams Dagblad I I Woensdag 26 mei 1889 UtrechtPrins Bomhard is giste ren uit het ziekenhuis-thuisgeko men op Soestdijk. Volgens de RijksvoorHchtingsdienstverkeert de bijna 88-jarige prins 'in een goede conditie'. De prins werd op 14 mei in het Academisch Zieken huis Utrecht geopereerd aan een vernauwing van de luchtpijp. Amsterdam De afsluiting van NS-station Schiphol heeft geleid tot extra drukte op de wegen rond Amsterdam. Door werkzaamhe den aan de Schipholtunnel is de luchthaven tot en met zaterdag niet per spoor bereikbaar. Amstelveen Na vijf jaar werk verschijnt vandaag liet Verlos kundig Vademecum, een leidraad voor verloskundige zorg. Het be vat bindende afspraken over wie waarvoor verantwoordelijk is. Het Werkoverleg Verloskunde, waarin verloskundigen, huisartsen en gynaecologen zijn vertegenwoor digd, moet de invoering van het vademecum in de praktijk bevor deren. Doetinchem De politie stelt geen strafrechtelijk onderzoek in naar het eenzijdige verkeersonge val waarbij Normaalzanger Ben nie Jolink zwaargewond raakte. De zanger vloog dicht bij zijn woonboerderij in Hummelo uit de bocht en kwam tegen een boom tot stilstand. De politie noemt het 'hoogst opmerkelijk' dat zij bij dit ernstige ongeval niet is geïnfor meerd. Burgh-Haamstede De dolfijn Renée en de bruinvis Rob ver trekken vandaag van Dolfinarium Harderwijk naar het centrum op WaterLand Neeltje Jans in Burgh- Haamstede. Ze worden voorbe reid op een terugkeer naar zee in juni. Het vrouwtje Renée is 3,5 jaar oud en in dedember 1997 ge vonden op het strand van Renes- se. Rob strandde in augustus 1998 bij Eemshaven. Deze mannetjes- bruinvis behoort tot de kleinste dolfijnensoort ter wereld en is on geveer 2,5 jaar oud. Hilversum Het Wereld Natuur- fonds (WNF) ziet weinig heil in de '.subsidies die het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis- serij verleent aan boeren die aan natuurbeheer doen. Het gaat dit jaar om in totaal zeventig miljoen gulden. „Als je geld goed wilt te- steden voor natuurbeheer, dan is het agrarisch natuurbeheer niet de meest effectieve manier om het geld te besteden." Den Haag Surinamers hoeven niet de dupe te worden van de nieuwe wel beperking export uit keringen. Dat zei staatssecretaris Hoogervorst (Sociale Zaken) gis teren in de Eerste Kamer. De wet bepaalt dat een Nederlandse uit kering in het buitenland alleen wordt uitbetaald, als het betref fende land een zogeheten hand- havingsverdrag met ons land heeft gesloten. Dat leidde bjj veel Surinamers tot grote ongerust- Jieid, omdat gezien de gespannen -- situatie tussen ons land en Suri- name een verdrag wellicht niet gesloten kan worden. Maar vol gens Hoogervorst bestaat bij bei de landen grote bereidheid om zo'n verdrag te tekenen. Amsterdam De Samen op Weg- gemeente Geuzenveid-Sloter- meer in Amsterdam is opge schrikt door de vrijspraak in de moord op de schoonmaakster van de kerk De Hoeksteen van die ge meente. Tegen de verdachte, A. van der W., die op vrijwillige basis hulpkoster was, bestonden zware verdenkingen. Toch werd hij be gin deze maand vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De 26- jarige verstandelijk gehandicapte vrouw werd vorig jaar juli dood aangetroffen. Door Dirk Mellema Den HaagHoe betaalt de moderne drugshandelaar zijn leve rancier, die ergens in Colombia of Brazilië wacht op geld voor geleverde cocaïne? Gewoon, door met een uit Nederland toe gezonden cheque naar de plaatselijke bank te stappen. Het gisteren begonnen tweede deel van het proces tegen de voor malige Surinaamse legerleider Desi Bouterse stond vooral in het teken van geldzaken. In welke richting vloeiden de mil joenen guldens van het zogeheten Surikarte)? Volgens justitie is de 51-jarige Hindoestaanse zakenman Moeni persad M. met een juwelierswin keltje annex wisselkantoortje in Rotterdam een spil in het dubieu ze geldverkeer. Hij beheerde Ne derlandse bankrekeningen van prominente Surinamers, die hem wekelijks via geldkoeriers grote bedragen contant geld lieten be zorgen, Zo stortte hij tussen '89 en '92 op verschillende rekeningen tachtig miljoen gulden bij de ABN. Moenipersad ontkent dat overigens niet. Hij zou alleen niet weten dat het om drugsgelden ging. Voor zover hij weet, betrof Amsterdam Een maandelijkse energierekening van nul gulden en tegelijkertijd het weldadige ge voel het milieu te dienen. Ziehier het woonconcept van het Duur zaam Droomhuis, de blikvanger op Sustain '99, door de organisato ren 'de meest toonaangevende vakbeurs voor duurzame energie en duurzaam bouwen ter wereld' genoemd. De expositie in de Am sterdamse RAI wordt tot en met morgen gehouden. Het Duurzaam Droomhuis is een zogeheten 'energieneutrale wo ning'. Dit betekent dat het zelf net zoveel energie opwekt als het ver bruikt. 's Zomers wordt de dan overtollige elektrische energie, die via zonnecellen op het naar het zuiden gerichte dak wordt op gewekt, afgegeven aan het elek triciteitsbedrijf. En 's winters wordt de dan 'extra benodigde energie weer afgenomen. Resul taat is een energieverbruik van nul gulden. Dit alles wordt bereikt dankzij het gebruik van bouwmaterialen met de hoogst denkbare isolatiewaar den, onder andere driedubbel glas, energiezuinige installaties (zoals waterpompen of warmte kracht) en het gebruik van ener giezuinige apparatuur in en om het huis, zoals bijvoorbeeld een water- en energiebesparende was machine. Daarnaast zetten foto- voitaïsche cellen op het dak het opgevangen licht om in elektrici teit en wordt de warmte van de zon gebruikt om via een zonne boiler het tapwater te verwarmen. Het huis dat voor de expositie is gebouwd, zal na de tentoonstel ling eerst worden opgeslagen maar medio 2000 in het nieuwe Utrechtse uitbreidingsplan Leid- sche Rijn weer worden opge bouwd en verkocht. Volgens de initiatiefnemers toont de 'droom villa' aan dat energieneutraal bou wen nu al mogelijk is met be staande materialen en technie ken. Het pand zal in de Leidsche Rijn ongeveer 700.000 gulden moeten kosten. Dat is 75.000 gulden meer dan voor een vergelijkbare wo ning zonder alle milieuvoorzie ningen dient te worden neerge teld. hel normale, zakelijke transac ties. Ook kocht hy in die jaren voor dertig miljoen gulden cheques aan toonder. Deze cheques zijn zeer geschikt als betalingsmiddel, indien er om wat voor reden dan ook niet op een gebruikelijke wij ze geld kan worden overgemaakt. De cheques worden bij aankoop op naam gesteld van de man of vrouw die hem waar ter wereld kan innen. Moenipersad heeft dit soort cheques op naam laten zet ten van beruchte Zuid-Ameri kaanse drugshandelaren, waarna ze door een koerier naar Zuid- Amerika werden gebracht. Het Haagse Copa-team, dat on derzoek deed naar het Surikartel, is ervan overtuigd, dat de cheques aan tponder betalingen waren voor geleverde partyen cocaine. Moenipersad had naar eigen zeg gen geen enkel idee dat hy dc cheques op naam van drugshan delaren had laten stetlen. Voor hem ging het opnieuw om norma le zakelijke transacties. Moenipersad is de enige van de drie verdachten in het 'proces Bouterse', die daadwerkelijk de rechtszitting bijwoont. Hij heeft twee advocaten in de arm geno men en kwam gisteren voor het eerst uitvoerig aan het woord. Het duizelde rechtbankpresident Punt af en toe als het informele geldverkeer tussen Suriname en Nederland door de verdachte werd verklaard. Zo zitten er op vrijwel iedere vlucht tussen Para maribo en Schiphol niet alleen drugskoeriers, maar eveneens geldsmokkelaars. Ook personeel van de Surinaamse Luchtvaart maatschappij (SLM) leende zich voor deze smokkel. Wat er verder met de miljoenen guldens in Ne derland gebeurt, is onduidelijk. Tipgever De advocaten van de verdachte hebben hun hoop gezet op een cassettebandje, waarop Moeni persad stiekem een gesprek heeft opgenomen, dat hij voerde met twee rechercheurs van de Rotter damse criminele inlichtingen dienst. Mceniperssd was name lijk ook tipgever en zegt dat hij toestemming had van de Rotter damse politie om met zijn trans acties door te gaan, zodat de poli tie inzicht kreeg in de geldstro men. Het cassettebandje lig; nu bij het gerechtelijk laboratorium, waar het wordt onderzocht. Het proces tegen het Surikartel wordt vandaag voortgezet. Op nieuw zullen de financiële perike len centraal staan en opnieuw zal Moenipersad alles verklaren, als of het om hele gebruikelijke transacties gaat. Een kronkelende sloot heeft een boer in Zeeuws-Viaanderen geïnspireerd bij het trekken van de voren. Hoewel hij slechts de grillige lijn van het watertje volgde, wordt hij door sommige vrienden inmiddels als een kunstenaar beschouwd Foto Albert segh«rs/ANP Utrecht Dc politic heeft het afgelopen pinksterweekend ruim zeventig nieuwe tips bin nengekregen in de zaak-Sybi- ne Jansons. De meeste tips sloegen op het zaterdag be kendgemaakte signalement van de man die Sybine moge lijk kort voor haar verdwijning nog heeft gesproken. Omdat deze man als getuige en niet als verdachte wordt ge zien, heeft de politie volgens woordvoerder P. Grasmaijer nog geen montagefoto van hem gepubliceerd. Met het Openbaar Ministerie wordt overlegd of dat gezien het be lang van het onderzoek alsnog gaat gebeuren. De politie overweegt verder om de zes mannen die als mo gelijke verdachten tijdens het onderzoek in beeld zijn ge weest, te vragen mee te wer ken aan een DNA-onderzoek. Hun gegevens kunnen dan vergeleken worden met de spo ren die de dader achterliet op het lichaam van het 13-jarige meisje. Sybine werd kort voor haar dood seksueel misbruikt Hilversum De historica Nanda van der Zee heeft de opdracht voor het schrijven van een biogra fie over dr. Loe de Jong terugge geven aan uilgever SDU. Zij wei gert haar werk vóór publicatie te laten toetsen. Het Nederlands In stituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) stelt dat Van der Zee al leen toegang krijgt tot de archie ven als zij schriftelijk akkoord gaat met een toetsing van het bio grafieconcept. Van der Zee meent dat het NIOD daarmee 'het recht van preventie ve censuur' claimt. Als ze de ver klaring ondertekent, erkent ze dat de pu blicatie van bepaalde ge gevens kan worden verboden. „Ook zou ik instemmen met ge heimhouding van al hetgeen niet door my zou worden gepubli ceerd," schrijft zij in een brief aan haar uitgever waarin ze uitlegt waarom zij de opdracht terug geeft. Loe de Jong (85) maakt volgens Van der Zee geen enkel voorbe houd. De Jong is oud-directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie zoals het NIOD tot voor kort heette. Onder de titel Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog schreef hij zijn monumentale reeks over de Duitse bezetting, de oorlog met Japan en de nasleep daarvan. Een NIOD-woordvoerder vindt dat Van der Zee 'een merkwaardi ge voorstelling van zaken' geeft. Het NIOD valt onder de Algeme ne Rijksarchiefwet (ARA). Wie toegang wiltot de archieven, moet volgens die wet een zogeheten ARA-verklaring ondertekenen. „Wat wordt getoetst, is dat de te publiceren informatie geen on evenredige schade toebrengt aan de belangen of privacy van perso nen en hun directe nabestaan den," vertelt de zegsman, „We kunnen mevrouw Van der Zee niet anders behandelen dan een ieder die de archieven wil raad plegen." Docent na tuurkunde H. van Bergen (links) en do cent Frans P. Stemerding. HenkeFergu- son (link- smidden), Chantal van Gent. John van derToom (linksvoor) en ivo Jake- lic. FotoJosWes- dijk Door Jan Horstink en Rob Snijder Ridderkerk Op de zesde exa mendag in het voortgezet onder wijs zetten de havisten zich 's och tends aan de beantwoording van de vijftig meerkeuze vragen voor het vak Frans. Het examen bevat te een aantal gevarieerde teksten die over het algemeen heel goed te volgen waren. De eerste tekst, uit Le Figaro Ma gazine, ging over het gebruik van een audio-visueel leersysteem, bedacht door directrice Hélène Voisin, voor kinderen die in het ziekenhuis zijn opgenomen. Tekst twee handelde over Claudie André-Deshays, dc eerste Fran chise die de ruimte zal ingaan Sinds 1985 bereidt ze voor op haai eerste vlucht, waarvoor ze in 1994 is aangewezen. Maar wanneer ze haar 'ruimtedoop' zal ondergaan, blijft voor de examenkandidaten nog even onzeker: de tekst ver meldde dit niet. Het jaar 1968 is het keerpunt voor de 'strip', als we Francis Lacassin mogen geloven. Deze stripkenner vertelt in een de andere teksten dat la bande dessinée, de strip, een zacht dood zal sterven: 'de strips van na '68 zijn te realistisch en gaan over te zware onderwer pen.' Docent Frans R Stemerding van het Ridderkerkse Farèl College toonde zich na afloop van het exa men een tevreden man: „Het Cito heeft goed werk geleverd, vind ik. Gevarieerde tekstendie niet al te moeilijk zijn. Ik heb wel gehoord dat ze de gatentekst lastig von den. Maar wil je daarmee uit de voeten kunnen, dan moet je over behoorlijk wat kennis van het idi oom beschikken," Stemerding vond vooral de vijfde tekst A ven- dre: la Lune) heel aardig. In de tekst (een klein krantenberichtje onder het hoofdstuk faits divers) biedt een Amerikaan stukken grond op de maan te koop aan en beroept zich daarbij op de homes tead act uit 1862: 'Grond die van niemand is, mag je te koop aan bieden'. Jammergenoeg blijkt er een Duitser te zijn die nog oudere rechten claimt „Een ironische tekstje," zegt Stemerding, „met maar een paar vragen. Maar wel leuk." De 17-jarige Ivo Jakeiic ('mijn vader is Kroaat, ik ben hier gebo ren') vond het examen 'toch moei lijker dan verwacht'; „De oefen teksten waren over het algemeen wat makkelijker; De gatentekst vond ik lastig, daar heb ik wel wat moeten gokken." Jakeiic -hij gaat naar de middelbare hotelschool gaat er wel vanuit dat hij een ze ven op zijn eindlijst heeft. Collega Chantal van Gent (even eens 17) was tevreden over het examen: „Leuke onderwerpen, heel verschillend ook. Dat houd je wakker. Vanavond maar eens naar teletekst kijken om te zien of het gelukt is." Een zesje zit er vol gens de aankomend studente Ma- nagement, economie en recht ze ker in. De collega's van de vwo-afdeling wachtten 's middags deeindproef voor natuurkunde: zeven opga ven met in totaal 26 opdrachten. Dat bleek voor de meeste kandi daten van het Farèrel College een tijdrovende klus. Ook voor Henke Ferguson (17). „Ik ben behoorlyk in tijdnood geraakt, waardoor ik opgave zes niet helemaal af heb. Jammer, want dat was niet zo'n moeilijke, vond ik. Die vijfde op dracht was veel lastiger en heeft me veel tijd gekost. Zoiets was ik nog niet eerder tegen gekomen." „Klopt," zegt docent H, van Ber gen. „Een klassiek vraagstuk, over gravitatiekrachten. De stof kennen ze wel maar de kontekst is volledig nieuw. De redactie van dit vraagstuk was ook niet even helder. Bovendien te veel lees werk en te veel opgaven. Deze op gave zal de meesten veel tijd ge kost hebben. Bij vraag 20 moesten ze aangeven hoe ze een probleem wilden oplossen. Geen rekenwerk dus, wel redeneren. Dat vinden ze lastig." Ook aankomend student genees kunde John van der Toorn (19) vond dat een vreselijke opgave. „Ik had zelfs geen idee hoe ik het moest aanpakken; ik ben er dus niet uitgekomen," Voor het oven- ge vond ik het wel meevallen. Het was een redelijke afspiegeling van wat er in de lessen behandeld is." John had met name proble men met de wat meer theoreti sche opdrachten. „Bij opdracht zeven bijvoorbeeld moest je een kenmerk geven van een harmoni sche trilling en uitleggen waarom een bepaalde grafiek niet bijszo'n trilling hoort. Lastig hoor." Van Bergen: „De eerste veertien opdrachten waren standaardop- gaven en redelijk te doen. De der de was een klassieke opgave over trillingen, waarbij de leerlingen hij opdracht zeven tegen een wat ouderwetse vraagstelling aanlie pen. In deze vorm is dat de laatste twintig jaar niet meer terugge vraagd. By opgave vier zijn een aantal onderwerpen uit de na tuurkunde gecombineerd. Tech nische automatisering, licht als gofverschijnsel, geometrische op tica, het zit er allemaal in. Een las tig vraagstuk met veel leeswerk. Als de kandidaten door hadden wat de bedoeling was, viel het uit eindelijk wel mee." Choose Pre'-sale Prices Thursday, Friday/Saturday Sunday KIES TWEE KLEDINGSTUKKEN UIT DE DMRVOOR GESELECTEERDE ARTIKELEN UIT DE COLLECTIE, DAN IS HET LAAGST GEPRIJSDE ARTIKEL GRATIS,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4