Drugshandelaren mijden haven Politieexpert verontrust over toename cocaïne-gebruik jongeren Acties blokkeren Coolsingel Rekenkamer tikt college op de vingers DE CORRECT KOOPGIDS GRATIS! Mensen Centraal Uit Journaal De vlucht van Zhao Qin f Peng naar de vrijheid Assepoester brengt kids liefde, dood en humor Marlayne doet het even EUROWISIE rustig aan mm Moskou niet blij met de aanklacht tegen Milosevic WD doet handreiking aan D66 Abonnee Service ISijaar^Foka vJIeTO^ 99B.Z Feestende Manchester- fans bezetten Ramblas watassr Suriname dicht voor vliegverkeer 'Gezag van overheid afgenomen' Regio 11,12,13 Economie l5 Uit Jourriaal l7 ë.v;.i; BarömetèF23^rïultüuF24 - RTV25 - :Sport27^iï# I Westb!aakl80 j I 3012 KN Rotterdam, CMM0044001 Donderdag 27 mei 1999 Nummer 2500 nog 219 dagen tol Zonnig© portoden Zie ook weerbericht op pagina Songfestival Hetpersoneel van Gemeentewerken ging vanmorgen In optocht richting het stadhuis. Medewerkers Hepen van het Marconiplein naar de Coolsingel. foto Ce es Ku iper/Rotterriams OagWad Moskou/Washington Moskou heeft vanmorgen de aanklacht wegens oorlogsmisdaden tegen Milosevic door het Joegoslavië Tribunaal in Den Haag verworpen als „totaal contraproductief' voor de vredespogingen. Het dreigde ook opnieuw zich uit die pogingen terug te trekken, als de NAVO geen pauze inlast in haar bombar dementen. Niettemin zou de Rus sische bemiddelaar Tsjernomyr- din vandaag nog naar Belgrado vertrekken na zijn overleg met Amerikaanse en Europese onder handelaars in Moskou. De aanklacht tegen Milosevic zou vanmiddag in Den Haag door het Tribunaal officieel worden be kendgemaakt. Milosevic is dan het eerste staatshoofd dat door het VN-hof wordt aangeklaagd. Het brandmerken van Milosevic als oorlogsmisdadiger zou het voor de NAVO gemakkelijker ma ken om compromisloos met de bombardementen door te gaan, en zelfs grondtroepen te sturen. De NAVO heeft zich bereid ver klaard vanaf vanmorgen korte bombardementspauzes van een paar uur in te lassen om Russi sche transportvliegtuigen de kans te geven voedsel te droppen bo ven Kosovo. Zie ook pagina's 6 en 7 Den HaagDe WD is bereid D66 enigszins tegemoet te komen om het tweede Paarse kabinet te re animeren. De verwachting is dat de drie paarse partijen daardoor ook volgende week verder zullen onderhandelen om de coalitie weer te lijmen. D66 eist wel 'een redelijke mate van zekerheid'dat de VVD eventuele toezeggingen ook nakomt. Bij D66 en de WD gaat men er van uit dat de lijmpogingen van informateur Tjeenk Willink bin nen twee weken tol resultaat lei den. D66 en de WD laten echter beide open of men daadwerkelijk weer een driepartijenkabinet kan vormen. De liberalen zullen in hun ogen te vergaande voorstel len van D66 op het gebied van staatkundige hervormingen ver werpen. Tweede-Kamerleden van de VVD blijven D66 een risicofac tor vinden voor de paarse coalitie en houden terdege rekening met een PvdA-WD-coalitie, nadat D66 alsnog is afgehaakt. De kans op nieuwe verkiezingen dit najaar wordt aan het Binnenhof erg klein geacht. De drie paarse partijen zijn het er nu over eens dat het vorig jaar ge sloten regeerakkoord 'op dit mo ment' niet moet worden openge broken. De oplossing voor de kabinetscri sis moet volgens alle betrokkenen worden gezocht binnen de afspra ken die in 1998 zijn gemaakt over een vorm van referendum, een ge kozen burgemeester en een nieuw kiesstelsel. Specialisten op dit gebied in alle drie de paarse fracties buigen zich over 'oprek king' van die afspraken, in de hoop zo D6S definitief over de streep te trekken. D66-leider De Graaf zei dat een oplossing recht moet doen aan de geloofwaardigheid van alle drie de partijen, 'zo dat al mogelijk is' Si Informatie over bezorging van de krant: maandag tfm vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-40G4 444 Rotterdam Circa drie- tot vier duizend Rotterdamse gemeen teambtenaren hebben vanmor gen op de Coolsingel opnieuw geprotesteerd tegen het uitble ven van een nieuwe CAO. Voor het stadhuis verzamelden zich rond half elf actievoerende per soneelsleden van ondermeer de RET. Roteb, brandweer, Ge meentewerken, ambulance dienst GGD, Rotterdam Veilig, bibliotheek en de schouwburg. Door de manifestatie was er tot twee uur geen verkeer mogelijk op de Coolsingel. Vanaf vandaag wordt in Rotter dam een week lang geen huis vuil opgehaald. Ook de mede werkers van de Roteb verzamel den 2ieh op de Coolsingel en schreven zich massaal in als sta ker. De actie van de reingings- dienst duurt tot volgende week woensdag. Vanaf volgende week donderdag wordt het afval weer meegenomen. Het vuil begon zich vanmorgen op diverse plaatenaloptehopen. Actievoerende brandweerlieden brachten vanmorgen een laag schuim van een meter aan voor het stadhuis. De veiligheidsas sistenten van Rotterdam Veilig legden het werk voor 24 uur neer. Vanavond blijft de Schouwburg leeg. Het personeel van Gemeentewerken kwam in optocht naar de Coolsingel, Even was er sprake van dat ook directeur C. de Wijs in de op tocht zou meelopen. „De heb het even overwogen, maar die tijd heb ik toch gehad. Vroeger heb ik dat wel gedaan, maar nu laat ik het aan anderen over," zegt hij. De Wijs heeft begrip voor de acties van zijn werknemers. „Deze werkonderbreking is een fatsoenlijk evenwicht waarin het belang voor de werknemers en het belang van de dienst Ge meentewerken goed is afgewo gen," zegt hjj. Nieuw was dat werknemers van de Rotterdam se bibliotheek hun werk voor vier uur onderbraken. Zie ook pagina 3 Flitsende siiperkït jzigin- MINOLTA 50Q5I MET MINOLTA 2B-8D EN TOKINA AF 75-3DD Prachtige body met originele lens die door de consumenten bond is uitgeroepen tot beste koop. Dat is al een garantie op zich. En deze Minolta heeft ook alles wat u van een goede spiegelreflex mag verwachten. En dat kan allemaal automatisch of handmatig worden ingesteld. Met AuloFocus, AutoEx posure, ingebouwde flitser, automatisch filmtransport en zelfontspanner. Foka maakt er een superkit van met de Tokina AF 75-300. Een prachtig veelzijdig objectief met 4 maal zoom en haarfijne mstelmogelijkheden. van 1499.- voor Zaterdag demonstratie door importeur. i loorbehoutlen Door Marcel Potters Rotterdam Drugshandela ren mijden Rotterdam als in voerhaven van harddrugs steeds meer. Volgens drugs- expert J. de Vlieger van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond wordt vaker uitgewe ken naar andere ha\ ens in Frankrijk, Spanje en Portu gal om cocaïne West-Europa binnen te smokkelen. Dit omdat de risico's in Rotter dam om te worden gepakt te groot zijn geworden. „Dat is een pluim op de hoed van de douane," meent hij. De douane van Rotterdam deed op 10 mei een recordvangst van 4008 kilogram cocaïne. De drugs, vanuit Peru onderweg naar Portu gal, waren verpakt in rollen stof. Bij controle met röntgenappara tuur trof de douane pakjes coke in de rollen. De partij zou op de Por tugese markt bijna een. half mil jard gulden waard zijn geweest. De Vlieger beklemtoont dat de verbeterde controle niet betekent dat er minder drugs in Europa binnenkomen. Ook de Nederland se markt wordt -zij het via een omweg- nog volop bevoorraad. „Er is hier zoveel in voorraad, dat de prijs zeer laag is. Een gram kost bier nu tussen de 40 en 70 gulden, terwyl er vijf, zes jaar ge leden nog 750 1000 gulden werd betaald, Wat nu op de gebruikers markt komt, is ook heel zuivere coke." Logisch Bij het vervoer van cocaïne, wordt gebruik gemaakt van de trans portsystemen van de Rotterdam se haven. Dat de handel nog flo reert, is in zijn ogen logisch. „Zes tig zeventig procent van de cri minele organisaties in Nederland houdt zich bezig met invoer of doorvoer van drugs. De douane onderschept die spulien. De poli tie en justice zijn meer geïnteres seerd in de criminele organisaties die er achter zitten." De douane en douane-recherche maken gebruik van allerlei nieu we technieken, onder meer scan ners om ladingen door te lichten Ook is het mogelijk om van trans porten nauwgezette 'risico-analy ses' te maken. En ofschoon al de ze successen niet leiden tot min der cocaïne op de Europese markt, is het wel goed voor de naam van Nederland. „Het beeld van Nederland als narco-staat be gint te verdwenen," zegt De Vlie ger. Hij is zeer verontrust over het gro te aantal jongeren dat, ook in Rot terdam, met cocaïne experimen teert. Bij een controle van een houseparty in de Energiehal bleek dat van de onderschepte drugs de helft uit xtc-pillen be stond, en de andere helft uit cocaï ne. „Een paar jaar geleden troffen we helemaal geen coke op dit soort feesten aan." Volgens zijn deze nieuwe gebruikers jongeren 'die op rotzooi uit zijn'. „Ze staan ook veel moeilijker open voor voorlichting over de gevaren van cocaïne-gebruik." Zie ook pagina 3 Beckham met Cup. Foto pbif Nobie/AP ViEPZITTER Vort! »l Ij k Je rma»t 4-zlt*b«nk, zeer cemlortabl* lette zit- r Verwisselbare slolhoszsr» 260 breed, mei JenclRcnra prils Rotten*^ Hoek Admfartlteftsstraat S K ffQ 47,500 ROTTE ROAM-C: Lynbaan 31. hoek Waens ROTTERDAM: Alexandnum III Watarmanweg 121 AMSTERDAM-C; AMSTERDAM- BUITEMVELDERT; ARNHEM: BREDA; DEN HAAG; EINDHOVEN-C: GRONINGEN Barcelona—Barcelona was afge lopen nacht het decor van feest vierende supporters van Man chester United, die de 2-1 triomf op Bayem München in de finale om de Champions League uit bundig vierden op de Ramblas. De brede wandelboulevard van de Catalaanse hoofdstad werd bezet door bier drinkende en zingende Engelsen. Ook elders in de stad en in kustplaatsen als Lloret de Mar en Salou, waar veel supporters waren onderge bracht, werd de overwinning uit bundig gevierd. Volgens de politie is het voetbal- feest rustiger verlopen dan werd verwacht. Er waren een paar in cidenten, maar die konden snel worden ingetoomd door de grote ovennacht van de politie. In to taal waren 5.500 politie- en vei ligheidsmensen op de been om de 70.000 supporters in het ga reel te houden. Bij de geringste aanleiding werd hardhandig in gegrepen. In een paar gevallen, werden charges uitgevoerd en een tiental supporters werd tij delijk achter slot en grendel ge zet. Kort voor de wedstnjd ont stond een gespannen situatie omdat een groep Engelsen op straat valse plaatskaarten had gekocht, zoals bij de controle bleek. Zij eisten toegang tot het stadion en moesten roet geweld worden tegengehouden. Zie ook de sportpagina's Rotterdam Het Rotterdamse college is vanmiddag stevig op de vingers getikt door de Rekenka mer Rotterdam. Wethouder H. van den Muijsenberg wordt ver weten niet alert te hebben gerea geerd toen bij de Roteb in 1997 on verwacht grote tekorten dreigden. De ambtelijke top van de gemeen te en de Roteb zelf krijgen kritiek dat zij de gemeenteraad te laat hebben ingelicht. Directeur R. B. M. Mul van de on langs opgezette Rekenkamer Rot terdam maakte vanmiddag het rapport openbaar over de begro tingsperikelen bij de Roteb. Vol gens PvdA-fractievoorzitter P. van Dijk worden „ernstige con clusies" getrokken, waarover met de wethouder „een ernstig woord je" moet worden gewisseld. De gemeenteraad vroeg de Re kenkamer begin dit jaar de kwes tie te onderzoeken, nadat nog steeds geen bevredigend ant woord was gekregen op de vraag hoe de Roteb in 1997 plotsklaps voor de dag kon komen met een nadelig saldo van 45,5 miljoen gulden. De toenmalige interimdi recteur beloofde een flinke effici encywinsten een tekort van hoog stens 22,3 miljoen. Volgens de Rekenkamer was die belofte „onvoldoende onder bouwd en onrealistisch" en had het college dat destijds ook kun nen vermoeden. Al voor de zomer kwam de Roteb zelf met het be richt dat een begrotingsover schrijding dreigde, maar de wet houder besloot de halfjaarcijfers af te wachten. Mul zei vanmiddag dat de wethouder toen reeds had moeten ingrijpen en begrotings wijzigingen had moeten toepas sen. Hij vroeg ter toelichting wel om een jaarplan, maar dat zou er nooit komen. „Een ernstige omis sie," aldus de Rekenkamer. Ingrijpen deed Van den Muijsen berg ook niet toen in september de haltjaarcijfers groot onheil voorspelden. Toen ook de Accoun- tantsdienst in november 1997 be vestigde dat een begrotingsover- schrijding van liefst 25,7 miljoen aanstaande was, werd de gemeen teraad niet direct geïnformeerd. Dat gebeurde pas maanden later. In een hele rits aanbevelingen gaf Mul vanmiddag aan dat het voort aan anders moet. Zie verder pagi na Rotterdam Paramaribo De brandweer op luchthaven Zanderij bij Parama ribo gaat vandaag vrijwel zeker in staking. Het internationale vlieg verkeer van en naar Suriname zou daarmee stilvallen. De KLM, die vanmiddag een vlucht naar Paramaribo heeft gepland, wacht de ontwikkelingen af. De Surinaamse brandweerlieden houden nog overleg met hun vak bondsbestuurders, maar dat lijkt slechts een formele bijeenkomst te worden. De stakingsbereidheid zou groot zijn. Eerder ging al per soneel van de Surinaamse lucht vaartmaatschappij SLM in sta king. Dat betekende een voorlo pig opschorting van het regionale vliegverkeer. Een woordvoerder van de KLM erkent dat een staking van de brandweerlieden betekent dat er niet kan worden geland op Zande rij. „We wachten nu eerst de for mele afkondiging van de staking af. Die kan leiden tot annulering van de vlucht." Zie ook pagina 6 Rotterdam Het gezag van de overheid is afgenomen. En dat merkt de politie, die meestal 'in de frontlijn' staat, als eerste. Die conclusie trekt criminoloog prof. dr. G. Bruinsma naar aanleiding van enkele incidenten met poli tiemensen in Rotterdam. Afgelopen weekeinde werden agenten op de A13 bekogeld door omstanders, omdat ze werden weggestuurd bij een dodelijk on geluk. De politiebonden stelden gisteren vast dat dit soort situa ties zich veel vaker voordoet en concludeerden dat het respect voor de politie weg is. Bruinsma ziet het minder somber. Hij vindt dat de politie zich wel moet bezin- nenopdesituatie. Hij meent dat de overheid er 2elf voor heeft gezorgd dat het gezag wordt ondermijnd. „De overheid hamert er telkens op: je moet pro blemen zelf oplossen, doe het zelf. En dan krijg je de politie die meldt dat ze de criminaliteit niet meer aankan." Dergelijke mededelingen, vindt hij, doen het vertrouwen in de po litie afnemen. Zie ook pagina Rotterdam {Tetefopcp.. Bank/fgroor,; Handtekening:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1