Ambtenaren krijgen hun zin n 1 Rotterdamse stakingsleiders tevreden met CAO-resultaat Wijdenbosch negeert roep om af te treden KEUKENS HALF GELD Paars studeert op ander correctief referendum Westen blijft sceptisch over 'akkoord' Milosevic BRcVi ie Paradijs. om dé hoek Leven Op weg naar de complete woonstad Sex-appeal kentgeen tijd Nederlander verdacht van moord Marianne Yaatstra Diner en bridgedrive in tunnel ZONDAG GEOPEND KEUKENS Roteb staakt OPTREDEN VAN HET 1800 KOPPEN TELLENDE GQlll MOm 00 ERASMUSBRUC Sur is is M us mini! Abonnee Service GRATSi Economie 25 Barometer 26 Zaterdag Zondag 29 e.v. Stijl van Leven 45 e.v. RTV 52,53 Jaargang 9 Nummer 2508 Zaterdag 29 mei 1999 IWestblaak 180 f 3012 KN Rotterdam, 01IM004400 Rotterdams Datfblad nog 217 dagen tot Zie ook weerbcnchl op pagina 26 Onafhankelijk Leeuwarden Een 32-jarige man uit Zwaagwesteinde is gis teravond gearresteerd omdat hij verdacht wordt van de moord op Marianne Vaatstra. Het meisje werd in de nacht van 30 april op 1 mei om het leven gebracht, De man is van Neder landse afkomst en werd in zyn woning aangehouden, ïn Zwaagwesteinde en de om ringende dorpen ging na de moord het verhaal dat de dader een asielzoeker zou zijn. Burge meester Jan Eggens van Dantu- madeel toont zich opgelucht over de aanhouding. „Ik ben blij dat de recherche voldoende aan wijzingen heeft om de man aan te houden. Maar speculaties, welke dan ook, zijn nog te vroeg. Het gaat om een verdach te en niet om een man die al een bekentenis heeft afgelegd." Volgens de politie gaat het om een man die een bekende is van mensen die de familie Vaatstra de afgelopen tijd hebben bege leid. De 16-jarige Vaatstra werd op 1 mei bijna gebeei ontkleed in een weiland bij Veenklooster gevonden door familieleden. Haar keel was doorgesneden. De politie gaat uit van een sek sueel misdrijf. Naar aanleiding van de moord werd in de woon plaats van Marianne Vaatstra een stille tocht gehouden waar aan zo'n 15.000 mensen deelna men. Rotterdam Vakbonden en gemeenten hebben gisteravond een akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor de 180.000 ge meenteambtenaren. Na vijf weken van acties en stakingen krijgen de ambtenaren een loonsverhoging van 4 x ocent in ëen CAO met een looptijd van anderhalfjaar. „Het zijn onze eisen die zijn overgenomen," reageerde de stakingsleider van de RET, Jan van Schijndel, instemmend. Gistermorgen nog lieten de Rot- jaar 1,5 procent. Verder krijgen al- teidamse ambtenaren weten het aanbod, dat de gemeenten don derdag informeel hadden gedaan, onvoldoende te vinden. „In het topkaderoverleg, gistermiddag, is die opvatting overgenomen en gisteravond hebben onze onder handelaars onze eisen binnenge sleept. Eindelijk hebben we een CAO waar de jongens van de vloer, de chauffeurs en de vuilnis man, er evenveel bijkrijgen als de topambtenaar," aldus Van Schijn del. Moeizaam Volgens de Rotterdamse wethou der en onderhandelaar, Herman van den Muijsenberg, verliep het zes uur durende overleg gister avond moeizaam. „Er waren veel schorsingen nodig, maar uitein delijk hebben alle partijen hun verantwoordelijkheid genomen." Van den Muijsenberg zegt in een eerste reactie te hopen dat de ambtenaren het principe-akkoord steunen en het werk weer snel zullen hervatten. De bonden'heb ben alle acties en stakingen opge schort en gaan de komende we ken de achterban raadplegen. De gisteren afgesproken loons verhoging is opgedeeld in drie Stappen. Per 1 april van dit jaar krijgen de ambtenaren een struc turele verhoging van 2 procent, in oktober komt er nog eens 1 pro cent bij en in augustus volgend Ie ambtenaren m december en april volgend jaar een eenmalige bruto-uitkenng van 350 gulden. En wordt de eindejaarsuitkering m 2001 één procent {nu 0,8). Opruimen Volgens de bonden worden de vuilniszakken in Amsterdam en Rotterdam snel opgeruimd. De af gelopen week stapelde het huis vuil zich snel op nadat de gerneen- tereinigingsdiensten het werk hadden neergelegd. De AbvaKabo verwacht dat het huisvuil in Rot terdam en Amsterdam maandag wordt opgeruimd, de rommel van de Rotterdamse markten wordt morgenavond wel opgeruimd. De acties hebben zich de afgelo pen vijf weken niet alleen beperkt tot het huisvuil in Amsterdam. Overal in het land staakten amb tenaren voor kortere of langere tijd. In de grote steden werden de mensen het meest geconfron teerd met de acties. In Utrecht, Amsterdam en Rotterdam werd het openbaar vervoer regelmatig stilgelegd. Ook gingen verschil lende voorstellingen in de schouwburg door stakingen niet door. In de meeste andere ge meenten werd bij verschillende diensten, zoals de sociale dienst of de loketten in het gemeentehuis, het werk neergelegd. Zie ook pagina 3 Actueel snel kan worden ingevoerd, zon der grondwetswijziging. De verwachting is dat ook de WD ermee kan instemmen, omdat het aan de achterban verkocht kan worden als een voorstel dat min der krachtig is dan het wetsvoor stel dat vorige week in de Eerste Kamer werd weggestemd. Volgende week debatteert de Tweede Kamer met het kabinet over het rapport van de enquête commissie Vliegramp Bijlmer meer. Vooral D66-minister Borst ligt onder vuur. Een Kamermeerderheid onder schrijft na het debat met de com missie de conclusies van het rap port, waaronder die dat door traagheid van Borst de gezond heidsklachten van Bijlmerbewo ners zijn verergerd. De minister zelf heeft gezegd dat zij opstapt als de Kamer ook na haar verdedi ging bij die conclusie blijft. D66-fractievoorzitter De Graaf verklaarde gisteravond dat een eventueel gedwongen vertrek van Borst niet gevolgd hoeft te wor den door het verbek van de twee andere bewindslieden die onder vuur liggen, Jorritsma en Kok. Gewapend met bestek, deksels, potten en pannen zetten demonstranten In Paramaribo hun protest tegen Wijdenbosch voor het Ka binet van de President kracht bij. Foto Ed Oudenaarden/ANP gDe fracties van PvdA, WD en D66 hebben zich gisteren, bij de pogingen tot een doorstart van het paarse kabinet, gebogen over de mogelijkheid van een cor rectief referendum dat niet bin dend is. Om dat voor D68 aantrekkelijk te maken, zouden er meer onder werpen in aanmerking moeten komen voor een referendum. Ook zou het aantal mensen, dat nodig is om zo'n referendum af te dwin gen, omlaag moeten. De uitslag van een niet bindend correctief referendum valt vol gens de onderhandelaars nauwe lijks terzijde te leggen door de po litiek. Qua uitwerking zou het vrijwel niet verschillen van een in de grondwet vastgelegd correctief referendum. Voordeel is dat het Paramaribo „President Wijden bosch heeft duidelijk gemaaktdat hij maar niet wil begrijpen wat er aan de hand is." Dat zei woord voerder A Kruisland namens het Gestructureerd Samenwerkings verband (GS) gisteren in een eer ste reactie op het ontslag van het Surinaamse kabinet door Wijden bosch. In het GS zijn vakbonden, bedrijfsleven en oppositie verte genwoordigd. „Hij stuurt zijn kabinet naar huis en geeft daarmee aan dat het slecht heeft gefunctioneerd. Maar hij gaf juist leiding aan het kabi net," aldus Kruisland. Ex-president Venetiaan sprak in. een eerste reactie van 'kortzich tigheid' van Wijdenbosch. De NPS-poIiticus zei dat "Wijden bosch maar niet lijkt te willen ac cepteren dat het volk wil dat hij zelf ook vertrekt'. De Surinaamse president negeert dus de roep vanuit de bevolking en het parlement, inclusief zyn ei gen Nationale Democratische Partij (HDP) om ook zelf af te tre den. Behalve Wijdenbosch blijft ook vice-president Pretaap Rad- hakishun zitten. In het parlement zou komende dinsdag een motie van wantrouwen tegen het twee tal worden ingediend. Fouten Wijdenbosch gaf gisteren in een korte verklaring toe dat er door de regering beleidsfouten zijn ge maakt en kondigde maatregelen aan om de economische en sociale Morgen' is de Konmar in Hoogvliet geopend van 12.00 -17.00 uur.' Hoogvliet: Binnenban. jduJc cU JjxQ, Barendrecht Een sponsordi ner met honderden genodigden en een bridgedrive met honder den paren. Dat zijn enkele van de evenementen die half sep tember bij de opening van de Tweede Heinenoordtunnel, de nieuwe oeververbinding voor langzaam verkeer tussen Ba rendrecht en Heinenoord, wor den gehouden. Het diner en de bridgedrive vinden in de tunnel plaats. De festiviteiten rond de opening van de eerste geboorde tunnel in Nederland nemen drie dagen in beslag. De opbrengst van het diner komt ten goede aan het Rode Kruis; de baten van de bridgedrive aan het Ro nald McDonald Enderfonds. crisis in het land te bezweren, „De vooruitzichten voor het land zijn hoopgevend en goed dankzij de maatregelen die door de rege ring zijn genomen en de investe ringen die zijn gepleegd. En met de nieuwe beleidsvoornemens zullen de ernstigste noden van het volk worden gelenigd," zei hij. De Surinamers zelf zijn het daar absoluut niet mee eens. De be kendmaking van het ontslag van het kabinet kwam op het moment dat zo'n 40.000 Surinamers in de hoofdstad Paramaribo vreedzaam protesteerden tegen het beleid van de regering. Vandaag en mor gen staan er geen demonstraties op het programma. Maandag moeien er opnieuw tienduizen den de straat op, is de bedoeling. Het kabinet-Wijdenboseh wordt verantwoordelijk gehouden voor de slechte economische situatie in het land. De prijzen van eerste le vensbehoeften zijn enorm geste gen na een forse koersval "fan de Surinaamse gulden. Bouterse In Suriname wordt nu ook met ex tra spanning uitgekeken naar een partijbijeenkomst van de NDP vandaag in Paramaribo. De NDP, de partij van Wijdenbosch, zal daar partijvoorzitter Bouterse herbenoemen in die functie. Bou terse en Wijdenbosch liggen met elkaar in de clinch, zeker nadat Wijdenbosch de oud-legerleider eerder dit jaar ontsloeg als advi seur van staat. Bouterse heeft al aangekondigd met een 'oplos singsmodel' te komen voor de cri sis in Suriname, Zie ook pagina 3 Actueel en pagi na 9 Opinie Washingtonffoulouse De Ver enigde Staten, Frankrijk en Duitsland zijn sceptisch over de mededeling van de machthebbers in Joegoslavië dat zij bereid zyn de uitgangspunten van de G8 te accepteren. „Wij begroeten gebaren die in de richting gaan van acceptatie van onze voorwaarden," zei woord voerder James Rubin van het de partement van Buitenlandse Za ken in Washington. Hij zei af te wachten wat Tsjemomyrdin zal meedelen over de resultaten van zijn bezoek aan Belgrado. Kleine lettertjes Duitsland en Frankrijk hebben ook met twijfels kennis genomen van de mededelingen uit Belgra do, zei de Duitse' minister van Buitenlandse Zaken Günter Ver heugen gisteravond laat in de marge van de Frans-Duitse top in Toulouse, „We hebben al eens eer der dit soort dingen van Milosevic gehoord en by hem weet je dat het beslist op de kleine lettertjes aan komt," zei Verheugem „Zolang wij die kleine lettertjes niet ken nen, is er wat ons betreft geen offi ciële stellingname. We hebben een duidelijke bevestiging uit Belgrado nodig en we hebben controleerbare signalen nodig dat het serisus is. Louter een aankon diging kan niet voldoende zyn om de druk op Milosevic op te hef fen." Eerder had de NAVO al laten we ten dst het met op de woorden maar op de daden aankomt. De Russische gezant Viktor Tsjer- nomyrdin toonde zich zeer tevre den over het verloop van het over leg dat hij gisteren gedurende ne gen uur met de Joegoslavische president Slobodan Milosevic voerde over de Kosovo-crisis. De Joegoslavische regering zei in een verklaring, net als ruim een week geleden, dat ze de algemene S.RBCTACULAIRE^ J.UB.I LEUMriAANBAEplNG Hans Vetkeik Keukens beslaat 35 jaar en wrie Jarig is moei trakteren' Dus dat vieren we mei een spectaculaire jubileum aanbieding Vandaag en zondag worden Kroon keukens voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adwespnjs aangeboden Kom nu snel en profiteer van deze spectaculaire jubileum aanbieding ZOND AC* 3D Mil VAN 11.00 - 17.00 UUR R0T1B0MM OMMOORD: SAJilNBlGEM SS -01W550511 - RDTl3fflW:SttDIONWH»41o-01W834441 SOïHWfc NIEUWPO0RTW1G 8 - 010-2450393 Rotéb legt hec werk .eer» week neer: vanaf, donderdag 27 mei 00:00 uui-.töt én met- woensdag 2 juni 24.00 uur. Vanaf donderdag 3 juni zet .Rotéb alle „mensen én.middelen in om de stad.weer'schoon té. maken. Kijk voor meer informatie.op -Stjdstext-pagina-77-7:-;r-- - uitnodiging voor alle Rotterdammers {Op ieWMMadt naast het KAl-gebcuw} etkcM ZiMmoirHim. uitgangspunten die de G-8, de ze ven rijkste landen plus Rusland, eerder deze maand overeenkwa men, accepteert. Tegelijkertijd werd echter duidelijk gemaakt dat Joegoslavië niet bereid is een zwaarbewapende buitenlandse troepenmacht tot Kosovo toe te la ten waarin de NAVO een belang rijke rol speelt. Desondanks zei Tsjemomyrdin te geloven dat hij zoveel vooruit gang had geboekt dat hij volgen de week de gezant van de Europe se Unie, de Finse president Martti Ahtisaari, mee kan nemen naar Belgrado. Eerder sprak Tsjemo myrdin er zijn spijt over uit dat hij, als gevolg van de aanklacht te gen Milosevic, zonder Ahtisaari naar Belgrado had moeten reizen. Uit de Joegoslavische verklaring viel eveneens op te maken dat Milosevic meer dan voorheen be reid is een resolutie van de VN- Veiligheidsraad te accepteren. Maar aangezien Rusland eri Chi na als vaste leden vetorecht heb ben is het onwaarschijnlijk dat de Veiligheidsraad een resolutie aan neemt die voor Belgrado onaccep tabel is. Record De NAVO voerde gisteren de aan vallen op Joegoslavië weer op tot een nieuw recordaantal. Belgrado en grote delen van Servië kwa men daardoor zonder elektriciteit te zitten. Volgens de NAVO is het uitschakelen van de elektriciteits voorziening nodig om strategi sche redenen. Het gaat er volgens militair woordvoerder Jertz om het communicatienetwerk van het Joegoslavische leger -tele foon en computers - plat te leg gen. Zie ook pagina 7 Buitenland Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.Ü0 uur g van 0 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 U Telefoon: 010-4004 444 Plaats: Telefoon: Bank/gfronr.: Handtekening:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1