Aitcmf m Fraude met EU-subsidies Bouterse eist opstappen Surinaamse president erasmusbrug/ EU stopt alle bijdragen aan banenprojecten in Rijnmond Feyenoord gaat unieke obligaties uitgeven Drie doden bij ongelukken OPTREDEN VAN HET 1800 KOPPEN TELLENDE öO£/£ MORSi mi KOOR Bl| DL Schiedam viert feestje rond De Walvisch Verdachte Monfort-zaak gefilmd door camera bank GRATIS! 'Dit heeft c niets meer met muziek Jf te maken' Sparta lééft weer na zege op Excelsior Dr. Lees bekijkt het opvoeden met humor al! 10.001 Tunnelramp gevolg van foute verkeersregeling' T Opnieuw burgers slachtoffer van aanval NAVO Abonneeservice Regio 7.9 Cultuur S Economie 12 Barometer 13 RTV15 Sport 17 e.v. Roparun brengt 2,85 mitjacft Op ms Dagblad Maandag 31 mei Jaargang 9 Nummer 2509 Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-40044001 nogllS dagntet Zie ook weerbcncht op pagina 13 it angst voor rellen hebben iers Jn Paramaribo wijze van vöor- lerd.FotóEdOu- Door Arm and Snijders Paramaribo Voor de Surinaamse presi dent Jules Wijdenbosch lijken de dagen geteld- Zijn partijgenoot en voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDPJ, Desi Bouterse, eist het aftreden van het staatshoofd en van vice-president Pretaap Radhakishun, De NDP-fractie in het parle ment zal morgen evenals de voltallige op positie, een motte van wantrouwen tegen het tweetal indienen. Volgens Bouterse heeft het beleid van de regering-wyaen- bosch volledig gefaald, wat de aanleiding is geweest voor de huidige ernstige crisis en soöale onrust Bouterse werd zaterdag herkozen als voor zitter van de NDP. Duizenden uitzinnige aanhangers waren afgekon. en op de ver kiezingsbijeenkomst, waar de ex-dictator werd vergeleken met historische Suri naamse volkshelden als Anton de Kom en de slavenopstandelingen Boni en Marron. Bouterse stak de hand voor de huidige slechte economische situatie deels in ei gen boezem. „Ik ben medeverantwoorde lijk voor de samenstelling van deze rege ring. Een regering die een beleid heeft ge voerd dal om problemen vraagt. Vanaf het begin was er geruzie binnen de coalitie, terwijl het parlement niet functioneerde. Vanuit de NDP-leiding is bovendien onvol doende steun gegeven aan de eigen parle mentaire fractie." De motie van wantrouwen die morgen wordt ingediend door de NDP, met zestien van de 51 zetels de grootste fractie 'tn het parlement, is eigenlijk overbodig. De op positie heeft al weken geleden aangekon digd dat te zullen doen. Indien de motie wordt aangenomen is dat nog geen garan tie dat Wijdenbosch het veld ruimt Pas als het parlement besluit om de procedure te starten voor de verkiezing van een nieuw staatshoofd, komt het einde van zijn presi dentschap in zicht. De oppositie pleit voor een zakenregering met als gedoodverfde/resident André Tel- rerfde/resii ting, oud-president van de Centrale Bank, terwijl de coalitiepartijen onder aanvoe ring van Bouterse aansturen op nieuwe parlementsverkiezingen. Wijdenbosch heeft niet ap de aankondi ging van Bouterse gereageerd. Hij zegt de ze week koortsachtig te zullen werken aan de vorming van een nieuw kabinet. Vandaag zijn opnieuw tienduizenden mensen in het door stakingen verlamde en geïsoleerde Suriname de straat opgegaan om te demonstreren. De actieleiding heeft laten weten met te accepteren dat Wijden bosch slechts zijn kabinet heeft ontslagen en zelf in het zadel blijft zitten. Zie ook Commentaar op pagina 3 Rotterdam Het Europees Sociaal Fonds (ESF) heeft de subsidie voor werkgelegen heidsprojecten in het Rijn mondgebied stopgezet. Ook de geldkraan voor de regio Gelderland is nagenoeg dichtgedraaid. Volgens de Europese Commissie wordt in Nederland uitgebreid ge fraudeerd met subsidies van de Europese Unie voor werkgelegen heidsprojecten. Volgens een noti tie van het ESF gaat het mogelijk om honderden miljoen guldens, die ten onrechte zijn ontvangen. In Rijnmond en Gelderland zou voor bijna dertig miljoen gulden zijn gefraudeerd, zo blijkt uit on derzoek van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU. Het Rijnmondgebied heeft sinds 1991 per jaar zo'n twintig tot veertig miljoenen gulden van het ESF gekregen voor stedelijke en regionale werkgelegenheidspro jecten. Met de subsidie zijn onder meer Havenwerk betaald, de BouwvakPool Rijnmond en het project Tramlijn 2. Ook verschil lende opleidingen zoals boekhou den en leidsters m kinderdagver blijven draaien of draaiden op ba sis van de Europese subsidie. In 1993 won Rotterdam met het on derkomen in de Waalhaven voor buitenlandse chauffeurs nog de ESF-trofee. De landelijke ESF-coördinator Van der Plas noemt het voorlopig onderzoeksresultaat van de Euro pese Commissie uiterst zorgelijk. Op 3 mei is de interne notitie van het ESF aan alle achttien regio-co- ordinatoren gestuurd in de hoop de controles te verbeteren. In de notitie van landelijk coördi nator Van der Plas staat onder meer: Veelal worden uren kunst matig opgehoogd om aan vol doende ESF-fmandering te ko men. Bijvoorbeeld 21Q0 scho lingsuren per deelnemer over een jaar. Dat zou geen enkele vrije dag betekenen. Gezien de doel groep is een realisatie van 900 uur per deelnemer al heel wat'. Nederland probeert jaarlijks zo'n 400 miljoen gulden aan ESF-geld te incasseren. Uit eerder onder zoek van de Erasmus Universiteit is komen vast te staan dat de ESF- regelgeving mogelijkheden biedt voor allerlei malversaties. „Kern van de zaak is dat er geen goede controle is van de ESF-geld- stroom. De controle vindt pasiacfr teraf plaats," zegt onderzoek^. Ruimschotel van de Erasmr-^ Universiteit. geld terugkrijgt Het 'Feyenoord Premie Effect' plan voorziet inr' een gegarandeerde uitbetaling na 25 jaar. Feyenoord is de eerste club in Europa die supporters en bedrij ven op deze manier in de dub laat participeren. Volgende, maand brengt de dub een pros pectus uit, waarin de hele obli gatielening uit de doeken wordt gedaan. Tot aan het begin van de competitie op 14 augustus is dan inschrijving mogelijk. Een obligatie voor een particulier an nex supporter gaat 500 gulden kosten, een onderneming moet minimaal 25.000 gulden neertel len. Voorwaarde is wel dat het minis terie van Financiën en de Stich ting Toezicht Effecten het ambi tieuze plan van Feyenoord goed keuren. Formeel is er nog geen groen licht gegeven. Zie ook pagina 3 Rotterdam Twee 26-jarige man nen uit Brielle zijn zaterdagavond om het leven gekomen tijdens een auto-ongeluk op de Europa- weg in de Europoort. De automo bilist verloor door vermoedelijk te hoge snelheid de macht over het stuur. Beiden inzittenden wer den uit de wagen geslingerd. Zij overleden ter plaatse aan hun verwondingen. Een derde dodelijk verkeers slachtoffer viel zaterdagmiddag bij een aanrijding op de Schrij- versdijk even voorbij Brielle. Op een kruising werd een 38-jarige motorrijder uit Spijkenisse, met achterop z'n 3?-jarige echtgenote, aangereden door een 74-jarige be stuurder van een bestelbusje uit Tm te. De zwaargewonde motorrij der werd door medisch personeel van de traumahelikopter behan deld en naar het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis gebracht, waar hij overleed. De vrouw werd met een zware hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. uitnodiging voor alle Rotterdammers (Op de Wilhttfninatode naast net HAL-qebouw) Salzburg Als het verkeer in de Tauemtunnel bij de wegwerk zaamheden anders geregeld was, was de rampzalige brand in de tunnelbuis zaterdagochtend nooit ontstaan. De Duitse ingenieur en tunnelexpert Dieter Tetzner stelt dat het helemaal fout was dat het verkeer in de tunnel werd stilge zet bij werkzaamheden. „Als het verkeer afwisselend aan beide kanten van de tunnel voor de portalen was stilgezet, was de fatale botsing met de vrachtwa gen met chemicaliën niet in de tunnel, maar ervoor gebeurd. Dan waren de gevolgen niet zo ramp zalig geweest." Tetzner zegt dat voor alles voorko men had moeten worden dat in de tunnel een file ontstond. De Duitse deskundige denkt dat de wegwerkers de hinder voor het verkeer hebben willen beperken door maar een klem stukje weg buiten gebruik te stellen. Tetzner heeft verder veel kntiek op het ueluchimgssystccm van dc tunnel en op het feit dat er geen enkele beperking is op het trans port van gevaarlijke goederen door de tunnel. Zie ook pagina 3 Het was een bijzonder moment voor alle molenllefhebbers In Schiedam. De grote trots, molen Dc Wctvlsch, ken zaterdagmiddag weer officieel in gebruik worden gesteld. De molen, met 33 meter een van de hoogste ter wereld, brandde drie jaar geleden af. Meteen was duidelijk dat De Walvisch weer in oorspronkelijke staat zou worden opgebouwd. Uiteindelijk was daar zo'n twee miljoen gulden voor nodig. Een bedrag dat mede door de Inwoners van de stad werd opgehoest. Foto Roel Dijkstra Door Marcel van der Kraan Rotterdam Feyenoord wil met een unieke uitgifte van obliga ties voor particulieren en bedrij ven deze zomer een bedrag van vij ftig miljoen binnenhalen. Met dat geld wil de landskampioen zich verder gaan versterken op de transfermarkt en een aantal grote projecten financieren. De Rotterdamse club vindt de tijd niet rijp om in navolging van Ajax naar de beurs te gaan. Het gros van de Europese topclubs (ook Ajax) heeft de aandelen de afgelopen jaren zien kelderen. De obligatielening van Feye noord is volstrekt uniek en is bo vendien gekoppeld aan de spor tieve prestaties. Hoe succesvol ler Feyenoord de komende jaren is, hoe hoger de rente is die op de obligaties wordt uitgekeerd. Wie speculeert in aandelen, heeft geen zekerheid dat hij zijn Toulouse De aanwijzingen dat de Duitse 'waanzinnige moorde naar' Dieter Zurwehme betrok ken is bij de moord op twee Ne derlandse echtparen in Monfort, in zuidwest-Frankrijk, zijn dit weekeinde toegenomen. Zurweh- me is door verscheidene mensen herkend, onder meer door twee bankempioyées in het centrum van Montauban, een van de in de ze regio gelegen grotere provin ciesteden. Zij hebben de politie verteld dat Zurwehme afgelopen week probeerde reischeques te verzilveren. Bovendien is in een geldautomaat van een bank elders een gestolen pasje gevonden dat volgens be trouwbare bronnen eigendom was van een van de vermoorde Neder landse vrouwen. Het pasje is door de automaat 'ingeslikt' nadat ver keerde pincodes waren inge toetst. De politie heeft de video band waarop Zurwehme mogelijk by de geldautomaat te zien is, in beslaggenomen. Zurwehme is sinds december vo rig jaar voortvluchtig. Hij zat in een gevangenis bij Bielefeld in Duitsland en levenslange celstraf uit wegens roofmoord en geldt als hoofdverdachte van de twee moordaffaires. Een Nederlandse vrouw die be vriend was met de slachtoffers en ook een huis heeft in het gebied, zegt Zurwehme tijdens het paas- weekeinde in een auto te hebben gezien. Zij was samen met haar man de dag na de moorden uitge nodigd om te komen eten en sloeg alarm toen ze op 22 mei nog steeds niets van de Van Hulstó had vernomen. Zie ook pagina 3 Belgrado Bij NAVO-aanvallen zijn afgelopen nacht in Joegosla vië opnieuw burgerslachtoffers gevallen. Volgens de Joegoslavi sche overheidszender Radio Ser vië kwamen zeker elf mensen om toen twee raketten een sanatori um in de Zuidoost-Servische plaats Surdulica troffen. Bij een bombardement op een brug in Varvarin vonden gisteren elf per sonen de dood. In Surdulica kwamen de NAVO- Tojectielen rond middernacht :r op een bejaardentehuis en laviljoen waar vluchtelingen a ondergebracht. De lokale autoriteiten zeggen dat er Veel gewonden' zijn gevallen. De red dingsdiensten denken dat er nog mensen onder het puin liggen. Gevreesd wordt dat het dodental van de aanval nog zal oplopen. Ondertussen lijkt de Joegoslavi sche top toch een compromis met de NAVO te zoeken. Zelfs de ul- tranationahst Vojislav Seselj, de Servische vice-prenuer, zag giste ren plotseling mogelijkheden voor NAVO-troepen in Kosovo. „Joegoslavië kan best een beetje inbinden als dat de oorlog beëin digt." vindt Seselj, voorheen een van de meest fanatieke tegen standers van elke buitenlandse troepenmacht op Joegoslavisch grondgebied. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 ftottattam - m fa feJgpK# voor show is zaterd^^ond dfc ote brengst bekend gemaakt van de Roparun, de estafetteloop van Rotterdam naar Parijs, na de Ma rathon het grootste loopevene ment in Rotterdam. Terwijl dui zenden deelnemers in de Maas- en Eemhallen van Ahoy" aan het feesten waren, rolde uit het pla fond een filmdoek, waarop met la serstralen Europa werd vertoond, vervolgens Nederland en Frank rijk en de Rotterdam-Parijs-route. Een lopertje bereikte de finish en op dat moment, met muzikaal ge weld en dynamische belichting, verscheen de opbrengst op'het doek: 2.852.G70 gulden, Ha was ruim een ton meer dan'waarop de stichting Roparun gehoopt had. De opbrengst gaat naar hëtCaïan- do-hospice op Goeree-Overflak- kee. Terminale patiënten kunnen hier op menswaardige wijze het einde van hun leven afwachten. Het voortbestaan van Calando is nu voor tien jaar gegarandeerd. Een klein deel van de opbrengst is nog onderweg: 2,45 miljoen is bin nen, maar er is een zekerheid dat er nog een kleine vier ton bij komt. Van alle teams had dat van Pak tank het meest gecollecteerd en bij elkaar gebedeld: 128,000 gulden. In acht jaar Etapsnsn is de totaal opbrengst nu de tien miljoen gul- PortcodK Plaat*!.. Tfltofwau.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1