22 Sport Ook domme pech kan Pantani niet stoppen Italiaanse favoriet met twee minuten voorsprong laatste week Giro in Duijn komt er wel, Olympiads Tour ook? Kees van Wageningen kan méér dan alleen spurten Hoofdwond Jan Ullrich valt mee 36 Renners en miss uitgillen 'Omloop' op de tocht Hakkinen brengt in GP Spanje spanning terug in Formule 1 Derde WK-winst voor ZeelenbeFj in Monza Van Rees meesterlijk in Engelse modder Rotterdams Dagblad Maandag 31 mei 1999 Oropa Marco Pantani heeft dit weekeinde een voorschot genomen op zijn tweede ach tereenvolgende eindzege in de Ronde van Italië. De Italiaan nam zaterdag de roze lei derstrui over van de Fransman Jalabert en schreef een dag later op indrukwekkende wij ze de vijftiende etappe in de Alpen op zijn naam. Tijdens de slotklim van de berg etappe koesterden de concurren ten van de Italiaan heel even de gedachte dat de Ronde van Italië nog helemaal niet gelopen was. De jjdele hoop bij renners als Pao lo Savoldelii, de winnaar van de etappe van zaterdag, Laurent Ja labert en Ivan Gotti werd ingebla zen door een defect aan de fiets van Pantani. De winnaar van de laatste editie van Tour de France zag zijn medevluchters acht kilo meter voor de finish wegrijden toen een wiel van zijn fiets moest worden vervangen. Tijdens zyn achtervolging maak te Pantani al snel duidelijk welke renner het beste tegen een berg op kan rijden. De Italiaan achter haalde zijn belagers één voor één en liet hen vervolgens ook zijn rug zien. Aan de finish in Oropa had Pantani 21 seconden voor sprong op Jalabert. Vla de tweede plaats revancheerde de Fransman zich voor de nederlaag die hij za terdag leed. Jalabert, die het weekeinde nog in de roze leiderstrui startte, gaf in de veertiende etappe ruim drie minuten toe op winnaar Savoldel ii. De beste daler van het peloton won de bergrit van Bra naar Bor- go San Dalmazzo over 187 kilome ter. Pantani, die onderweg zijn 'klevende' Italiaanse rivaal Gotti LaurentJata- bert kijkt opzij en ziet Marco Pantani, die doormateri- aalpech ach terop was ge raakt, voorbij 'denderen'. Op hetzelfde moment be seft de Fran se kampioen dat het her overen van de roze trui een illusie iS. Foto AloxTrtjvatVAP de berm in probeerde te rijden, fi nishte op 1.46 minuten als tweede en mocht daardoor zondag de roze trui over zijn schouders trekken. Met nog een week te gaan, mag Pantani in het algemeen klasse ment 1.54 minuten toegeven op naaste belager Savoldelii. Jala bert volgt op ruim twee minuten als derde, Gotti en de Spanjaard Clavero bezetten de vierde en vijf de positie in het algemeen klasse ment. Met het oog op de drie zwa re bergritten die nog op het pro gramma staan, twijfelt erin Italië niemand meer aan dat Pantani volgende week zondag tijdens de laatste etappe in de roze trui over de eindstreep fietst. De Belg Mare Wauters mag zich winnaar noemen van de Ronde van Groot Brittanniè. De renner uit de Rabo-ploeg zag zijn eindze ge gisteren in de afsluitende tijd rit, waarin Erik Dekker op een derde plaast eindïgdej niet meer in gevaar komen. Patrick Jonker was met de zesde eindklassering de beste Nederlander. David Et- xebarria heeft de negende editie van de Biddeta Vasca op zyn naam geschreven. De Spanjaard liet de vijfde en laatste etappe aan Fernando Escartin maar behield zyn voorsprong van 36 seconden op naaste belager Martinez, Bielefeld Jan Ullrich is tij dens de derde etappe van de Ronde van Duitsland zwaar ten val gekomen. De Duitse winnaar van de Tour de France in 1997 is met een grote hoofd wond overgebracht naar een ziekenhuis in Bielefeld. Nadat de wond was gehecht, mocht hij naar huis. Voor Ullrich lijkt deelname aan de Ronde van Frankrijk niet in gevaar te ko men. Het is echter zeer de vraag of Rolf Aldag op 3 juli tijdens de start van de Tour de France van de partij is. De drager van de leiderstrui was net als Ull rich betrokken bij de valpartij, 28 kilometer voor het einde van de etappe van Goslar naar Bielefeld. In tegenstelling tot Ullrich fietste Aldag de derde etappe van de Ronde van Duitsland wel uü Aan de finish bleek zyn eReboog gebroken. Ook Artur Babaitsew meldde zich in het ziekenhuis. Daar bleek het sleutelbeen van de Russi sche wielrenner gebroken- De zege in de derde etappe ging naar Jimmy Casper. De Fransman was in de eindspurt de Duitse favoriet Erik Zabel te snel af. Casper won eerder ook de openingsritvan de Ron de van Duitsland Axel Merckx start vandaag na het wegvallen van Aldag in de leiderstrui Door Edward Swier Amsterdam Ze hadden hem, bij de start van Oïympia's Tour in Oss, niet voor niets het rugnum mer 1 gegeven. Marcel Duijn was, als runner-up van 1998 (achter zijn naar de profs overgestapte maatje Matthé Pronk), immers de grote favoriet voor de eindzege in de belangrijkste etappekoers voor amateurs in Nederland Gisteren bevestigde de Rabo-belofte zijn status, werd hij in Amsterdam ge huldigd als eindwinnaar. Met in zijn kielzog twee ploegmaten, Ma- thew Hayman en Coen Boerman. Duijn is een tip voor de toekomst. Jan Raas zal het ook niet zpn ont gaan dat bij de huidige lichting Nederlandse amateurs er maar weinig zijn met een potentieel als Duijn. Diens tijdritten zijn - voor een jongen van zijn leeftijd - van uitzonderlijke klasse. En de mo tor kan nog de nodige pk's win nen. In de proloog bad de 22-jarige Bakkummer weliswaar nog moe ten buigen voor zijn gearriveerde coureurs Tom Cordes en Chris Deckers, maar het verschil be droeg toen slechts tienden van een seconde. In de ploegentijdrit te Almere was Duijn de grote ani mator, leidde hij zijn Rabo-com- panen naar het podium. En zater dagavond in de beslissende tijdrit in Noordwijkerhout liet de Noord- Hollander duidelijk blijken wie er recht had op de laatste oranje trui. Klassementsleider Rik Reinerink (lekke band) en Wilco ZuijderwijK (lelijke schuiver op het natte as fait) hadden weliswaar pech, maar hun achterstand op de eindstreep liet niets aan duidelijkheid te wensen over. Duijn was 42 tellen sneller dan de Westlander Zuij- derwijk (die juist tien seconden had moeten terugwinnen) en had bijna twee minuten (1.58) minder nodig voor het 25 kilometer lange traject dan Reinerink. De masto donten baalden opzichtig van de pech, maar zullen diep in hun hart respect opbrengen voor de jonge ling. Of zoals Batavus-prof Rudie Kemna, die zaterdagmiddag al zijn vierde ritzege in deze editie van Oïympia's Tour boekte, het verwoordde: „Je moet toch be wondering hebben voor zo'n jon ge knul. Hij durft initiatief te ne men, in de koers ontgaat hem niks. Petje af." Duijn mag dan inderdaad de basis voor de winst in de ritten tegen het uurwerk hebben gelegd, in het Limburgse heuvellandschap had hij evenmin een krimp gege ven. Integendeel, de begin-twinti- ger koos zelf de aan val, maar werd door een slapende motoragent op een dwaalspoor gezet. Duijn, bijna klaar met zyn mts- studie bouwkunde, blijft ondanks het succes rustig. Hij eist geen plekje in de profploeg, hoopt er Marcel Duijn grijnst breeduit. Met voor zich op de stang de (nieu we) rondemiss Swaen Nouwen lijkt de winnaar van Oïympia's Tour te zeggen: 'Laat Jan Raas nu maar komen!' Foto Joep van der Pal/Cor Vos slechts op. „Ik bepaal dat niet. Jan Raas heeft ieder jaar een of twee plekjes vrij voor amateurs. Wie het hard st rijdt, mag over. Zo sim pel is het eigenlijk. Ik hoop dat ik erbij zit, wil graag, Ik ben zover, dat voel ik. We moeten maar eens praten." Ploegleider Nico Verhoe ven zal een positief oordeel vellen. „Duijn is er klaar voor. Hij is fy siek sterker geworden, mentaal veel beter." Duijn heeft, zijn begeleiders be amen dat, een groot pré. Hij leert snel Vorig jaar werd hij, door het ploegenspel en een val in de zesde rit, in de rol van runner-up ge dwongen. En dat, terwijl hij na de ploegentijdrit toch de man voor het klassement leek te worden. „Het was toen een teleurstelling dat het niet lukte. Dit jaar merkte ik echter dat ik er veel van geleerd heb. Ik had gedacht na de proloog het orarye te hebben, maar dat lukte niet 'Niks aan de hand', be sefte ik. En toen ik die trui later in de week had en weer kwijtraakte aan Reinerink, heb ik me ook geen moment druk gemaakt." Startgelden Duijn hoeft zich maar weinig zor gen te maken over zijn toekomst, de organisatie van Oïympia's Tour zelf zal zich wel achter de oren moeten krabben, het budget moeten opvoeren. Duijn was de terechte winnaar, maar het deel nemersveld m zijn totaliteit was beslist niet het sterkst mogelijke. Voorzitter Wim van Drunen, nieuw in het comité, beseft dat er veranderingen nodig zijn. Hij zal echter binnen de wat conservatie ve organisatie, die de ronde dit jaar voor de 48ste keer hield, moe ten praten als Brugman om vol gend jaar startgelden aan buiten landse ploegen te kunnen gaan betalen. Het zou de concurrentie, en daarmee de koers, zeer ten goede komen. „We moeten niet meer lukraak bonden aanschrij ven. Je bent dan aan de wilde ko nijnen overgeleverd. Ik denk dat we actiever moeten gaan scou ten." Een ander punt van discus sie: de finishlocatie. Er zou niets mooiers zijn dan Oïympia's Tour te laten eindigen in Limburg, daar waar een klassement nog volledig op zijn kop kan worden gezet Van Drunens invloed ten spijt, zal hem dat echter met luk ken. De organiserende vereni ging, het honderdjarige ASC Olympia, is en blijft een Amster damse club. OlympkteTour kende dit jaar 37 uitvallersi JJ coureurs en een rondemiss. In totaal haalden zeventig van de 106 in Oss gestarte weirenners de eindstreep in Amsterdam, Tot de uitvallers behoorden Edwin Dunning (gebroken pols), Arno van Zandbeek (elle boogbreuk), Tom Cordes (ge broken rib) en Daniel van El ven. Laatstgenoemde brak vo rig jaar in de afsluitende etap; pe zijn heup, ditmaal kwam hij op de laatste dag met zyn snoet Op het asfalt De nummer vijf van het klassement moest met onder meer een gebroken tand en een hevig beschadigde neus opgeven. Ook rondemiss Uv Grünewald haalde Amsterdam niet Zij werd donderdag vervangen t door een andere'schone. De eerste dame zou 'te brutaal' zijn geweest en werd vanwege 'r 'wanprestatie' door de organi- Door Hans van Houdt PuttershoekKees van Wapenin gen had zaterdag na afloop van de Omloop van de Hoeksche Waard reden genoeg om uit zijn dak te gaan. De coureur uit Arkel won in Puttershoek zijn eerste klassie ker, maar meer nog de manier waarop moet de renner, die rijdt voor de Gelderse club De Batau- wers, het nodige plezier hebben bezorgd. Van Wageningen rekende zater dag af met het imago dat hij slechts koersen kan winnen (ver leden jaar zes stuks, dit seizoen één) dankzij zijn goede 'eind- schot'. Waarop hij volgens zyn cri ticasters zó vertrouwt dat hij het koersverloop liever aan anderen overlaat. Een sluipschutter dus, maar daar van was zaterdag geen sprake. In tegendeel, in een opwindende koers won Kees van Wageningen na een solo van drie kilometer. Daarvoor kwam hij tot drie keer toe terug vanuit verloren positie. De laatste keer was het bingo. Dit lot groot verdriet van Jan Goeden- dorp die, net als vorig jaar, op de tweede plaats strandde. De ren ner van Delta/France Limousin I daar deze keer meer vrede dan vorig jaar, toen 'meelo- Tonnie Teuben pas op de streep voor het eerst op kop Zó kan Kees van Wagenin gen het dus ook. Alleen vooruit wint de sprinter ,iT^-ra 'pur sang' in Puttershoek de Omloop van de Hoek sche Waard. Foto Joep van der Pal/CorVcs Goedendorp had in zijn afscheids- jaar graag nog eens op het hoog ste podium gestaan. Een uitblin kende Van Wageningen stond hem echter in de weg. Die, be kend met de kritiek op hem, een lange neus trok naar degenen die het niet met zyn manier van koer sen eens zijn. „Hard rijden," zo doceerde Kees van Wageningen, „doe je doorde weeks, in de trainingen. In de koers moet je je hoofd gebruiken. Dit is mijn antwoord op de men sen die het daar niet mee eens zyn. Het lukt mij ook niet altijd. Soms gaat het wel eens falikant mis. Maar als je dan, zoals van daag het potje uithaalt... Geweldig toch?" De opwindende finale kwam ,»a een ouderwets spannende koers. In de openingsfase werd de aan dacht vooral opgeeistdoor Roland Rozenveld, een activiteit waar mee het 'strijkijzer' uit Numans- dorp de basis zou leggen voor de overwinning in het sprintklasse ment. In tegenstelling tot wat mo menteel in de criteriums gebrui kelijk is, werd in deze koers een voorsprong net zo gemakkelijk weer teniet gedaan ais-ie was ge nomen. Of het nu een paar ren ners waren, die trachtten weg komen, of een omvangrijke grot steeds weer kwam het tot een her groepering. Totdat na de passage van 's-Gravendeel - na 125 km - een kwartet renners ontsnapte. Spijkenisser Emiel van Dijk hoor de daarbij, net als Ron Verweij, Elbert van den Berg en de Rotter dammer Ervrin Gelens. De slag leek gevallen, maar nog zeven coureurs zouden erin sla gen bij de leiders aan te sluiten. Onder wie Rob Slenders, die ech ter geplaagd door kramp moest af haken. In de finale veranderde het beeld voortdurend. Lang zag ernaar uit, dat het trio Jan Goe dendorp, Erwin Gelens en Jan de Leeuw (die na een achtervolging eerst nog met Peter Voshol mee voorop was gekomen) het beste uitzicht op de zege had. „Maar die twee anderen lieten mij te veel al leen het werk opknappen," mokte Goedendorp. Waarvan Kees van Wageningen goed gebruik maak te. Na een korte achtervolging sloot hy aan, waarna hij er in één ruk overheen schoot. „Het was er op en erover," genoot de winnaar na. Bij de cyclo's ging de winst naar Jaco Tettelaar. In de door de Bra bander René Haast gewonnen omloop eindigde de Vlaardinger als vierde, dezelfde positie die hij ook in de tijdrit bezette. Tettelaar won ook nog een criterium. In het eindklassement had hij twaalf se conden voorsprong op Leidenaar Hans van Leeuwen. Bij de recre anten versloeg Theo Schlijper de Ahoy'-renners Giel Provoost en Peter Pijl Leontien van Moorsel won een internationale koers bij het Zweedse Stockholm. De Flevo Toiïr werd een prooi voor Joukje Bos uit IJsselstein voor Martine Bras, Müjam Melchers en de Gro ningse Christine Mos. PuttershoekEvenals andere wielerklassiekers en etappe wedstrijden dreigt ook de Om loop van de Hoeks chewaard volgend jaar het slachtoffer te worden van EURO 20Ö0. De or ganisatoren van de wieler koers, De Hoekse Renners, hebben te horen gekregen dat in verband met het voetbal toernooi de politie-inzet in de ze periode tot een minimum wordt beperkt KonmgJuan plaudisseert voor Mika Hakkinen. die h©«P even ko ning van Spanje mocht Foto Adam Butler/ BarcelonaDe Ferran's zijn weer even op hun plaats gezet. De Grote Pnjs van Spanje werd een dubbele tnomf (de 33ste in de Formule 1 sinds 1968) voor de McLarens. Mika Hakkinen won. De Finse wereld kampioen was in zijn McLaren sneller dan zijn Schotse teamgenoot David Coulthard. Michael Schumacher werd derde na een mislukte start, zyn teamgenoot Eddie Irvine vierde. Dat was sneu voor de Ferrari-coureur, die de vorige twee ra ces won (San Marino en Monaco) en in Spanje af stand wilde nemen van zyn concurrenten. Toch ver keerde 'Schumi' in een jubelstemming. „Bij de start was ik ingeklemd tussen Irvine en Coulthard en moest ik remmen om op de baan te bly ven. Als ik be ter was weggekomen, was de race heel anders verlo pen." Schumacher had ondanks een imponerende opmars weinig kans op de eerste plaats. Wel blijft de Duitser eerste in het klassement met 30 punten, vóór Hakki nen die 24 punten heeft. De Fin had weimg moeite de weinig verheffende race te winnen. Hij nam zelfs twee pitsstops, maar kwam daarna vrij simpel terug aan de leiding. Halverwege de race hadden Hakkinen, Coulthard en Schumacher elkaar definitief gevonden. In de 45e ronde ging het drietal de pits in, waar Hakkinen als snelste uitkwam. Hakkinen had bij de finish uitein delijk een voorsprong van 6,2 seconden opzijn team- maatje Coulthard. Hakkinen: „In de laatste race, in Monaco, kon ik mijn zenuwen niet in bedwang houden. Nu bleef ik wel rustig en geconcentreerd. Dit was een moeilijke race, omdat Schumacher wegviel en ik meteen met grote voorsprong op kop kwam. Gelukkig maakte ik nu geen fouten. Door deze zege is de spanning hele maal terug. Ik zie nu al uit naar de volgende race, op 13 iumin Canada." Oak vorig jaar won Hakkinen op het circuit van Bar celona. Hij was op het circuit van Catalunya opper machtig in de vijfde Formule 1-race van het seizoen. Wat ook opviel was het sterke rijden van Coulthard. Hij kreeg de laatste veel kritiek van zyn teambazen. „Maar hij heeft nu aangetoond een echte Formule 1- rijder te zijn," aldus McLaren-baas Norbert Haug. „Onder meer door Schumacher achter zich te hou den." Monza Wilco Zeelenberg heeft gisteren op het cir cuit van Monza in Italië zijn derde winst in een WK- race behaald. In de vierde race in de Supersport 600 bleef de Yamaya-coureur teamgenoot Ruben Xaus uit Spanje en de Italiaan Piergiorgio Bontempi vóór. In de stand neemt de Nederlander nu de zesde plaats in. Aan de leiding staat nog steeds de Fransman Chambon. De voorsprong van Zeelenberg was zondag mini maal: zestienduizendste seconde. De 32-jarige Bleis- wijker was dolblij met zijn zege, die kwam na tegen slag eerder in het seizoen. „Ik kan mijn geluk niet op. Na de onterechte straf in Zuid-Afrika (achtste) werd ik in Donington van de baan gereden. Na mijn val in Albacete (vierde) riep ik al dat ze in Monza op ons moesten ietten. Sommigen keken wat vreemd op, maar zie hier. Ik wist dat het erin zat Ik ben in bloed vorm en de Yamaha's zijn echt bloedsnel. Niet voor niets waren hier de eerste vier plaatsen voor Yama ha-rijders." Eerder won Zeelenberg een WK-race in 1990 (Nüm- burgring) en 1997 (TT-circuit Assen), Over twee we ken staat de volgende WK-race op het programma, op deNümburgring. Foxhlll De Nederlandse motorcrosser Remy van Rees (26) heeft gisteren in de modder van het circuit van Foxhill voor het eerst een Grand Prix in de 250ce gewonnen. De Leidschendammer moest na een droomstart in de eerste manche alleen de Fransman Vuillemin laten voorgaan. Toen deze concurrent echter met motor- pech uitviel, werd Van Rees winnaar. Ook in de twee de manche ging het voortvarend. Eerst won de Ne derlander het gevecht met de Engelsman Cooper, maar uiteindelijk was Vuillemin toch te rap. Van Rees was met de tweede plek meer dan tevreden. Ook Leon Giesbers presteerde uitstekend met een zesde en een vierde plek. De leiders in het 250cc WK-tussenklassement lieten het in de Engelse prut allemaal afweten, In de stand veranderde echter weinig, de Belg Bervoets bly ft op kop. Na de tegenvallende prestaties tot nu toe in de 125ec ging het in Foxhill veel beter met de Nederlanders. Marco Stallmann (13e en 3e) en Erik Eggens (7e en 8e) streden met de besten mee. De Italiaan Federici won beide manches. Doordat wereldkampioen Chio- di in de tweede manche uitviel met motorpech, is Fe derici zijn landgenoot in de WK-stand tot op vyf pun ten genaderd. Li het Tsjechische Loket haalde Gert Jan van Doom in de Grand Prix 50Üec twee keer een achtste plaats. De Italiaan Bartolini liep door winst in beide man ches verder uit in de WK-tussenstand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8