154ft Noodiokalen en verplichte verhuizingen Commisie Brinkman schetst onthutsend beeld Hi «K miKENSTtJIMO g KONMNfNIHIK EAEENEBÊEEI Rotterdams Dagblad Jongeren maken wethouder enthousiast voor skateplek £1 Vlaardingen: tijdelijke maatregelen als voorlopige oplossing ruimtetekort 'Nederlandse economie wacht niet tot problemen in Schiedam zijn opgelost' Vlaardingen houdt 'bom- incident' intern JOP in Woudhoek afgebrand Vlaardingse ouderen aan de computer Veel schrijfwerk voor de politie Brand in kelderboxen Aangehouden na mishandeling fes^6 weken voor «tam Of bel gratis 0800-0642 II Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 1 juni 1999 Door Eefte Oomen VJaardingen Het Vlaardings gemeentebestuur probeert het grote tekort aan lesloka len in het basisonderwijs voorlopig op te lossen met een 'lappendeken' aan nood maatregelen. Als het moge lijk is, zet de gemeente bij bestaande schoolgebouwen noodiokalen neer. Als dat niet kan, moeten leerlingen verkassen naar scholen die nog ruimte over hebben. Het pakket maatregelen staat be schreven in een brief, die het col lege deze week stuurde naar de directeuren in het rooms-katho- liek, protestants-christelijk en openbaar basisonderwijs. Deze bestuurders hadden medio maart gezamenlijk aangedrongen op een oplossing voor het zeer nij pende huisvestingsprobleem. Al eerder had met name de fractie van Groenlinks zich sterk ge maakt voor extra leslokalen. Het college stelt nu voor het loka- lentekort in basisschool Open Vensters-Kompas in Holy-Zuidop te lossen, door gebruik te maken van de locatie aan de Louise de Colignylaan. Basisscholen De Singel en De Hoeksteen ju Holy- Noord moeten uitwijken naar de lokalen aan de Ltssabonweg. Daar komen volgend schooljaar vier lo kalen leeg te staan. Öp diezelfde plek zouden in de toekomst nog extra lokalen moeten worden bij gebouwd. Het lokalentekort van een andere onderwijsinstelling in Holy-Noord, Het Anker, is voorlo pig door het schoolbestuur zelf opgelost. Die heeft nog wat 'loze' ruimte in het eigen gebouw kun nen benutten. De in het centrum gelegen Van Kampen en Bavinck had het col lege in principe drie noodiokalen willen geven. Nu blijkt echter dat het waarschijnlijk niet mogelijk is deze ruimten bij het bestaande gebouw neer te zetten. Dat bete kent dat een deel van de leerlin gen misschien toch naar een an dere school moet verhuizen. Het Spectrum in de Oostwijk zit met hetzelfde probleem. Er moe ten noodiokalen bij, maar een aanbouw van deze ruimten is waarschijnlijk niet mogelijk. Ook voor deze scholieren moet het col lege dus op zoek naar plaatsver vangende ruimte. Het college geeft niet aan, bij welke instellin gen deze drie scholen leentjebuur moeten spelen. Wat er met de twee basisscholen Jan Ligthart en 't Ambacht in Babberspolder moet gebeuren, is nog niet duidelijk. De twee instel lingen, die met een fiks ruimtege brek kampen, zouden volgens het college het best een beroep kun nen doen op de leegstaande ruim te in de voormalige Juliana van Stolbergschool aan de Groen van Prinstererstraat. De schoolbestu ren en de ouders zijn echter fel te gen een 'opsplitsing' van het leer lingenbestand. B en w zoeken voor deze scholen nog naar een al ternatief. Mocht zo'n 'Plan B' ech ter niet voor handen zijn, dan die nen de schoolbesturen toch met zo'n verhuizing in te stemmen. De schooldirecteuren móeten, schrijft het college streng, zo'n „wellicht minder wenselijke" op lossing dan toch overdragen aan hun medezeggenschaps- of on dernemingsraad. Het totale pakket aan noodmaat regelen moet volgens het bestuur voldoende zijn om het weer een tijd uit te zingen, In oktober komt het college dan met het huisves tingsplan voor de lange termijn. In dit zogeheten Integraal Huis vestingsplan voor het basisonder wijs (IHP) wordt vijftien jaar voor uit geblikt. Nu al stellen b en w dat er in de nabije toekomst in Vlaardingen misschien wel zo'n veertig loka len bij moeten. Deze extra ruimte is vooral nodig om te kunnen vol doen aan de klassenverkleining, een maatregel van het Rijk. De landelijke overheid, waarschuwt het bestuur, zal echter niet alle kosten van de groepsverkleining op zich nemen, De fracties in de gemeenteraad zullen er extra geld voor op tafel moeten leggen. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen heb ben besloten geen woorden meer vuil te maken aan een bominci- dent, dat tijdens de ambtenaren- staking op 29 april jongstleden in het stadhuis plaats had. Er is ge sproken met de vakbond. Politie en brandweer zijn er buiten geble ven. Tijdens de acties op de dag voor Koninginnedag werden in het stadhuis circa twintig rookbom men afgestoken. De bommen ver oorzaakten zoveel overlast dat sommige werknemers het pand gedwongen moesten verlaten. De rook veroorzaakte bij enkelen problemen aan de luchtwegen. De rookbommen werden afgestoken in de publieksruimte van het raadhuis, waar op dat moment zo'n zestig wachtenden zaten. Ook werden er enkele afgestoken m het 'oude' gedeelte van het stadhuis. Hoewel het incident al ruim een maand geleden voorviel, bracht gemeentesecretaris Jan Brink man het pas gisteren ter sprake tijdens de zeswekelijkse vergade ring van de raadscommissie voor algerpene en bestuurlijke zaken. Toen Groenlinks-fractievoorzit ter Ben van der Velde naar de fi nanciële en personele gevolgen van de afgelopen ambtenarcnsta- king vroeg, kwam het onderwerp zijdelings ter sprake. Burgemees ter Bert Stam vertelde na de ver gadering dat hij het 'fatsoenlijker' vond het incident op 29 april met de vakbond AbvaKabo te bespre ken, dan het openbaar te maken. Onduidelijk is welke ambtenaren de bommen hebben aangestoken. Volgens Jan Brinkman ging hei niet om werknemers van het Stadskantoor, maar om employés van andere gemeentediensten. Schiedam Skaten wil de jeugd uit Noord. Dat werd de Schiedam- se wethouder Peter Groeneweg gistermiddag goed duidelijk ge maakt. Spontaan waren er voor de bijna zomerse middag skate-attn- buten als halfpipes, mini-ramps en grindbars gehuurd en ont stond er een waar skatefestijn. Groeneweg was uitgenodigd, zo dat het bij de gemeente eens dui delijk zou worden wat de jeugd wil. Skatevoorzieningen dus. Ze zijn net op tijd. Binnenkort wil de wethouder zijn raadscommissie een apart beleid presenteren voor jongerenontmoetin gsplaatsen (JOP's) en jeugdvoorzieningen, die hij door heel Schiedam wil realiseren. Het gebeurde allemaal op het as- faltveidje bij het Hekelaarpad en de Kolenbranderstraat in Schie- dam-Woudhoek. Jongens en mei den van 12 tot 16 jaar vertoonden hun kunsten aan de buurt en Groeneweg. Maar ook 'jochies en meisjes' van 6 of 7 jaar oud waren ruim vertegenwoordigd en zij haalden net zo goed halsbrekende toeren uit om te imponeren. Justin Kok (16) is namen met ne gen andere jongens; uit de buurt de initiatiefnemer van het hele feest. Zij hebben onlangs een brief naar de gemefmte gestuurd, waarin ze vragen can een skate- voorziening in de wijk. Justin: „Want skaten vinrien wij heel erg leuk. Dat zie je ook vandaag. Steeds meer wc/dt er geskated. Er zijn alleen veel te weinig plek ken waar je het kunt doen." Met steun van de Stichting Wel zijn Schiedam en de Vereniging van Huiseigenaren d'Ambachten waren de skate-attributen ge huurd en pas 's middags opge bouwd. Wethouder Groeneweg was zichtbaar onder de indruk van de spontane actie. „Het is hartstikke leuk als je zoveel kin- Jongeren uit de Woudhoek halen stunts uit op nun skateboard wethouder van de nood zaak van ex ntngente overtuigen. Foto Roel Dijkstra deren actief ziet. Terwijl het hele maal niet van te voren was aange kondigd. Bijzonder daarbij vind ik ook dat het een plek is om te spelen voor jongere en oudere kinderen," zei Groeneweg. Lutienne van Nifterick, moeder van een dochter en zoon van 11 en 16 jaar, schoot Groeneweg aan. „Bent u de wethouder? Mag ik ook wat zeggen? Ik ben moeder en omwonende en vind het fan tastisch wat hier gebeurt. Hoe die grote knullen met jongetjes van 5, 6 jaar oud samen spelen, prach tig," Volgens de dame is er in Woudhoek veel te weinig voor de jeugd te doen. „Dan moet je, als de jeugd zelf initiatieven neemt, die belonen." Van Nifterick zegt zich wel te rea liseren dat de piek die nu is uitge kozen erg dichtbij de huizen ligt. „Maar dit moeten omwonenden wel leuk vinden. De vereniging d'Ambachten heeft niet voor niets meegefinancierd vandaag." Een ter plekke uitgevoerde enquête van deur tot deur langs een van de straten, die direct langs het asfalt- veldje iopen, leert ook dat 'nie mand tegen een skatevoorziemng voor de deur is'. „We hebben daar bij wel beloofd dat er met geluid dempende materialen zal worden gewerkt," lichtte jongerenop- bouwwerker Peter van den Berg toe. Milieunormen De jeugd heeft zich echter al op klachten van omwonenden voor bereid. Justin: „Met geluiddem pende materialen moeten we so wieso werken om te voldoen aan milieunormen enzo, Ais er dan nog mensen tegen zijn, weten we een alternatieve plek. By het slib- depot, zo'n 500 meter het weiland in boven Woudhoek. Daar zal nie mand last van ons hebben." Maar wethouder Groeneweg wil vooralsnog niks van een alterna tieve plek weten, vertelt hij de Door Edwin Cortvchssc Schiedam De emst en urgentie van de problemen in Schiedam, is zo groot dat een drastische koers wijziging hard nodig is. Bij die koerswijziging gaat het voorna melijk om de wijze waarop het stadsbestuur en het ambtelijk ap paraat tot nu toe, samen met alle instanties en groeperingen in de stad, aan de oplossing van de pro blemen in de stad hebben gewerkt. Als nu niet dras tisch het roer wordt omge gooid, kan het weieens te Iaat zijn voor Schiedam. Dan wordt de stad voor lange tijd een stoomketel van allerlei groot stedelijke problemen. Dit is de es sentie van de boodschap die de commissie Brinkman heeft neer gelegd in het concept rapport over de Schiedamse invulling van het grotestedenbeleid. De visitatiecommissie, onder lei ding van voormalig minister Elco Brinkman, is een maand geleden in Schiedam op bezoek geweest in het kader van de Schiedamse deelname aan het grotestedenbe leid. De Brandersstad kampt met grote problemen die niet mis staan in een stad van het formaat van Rotterdam of Den Haag. Voor de aanpak van problemen ah ver paupering van woonwijken, stij gende werkloosheid en een groei ende sociale achterstand van gro te bevolkingsgroepen in de stad, is veel geld nodig. Geld waarvoor kan worden aangeklopt bij het rijk die voor dc aanpak van deze specifiek grootstedelijke proble men een vette subsidiepot in het leven heeft geroepen. De steden die er aanspraak opwil len maken, moeten echter drie dingen ondernemen. Ten eerste moet de gemeentelijke organisa tie zichzelf en de stad kritisch te gen het licht houden en de bevin dingen rapporteren in een zelf analyse. Vervolgens komt de visl- tatiecommissie op bezoek om te toetsen of die zelfanalyse enigs zins reëel is en om aanbevelingen te doen voor verbeteringen van het stedelijk klimaat. Tegelijker-* tijd met het bezoek van de com missie Brinkman moet de stad al bezig zijn met het samenstellen van een toekomstvisie op de stad. Schiedam zit op het moment in deze laatste fase en heeft deze week het conceptrapport van de commissie Brinkman mogen ont vangen, De bevindingen en aanbevelin gen van de commissie stemmen niet tot vrolijkheid. Maar dit was al de verwachting. In de zelfan- analyse veld#* de gemeente al een onthutsend en bijna vernietigend oordeel over het eigen functione ren. De commissie Brinkman, die dit overigens als 'zeer dapper' be titelt, doet hier nog een schepje bovenop en stelt dat de stad zich zelf niet meer de luxe kor. aanme ten om nog langer te wachten met het bij kop en kont vatten van de problemen. „Op dit moment is de conjunctuur nog gunstig, maar de Nederlandse economie wacht niet tot de problemen in Schiedam zijn opgelost," schrijft de commis sie in het eofteept-rapport. De tijd dringt dus voor de Bran dersstad. Dat besef is ook al een tijdje aanwezig bij alle organisa ties en bestu ren in de stad, zo heeft de commissie tij dens haar be zoek aan Schiedam een maand gele den geconsta teerd. De par tijen waren alle echter tot nu toe met in staat om boven de eigen te kortkomingen en het wantrou wen ten opzichte van andere ste delijke spelers uit te stijgen. Het resultaat van die machteloosheid zijn fors groeiende problemen die zolang hebben kunnen voortwoe keren dat niemand meer weet waar te beginnen als het gaat om een voortvarende aanpak. Genadeloos Een groot deel van de oorzaak van de problemen in de stad is te vin den bij het bestuur, de gemeente raad en de top van het ambtelijk apparaat van Schiedam. Alleen de rest van het ambtelijk apparaat komt nog enigszins ongeschon den uit het concept-rapport. Het beeld dat de commissie Brink man schetst over bijvoorbeeld het college en de Schiedamse politiek is onthutsend en hier en daar ge- 'De stad heeft een gebrek aan gepassioneerd leiderschap', Is een van de conclusies, die de commissie onder leiding van Elco Brinkman over Schiedam trekt. Archieffoto Rotterdams Dagblad nadeloos. De commissie heeft tij dens haar bezoek een maand gele den een politieke dogmatiek aan getroffen die absoluut niet goed is voor het welzijn van Schiedam. „Een aantal grote problemen lijkt de afgelopen jaren niet daad krachtig te zqn aangepakt door dat het bestuur worstelde met po litiek ethische dilemma's. Dit komt bijvoorbeeld tot uiting in de discussies over het slopen van wo ningen, het omzetten van huur- in koopwoningen of het houwen van duurdere (kooplwoningen aan het water. Bij deze discussies worden fundamentele keuzes uit de weg gegaan, waardoor min of meer achter de feiten wordt aangelo pen," valt te lezen in het concept rapport. Verder heerst er een spanning tussen het college en de gemeenteraad ('ontbreken van vertrouwen en wederzijds res pect'), is er onvrede over de ver houding tussen het bestuur en het ambtelijk apparaat, is de sa menwerking tussen de collegele den onderling gebrekkig („Het college lijkt onderling te verdeeld om als een team leiding te geven aan de ontwikkeling van de stad en heeft een gebrek aan gepassio neerd leiderschap''!, i* er onvol doende sturing eb coördinatie op de beleidsuitvoering door de amb telijke top en het college. Ook de gemeenteraad lijkt vol gens de commissie niet in staat sturing te geven aan de stad. De raad heeft in de "es^rekken met de commissie Brinkman zelfs aangegeven dat ze volgend is als het gaat om de beleidsinhoud. „Het is de commissie opgevallen dat de raad in Schiedam niet wordt gezien als het forum waar de inhoudelijke koers van de stad wordt besproken of bepaald," is te lezen. Pijnlijk Door deze zaken is een cultuur ontstaan die de commissie be schrijft als 'om de hete brij heen- draaien'. De zaken worden niet al tijd bij de naam genoemd, argu menten niet zakelijk uitgewisseld en prioriteiten komen dikwijls tot stand op basis van belangen. Het onderling respect is dan ook vaak ver te zoeken. En dat is uiterst pijnlijk; vooral omdat alle partijen wél aangeven dat ze de wil heb ben om de problemen in de stad aan te pakken. Bovendien ont staat door al deze zaken een grote mate van ambtelijke vrijheid en een klimaat waarin maatschappe lijke organisaties zich vooral moe ten richten op informele contac ten binnen het apparaat. Ook aan de reorganisatie van het ambtelijk apparaat in Schiedam wordt aandacht besteed door de commissie Brinkman. Dit organi satie-vernieuwingsproces (ovp) is nog steeds niet afgerond en daar wordt het zo onderhand wel eens tijd voor, valt te lezen in het eon- cept-rannort Er blijft nu een sfeer van onrust hangen in het Stads kantoor waardoor de organisatori sche vrede maar niet wordt be reikt. En die is absoluut nodig om orde op zaken te stellen in de stad, stelt de commissie. jongens, Hy vindt de plek by bet Hekelaarpad en de Kolenbrander straat eigenlijk perfect. „Omdat er al asfalt ligt, dat scheelt de helft in de aanlegkosten. Met de drie attributen die ze hebben aangege ven te willen, zouden we dan zo'n 35.000 gulden kwijt zijn. Boven dien vind ik het belangrijk dat de jeugd een plaats in de samenle ving krijgt en niet wordt verban nen ergens naar een weiland. De jeugd boort by de maatschappij en zeker spelende kinderen. Wie kan daar nou bezwaar tegen heb ben? Met de omgeving zal er na tuurlijk wel uitvoerig worden ge praat.'1 Schiedam De jongerenont moetingsplaats in de Woud hoek is gisternacht tot de grond toe afgebrand. De politie gaat er vanuit dat het in brand is gestoken. „Maar we stellen geen onderzoek in. Het is een houten hut, waaraan sinds de plaatsing steeds kleine vernie lingen plaatsvinden," zegt een politiewoordvoerster. „Er heeft al eens eerder brand plaatsgevonden en het bankje is eruit gesloopt De agent die contact heeft met de jongeren die daar zitten, heeft hen daar al eens op aangesproken. Er is een zwaar vermoeden dat de eerdere incidenten door hen zijn veroorzaakt en ze zijn door de agent gewaarschuwd, dat ze hun eigen glazen ingooien," vertelt de woordvoerster. Rond de komst van de JOP, eind februari naast tennishal Kethelhaghe, was van meet af aan veel te doen. Een groep jongeren uit de buurt is ruim twee jaar bezig geweest met de plek. Toen er eindelijk schot in de zaak kwam, vond een aantal omwonenden dat zij niet vol doende bij "de besluitvorming van de gemeente waren be trokken en ontstond er een bij na grimmige sfeer rondom de JOP. De initiatiefnemers reageer den gisteren zeer teleurge steld. Een van hen, Ralph: „Vandaag kwam ik uit school en reed met mijn scooter langs de plek en zag dat ie tot de grond toe is afgebrand" Hoe de JOP in brand heeft kunnen vliegen, zegt hij niet te kunnen begrijpen. „Het moet haast wel in brand zijn gestoken. Maar wie zit daar nou 's nachts? An derejongeren zitten er niet. Al leen wat kleine kinderen uit de buurt." Er zijn volgens Ralph de laatste tijd helemaal geen klachten over de JOP binnen gekomen. „En met het mooie weer hebben we er juist veel gezeten. Afgelopen woensdag hebben we nog een voetbal- toemooitje gespeeld. Sommige bewoners kwamen zelfs kij ken." De jongeren hopen niet dat 'het weer zolang duurt voordat ie is teruggebouwd'. Verantwoordelijk wethouder Peter Groeneweg beloofde gis teren in ieder geval de JOP zo snel mogelijk weer op te laten bouwen. Vlaardingen In de studiezaal van de Vlaardingse Stadsbiblio theek zijn gistermiddag vijf nieu we personal computers met Inter netaansluiting in gebruik gesteld. Het is de bedoeling dat vooral ou deren van de voorziening gebruik zullen maken. Om die redefi wa ren vertegenwoordigers van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen gistermiddag bij de ingebruikname aanwezig. Voor ANBO-leden heeft de biblio theek in de tweede helft van deze maand vijf kennismakingsbijeen komsten belegd. In groepjes van maximaal tien krijgen de ouderen een eerste introductie over het ge bruik van Internet voorgescho teld. Die cursussen zijn gratis. SchiedamPersoneel van de ver keerspolitie heeft gisteren be hoorlijkwat schrijfwerk gehad tij- dené snelheidscontroles in Schie dam. Er werd gecontroleerd op de Rotterdamsedijk en de Mozart- laan. Op de Mozartlaan namen 65 vai?de«430 passerende automobi listen.feet niet zo nauw met de 50 kilometer-limiet De hoogst geme ten -snelheid bedroeg 77 kilome ter, Op de Rotterdamsedijk reden 66 van de 335 passerende bestuuri derstehard. Maassluis— De Maassluise brand weer heeft gisterochtend aan de Burgemeester Zaneveldstraat in twee kelderboxen een brandje ge blust De kelders waren openge broken waarna verschillende goe deren in de fik werden gestoken. Maassluis De politie van het district Waterweg heeftgister middag een 24-jarige Maassluizer opgepakt omdat hij een 15-jarige stadgenote had mishandeld. Hef meisje kreeg, toen ze in de Zwa luwstraat liep, zonder aanleiding diverse klappen. De man bekende te hebben geslagen. PU vuorifbdftr hort» Ja, iKitaerml] voorzo'n voo,d«!{Bproafsbo.m«nw„,t Vy 0 «»^,VOOf'lUcMl Naam:...,.. Adres:.,...., Postcode: .1 Telefoon:-i Bank/glronr.: •L Voort; L^Nn.l. Plaats:,.... Stuur deze bon in een envelop-zonder postzegel haarsvR Rotterdams DagbladAM. MioroweSwvica - Antwoordnummer DORPSSTRAAT 174 2992 AB BAREKDRECHT BU DE WATBTTOREN TEL 0160^11100 MAANDAG GESLOTEN - VRIJDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1