In Protestbos huizen wezels, zwanenbloemen en ransuilen CDA: 'Terras op Tournee totale flop' Mogelijk ook zotel bij nieuw ziekenhuis be Lange Haven m IF Wat een vuilstort moest worden, is nu natuurgebied genda Rotterdams Dagblad Dinsdag 1 juni 1999 in ongeluk? Brand in het Gedistillleerd Museum De Gekroonde irandersketel? Iemand verzopen misschien'? Of toch de gondei- jaart? Het waren de eerste gedachten die bij me opkwamen toen ik pterdagavond nabij de Appelmarkt mensen zag samendrommen op je kade van dé Lange Haven. Struikelend over het slechte plaveisel, jon ik me nog net beneden aan het holletje staande houden zodat en plons in de Lange Haven en een onvoorziene hoofdrol in 'Schie- bm Uit de doeken' mij bespaard bleven, fatuurlijk! Ik had het kunnen weten. Er zouden historische films ver Schiedam op de zeildoeken van vier dobberende schepen wor- bn vertoond! Nou, daar wilde ik er best aan paar van zien. Alles beter in de gondelvaart. Het doek is voor het belangrijkste onderdeel van d Brandersfeesten nog niet gevallen of er wordt al een nieuw uitge kipt. Jqja, die Lange Haven weet wat. OC., nou zat ik niet echt op Moby Dick in het Arabisch te wachten, mest ik zoeken naar een tappunt waar ik een versnapering kon krij- g* en was ik genoodzaakt een betonnen paaltje als zitplaats te ge- bliken, maar toch, het had wel wat. Dat vond wethouder Wiegman ot en hij wilde het 'filmfestival' al gelijk in plaats van de gondel- vat op het Brandersfeest-programma te zetten. DLange Haven was en is een belangrijke ader voor de stad. Vroeger bifdzakelijk voor de handel, nu voor de toeristische waarde. Een g(ide zet, wethoudertje. Eindelijk iets nieuws op de Brandersfees- te Dat trekt mensen aan. ïvferas-eilandjes doen dat niet, hoewel wethouder Reijnhout daar aiiers over denkt Hij heeft kennis met het drijvend groen gemaakt tijens een 'schoolreisje' naar Amsterdam. Met de commissie stads- vfcieuwing, volkshuisvesting en milieu heeft hij zich lopen verga- pi langs de Amsterdamse grachten. Prompt wil hij dergelijke 'fioat- lads' naar Schiedam halen. Spoliëren zouden de dobberende plantenbakken moeten gaan on- déiouden. In plaats van een schooltuintje. Dat idee moet van ie- imd komen die of knotsknettergek van tuinieren is of juist niet eis zijn eigen tuin kan onderhouden. Iemand met groene vingers dj stuur je het water niet op. T)uwens, een ecologische zone laat je niet onderhouden door een slletje scholieren. Daar neem je vaklui voor. Van natuureentrum DBoshoek bijvoorbeeld. Ik weet zeker dat ze daar veel leukere idee- fis hebben. Stukkies Poldervaart, die toch weg moeien voor het niuwe ziekenhuis, overbrengen naar de Lange Haven bijvoorbeeld. Kfent straks mooi uit als daar weer (stomme) films worden getoond. Kjtnen ze worden voorzien van live-geluiden voortgebracht door rnoirasvogels. Uniek. De verlichte gondelvaart zou die beesten al- leei maar verjagen. I SANDER SONNEMANS Dinsogljuni VLAADINGEN Dc Senda. Introductiecursus country dansen, 14.00u2n zomerbingo, 14.00u. en klaverjas en darts (rookvj), 19.00-21.30u. Dc West. Creatieve contact- midda, I4.00-16.00u. Holy Ziekenhuis. Reammatie- cursuStederlandse Hartstichting, 20.00u. MAASLUIS Wippesmolen, Wipperskade. Afvaart boottocht his torisch vereniging, H.Oöu. ROTTE DAM Lantaen/Venster 20.30 Model. CNME Wilgenhof V m 16.1 Kinderactiviteiten. Blijdorp Huid en Haar. Natiaaal Schoolmuseum t/m 17.00 Kinderspekta- kel. d Doelen gr zaal 20.15 Beroemde Symfonieor- keste, Woendag2juni SCHEDAM Dc Ckt. Bezoek Imax-theater film Whales, 12.00u. Dc d Woudhoek. Koersbal, 19.30-21.3ÖU. en soos 10.00-2.00u. VLAitDINGEN Theaercafé Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, harirjontbijt, 8.00u. Dc Socnda. Binnen jeu de bou les, L00u. en sjoelen, 14.00u. Stadsgehoorzaal. The- atergoep Roth met Van de brug af gezien, 20.00u. ROTERDAM Laniren/Venster 20.30 Model. Blijdorp Huid en Haai Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kin- dersektakel. TheaterWest 16.00-17 00 Stemwork- shopvoor kinderen. 14.30 Mee met de zee. 19.30— 21.3CKoor: Spelen met je stem. Wijkgebouw Het Peil 14.00 Bezoek uit een boek. de Doelen gr zaal 20.15 Evgeni Kissin. Dodorama 20.30 David Shea, Odem 20,30Thijs van Leer. 20,30 Live Jazz in Odeon. Nigütown 23.00 Fresh Up. Hal 4 Good Guys and Bad Guys, Rotterdamse Schouwburg gr zaai 20.15 De broeikas, kl zaal 20.30 Heeft Spangen dat verdiend?. Donner Boeken Maand van het Spannende Boek. 5ude .Voorden Kunstfeest Oude Noorden. Senioren- loos Willebrord 14.00-16.00 Klaverjassen. Biblio- heektheater 13.WNK. Schaken. Bioscopen mwo.2juni. inerama 1: 'Entrapment' (16) dag. 13.20-16-18.40- 1.30. Cin.2: 'Message in a bottle1 (12) dag, 12,40- >.30-18.20-21.20. Cin.3: 'A civil action' (16) dag. 12.40- >-30-18.20-21,20. Cin.4: 'Lolita' (16) dag. 12.20-15.20- 3.15-21.10. Cim5: 'La vita bella' (al) dag. 13-21.20. 'stérix Obélix contre César' (al) dag. 16-18.40- L30. hax Theater: 'Extreme' (al) dag. (beh.vr.za.) 14-15- 1.30, vr.za. 14-16-20 (nb: 19.30-20 u. Eng.vers.). Afri- cfs Elephant Kingdom (al) dag. 15. "Whales' (al) dag. 1, vr.za. ook 19. 'Saving private Ryan' (16) vr.za. 21. Tie Horse Wisperer' (12) dag. (beh.vr.za.) 20.30. Vnster 1: 'Journey to the sun' (16) dag. (beh.wo.) 130. "Vaarwel Pavel' (16) wo.19.3Q. 'My name is Joe' dag. (beh.ma.) 22, vr. ook 15, Sneak preview (16) na, 22. Ven.2: 'De boekverfilming' (16) do. t/m zo. 20. 'Isten' (16) dag. 22. Moviezone: 'Basquiat' (16) vI5.30. Cinema 2000: 'Cria cuervos' (16) ma.wo. 1'30. Ven,3: 'Leaf on a pillow' (16) dag. 20. 'Sitcom' (1) dag. 22. Ven.4: 'La vie rêvée des anges' (16) dag. 130. 'Following' (16) dag. 22, Lmière 1: 'Arlington road' (16) dag, 13.15-16-18.45- 230. Lum. 2: 'I still know what you did last summer' (J) dag. 13-15.30-18.15-21. Lum.3: 'True crime' (16) dg. 12.30-18.15-21.15. 'Holy man' (al) dag. 15.15. Lm- 4: 'Rush hour' (16) dag. 13-21.30. 'Bride of Cucky" (16) dag. 15.45-19. Rxane: Erotische films (18) dag. 12 t/m 01. Pthé 1: 'Entrapment' (12) dag. 11,50-15.30-18.15- 210. Pat.2: 'Letters from a killer (16) dag. 11-13.35- 160-18.50-21.30, Pat.3: 'At first sight' (12) dag. 11.50- 180-21.10, do.vr.ma.di. ook 15.30. Pat.4: 'Forces of naure' (al) dag. 11.30-14-16.30-19-21.40. Pat.5: 'Who aal?' 12) dag. 11-13.35-16.10-18.50-21.30. Sneak Pre- Yes man, it's true' flfi) di. 21.20. Pat.6: 'Shake- spare in love' (al) dag, 11.40-18.40-21.20, di. niet om 220, vr.do.ma.di. ook 15.20, Pat.7: 'American history X16) dag. 16-18.45-21.20, do.vr.ma.di. ook 11-13.30. Kldermatinees: CirU; 'Babe in de grote stad' (al) zal/m ma,wo. 13. Cin.4: 'Abeltje' (al) za. t/m ma.wo. 15max Theater: 'Babe in de grote stad' (al) dag. 17. P&3: 'Aslerix en Obelix' (al) za.zo.wo. 15.30. Pat.6: 'Eo luizenleven' (al) za.zo.wo. 15.45. Pat 7; 'Babe in deyote stad' (al) za.zo.wo. 11-13.30. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Cornelisse, Ben van Haren, Danièlle Hermans, Mariètte Olsthoom, Eefje Oom en, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 VJaardingeu De Vlaardingse CDA-fractievoorzitter Cees Oos- terom nam gisteren geen blad voorde mond, toen het onderwerp Stadsdebat tijdens de commissie vergadering voor algemene en be stuurlijke zaken de revue pas seerde. Hij kenmerkte de serie 'terrassen op tournee' als „totaal geflopt". Oosterom sprak zijn verbazing uit over de amateuristische organisa tie van de reeks debatten, die twee weken geleden in vier wij ken van Vlaardingen werd gehou- den. ..Dat daar nou zo'n duur ex tern bureau voor wordt inge huurd. Ik had de public relaties zelf een stuk beter kunnen ver zorgen!" zei hij tijdens de verga dering Vooral had het CDA zich geergerd aan de slechtgekozen tijdstippen, waarop de 'terrassen' werden ge houden. De eerste twee discus sies, waarbij bewoners konden meepraten over hun stad in 2620, waren beide rond het avondeten gepland. Ook de data waren vol gens de CDA-er ongelukkig geko zen, zo vlak voor Pinksterweek- einde. De organisatie had er al van tevoren vanuit kunnen gaan, dat dan veel mensen de stad ont vluchtten. vond hij. Omdat deze vier discussies hèt moment hadden moeten zijn, om de mening te peilen van de 'gewo ne' VTaardinger, vroeg de fractie voorzitter zich dan ook bezorgd af of het hierna nu gedaan was met de inspraak van deze groep bur gers. ..Krijgen we nu alleen nog maar die organisaties en die in stellingen te horen, die het Stad huis altijd wei weten te vinden?" Gemeentesecretaris Jan Brink man ontkende met klem dat de serie een mislukking was ge weest. Hij benadrukte dat er toch meer dan 250 enquêteformulieren waren opgehaald en dat bewoners daar „heel interessante wensen" op in hadden gevuld. Deze week overigens zal de gemeente de re sultaten van de volkspeiling be kend maken. Brinkman trok daarbij nog een vergelijking met een gelijksoorti ge enquête, die in het verleden onder de bewoners van de Rotter damse Kop van Zuid was gehou den. Gevraagd naar de ontwikke ling van dat gebied, hadden nog minder bewoners dan in Vlaardin gen interesse getoond voor de volkspeiling. „En daar ging het toch ook om heel cruciale ontwik kelingen." Theo Braaksma: 'Dtt bos zou je eigenlijk met andere natuurgebieden fn Vlaardingen moeten verbinden.Fata Roe/Dijkstra Door Eefie Oomen Vlaardingen Dat 't hier ze ven jaar geleden een grote moddervlakte was, is haast ongelooflijk. Vanaf de rij baan op de Maassluissedijk heb je nu zicht op een weel derig stuk groen. Voorbij de twee kantelen, die de poort van het Volksbos Lickebaert markeren, tref je zilverspar ren aan, platanen, lijsterbes sen, Amerikaanse eiken, ha zelaars, boswilgen en Cana da-populieren. „Ssst", fluis tert de Vlaardinger Theo Braaksma (44), die excursies naar het natuurgebied orga niseert: „Hoor je? Een koek koek." Met zijn groene t-shirt, stevige stappers, verrekijker en robuuste thermoskan oogt de natuurgids en milieudocent als een professio nele boswachter. Niet verwonder lijk dat die ene wandelaar, die op deze snikhete middag het bos doorkruist, hem aanspreekt. Braaksma, die in Vlaardingen vooral bekendheid kreeg door zijn padden- en kringloopacties, be antwoordt alle vragen gretig. De man reageert verbaasd: „Echt, ko men die hier ook voor?" In 1992, toen er van geen flora of fauna sprake was, stond de na tuurgids op hetzelfde stuk grond. Twaalf december dat jaar werden de eerste bomen er geplant Braaksma zette er een jong esje van een paar piek neer. Het certi ficaat dat bij de aankoop werd uit gereikt, heeft hij vandaag meege bracht. ..Groeiend verzet in de Lickebaert" staat er als brieven hoofd boven. Happening Hij was de enige niet, die midden in de winter een boompje kwam planten. Massa's Vlaardingers en Maassluizers hadden zich op het terrein verzameld, herinnert Braaksma zich. En een kluitje po litici. „Een gezellige happening, hoor. Er werd muziek gespeeld. Je kon wat drinken en eten in een tent, die hier speciaal was neerge zet." Het telefoonnummer van het ac tiecomité, dat de bomendag toen organiseerde, staat nog steeds op de stenen bij de ingang vermeld. Braaksma glimlacht: „Lijkt me niet dat je dat nummer nog kan bereiken. Het is immers a! weer zo'n tijd geleden." Op dezelfde ge denkplaat ook gegraveerd de ka pitalen Verboden Vuil Te Storten. Onbevoegden Waren het actiecomité en de bo mendag er niet geweest, dan had er waarschijnlijk een heel ander bord gestaan. Een plaatje bijvoor beeld met de tekst Verboden Voor Onbevoegden. En daarachter was er vast een twee meter-hoog hek neergezet. Klom je over die fictie ve schutting heen, dan keek je uit over stapels puin. Gruis, bakste nen, stukken muur, brokken be ton. Begin jaren negentig vatte de pro vincie Zuid-Holland het plan op om van deze twintig hectare een stortplaats voor verontreinigd sloopafval te maken. Op papier leek het een heel geschikte plek, omdat de hele omgeving al 'zwaar geïndustrialiseerd' was. Daarbij was het stuk grond sowieso niet geschikt voor landbouw of wo ningprojecten. Net als de Broek polder was het opgespoten met zwaar vervuild slib uit de Rotter damse havens. Succesvol Voor iets van deze plannen gerea liseerd kon worden, kreeg de toenmalige VROM-minister Al ders een lading protesten over zich heen. „Minister Aiders, die stort moet elders", was de leuze. Een succesvol motto, want de stort is er nooit gekomen. Wel plantten zo'n 16.00Q Vlaardingers en Maassluizers er een boom, op dat er ooit eens een florerend na tuurgebied zou ontstaan- Dat plantenzaden echter zo snel greep hebben gekregen op het stuk kale baggergrond, heeft ook Braaksma verrast. Niet alleen, ko men er nu vlierstruiken en brand netels voor, 'onkritische' planten, die het ook op giftige grond meestal wel goed doen. Je vindt er ook Lisdodde, speerdistel, zwa- nenbloem, het moerasvergeet- mij-nietje en het ja- kobskruiskruid. Braaskma zelf is vooral verrukt van de grote varië teit aan grassoorten. Op een op pervlak van een vierkante meter vind je geknikte vossenstaart, ijle dravik, struisgras en raaigras. De vogelstand heeft zich inmid dels uitgebreid met blauwbor- sten, sprinkhaanzangers, tuin- fluiters, ransuilen, gierzwaluwen, groerüingen en wielewalen. Ook zyn er in het Volksbos, dat onder Vlaardingers trots het Protestbos wordt genoemd, fazanten te vin den, groene spechten en koper wieken. Als Braaksma tussen het hoge gras even een slok uit zijn thermoskan neemt, vliegt er op eens een roofvogel over. „Kyk, een buizerd." Botsing De fauna, waar de passerende wandelaar zo geïnteresseerd in is, bestaat uit hazen, wezels en bun zings. Vossen zijn er ook gesigna leerd. Of deze zoogdieren echter de kans krijgen zich te vermeer deren, is volgens Braaksma maar de vraag. Omdat het stuk bos in geklemd ligt tussen snelweg en de treinrails van het lijntje Rotter dam-Hoek van Holland wordt het gebied dieren snel te klein. Een verhuizing naai- een ander gebied eindigt vaak in een frontale bot sing met trein of auto. Braaksma zou burgemeester en wethouders dan ook graag vragen er een paar wildtunnels neer te leggen. Of ze verzoeken het ge bied 'te ontsluiten'. „Dit bos zou je eigenlijk met andere natuurge bieden in Vlaardingen moeten verbinden. En die weer met na tuurgebieden in buurgemeen ten" Van het terrein, dat ooit eens een vuilstort had moeten worden, een 'groene long' maken, dat lijkt 'm een ideaal toekomstbeeld. Door Sander Sonnemans Schiedam De kans bestaat dat bij het streekziekenhuis in Schie dam ook een zotel wordt ge bouwd. Tn het ontwerp-bestem- mingsplan voor de locatie waar het nieuwe ziekenhuis moet ko men, is extra bouwruimte opgeno men voor een dergelijke voorzie ning waar patiënten in afwach ting van hun algeheel herstel kunnen revalideren. Een zotel moet worden gezien als een hotel dat beperkte verpleeg kundige ondersteuning biedt. De nadruk ligt daarbij op een wat luxere omgeving voor hen die na een operatie nog niet naar huis kunnen, maar nog wel enigszins verzorgd moeten worden. Het zo tel zou aan één van de 'poten' van het ziekenhuis gebouwd kunnen worden of dicht bij de nieuwbouw. De Stichting Samenwerkende Schiedamse en Vlaardingse Zie kenhuizen heeft bewust gekozen voor een plan met uitbreidings mogelijkheden omdat het gaat functioneren als een regionaal medisch centrum. Bovendien wil de stichting voortrekker zijn bij nieuwe zorgvormen en samen werking met andere zorgaanbie ders. Dat de gekozen parkeeroplossing - parkeren op het ziekenhui ster- rein aan de rand van de Polder vaart - een toekomstige uitbrei ding van het ziekenhuis belem mert, wordt door burgemeester en wethouders van Schiedam tegen gesproken. „De uitbreidingsmo gelijkheden worden nauwelijks aangetast. Door de structuur van het ziekenhuis - in getrapte op bouw en twee vleugels - zijn er voldoende uitbreidingsmogelijk heden," staat in een reactie op de bezwaren, die vanavond tijdens een hoorzitting opnieuw aan bod komen. Intussen neemt het stille protest tegen de komst van het zieken huis vooral vanuit de wyk Bijdorp alleen maar toe. Tijdens een pro- test-actie die twee weken geleden werd gehouden, gingen al de no dige protestborden de grond in en de afgelopen dagen zijn er in de omgeving alleen maar nieuw leu zen bij gekomen. Fundering De bewoners van Bijdorp zijn on der andere bang voor par keeroverlast in hun wijk. Ze vre zen niet alleen dat ze door het toe nemend aantal auto's hun par- keerplekje kwijtraken en de ver keersveiligheid in hun wijk af neemt. maar ook dat de fundering van hun woningen door de grote re verkeersstroom wordt aange- Burgemeester en wethou- ,zen die kritiek van de h. omdat volgens hen geen sprake van een verkeerstoename in Bijdorp zal zijn. Ook de bereik baarheid van de wijk door de toe name van verkeer hoeft niet te worden aangetast. Dat valt te be werkstelligen met een andere re geling van de verkeerslichten. Voor wat betreft de landings plaats voor een helicopter zijn ook bezwaarschriften ingediend door bewoners van de omringende wij ken. De wijken zouden nu al zwaar belast worden door geluids overlast van normaal vliegver keer en het geluid van helicopters zou dat alleen maar verergeren. Bovendien neemt de landings plaats parkeerplaatsen in beslag. En juist de parkeergelegenheid is het grootste twistpunt voor vele protesterende omwonenden. Ze zijn van mening dat de 620 ge plande parkeervakken ontoerei kend zuilen zijn en de aanleg van een tunnel onder de spoorbaan de overloop naar de wijk Nieuwland alleen maar versterkt. Tijdens evenementen van de scnoien in die wijk is de parkeerdruk al groot en het feit dat bij het ziekenhuis moet worden betaald voor het par keren, vergroot het 'vluchtgedrag' naar de omringende wijken, luidt de mening vanuit Nieuwland. „De helicopterlandingssplaats dringt het aantal parkeerplaatsen niet terug," reageren b en w. „Het tunneltje onder het spoor is niet bedoeld om parkeren in de wijk Nieuwland mogelijk te maken. Betaald parkeren is in toenemen de mate gebruikelijk, ook bij met het ziekenhuis vergelijkbare in stellingen. Gewenning aan dit verschijnsel vermindert de wens verder weg, maar gratis, te parke ren. De korte loopafstand tot het ziekenhuis draagt bij aan de aan trekkelijkheid om bij het zieken huis te parkeren." En over de overlast van de heli copters: „Het vervoer van patiën ten met een helicopter zal slechts incidenteel plaatsvinden. Alleen in ae gevaiien waarbij sprake is van een levensbedreigende situa tie en het vervoer per ambulance te lang duurt, wordt voor vervoer per helicopter gekozen." Boven dien zijn volgens de gemeente de afgelopen tijd bij de DCMR Mi lieudienst Rijnmond vanuit Nieuwland geen meldingen van vliegtuigoveriast ontvangen. Bewoners van de Kappeijne van de Coppellolaan en de Van der Duijn van Maasdamstraat vrezen dat de waarde van hun panden zü verminderen omdat het uitzicht en privacy van de woningen door de bouw van het ziekenhuis wordt beperkt. Tevens denken ze dat het rustige karakter van de buurt wordt verstoord doordat het laden en lossen bij het ziekenhuis plaats moet gaan vinden aan de kant van de spoorlijn. „De spoordijk onttrekt de laad- en loszone aan het zicht en neemt eventuele geluidsoverlast weg," aldus burgemeester en wethou ders. „Naar verwachting zal het ziekenhuis nauwelijks enige overlast voor de wijk betekenen. Doordat de spoordijk tussen het ziekenhuis en de woningen hoger iigt dan het omringende maaii- veld, wordt het zicht vanuit het ziekenhuis op de tuinen beperkt. De kleinste afstand tussen de tui nen aan de Van der Duyn van Maasdamlaan en de grens van be stemming is 48 meter. Deze af stand garandeert voldoende pri vacy in een stedelijke omgeving."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3