13, Vlaardingen 'verrekent' zich zes ton Lensvelt wil sneller werk van ambtenaren Gemeente doet aangifte van brandstichting JOP 'Stadsgehoorzaal op 1 januari zelfstandig' Rotterdams Dagblad Bij bouw nieuw ziekenhuis moet infrastructuur gewijzigd mm ové!?dg te KHJKENSHJMO g KONUNCMHJK g BAPfNEEECHT Kind gewond na val balkon Opruiers aangehouden Matlingeweg als racebaan 'Niet parkeren bij mooi weer' Jaarrekening veel minder rooskleurig; wethouder wast handen in onschuld ZiEKEHHUI5 &BKE Toekomstig wethouder loopt alvast warm Geen trek in haringontbijt 6 weken voor f Of bel nratis 0800-0642 tl 5B3SB 1} \i I li Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 2 juni 1999 m Schiedam Een tweejarig jonge tje heeft gistermiddag vanaf het balkon van een woning in de Dr. Wibautstraat in Schiedam een val van zo'n zes meter gemaakt. Het ventje ligt met een hersenschud ding en diverse kneuzingen in het ziekenhuis. Het kind is vermoe delijk op een stoeltje of emmertje gaan staan om over het balkon te kijken. Vervolgens viel hij van tweehoog naar beneden en kwam in het struikgewas terecht. Het knaapje werd door_het personeel van de GGD behandeld en met de helikopter naar het Dijkzigtzie- kenhuis vervoerd. Schiedam—Twee I5-jangeSehie- damse knapen werden gistermid dag door de politie aangehouden wegens bedreiging en opruiing. De politiemensen maakten op het Louis Zimmermannplem in Schiedam een praatje met een groepje. Hierbij kwam één van de twee knapen over het trottoir aan fietsen. Toen hij daarvoor een be keuring kreeg, gmg hij samen met de andere 15-jarige jongen dreigementen uiten. Ze zouden voor elke bekeuring die ze zouden krijgen, ruiten ingooien in de wyk Groenoord. In het recente verle den is dit ook werkelijk gebeurd. Schiedam Een automobilist heeft gisteren de Matlingeweg als racebaan, gebruikt. De man sjees de er met een snelheid van 95 ki lometer overheen, terwijl daar een maximum snelheid van 50 ki lometer geldt De hardrijder werd op de bon geslingerd want de ver keerspolitie hield er een snel heidscontrole. VlaardingenDe veranderde ver keerssituatie op de Westhaven plaats, tegenover de Visbank, heeft een gevaarlijk kantje gekre gen, vinden raadsleden. De ver smalling van de weg levert proble men op als er auto's geparkeerd staan voor de terrassen. Bert van Nieuwenhuizen (D66) stelde in de raadscommissie voor verkeer de kwestie aan de orde. „Het is er hartstikke mooi gewor den, maar als langs die paaltjes geparkeerd wordt, loopt de boel op het kruispunt vast Kan daar wat aan gedaan worden," vroeg hij. Ben van der Velde (Groen- Links)„Gooi op zonnige dagen het stuk tussen Dayer en brug ge woon dicht voor auto's." Wethou der Kool was het er mee eens. „We zouden eigenlijk een verkeers bord 'afgesloten bij mooi weer" moeten hebben." Door Eefje Oomen Vlaardingen In de jaarrekening, die vorige week gepresen teerd werd, is een te rooskleurig beeld van de Vlaardingse fi nanciën over 1998 geschetst. Gisteren bleek dat het positieve saldo, waarvan toen melding werd gemaakt, niet klopt. De ge meente heeft 1998 feitelijk afgesloten met een debetbedrag van ongeveer 3,5 ton. In de jaarrekening stond echter een plusbedrag vermeld van 244.000 gulden. De gemeente had over vorig jaar Haag nog zo'n groot bedrag sehul- nog een minbedrag van zes ton bij moeten schrijven. Dat bedrag moet Vlaardingen terugbetalen aan het rijk voor teveel geïncas seerde subsidie voor de zogeheten WIW, de Wet Inschakeling Werk zoekenden. Dat Vlaardingen Den dig is, bleek gisteren tijdens de raadscommissie sociaal-economi sche zaken. De daar aanwezige raadsleden vonden het op zijn minst nogal vreemd, dat pas na uitgave van de jaarrekening melding werd ge maakt van het fikse debetbedxag. D66-raadslid Hilde Strutz vroeg zich af of deze timing het bestuur niet heel goed uitkwam. Strutz: „Het komt natuurlijk mooier over op de pers, als we het j aar met een positief saldo afsluiten." In zijn reactie op de verbaasde re acties ontkende wethouder Henk Roijers van financiën echter dat hij moedwillig een mooier beeld van de Vlaardingse financiën had willen schetsen. Volgens hem was het bedrag bij het ter perse gaan van de rekening gewoonweg nog niet bekend. Ook dat statement leidde echter tot reacties. WD-raadslid Lex de Lange vroeg zich af waarom er niet al in de loop van vorig jaar was vastgesteld dat er niet aan de WIW-prognose zou worden vol daan. Volgens het bestuur was er in de tweede 'marap' over 1998 echter wel melding van gemaakt. De marap geeft aan welke punten van de meerjarenbegroting kun nen worden gerealiseerd. Terugbetalen De gemeente moet het geld terug betalen, omdat het minder werk lozen aan een baan heeft kunnen helpen dan verwacht. Waar de dienst Welzijn er aan het begin van het jaar vanuit ging dat er tweehonderd werklozen aan een arbeidsplaats konden worden ge holpen, bleken het er uiteindelijk maar 138 te zijn. Dat er minder met de WIW is ge daan, komt volgens het bestuur vooral omdat het steeds beter gaat met de economie. Daardoor is het voor veel werklozen relatief mak kelijk om op de 'gewone' arbeids markt in te stromen. Degenen die overblijven, blijken vaak dusda nig moeilijk te plaatsen, dat ook de overheidsregeling geen uit komst biedt. Omdat het debetbedrag van zes ton niet in de jaarrekening van 1998 is opgenomen, komt het in het 'huishoudboekje' van 1999 te recht. Door Sander Sonnemans Schiedam Als het streekzieken huis er in Schiedam daadwerke lijk komt, dan moet de infrastruc tuur rondom de gekozen locatie - de wyk Bijdorp achter het politie bureau - ingrijpend worden ver anderd om het verkeer in goede banen te leiden. Dat is de uit komst van het aanvullende ver- keersonderzoek dat in opdracht van de gemeente door een extern bedrijf is uitgevoerd. Gisteravond werden tijdens de de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer, die geheel gewijd was aan een hoorzitting voor het be- stemminsgplan 'Ziekenhuis 1999', de uitkomsten van het ver- keersonderzoek toegelicht. Bu reau Harskoning, dat het onder zoek verrichtte, komt tot de con clusie dat de kruising van de Har- galaan en de Nieuwe Damlaan er één of meerdere rijbanen bij moet krijgen en er voor twee ontslui tingswegen moet worden geko zen. De hoofdontsluitingsweg moet worden gesitueerd aan de Hargalaan waar dan ter hoogte van de Sportlaan een rotonde zal moeten komen. Het verkeers plein tje zorgt ook gelijk voor een betere verkeersafwikkeling op de Schiedamseweg. De hoofdontsluiting via de Harga laan; dat is wat de raad van be stuur van de Stichting Samenwer kende Schiedamse en Vlaarding se Ziekenhuizen (SSVZ) ook graag gerealiseerd wil zien. Maar ook het parkeren heeft een hoge prioriteit bij de samengevoegde ziekenhuisdirecties. Die houden vast aan het plan om het korfbal complex van Harga om te turnen in een parkeergarage. De ge meente is daar fel op tegen en meent dat de parkeergelegenheid op het ziekenhuisterrein moet worden aangelegd. Ab Koning, bestuurslid van de Vereniging van huiseigenaren Wijk Spieringshoek, voerde als in spreker in zijn betoog aan dat de heren Rook, Belderok en de Bey (van de raad van bestuur van de SSVZonlangs tijdens een verga dering met de bewonersvereni gingen met stelligheid hebben ge zegd richting gemeente vast te houden aan een parkeergarage op een korfbalveld voor 750 auto's. M. Rook bevestigde dat gister avond ook. „Zo wordt de groenzo- ne ontzien," voegde hij er aan toe. De groenzone was eveneens een belangrijk punt van discussie. Wethouder Luub Hafkamp werd door verschillende insprekers met zijn eigen groenstructuur- plan om de oren geslagen. „De Poldervaart werd enkele jaren ge leden door meneer Hafkamp zelfs de groene slagader genoemd," sprak een woordvoerder van de Milieuwerkgroep van Groen- Links. „Parkeren langs de Polder vaart is de doodssteek voor de groene long van Schiedam." Maar een zegsman van de bewo- nersvereniging Wonen en Leven Nieuwland, ging nog verder. „In het groenstructuurplan staat let terlijk dat een ziekenhuis een be dreiging voor de natuurlijke zone is," zwaaide hij met het kleurige boekwerk door de lucht. „Het zie kenhuis in dus in strijd met het bestemmingsplan 'De groene long' en het groenstructuurplan. Dit plan rammelt aan alle kanten. Ik hoop dat er in de raad genoeg Wiegels zijn; mensen.die achter hun principes staan en 'nee' dur ven te zeggen" Plan Ook Ab Koning uit de wyk Spie ringshoek had het groenstruc tuurplan eveneens goed doorge keken en was op dezelfde alinea gestuit. „Het gebied is nota bene beschermd door het groenstrue- tuurplan en het huidige bestem mingsplan Bijdorp." Koning stelde, net als diverse an deren, ook nog maar eens voor an dere locaties te onderzoeken. VooraJ omdat het onderzoek van Bureau Zandvoort naar geschikte locaties dateert van 1991 en vol gens Koning dan ook is verou derd. „De geselecteerde locaties waren Groenoord, Bijdorp en Vijf- sluizen in Vlaardingen. Vijfslui zen scoort volgens het rapport zeer goed op de bereikbaarheid per trein, metro en auto. Nu acht jaar later is de situatie wat open baar vervoer en de bereikbaar heid per auto en fiets betreft, daar enorm verbeterd. Trouwens, in datzelfde rapport komt Bijdorp wat betreft de bereikbaarheid per auto er als een van de slechtste van de zestien locaties af." Vanuit de wijk Bijdorp was een bewoner in apenpak meegekomen naar het Stadserfom het protest tegen heiziekenhuisextra onder de aandachtte brengen. De aaphieldzichoverigensrustigen luis terde aandachtig tijdens de hoorzitting. Foto Roel I Schiedam De gemeente Schiedam heeft vanmorgen aan gifte gedaan bij de politie van het in brand steken van haar bezit. In de nacht van zondag op maandag is de jongeren- ontmoetingsplaats (JOP) in de Woudhoek tot de grond toe afgebrand. De politie gaat er vanuit dat het in brand is ge stoken, maar doet verder geen onderzoek naar de mogelij ke daders(s). Maarten van Otterdijk, coördinator van het wijk- en buurt beheer van de Woudhoek, heeft namens de gemeente aan gifte gedaan. „Het is namelijk niet niks wat in brand is ge stoken. Die jongerenontmoetingsplaats kostte ons 20.000 gulden." De JOP bestaat uit een houten schuilhut, vlakbij tennishal Kethelhaghe, en staat er nog maar drie maanden. De komst van de schuilhut heeft nogal wat voeten in de aar de gehad in de wijk in Schiedam-Noord. Jongeren uit de buurt zijn ruim twee jaar bezig geweest om de JOP te krij gen. Toen er eindelijk schot in de zaak kwam, vond een aantal omwonenden dat zij niet voldoende bij de besluitvor ming van de gemeente waren betrokken en ontstond er een bijna grimmige sfeer rondom de houten hut. ,Maar een onderzoek naar de daders van brandstichting zou lastig zijn, omdat er vrijwel niks van de hut over is," weet Van Otterdijk. „Wat ik echter niet geloof, is dat de jon geren het gedaan zouden hebben," stelt hij vervolgens. Vol gens een politiewoordvoerster hebben er sinds de plaatsing verschillende vernielingen plaatsgevonden. Zo heeft er ook al eerder brand gewoed in de hut. Er bestaat een zwaar ver moeden volgens de woordvoerster dat de jongeren bij deze eerdere incidenten betrokken zijn. Van Otterdijk gelooft niet 'dat jongeren hun eigen honk in de brand steken'. „Ze zijn ruim twee jaar bezig geweest om het te krijgen en ze weten hoe gevoelig het ligt in de wijk. Dat zegt genoeg. De brand is bovendien ontstaan voor drie uur 's nachts. Vorige keer gebeurde het rond zeven uur in de vroege ochtend en was de brand vrijwel zeker ook aange stoken. Ik zie jongeren niet op die rare tijden naar de JOP gaan, alleen maar om het in brand te steken." „Tenzij er sprake is van rivaliserende groepen jongeren, die om te pesten de plek van de anderen vernielen. Maar dat is hier met het geval. Er zit maar één groep jongeren," vertelt de wijkcoördinator verder. In welke hoek Van Otter dijk dan wel de daderts) zoekt wil hij niet kwijt. „Dat is een zaak van de politie." De gemeente zal er in ieder geval voor zorgen dat JOP zo snel mogelijk weer wordt opgebouwd. „Bij het aangiften doen, zal ik er wel op aandringen dat er toch gerecher cheerd gaat worden. Het lijkt mij ook verbazenwekkend als bij brandstichting geen onderzoek wordt gedaan naar da ders." Viaardingen Het worden span nende tijden voor de Stadsge hoorzaal. De gemeente Vlaardin gen en de stichting Stadsgehoor zaal zijn nu nog bezig met het op stellen van een convenant en on derliggende stukken over de ver zelfstandiging van het theater aan de Schiedamseweg. Maar Stads gehoorzaal-directeur Sandor Góra hoopt dat het definitieve voorstel in september aan de gemeente raad gepresenteerd kan worden. Als alles meezit en zaken als ver zekeringen en belasting zijn gere geld, kan het Vlaardingse theater per 1 januari 2000 zelfstandig ver der, aldus Góra gisteren tijdens de presentatie van het nieuwe programmaboekje. Maar ieder an der tijdstip is ook goed, haastte de theaterdirecteur zich te zeggen. Gora: „Als het maar weloverwo gen gebeurt en niet overhaast, want zo'n verzelfstandiging is een bar ingewikkeld proces, dat had ik totaal niet voorzien." Het werd een klein feestje giste ren bij de presentatie van de bro- churen voor het nieuwe theater seizoen. Cultuurwethouder Kees van der Windt en voorzitter van de stichting Stadsgehoorzaal in oprichting Charles Hendriks kre gen de eerste exemplaren over handigd in het bijzijn van een flink aantal genodigden. Veelal mensen die wat in te brengen hebben in het Vlaardingse cul tuurbeleid, maar ook de plaatselij ke held Bassie en zijn vrouw wa ren van de partij. En Ongetemde Diva Astrid van Helden, die op 1 maart 2000 in de Vlaardingse schouwburg staat, liet in het thea tercafé alvast horen welk volume ze in huis heeft. Wethouder' van der Windt onder streepte het belang van een eigen theater voor Vlaardingen: „Ik hoop dat de gemeente het vol houdt om het theater als een be langrijke voorziening te zien. Want een stad zonder theater is een stad zonder hart." Ook stelde de wethouder dat het theater oud en jong moet stimuleren om naar de schouwburg te komen en ruim te moet bieden aan plaatselijke initiatieven als het Vlaardings Musicalgezelschap en de Streek- muziekschool. Het is heel aan doenlijk om alle opa's, oma's en andere familieleden te zien stra len als hun kleinkinderen op het toneel staan, ook daarvoor moet een podium zijn m de stad, aldus Van der Windt. Pagina 15: Stadsgehoorzaal baalt meer bezoekers binnen Bente Zijdeveld (PvdA-fractie) hield een onbestemd gevoel over aan de vergadering en liet zich zelfs ontvallen het idee te krijgen dat het ziekenhuis de mensen 'door de strot wordt geduwd'. „Want hoe kan je als de andere lo caties niet bespreekbaar zijn, wel over de huidige locatie praten? We willen het kunnen toetsen aan de andere locaties. Nee, hier is het laatste woord nog niet over ge sproken." Over iets minder dan een jaar zal ze de wethouderszetel van D66'er Adri Reijnhout overne men. Maar zoiets doe je niet van de ene op de andere up uu diiuurc t ke Meijer van Groen links vanaf nu aan bij het Schie damse colle- geoverfeg. Om de over gang per 1 mei 2000 zo soe pel moge'Ijk te laten verlopen zal de toekomstige wethou der vanaf nu Intensief worden betrokken bij het bestuurlijk proces. Het moet Meijer een vliegende start geven. En die zal ze hard nodig hebben want blijkens de zelfanalyse en de deze week gepresen teerde rapportage van de vi sitatiecom missie Brink man valt er op zijn zachtst ge zegd nog wel wat te verbe teren binnen het college. Gisteren was haar eerste bijzitverga- derlng waarin ze zich voorbe reidt op haar toekomstige taak als wethouder personeel en organisatie (een heet hangijzer), sociale zaken en werkgelegenheid en milieu. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen Bij de bespreking van de zogenaamde rappellijst, gisteravond m de raadscommissie voor verkeer, heeft SRG-fractie- leider Rien Lensvelt gevraagd om snellere arbeid van ambtenaren. Tot tweemaal toe porde hij de ambtenaren op. „Gewoon een uurtje langer doorgaan met z'n al len, net als in het bedrijfsleven," hield hfj de aanwezige ambtena ren van Stadswerk voor, Lensvelt kwam tot zijn kritische opmerkingen toen bleek, dat er geen vorderingen waren gemaakt in enkele zaken die volgens toe zeggingen in de begrotingsverga* dering van de gemeenteraad eind vorig jaar zouden worden behan deld in de commissievergadering van juni. „Vandaag dus, want het is 1 juni," hielp CDA-woordvoer- ster Wil Baris-Hoogerwerf hem. Het betreft een evaluatie van de parkeerregelingen in het centrum en de verbetering van het onder houd van fietspaden. Directe aanleiding voor Lensvelts kritiek was de opmerking van een van de ambtenaren: „Er loopt nog een onderzoek over het parkeren, waarin deze optie kan worden Vlaardingen Misschien lag het aan de combinatie; haring met croisanljes en aardbeien met slagroom. Niet bepaald het doorsnee ontbijt om een doordeweekse dag mee te be ginnen. In ieder geval was geen enkele Vlaardinger be reid om vanochtend een ha rinkje te happen in het thea tercafé van de Stadsgehoor zaal. Het Vlaardings theater kreeg geen enkele aanmelding voor het speciale ontbijt en moest het initiatief dus afblazen. Volgens een optimistische medewerker van het theater kan dit niet aan de ingrediën ten hebben gelegen, maar eer der aan de uitgekozen och tend. „De woensdag is blijk baar geen goede dag, die doet niet meer mee," luidt de reac tie. Het theater gaat gewoon door met haar horeca-activiteiten. Het aspergemenu dat de vorig maand werd geserveerd in het theatercafé, viel bij de Vlaar- drngers wel goed in de smaak. meegenomen." Deze was gericht aan Groenlinks-fractieleider Ben van der Velde, die de mogelijk heid had geopperd om de parkeer tijd voor belanghebbenden met twee uur te verlengen tot 20.00 uur. Eerder was in de richting van Van der Velde gezegd, dat de in de begrotingsvergadering bij motie gevraagde herziening van een in richtingsplan voor(het Landje van Chardon 'niet bovenop de stapel „Graag wat tempo in deze," vroeg Van der Velde bescheiden, maar het had wel de toon gezet. Raads- nestor Lensvelt gaf aansluitend blijk van ongeduld meteen vraag over de rotonde Maassluissedijk. „Wanneer wordt daaraan begon nen? De woningen en de parkeer garage in Vlaerdingerhout zijn straks opgeleverd en dan is de Maassluissedijk afgesloten." Hy werd gerustgesteld met het ant woord, dat wordt gewacht tot het bouwverkeer ten einde komt maar dat de plannen ter aanbeste ding liggen en na de bouwvakva kantie de werkzaamheden zullen aanvangen. Vervolgens bleken zwart op wit gedane toezeggingen over ge plande besprekingen op de rap pellijst loze kreten te zijn. Wet houder Aart Kool gooide olie op het vuur met zijn vraag aan de ambtenaren of zij eind juni de Een lichte weifeling bij de beant woording bracht Lensvelt voor de eerste keer tot de uitspraak: „Jul lie kunnen toch gewoon een uur tje doorgaan. Dat doen wij in het bedrijfsleven toch ook," Toen vlak daarna het ook op de rappellijst voorkomende onder werp 'wanneer komt er duidelijk heid over het fietspad op het Veer- plein' aan de orde werd gesteld, herhaalde Lensvelt zijn kritiek. Een oplossing om conflicten tus sen fietsers en voetgangers bij de versstraat en V&D op het Vëer- plein te vermijden, die voor be spreking in september staat geno teerd, hebben de ambtenaren nog niet in beeld. „Het is een moeilij ke kwestie en het is de vraag of we daarvoor ook al in september een voorstel kunnen doen," reageer den de ambtenaren. Aan het einde van de vergadering stelde Koenraad Janmaat (Stads en Burgerbelangen) de vraag wat er gebeurt met de verkeersvoor- stellen, die ouders van leerlingen van de Van Kampen school met de wijkvereniging VOP in de vorige commissievergadering, op 20 april, aan de wethouder hebben overhandigd. Kool antwoordde letterlyk: „Dat is m procedure. Deze zaak vereist een bepaalde manier van afdoening." Lensvelt verzuchtte: „Het hoeft toch allemaal niet zo lang te du- commissie een 'realistische' plan- ren? Alles wordt tegenwoordig ning zouden kunnen voorleggen, vooruitgeschoven." É.SÏ IJa, notoet mij voorio'n voortiitigVKOöfabonrwmont V Ofsir Naam: Adres:, Postcode: Telefooni.^.-I.^™ sa., t.VU /.fbêznVstfraf. U - .-t "-j. yifV 7 BanR/tdronr,; 'Ji Stuur deze bon in een envetop zonder fki^e^ tiaaf:1 Antwoordnummer iS79; 3pGO VB Rotterdam i 'irffiftn&mWhrdT Trri-r i lil DORPSSTRAAT 174 2S92 AB BARENDRECMT BU DE WATERTOREN TEL 01*5-611100 MAANDAG GESLOTEN - VRU DAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3