14 Rotterdam Roep om centralisatie kindergeneeskunde Ambassadeurs bij EK moeten vooral Rotterdam aanprijzen Naast Goeie Morgen! ook Morgu, Sabag Algair, Tsjo San en Selemat Indjing! Extra politie voor controle in verkeer Uitzendbureau verslaafden breidt uit Overleden 'Grote werkdruk maakt 24-uurszorg kwetsbaar' 'Fusie van meer ziekenhuizen is het beste' De Coolsi Evolutie van de deelgemeenten RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 2 juni 1999 Rotterdam De regiopolitie Rot terdam-Rijnmond krijgt er van de Rijksoverheid 25 extra agenten hij voor de hardere aanpak van onder meer snelheidsduivels. Ook zullen zij specifiek gaan con toleren op het dragen van een gordel door automobilisten en een helm door bromfietsers. De extra inzet maakt onderdeel uit van het door het Openbaar Ministerie ge financierde Regionaal Handba- vingsplan dat deze zomer begint De snelheids- en roodlichtcontro- les zullen voornamelijk worden uitgevoerd op de doorgaande we gen in Rotterdam. Bij snelheidscontroles in Rotter dam werden gisteren 750 overtre ders bekeurd. Rotterdam Het uitzendbureau voor verslaafden, Topscore, breidt uit Volgende week wordt de twee de vestiging die inmiddels in stil te al bijna twee weken open is, of ficieel geopend. Topscore, een ini tiatief van de Rotterdamse Jun kiebond, draait al vier jaar en heeft inmiddels ongeveer zeven honderd verslaafden in de boeken staan. Het nieuwe filiaal van Topscore zit in de Millinxstraat, middenin de gelijknamige buurt, een wijk op Rotterdam-Zuid die al jaren geteisterd wordt door enorme drugsoverlast Veel panden zijn dichtgetimmerd, in afwachting van een grootscheepse herinrich ting van de buurt. Opgeknapt „We zitten er middenin. Maar dat wilde ik ook," zo zegt Nora Storm, de drijvende kracht achter Top score. Het hoekpandje wordt op termijn ook gesloopt maar het is inmiddels door de eigen mensen opgeknapt „Het heeft zelfs gevel- tuintjes. Dat wilden die jongens graag." Storm lacht erom. Aan de opening is veel overleg vooraf gegaan. Met de deelge meente die Topscore graag zag komen, maar ook met bewoners organisaties. „Die waren bang dat v-ï nog meer verslaafden zouden aantrekken. Maar ik heb ze uitge legd dat we alleen met verslaaf den werken die hier al zijn. Ze hebben me uiteindelijk het voor deel van de twijfel gegeven." De felgeel geklede veegploegen van Topscore zyn inmiddels in opdracht van de deelgemeenten Fejjenoord en Chariois volop aan het werk. En particuliere op drachtgevers dienen zich ook al aan. Een bakker laat zijn zaak in drie dagen door twee verslaafden netjes in de verf zetten. Maar ook huiseigenaren laten dichtgetim merde panden door de medewer kers van Topscore leegruimen. Zo'n pand moet leeg opgeleverd worden voor de slopersbal er te genaan kan. De verslaafden verdienen bij Top score vijftig gulden per dag, con tant in het handje. Ze moeten zich stipt om acht uur 's ochtend mel den. Wie twee minuien te laat is, krijgt geen werk. Zo leren ze weer een normaal ritme in hun leven op te pakken. Ze beginnen alle maal in de veegploegen, het op stapje naar ander werk. En het werkt Elke dag zijn tientallen verslaafden via Topscore in Rot terdam aan het werk. Vorig jaar konden 33 Topscore-medewer- kers doorstromen naar een regu liere baan. „Overal zitten verslaafden. Maar van de meesten merk je het niet," zegt Storm. Het stoort haar dan ook enorm dat de Arbeidsvoorzie ning verslaafden als 'onbemiddel- baar' ziet En dat was voor haar ook de reden om met Topscore te beginnen. Het leverde haar begin dit jaar de prestigieuze Bouman- huis/Hoog Hullenprijs op voor in novatieve ideeën voor drugsver- slaafden.„Nu ik die prijs heb ge kregen ben ik opeens een ge sprekspartner. Het wordt ook tijd dat officiële instanties inzien dat dit gewoon werkloze Rotterdam mers zijn. En op het moment dat het arbeidsbureau deze mensen juist bemiddelt, houd ik er ook meteen mee op." Maar Storm denkt zelf ook dat dat nog wel even kan duren. „We gaan dus ook zeker nog verder uitbreiden. Alle probleemgebie den in Rotterdam moeten een Topscore-vestiging krijgea" RotterdamHet zesjarige Rotter damse jongetje dat maandag avond gewond raakte bij een ver keersongeval op de Schinnen- baan (Beverwaard), is gistermid dag in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Hij lag op de intensive care-afdeling. Door Tom Tibboel Rotterdam De maatschappen voor kindergeneeskunde moe ten worden uitgebreid om de kwaliteit van de 24-uurszorg in ziekenhuizen te verbeteren. Daarvoor is het noodzakelijk dat de eigen kinderafdelingen die de verschillende ziekenhuizen in de regio Rijnmond nu nog hebben, in aantal worden terug gebracht en op minder locaties gevestigd dan nu het geval is. kenhuis zit te wachten op het inle veren van taken. Er zal heel wat moeten worden gepraat met de di recties en ziektekostenverzeke raars om onze wensen ingewilligd te zien. „Maar het is belangrijk," vervolgt Smit, die zich gesteund weet door de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (1400 leden), „dat de discussie nu is aange zwengeld. De kindergeneeskun de is lang een ondergeschoven kindje geweest. Het vak heeft zich echter verbreed en verdiept. De behandelingen zijn een stuk intensiever geworden, patiënten en hun ouders zijn mondiger, al lochtonen maken inmiddels veer tig procent van het patièntenbe- Centralisatie door verregaande samenwerking tussen, of door fu sies van de afdelingen kinderge neeskunde leidt tot vermindering van de grote werkdruk voor kin derartsen. Hun overkoepelende organisatie, de Vereniging van Kinderartsen regio Rijnmond (VKR), bepleit dit krachtig in een discussiestuk by de elf ziekenhui zen in de Rotterdamse regio. VKR-voorzitter Frank Smit, kin derarts in het Sint Clarazieken- huis: „We gooien hiermee de knuppel in het hoenderhok, want wat wij willen heeft ook gevolgen voor andere afdelingen, zoals gy naecologie, verloskunde, kno en heelkunde, zeg maaralle 'snijden de' vakgebieden. Geen enkel zie- stand uit en dat vraagt meer tijd op het gebied van de communica tie." Gebleken is dat de kindergenees kunde door een nog altijd be staand tekort aan kinderartsen, een landelijk probleem maar vooral in de Randstad merkbaar, en een te beperkt aantal formatie plaatsen voor deze artsen per zie kenhuis kwetsbaar is. Eind 1997 moest de kinder- en kraamafde- ling van het IJsselland Zieken huis enkele weken sluiten we gens afwezigheid van de drie daar werkzame kinderartsen. Smit: „Door grotere kinderartspraktij ken te formeren kan de werklast beter worden verdeeld en de ex pertise beter worden benut. Het resultaat is dat de 24-uurszorg ge woon goed tot zijn recht zal ko men." ïn het Sint Franciscus Gasthuis (SFG) is kinderarts D.J. Pot mo menteel een maand lang afwezig. Hy verblijft in Macedonië, waar hij hulp verleent aan zieke kinde ren in een vluchtelingenkamp. Zijn vier collega's gunnen hem Rotterdam Van Hans Böller, hoofd kindergeneeskunde in het Sophia Kinderziekenhuis, mag de samenwerking tussen zieken huizen in Rotterdam en regio nog veel verder gaan dan de voorgestelde in de kinderge neeskunde. Zonder veel omhaal pleit hy voor meer fusies bij de algemene ziekenhuizen. „Dat is verreweg het beste voor de conti nuïteit. Het is m elk geval ver standig om de 24-uurs zorgplek- ken terug te fe/ec&ea. want ai- leen op die manier kan de dergeneeskundige zorg blijvend worden gegarandeerd. Het klopt dat dan het aantal locaties terug loopt, maar als je daarover goed duidelijkheid verschaft aan het het humanitaire uitstapje van harte, maar zien zich wel gecon fronteerd met een nog grotere werkdruk. Ralph Spritzer, medisch manager kindergeneeskunde in SFG: „Kinderarts is een ontzettend zwaar vak. Er is juist een nieuwe vacature vervuld, daarvoor heb ben we trouwens zelf kandidaten moeten benaderen, zodat het bij ons nog wel te doen is. Maar werk weken van minimaal zestig tot ze ventig uur zijn heel normaal. We draaien afwisselend avond- en weekeindediensten. Met kleine kinderartspraktijken is het eigen lijk niet te doen dag en nacht voor publiek, is dat geen punt" Büller noemt met het oog op de kindergeneeskunde de aan staande fusie van het Holy Zie kenhuis (Vlaardingen) mét het Schieland Ziekenhuis (Schie dam) een positieve ontwikke ling. Ook het Zuiderziekenhuis en het Sint Clara Ziekenhuis hebben de intentie om, per 2000, samen te gaan. Naar Büliers overtuiging kan het 'kleine' Ika- 2ia Ziekenhuis maar beter op gaan in het Ruwaard van Putten Ziekenhuis (Spijkenisse), zodra laatstgenoemde fusie zijn beslag krijgt. „Zeker als er één groot nieuw ziekenhuis in Rotterdam- Zuid wordt gebouwd." Ook beveelt hij meer samenwer- patiènten klaarte staan. Het komt steeds vaker voor dat een huisarts ons 's nachts vraagt om naar een kindje te kijken, omdat hij het niet vertrouwt. Dat is vooral het geval bb onder-éénjangen, baby's dus." Afspraken J. Versloot, directeur beheer van het Ikazia Ziekenhuis, heeft wei nig op mei ziekenhuisfusies. „De kinderartsen willen minder wer ken, dat begrijp ik best. De vraag is wie dat moet oplossen: de zie kenhuizen of de artsen zelf. Op zich zijn er in Rotterdam genoeg kindei uil en. Zeker zou centrali- king aan tussen het Sint Fran ciscus Gasthuis en het IJssel land Ziekenhuis. „Werken in elk van al deze ziekenhuizen nu drie tot zes kinderartsen, dat aantal verdubbelt in de nieuwe situatie. Dat is goed voor de ontwikke ling, kwaliteit en verdieping van de kindergeneeskunde. Er ont staan niet langer onmiddellijk problemen by ziekte of vertrek van een arts. Met risico's van overbelasting voor de collega's. En er komt meer ruimte voor na scholing, congressen, overleg en contact met de patiëntjes. Directies zullen dit onderschrij ven als zij over de grenzen van hun eigen belangen heen kij ken." satie van de kindergeneeskunde een uitkomst zijn. Wij zitten nu ook weer met een vacature. Maar als het gaat om het vervullen van de aparte diensten, zouden kin derartsen gezamenlijk afspraken kunnen maken wie 's nachts op scherp in zijn bed ligt en wakker gebeld kan worden voor een spoedgeval. Dan zouden er 's nachts minder artsen op pad hoe- ven.„Te denken dat alles wel goedkomt als er één groot zieken huis op 'Zuid' staat, is wel erg makkelijk. Eer dat er staat, ben je twintig jaar verder. Grote zieken huizen kosten bovendien meer dan kleine." Ze vielen gisterochtend absoluut op tussen de autochtone Rotter dammers. Met hoofddeksels en kleren in alle kleuren, soorten en maten. De allochtone deelne mers aan de Goeie Morgenl-cam- pagne. Ze zijn met steeds meer en minstens zo enthousiast Dat bleek gisteren maar weer eens tijdens de officiële start van de campagne. Tout' Rotterdam is er klaar voor. Rotterdam Klokslag tien uur breekt de zon door vanachter het wolkendek. Alsof het zo had moe ten zijn. Vijf sportvliegtuigjes ge ven in de lucht het refrein aan, maar de meesten kennen de tekst al uit hun hoofd. De drie tribunes naast de Cruise Terminal op de Kop van Zuid zijn afgeladen, met ruim honderd ou- derenteams die dit jaar meedoen aan de Goeie Morgenl-campagne. Ze zijn er helemaal klaar voor. Het wachten is op de bus uit Hoek van Holland. Die staat - hoe kan het ook anders - voor een open Erasmusbrug te wachten. Maar wachten doet iedereen, want Op- zoomeren doe je met z'n allen. De tijd wordt gedood met het oefe nen van de stembanden. 'Hand in hand kameraden' klinkt het uit volle borst. Wat maakt het uit. Het clublied van Feyenoord is net zo'n Rotterdams boegbeeld als het fe nomeen Opzoomeren. Maar als iedereen binnen is, gaat het grootste koor van Rotterdam echt van start Het Goeie Morgen! -lied klinkt uit 1800 kelen, de wa gens van de Roteb, Gemeentewer ken en de politie toeteren het re frein lustig mee. Dit alles onder aanvoering van een trots gemeen tebestuur: gelegenheidsdirigent en burgemeester Ivo Opstelten en de wethouders Els Kuijper en Herman Meijer. Tussen de vele creatieve Goeie Morgenhmutsen in het publiek vallen ze zeker op. Plukjes met Marokkaanse hoofddoekjes, In donesische tjepiis en Surinaamse anisa's. Het merendeel van het autochto ne publiek komt niet verder dan enthousiast zitten, zingen en de Tussen de ve le creatieve Goeie Mor gen!-mutsen in het publiek zijn nu ook plukjes met hoofddoek Jes, Indonesi sche tjeplls en Surinaam se anisa's te vinden. Foto Jaap Roze ma/Rot terdams Dagblad handen in de lucht steken. Maar bij de Surinaamse vrouwen werkt dat anders. Als zij muziek horen, is er de onbeheersbare drang om te bewegen. En dat doen ze dan ook. Heupwiegend dansen ze op de tonen van hel Goeie Murgeni- lied. De boodschap van de 'koorlei ding' is duidelijk. „We laten de tuien van de Erasmusbrug met ons zanggeweld zwiepen en over stemmen Katja Schuurman die in de Cruise Terminal bezig is met opnamen voor het MTV-program- ma5oid Nineties." Nou is voor dat laatste niet zoveel nodig. Katja denkt er ook nog een mooie promotiestunt uit te hal°n. Vijf oudjes van ruim 90 jaar oud worden na het zingen pardoes met rolstoel en al de Opzoomer- arena uitgereden en voor de MTV- camera's geposteerd Nee, Goeie Morgen! hoeven ze niet uit te leggen. Of ze Engels verstaan? Waarschijnlijk niet ais Katja het uitspreekt. Ze hoeven alleen maar luidkeels 'yesss!' te roepen op de vraag of zij ook naar MTV kijken. Gelukkig gaat het er binnen in de Cruise Terminal echt 'opzoomers' aan toe. Daar hoefje niemand uit te leggen waarom iedereen nu op eens Goeie Morgen! tegen elkaar zegt. „Hoe Goeie Morgen! in het Suri naams klinkt? Nou, gewoon, Goeie Morgen!" De groep van de Surinaamse vrouwenvereniging Sroejema kirt „Maar als je een echt Surinaams woord zoekt, dan zegje Morgu!" De dames genieten zichtbaar van het gebeuren. „Het is belangrijk dat het gezellig is daar waar je woont en leeft," vindt een van de dames. Enkele tafels verderop zit de Ma rokkaanse vrouwengroep van De Akker uit Crooswijk bij elkaar. Zij begroeten mekaar 's ochtends met Sabag Algair!. „Het is erg ge zellig en lekker warm," vinden Fatima en Latifa. „Het is goed dat zoveel verschillende mensen sa menwerken en samen wonen." Als uitdaging voor de actiedag in september hebben ze al een idee: Marokkaans koken voor ouderen in Rubroek. Of ze volgend jaar weer meedoen? „Jazeker!" Voor de Chinese ouderen van Chun Pah is het de eerste keer dat ze meedoen aan een Opzoomer- campagne. Ze hebben zich in het ontmoetingscentrum m de Graaf Florisstraat uitgebreid laten voor lichten over de campagne. Want niemand wist wat Goeie Morgen! precies was. Maar inmid dels weten ze dat wel: „Iedereen moet samen de stradt schoon hou den en gezellig maken. Rotter dam is van ons," klinkt het strijd lustig. Op een papiertje is de Chi nese vertaling van het inmiddels beroemde lied afgedrukt. „Tsjo San!" zegt de 76-jarige Chan Fung Ping, Ofwel: Goeie Morgen! Ze vindt het een leuk initiatief. „Het is ook belangrijk dat de Chi nese ouderen meedoen. Dat is goed voor de integratie in de Ne derlandse samenleving." Dat is ook wat teamleider S. Mar- toaikromo i64j van de Surinaams- Javaanse ouderengroep uit Car- nisse onderschrijft (In Indonesië zeggen ze: Selamat Indjing.'). „Het is erg leuk om zo bij elkaar te komen," zegt hij. „In het bijzon der voor de ouderen. Het gaat om saamhorigheid. Wij zitten hier in Rotterdam en daar wonen ook al lochtonen. Het is zeer belangrijk dat er contacten zijn, zodat die groepen niet geïsoleerd raken. Wij hopen volgend jaar in ieder geval weer mee te doen Door Peter de Lange deze positieve boodschap uit te kers door de haven en zijn vele be- bruiken." Wim Noordzij, project- gersfuncties is vergelijkbaar met de tweede helft van deze maand dragen. Een aantal waarvan de zienswaardigheden. leider EK20GÖ en belast met de wat de gemeente Rotterdam voor van start Rotterdam Een vriendelijke blik, een gedegen kennis van Rot terdam en een voorbedrukt pa piertje met een paar Engelse be leefdheidsfrasen, Meer hebben de ambassadeurs die volgend jaar tij dens EURO 2000 de schare voet balliefhebbers uit binnen- en bui tenland moeten opvangen niet nodig, Afgezien natuurlijk de rotsvaste overtuiging dat Rotter dam niet de reputatie verdient van een stad waar bij ieder voet balfeestje de glasscherven lustig in het rond vliegen. Want dat zal toch, naast het wijzen van de weg naar het Feijenoord- stadion, een belangrijke taak wor den van het legioen vrijwilligers dat de gemeente tijdens het Euro pees kampioenschap wil inscha kelen. De bezoeker verzekeren dat Rotterdam vooral een gast vrije stad is met een ontspannen leefklimaat en leuke attracties waar het goed toeven is. Duizend van zulke ambassadeurs zijn er naar schatting nodig om deze positieve boodschap uit te dragen. Een aantal waarvan de haalbaarheid hier en daar scepsis oproept Maar over die twijfel ha len de deskundigen weer lachend de schouders op. Wedden dat er meer dan genoeg Rotterdammers op de wervingsadvertenties zul len afkomen? De kans om mee te werken aan zo'n wereldvermaard evenement krijg je immers niet elke dag. Het gevoel belangrijk te zijn, een klein maar onmisbaar radertje in een groot geheel, is vaak de moti vatie van de onbetaalde krachten die by massa-evenementen langs dranghekken patrouilleren, toe gangskaartjes controleren of be zoekers de weg wijzen naar het toilet. „Iedereen vindt het leuk een beetje on stage te staan," weet Monica Lundström van de stich ting Wereldhavenfestival, Het ha- venfestïval maakt al jaren ge bruik van vrijwilligers. De ene groep is er voor de publieksbege leiding - dingen als toezicht hou den en de weg wijzen de andere voor het rondleiden van bezoe kers door de haven en zijn vele be zienswaardigheden. Zonder de inzet van deze mede werkers, zegt Monica Lundström, zou het driedaagse gebeuren in de haven geen enkele kans van sla gen hebben. „Geen enkele evene mentkan draaien zonder vrijwilli gers," meent zy, Daarom is de stichting zuinig op de paar hon derd mannen en vrouwen die jaarlijks belangeloos een paar ochtenden of middagen bijsprin gen om het havenfeest in goede banen te leiden. Voor die inspan ningen worden ze beloond met ca deaubonnen, een boottochtje en natuurlijk op de dagen zelf met een smakelijk etentje. Veel mensen, en dan vooral ge pensioneerden uit de haven, blij ven het leuk vinden aan het festi val mee te werken. Het grootste deel van het legioen keert ieder jaar trouw terug. Een kleiner deel houdt het na een of meer keren voor gezien. Monica Lundström: „We hebben er nooit genoeg. Ook voor de komende aflevering kun nen we weer nieuwe mensen ge bruiken." Wim Noordzij, project leider EK20GÖ en belast met de werving van de ambassadeurs, zal deze ervaringen zeker betrekken in zijn advertentiecampagne. Zo als hij ook zal overleggen met de organisatoren van de Rotterdam Marathon, een ander groot sport evenement dat gebruik maakt van ambassadeurs. Al vindt chef de bureau Piet Hartog ambassa deurs een wat overdreven aandui ding. „Bij ons heten 2e gewoon medewerkers," zegt hij. De marathon kan beschikken over twaalfhonderd vrijwilligers. Hun beloning bestaat uit een ori gineel T-shirt, een medaille en een lunch. Ook hier is, zegt Har tog. het gevoel te delen in de ver antwoordelijkheid rond een inter nationaal evenement, de belang rijkste drijfveer om mee te doen. De functies zijn zeer divers. De meeste vrijwilligers verrichten hand- en spandiensten langs het parcours, een stuk of tachtig van hen treden op als begeleiders van de atleten. Maar geen van al deze vrijwilli gersfuncties is vergelijkbaar met wat de gemeente Rotterdam voor ogen staat bij de ambassadeurs voor het FX Deze groep hulp krachten heeft goed beschouwd nauwelijks een relatie met het toernooi in de Kuip: ze zijn er niet om de wedstrijden gladjes te laten verlopen, maar om de supporters die zij opvangen en begeleiden, de zegeningen van de stad Rotter dam te verkopen. Hoe zij geacht worden dat te doen, is een vraag die projectleider Noordzij nog niet goed kan beant woorden. Hij hoopt ondermeer ge bruik te kunnen maken van de kermis van de RET, die speciaal met het oog op EUR02000 voor wagenbegeleiders en chauffeurs de cursus 'You're welcome' heeft ontwikkeld. „De deelnemers le ren een beetje toeristisch Engels zodat ze vragen van supporters kunnen beantwoorden en hen de weg kunnen wijzen," legt een woordvoerder van de RET uit Hoe groot de animo is moet wor den afgewacht. De cursus gaat in de tweede helft van deze maand van start Noordzij gaat in september Rot terdammers werven voor het am bassadeurschap. Bronnen waar uit geput zal worden zijn het me dewerkersbestand van onder an dere de Rotterdam Marathon en de Dienst Recreatie. Noordzij: „En misschien kunnen we aanha ken bij het Opzoomeren." Maar wie zij ook zijn, ook deze vrijwilligers zullen geen aan spraak kunnen maken op een gel delijke vergoeding voor hun in zet. Hun beloning blijft voorlopig beperkt tot T-shirts, kaartjes voor oefenwedstrijden en tripjes met de Spido. Geld, denkt Noordzij, zal niet de eerste reden zijn om het uniform van Rotterdam-am bassadeur aan te trekken. „Het is de verantwoordelijkheid die men sen aantrekt. Het gevoel dat ze een belangrijke rol spelen. Wij gaan dat dan ook heel goed rege len. We maken geen piepeltjes van ze die er maar een beetje bijlopen. We gaan hen het gevoel geven dat ze er echt bij horen." Als uit één ding blijkt dat mensen geen interesse hebben voor poli tiek, dan is het wel dat onthut send veel Rotterdammers met weten in welke deelgemeente ze wonen. Leuke opdracht voor het Centrum voor Onderzoek en Sta tistiek (COS): ga maar eens in Spangen of Bospolder vragen of de bewoners weten dat ze in de deelgemeente Delfshaven wonen. Menigeen zal het met klem tegen spreken, want ze denken datje de wijk Delfshaven bedoelt en ze we ten eefi wel het verschil tussen Spangen, Bospolder en historisch Delfshaven. En als het COS dan volhoudt dat Spangen en Bospol der delen van Delfshaven zijn, kun je werkelijk ruzie verwach ten. De naam van de deelgemeen te is dus fout gekozen. Het had ge woon Rotterdam-West moeten zijn. Dat begrijpt een ieder. Daarom deugt er van de namen Chariois, Feijenoord en IJssel- monde ook niks. Die namen staan zowel voor wijken als voor deelge meenten, maar het wordt er by de kinderen niet zo ingeramd als dat Groningen de hoofdstad is van de provincie Groningen en Utrecht de hoofdstad van de provincie Utrecht. Over deelgemeenten leer je niks op school. Naamgeving is toch al een probleem, ook bij ech te gemeenten. Oostvoome, Ro- ckanje en Tinte staan wel op de plattegrond, maar ze behoren tot de gemeente Westvoome en die staat niet op de kaart. De naam Al- brandswaaid is al helemaal hope loos. Normale mensen spreken nog steeds van Rhoon en Poortu- gaal. Naamsverwarring draagt bij tot desinteresse in de overheid. En toch zie je dat de mensen het kantoortje van de burgerlijke stand in Chariois wel weten te vin den. Het ligt op korte loopafstand van het Zuidpiein. Ze komen er hun paspoort en rijbewijs ophalen en geven de geboorte aan van hun kind, maar hoeveel zouden by vertrek weten dat ze bij de deelge meente Chariois zijn geweest? Misschien wel de meeste mensen zullen denken dat ze bij een filiaal van het stadhuis waren. De deelgemeenten worstelen nog steeds met hun identiteit. In de deelraden zitten veel enthousias te volksvertegenwoordigers en velen hebben het goed voor met hun stukje Rotterdam, maar ze hebben het moeilijker dan auto nome gemeentebesturen. Terwijl ze „steeds meer een eigen gezicht krijgen en zich duidelijker als zelfstandige organisatie willen profileren," constateren de mana gement consultants van Emst Young tegelijkertijd, in hetzelfde rapport, dat de deelgemeenten „steeds sterker de uitvoerder van het stedelijk beleid" worden. Die twee ontwikkelingen staan op ge spannen voet met elkaar. Hoe meer een deelgemeente het ver lengstuk van de Coolsingel wordt, hoe minder reden er is om voor deelraden verkiezingen te hou den. Dus als we zo'n sehij.ndemo- cratie willen voorkomen, dan zal de politieke vrijheid van de deel raden groter moeten zijn. Ernst Young doet de aanbeve ling om de rol van de deelgemeen ten als (mede-)opdrachtgever van de gemeentediensten beter te om schrijven. Die schimmige relatie is al jaren een probleem en het leek opgelost te worden door de deelgemeenten te promoveren tot gemeenten-nieuwe-stijl, maar daar werd met het referendum van 1995 een stokje voor gesto ken. De Rotterdammers hadden zich door demagogen laten aan praten dat de stad zou verdwer gen. Te weinig kiezers realiseer den zich dat het juist ging om een verdubbeling van Rotterdam, om dat de stadsprovincie ook de an dere Rijnmondgemeenten zou omvatten. De deelgemeenten zijn danig te leurgesteld geraakt dat het feest niet doorging, maar één succes heeft die periode wel gehad. De relafies, vooral met Gemeente werken en de dienst Recreatie Rotterdam, zijn aanmerkelijk ver beterd. Ook andere diensten rich ten zich meer in naar de deelge meenten. Dat duidt toch op voor uitgang. Nu de gemeenteraad nog. De deelraden komen 38 ambtenaren tekort, volgens E&Y. Ze hebben compensatie nodig voor ai het ex tra werk aan een Schoon Heel Veilig Rotterdam, Kosten: vier miljoen extra. Dat is nog altijd te weinig voor een versnelde evolu tie van het lokale bestuur, dus laat de raad maar ruimhartig zijn. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4