li, Opsplitsing basis scholen uit den boze voor directeuren Teleurstelling na afwi jzing subsidie voor tieneropvang Een voorproefje op zaterdag Rotterdams Dagblad 1:1 g KHJKENSIÜMO g KONIJNENPUK BARENDRECTT l» i 11 a D66 legt referendum over museum weer op de plank Ruimtetekort moet opgelost worden met plaatsing noodlokalen Schiedam oefent volgens SP niet genoeg met rampenplan Koe in sloot, eigenaarzoek Vrouw van fiets gereden Politie ruimt aanhangers op Verlaat lintje voor 'Ridder' Rode Kruis perst sap voor Kosovo 6 weken voor fjt t- '*fi ÖJa, noteer mfj voor zo'n voordeHg proefabonuement Of bel gratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 3 juni 1999 m Door Eefje Oomen Vlaardingen De directeuren van de Vlaardingse basisscho len zijn fel tegen het plan om het lokalentekort op te lossen met gedwongen verhuizingen. Als de gemeente het plan door zet om bepaalde scholen op te splitsen, loopt het onderwijs programma volgens hen spaak. Ook de groep ouders, die meerdere kinderen in het basisonderwijs hebben, zouden dan in de problemen komen. Niet elke vader of moeder heeft 's ochtends de tijd om de kinderen naar twee of drie locaties te brengen, zo wordt benadrukt. De directeuren wijzen er ook op dat de scholen een hechte sociale gemeenschap vormen. Die kleine gemeenschap uit elkaar halen, heeft volgens hen grote nadelen, Vriendschappen tussen kinderen beperken zich immers niet altijd tot de vier muren van één klas. Omdat in het huidige onderwijs bepaalde vakken voor groepen leerlingen uit verschillende klas sen worden gegeven, kan zo'n op splitsing ook voor problemen met het lesprogramma zorgen. Zo zal voor de lessen in bijvoorbeeld le zen, handenarbeid en muziek een andere oplossing moeten worden gevonden. In plaats van de gedwongen ver huizingen kan volgens de onder wijsinstellingen veel beter geko zen worden voor het neerzetten van noodlokalen. Hoewel deze voorlopige onderkomens soms ook verre van ideaal zijn, blijven de scholen door zo'n oplossing tenminste wel een eenheid. De brief, waarin wordt ingegaan op het lokalentekort, is deze week 0%'erhandigd aan de raadsleden en b en w. Het stuk is onderte kend door zowel de voorzitter van het directeurenberaad van het openbare onderwijs, als de verte genwoordigers van de protes tants-christelijke en rocms-katho- lieke scholen in Vlaardingen. De noodplannen, waartegen de drie 'zuilen' nu eensgezind te hoop lopen, werden vorige week bekend gemaakt. In de korte nota benadrukte de gemeente dat het lokalentekort niet in alle gevallen opgelost kan worden met nood ruimten bij of naast de bestaande scholen. Het bouwen van lesruim ten bij de basisscholen Van Kam pen, Bavinck, Het Spectrum, Jan Ligthart en 't Ambacht is bijvoor beeld een probleem. Bestem mingsplannen zouden zo'n aan bouw niet toestaan. B en w verwijzen daarbij naar het mjslukte plan van vorig najaar om het ruimtegebrek in Jan Ligthart en 't Ambacht op te lossen, door noodlokalen te bouwen op een braakliggend terrein aan de Hart mansstraat. Van dat voornemen kwam niets, omdat de bewoners van de nabijgelegen nieuwbouw huizen er tegen protesteerden. Toen de zaak voor de rechter kwam, trokken de bewoners aan het langste eind. Pieter Wilschut, directeur van ba sisschool De Dolfijn, vindt dat de Hartmansstraat-affaire de ge meente 'te kopschuw' heeft ge maakt. „Het mag toch niet zo zijn, dat er daarom nu nergens meer noodlokalen worden gebouwd." Wilschut heeft de protestbrief na mens het openbaar onderwijs on dertekend. Dat de scholen toen het onderspit dolven, komt volgens hem onder meer omdat de gemeente het niet goed heeft aangepakt. „Als de be stuurders die groep omwonenden eerder hadden ingelicht, geloof ik niet dat het zo zou zijn geësca leerd." Goede voorlichting zou protesten van omwonenden al op voorhand weg kunnen nemen. „Veel van die bewoners hebben zelf ook schoolgaande kinderen. Die weten hoe belangrijk het is, dat kinderen in hun eigen omge ving onderwijs kunnen volgen." Mocht de gemeente toch door gaan met de plannen om leerlin gen naar andere locaties te ver kassen, zou volgens Wilschut 'de bom weieenp kunnen barsten'. „Hou er maar' rekening mee, dat heel wat ouders protest zullen aantekenen." De instellingen zelf gaan voorlopig niet over op acties. „Hoewel het water ons wel dege lijk aan de lippen staat, zullen we ons werk niet zo snel stil leggen. Ons prioriteit ligt bij de kinderen. Die moeten goed les blijven krij gen," Het is Wilschut en zijn collega-di recteuren vooral een doorn in het oog dat er maar geen haast wordt gemaakt met het Integraal Huis vestingsplan (IHP), waarin de plannen voor de komende vijftien jaar zouden worden beschreven. „Het bestuur heeft toegezegd dat dat plan versneld zou worden op gesteld. Ik merk daar nog niets van. Van de discussie, die we er al begin dit jaar over zouden voeren, is nog steeds niets gekomen." Het IHP, waarvan de gemeente zegt dat het in oktober af is, zal vol gens Wilschut dan ook pas deze winter op papier staan. Voordat het meerjarenplan wordt inge voerd, zijn de scholen naar Wil- scbuts berekening weer twee jaar verder. Het groeiende lokalentekort zal het in de komende jaren volgens hem steeds lastiger maken om de kwaliteit van het onderwijs te handhaven. Als er bijvoorbeeld geen extra lokalen bij worden ge bouwd, is het onmogelijk om de door het rijk opgelegde klassen verkleining door te voeren. Ook is het nog maar de vraag of het com- puteronderwijs dan van de grond komt. Daarnaast zouden de extra lessen voor kinderen met onder wijsachterstanden er wel eens bij in kunnen schieten. „Ook daar hebben we meer fysieke ruimte voor nodig." De gemeenteverklaring dat er niet genoeg personeel is om aan het IHP te werken, vinden de di recteuren onacceptabel. In hun protestbrief onderstrepen ze dat zij „als er een leerkracht ziek is" ook de scholieren niet naar huis sturen met de mededeling „dat de overige leerkrachten het al zo drukhebben". Schiedam Het bestuur van D66 heeft de motie waarin wordt aan gedrongen op een referendum over het Stedelijk Museum Schie dam maar weer even op de plank gelegd. De motie werd deze week voorgelegd aan de ledenvergade ring maar deze kwam er niet uit. Vooral de vraagstelling bleek een groot probleem. Want hoe leg je bewoners de vraag voor of er twin tig miljoen gulden aan het muse um moet worden besteed, zonder dat dit direct een 'nee' oproept. Want waar het om zo'n enorme in vestering gaat, staat de bevolking waarschijnlijk niette springen 'ja' te antwoorden. Het bestuur van de partij kondig de eerder aan dat de Schiedamse bevolking zich zou moeten uit spreken over de vraag of de ge meente miljoenen moet uitgeven voor de instandhouding en het voortbestaan van het museum. Een referendum dus, het stok paardje van D66. Het Stedelijk Museum Schiedam staat op dit moment al volop in de aandacht. De bezoekersaantallen dalen jaarlijks flink en wegens de langdurige ziekte van directeur Diane Wind is een interim-direc teur aangesteld. Verder is de ac commodatie, het St. Jacobs Gast huis, nodig aan een opknapbeurt toe. Voor dat laatste ligt er al een nota op tafel. De totale kosten van deze renovatie, verbouwing en uitbreiding bedragen zo'n twintig miljoen gulden. Een erg hoog bedrag, vindt het be stuur van D6S. En dan nog eens op een moment dat de financiële positie van Schiedam niet erg rooskleurig is. Het bestuur is dan ook bang dat de renovatie, en eventueel de nieuwbouw, ten kos te gaat van bestaande gemeente lijke taken en maatregelen, of in ieder geval van toekomstig beleid. En dan is er ook nog de takendis cussie, die de gemeente volgens de democraten moet voeren. Het is daardoor de vraag of het wel wenselijk is om nu twintig mil joen gulden op tafel te leggen als nog niet duidelijk is of het behe ren van een museum tot de hoofd taken van het gemeente behoort. Een volksraadpleging zou uit komst kunnen bieden, zo denkt het bestuur van D66. Maar de le denvergadering heeft daar een andere mening over. Een vraag voorleggen aan de bevolking is mooi, maar hoe stel je die vraag? De discussie rond het museum is ook veel gecompliceerder dan met een simpel 'voor' of 'tegen' valt samen te vatten. Bijvoor beeld: het St. Jacobs Gasthuis moet sowieso voor zes miljoen gulden onder handen worden ge nomen, omdat het hard toe is aan een restauratie, ongeacht welke instantie er onderdak heeft. De burgers betrekken bij het be sturen van de stad is een goed streven maar in het geval van het Stedelijk Museum Schiedam lijkt het niet raadzaam om dat door middel van een referendum te doen. Een enquête, bijvoorbeeld de Omnibusenquête, is een beter instrument, zo meent de leden vergadering. Daarin kan de nuan cering worden gelegd, die bij een referendum zal ontbreken. SchiedamDe Stichting Kinder opvang Schiedam en de Stich ting Welzijn Schiedam hebben teleurgesteld gereageerd op het bericht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en 1 Sport dat hun plannen voor na schoolse opvang van tieners geen subsidie krijgen. De behoefte aan de opvang van jongeren tus sen de 12 en de 16 jaar is in Schie dam groot volgens de organisa ties. In totaal dienden 151 ge meenten voor 208 projecten een verzoek voor subsidie in bij staatssecretaris Viiegenthart van Volksgezondheid. Aan 67 tiener- opvangprojecten is geld toege zegd. „De twee projecten van Schiedam zijn afgewezen, omdat zij in mindere mate aan de selec tiecriteria voldeden," vertelt Su zanne Konijnendijk, beleidsme dewerkster welzijn van de ge meente Schiedam. „De afwijzing heeft me zeer geïir- riteerd," zegt directeur Yvette Vervoort van de Stichting Kin deropvang in een eerste reactie. Volgens haar har} de gemeente moeten waarschuwen aan welke subsidie-eisen het project zou moeten voldoen. Volgens be leidsmedewerkster Konijnendijk is het echter nog steeds onduide lijk wat nou precies de selectie criteria van het ministerie zijn. ,Jk ben zo teleurgesteld, omdat we al sinds 1996 bezig zijn om de tieneropvang op te zetten," legt Vervoort uit „Tot nu toe was er nooit geld voor. Dit was een mooie gelegenheid voor ons en de gemeente om toch het geld bij elkaar te krijgen. We dachten dat het eindelijk zou gaan lukken. Niet dus." Ze heeft van het mi nisterie nog geen uitleg voor de afwijzing gekregen. André Wou terse, directeur van de Stichting Welzijn, heeft ook nog niet ge hoord wat die criteria zijn en waarom zijn project niet voldeed. De naschoolse opvang van tie ners varieert van huiswerkbege leiding tot activiteiten in de sfeer van maatschappelijk cultureel werk. Beide Schiedamse projec ten bestaan uit een soort huiska mer-opvang. „Wij merken dat tie ners vanaf de laatste klassen van de basisschool, niet zo goed bin nen de bestaande kinderopvang passen. Zij willen meer vrijheid," vertelt Vervoort. Het liefst zou de Stichting Kin deropvang een 'gewoon woon huis' willen, waarde jongeren el kaar kunnen treffen. „Elkaar ontmoeten, dat willen ze toch het liefst Maar ze moeten ook pan nenkoeken kunnen bakken, aan audio-apparatuur knutselen, met muziek bezig zijn of kunnen in ternetten. We zouden ook nog een aparte kamer kunnen inrich ten waar rustig aan huiswerk ge werkt kan worden." Het belangrijkste is volgens Ver voort dat de tieners, die de kin deropvang zijn ontgroeid, een al ternatief wordt geboden voor het hangen op straat. „Het moet een plek worden waar ze op kunnen terugvallen als ze uit school ko men. Veel ouders zijn immers niet altijd aanwezig, omdat ze werken. Ik merk het aan mijn ei gen kinderen, die in deze leef tijdsgroep zitten. Die zeggen te gen mij: 'als ik thuis kom en ik heb een onvoldoende gehaald, wil ik iemand hebben om even tegen te scheiden'." Volgens beide organisaties is er veel behoefte aan tieneropvang. Het past volgens Wouterse van de Stichting Welzijn 'ook hele maal' in het ingezette beleid voor het jongerenopbouwwerk om de tieners meer van straat t- len en in buurthuizen onder k i en- gen. „Wij willen een vertrouwde plek bieden, waar jongeren even hun hart over de hele dag kun nen luchten. Waar de jeugd de rust krijgt om huiswerk te doen en waar activiteiten worden geor ganiseerd." Het liefst zou Vervoort beginnen in Noord-Schiedam, „Daar heb ben bewoners veel last van hang jeugd. Niet gek dat de jongeren daar op straat gaan hangen, want verder is er niets voor ze. Het wijkcentrum De Blauwe Brug is bijvoorbeeld veel meer gericht op ouderen. Al bij al is het een lan delijk erkend probleem, hoor. Er zijn vele andere steden, waar tie ners voor overlast zorgen, omdat ze buiten rondhangen. Zou het niet zo zijn, dan zou de overheid natuurlijk ook niet met zo'n sub sidiemogelijkheid komen," licht Vervoort toe. Wouterse hoopt dat zich nog an dere mogelijkheden zullen voor doen om aan geld te komen. „De gemeente heeft voorlopig nog geen geld beschikbaar voor tie- neropvangprojecten," weet be leidsmedewerkster Konijnendijk echter al te vertellen. Volgens haar onderkent Schiedam wel dat er behoefte aan de opvang is. Als het via een rijkssubsidie ge financierd had kunnen worden, had ook de gemeente dat heel mooi gevonden." Sinds gisteren zijn ze weer overal verkrijgbaar: de 'Hollandse Nieuwe'. Op diverse plekken in deze regio werden haringparty's gehouden. De Stadsgehoorzaal ging er gisterochtend hope loos de mist mee in, omdat niemand op het speciale haringontbijt af kwam. Misschien wel was de animo vooral beperkt, omdat het ontbijt niet gratis was. 'Gewoon op straat' wisten de mensen de haring-verkooppunten echter wel te vinden, zoals hier in Vlaardingen. Een voor proefje op zaterdag, wanneer het Haring- en Bierfestival weer losbarst. Foto Roei Dijkstra Schiedam De Schiedamse frac tie van de SP twijfelt ernstig of het gemeentelijk apparaat en de politie en brandweer in Schiedam goed zijn voorbereid op het uit breken van calamiteiten of ram pen. In de afgelopen vijf jaar is slechts één keer een rampenoefe ning gehouden en juist in een zwaar geïndustrialiseerde gebied als de Rijnmond zou dat toch wel wat vaker mogen gebeuren. Daar om heeft de fractie het Schiedam se college er in een brief vragen over gesteld. De Brandersstad was onlangs on derwerp van gesprek in de staten commissie personeel, financiën en bestuurlijke zaken van de pro vincie. Daar werd de nota Ram penbestrijding en Crisisbeheer sing besproken. Uit die nota blijkt dat slechts drie van de 95 gemeen ten in Zuid-Holland in 1998 geen rampenoefening hielden. On danks herhaalde schriftelijke en mondelinge verzoeken van de Commissaris van de Koningin mevrouw Leemhuis-Stout werd er vorig jaar niet geoefend in Schiedam. Uit de nota blijkt ver der dat de Brandersstad de afgelo pen vijf jaar alleen in 1997 een rampenoefening heeft gehouden. De SP vindt dit opmerkelijk en wil dan ook opheldering van het college van b en w. Juist in Schie dam is het belangrijk dat men goede voorbereidingen treft, zo dat alle hulpdiensten weten wat ze moeten doen als er een calami teiten ontstaat. En dat laatste is niet geheel ondenkbaar, zo zegt de SP. Op de bedrijventerreinen m de gemeente en op de indu striegebieden van de buurge meenten is veel zware industrie verzameld. Verderop langs de ri vier zijn olieraffinaderijen geves tigd en chemische industrie. Reden genoeg voor een grondige rampenoefening, zo vindt de SP. De partij wil dan ook weten waar om de gemeente Schiedam on danks herhaalde verzoeken van de Commissaris van de Koningin geen rampenoefening heeft ge houden. De fractie is ook nieuwsgierig naar het antwoord op de vraag waarom er vanaf 1994 slechts één oefening is gehouden. „Hecht het Schiedamse college wel waarde aan rampenoefeningen?" zo vraagt de SP, die op korte termijn antwoord wil van b en w. Schiedam Een Rotterdammer heeft gisteravond langs de Kethelsekade in Schiedam een koe uit de sloot gehaald. Eerder hadden de politie en de brand weer tevergeefs geprobeerd het dier te redden. Met zijn jeep lukte het de man wél de viervoeter uit de sloot te trek ken. Omdat de politie de eigenaar van het dier niet kon vinden, heeft het beest in een stal van zijn redder mogen overnachten. VlaardingenEen 76-jarige vrouw uit Vlaardingen is dinsdagmiddag lichtgewond geraakt na een aan rijding op de Westlandseweg. Een 25-jarige automobiliste uit Maas sluis kon haar niet meer ontwij ken toen de Vlaardingse pardoes de weg overstak. Het slachtoffer hield een hechting aan haar hand, een dikke knie en een bult op haar hoofd over aan de botsing. Vlaardingen In samenwerking met de gemeentereiniging heeft de politie gisterochtend in Vlaar- dingen-Holy een milieu-actie ge houden. Ze richtten zich hoofdza kelijk op autowrakken en aan hangwagens. Op een parkeerplaats aan de Rei gerlaan werd een aanhanger weg gehaald en op de Lissabonweg werd een aanhangwagen met ou de autobanden opgeruimd. Op diverse plekken in de Holy- wijk werden aanhangers aange troffen die binnen twee weken door hun eigenaren van de weg moeten zijn gehaald. Vlaardingen Burgemeester Bert Stam van Vlaardingen heeft voor malig gemeenteraadslid Klaas Willem van Netten vanmiddag in het stadhuis koninklijk onder scheiden éls Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van Netten kreeg de versierselen pas van daag omdat hfj tijdens de lintjes regen van 29 april op werkbezoek in Marokko vertoefde. Van Netten is momenteel direc teur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs in Vlaardingen. De ontvanger van het lintje verdiende zijn sporen onder meer in zijn huidige func tie, als onderwijskundig mede werker en directeur in het basis onderwijs. Schiedam Vrijwilligers van het Schiedamse Rode Kruis gaan de komende tijd sinaasappels uitper sen en het sap bij evenementen in de stad verkopen. De opbrengst is bestemd voor de vluchtelingen uit Kosovo. Neem nu eön pK^fabormomei 6 waken lang In de fausi - (6 weten vóór slechts 29,-j' -1Voort:,, ...;j ,.Nn.X;1 Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon:1!...(Um Bank/girorvr,:,... Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar., stuur ueze oun in een enveiopzonaer postzegel naar,, Rotterdams Dagblad, Afd. Abonneeservice 'Hj fdnuRBRgf 2L57S, 3CSUS IS SstSSKlSisiiS iiaBasaga fl DORPSSTRAAT 174 2992 AB BARENDRECHT BU DE WATERTOREN TEL 0180-611100 MAANDAG GESLOTEN - VRIJDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1