Woede over 'surséance' YVC Dordtse wethouder wist niet van fraude 'IHG Galand zal een nieuwe Birma-order weer accepteren' Majesteit fluitend onder de bruggen door Nieuwe terminal EPS Kok draait 'tax-free' de nek om ES® f§ü |ffe MOT 'deed' meer olie Hoogovens: banen op tocht P G gaat flink snijden •Verplegers voeren actie Ikea bouwt in Oosterhout Miljoenen voor sparen energie Staking dreigt voor Mallorca Flinke boete voor Arcade Directeur Capelse scheepswerf moet vluchten voor personeel Kemira sluit fabriek in Pemis Uitspraken Shell-directeur waren genuanceerder Dilbert Rotterdams Dagblad Zaterdag 5 juni 1 09m Rotterdam De Maasvlakte Olie Terminal (MOT) heeft vorig jaar meer ruwe olie op- en overgesla- i gen dan het jaar ervoor. In 1998 is bij het Rotterdamse havencon- cem in totaal 41 miljoen ton olie aangevoerd, tegen 40,8 miljoen ton in 1997. Daarvan werd 22,9 miljoen ton met tankers naar de Maasvlakte gebracht, ll,9miljoen ton kwam door pijpleidingen bij MOT. Over het water werd 6,2 mil joen ton olie naar tanks van der den vervoerd. v. VelsenDe fusie van Hoogovens en British Steel is riskant voor de '-zevenhonderd werknemers -van f: Hoogovens Staal Lange Produc t-ten in Velsen-Noord. Het is vol- Jfigens onder meer de vakbonden sf niet denkbeeldig dat hun werk £;naar Groot-Brittannie wordt ver- nplaatst. Verder is rit i'^is reëel dat j Hoogovens haar aluminiumpoot j verkoopt. Daarmee zijn ruim 5.200 banen gemoeid, waarvan on- i geveer 600 in Delfzijl. New York—Het Amerikaanse con- I cem Procter Gamble (P G) kondigt volgende week een ingrij- pende reorganisatie aan. De eon- current van Unilever, bekend van i onder meer Ariel, Dash, en Pam- I pers, schrapt duizenden banen en sluit een aantal fabrieken. Voor de kosten van de maatregelen wordt ;een voorziening getroffen van twee tot drie miljard dollar, heeft The New York Times gemeld. Utrecht—Verplegers van de vak- ;bond NIF91 houden komende maandag koriepoortacties by een aantal instellingen voor geestelij ke gezondheidszorg. Ze delen i daar de CAO-eisen uit. In andere 1 instellingen krijgt het personeel ,,ook informatie over die eisen. De onderhandelingen voor een nieu we CAO in deze sector beginnen maandag. NLP91 zet onder meer in op vermindering van het ziek- teverzuira, de werkdruk en de loonachterstand. Oosterfiout Het Zweedse woon- warenhuis Ikea heeft industrie terrein Weststad III in Oosterhout uitgekozen voor de bouw van zijn grootste Europese distributiecen trum. Het nieuwe complex zal werk bieden aan vijfhonderd mensen. Ikea was eerder in on derhandeling met de Belgische stad Genk. Het centrum zal over twee tot drie jaar klaar zijn. Den Haag Het ministerie van Economische Zaken trekt dit jaar tien miljoen gulden uit om ener giebesparing in de industrie te be vorderen. Het geld is bedoeld voor projecten die zich toeleggen op vernieuwende energiebesparen de technieken. De maximale sub sidie per project is een miljoen gulden. Palma de Mallorca Het horeca- personeel op de Balearen, de Spaanse eilandengroep waarvan Mallorca en Ibiza deel uitmaken, dreigt met stakingen. Nu de CAO- onderhandelingen zijn vastgelo pen, hebben de medewerkers van zo'n 2.000 hotels, bars en restau rants gisteren aangekondigd tus sen 25 juni en 3 augustus het werk vier keer drie dagen achtereen neer te zullen leggen. Utrecht Dé rechtbank in Utrecht heeft gisteren platen maatschappij Arcade conform de eis veroordeeld tot een boete van 150.000 gulden. De rechtbank achtte bewezen dat Arcade in 1995 en 1996 twee keer de Wet op de Economische Mededinging heeft overtreden. De platenmaatschap pij weigerde aan twee detaillisten te leveren die geluids-cd's onder de vaste verkoopprijs wilden aan bieden. Arcade heeft volgens de rechtbank met deze verticale prijsbinding de werking van de vrije markt belemmerd. N Door Gert Onnink Capelle aan den IJsse! Vakbonden en personeel van de Ca pelse scheepsnieuwbouwwerf IJssel Vliet Combinatie (YVC) hebben gisteren woedend gereageerd op het bericht dat voor het bedrijf uitstel van betaling is aangevraagd. De ruim twee honderd werknemers van de noodlijdende IJsseiwerf kregen te horen dat hun werf op gezag van de Rotterdamse rechtbank in surséance terecht is gekomen. Directeur K. Bosma moest in een taxi vluchten voor boze medewerkers. De topman was genoodzaakt zijn auto op het werfterrein in Capelle aan den IJssel achter te laten. „Ze wilden hem kielhalen," zegt FNV-bestuurder W. Dijkhuizen, die het personeel in de kantine van het nieuws op de hoogte had gebracht. „De directie had dat pas maandag willen doen. Toen de mensen dat hoorden, werden ze hels." Ook voor vakbondsman Dijkhui zen, belast met scheepsbouw, kwam het bericht over ifVC als een complete verrasssing, „Steeds werd de indruk gewekt dat het allemaal wel goed zat," YVC IJsseiwerf in Capelle zou be trokken worden bij de overname van de Schiedamse werf Wilton- Fijenoord. Over enkele jaren zou het personeel verhuizen naar Schiedam, waar bij de Wiltonha ven onder de naam Botterdam United Shipyards één grote repa ratie- en nieuwbouwwerf zou ont staan. Ook YVC Bolnes zou bij de transactie worden betrokken. „Iedereen is in de maling geno men," stelt Dijkhuizen vast. „Alle mensen die aan de deal met Wil ton hebben gewerkt: personeel, ondernemingsraden en bonden. Dit komt allemaal van de directie van YVC en is puur wanbeleid. In Bolnes zijn ze zich rot geschrok ken, die denken nu dat ze de vol gende zullen zijn." Dijkhuizen heeft het idee dat de aanvraag 'in scene* is gezet om van de nieuw- bouwactiviteiten af te komen. „Daar ziet de holding niets in, ze willen alleen met reparatie ver der." Bij YVC in Capelle ligt op dit moment een bevoorradingsschip op de helling, bestemd voor een Noorse opdrachtgever, dat in au gustus moet worden opgeleverd. „De mensen hebben al geroepen dat die boot daar voorlopig blijft liggen en niet wordt afgebouwd," stelt FNV-bestuurder, die vast houdt aan de werkgelegenheid bij YVC. „Wij hanteren het principe: samen uit, samen thuis. Voor alle 265 werknemers." In een korte verklaring liet de di rectie van YVC gisteren weten waarom uitstel van betaling is aangevraagd. De werf zegt geen vervolgopdrachten te verwachten in de scheepsnieuwbouw en ziet daardoor weinig toekomstper spectief voor het bedrijf. Het uit stel van betaling geldt voor de werven YVC in Capelle en in Groot Ammers, waar samen 265 werken werken, Voorde vestiging van YVC in Bolnes en Rotterdam United Shipyards in Schiedam heeft deze situatie geen gevolgen. Als bewindv oerder is mr, R. Stok man van het Rotterdamse advoca tenkantoor Loof Claeys Verbeke aangewezen. De verklaring meldt ook nog dat het betrokken perso neel komende maandag om 10.00 uur in Capelle zal worden inge licht. Directeur K. Bosma was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Volgens YVC-advocaat mr. G. Gis pen was er geen andere keus dan surséance aan te vragen. „De ma laise op de wereldmarkt treft nu ook Nederland, Dit was nodig om te voorkomen dat de verliezen nog verder zouden oplopen." De huidige tekorten bedragen al vier tot vijf miljoen gulden. Ook van de ondernemingsraad van YVC was gisteren niemand in staat een reactie te geven. Dordrecht De Dordtse wethou der J. van der Loos van Werkgele genheid ontkent vorig jaar- al op de hoogte te zijn geweest van het onderzoek naar fraude met Euro pese subsidiegelden. Het Euro pees Sociaal Fonds (ESF) heeft het Regionaal Bestuur Arbeids voorziening (RBA) Rijnmond al in 1998 gewaarschuwd dat er onder zoeken lopen naar mogelijke frau de met vier werkgelegenheids projecten in de regio Rijnmond. Dat heeft een woordvoerder van het RBA verklaard. Van der Loos zit namens de gemeente Dor drecht in het RBA, maar zegt dat zij zich een dergelijke waarschu wing niet kan herinneren. Stads partij Eco-Dordt heeft hieroverop- heldering gevraagd aan het colle ge van ben w. Gewaarschuwd Woordvoerder R. Scholtes van het RBA Rijnmond geeft toe dat het bestuur in 1998 door Brussel is ge waarschuwd dat er onderzoeken lopen naar de vier projecten in de regio Rijnmond, waarvan nu blijkt dat die ten onrechte subsi die hebben gekregen. „Wij zijn destijds niet op de hoogte ge bracht van de inhoud van de on derzoeken, Omdat het ging om af gesloten projecten, waarover de accountant inmiddels een verkla ring van goedkeuring had gege ven, hebben wij verder niets met die waarschuwing gedaan. We Wachten de eindconclusies van de onderzoeken af, voordat we maat regelen gaan nemen om dergelij ke misverstanden in de toekomst te voorkomen." Wethouder Van der Loos herin nert zich niets van de waarschu wing uit Brussel, „Het kan zijn dat de kwestie al eerder over de RBA-tafel is gegaan, bij mij gaan er op dit moment geen bellen rin kelen, maar misschien dat mijn geheugen me in de steek laat. Ik zou overigens ook wel graag wil len weten wat er nu precies aan de hand is. De hele materie is erg complex, de regelgeving is "on doorzichtig. Het is nog niet duide lijk waar het in de vier bewuste projecten nu precies is fout ge gaan. Voor mij is belangrijk dat er, zoals het er nu naar uitziet, on der deze vier projecten geen Dordtse werkgelegenheidsprojec ten zitten." Van der Loos sluit niet uit dat Brussel de Dordtse situatie nog wel meeneemt in het vervolg onderzoek dat nog op stapel staat Leden van hetBIrma Centrum Nederland voordon gisteren voor hetRotterdamsa Hllton-hotol ac- tie togen do omstreden order van IHCCaland.FotoToo$«8intwu«erWANP vend opslagsysteem voor de ontwikkeling van het RotterdamAls IHC Caland opnieuw een order uit Birma krijgt aangeboden, dan zal het bedrijf deze waarschijnlijk weer accepteren. Dat heeft voorzit ter mr. drs. H. Langman van de raad van commissa rissen van IHC Caland gisteren tijdens cL aandeel houdersvergadering gezegd. „Wij hebben naar on ze mening niet fundamenteel onjuist gehandeld." Langman heeft wel toegezegd later dit jaar een ge- dragscode te presenteren. Ook scheidend president-directeur'J. D. Bax.heeft herhaald van mening te zijn dat hij niet fout heeft gehandeld.,Niet alleen konden wij na een jaarlang onderhandelen niet meer afhaken zonder onze naam te grabbel te gooien," stelde Bax. „Bovendien had de opdracht dan naar één van onze concurren ten gegaan." Tijdens de aandeelhoudersvergadering werd de omstreden order voor. het verhuren van een drij- Yutagan-gasveld voor de Birmese kust, nogmaals bekritiseerd door onder meer het Birma Centrum Nederland Voorafgaand aan de bijeenkomst in het Rotterdamse Hilton-hotel werd door het comité ac tie gevoerd Ook het pensioenfonds ABP, één van de grotere aandeelhouders in IHC Caland, vonddat het concern beter van de opdracht had kunnen af-. - zien. Het pensioenfonds wil dat IHC later dit jaar; 1 met een code komt, zodat die op de volgende aan- deelhoudersvergadering besproken -kan worden. Het APB had die code eigenlijk gisteren afwillen'! aen, maar gafhet bedrijf wat respijt.. President-directeur Bax is bij zijn afscheid be- noemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau als l beloning voor zijn inzet voor het behoud van werk- gelegenheid en het bevorderen van de export van- uit Nederland. - -- '-'J'z v-V *1, Kapitein Chris van Doorn trok maar eens extra aan de stoom fluit toen raderstoomboot De Majesteit gisteren voor het eerst onder de Rotterdamse bruggen voer. De Majesteit is de nieuwste aanwinst van de al omvangrijke Rotterdamse vloot van party schepen. Het is met een capaci teit van maximaal zeshonderd personen is De Majesteit één van de grootste en meest luxu euze partyschepen. In ieder ge val is het de grootste nog varen de raderstoomboot van Europa. De Majesteit dateert uit 1926 toen het als Rheinland als pas sagierschip op de Rijn in dienst is genomen. Met een lengte van 82,5 meter en een breedte van 15,65 meter was en is het de grootste raderstoomboot ooit gebouwd. Zeven jaar geleden redde de in Rotterdam gevestig de rederij Nederlandse Rader stoomboot Maatschappij (NRM) het schip van de slopershamer. NRM-directeur KJemens Key, zijn vrouw Christine en zijn vader Wij nand zijn de drijvende krachten achter de ingrijpende verbou wing van het schip. Aankoop en verbouwing hebben acht miljoen gulden gekost. Daarvan zijn on der meer twaalf kilometer elek triciteitskabel, zevenhonderd vierkante meter tapijt, negen honderd stuks bestek, voor acht honderd personen servies, een buffetlift en een specuEaasma- chine aangeschaft Op dinsdag 15 juni wordt De Majesteit offici eel gedoopt bij de NRM-steiger aan de Maasboulevard (bij Tropi- cana)fotoToussalnt KIurters/ANP Keulen/Rotterdam—Nederland en Denemarken hebben het lot van de belastingvrije verkoop in de Europese Unie definitief beze geld. Een allerlaatste poging van Duitsland, Groot-Brittannie en Frankrijk om het belastingvoor-, deel nog een paar jaar te rekken stuitte op een onverbiddelijk 'njet' van Den Haag en Kopenha gen. Per 1 juli is hierdoor de belas tingvrije verkoop op vliegvelden, in vliegtuigen en op zeeschepen voor reizigers binnen de EU ver boden. De Zweedse rederij Stena Line, die met de snelle veerboot Disco very de verbinding tussen Hoek van Holland en Harwich onder houdt, reageert verbaasd op het besluit. „Een merkwaardige gang van zaken," zegt directeur P. de Lange van Stena Line, „Veel lan den waren tegen het opheffen van de tax free en enkele tegen." Vol gens de topman zijn de gevolgen nog niet te overzien. „Over drie weken moeten we BTW en accijn zen berekenen. Maar hoe dat moet, wordt ons niet gemeld." Voor de tax-free winkels en de rei ziger zijn de nog nader te bepalen spelregels van belang. „Als we op sigaretten de Nederlandse belas tingregels mogen toepassen, is de Engelse passagier toch nog voor deliger uit," geeft De Lange als voorbeeld. Tien procent van de omzet van Stena Line op de veer dienst tussen Nederland en Enge land komt uit de tax-free winkels. De Lange durft het nog niet aan om financiële schade van het be sluit te becijferen. Meevallen Rotterdam Airport zegt rekening te hebben gehouden met een ne gatief besluit. „Het hing al een tijdje in de lucht," stelt een woordvoerder. Het Rotterdamse vliegveld denkt dat de schade zal meevallen. „Wij hebben hier voor al zakenlui en die zoeken vlak voor vertrek vaak naar een luxe cadeautje." De luchthaven, die een grondige modernisering van de winkel op het programma heeft staan, onderzoekt nog welk assortiment in het vervolg ge voerd moet worden. Het besluit om de tax-free ver koop dit jaar te beëindigen da teert al uitl99i, maar werd naar mate de fatale datum dichterbij kwam steeds feller bestreden. Een uiterst professionele lobby onder aanvoering van veerboot- en luchtvaartmaatschappijen en de betrokken vakbonden slaagde er keer op keer in de kwestie op- nieuwter discussie te stellen. Ver schillende lidstaten toonden zich gevoelig voor een mogelijk ba nenverlies, dat volgens de lobby isten de honderdduizend te boven gaat Ook de nakende Europese verkiezingen van volgende week maakten dat de EU-regeringslei- ders zich er gisteren opnieuw over bogen. Bondskanselier Schroder zei gis teren als tydelijk EU-voorzitter voor de belastingvrije verkoop te hebben gevochten. „We zijn er voor in de touwen gegaan, maar konden de Nederlandse en Deen se weerstand niet overwinnen. Niet dat ze ons in de hoek hebben gedreven, de zaak viel gewoon in het water," zegt Schroder. Een wijziging van de eerdere afspraak kon alleen met unanimiteit wor den genomen en door het verzet van Nederland en Denemarken ontbrak die. Volgens prer;'Kok is er geen enkele reden om aan het oude be sluit te tornen. Als gevolg van de belastingvrije verkoop loopt de schatkist jaarlijks miljoenen gul dens inkomsten mis. Minister Zalm (Financiën), die tijdens vliegreizen de stewardess met het karretje goedkope waren steevast met een 'I hate duty free' weg stuurt, wil zelfs nog een stapje verder gaan. Hij stelt voor om na de gewone burger ook de BTW- vrije aankopen van Europese commissarissen en diplomaten af te schaffen. Werkgelegenheid Het afschaffen per 1 juli van be lastingvrije verkopen voor reizi gers binnen de Europese Unie zal niet zonder gevolgen blijven voor de werkgelegenheid in de tax-free sector. De tax-free winkels op Schiphol zijn in totaal (inclusief magazijn- en kantoorpersoneel) goed voor ongeveer 1.200 banen. Vorig jaar boekten deze winkels op de nationale luchthaven teza men een omzet van 725 miljoen gulden. Die cijfers omvatten ook de tax-free BV van de KIM. Deze tak beheert de belastingvrije drank- en tabaksverkoop op de luchthaven en in de vliegtuigen. Woordvoerster M. de Bie van de luchthaven Schiphol kon gisteren nog niet zeggen wat de gevolgen van het besluit van Europese re geringsleiders zullen zijn. KLM- zegsman P. Welliiüner het weten dat de maatregel bij de lucht vaartmaatschappij ongeveer 45 volledige arbeidsplaatsen kost. In totaal zijn momenteel bij de KLM zo'n 200 arbeidsplaatsen met de belastingvrije verkoop gemoeid. Rotterdam Het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf E.P, Stevedo ring (EPS) neemt in de Sint Lau- renshaven in de Botlek een nieu we terminal in gebruik. Het be- drijf gaat daar droge bulkladin- gen overslaan, zoals glas en mine ralen. De huidige vestiging aan de Madroelhaven vervalt voor een groot deel, omdat daar de tweede Beneluxtunel wordt aangelegd. Deze locatie blijft wel bij het be drijf in gebruik. E.P. Stevedoring verwacht op de terminal in de Laurenshaven 350.000 ton per jaar over te slaan en denkt daar op langere termijn 100.000 ton aan toe te kunnen voe gen. Naast bulklading behandelt) het bedrijf ook veel projectlading. J In totaal behandelt EPS ongeveer 1,5 miljoen ton per jaar in de Rot- j terdamse haven. Driekwart van t de lading wordt op boeien in de haven met vier drijvende kranen i overgeslagen. Onlangs heeft het bedrfif bjj Nelcon een vijfde kraan besteld, met een hefvermogen van dertig ton. Het stuwadoorsbedrijf is een dochter van familiebedrijf E.P. Shipping and Trading, dat ook een cargadoorsafdeling heeft en over negen eigen zeeschepen be- schikt Eind dit jaar komt er een nieuw schip bij van 3.800 ton. Rotterdam Het Finse concern Kemira sluit de kunstmestfabriek in Pemis. Daarbij gaan naar schatting zestig arbeidsplaatsen verloren. Kemira zegt dat ge dwongen ontslagen niet zyn uit gesloten. Ook over de positie van de fosforzuurfabriek bestaat nog onduidelijkheid, Kemira moet tientallen miljoenen guldens in vesteren om een nieuwe vergun ning te krygen en het is niet dui delijk of dat bedrag er komt. Als reden voor de sluiting van de kunstmestfabriek noemt Kemira de slechte markt voor dit product. Er is in Europa te veel productie capaciteit en daardoor zijn er te veel voorraden. Bovendien zijn de productiekosten van de fabriek in Pemis volgens het bedrijf te hoog. Op het Kemira-complex in Pemis werken ongeveer 185 mensen. De directie verwacht een 'flink aan tal' personeelsleden binnen het bedrijf te kunnen herplaatsen. Ook heeft Kemira nog een andere fabriek in de omgeving. Daar kunnen volgens de directie ook boventallige personeelsleden worden geplaatst Het bedrijf wil i maandag gaan onderhandelen met de vakbonden. Behalve de kunstmestfabriek sluiten ook de productiebedrijven voor salpeter zuur en ammoniumnitraat. Rotterdam Door een fout by de vervaardiging van onze krant zyn gisteren in het interview met Shell-directeur De Koning een aantal correcties op een eerste concept niet doorgevoerd. Daar door zijn enkele uitspraken onge nuanceerd in de krant gekomen. De redactie van het Rotterdams Dagblad betreurt dit. In de passage over de wens van de werknemers om in dienst van Shell te kunnen blyven had in plaats van 'Handreikingen zijn niet te verwachten' moeten staan 'Garanties zyn.niét te verwach ten'. En waar over de verkoop van de chemiefabrieken stond 'De ramp is echter niet groot', moest staan'De ramp hoeft niet groot te j zyn'. Verder is een-aantal zaken i aangaande enkele fabrieken en processen niet geheel correct weergegeven. door Scott Adams AIS JE m WILT REDDEN M DE COMPUTERBUSfNESSMOET JE HET 'POS8ERT 2000' BESTUftftfGSSYSTËEM IV JE TOTAALPAKKET OPNEMEN. ANDERS BEN JE DE LAATSTE DIE MUN NIEUWE PRODUCTEN ONTVANGT ALS fK EENMAAL DE MARKT DOMINEER. JE DOET ME AAN IEMAND DENKEN... TIE DE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7