13, m Ingrijpende maatregelen Groenoord m Oproep tot boycot Stadsdebat in ondernemersblad mm:; Renovatie-spreekuur in lunchroom van Hoogstraat Rotterdams Dagblad Inhaalronde eerder dan startsein ,\lE Invalide geraakt op zebrapad Vechtpartij op Onneslaan Inbraak in boekhandel Try out politie met manifestatie V- *v Elf flats slopen, twee krijgen extra verdieping en vier worden grondig verbeterd De wijk en zijn bewoners Toedracht van moord op Vlaardinger onduidelijk 6 weken voor /J9 Cateringservice Hetttiy HceZCtl He tl tl y Heezen Cateringservice Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 8 juni 1999 DoorEefje Oomen Vlaardingen— In de nieuwste edi tie van het IKVNieuws, hetJeden- blad van de Industriële Knng Vlaardingen, wordt fel uitgehaald naar de organisatie van het Stads debat Eén van de IKV-ondeme- mers stelt zelfs dat het Vlaardmg- se bedrijfsleven het gemeentelijk debat moet boycotten. „IKV, doe NIE7T mee," staat er met een uit roepteken achter het artikel. De anonieme auteur van het vin nige stuk hekelt onder meer de weinig concrete vragen, die de ge meente de bewoners voorlegt over Vlaardingen in het jaar 2020. Het debat had meer gestuurd moeten worden, door bijvoorbeeld een aantal alternatieve toekomstplan nen aan de bevolking voor te leg gen, is de conclusie. Wie algeme ne vragen stelt, 'is gedoemd nul op het rekest te krijgen'. Ook de tijdsplanning kent in het artikel geen genade. 'Van de gek ke' noemt de schnjver het dat Vlaardingen de zomerperiode heeft uitgekozen voor de discus sie. Juist in die maanden immers verlaten veel Vlaardmgers de stad voor een verblijf op de camping of m een zomerhuisje. De kntiek over de gekozen periode wordt ge dragen door het hele IKV, blijkt elders in het blad. De auteur van het schotschrift vermoedt zelfs dat er opzet in het spel is, bij de keuze voor de stille vakantieperiode. Zo zou de in spraak tot een minimum beperkt worden en kunnen ambtenaren achteraf toch zeggen dat de Vlaar dmgers hun 'kans hebben gehad *bij het Stadsdebat'. Een tweetal redenen zijn er voor de irritatie van de Vlaardingse on dernemers, blijkt elders in het blad, Zo is het slecht gevallen dat het verzoek om een aparte Stads debat-bijeenkomst voor het be drijfsleven is afgewezen. Het IKV vindt dat b en w zo'n besloten ver- Maassluis Een 33-jarige Maas- sluizer heeft gisteren op een ze brapad van de Westlandseweg een 78-jarige vrouw in een invali- dekar aangereden. De man zag de vrouw te laat. Het slachtoffer is met onbekend letsel naar het Holyziekenhuis gebracht Schiedam Een 27-jarige Schie dammer is gisteravond gewond geraakt bij een vechtpartij niet een 29-jarige plaatsgenoot op de Professor Kamerlingh Onne- riaan, Toen de politie arriveerde, had het tweetal zich inmiddels in een woning teruggetrokken. Het 27-jarige slachtoffer is met ver wondingen aan zijn hoofd en een been in het ziekenhuis opgeno men. De man, die de rake klappen uitdeelde, is gearresteerd. Schiedam In de nacht van zon dag op maandag is ingebroken bij een boekhandel aan de Hoog straat. Een van de medewerkers ontdekte gisterochtend dat de deur geforceerd was. Een nog on bekendbedrag is ontvreemd. Schiedam Politiewagens, leger voertuigen, brandweerauto's, een helikopter, ME'ers, de mare chaussee, douane, de landmacht, de technische recherche. De Schiedamse politie zet man en macht in om komende woensdag voor alle scholen uit Schiedam een grote manifestatie op poten te zetten. Plaats van handeling is het sportcomplex van voetbalver eniging SWSMC in sportpark Harga. Ruim zevenhonderd leerlingen worden er verwacht op de ochtend vol attracties en demonstraties. De manifestatie wordt geopend door Hank, bekend van TV Rijn mond. gadermg had moeten beleggen. De gemeente heeft de onderne mers ook tegen de haren ingestre ken doorhetpubkciteitsmatenaal voor het Stadsdebat uit te beste den aan bureau's buiten de stad. Het felle artikel, waarin onderne mers worden opgeroepen niet aan het Stadsdebat deel te nemen, is ondergebracht in de column 'Ha- ringkoppig'. Een rubnek, waarin Vlaardingse ondernemers ano niem kntiek mogen spuien, zo legt eindredacteur van het IKV- blad Jos Noordhuizen uit. „Veel bedrijven hebben een goede rela tie met de plaatselijke overheid. Die samenwerking willen ze ui teraard met schaden. Daarom krijgen ze de mogelijkheid een stuk te schnjven, waar ze hun handtekening niet onder hoeven zetten." Hij benadrukt dat de rubnek vaak wordt gevuld door invloedrijke Vlaardmgers. „Wie denkt, dat het altijd een querulante kleine on dernemer is, heeft het mis. Het zijn vaak directeur-eigenaren van grote bedrijven." Hoewel de Schiedamse avondvierdaagse pas van daag van start gaat, waren er gisteravond ai wande laars op pad In de Branders- stad. Ze liepen de inhaal ronde omdat ze op een van de komende vier avonden verhinderd zijn. En voorwaarde voor het ver krijgen van het felbegeerde 'avondvierdaagsekruis' is dat er vier avonden wordt gewandeld door de Schie damse wijken. En dus trot seerden vele mensen gister avond de stortbuien. Vanavond Is de officiële start van het sportieve eve nement WJ korfbalclub Har- ga tegenover sporthal Mar griet. Foto Roel Dijkstra Door Edwin Cornell sse Schiedam Elf flatgebouwen en drie blokken met ouderen woningen en winkels m de Schiedamse wijk Groenoord staan op de nominatie om gesloopt te worden, zodat er ruimte komt voor duurdere koopwoningen, appartementen en maisonnet tes. Twee flatgebouwen worden ingrijpend verbeterd en van een extra verdieping voorzien en vier flatgebouwen worden drastisch verbeterd en voorzien van meer wooncomfort en technische voorzieningen. Verder is hettdë bedoeling dat de woningen in negen gebouwen worden verkocht. Dit zijn in hoofdlijnen de maatregelen die de gemeente en Woonplus Schiedam in gedachten hebben voor de wijk Groenoord. voor Groenoord, veel ingrijpender zijn dan tot nu toe werd veronder steld. Er moet volgens de ontwikke lingsvisie drastisch worden inge grepen in de Schiedamse wyk tussen rijksweg A 20, de Chur- chillweg, de Brederoweg en het zandlichaam van het A4-tracé. Als dit wordt nagelaten, gaat Groenoord het sterk verpauperde en sociaal zwakke Nieuwland ach terna. De twee partijen hebben deze week de concept-wijkontwikke lingsvisie voor Groenoord naar buiten gebracht. Delen van dit plan zijn eerder al naar buiten ge komen en veroorzaakten veel on rust in de wijk. Tot nu toe leek er echter nog sprake te zijn van de sloop van vier flats. Maar nu het volledige plan op tafel is gelegd door Woonplus Schiedam en de gemeente blijkt dat de maatrege len, die men in gedachten heeft Groenoord is nu nog een wijk waai veel mensen met plezier wo nen. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de gemiddelde woonduur, zo'n elf jaar. Alleen in de wijk Kethel is men meer honkvast. Maar de wijk, die in het midden van de ja ren zestig voornamelijk is volge bouwd met huurwoningen, ver toont ernstige tekenen van verval. Zo voldoet een deel van de Gatwo ningen niet meer aan de eisen van deze tijd. Ook is de vraag naar portiek- en galerywoningen - het merendeel van de woningen in Groenoord valt hieronder- sterk afgenomen waardoor het steeds moeilijker wordt om de flats te verhuren. Door het wegblijven van nieuwe huurders en het weg trekken van de huidige wijkbewo ners krijgt Groenoord te maken met leegstand en afbraak van voorzieningen die gelijke tred houden met de leegloop van de wijk. Deze ontwikkelingen ma ken het volgens gemeente en Woonplus noodzakelijk om nu drastisch het mes in de wijk te zet ten, zodat het relatief goede ima go behouden blijft en Groenoord ook in de volgende eeuw een wijk blijft waar men graag woont. Groenoord-Midden Het gebied dat het meest ingrij pend onder handen wordt geno men, is Groenoord-Midden. In dit het gebied tussen de Churchill- weg, Laan van BoTEs, Van Beet- hovenlaan en de Vivaldilaan is het de bedoeling dat er tien flats wor den gesloopt, twee ingrijpend ver bouwd en van een extra verdie ping voorzien (optoppen), vier in grijpend gerenoveerd en aange past voor ouderen en in vijf ge bouwen worden de woningen te koop aangeboden aan de zittende huurders en vervolgens aan ande re geïnteresseerden. Verder moet de Jozef Oreliosmgel een park met speelplekken worden dat 'over' de Van Beethovenlaan doorloopt naar het westen, rich ting de Z-flats bij het zandlichaam voorhetA4-tracé. De sloopkogel wil men ook inzet ten langs de Laan van Bol'Es. Hier staan drie blokjes met wo ningen boven winkels met daar achter bejaardenwoningen in twee lagen. De seniorenwoningen zijn echter klein en de winkel ruimte ligt verspreid en is moei lijk te verhuren. Sloop en de bouw van (koop)patiowoningen en mai sonnettes is daarom de beste op tie, staat in de concept-wjjkont- wikkelingsvisie. Verder zou er in dit gebied ook een nieuw-buurt winkelcentrum moeten verrijzen van zo'n 1500 vierkante meter. Als voorwaarde geldt dan wel dat buurtwinkelcentrum De Ketel verdwijnt omdat er in de wijk naast het hoofdwinkelcentrum Hof van Spaland maar plek is voor één buurtwinkelcentrum. De concept-ontwikkelingsvisie voor Groenoord is nu voor reac ties en aan- en opmerkingen naar de wijkbewoners en de politiek gestuurd. De commissie stadsver nieuwing en volkshuisvesting zal het rapport volgende week woens dagavond bespreken. Schiedam De aannemer van de renovatie van de Hoogstraat en de gemeente Schiedam gaan elke dinsdag spreekuur houden in de Delifrance m de Hoogstraat 52. Winkeliers, bewoners en publiek in de hoofówinkeistraat van Schiedam kunnen hier terecht vanaf 10.00 uur met hun vragen en opmerkingen. In de lunch room zijn ook de tekeningen van de inrichting van de straat te be kijken. Het spreekuur is ingesteld om de renovatie van de Hoog straat, waarvoor gisteren het startsein is gegeven, in goede ba nen te leiden. De aannemer en op zichter van de gemeente zullen de klachten en aanbevelingen op schrijven en zonodig actie onder nemen. Deze werkwijze is, tot te vredenheid van alle betrokkenen, in andere gemeenten al vaker toe gepast bij grote bouw- of renova tieprojecten. Graafmachines hebben gisteren ter hoogte van de Appelmarkt de klinkers uit de winkelstraat ge schept. Ook zijn de terassen en de muur bij de afrol met de Lange Achterweg al gesloopt. De komen de tijd zal de bestrating van de Hoogstraat meerdere keren open en dicht worden gegooid. Er zal dan een tijdelijke bestrating wor den aangebracht zodat de winke liers niet maandenlang een zand bak voor de deur hebben. De eer ste werkzaamheden, waarmee de komende weken aan de slag wordt gegaan, betreffen het ver vangen van kabels en riolering. Bij de start van de renovatie heeft de winkeliersvereniging meteen de kans gegrepen om een pleidooi te houden voor het rap installeren Vcüi hydjdUiiüuie paaltjes. De paaltjes die de winkeliersvereni ging voor ogen staan moeten het De werkzaamheden In de Hoogstraat zijn nu in volle gangen daar kan niemand omheen. Letterlijk, want een groot deel van de winkel straat is veranderd In een grote zandbak. Foto Roei Dijkstra winkelgebied in Schiedam-cen trum afsluiten voor het autover keer. Met een elektronisch pasje of een afstandsbediening kunnen de ondernemers en bewoners van de winkelstraat ontheffing krij gen, Kei 15 Vulgelia de WinkelielV vereniging een goede maatregel om ongewenst verkeer weg te houden uit de Hoogstraat. Het gaat om vrachtwagens van expe ditiebedrijven maar ook om per sonenwagens die, voonamelijk in de avonduren, de winkelstraat ge bruiken als alternatief voor het ttrmiLlmltgaCüi.uit iii de LK.lu.e- damse binnenstad. De winkeliers vrezen dat het vrachtverkeer de gerenoveerde straat m korte tijd m pum rijdt. De winkeliersvereniging Hoog straat weet ook al waar het geld voor de paaltjes vandaan moet ko men. Het bedrag dat is bestemd vuui liet vciuieueu Van de over steekplaats aan het Broersvest, ruim twee ton, zou daarvoor ge bruikt kunnen worden. De winke liersvereniging vindt dat ar ge ruild moet worden en dat de paal tjes prioriteit moeten krijgen bo ven de oversteekplaats. Vooral omdat de gehele Broersvest in de nabije toekomst loeh op de schop gaat m verband met de aanleg van Tramplus. Groenoord heeft eeu vrij eenzij dige woningvoorraad. Galerij flats van vier, acht en dertien la gen domineren het uiterlijk van de wijk. In Groenoord Zuid staan ook portiekflats. Slechts op enkele plekken in de wijk ko men eengeiins- en begane grondwoningen voor. Bij elkaar zijn dit er 309 op de 4714 wonin gen in de wijk. De woningvoorraad bestaat voor het grootste deel uit drie en vierkamerappartementen en een beperkt aantal twee- envijf- kamerwoningett De gemiddelde woningoppervlakte ligt rond de 80 vierkante meter, maar de helft van de portiekwoningen Is zo'n tien vierkante meter klei ner. Van de woningen in Groenoord is 73 procent (Schiedam: 45 pro cent) eigendom van sociale ver huurders. Tot de categorie koop woningen behoort slechts vier procent De huren liggen tussen de 660 en 900 gulden. De bevolking van de wijk is de laatste jaren fors gedaald. In 1972 woonden er kort na de bouw van de wijk 13.660mensen. Begin dit jaar waren dat er nog maar 9271, terwijl het woning aanbod zelfs nog iets toenam van 4318 naar 4714. Over dezelf de jaren steeg het aandeel 65- plnssers in de wijk (van 6 naar 27 procent) en daalde het per centagejongeren (van 30 naar 13 procent). Ook de leeftijdsgroep 15 tot 49 jaar is behoorlijk ge daald; van 55 procent in 1972 naar 32 procent nu. Bij de welzijnsscore, een indica tie van de sociaal economische toestand, is Groenoord naar be neden geduikeld. Groenoord- Zuid en -Midden zijn gedaald, respectievelijk van de 23e naar 36e en van de 24e naar de 32e plek. De score voor Groenoord- Noord is gelijk gebleven. Sander Sonne mans Vlaardingen—„Een normale man. Ons is nooit iets bijzonders opge vallen aan hem. Hij ging elke och tend gewoon naar zijn werk, We hebben ook nooit vreemde figu ren gezien. Het enige is dat hij een teruggetrokken bestaan leid de. We groetten elkaar, meer niet De politie heeft ons gevraagd alles binnenskamers te houden, dus we mogen verder niets naar bui ten brengen. We kunnen verder ook niets zeggen omdat we ge woon niet meer weten van hem." De 42-jange Vlaardinger die vrij dagavond in zijn woning aan de Platanendreef werd vermoord, heeft vlak daarvoor ruzie gehad. Buren hoorden gestommel en dat hij woorden had met iemand en belden de politie. Eenmaal in de woning troffen agenten, het leven loze lichaam van de bewoner aan. De man bleek met diverse mes steken om het leven te zijn ge bracht. De angst bij sommige bewoners van de Platanendreef zit er be hoorlijk in. Als gevolg van het buurtonderzoek dat zaterdag door de recherche werd gehouden, zijn de bewoners van het stukje Plata nendreef in de Holywijk op de hoogte van wat zich in de woning aan het eind van de straat heeft afgespeeld. Slechts een enkeling zegt niet te weten om wie het gaat. „Ik hoorde dat het iemand van een stukje verderop in de straat was, maar nu de recherche af en aan rijdt, weet ik wel dat het de man van de laatste woning moet zijn geweest die is vermoord. Waarom hij overhoop is gestoken, en dat heb ik weer van mijn bu ren, is mij een raadsel." Bij de buren van de vermoorde Vlaardinger komt de voordeur niet van het kettingslot als er wordt aangebeld. Op het moment dat een burgerwagen van de tech nische rechereche wordt gepar keerd, gaat de deur wat verder open. „Ja, geschrokken zijn we wel. Want je verwacht toch niet dat zoiets vlak naast je gebeurt." Volgens de omwonenden leidde de man een teruggetrokken be staan en had hij nauwelijks con tact met zijn buren. Velen zeggen niet te weten of hij alleenstaand was of dat hij een gezin had. Hoe wel een damesfiets en een kinder fietsje in de achteruin het idee geeft dat in de hoekwoning een gezin woont, leefde de Vlaardin ger er alleen. De achterom vanhet huis en de tuin maken een verval len indruk, een beeld dat wordt versterkt door welig tierend on kruid en kapotte tuinlampen. De gordijnen in de huiskamer zitten potdicht. De directe omgeving van de wo ning is zaterdag en zondag al on derzocht op eventuele sporen en ook gisteren ging het buurtonder zoek nog door. Vooralsnog is nog niets bekend over de toedracht van de steekpartij met dodelijk af loop. Met gegevens naar aanlei ding van de secue die op het li chaam is verricht, is de politie 2eer terughoudend. Ook over de persoonlijke omstandigheden van het slachtoffer worden geen mededelingen gedaan. m nanoen nroefaboniMme 5SsB5ii£?«aUr* «a®. ''.y'r»'lhm,,'J 'A's r - S V j' -1 -5 ï- 's <i'W jU -w~ 1 "Ir bfifflfsïng) J eeS envelop zónde,'postzegel nean - f- Rotterdams Dagblad, Afd.'Abonneeservice Antwoor<tmimmorJLS79,3000VBRotterdatn I Wij verzorgen al uw persoonlijke wensen voor ieder feest of party! Tijsjesdijk 63-65 3161 CW Rheon Telefoon 010-5019391/0653-504530 Wij verzorgen al uw persoonlijke wensen voor ieder feest of party!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1