Dode vrouw, verminkte gezichten en hondenbeten op politie-manifestatie Stem op....... -Stem af op Zorgeloos genieten van techno, club en jungle JA MiSSi rmÈM tflSl fllfpr Land van Oude Belofte Abonnee Service Houseparty voor verstandelijk gehandicapten in Vlaardingse Villa Musica S:Sr%rS tfïfWj uur ISI Hoek Loos medische-en «•I Tl E 0 *&*WS iili tH Rotterdams Dagblad Donderdag 10 juni 1999 In het Verzameld Raadsstuk (VR) nummer 283 uit het jaar 1975 stond een verwijzing naar: „Het wegvagen van Polderwetering en Polder vaart." De geschrokken Kethelaar bladerde naar de bedoelde paragraaf 4.1. en werd gerustgesteld. Hij las: „Het zou in deze tijd terecht tot een re volutie komen als de Polderwetering weid weggevaagd. Het is al be kend dat het behoud van de Poldervaart verzekerd is." VR nr. 283 was niet zomaar een raadsstuk. Het was de beleidsnota 1976 van de toen 29-jarige PvdA-wethouder Chris Zijdeveld Hy be hoorde tot de nieuwkomers in een fris college dat beleidsnota's ging maken: heldere stukken, waaraan je politici kon vastnagelen. In een toelichting op de beleidsnota zei Zijdeveld dat de Polderwetermg blijvend een groen lint moest vormen tussen de Schiedamse stads uitbreiding in Woudhoek/Spaland en de Oostabtspolder, waar de ge meente Rotterdam een bedrijventerrein plande (het tegenwoordige - bedrijventerrein Noord-West). Zijdeveld wilde dat er zuinig zou worden omgegaan met de hele om geving van Polderweg, Broekkade, Kerklaan, Joppelaan, Kerkweg en Groeneweg. Het college van burgemeester en wethouders kon zich vinden in de strekking van de beleidsnota, de gemeenteraad stelde het stuk vast en het is sindsdien uitgangspunt van beleid ge bleven. Toen een paar jaar geleden een bouwaanvraag binnenkwam voor een keet bij de eendenkooi, stond de politiek er dus afwijzend tegenover. Zelfs één opstelletje was uit den boze. Het Groenstruktuurplan Schiedam uit 1995 betekende geen herroe ping van de beleidsnota van Zijdeveld. Het was in feite een nadere uitwerking en, na twintig jaar, een bevestiging ervan. Er stond: „Door z'n ligging is de Polderwatering in potentie een ecologische en recreatieve verbinding tussen de Poldervaart en de Schie. De huidi ge bebouwing en aanwezige cultuurhistorische waarden verhinde ren een optimale ecologische ontwikkeling. Door beperkte aanpas singen aan de oevers en de aanleg van een boslint kunnen de kwali teit als nat lint echter sterk verbeterd worden." Hier lees je dus dat de huidige (bedrijfs)bebouwing de ecologie frus treert. Maar vorige week is een stel gemeenteraadsleden op excursie geweest naar de Polderweg - en op de gekste plekken ziet de opvolger van Zijdeveld ruimte voor woningbouw. Echter, volgens de groen structuur van die zelfde opvolger van Zijdeveld verhindert bebou wing de betekenis van deze groenblauwe slinger door Kelhel. Daar zit kortom een wethouder op twee gedachten te hinken. En tegelijk presenteert het college van b en w een Stadsvisie 2010, waarin staat dat de gemeente geen sterren van de hemel wü spelen, maar eerst eens oude beloften wil nakomen om vertrouwen bij de be volking terug te winnen. Welnu, de beleidsnota 1976 vanZjjdeveld Is zo'n oude belofte. De rustieke Polderweg vraagt niet om steen, maar om planten. Nog een oude belofte. Het was in 1975 „al bekend dat het behoud van de Poldervaart verzekerd is." Ook dat inzicht is nooit bijgesteld, wel dieper ontwikkeld. Het Groenstruktuurplan, door de opvolger van Zijdeveld „met enige trots" ingeleid, meldt dat de waarde van dePol- dervaart als ruimtelijke ruggegraat pas optimaal is als ze haar oude beloop terugkrijgt De 'ontdemping1 moet in fases geschieden. Het richt op de Poldervaart moet verbeteren, staat er, en niet door er flats of parkeergarages of ziekenhuizen langs te bouwen, want, staat er vervolgens, beschadigingen moeten worden voorkomen. Eén duide lijke verbetering zal volgens het Groenstruktuurplan een aanpassing zijn van het viaduct bij Bijdorp om de barrièrewerking van rijksweg 20 te verminderen. Heldere taal. Waar het plan heel specifiek ingaat pp de aanwezigheid van een viaduct is het natuurlijk absurd als er met geen woord wordt gesproken van een nieuwe barrière, te weten de brug tussen de Har- galaan en de beoogde ziekenhuislocatie, eehbrug waarvoor sommige verknipte politici thans pleiten. Er was in 1995 helemaal geen sprake van een nieuwe brug.\Hetitoont eens te meer aan dat over de ver- keerseonsequenties vairde locatiekeuze niet is nagedacht ondanks dat de riekenhuisk)catie"Wgenfl&md al vast stond. Als de gemeenteraad oude beloftes wil nakomen, moet er een andere plek komen voor hetriekenhuis. KOR KEGEL Donderdag 10 juni SCHIEDAM Podium Café, Lange Haven 28. Kees van Kragten- sessie, 21.30u. Wijkcentrum De Stuurhut, Nijhof- plein 21. Inloopavond Dyslexie, 20.0ÜU. Openbare Basisschool De Troubadour, Bachplein 578. Inloop avond "Wonen', 19.3O-20.39u. ROTTERDAM De Doelen Jurriaanse zaal 2D,15 Vermaarde piano trio's. De Vlerk 21.30 Hi-Dramatic, Muziekhandel Joh. de Heer 19.00 Quatre-Mainsgroep Rotterdam. Vrijdag 11 juni SCHIEDAM Podium Café, Lange Haven 28. Vrijdagavond-ed's, 21.30u. KNNV De Boshoek, Bospad 3. Lezing over Nederlandse reptielen en amfibieën, 2ö.ööu. Het Gebouw, Broersveld 142. Koffie-inloop met ge meenteraadsleden E. Fluiter-Kuyvenhoven en C. Raaphorst-De Groot, 1Ü.GÖ-I2.00u. VLAARDINGEN Recreatiezaal bejaardencentrum Drieënhuysen, vertoning historische film uit 1938,14.30-16.00 uur. Kamerling Onnestraat 95, inleveren pakketten voor Polen, 19,00 tot 21.00 uur. MAASSLUIS Ontmoetingscentrum Koningshof, uitreiken ver- keersdiploma's aan leerlingen basisschool Bioscopen T/mwo.l6juni. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Forces from nature' (al) dag. 13.10-16- 18.40-21.30. Cin.2: 'Message in a bottle' (12) dag. 12.20-21.20. 'Lolita' (16) dag. 15.20-18.20. Cin.3: 'En trapment' 16) dag. 12,30-18.50-21.30, do.vrjna.di. ook 15.30. Cin.4: 'Hurly Burly' (16) dag. 13-15.50-18.40- 21.30. Cul5: 'La vita bella' (al) dag. 12.40-21.20. 'Sha kespeare in love' (16) dag. 15.40-18.40. Imax Theater: 'Extreme' (al) dag. (beh.do.) 14-16- 19.30, do. 19.30 Africa's Elephant Kingdom (al) dag. (beh.do.) 15, vr.ma.di. ook 18.30, za.zo. ook 12. Wha les' (al) dag. (beh.do.) 13, vr.ma.di. ook 17.30, za.zo. ook 11. 'Saving private Ryan' (16) vr.za. 20.30. 'The Horse Wisperer' (12) dag. (beh.vr.) 20.30. Venster 1: 'A vendre' (16) dag. (beh.ma.) 19.30-22, di. niet om 22. 'Brown's requiem' (16) vr. 15.30. Sneak preview 16) di. 22. Ven.2: 'Leaf on a pillow' (16) do.vr- .za. 20. 'La vie rêvée des anges' (16) do. t/m zo. 21.45. Moviezone: 'Alife.less ordinary' (16) vr.15.30. 'Adieu Forain' (16) zo. 19.30. Cinema 2000: 'Fitzcarraldo' (16) di.wo. 19.30. Ven.3: "Vaarwel Pavel'(16) dag. (beh.ma.) 20. 'My name is Joe' (16) dag. (beh.ma.) 22, Ven.4: 'Journey to the sun' (16) dag. (beh.ma.) 19.30. 'Festen' 1 Ha 0, (beh.ma.) 22. Lumlèreir^rus"a6) dag. 12.45-15.30-18.30-21.15. Lum. 2: 'She's all that' (al) dag. 13.30-16-19-21.30. Lum.3: 'Arlington road' (16) dag. 15.45-18.30-21.15, do.vr.ma.di. ook 12.30. Lum. 4: 'Rush hour' (16) dag. 16.15-19. 'I still know what you did last summer' (16) dag. 13.30-21.30. SCHIEDAM Filmhuis: 'The horsewisperer' do.vr., 'Die Salzman- ner von Tibet' za. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Martëtte Oisthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Overdo Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Sander Sonnemans Schiedam Een vermoorde vrouw, hevig bloedend uit haar mond en de schroevendraaier waarmee ze om hei leven is gehol pen nog in 'haar lichaam. Het was gistermiddag een niet alledaags tafereel nabij de hoekvlag op het hoofdveld van de voetbalvereni ging SWSMC. Nee, het was niet de kantinejuffrouw die om zeep was gebracht en van een misdrijf was al helemaal geen sprake. Het betrof slechts een etalagepop om het werk van de technische re cherche van de politie exact na te bootsen. Op een voetbalveld? Ja, en dat was niet het enige. Politie agenten, ME'ers, lieden van de landmacht, brandweermannen; ze liepen af en aan op Harga. En met succes. Want de eerste mani festatie van de Schiedamse politie voor scholieren van het basison derwijs werd.een doorslaand suc ces. Werd het gisterochtend nog een try-out genoemd, na afloop kon al worden vastgesteld dat het proefproject was aangeslagen, „Volgend jaar weer," reageerde Ad Willemen, één van de organi satoren. „We hebben zo veel en thousiasme gezien bij de deelne mende instanties én de scholie ren. Ja, volgend jaar gaan v/e dit weer doen." Zo groot als het enthousiasme was bij de bezoekers, zo angstig bleken de mensen van de groen voorziening van de gemeente voor de staat van de voetbalvel den waarin ze na de manifestatie zouden worden achtergelaten. Dinsdagavond, toen de Koninklij ke Landmacht haar kamp wilde opslaan en met een vrachtwagen over een van de velden reed, sloeg al gelijk de vlam in de pan. Zware voertuigen op de groene tep- tijtjes? Nee, daar waren de mannen van het veldenon- derhoud niet over ingelicht De boel werd gesust en gis teren reden zelfs op het hoofdveld de nodige politie-auto's. Overi gens zonder schade aan te rich ten. Zo voorzichtig ging het wel. Puzzeltocht De manifestatie, op poten gezet naar een jdee van de Schiedamse agent Ronald Jonkman, hield de dit jaar afzwaaiende leerlingen van het basisonderwijs de hele Het klapstuk van de manifestatie wasde demonstratie met politle-honden, maar ook de opening mocht er zijn. Op de middenstip van het veld landde een helikopter van de politie. Net als de vele andere voertuigen trok de heil veel bekijks. Foto Roet Dijkstra morgen bezig. Met een vragenfor mulier in de hand moesten ze alle informatie-stands en onderdelen langs om vooral ook wijzer te wor den van de aanwezigheid van dienstverlenende instellingen. „De doe-activiteiten staan toch wel in de belangstelling," legt Ad Willemen uit. „Daarom hebben we een soort puzzeltocht in elkaar gezet, zodat de scholieren aan de hand van de opdrachten gedwon gen worden langs allerlei onder delen te gaan. En daar moeten ze echt opletten, willen ze de juiste antwoorden kunnen geven." „Ik vind het best interessant hoor, maar op zo'n motor zitten vind ik veel toffer," zegt een blonde knul die net van een motor met bran dend zwaailicht is gestept. „Ja, in de tank ben ik ook geweest Ik ge loof dat ik het in de oorlog best eng zou vinden om daar in te zit ten." Even later loopt dezelfde jongen met een gapend wond in zijn rechterwang. Er komt etter en bloed uit. „laten doen bij de hospitaaltent van het leger," zegt hij. „Die nep-verwondingen," legt een woordvoerder van de Konink lijke Landmacht uit, „worden ge bruikt voor de demonstraties met gewonde mensen. Ze worden hier behandeld," wijst hij in de volle dig uitgeruste eerste hulppost achter een groot camouflagenet. De kinderen stonden in rijen toen ze hoorden dat ze zich hier kon den laten schminken." Over enthousiasme had de politie niet te klagen. Zelfs nieuwsgieri ge voorbijgangers liepen rond om M "Ld ■fiiMHHHni Eerst waren er <fe gebrulkeifjko posters voor Europese verklaringen, Lang hingen de politieke boodschappen er echter niet; daar op de borden aan de Burgemeester Knappertlaan In Schiedam. Radio 538 ging er rigoureus overheen. Niks stemmenl Af stemmen! En dan het liefst op Radio 538. De commerciële zender heeft een zeer op vallende manier gekozen om meer luiste raars te trekken. In het hele land heeft Ra dio 538 zijn affiches geplakt over die van de politieke partgftL. Het Weef In Schiedam echter niet beperkt tot de BJCLaan. Ook aan de Van Haareniaan In de w|Jk Nleuw- land plakte 538 er listig op los. Foto Roei te zien wat er allemaal te beleven viel. En dat was veel. Heel veel Er kou een kijkje worden genomen in een hospitaaltent van de Ko ninklijke Landmacht, het Rode Kruis en de EHBO waren er met een stand en achter de tribune konden de heldhaftige scholieren zich uitleven op een klimwand. Langs het hoofdveld trokken de brandweer, rivier- en verkeerspo litie en de waterwerper van de ME veel bekijks, Gastheer SWSMC had ook nog wat profijt van het gespuit met water nadat scholie ren het ME-voertuig hadden be kogeld met aardappelen, want de reclameborden kregen zodoende een gratis schoonmaakbeurt. De GGD was gisteren de grote afwe zige. Wegens gebrek aan perso neel moest de medische dienst verstek laten gaan. De demonstraties van de bereden brigade en met de politie-honden trokken de meeste aandacht. Hét laatstgenoemde onderdeel vorm de het sluitstuk van de manifesta tie waarbij alle leerlingen voor een volgepakte tribune zorgden. „Dit is echt het leukste,".reageer de de 11-jarige Michael. „Moet je kijken hoe die hond die vent in rijn reet bijt. Het is maar goed dat 'ie zo'n speciaal pak aan heeft, an ders had die man geen billen meer overgehouden." Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Gaan ze in een 'reguliere' disco uit, dan worden verstandelijk ge handicapten niet altijd vriende lijk bejegend. Pesterijtjes, onbe grip; niet alle discogangers stel len rich even aardig op. VUla Mu sica biedt verstandelijk gehandi capten morgenavond de gelegen heid om zich eens ongestoord te kannen uitleven op housemu ziek. „Het moet echt een avondje voor henzelf worden," zegt Arlet- te van Eerdewijk namens de or ganisatie van-het bijzondere housefeest. Door Jan-Willem van de Wal Vlaardingen Een stroboscoop versterkt de trance, waarin de houseliethebber verkeert door de meeslepende ritmes en betove rende toontjes. Of, wellicht, door diverse genotsmiddelen. De feest gangers, die aanstaande vrijdag avond in Villa Musica tijdens 'Flo wer Dance' uit hun dak gaan, kun nen het gerust af zonder razend snel flikkerlicht en geestverrui mende goedjes. Alleen al de gedachte aan een uit stapje maakt verstandelijk gehan dicapten al grenzeloos enthousi ast, weet Arlette van Eerdewijk, mede-organisator van de house party voor verstandelijk gehandi capten. „Dus je kan je voorstellen hoe uitbundig ze zijn als ze een maal op de dansvloer staan," lacht ze. Een stroboscoop, legt Van Eerde wijk uit. vergroot de kans op epi leptische aanvallen. „Een flink aantal verstandelijk gehandicap ten lijdt aan epilepsie. Dat deel heeft tijdens een 'normale' house party dus een probleem. Want op bijna alle feesten wordt een stro boscoop gebruikt" Het duizelingwekkende geflits geldt niet als het enige probleem waar verstandelijk gehandicap ten tegenaan lopen, als ze een dis cotheek of grote zaal binnenstap pen. Integreren is moeilijk voor. ze, constateren Van Eerdewijk en andere maatschappelijk werkers. De studente culturele en maat schappelijke vorming aan de Ho geschool van Rotterdam wijt dat vooral aan de leeftijd van het hou- sepubliek. Van Eerdewijk, die een stage volgt bij het Steunpunt Vrije Tijd, Vorming en Gehandicaptensport (VTV) van de Sociaal Pedagogi sche Dienst Zuid-Holland Zuid: „Houseparty's worden vaak be zocht door jonge mensen die zich zo stoer mogelijk willen gedragen. Als ze mensen ontdekken die er anders uitzien en anders dansen dan zijzelf, reageren zij geregeld niet leuk. Verstandelijk gehandi capten worden meer dan eens ge pest. Dat is niet prettig voor ze, juist omdat ze zo enorm toeleven naar een uitstapje." Arlette van Eerdewijk geeft toe dat ze ook liever zou zien dat alle mensen met elkaar zouden kun nen feesten en housen. De dage lijkse praktijk leert dat dat dik wijls niet mogelijk is, stelt de Rot terdamse. „Iedereen, en zeker een verstandelijk gehandicapte, gaat meestal liever uit met de ei gen vrienden en bekenden. Dat geeft een bepaald gevoel van vei ligheid. Van geborgenheid. Juist dat aspect is belangrijk voor ver standelijk gehandicapten," Vandaar dat Van Eerdewijk en collega-studenten van het VTV het initiatief hebben genomen een houseparty te organiseren, vaar verstandelijk gehandicap ten zorgeloos kunnen genieten van moderne dansmuziek. Als iets unieks geldt de houseparty niet. „In Arnhem is al eerder iets dergelijks georganiseerd", be kent Van Eerdewijk. De houseparty is exclusief voor verstandelijk gehandicapten. Van Eerdewijk; „Mower Dance moet echt een avondje voor henzelf worden. Uiteraard mogen begelei ders, familie en vrienden wél meekomen. Wie weet kunnen we ooit iets dergelijks organiseren voor alle mensen." Toegankelijker Hoewel een deel van hen van house houdt, zijn er vanzelfspre kend ook vele verstandelijk ge handicapten die liever andere muziek horen. Om het evenement 'een beetje toegankelijker' te ma ken, zal de bezoeker niet worden geconfronteerd met keiharde gab- berhouse. „De dj's draaien ver schillende stijlen," stelt Van Eer dewijk eventuele twijfelaars ge rust. De organisatie heeft een paar ge renommeerde platendraaiers we ten te strikken voor de housepar ty. Dj Anthony komt vanuit zijn woonplaats Antwerpen naar Vlaardingen. De Rotterdamse dj Mack, die regelmatig de muziek verzorgt in De Vlerk en Nïgftt- town, en diens vakgenoot Jaceo zullen het gezelschap verwennen met nu eens meüowdan weer club en techno. Ook de chaotische, energieke klanken van jungle dwingen het publiek vrijdag avond niet louter muurbloempjes te zijn. Het publiek heeft hoogstpersoon lijk zorg gedragen voor het decor van Villa Musica. Verstandelijk gehandicapte kunstenaars heb ben hun creativiteit kunnen losla ten op de zaal. Het publiek kan vrijdag in de dansruimte diverse kunstwerken bewonderen. In de zaal kunnen ten hoogste zeshonderd mensen terecht. Van Eerdewijk verwacht niet dat het zó druk zal worden aan de Konin gin Wilhelminahaven. Er zijn vijf tienhonderd uitnodigingen ver stuurd. Tot nu toe hebben slechts zestig mensen toegezegd naar de houseparty te komen. Toch is dat geringe aantal meer dan genoeg om het feest te laten doorgaan, al dus Van Eerdwijk. „Vanuit Dor drecht zelfs komt een aantal feest gangers speciaal met een touring car naar Villa Musica," Het doet Arlette van Eerdewijk goed dat ze dit project mag bege leiden. „Een mooie opdracht voor m'n stege," reageert ze enthousi ast „Als organisatoren hopen we dat ons initiatief in de smaak valt bij de bezoekers. Laat ze maar ge nieten morgenavond." Meneer Dance tuordt gehouden in de Vlaardingse Villa Musica aan de Koningin Wilhelminahauen- Noordzijde 33b. Het evenement be gint om 20.00 uur. Rond 23.30 uur legt de dj de laatste plaat op de draaita/ei.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3