6 Europa laat de kiezer kout i Groenlinks wint, SP voor het eerst naar Brussel Vredesmacht trekt Kosovo binnen Transporteurs dupe van blokkades België hRCtaet Digitaal Het netwerk' kan ook het dak op Cultuur Op Koers Op zoek naar het wonderbaarlijke Een zoon van de kruidenier kón niet in de koffie Vijf dia's vari Schafthuizen 'kinderporno' Abonnee Service ugK Spijkenisse onder 20 procent Hondenpoep aangepakt Alarm om nieuw computervirus Regio 9,10,11 Sport 12/13 •"Op v o s 15,17 -Barometer"Iff*JE mie 19,20 RTV21 D 22 Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-4004400 Vrijdag 11 juni 1999 Jaargang 9 Nummer 2519 nis Da nog 204 dagen tot Schiedam Justitie zal niet over gaan tot vervolging van beeldend kunstenaar Joop Schafthuizen. De gemeente Schiedam zal even min worden gedagvaard. Maar de officier van justitie vindt wel dat vijf a zes dia's uit Schafthuizens werk niet meer uitgeleend mogen worden door de Artoteek Schie dam, omdat ze kunnen worden aangemerkt als kinderporno. Zelfs het in bezit hebben van de dia's kan als strafbaar feit worden aangemerkt. Daarom heeft justi tie gevraagd of de gemeente Schiedam, eigenaar van de arto theek, in overleg wil treden met Schafthuizen over de bestem mingvan het werk. Gisteren heeft G. Kruijt, sectormanager cultuur, educatie en sport van de gemeen te, een afspraak gemaakt met de partner van Gerard Reve. Collages De dia's maken deel uit van enke le collages van in totaal 40 a 45 composities. Met de meeste wer ken is niets aan de hand, Schaft huizen wilde er begin jaren zeven tig mee laten zien wat de moge lijkheden zijn voor iemand met pedofiele verlangens. „Hoe je je op een bepaalde manier tevreden kunt stellen met een col lage aan de muur, ïk heb dit ge daan om soortgenoten op een es thetische manier te laten voldoen aan hun verlangens," zei Schaft huizen in het Rotterdams Dag blad van 4 september 1998. Hij gebruikte reproducties van fo to's uit blaadjes en tijdschriften. De dia's die volgens justitie als kinderporno kunnen worden aan gemerkt, laten jongens zien die met eikaars geslacht spelen en een meisje van tien dat haar jurk je oplicht, waardoor de poes te zien is. De politie nam de dia's vorig jaar in beslag na een klacht van een bezoekster van de Artoteek Schie dam, toen gevestigd op het Bach- plein. De gemeente heeft het werk van Schafthuizen ooit aan gekocht via de toen bestaande beeldende-kunstregeling (BKR). Het gold als kunst en niemand zag er pomo in. Door allerlei schandalen, met name de Dutroux-affaire, is het werk in een ander licht komen te staan. Justitie kijkt nu strenger aan te gen zulk werk, waar twintig jaar geleden geen interesse voor be stond, Bestemming Kruijt zegt met Schafthuizen ook te willen spreken over de bestem ming van het overige werk, dat zich in de Artoteek bevindt Jaar lijks schoont de artotheek het be stand en vooral nu de Artoteek verhuisd is naar een nieuw pand aan de 's-Graveiandseweg, dicht bij Schiedam-Centrum, is een kri tische selectie gaande. Aangezien het werk van Schafthuizen nog nooit is geleend, denkt Kruijt er aan om het werk een andere be stemming te geven. Schafthuizen is geestelijk eigenaar, de gemeen te is materieel eigenaar. Het is ge bruik dat af te stoten werk 'om niet' aan de geestelijk eigenaar wordt teruggegeven, zegt Kruijt Zie ook weerbericht op pagina 18 Opkomstpercentages iri Nederland JUNI Provinciale Staten Europees Parlement Tweede Kamer Gemeenteraad 70 73.3 58,7% 52A Rotterdam» Dagblwlartfi'BronEU/IntefVkSW Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Rotterdam De Nederlandse transportorgani- saties hebben de hulp ingeroepen van minister Netelenbos (Verkeer), Ze vragen de minister een beroep te doen op haar Belgische ambtge noot, om een einde te maken aan de vele grensblokkades door boze Belgische kippen houders. Gisteren waren de meeste grensover gangen tussen België en Frankrijk en Luxem burg opnieuw dicht. Kippenhouders willen zo voorkomen dat buitenlands kippenvlees hun dioxinebesmette producten vervangt De transporteurs zeggen door de blokkades grote schade te lijden bij het vervoer naar en van Frankrijk, Spanje en Portugal. „Dit is de zoveelste keer dat een nationaal pro bleem uitmondt in blokkadeacties en zodoen de wordt afgewenteld op buitenlandse bedrij ven," melden Transport en Logistiek Neder land en de verladersorganisatie EVQ in hun brief aan de minister. „Het feit dat EU-lidsta- ten een vrij verkeer van goederen en diensten dienen te garanderen, is ook hier van toepas sing, evenals bij eerdere blokkades in Frank rijk en Spanje." Het Productschap voor Diervoeders en het mi nisterie van Landbouw pogen intussen de schade van de dioxine-affaire in te dammen. Ze studeren op verbetering van de kwaliteit van veevoeder. Dit moet worden geregeld in een Kaderwet Diervoeder, waarvoor staatsse cretaris Faber (Landbouw) dit jaar nog een voorstel bij de Tweede Kamer zal indienen. De Europese Commissie studeert ook op aanvul lende eisen voor veevoer. Veevoerbedrijven hebben de laatste maanden Boze Belgische kippenhouders werpen blokkades op bij de Franse en Nederlandse grens. Nederlandse vervoerders worden daar de dupe van. FotoBenoitDoppagne/Reuters flinke kritiek gekregen wegens voortdurende vervuilingen. Vorig jaar was het kankerver wekkende dioxine ook aangetroffen in eilrus-, pulp voor dieren. Tevens vonden controleurs dit voorjaar enkele keren vermalen dierenbot- ten, die de gekkéküéienziêktc Kunnen over dragen. Een meerderheid van de Nederlandse bevol king (55,7 procent) vindt dat staatssecretaris Faber (Landbouw) had moeten aftreden omdat ze te laat actie heeft ondernomen in de kwestie van de gifkippen. Zo'n 35,8 procent vindt dat ze-mag blijven zitten. Dat blijkt uit een opinie peiling van het bureau Inter/View in opdracht van ANP en NOS onder ruiin 5100 mensen van 18 jaar of ouder. Zelfs bij haar achterban, de PvdA-stemmers, heeft de staatssecretaris het verbruid. Zo'n 56 procent van de mensen die vorig jaar bij de Tweede-Kamerverkiezingen op de PvdA stemden, vindt dat zij had moeten opstappen. Door Paul Koopman Brussel De internationale vre desmacht voor Kosovo (KFOR) trekt in de loop van vandaag vanuit Macedonië de Joegoslavi sche provincie Kosovo binnen. Het laatste obstakel voor de ont plooiing van de macht werd gis teravond in New York uit de weg geruimd: de VN-veiligheidsraad keurde een resolutie goed die het militair optreden een juridi sche basis verschaft China ont hield zich van stemming. Het groene licht van de NAVO-raad voor de vredesoperatie was ver volgens een formaliteit. Secretaris-generaal Javier Sola- na van de NAVO verwacht dat Britse paracommando's van daag al voet op Kosovaarse bo dem zetten. Hij gaf opperbevel hebber Wesley Clark rond kwart over drie gistermiddag opdracht de bombardementen op Joego slavische doelen te onderbre ken. Volgens Solana was op dat moment duidelijk dat Joegosla vische troepen in een noordelij ke sector van Kosovo begonnen waren aan een 'volledige terug trekking', De NAVO komt snel in actie, omdat men wil voorkomen dat het UQK-bevrijdingsleger het machtsvacuüm opvult dat ont staat door het vertrek van Joego slavische troepen. Volgens inter nationale akkoorden moet het U£K niet ontwapend, maar 'ge demilitariseerd' worden. Het ei- In Den Haag werd gisteren gedemonstreerd tegen de Europese Unie entegen de verkiezingen. De demonstratie, georganiseerd door de linkse actiegroep Eurodusnle, liep uit op een vechtpartij met de politie. Elf mensen werden opgepakt. Een agenten enkele demonstranten raakten lichtgewond Foto Phil Nljhuls/GPD viele bestuur van Kosovo komt onder leiding van een nog door de VN secretaris-generaal Koft Annan aan te wijzen 'hoge verte genwoordiger'. De NAVO voerde al sinds woens dagavond tien uur geen aanval len meer uit op doelen in Servië en Kosovo. De acties werden na 78 dagen 'de facto' afgeblazen, omdat de NAVO-generaal Mi chael Jackson rond dat uur een bevredigend akkoord had geslo ten over de totale terugtrekking van Joegoslavische troepen uit Kosovo, te voltooien binnen elf dagen. De NAVO-bombarde- mentspauze kon echter pas offi cieel worden, nadat die terug trekking ook daadwerkelijk en overtuigend was begonnen. De NAVO vreest dat het einde van de oorlog om Kosovo het be gin inluidt van een nieuw huma nitair drama op de Balkan: de vlucht van de naar schatting tweehonderdduizend Serviërs uit de provincie. Ook de ont plooiing van '1FOR' in Bosnië en het verlies van Servisch gebied in Kroatië leidden tot omvang rijke Servische volksverhuizin gen. Secretaris-generaal Solana trachtte de Servische minder heid in Kosovo dan ook gerust te stellen. „Ik hoop dat zij in Koso vo blijven wonen. De NAVO zal hun rechten even sterk verdedi gen als die van andere etnische groepen," zei hij. Maar een NAVO-diplomaat noemde de exodus van Serviërs 'onvermij delijk'. Zie ook pagina's 3 en 6 Den Haag De belangstel ling voor verkiezingen is nog nooit zo gering geweest. Ze ven van de tien Nederlandse kiezers hebben de Europese stembusstrijd gisteren gene geerd. De opkomst voor de Europese verkiezingen was met zo'n 30 procent een nieuw laagterecord. Volgens een prognose van bureau Interview hebben de twee linkse partijen Groen links en SP als enige winst behaald. Het CDA komt met negen van de eenendertig ze tels opnieuw als grootste par tij uit de bus. De Socialisti sche Partij gaat voor het eerst naar Brussel, en mag meteen twee Europarlemen tariërs leveren. Dat was meer dan verwacht, zei SP-tyst- trekker Erik Meijer. De een mansfractie van GroenLinks krijgt er twee nieuwe leden bij. ,D66 wordt gehalveerd en gaat van vier naar twee. CDA en PvdA (van acht naar ze ven) raken alle twee een zetel kwijt in vergelijking met de ver kiezingen van 1994. Praktisch ge zien blijven ze echter even groot als nu. Beide partijen waren de af gelopenjaren al een zetel kwijtge raakt door het vertrek van de dis sidente fractieleden Jim Janssen van Raay (ex-CDA) en Leonie van Bladel(ex-PvdA). De WD blijft met zes zetels even groot. Dat geldt ook voor de chris telijke coalitie SGP/GPV/RPF die samen twee Europese volksverte genwoordigers leveren. Dreun Alle Europese lijsttrekkers lieten zich gisteren teleurgesteld uit over de geringe belangstelling van de kiezers. „Een dreun voor de Europese politiek" meent Max van den Berg (PvdA). In 1994 kwam nog 35,6 procent van de kie zers opdagen. Toen was Neder land samen met Portugal en Groot-Brittannië hekkensluiter. Johannes Blokland, leider van de kleine christelijke Eurodelegatie, zei zich goed voor te kunnen stel len dat de kiezers zich hebben la ten afschrikken door de fraude- en misbruikverhalen over Euro pa. „Je zou bijna zelf niet gaan stemmen." De definitieve uitslag van de ver kiezingen wordt pas zondagavond bekendgemaakt. Het stembusre sultaat wordt geheim gehouden tot in alle lidstaten van de Europe se Unie is gestemd. Nederland is een van de drie landen waar giste ren is gestemd. Ook in Groot-Brit tannië en Denemarken werden verkiezingen gehouden. Daar was de opkomst eveneens laag. De La- bour-regering van premier Tony Blair lijkt zijn eerste verkiezings nederlaag te gaan lijden sinds ze twee jaar geleden aan de macht kwam. De Conservatieven, die te gen de invoering van een Europe se munt zijn, staan daar volgens peilingen op winst. De Britten stemden gisteren voor het eerst middels het evenredigheidsstel sel in plaats van het districtenstel sel. Vandaag gaan de Ieren naar de stembus. De resterende elf lid staten van de Europese Unie zijn zondag aan de beurt. In totaal gaat het om 626 zetels in het Europees Parlement, die eens in de vijfjaar wordt vernieuwd. In Nederland deden elf partijen mee. Er waren eenendertig Ne derlandse zetels te verdelen. De SP was de enige nieuweling die de kiesdrempel haalde. De dissi denten uit de vorige periode, Van Bladel en Janssen van Raay, ke ren niet terug in het Europarle ment. Zie ook pagina 3 Spijkenisse De opkomst in Spijkenisse, dat bij de laatste provinciale verkiezingen de laagste opkomst van het hele land had, is bij de huidige Eu ropese stemronde blijven ste ken op 19,53 procent. Dat is bij na zes procent minder dan in 1994. Rotterdam Een opruimplicht voor hondenpoep, speciale poep- plaatsen en een hondenwacht die hondenbezitters achter de broek zit. Met onder meer deze maatre gelen moet de overlast van hon denpoep in heel Rotterdam wor den bestreden, zo adviseert de stedelijke werkgroep Honden- poepbeleid. Er komen drie soorten voorzie ningen voor de gehele stad: los loopgebieden, hondentoiletten en hondenhaltes. In alle deelge meenten moeten deze identiek zijn qua uiterlijk, naamgeving, bebording, reinigingsnormen en regels. New York—Amerikaanse com- putej^ö3alisten;ib#«i:^; teravond gewaar^üwd voor een nieuw virus.Hëteriiüsjlf 'Worm.Explore.Zip' gehaamd, is vergelijkbaar met Melissa, een virus dat eind maart in tab? van landen toesloeg. Het nieu we virus wordt op dezelfdeina- nier verspreid via e-mail, maar is schadelijker dan Melissa, omdat het de informatie ip; Word- en Excel-documenten vernietigt v-- Het is volgens de experts nog niet duidelijk hoeveel.comple ters of netwerken al door het nieuwe viruszijn aangetast: Worm.Explore.Zip arriveert door middel vaneen ogen schijnlijk vriendelijk e-mailbé-i richlje: 'Hoi, ik heb je e-mail|r ontvangen en ik stuur: je .zo?: spoedig mogelijk eenant- woord. Kijk nu vast even naar de gezipte documenten die hier als attachment bij zitten'. Als.de geadresseerde inder daad het attaeiunerd' opent,'T slaat het virus toe. r Telefoon; Brok/jgironr.: Handtekening;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1