Tegenstanders A4 maken zich op voor volgende ronde Oliespoor door Vlaardingen 'Bedrijfsleven doet alsof aanleg stuk rijksweg een eitje is' Zuidbuurt verenigt zich: 'We moeten het toch met elkaar naar ons zin hebben?' a Extra controle bij sloopflats Prent na aanrijding Man rijdt met auto over vrouw Man vernielt telefoontoestel Geslagen na fietsen op stoep Eerste AAP op Geuzenplein IwCBIII JOP-beïeid moet jeugd een plek In de wijk geven lenda Oud-archivaris wordt hoofd communicatie Abonnee Service Rotterdams Dagblad Maandag 14 juni 1999 Schiedam De politie van Schie dam gaat vaker surveilleren bij de sloopflats aan de Van Marken straat. De extra controles zijn be doeld om het illegaal storten van asbesthoudend materiaal bij het sloopterrein te stoppen. De ge meente heeft benadrukt dat ie dereen zijn klein asbesthoudend afval gratis kan afgeven bij het Milieustation aan de Van Heek straat. Om het dumpen te voorko men is eerder het hekwerk rond de sloopflats aan de JC van Mar kenstraat uitgebreid. De sloop werkzaamheden bij de Van Mar kenstraat liggen al enige weken stil. Tijdens de sloop was kit met asbest aangetroffen. De gemeente Schiedam zegt 'zeer binnenkort' te besluiten wat er met het asbest houdende materiaal in de flats moet gebeuren. Schiedam Een bekeuring van 390 gulden. Dat hield een 56-jari* ge Schiedammer vrijdagavond over aan een aanrijding op de Kasteel weg in zijn woonplaats. De man knalde op de auto van een 21- jarige stadgenoot, die hem geen voorrang verleende. Bij het on derzoek moest een blaastest wor den afgelegd en toen bleek dat de oudste van de twee bestuurders onder invloed van alcohol was. Schiedam Een 36-jarige Sehie- damse heeft vrijdagavond de schrik van haar leven gehad toen ze buiten op een stoel in het zon netje zat. Een automobilist zag de vrouw op de Van Marumstraat over het hoofd en reed gedeelte lijk over haar heen. Het slachtof fer werd voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis, waar het letsel bleek mee te vallen. Vlaardingen Na een ruzie in een Vlaardingse telefoonwinkel aan bet Liesveld heeft een'56-jarige man vrijdagavond ^een telefoon toestel vernield. De politie nam de Vlaardinger mee naar het bureau. In de cel werd de man hysterisch, waarna een arts hem kalmeerde. De Vlaardinger is later weer vrij gelaten. s Een 16-jarige jongen is de afgelopen nacht mishandeld in Maassluis. De Maassluizer fietste op de stoep van de Zuid- vliet, waarover twee mannen op merkingen maakten. Eén man pakte de jongen beet en drukte hem over een hek, terwijl de met gezel de jonge Maassluizer op z'n gezicht sloeg. De fiets werd in het water gegooid. De daders zijn ge vlucht. Schiedam De glas-, papier en textiel-eontainers verdwijnen uit het Schiedamse straatbeeld. Met ingang van komende donderdag worden lege flessen, oude kran ten en afgedragen kledingstuk ken onder de grond verzameld. In de zogenoemde AAP; het Afval Apart Punt De eerste AAP, op het Geuzenplein in de Woudhoek, wordt door wethouder Adrie Reijnhout en diens opvolger An neke Meijer donderdag officieel in gebruik genomen. De AAP is de eerste van de ongeveer tachtig nieuwe inzamelpunten voor ge scheiden afval die de komende maanden op verschillende plek ken in de stad worden aangelegd. De afvalcontainers bevinden zich onder de grond, alleen de inwerp- zuilen zijn zichtbaar. Met de aan leg van de nieuwe inzamelpunten wordt gestreefd naar een uitbrei ding van de gescheiden inzame ling van huishoudelijk afval. Mo menteel staan op circa 35 plaatsen in de gemeente afvalcontainers. Niet alle nieuwe inzamelpunten bieden de zelfde faciliteiten. Per locatie wordt beoordeeld welke ondergrondse containers zijn ge wenst. Wel kan men bij elke AAP met papier en glas terecht. Aan het vaststellen van locaties voor de ondergrondse inzamelpunten is een uitgebreide inspraakproce dure vooraf gegaan. Verreweg de meeste locaiievoorsiellen hebben geen bezwaren opgeleverd. Bij het bepalen van de locaties is on der meer gekeken naar de loopaf stand, de aanwezigheid van boomwortels, kabels en leidingen en de verkeersveiligheid. Door Dantèlle Hermans Schiedam/Vlaardingen— Het besluit van het kabinet om het bedrijfsleven toestem ming te geven voor de aanleg van de A4 tussen Delft en Schiedam heeft bij de tegen standers geen paniek veroor zaakt. Integendeel. De bewo nerscomités tegen RW 19/A4 in Schiedam en Vlaardingen en de Stichting Stop Rijks weg 19 in Delft reageren sceptisch op de plannen van het bedrijfsleven. Er zitten veel meer haken en ogen aan de aanleg van die weg dan nu wordt gesuggereerd. De gemeente Vlaardingen rea geert bij monde van wethouder Kees van der Windt vrij gelaten op het kabinetsbesluit. Als die weg er toch moet komen, dan is het van het grootste belang dat deze goed wordt ingepast, is de conclusie. Daar is wethouder Luub Hafkamp van de gemeente Schiedam het op zich mee eens. Maar een meerderheid van het Schiedamse gemeentebestuur is tegen de komst van de A4. Als het plan groen licht krijgt van de Tweede Kamer, zal de gemeente Schiedam teleurgesteld reageren. „We zullen onze twijfels uiten over het nut van de weg, zoals we altijd hebben gedaan. Maar we kunnen weinig beginnen tegen een democratisch genomen be sluit," aldus Hafkamp De actievoerders daarentegen be schouwen het flat van het kabinet niet als de doodsteek voor hun ja renlange strijd tegen de aanleg van de weg. Zij weten immers uit ervaring dat het laatste woord over deze dertig jaar durende kwestie nog niet is gesproken. Ze verwachten dat de Tweede Kamer zich zeer kritisch zal buigen over het ingediende voorstel waarin, volgens hen, zeer veel vragen on beantwoord blijven. De Stichting Stop RW 19/ A4 stuurde in mei al een lijst met de negen meest brandende vragen naar de werk gevers. Een reactie bleef tot op he den uit. Dat getuigt volgens Ton van der Meer van het bewonersco mité in Schiedam van weinig res pect. Het was voor hem een rede lijke verrassing dat het kabinet zo snel toestemming heeft gegeven aan een plan dat hijzelf had kun nen maken. „Het bedrijfsleven stelt de zaken in een paar A-viertjes op een hele simpele manier voor. Terwijl de dikke rapporten en studies uit het verleden aantonen dat het echt geen eitje is," weet de Schiedam mer. „De som van 200 miljoen gul den die de investeerders nodig achten voor de halfverdiepte lig ging in Midden-Delfland lijkt ons aan de lage kant. Rijkswaterstaat zou daar 600 miljoen gulden voor nodig hebben." Het financiële kostenplaatje dat aan de weg hangt, baart hem sowieso veel zor gen. Hij vraagt zich af welke kos ten straks voor rekening van de fi nanciers komen. „Willen ze bij voorbeeld betalen voor de grond- kosten, de aanpassingen van het Kethelplein en de A20 op Vlaar- dings grondgebied, de geluid- schermen en de routeborden? Of gaat hel rijk deze kosten voor haai' rekening nemen," piekert Van der Meer. Blanco cheque In het verleden zijn door het rijk verleende garanties bij de private financiering van de Tunnel onder de Noord bij Alblasserdam en de Wjjkertunnel bij Amsterdam erg nadelig gebleken. De Schiedamse actievoerder vindt daarom dat het rijk in geen geval een blanco che que aan de investeerders moet af geven. Ook Flip Vonk van Milieu defensie in Delft heeft weinig fi ducie in het rapport van het be drijfsleven. „Er staan allerlei aan names in die niet gecheckt zijn of gebaseerd zijn op oude cijfers. Over dit plan is het laatste woord nog niet gezegd." De eerder ge plande actie van Milieudefensie op 27 juni in Midden-Delfland gaat ongewijzigd door. Die dag worden bij Delft, Schiedam, Vlaardingen en Schipluiden vijf 'schilderijen' geplaatst om de waarde van het gebied aan te to nen. In'het najaar houdt de orga nisatie een grote manifestatie op verschillende locaties in Neder land, waaronder wederom in Mid den-Delfland. De financiers hebben overigens beloofd het verlies aan natuur waarden in Midden-Delfland te compenseren. Maar volgens de te genstanders van de 6,5 kilometer lange snelweg, is dit niet mogelijk omdat het gebied te klein is. Wet houder Van der Windt kan met dit laatste volmondig instemmen. Hoewel zijn gemeente immer heeft gestreden tegen de aanleg van de A4, acht hij het een goede zaak dat het kabinet na al die ja ren eindelijk helderheid ver schaft. „Blijkbaar vinden zij het noodzakelijk dat die weg er komt. Dat is ook een zaak van rijksni veau, De taak van de gemeente Vlaardingen is nu om heel goed op de leefomgeving van onze in woners te letten. Ons standpunt is dat als de A4 er zou komen, deze weg zo goed mogelijk moet wor den ingepast. In het stedelijk ge bied, maar vooral in het landelijk gebied." De wethouder wil onder geen be ding dat de bewoners van de wijk Holy-Noord straks hinder onder vinden van de weg. Hij wil in de eerste plaats weten wat de inhoud van het plan van de investeerders is en of dit financieel haalbaar is. „Er is een hoop werk aan de win kel. Voorwaarde is dat je de A4 niet mag horen, zien en ruiken." Vlaardingen/Maassiuis „Als eer ste hebben we hier een heerlijke doos eieren." Terwijl de laatste puzzeltoeht-fietsers binnendrup pelen, roept Arie de Baat z'n pu bliek naar het rad van avontuur. Jong en oud, zo'n 150 in getal, hebben zich verzameld op het erf van boerderij Nooitgedacht. Voor barbcque, bier en fris en gezellig heid. 't Lijkt op een familiefeest, en dat is het eigenlijk ook een beetje. De aanwezigen hebben al len één ding gemeen: ze wonen in de Zuidbuurt, het stuk platteland tussen Vlaardingen en Maassluis. ■Veel mensen kennen elkaar, maar niet iedereen en daarom werd de echte start van de Zuidbuurtver eniging zaterdag ingeluid met een kermismakingsfeest. De noodzaak voor het oprichten van een buurtvereniging zagen de be woners ruim een jaar geleden in. Ze keerden zich toen tegen de herziene plannen die de recon structiecommissie Midden-Delf land had met de Aalkeetpolder bij Maassluis. Dat er een kanovijver zou komen was bekend, maar de reconstruetiecommissie wilde het vorig jaar ineens allemaal wat gro ter aanpakken. Een grotere plas, een parkeerterrein en een ontslui ting via de Zuidbuurt. „Daar wa ren we het helemaal niet mee eens," vertelt Tom Jegen, nu voorzitter van de vereniging. Ge lukkig voor de bewoners was de gemeente Maassluis het met hen eens en komt er nu slechts een kleinschalig recreatiegebied. Een ander heikel punt is het sluipverkeer. Vooral bij files op de A20 racen auto's de Zuidbuurt door terwijl de snelheidslimiet op dertig kilometer per uur ligt. Je gen: „Tussen acht en half negen rijden er veel schoolgaande kin deren, én dat zijn ook de tijden van het sluipverkeer. Dat is rond uit gevaarlijk," En als de A20 mo gelijk een tolweg wordt, zal het verkeer alleen maar toenemen, vreest de vereniging die zich in middels met ideeën tot Maassluis en Vlaardingen heeft gewend. Ge dacht wordt om de Zuidbuurt in de spits af te sluiten met verzink- "'-set Het was zater dag een druk te van belang op bet erf van boerderij Nooitge dacht. De be woners van de Zuidbuurt hadden zich er verzameld en maakten er een gezel- ligfeestje Van. Foto Roger van der Kraan bare paaltjes. Paaltjes die dan door bewoners met een zendertje of een magneetkaart zijn te bedie nen. Het lijkt een prima oplossing maar daarbij wordt voorbij ge gaan, geeft Jegen toe, aan de be drijven die in het landelijke ge bied zijn gevestigd. De Free Golf, de manege, de wijnboerderij en enkele ambachtelijke bedrijfjes; zij moeten het juist hebben van toevaiiige passanten en klanten die niet in de Zuidbuurt wonen. De komst van recreatieve voorzie ningen, nieuwe bewoners en be drijfjes zoals een antiekzaak en een ambachtelijke tonnenmaker, ging de afgelopen decennia ge paard met het vertrek van de meeste boeren. Arie de Baat, de animator van het buurtfeest, maakt duidelijk dat dit niet altijd leuk was. „Met de boeren, gingen je buren weg. En dan kwam er ie mand anders die je toch een beet je als indringer beschouwde." Van een boerengemeenschap zag De Baat - liefkozend de burge meester van de Zuidbuurt ge noemd - z'n omgeving veranderen in een gebied waar nu allerlei soort mensen wonen. Arm en rijk, jong en oud. Hoewel de 'burgerva der' het plezierig vindt dat veel mensen elkaar kennen in de Zuidbuurt, plaatst hij een kantte kening bij de veranderde sfeer. „Het gebeurt nu ook, maar vroe ger hielp je elkaar meer en leende je 'ns wat. Nu staan overal hekken omheen die op slot zitten." Tot de oude bewoners van de Zuidbuurt behoort Jan Hollaar, boer op de Karpershoeve aan de Boonervliet. Met een pijpje bier in de hand praat hij met enkele be kenden. Over het bietenrijden en over je schuld betalen met een koe. Hollaar vond het vertrek van zo'n beetje al z'n collega's eigen lijk 'helemaal never niks'. „En dan al die mensen die er profijt van hebben, mensen die zonodig buiten wilden wonen Toch is de boer die tegenwoordig vooral schapen houdt naar het feest gekomen. „Ik ken d'r toch een hoop niet van, van die gasten die allemaal op die woningen zijn gekomen. Daarom is zo'n daagie als dit perfect. We moeten het toch met elkaar naar ons zin heb ben?" Schiedam Jongeren moeten een eigen plek krijgen in de wjjk. De onrust omtrent de Jongeren Ontmoetings Plek (JOP) in de Woudhoek, naast tennishal Kethelhaghe, die onlangs is afge brand en het oppakken van over last gevende jongeren in Groenoord zijn voorbeelden van hoe het niet moet. Donderdag avond wordt er in de commissie sociale zaken, werkgelegenheid, welzijn en volksgezondheid een gemeentelijk beleid besproken voor plekken waar jongeren el kaar kunnen ontmoeten zonder overlast te geven.voor de wijk. JOP's worden als dé oplossing gezien. Door jongeren een eigen plek te geven en ze verantwoor delijk te maken voor te het voort bestaan van die plek via een con venant met bewoners, zouden ze voor minder overlast gaan zor gen. De gemeente krijgt veel ver zoeken voor de plaatsing van een JOP binnen. De reden om er di rect een apart beleid voor op te stellen zijn het protest en de con flicten die veelal ontstaan om trent een JOP of een spontane samenscholingen in een wijk. De verzoeken die de gemeente binnenkrijgt zijn vaak afkomstig van jongeren uit de buurt. Maar net zo vaak komt er ook een ver zoek van de politie binnen, staat in de beleidsnotitie te lezen. De politie hoopt met een JOP de overlast te kunnen 'kanaliseren', zodat het niet uitwaaiert over de hele wijk. Een JOP wordt ingepast in de openbare ruimte en bestaat uit een bankje met een afdakje of een houten schuilhut zoals in de Woudhoek, waar de jeugd wat gezellig met elkaar kan rondhan gen. Dit wordt ook wel een hang plek genoemd. Een JOP kan ook een sport- en spelplek zijn en be staan uit bijvoorbeeld een trap veldje of een asfaltveldje met basketbal palen. Jongeren uit Schiedam Noord (Woudhoek en Spaland) hebben bijvoorbeeld een aanvraag ingediend voor een skatevoorziening. De plaatsing van een JOP in een wijk is niet zelden omstreden, omdat veel buurtbewoners vre zen dat een JOP bij hun voor de deur voor extra overlast gaat zor gen. Het zou een 'aanzuigende werking' hebben en daardoor al le overlast concentreren. Vol gens de beleidsnotitie vraagt de realisatie van een JOP dan ook 'de inzet van een groot aantal partijen, met vaak tegengestelde belangen'. Vereist bij de plaatsing en inrich ting van een jongerenontmoe- tingsplek is een 'integrale aan pak' volgens de beleidsnotitie. JOP's worden alleen geplaatst als er voldoende communicatie heeft plaatsgevonden tussen jeugd, jongerenopbouwwexk, be- wonersvereniging en poEtie. Jongeren en bewoners moeten bijvoorbeeld een convenant af sluiten, waarin afspraken wor den gemaakt overlast en irritatie over en weer te voorkomen. Schiedam kent momenteel drie JOP's. De afgebrande houten schuilhut in de Woudhoek, een op het Frans Halsplein in West en een aan De Velden in Spa- land. De komende driejaar moet het aantal JOP"s worden uitge breid naar twaalf. Per jaar zou den er drie bij moeten komen en per JOP wordt gerekend op 50.000 gulden onkosten. Er Eggen momenteel al drie aan vragen voor nieuwe ontmoe tingsplekken. Voor de eerder ge noemde skatebaan in Noord, voor een JOP aan de Maasboule vard in Zuid waar nu ai veel een voetbalveld Egt en voor een plek op het Vriendsehapsplein in West En nog twee aanvragen zijn in voorbereiding. Er zou een plek in het Volkspark in West bij moeten komen en eentje bij het Bart Verhallenplein in Groenoord. Een 2' -jarige Rotterdamse automobilist heeft giste/avond de Vlaardingse brandweer han- denvol werk bezorgd. Zijn wagen lekte olie en daarmee maakte hij een spoor door een flink deel van de binnenstad. De politie volgde het spoor, dat liep vanaf de Patrimoniumdwars straat naar de Groen van Prinstererstraat, de Gedempte Biersloot, de Westhavenplaats, de Westhavenkade, de Parallelwegen de Diepen- brockstraat in de richting van de Verheij- straat. Daar trof de politie de lekkende perso nenwagen auto aan. De brandweer was geruime tijd in de weer om de straten schoon te spuiten. De kosten zuilen worden verhaald op de Rotterdamse automo bilist. Foto Roel Dijkstra Maandag 14 juni VLAARDINGEN Dc West. Bndge, 13.00-17.00u. 't Pandje. Vd. Duyn van Maasdamlaan 71. Spreekuur Huurders raad, I8.30-20.30u. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee, uitreiken verkeeisdrptoma's aan leerlingen Hoekse basisschool Dinsdag 15 juni SCHIEDAM Podium Café, Lange Haven 28. Jamsessie, 21.30U. VLAARDINGEN Buurtwinkel De Telder, Prof. Teldersüaat 30. SpreekuurHuurdersraad, 18.30-20.30u. Dc Soenda. Rookvrije klaverjas. 19.00- 21.30U. Bioscopen L'm wo.lSjuni. Cinerama Is 'Forces from nature' (al) dag. 13.10-16-18.40-21.30.CinJ!:"Messageina bottle' (12) dag. 12.20-21.20. 'lolita' (16) dag. 15.20-18-20. Cln.3: •Entrapment' (16) dag 12.30-18.50-21.30. do.vr.ma.di. ook 15.30. Cln.4: 'Hudy Burty' (16) dag 13* 15.50-18.40-2130. Cfr.5: 'La vita bella' (al) dag 12.40-21.20. 'Shakespeare in love' (16) dag 15.40-18.40. Imax Theater 'Extreme' (al) dag (beh.do.) 14-16-19.30, do. 19.30 (nb: 19.30 Eng- .vers.). Africa's Elephant Kingdom (a!) dag (beh.do.) 15.vr.ma.di. ook 18.30, za.zo. ook 12. "Whales' (al) dag lbeh,do.) 13, vr.ma.di. ookl7.3D.2a.zo.ookH, 'SavmgpnvateRysn' (16) vr.za. 20.30. The Horse Wisperer* (12) dag (beh.vr.) 20.30. Venster fc 'A vendre' (16) dag (beh.ma.J 19.30-22, di- met cm 22. 'Brown's requiem' (16) vr. 15.30. Sneak preview (16) di. 22. Ven.2: 'Leaf on a pillow' (16) do.vr.za. 20. 'ta vie révêe des anges' (16) do. t/m zd. 21.45. Mwezone: 'A life less ordinary' (16)vr.l5.30- 'Adieu Forain" (16) zo. 1930. Cinema 2000: 'FitzcarraWo' (16)di.wo. 1930. Ven3: Vaar wel Pavel' (16) dag (befuna.) 20. 'Mynamers Joe' (16) dag (beh.ma.) 22. Ven.4: 'Journey to the sun' (16)dag. (beh.ma.) 19.30. Testen' (16) dag,(beh.ma.)22. Lumlère 1; Virus' (16) dag 12.45-1530- 18.30-21.15. Uim. 2: 'She'sallthat'(ai)dag. 13,30-16-19-2130. lum.3: 'Arlington road" (16) dag 15.45-18.30-21.15, do.vf.ma.dtr ook 12.30. Uon. 4: 'Rush hour' (16) da£ 16.15*19. 'I still know what you did last sum mer' (16) dag 1330*21.30. Rexane: Erotische films (18) dag 12 t/m 01. Pathé 1: 'Entrapment' (12) dag 11.50- 15.30-18.15-21.10.PaL2:'Cruel intentions' (12)dag. 11,50-14.30-17,10*1930-21.50. Pat3: 'Letters from a killer* (16) dag 11- 13.35-18.50-21.50,di.n(etwn21.30,do.vr- .ma.dLookl6.10. SneakPreview:'Gezichtver lies voor Jim Carey' (16) di. 21.30. Pat4:7he Waterboy' (al) dag 11.30-14-16,30-19- 21.40- PaL5: Who am I?' (12) dag 11- 1335-16.10-18.50-21.30. Pat6: 'Ameri can history X" (16) dag 11.10-16.20-19- 21.40, do.vr.ma.di, ook 13.40. Pat7: 'Edtv* tal) dag. 15.40-18.30-21.20, do.vf.ma.du ook 11.40. Kindermatlnees: Cln.3: 'Abettje' (al) za- aawo. 15.30Imax Theater.Ba be m de #o- te stad' (ai) za.zo.wo. 17. Ium3: 'Dubbel en dwars' (al) za.zci.vro. 1230. Pat3: 'Astenxen Obel»' (al) za.20.wo. 16.10. Pat6: "Een lui- zenleven'(aDza.zo.wo. 14. PaL7:'Babemde grote stad' (al) za.zo.wo. 11-13.20. VJaardJngefl Hans Mathijs- sen (45) wordt hoofd concern communicatie van de gemeen te Vlaardingen. Zijn benoe ming gaat in op 1 julL Momen teel is de voormalig stadsarchi varis algemeen manager bij de dienst Welzijn van de gemeen te. Hans Mathijs sen was voor hij in 1988 bij dé gemeente "Vlaar-*- dim'-n kwam werken, mede-, we: m van de afdeling Infohf malie en Educatie' bij de ge meentelijke archiefdienst v&H Utrecht Half 1989 werd hij noemd tot stadsarchivaris als opvolger van Theo Poelstra. Ntf" de plotselinge dood van thea-- terdirecteur Martin Putman in 1995, die kort daarvoor was be-" noemd tot gemeentelijk coör dinator kunstzaken bij de dienst Welzijn, verhuisde Ma- thijssen naar het stadhuis. Eqret om de functie van Put man waar te nemen, maar later volgde zijn definitieve benoe ming in die nieuwe baan. Hij werd op het Stadsarchief opge volgd door Harm Jan Luth, Bij een volgende reorganisatie van het ambtelijk apparaat werd Mathijssen een van de twee algemeen managers by Weizijn. De functie van hoofd concern communicatie kwam vorig jaar vrij toen Lelia van der Tak naar de gemeente Rotterdam vertrok en haar waarnemer Remus Aussen na een gesprek met voorlichtingswethouder Roijers voor de' functie be dankte en naar de gemeente Capelle ging om daar als hoofd communicatie aan het werk te gaan. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5