5 Minder inbraken, meer geweld PvdA: 'Te vroeg voor besluit A4' Bijna een op drie Nederlanders voelt zich 'wel eens' onveilig tl Brinkhorst houdt toch vast aan varkenswet Sorgdrager frustreerde Copa-team Meer geld nodig voor computers in de klas Komende jaren extra geld voor politiekorpsen Zonder bomen veel meer wind Veel politiewerk door alcohol Klinkermysterie is opgelost Lasergun sneller dan verklikker Moord Rijswijk 'weerzinwekkend' Landmacht moet parater üï&èiSl Monument voor Abdulah il ARISTON Merloni Huistic idapparaten b.v. (i) inDesiT WD'er pleit voor 140 op de snelweg Een dag uit De Slag op het Merelveld Rotterdams Dagblad I j Dinsdag 15 juni 1999 GroningenZonder bomen of dij ken zou het gemiddeld tien pro cent harder waaien in ons land. Dat hebben wetenschappers van de Rijksuniversiteit Groningen berekend. De afremming door bo menrijen en dijken blijkt veel gro ter dan werd aangenomen. In on der andere de Achterhoek en langs de IJssel is de invloed van bomenrijen en dijken groter dan de 'oppervlakte-ruwheid' van bos en steden. De uitkomst heeft vol gens de wetenschappers gevolgen voor de weer- en klimaatvoorspel lingen en neerslagberekeningen. Den Haag De politie heeft veel werk aan incidenten die het ge volg zijn van alcohol. Eenvijfde van het werk houdt verband met drank. Het gaat om verkeersonge vallen, vechtpartijen en vandalis me. Op vrijdag- en zaterdagavond en -nacht wordt zeventig procent van het werk van de politie ver oorzaakt door alcohol. Die cijfers zijn gebaseerd op een onderzoek dat is verricht onder agenten in de politieregio's Noord-Hotiand Noord en Haaglanden, De onder zoekers gaan er van uit dat de ge gevens representatief zijn voor heel Nederland. Amsterdam Met de arrestatie van een 45-jarige man heeft de po litie vermoedelijk het raadsel van de losse klinkers op de snelwegen A-10 en A-l bij Amsterdam opge lost. De man werd gisteren op de A-l aangehouden. Hij reed met een geopend portierraam en had naast zich op de passagiersstoel een krat met klinkers. Sinds een maand veroorzaakten de stenen schade aan banden, velgen, chas sis en wielophanging van passe rende wagens. Enige tientallen gedupeerde automobilisten meld den de schade bij de politie. Utrecht—Zelfs de nieuwste radar verklikkers kunnen niet op tegen de lasergun, het nieuwe handwa pen van de politie in de strijd te gen snelheidsovertreders. Een au tomobilist in Utrecht toonde zich gisteren behoorlijk verrast toen hij bij een snelheidscontrole ge pakt werd door een agent met een lasergun. Zijn nieuwe, voor dui zend gulden gekochte radarver klikker zou op tijd moeten waar schuwen voor een controle met een lasergun. Agenten waren zo vriendelijk het apparaat voor de man te testen. Daaruit bleek de verklikker alleen alarm te slaan wanneer de laserstraal het appa raat (ter grootte van een lucifer doosje) daadwerkelijk raakt, wat in de praktijk nooit zal gebeuren. Den Haag Het aantal inbraken of pogingen daartoe neemt in ons land af, en ook autodiefstallen komen minder voor dan enkele jaren geleden. Maar het aantal geweldsdelicten stijgt. Bijna een op de drie Nederlanders zegt zich 'wel eens' onvei lig te voelen, en zes procent overkomt dat vaak. Jongeren zijn het vaakst slachtoffer van geweld. Dat blijkt uit de tweejaar lijkse 'Politiemonitor' van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waarvoor 77.000 mensen van 15 jaar en ouder zijn on dervraagd. In 1997 gaf nog 4,9 procent van die ondervraagden op slachtoffer te zijn geweest van bedreiging met geweld, dit jaar is dat gestegen tot 5,7 procent. Maar daar staat te genover dat het aantal mensen dat zegt ook echt mishandeld te zijn gelijk blijft, zo'n één procent. Wel steeg het aantal ondervraag den dat gelooft dat in hun buurt geweld voorkomt. De meeste ge weldscriminaliteit komt blijkens de Politiemonitor voor in de 'ma tig verstedelijkte gebieden'. De sterkste groei doet zich voor bij jongeren onder 25 jaar. Vermogensdelicten, zoals in braak, blijken af te nemen. In 1997 werd nog in 3,7 proc t van de woningen ingebroken 1 'aar is dat nog maar 2,7 prt Dok het aantal pogingen f .raak neemt fors af. De Nederlander merkt dat ook in zijn omgeving: het aantal mensen dat meent dat bij hen in de buurt wel eens wordt ingebroken is met een derde ge daald. Het aantal autodiefstallen of inbraken in auto's daalde van 42 voorvallen per honderd auto's in 1997 tot 33 gevallen per hon derd nu. Het aantal fietsendief stallen -ruim zes per honderd fietsen - blijft ongeveer gelijk. Onveilig De gevoelens van algemene on veiligheid zijn licht gestegen. Nu melden 30,8 procent van de Ne derlanders zich wel eens onveilig te voelen, terwijl dat twee jaar ge leden nog 29,5 was, Maar het aan tal mensen dat zich vaak onveilig voelt is gelijk gebleven. Nederlan ders blijken nu iets tevredener dan twee jaar geleden over de wij ze waarop de politie met hun klachten over onveiligheid of cri minaliteit omspringt. Zes op de tien mensen die aangifte doen vinden dat hun klacht serieus wordt genomen, een lichte stij ging. Ook de informatie over slachtofferhulp wordt steeds be ter gewaardeerd. Maar de Nederlanders beklagen zich er wel over dat er steeds min der politie op straat te zien is. Zes tig procent van de ondervraagden zegt minder dan een keer in de week politie in hun straat te zien. Twee jaar geleden was dat nog 54 procent. Rijwijk „Een weerzinwekkende gebeurtenis. Het hoogste goed dat ons vanaf de geboorte is gegeven is iemand letterlijk uit zijn han den geslagen. Dat moet afgelopen zijn in Nederland. Dat moet afge lopen 2ijn in Rijswijk." Dat zei de Rijswijkse burgemeester Roscam Abbing gisteravond in het wijk centrum Stervoorde aan de Van Mooklaan, naar aanleiding van de brute moord op een 41-jarige Ma rokkaanse Rijswijker. Die weTd in de nacht vrijdag op zaterdag doodgeschopt. Over de aanleiding van de moord tast de politie nog volledig in het duister. Wel is bekend dat behalve de twee gearresteerde Rijswijkers meer mensen betrokken zijn ge weest bjj de moord. De politie hoopt meer over de toedracht te weten te komen door middel van een huis-aan-huis onderzoek in de buurt. Den Haag De bezuinigingsplan nen van minister De Grave (De fensie) voor de komende jaren moeten worden bijgesteld. Dat is de les die de belangrijkste fracties in de Tweede Kamer trekken uit de oorlog om Kosovo, Vooral de landmacht moet meer parate troe pen krijgen ten koste van mobili sabele eenheden om een wezenlij ke bijdrage te kunnen leveren aan vredes- en crisisbeheersingsope raties, verklaren woordvoerders van de paarse fracties van WD, PvdA, D66 en de oppositiepartijen CDA en GroenLinks. De Tweede Kamer praat morgen met minister De Grave en minis ter Van Aartsen (Buitenlandse Za ken) over de 'hoofdlijnennotitie', waarin de bezuinigingen concreet worden opgenoemd. Alle fracties vinden dat de oorlog rond Kosovo grondig geëvalueerd moet wor den en desnoods consequenties moet hebben voor deze plannen. 'Abdulah 14-06-99', meldt het provisorisch In elkaar getimmer de kruis in de Zwolse wijk Gerenlanden. Daar omheen de mooi ste bloemen die de kinderen konden vinden en briefjes met lie ve woordjes. In het parkje waar circus Bongo jaren achtereen optrad, is een spontaan monument ontstaan voor het kameel- tje Abdulah dat vorige week In Almere aan de gevolgen van mishandeling overleed. Scholieren van de tegenover het park gelegen basisscholen zijn de initiatiefnemers van het monu ment. Foto GPD/Frans Paalman Abonnee Service informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 1 S.OO tot 19,00 Uur Telefoon: 01 0-4004 444 Oproep voor gebruikers van Ariston en Indesit wasmachines Merken en producten die door Merloni zijn gefabriceerd, worden voortdurend gecontroleerd op kwaliteit en veiligheid. Tijdens één van deze controles is gebleken dat het sluitmechanisme van de deuren van sommige types wasmachines na vorioop van tijd minder goed kan gaan functioneren. Het betreft hier enkele modellen van de merken Ariston en Indesit die verkocht zijn in 1998. Omdat wij menen dat uw wasmachine voor 100% aan de hoogste kwahteits- en veiligheidseisen dient te voldoen, roepen wij u op het sluitmechanisme van uw was machinedeur te inspecteren. CONTROLEER HET SLUITMECHANISME VAN UW WASMACHINE De haak van de deursluiting van uw wasmachine sluit ter hoogte van de handgreep in een kunststof plaatje. Dit pjaatje, aan de rechterkant van de deuropening, zorgt verder voor de vergrendeling. Bekijkt u de kleur van dit plaatje a.u.b. goed. t dan hoeft u verder geen actie te ondernemen: het sluitmechanisme van uw wasmachine functioneert naar behoren. 3i, dan verdient het aanbeveling dit te vervangen. Zwart (veilig) (vervangen) Bruin (vervangen) Het betreft alleen wasmachines van Ariston en Indesit die gekocht zijn in 1998 en waar het sluitmechanisme zich aan de rechterkant van de deuropening bevindt met een witte of bruine (oranjebruine) slotrand (zie de afbeelding). Als het plaatje op uw wasmachine wit of bruin (oranjebruin) is en dus vervangen moet worden, verzoeken wij u telefonisch contact op te nemen met Merloni Huishoudapparaten tel, 0800 - 8022 (gratis) op maandag tot en met vrijdag van 08.30 - 21.30 uur. Op dat moment ontvangt u meer informatie. U kunt uw wasmachine gewoon blijven gebruiken tot het plaatje is vervangen. Voorzichtigheidshalve verzoeken wij u er dan wel voor te zorgen dat de deur tijdens het wassen met door u of uw huisgenoten wordt geopend. We bieden u onze welgemeende excuses aan voor dit ongemak. Surtiuisterveen Automobilis ten moeten 's avonds en 's nachts buiten de Randstad 140 in plaats van 120 kilometer per uur kunnen rijden. Dat vindt WD-Kamerlid Pieter Hofstra. Dat het kabinet de maximum snelheid in de Randstad wil beperken tot honderd kilome ter vindt hij aanvaardbaar. Maar Waar het wel kan, moet de regering ook een hogere snelheid durven toestaan, „Ik word door hele volksstammen voorbijgereden terwijl ik mijn cruise control op 130 kilometer heb staan." Wat Hofstra betreft gaat de maximumsnelheid voor vrachtwagens en bussen van 80 naar 90 kilometer per uur. „Verkleining van de snel heids verschillen vergroot de verkeersveiligheid." Den Haag Minister Brinkhorst (Landbouw) houdt vast aan de varkenswet, ook al is die door de rechter tijdelijk buiten werking gesteld. Brinkhorst wacht op de definitieve uitspraak van de rechtbank die begin 2000 wordt verwacht. Volgens hem zouden eventuele alternatieven wel eens ingrijpender kunnen zijn dan de huidige varkenswet, meldt hij de Tweede Kamer. De minister informeert de Kamer over deze zaak omdat het ge rechtshof donderdag besliste dat de rechtbank terecht de varkens wet buiten werking heeft gesteld. Brinkhorst gaat in cassatie bij de Hoge Raad, Nederlands hoogste rechtscollege. De Staat wil een principiële uitspraak over de unieke situatie dat de rechtbank een wet buiten werking stelt. „Zorgwekkend uit een oogpunt van milieu is dat als gevolg van de rechterlijke uitspraken voors hands een belangrijk en effectief instrument uit handen van de overheid is geslagen om de var kensstapel in te krimpen," aldus Brinkhorst. Hij meent dat de overheid bepaald niet schade- plichtig is voor afgenomen var kensrechten. In de marge van een bijeenkomst met zijn Europese collega's in Luxemburg zei de D66-minister oog te hebben voor varkensboe- ren die buiten hun schuld in de fi nanciële problemen zijn geko men. „Maar heel veel boeren heb ben heel veel verdiend." Waar problemen zijn moeten vergoe dingen komen, „maar dat is geen reden de herstructurering uit te stellen," aldus Brinkhorst. Hij noemde de varkenswet ge rechtvaardigd in het licht van de Europese nitraatregelgeving. Vol gens de minister staat Nederland 'vlak voor ingebrekestelling' door de Europese commissie, omdat het land de regels niet naleeft. De varkenswet beoogt de fosfaat- uitstoot van de varkenssector met 25 procent te verminderen. Dit moet grotendeels gebeuren door afname van het aantal varkens rechten. Ex-minister Apotheker stapte vorige week op omdat hij vond dat dit niet zonder schade vergoeding aan de boeren mocht gebeuren. Zijn voorstel om meer rechten op te kopen vond geen po litiek draagvlak. De ledenvergadering van de Ne derlandse Vakbond Varkenshou ders (NW) sloot zich gisteravond aan bij de woorden van voorzitter Wien van den Brink. Hij haalde fel uit naar Brinkhorst, vanwege diens voornemen de harde lijn van Van Aartsen voort te zetten. Hij kondigde aan door te knok ken. „Politici die denken dat ze ons alles kunnen voorschrijven, moeten achter het IJzeren Gor dijn," aldus Van den Brink. Door Dirk Mellema Den Haag Het Copa-team dat onderzoek deed naar het zoge naamde Surikartel dat door de Surinaamse ex-legerleider Desi Bouterse zou worden geleid, voel de zich tegengewerkt door de voormalige minister van Justitie Winnie Sorgdrager. In plaats van het onderzoek te stimuleren, zo als haar voorganger Hiisch Baiiiri deed, wilde Sorgdrager het juist stopzetten. Dat bleek gisteren opnieuw tij dens de rechtszaak tegen het Su rikartel. Officier van justitie Van der Voort, de voormalige onder zoeksleider, verklaarde gisteren in de Haagse rechtszaal dat Sorg drager tijdens een vergadering in 1996 op het ministerie had ge vraagd of het onderzoek niet kon worden stopgezet. Ze zei ook spijt te hebben dat het ooit was opge start. Voor het Copa-team (Colom bia-Paramaribo) waren deze woor den onbegrijpelijk, aangezien er voldoende bewijs tegen Bouterse was verzameld. Uiteindelijk kon het onde.-oek toch doorgaan, omdat de minister niet schriftelijk wilde bevestigen dat het moest worden stopgezet. Een jaar later, april 1997, was er een nieuw incident. Sorgdrager belde toen haar Surinaamse colle ga-minister van justitie Sjak Shie om te vertellen dat Bouterse van af dat moment door Interpol inter nationaal gesignaleerd stond en dus gearresteerd en uitgeleverd kon worden, 2odra hij een voet stap buiten Suriname zette. Geheim Een dergelijk opsporingsverzoek blijft gewoonlijk juist geheim, om de beoogde verdachte niet wan trouwend te maken. De speurders beschouwden dit telefoontje als verraad, een waarschuwing aan Bouterse om uit de handen van de politie te blijven. Het Copa-team, dat goed op de hoogte is van de verhoudingen in Suriname, is er van overtuigd dat Shie direct Bouterse inlichtte over dit tele foontje. Toch reisde de ex-legerleider en kele maanden later af naar Brazi lië en dat betekende opnieuw een incident tussen de minister en haar eigen team. De minister wei gerde - op aandrang van partijge noot en minister van Buitenland se Zaken Van Mierlo - de Brazili anen te vragen Bouterse te arres teren. Zou Sorgdrager nog minister zijn, dan zouden na de rechtszitting van gisteren, onherroepelijk Ka mervragen zijn gesteld. Men zou willen weten waarom ze het on derzoek liever had willen stopzet ten, Dat zou een nieuwe poging zijn geweest om te achterhalen waarom de minister van Justitie niet vierkant achter haar eigen opsporingsapparaat stond zodra de naam Bouterse viel. Den Haag Het is belangrijk dat in het onderwijs op grote schaal gebruik wordt gemaakt van computers, maar voor de in voering ervan is veel meer geld nodig. Het is de bedoeling dat scholen het eigen beheer van computers, de aanschaf of ver vanging van apparatuur en de scholing van de docenten uit het beschikbare budget betalen. Het ministerie moet opnieuw onderzoeken hoeveel het com puterproject gaat kosten. Dat stelt de Onderwijsraad in een gisteren verschenen advies. Volgens het regeerakkoord be schikt minister Hermans tot 2002 eenmalig over een bedrag van 670 miljoen gulden voor computers in de klas. Daarnaast is blijvend een bedrag beschik baar, dat oploopt tot 250 miljoen gulden per jaar in 2002. Het jaar daarna zal hier nog eens 40 mil joen gulden aan worden toege voegd. De Onderwijsraad vindt dat in de CAO's moet worden geregeld dat leraren computerscholing moeten volgen. De scholing van docenten is een eerste voor waarde voor het succes van Kennisnet, het eigen netwerk dat de scholen moet gaan ver binden. Dit netwerk heeft al leen kans van slagen, aldus het advies, als docenten tijdig wor den geschoold, als de scholer voldoende geld krijgen en als er goede educatieve software is. - De raad meent dat een Kennis net voor de scholen de voorkeur verdient boven een rechtstreek se aansluiting op Internet. Op het Kennisnet is de informatie toegankelijker voor de gebrui- - kers en kan ongewenste infor matie worden geweerd. Rotterdam De PvdA-fractie in de Tweede Kamer voelt er voor alsnog niets voor nu al in te stem men met de aanleg van de A4- noord nu die door het bedrijfsle ven wordt gefinancierd. Volgens het Rotterdamse Kamerlid Peter van Heemst moet eerst maar eens een duidelijke uitspraak komen over de wenselijkheid van corri dors die belangrijke centra met el kaar verbinden. Hij bepleit een brede discussie over de toekom stige ruimtelijke ordening in Ne derland. „Wanneer de A4-noord wordt aan gelegd kun je op je klompen aan voelen dat er dan ook een A4-zuid moet komen dooi de iloeksche Waard. Het is de vraag of we dat willen. Zolang er twijfel is over de vraag of we een dergelijke corri dor-ontwikkeling wei willen heb ben moet je geen besluit over de A4-noord nemen," aldus Van Heemst. Hij wijst er op dat een eerste aanzet tot die discussie on langs is gegeven in de vaste ka mercommissie ruimtelijke orde ning. „Pas als je hebt besloten dat je corridors wilt, kun je eens over de A4-noord praten. Nu nog niet," Eind vorig jaar blokkeerde Van Heemst met een breed gedragen motie de aanleg van de A4-noord. De Tweede Kamer droeg minister Netelenbos op dat geld te beste den aan openbaar-vervoervoorzie- ningem Er worden nu spoorver- bredingen in Abcoude en Delft mee betaald. Ander winstpunt zou zijn dat de groene zone van Miden Delfland onaangetast bleef. Het bedrijfsleven kondigde daar op aan zelf de aanleg van de ruim zes kilometer rijksweg tussen Schiedam/Vlaardingen en Delft te willen financieren. Er is een be drag van 450 mihoen voor be schikbaar en afgelopen vrijdag stemde het kabinet al met dat ini tiatief in. Van Heemst zegt er niet op voor hand nee tegen, maar volgens hem komt een besluit te vroeg. „Dat stuk rijksweg ligt de PvdA ai vijfentwintig jaar als een bak steen op de maag. We hebben het nog steeds liever niet, maar als het echt niet anders kan dan zul len we heel duidelijke afspraken moeten maken over de inpassing. Dat geldt dan niet alleen voor het stuk bij Schiedam en Vlaardin gen, maar ook voor het landelijk gebied. Maar dat is wat mij betreft pas een volgende discussie." Den Haag De politie krijgt de komende jaren in totaal 325 mil joen gulden extra. Minister Peper van Binnenlandse Zaken stelt dit bedrag beschikbaar om onder meer de financiële problemen bij de korpsen op te lossen. De be windsman bereikte gisteren een principe-akkoordmetde korpsbe heerders. De afspraken worden definitief als ook de Tweede Ka mer akkoord gaat Ruim 140 miljoen gulden wordt besteed aan het verhogen van de 'normvergoeding'. Dat is de ver goeding die de korpsen per agent krijgen. Te laag De politie klaagt al jaren dat die vergoeding veel te laag is. Daar naast is 116 miljoen gulden uitge trokken voor 'prestatiefinancie- ring'. Uit dat budget worden korp sen beloond die goede prestaties leveren bij het veiliger maken van Nederland, Een bedrag van 68 miljoen gulden is bestemd voor' investeringen in computers en communicatieapparatuur. Dit laatste budget hangt direct sa men met het realiseren van de doelstelling uit het regeerakkoord om 2000 agenten 'vanachter het bureau op straat te brengen'. Daarvoor is het nodig dat een agent bijvoorbeeld een proces verbaal vanuit de auto kan door sturen, zonder dat hij naar het bu reau moet om de zaak daar op te tikken. Het totaalbedrag van 325 miljoen komt 'stapsgewijs' tot 2005 beschikbaar. Het principe-akkoord voorziet ook in afspraken over de uitbrei ding van de politiesterkte-deze kabinetsperiode met 3000 extra agenten en surveillanten, zoals in het fegeerakkoord is vastgelegd. Daar komen nog eens 400 agenten bij door de invoering van de 36- urige werkweek. Per 1 juli 2002 moet de politiesterkte minimaal 43.622 man/vrouw bedragen. de Ottomaanse Turken, onder aan- [TlPfl TfTra ÏWRlTql voering van sultan Murat, de weg ,ÜJZJ naar Europa open. Servië heeft er een nationale Maar daar, op het Merelveld, over feest- en gedenkdag aan over de Kosovaarse grond, stroomt van gehouden. De Slag op het Merel- af dan het bloed van de prins, veld, 15 juni 1389, gaat de ge- Bloed waarnaar toenmalig secreta- schiedenis in als het begin van ris van de communistische partij een vijf eeuwen durende over- Milosevic in 1989 zai verwijzen als heersing van de Turken op het hij de basis legt voor een groot-Ser- huidige Servische gebied, maar visch ideaal. Het brengt de Albane- de strijdende Servische prins La- zen, die zich beschouwen als recht- zar groeit uit tot een martelaar; matige Kosovaren, opnieuw in de een heldenepos is geboren. problemen. In die historischs wsdij- Tot op de dag van vandaag laat de verij gaan feiten verloren. Zoals het Slag op het Merelveld zijn sporen gegeven dat aan de zijde van i_azar na. Slobodan Milosevic gebruikt de niet alleen Serviërs vechten, maar strijd nog steeds als fundament ook Bosniërs en Albanezen. De onder de Servische aanspraken op Slag eindigt onbeslist, maar een Kosovo. Voor de Serviërs schrijft jaar later volgt voor de Serven de lazar immers geschiedenis, ook al genadeslag, sneuvelt de aanvoerder en ligt voor HENK RUUL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1