26 Mooi affiche blijkt spotprent 'Ploegleider' Krajicek helpt talenten op weg naar top-100 Mark Huizinga: 'Dit is mijn club, hier voel ik me thuis' Vlaardinger zet voor Rotterdam Olympic Judo beste beentje voor Boogert geeft Oremans vrij baan naar halve finales in Rosmalen Gratis toegang bij Europa Cup Prins houdt zich koest bij IOC-debuut Acht tegen één by bookinafa rs Neptunus weet nog niet wie tegenstander wordt Het zit softbalsters van Zwijndrecht ook niet mee WK op de crickettoer RottenlamsDagblad j I Vrijdag 18 juni 1999 Seoul Na de feestelijke beëdi ging heeft de Prins van Oranje zich niet gemengd in de discussie over hervormingen van het IOC. Het kersverse lid luisterde slechts naar de voortgangsrapportages van de organisatoren Sydney, Salt Lake City en Athene tijdens de eerste dag van de algemene le denvergadering in Seoul, de eer ste openbare in de historie van hetolympisme. De invoering van een sanctielijst voor IOC-leden was een van de grootste zaken op dè eerste dag, te bezien als een onderdeel van het zuiveringsproces dat noodzake lijk was na het corruptieschan daal Salt Lake City. Leden die de regels van het olympisch hand vest overtreden, krijgen in de toe komst straffen aan de hand van de gemaakte overtredingen. De disciplinaire maatregelen varië ren van een waarschuwing tot twee jaar schorsing, royement, in trekking van privileges en onthef fing uit functies in het nationale olympisch comité. Dit laatste geldt automatisch voor verstote- nen. Voor het opleggen van straf fen is niet langer de stem van de ledenvergadering nodig, het hoofdbestuur doet het zonder. Michael Knight, leider van het Sydney 2000 organisatiecomité SOCOG, kwam uitleggen dat het recente omkopingsschandaal noopte tot bezuinigingen en dat er vooral was gesneden in de luxe rond de IOC-leden. Geen sociale programma's voor partners, geen openingsceremonie van de leden vergadering, bussen voor vervoer in plaats van limousines, etc. De politicus die het IOC-bestuur zo ver wist te krijgen dat de in op spraak geraakte Phil Coles terug trad uit SOCOG, wekte ergernis met zijn schoolmeesterstoon en werd flink gekapitteld. Het IOC had geen luxe gevraagd, maar aangeboden gekregen, smaalde de Duitser Bach. Het IOC was goed voor 58 procent van SOCOG's totale begroting, een be drag van 1,5 miljard dollar, achtte de Belg Rogge nodig op te mer ken. Rogge is het bruggenhoofd tussen IOC en Sydney, Zijn woor den kwamen aan. John Coates, de sportraanager van SOCOG, eiste van het IOC meer actie tegen sporters die zich met anabolica, epo en groeihor monen oppeppen in trainings kampen en voorde Spelen het on geoorloofde gebruik weten te maskeren. Er moesten 'vliegende controles' komen in het olym pisch dorp alsmede in de trai ningskampen in Australië en re gio. Prins de Merode antwoordde dat het IOC alleen gezag heeft over de sporters vanaf het mo ment dat ze geaccrediteerd zijn. Bovendien zal er in Sydney wel licht geen dopingcontrole met bloedmonsters zijn, omdat er bij gebrek aan een waterdichte test methode niets mee kan worden aangetoond. Kristie Boogert veiwacht kennelijk hulp van boven.'lk was nietzo scherp vandaag,' was de Zuid-Beijerlandse ook opgevallen. Foto Fred Ernst/Reuters Door Marlijn van Beeten Rosmalen Miriam Ore mans tegen Kristie Boogert, een Nederlandse prestige- strijd in de kwartfinales. Het leek een prachtig affiche, het bleek een spotprent. De ver zameling miskleunen paste perfect in het weinig verhef fende vrouwentoernooi in Rosmalen. Geen toppers, nauwelijks grasspecialisten, dus een perfecte kans voor Nederlandse tennissters om weer eens 'uit te blinken'. Maar er blonk mets. Rond het centre-court heerste een landeri ge sfeer en het beste wat het Ne derlandse vrouwentennis te bie den heeft, ging volledig op in dat décor. Oremans liet by vlagen nog iets aardigs zien, beperkte zich verder tot het risicoloos terug slaan van de bal en dat was al met al ruim voldoende om Boogert te kloppen: 64 6-3. Bondscoach Hans Felius zal het zuchtend hebben aanschouwd. Door een nederlaag tegen Belgie in maart moet hij Nederland vol gende maand in de hoogste cate gorie van de Fed Cup zien te hou den. Gp het kampioenschap voor landenteams moet FeJius het stel len zonder Brenda Schultz, het servicekanon dat zich in het ge vecht met de wereldtop nog rede lijk staande kon houden. Zy was meer dan een jaar uitgeschakeld door een rugblessure en maakte drie weken terug een mislukte rentree in Parijs. Felius moet vertrouwen op Boo gert en Oremans, en heeft mis schien ook Amanda Hopmans en Seda Noorlander achter de hand. Op een nauwelijks inspirerend podium, het universiteitscomplex in Amsterdam, knokt Nederland met zeven andere landen voor een plek in de hoogste categorie. Af gaand op het gebodene van giste ren is Nederland na dat toernooi een B-land. Boogert begon nog aardig tegen Oremans, maar stond in de twee de set garant voor lachwekkende taferelen. De Zuid-Beijerlandse miste ballen totaal, sloeg dubbele fout op dubbele fout en was in de tweede game compleet de weg kwijt. Ze sloeg een eerste service uit en dacht alweer de vierde dub bele fout in deze game te hebben geproduceerd. De umpire moest haar aan het verstand brengen dat ze echt nog een keer mocht serveren. ,.Ik was niet zo scherp vandaag," was Boogert s verkla ring voor haar vreemde capriolen. „De laatste weken heb ik veel wedstrijden gespeeld en zo druk heb ik het in tijden niet gehad. Het is een nieuwe dimensie waar ik weer aan moet wennen. Daar om voelde ik me moe." Oremans kan dank zy Boogert voor het eerst een WTA-toernooi winnen. Het zou een zege zijn zonder veel glans, want in Rosma len doet naast de Berlicumse geen grasspecialiste mee. Dominique van Roost, de laatst overgebleven geplaatste speelster, verdween gisteren ook van het toneel. De Belgische verloor in twee sets van de Amerikaanse Kristina Brandi. „Verbaast me niets," reageerde Oremans. „Van al die geplaatste meiden heeft niemand gras als fa voriete ondergrond." De regionale favoriete daarente gen voelt zich thuis op het gras van Rosmalen. „De ondergrond, het slapen in mijn eigen bed, daardoor kan ik de concentratie goed vasthouden." In de halve finales neemt Ore- mans het op tegen Siivija Talaja, de Kroatische nummer 52 van de wereld. Bij winst wacht in de fina le Brandi of de Bulgaarse Magda- lena Maleeva. Rosmalen De wereldtopper ais ploegleider. Richard Krajicek voelt zich als boegbeeld van het Nederlandse tennis verantwoor delijk voor de doorstroming van r tonden —^Richard Krajicek staat 'hoog 'genoteerd op de1 wedlijsten van de verechillen- i de: bookmakers in" Engeland I voor Wimbledon. De Ameri- - kaanse nummer één van de "wereld Pete Sampras is topfa- voriet;. 11 .tegen 8. Krajicek volgt samen met de lokale fa voriet Tim Henman met 8-1. By de'vróuwen-ligt Martina Hmgïs het best in de markt. De verliezend finalist van Roland Garros staat genoteerd op 74, Achter haar volgt de winnares van RolandGarros, Steffi Graf, met 4-1. Venus Williams, te- gens tanaster van Miriam Ore- mans in de eerste ronde, staat derde met 5-1. talent uit eigen land. In samen werking met de hoofdsponsor van de tennisbond helpt hij Peter Wessels en Edwin Kempes op weg naar de top-honderd. Zij krijgen de Nieuw-Zeelander Nick Carr als reizend coach en mogen gebruik maken van de faciliteiten waar ook Krajicek over beschikt. Het werd weer aens tijd voor wat positief nieuws in het Nederland se tennis. De afgelopen maanden kritiseerden tennisscholen de jeugdopleidingvan de bond en na een tegenvallend Roland Garros vroegen velen zich af of er na het 'tijdperk Krajicek' nog wat te jui chen valt. Als extraatje kreeg Michiel Scha pers op zijn donder omdat de bondscoach kritiek had geuit op de voorbereiding van Krajicek en Siemerink op het gravelseizoen. Schapers moet zich op de vlakte houden, kreeg hij van de tennis sers te horen. De bondscoach moet zich met de jeugdopleiding bemoeien, want daar is hij voor aangesteld, kreeg hij als bood- s. *hap mee van Krajicek. Diens initiatief komt ook daarom op een goed moment. Hij helpt twee tennissers die na hun tijd in Jong Oranje op eigen kracht de wereld rondreizen. De stap van Wessels en Kempes richting top- 100 verloopt moeizaam. Wessels is er bijna, staat 104e, Kempes vindt zichzelf op de wereldranglijst te rug op plek 168. „Het is in hun si tuatie moeilijk om een coach te betalen, daar spring ik in," lichtte Krajicek toe. „Peter heb ik altijd een groot talent gevonden, Edwin is de harde werker." Ook zaak waarnemer Cees van Veen, manu eel therapeut Jan Naaktgeboren en conditietrainer Miguel Jansen staan de talenten bij. Dat neemt niet weg dat de twee de komende tijd gescheiden aan de slag gaan. Wessels wordt op grond van zijn ranking geregeld recht streeks toegelaten tot ATP-toer- nooien, Kempes is nog niet zo ver. En die gevallen reist Wessels waar schijnlijk mee met Krajicek en coach Rohan Goetzke, Kempes valt dan onder de hoede van Carr, Het 'tennisploegje' van Krajicek is voor tenminste twee jaar opge richt. Daarna wordt bekeken of de samenwerking wordt gecontinu eerd. „In principe is het wel de be- De nieuwe ploeg rond R'chard Krajicek. Vanaf links coach Nick Carr, Edwin Kempes, de ploegleider zelf, Peter Wessels, Rohan Goetzke en de Rotterdamse fysiotherapeut Jan Naaktgeboren. Foto TcussaJ rit KJutters/ANF doeling ander talent te laten door stromen als Edwin en Peter door breken," neemt Krajicek een voorschot op de toekomst, „Dit is het begin en waar het toe leidt, daar heb ik nog niet echt over na gedacht" Voor zijn mededeling tenniste Krajicek tegen de voor hem onbe kende Italiaan Santopadre. .„Ik wist dat hij linkshandig was, dacht hem wel eens te hebben ge zien en dat klopte inderdaad. Hij serveerde in ieder geval een stuk beter dan ik had verwacht." Krajicek miste nog de scherpte die hij volgende week op Wimble don nodig heeft Hij won de eerste set eenvoudig met 6-3, maar gaf in de tweede een break voorsprong weg. Pas in de tiebreak kwam de Hagenaar tot zijn beste spel. „Ik had te sporadisch goede momen ten. Dat zal tegen Tommy Haas (vandaag, red.) zeker beter moe ten." Bmo Pas kort voor de kruisfinale van vanmiddag' m het Europa Cup 2-toemooi weten de honkballers van DOOR Training Neptunus wie ze in die wed strijd tegenover zich knjgen. Het duel om de eerste plaats in groep 2 tussen Kinheim en de Italianen van Grosseto werd gisteravond wegens de invallende duisternis gestaakt. In de zevende inning leidden de Haarlemmers met 14-10. De wedstrijd zou vanmid dag eerst worden uitgespeeld, waarna de verliezer te gen Neptunus aantreedt. De Rotterdammers legden beslag op de eerste plaats m groep L door een 17-8 overwinning op Barracudas Montpellier. De toch ai niet overdreven vreugde over het bereiken van de laatste vier werd getemperd door het uitval len, al na één inning, van Geoffry Kohl. De werper kreeg weer last van de schouderblessure die hem het hele vorige seizoen van de heuvel hield. Het had er alle schijn van dat die tegenslag voor hun jarenlange ploeggenoot de spelers van Neptunus langer bezig hield dan goed voor hen was, Halverwege de zesde inning keken zy nog tegen een achterstand (7-8) aan. Het feit, dat Wim Martmus na het vertrek van Kohl de verdediging moest leiden, zal daaraan ook niet vreemd zijn geweest. De oudgediende fungeerde voor de wedstrijd als werper tijdens de batting prac tice en had dus al veel ballen gegooid toen hij in de tweede inning naar de heuvel werd geroepen. Drie, vier innings ging het desondanks redelijk, in de vijf de kreeg 'The Fox' een homerun tegen en in de zesde hadden de Fransen opeens geen respect meer voor zijn worpen. Zes tegenpunten waren het resultaat. Bij de 7-8 achterstand zette playing marMger Robert Eenhoorn, die aanvankelijk niet speelde, zichzelf in en o.m. dankzij een homerun van zijn knuppel (met twee man 'aan boord') trokken de drietanders de za ken recht. In zijn 'ivnde slagbeurt joeg de oud prof de bal nogma. iet volle rondje weg. In de groep van Negaat Paderbom mee naar de kruisfinales dankzij de 5-3 zege op gastheer Bmo. MONTPELLIER..,.^.001 016 00D- 8-14-1 NEPTUNUS200 14 6 04*=17-16-1 Werpersresuliaten Montpellier: Ncley (4 innmgs) 0-2-5-0, Nayur (4) 2-5-11-1 DOOR Training Neptunus: Geoffry Kohl (1) t-M-0, Wim Marttnus(41/3 3 man) 2-0-10-1, Ron AgterbergÖ 2Js) 1-1-3-0. Home.uns Nep'un Marcel Knjyt, le inning (+1), Percy Isenïa, 5e mn (+1). Rcr *rt enhoorn, Ge inn (+2)enBeinn (+1) Montpel lier: Garcia, 5e in1 h>1o) Winnaar. Agterbcrg Verlieten Nayur Zwijndrecht De softbalsters van Geul Techniek Zwijndrecht hebben ook de tweede wedstrijd tegen Twins verloren. De Oosterhoutse ploeg, gestart als favoriet, had voor de 2-1 zege een dosis geluk en een tiebreak nodig. In de reguliere zeven innings kwa men beide ploegen niet verder dan 1-1, met de aante kening dat Zwijndrecht een echt punt scoorde (Mar- jon van Dijk na een honkslag van Angela Verkerk), maar dat Twins het vege lijf slechts kon redden door tweemaal van een doorgeschoten bal te profiteren. Ook in de verlenging had Twins het geluk aan z'n zij de. Heieen Huisman profiteerde van een wilde woip van Marjon van Dijk. Betaald voetbal Zaterdag .NflMtn petitie. Poule A: FC Zwolle-Dordrecht'90, Emmen-RKC, B: FC Gronirtjen-Sparta, Exceismr-Helmond Sport (alle 19 00 uur) Zaterdag Honkbal: Tndcnts-Robur'58, Abraham van Slolkweg (14.00tmr) Wielrennen: Ronde van Rozenburg, stort en finish Molenweg, (18 00 uur). Zondag Honkbal: Sparta/Feyenoord-ADO, Edo Bergsmaweg (14.00 uur) Tennis: finales toernooien Deuce Again (de Enk), Triomf (Berg- schenhoeb), Overschie (Torenlaan), TOEG (Beekweg); lö.OGuur, tW opgenomen in de zwemploeg voor de Europese kam-' pioenschappen die van 26 tot en met 31 juli in Istan bul worden gehouden. De 18-jarige Viaardingse zwemster moet op het NKbij de eerste zes eindigen op de 200 meter vrije siag om zich te verzekeren van een plaats in de estafetteploeg op deze afstand. Snoek komt dit weekeinde in Amersfoort aan de start op de 100,200 en 400 meter vrije slag. VZC vaar digt een miniploeg van drie vrouwen af naar het NK Naast Renee Snoek komen Annie Buitelaar en Amanda Elfers aan de start. Buitelaar start op zes nummers. Elfers komt in het sportfondsenbad van Amersfoort alleen uit op de 100 meter rugslag. Door Loet van Schellebeek Rotterdam Met de hand op de reglementen, die voor tweeërlei uitleg vatbaar bleken, deed de voorzitter van het Duitse Abens- berg onlangs nog een vertwijfelde poging Mark Huizinga voor zijn club te behouden- De missie mis lukte. Tot tevredenheid van de Europese judoka van het jaar, die niets liever wilde dan met Rotter dam Olympic zover mogelijk door te dringen in het Europa Cup toernooi. „Ik heb steeds gezegd, ook tegen de mensen van Abensberg, dat ik voor Rotterdam zou kiezen zodra die ploeg zich zou plaatsen voor de Europa Cup," legt de Vlaardin ger nog maar eens uit „Rotter dam Olympic Judo is mijn club, hier train ik, hier hoor ik thuis. Dan is h et toch logisch dat ik er de voorkeur aan geef te judoën met de jongens, met wie ik bijna dage lijks op de mat sta?" Voor het bestuur van Abensberg kan die opstelling, volgens de jon ge vader, nauwelijks een verras sing zyn geweest, Huizinga ver heelt niet dat hij destijds (mede) om financiële redenen voor de Duitse topclub heeft gekozen. „Maar geld is voor mij nooit een echte drijfveer geweest en ik denk dat het daarom ook niet werkte. Ik miste de beleving. Ik heb in de Duitse competitie verlo ren van jongens met wie ik op een EK of WK nooit moeite had Niet omdat ik m'n best niet deed; ik heb me altjd voor de volle hon derd procent gegeven. Maar het was niet mijn club, ik voelde geen binding. Ik ben er in Duitsland achter gekomen dat wedstrijden draaien voor een vreemde dub in Mark Huizinga en coach Gé van de Elshout dollen temidden van de, op Willy Bilstra na, voltallige ploeg van Rotterdam Olympic Judo. V.f.n.r. Diederik Kunst, Robert Verhoef, Martin van den Berg, Mark Huizinga, coach Gé van de Elshout, Mark van der Ham en Christiaan Metzon. Foto Aad van der Voom/Cor Vos een vreemde omgeving niets voor mij is. En in Abensberg wisten ze dat ik er 20 over denk." Bij zijn Europa Cupriebuut voor Rotterdam, eind mei in het Poolse Krakow, sprong de vonk wél over. Mark Huizinga was de inspireren de aanvoerder van de zevenmans formatie die het waarlijk niet kin derachtige Wisla Krakow voor ei gen publiek met 43 versloeg. De beloning was een plaats bij de laatste acht, één of eigenlijk twee stappen af van het finaletoemooi dat in november ergens in Europa wordt gehouden. De eerste van die twee hindemis sen kan morgen in Rotterdam worden genomen. Dan is in de Za- dkinehal (tegenover NS-station Alexander) het sterke Mytnyk uit de Oekraïne de tegenstander in de derde ronde, die in een uit- en een thuiswedstrijd wordt betwist. Volgende week zaterdag 26 juni is de return in Dnepropetrovsk, een haven- en industriestad van 1,2 miljoen inwoners aan de Dnjepr. 'Spoken' Trainer-coach Ge van de Elshout zegt 'een goed gevoel' te hebben over de afloop van het duel met de voormalige Russen, al realiseert hij zich wel dat het zaak zal zijn „in de thuiswedstrijd een zo groot mogelijk verschil te maken, want daar zou het wel eens kunnen spo ken." In dit velband is het een tegenval ler dat er geen geld is om de Irani ër Mahmoud Mirkan Fashandi te laten overkomen uit Teheran. Mark Huizinga over zijn clubge noot van De Korte Sport Instituut: „Mahmoud is niet alleen vrijwel zeker goed voor een punt, het is - ondanks zijn 140 kilo - ook een lust voor het oog om hem te zien judoén." Mytnyk kan een kolos van - schrik niet -160 kilogram opstellen (ene Valentin Ruslyakov) en daarte genover maakt ROTs Willy Bil stra, hoe talentvol ook, mét zijn 100 kilo weinig of geen kans. Kij kend naar de lijst van twintig na men, die Mytnyk by de Europese Judo Unie heeft ingediend, ko men ook de gebroeders Kamo en Karen Balayan bekend voor. „De jongste is Europees jeugdkampi oen geweest in de klasse tot 73 ki logram, de oudste was al eens tweede bij het Tournoi de Paris." Huizinga heeft een vermoeden wie zyn opponent zal zijn in de klasse tot 91 kg: „Anatoly Droga, denk ik. Die was al eens derde m Parijs, maar heb ik daarna zeker twee jaar niet gezien. De laatste keer zat hij in myn gewicht" De verwachting is dat het morgen bij Rotterdam, net als in Krakow, niet van de 'kop' en de 'staart' zal moeten komen. Het verhaai-Mah- moud is verteld. „En de lichte klassen zijn in Nederland door de jaren heen een probleem," weet Huizinga. ,311 ons komt er dan nog eens bij dat uitgerekend de lichte judoka's (Robert Verhoef, Christiaan Metzon) ook de jon gens zijn met de minste interna tionale ervaring. Daarom is het zo belangrijk dat we zo lang moge lijk in het toernooi blijven. Elke wedstrijd is meegenomen in het leerproces." Perspectief Van de Elshout en hij zien volop perspectief voor Rotterdam Olympic Judo niet alleen voor de mannen trouwens, ook voor het vrouwenteam dat zich onlangs via een finaleplaats by het NK kwali ficeerde voor de Europa Cup-eind ronde in Haarlem. „Ik durf te zeggen dat we de ko mende jaren eerste of tweede van Nederland moeten kunnen blij ven," aldus de coach. „We zijn op de goede weg," voegt Huizinga daaraan toe. „Bijna alle jongens zijn nog aan het groeien. Ikzelf ben met 25 jaar de oudste, de vete raan van de ploeg. De rest is nog zo jong dat we zeker drie jaar met hetzelfde team door kunnen gaan." Schiedam Tradities zijn er om in ere te houden.D Vandaa. dat vanavond de voetballers van tweede klasser WK zich weer in het crickettenue hijsen voor de wedstrijd tegen Excelsior'20. Gastheer is het EAMI-team van de Thurledeclub. Elk jaar organise ren de zaterdagmiddag-cricketers een nederlaagse rie waarin WK een niet meer weg te denken tegen stander is. Het duel begint om 18.30 uur. Tips kunt u doorgeven aan de sportredactie: 010-2732700 (fax: 010-4265227). VRIJDAG 18 JUNI' CRICKET: 18 30Excelsior'20ZAMI's-WK. ZONDAG 20 JUNI CRICKET: 11,00 ExcelsiotfO-Quick Haag, 11.00 HBS-HermesDVS HONKBAL: 14 30 Holy-The Orioles. TENNIS'. Finales Yellow Smash (Vlaardingen), Ci,C2,Dl. D1-25+, D2, D2-25+, Ter promotie van topjudoin Rotterdam is morgenavond bij het Europa Cup-duel tussen de teams van Rotterdam Olympic en Mytnyk (Oekraïne) de toegang tot de Zadkinehal gratis.Alle judoscholen in Rotterdam en omgeving zijn aangeschreven in de hoop dat zo veel mogelijk mensen achter het team zullen staan," aldus ROJ-voorzitter Sem Kat- testaart. „Hel wordt sowieso een mooie avond," beloven coach Ge van de'Elshout en aan voerder Mark Huizinga in koor. Het voorprogramma (aanvang 19.00 uur) omvat een jeugdwedstrijd tussen Rotterdam Olympic Judo en een selectie uit Midden-Nederland plus een demonstratie Wushu. Na de pauze volgt de EC-ontmoeting. Daarin wordt in zeven gewichtsklassen gestreden. Voor Rotterdam komen op de mat: tot 60 kg: Robert Verhoef; tot 66 kg: Christiaan Met- zon; tot 73 kg: Mark van der Ham; tot 81 kg: Diederik Kunst; tot 90 kg; Mark Huizinga- tot 100 kg: Martin van den Berg; boven 100 kg: Willy Bilstra.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 10