9 Groeneweg is kritiek beu M Rotterdams Dagblad Irritatie over opvang Kosovo-vluchtelingen 'Spectrum- meisjes' zetten kort geding door Schade aan kunstwerk van Rickey lijkt onherstelbaar De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Politieman verdacht van mishandeling Postbode krijgt klappen Te langzaam op de snelweg Gokkast opengebroken Wethouder: 'U mag mij afrekenen op mijn beleid, niet op subsidies die ik binnenhaal' Maassluis weer in de prijzen bij Nationale Postcodeloterij Ondergrondse containers wachten op eerste karwei Deel van Vondelpark sneuvelt voor uitbouw verzorgingstehuis Of betgratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 18 juni 1999 VlaardingenEen 25-jarige Vlaar- dingse politieman van het distriet Waterweg is aangehouden omdat hij van openlijke geweldpleging wordt verdacht. De man zou eer der deze week met twee andere verdachten, Vlaardingers van 21 en 30 jaar, een 27-jange stadge noot hebben mishandeld. Het delict zou door de agent bui ten diensttijd zijn gepleegd. De aanleiding voor de knokpartij is vooralsnog onbekend. Bij welke afdeling van het politiedistrict Waterweg (Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland) de man werkzaam is, wordt door de politie niet gemeld. De drie mannen, onder wie de po litieman. zijn in verzekerde bewa ring gesteld en worden binnen kort voorgeleid aan de officier van justitie. Het bureau interne zaken van de politie Rotterdam-Rijn mond stelt samen met de recher che van het district Schiedam een nader onderzoek in. Schiedam Een postbode is gis termiddag door een nog onbeken de man omstreeks één uur op de Singel mishandeld. De postbode had zijn postkar op het trottoir gezet, hetgeen de doorgang enigszins belemmerde. Toen de onbekende niet meteen door kon lopen werd hij kwaad en sloeg de postbezorger in het ge zicht. De man liep weg in de rich ting van de Broersvest. SchledanWlaardingen Een auto mobilist uit Stellendam leed de afgelopen nacht ter hoogte van Schiedam met een slakkengang van dertig kilometer per uur over de snelweg. Toen de politie pro beerde de bestuurder te laten stoppen, reed hij door. De Steliendammer werd vervol gens klemgereden. De politie ver- moeddedat de man te veel had ge dronken. Nadat de automobilist op het politiebureau in Vlaardin gen had geweigerd mee te doen aan een alcoholtest, bleek ook dat hij geen rijbewijs bij zich had. De politie nam de auto van de Steliendammer in beslag. Schiedam By een inbraak gis terochtend in een restaurant aan de Rotterdamsedjjk is een gok kast opengebroken. Hoeveel geld er uit de kast ont vreemd werd, is nog niet duide lijk. De diefstal vond waarschijn lijk plaats tussen één uur 's nachts en twaalf uur 's middags. Schiedam—Wethouder Peter Groeneweg is de nu al maanden durende kritiek beu. Het zijn met name de fracties van CDA en Groenlinks die hem er op aanvallen, dat de gemeente Schiedam een subsidie van zes ton voor werkloze allochtone jongeren is misgelopen. Gisteravond gebeurde dat opnieuw in een vergadering van de commissie sociale zaken en werkgele genheid. De PvdA-wethouder werd beticht van onzorgvuldig heid en nalatigheid. Een getergde Groeneweg: „Ik vind het nogal wat. Dit laat ik niet over mijn kant gaan." Voor eens en voor altijd wilde hij gisteravond de suggestie wegne men dat de gemeente begin dit jaar door nalatigheid of onzorg vuldigheid subsidiegelden van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is misgelo pen. De zes ton van het ministerie zou besteed moeten worden aan een project dat de kansen op een baan voor allochtone - in geval van Schiedam vooral Turkse-jon geren vergroot. Groeneweg besloot in januari van dit jaar de subsidiegelden niet aan te vragen, omdat het volgens hem de lopende projecten in de war zou schoppen. Het extra pro ject zou een te zware wissel trek ken op de toch al zwaar belaste ge meentelijke afdeling Buro voor Werk en Scholing. Met name om dat het helemaal volgens de aan pak van het ministerie moest en de gemeente nog jarenlang ge bonden zou zijn aan bepaalde re gels en er zelf ook tonnen geld in moest steken. Bovendien vindt de wethouder dat extra aandacht voor allochtone jongeren niet no dig is, omdat de reguliere midde len volstaan. Het CDA en GroenLinks zijn het daar niet mee eens. Volgens hen is het aantal werkzoekenden on der de allochtone jeugd bedui dend hoger en dus is daar extra aandacht voor nodig. Christine Lepidis-Daskalakis (CDA) vond dat Groeneweg daarover eerst met de commissie had moeten praten. De wethouder werd echter duide lijk moe van de discussie en pro beerde de fracties ertoe te bewe gen hun vragen en opmerkingen schriftelijk in te dienen, zodat de zaak daarmee was afgedaan voor gisteravond. Het CDA ging ak koord, maar Ed Gloudi van GroenLinks wilde toch nog even benadrukken hoe zeer hij het be treurde dat de gemeente een kans heeft laten schieten. En dat liet de wethouder 'niet over zijn kant gaan'. „Ik vind dat ik moet worden beoordeeld op mijn aanpak. Op de resultaten van mijn beleid. Niet op wat ik aan subsidies binnenhaal. Ik ben niet van plan op elke eerste de beste trein die voorbij komt te springen. Zonder te kijken naar het reeds ingezette beleid en af te wachten wat daar de resultaten van zijn. Anders zou ik verkeerd bezig zijn. Als blijkt dat het inge zette beleid niet de beoogde resul taten oplevert, mag u mij daarop afrekenen." Richting Lepidis wees hij er ver volgens op dat 'we toch met z'n al len' het huidige beleid hebben in gezet. ,AIs ik telkens moet vragen of u het nog steeds eens bent met het ingezette beleid dan worden de vergaderingen wel erg lang hier." Het CDA en GroenLinks dienden vervolgens hun opmerkingen en vragen schriftelijk in. Zij dringen bij de wethouder alsnog op een extra inspanning aan om toch iets voor de jonge allochtone werklo zen te doen. Daarmee is voor Groeneweg de discussie in de commissievergadering over het mislopen van zes ton subsidie voorlopig afgerond. „Wie is Lee Towers, mam ma?" Een meisje, ongeveer elf jaar oud, keek gisteravond bedenkelijk naar het podium In Maassluis-West, nabij win kelcentrum de Koningshoek. Feblenne de Vries, de kleu- Schiedamïn de Schiedamse po litiek is de nodige irritatie ont staan overhel beschikbaarstellen door de provincie Zuid-Holland van tijdelijke opvangruimte in de Harg voor Kosovo-vluchtelingen. Volgens wethouder Peter Groene weg van sociale zaken en welzijn zijn bewoners van de Harg en de gemeente vooraf helemaal niet door de provincie geïnformeerd, „Hoe ze dit doen zonder ook de gemeente te informeren, past niet binnen de verhoudingen tussen overheden," verklaarde Groene weg gisteravond geïrriteerd tij dens zijn commissievergadering. „Bovendien staat het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) niet bepaald te springen om het gebouw dat de provincie heeft aangeboden," wist de wethouder verderte vertellen. De Kosovo-vluchtelingen kwa men aan de orde, doordat Ed Gl oudi van Groenlinks vragen stel de hierover. GroenLinks ziet graag dat er extra opvangruimte komt in Schiedam voor Kosovo- vluchtelingen. Gloudi zei teleur gesteld te zijn dat na de dringen de oproep van het COA aan ge meenten en wooncorporaties ruimte ter beschikking te stellen, niet de gemeente maar de provin cie ruimte beschikbaar stelt in Schiedam.„Daar waar de gemeen te niet in staat is aanvullende ruimte aan het COA aan te bie den, vormt dit voor de provincie kennelijk geen probleem," stelde Gloudi. Volgens hem blijkthieruit dat de houding van burgemeester en wethouders naar het COA veel te afhoudend is. „Zeker wanneer bekend is dat de bewoners van de Harg en de directe omgeving geen problemen hebben met de tijdelijke huisvesting van vluch telingen." Dat blykt volgens hem wel uit de ervaringen met de tijde lijke opvang van de Dublin-clai- manten toen het sportfondsenbad nog niet gereed was. Het betoog van Gloudi schoot by wethouder Groeneweg duidelijk in het verkeerde keelgat. Hij vroeg nog voorzichtig of Gloudi het allemaal wel echt meende. „Dat de provincie blijkbaar wel iets zou kunnen vinden waar de gemeente in gebreke blijft, vind ik echt een verkeerde voorstelling van zaken," verklaarde de wet houder en legde uit hoe de provin cie op eigen houtje zou hebben ge opereerd. „Ik werp deze uitspra ken dan ook verre van my." Binnenkort moeten er gesprek ken starten over de (on)mogeüjk- heden van opvang in de Harg. mende presentratlce van het RTL-programma Straat op Stelten, begroette zo harte lijk mogelijk verschillende fi guren In zwart© pakken. Bo ven het kostuum prijkte bij al len een bril op de neus. „Lee Towers Is een hele bekende zanger," beantwoordde de moeder de vraag van haar kind. Elf Maassluizers namen gisteravond de moeite om de gedaante aan te nemen van de 'Frank Sinatra' van Rotter dam. De verkleedpartij lever de 5500 gulden op voor het goede doei. Dat was niet veel. In Ursem bijvoorbeeld, een andere gemeente die mee deed aan de actie, zorgde een hele zwerm vogelver schrikkers voor ruim 70.000 gulden voor Kosovo. „Alle beetjes helpen," staken Fa- bienne en Jannle Sterken- burg, burgemeester van Maassluis, de elf Lee Towers- Imitators een hart onder de riem. Het publiek maakte zich niet al te veel zorgen over de ma gere opbrengsten. Maassluis had al genoten van een optre den van Corrie Konlngs en Frans Bauer, het vaderlandse koningskoppel van de smart lap. Ook zagen de bezoekers Hans van der Togt verschil lende stadgenoten behoorlij ke geldprijzen overhandigen. De gelukkigen, allen wonend in de Burgemeester Wesse- linkstraat, hadden meege daan aan de Nationale Post codeloterij. Vorig jaar viel de Maasluisse Groen van Prinse- lerstraat ook al in de prijzen. Foto's Roel Dijkstra De eerste werd gistermiddag op het Geuzenpleln officieel In gebruik genomen door wethouder Adrl Reljnhout en diens op volger Anneke Meijer: de AAP. Het is de populaire benaming voor de Afval Apart Punten waar de burgers terecht kunnen voor de lozing van lege flessen, oud papier en textiel. BIJ de AAP gaat het gescheiden vuil de grond vla kokers de grond in. Het voordeel van de ondergrondse vuilinzamellng is het fraaiere straatbeeld en de verhoogde verkeersveiligheid. Want de betonnen kolossen ontnemen automobilisten in veel gevallen het uitzicht en zijn nou niet bepaald de 'pareltjes' van de wijk. Op tal van andere plekken In Schiedam gaan de komende tijd nog meer AAPen onder de grond en verdwijnen de 'traditionele' containers van de straat. Voorlopig staan de meeste nieuwe containers nog werkloos bij het milieustation van de ONS. Ze zijn er opgeslagen om binnenkort naar hun plaats van bestem ming gebracht en ingegraven te worden. Bezoekers van de vuil stortplaats kunnen daar een aardig beeld krijgen van wat een AAP onder zijn 'kont' heeft zitten. Het bovengrondse gedeelte is aanzienlijk kleiner dan de verzamelbak eronder, die uit het Zicht verdwijnt Foto Roel Dijkstra Maassluis Een bewoonster van het Maassluise verzorgingshuis Zonneweelde loopt de recreatie zaal in. „Is er nog een plekkie voor mij?," vraagt ze zich hardop af richting de volle zaal. Een meer dubbelzinnige vraag had de dame op leeftijd gisteravond niet kun nen stellen. Omwonenden waren naar het verzorgingstehuis geko men om met onder meer wethou der Frank Koen te discussiëren over de uitbreidingsplannen van Zonneweelde. Waar de gemeente kiest voor 54 extra bejaardenwoningen, zien met name bewoners van de GA Brederolaan hun uitzicht en een groot deel van het Vondelpark verdwijnen. Kortom een strijd omweer een schaars stukje Maas sluis. Uitbreiding van Zonneweelde is nodig omdat de Schutsluis, het andere Maassluise verzorgingste huis, sterk is verouderd en omdat het in stand houden van twee klei nere locaties teveel geld kost. Ook te kostbaar is het bouwen vaneen geheel nieuw verzorgingstehuis op de plek van De Schutsluis, iets dat verschillende bewoners naar voren brachten. Koen: „Dat ge bouw afbreken en er iets nieuws neerzetten, kost heel veel geld. Terwijl je hier een modem tehuis hebt." En dus viel, na veel onder zoek, de keuze op de locatie Zon neweelde. „Een afweging die in derdaad om financiële redenen is gemaakt," gaf de wethouder toe. Het scheelt zo'n twee tot drie mil joen gulden. Dat het de gemeente emst is - het bouwplan is al ingediend - maakte de wethouder ruimtelijke orde ning gisteren duidelijk door de aanwezigen vooral op hun rech ten te wijzen. De omwonenden kunnen bezwaar maken, eventu eel naar de rechter stappen en ook een claim voor planschade indie nen. Koen: „Of u het plan kunt te genhouden? Die kans is erg klein, maar u kunt het wel vertragen." Op een vertraging zit de gemeen te en ook De Tweemaster (waartoe de Maassluise verzorgingstehui zen behoren) uiteraard niet te wachten. Zo moet de nieuwe woonvleugel in 2001 worden opge leverd, anders loopt men een flink subsidiebedrag mis. Serieus overleg over eventuele andere uitbreidingsmogelijkhe den bleef gisteren dus uit. Menno van Leeuwen, één van de omwo nenden, had daar een slecht ge voel over. „Ik krijg heel sterk het gevoel dat de gemeente nu alleen haar stellingname verdedigt en dat wij dat ook doen. En er wordt niks mee gedaan." Ook André Vo shol verbaasde zich daar over. „Er -wordt by voorbaat gezegd 'u kunt naar de rechter gaan'. Wat ver staat men dan onder inspraak?" Volledige inspraak bood Frank Koen de bewoners wel bij de her inrichting van het straks ver kleinde park. „Dat is nog in stu die. De visvijver daar, het dieren- hoekje op die plek; daar moeten we met elkaar over praten." SchiedamNadat het eergisteren al was aangekondigd, dient van daag daadwerkelijk het kort ge ding van de twee meisjes die on gewild op het publiciteitsmateri aal van het Spectrumfestival ver schenen. Hajo Vlasman, de advo caat van de meisjes, deelde de or ganisatoren van het evenement gisteren schriftelijk mee dat ze vandaag voor de Rotterdamse rechtbank moeten verschijnen. Raadsman Vlasman gaat er van uit dat de rechter vanwege 'het spoedeisende karakter' van de zaak onmiddellijk een vonnis zal vellen. Er is volgens hem sprake van 'spoed', omdat het festival al zondag wordt gehouden. Daarna verdwijnt het promotiemateriaal sowieso uit het straatbeeld. Mocht het vonnis in het voordeel van de meisjes uitpakken, dan eist de advocaat dat de in op spraak geraakte posters en flyers direct worden verwijderd. „Zo dat praktisch mogelijk is, moeten ze vandaag nog weg. Lukt dat niet, dan uiterlijk morgen." Vlasman: „Elke dag dat het materiaal nog te zien is, is er één te veel." Eerder werd al duidelijk dat de twee ongewilde 'modellen' naast onmiddellijke verwijdering van het promotiemateriaal ook een schadevergoeding eisen. Voor de geleden 'immateriële schade' eist het tweetal een bedrag van tien duizend gulden. De bestuursleden hebben inmid dels schriftelijk laten weteirtiat die schadeclaim volgens hen'niet op het bordje van het festival thuishoort. De fotograaf heeft vol ledige toestemming verleend voor het reproduceren en distri bueren van de afbeelding, stellen zij. Advocaat Vlasman is het niet eens met deze uitleg. Hij daagt toch de organisatie voor de rech ter. „Het publiciteitsmateriaal is van het festival. Dat betekent dat zy ervoor verantwoordelijk zijn, niet de fotograaf." Schiedam Het zal waarschijn lijk nog geruime tijd duren voor het kunstwerk van de Amerikaan se kunstenaar George Rickey weer terugkeert in de vijver van het Schiedamse Julianapark. Het is ook nog maar de vraag of het dan om het orgmeel, een replica of een nieuw Rickey-ontwerp zal gaan. Het object werd eind mei uit baldadigheid zwaar beschadigd en gevreesd wordt dat de schade onherstelbaar is. Het object, dat uit vijf kleine, aaneengeschakel de platte dozen van roestvrijstaal bestaat, bewoog met de wind mee. De dozen werden als het ware 'verkreukeld' en zitten vol deu ken. De aard van de vernieling wijst volgens de gemeente Schie dam uit, dat de dader opereerde vanuit een bootje óf simpelweg een nat pak heeft gehaald. En dit terwijl de gemeente afgelopen winter het beeld uit voorzorg uit de vijver had laten halen. Omdat ze wilde voorkomen dat vandalen zich op het ijs zouden begeven om het object te vernielen. In afwach ting van restauratie is het beeld nu veilig ondergebracht in een loods van de gemeentelijke Groenvoorziening. Voor de gemeente Schiedam is de vernieling van het kunstwerk ex tra pijnlijk omdat het een een ge schenk betrof van de Stichting Cultureel Fonds Schiedam. Het beeld werd vorig jaar september geplaatst. Voordat het naar Ne derland kwam, stond het object in een vijver op het landgoed van de kunstenaar zelf. Rickey (92) die wordt gerekend tot de belangrijk ste eigentijdse kunstenaars, is nog niet op de hoogte gebracht van het incident. Michelle Man- dos van het beleidsbureau cultuur van de gemeente Schiedam hecht er belang aan dat de kunstenaar op de juiste manier wordt bena derd. Waarschijnlijk zal professor Sanders, die binnenkort naar Amerika gaat en met Rickey is be vriend, hem persoonlijk van het slechte nieuws op de hoogte stel len. Dc gemeente wil tie reactie en hel oordeel van de kunstenaar af wachten alvorens ze verdere stap pen onderneemt As Rickey het kunstwerk zelf wil herstellen, wordt het naar Amerika opge stuurd. Een andere optie is dat een Nederlands bedrijf het object restaureert. Volgens Mandos is het beeld niet vernield omdat het aanstootgevend zou zyn. „Wij hebben begrepen dat in dezelfde periode meer vernielingen in het Julianapark zijn gepleegd. Ook vuilnisbakken en hekwerken moesten het ontgelden," aldus de beleidsmedewerker. Welk prijs kaartje aan de restauratie van het object hangt, is nog onbekend. Het werk van Rickey is over de hele wereld te zien, waaronder Rotterdam. Daar staat naast het voormalig Ter Meulen-complex al jarenlang een groot, bewegend werk van hem. Mandos: „We gaan er in ieder geval alles aan doen om het beeld in ere te herstellen." I9 rKrtoornrtJvoorzo'n voordelig; proefabonnement r (8 weken voor slechts ƒ,29,-) j J,..,Voortik, m/v 4I ..Nr?, j- Naam:'..! Adré 1 Postcede;„..'';-„,t Telefoon BanK/^nrl;,^, Plaats: k - '--v '--xm jn: controle bezorging) Handtekening:j Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdam© Dagblad, Afd. Abonneeservice ;Aï3-1 3uöb VB Rotterdam :JaJ

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1