Limaah gaat als The Shakers zonder zenuwen het podium op Arend III van Duvenvoorde in 1351 verjaagd uit Vlaardings kasteeltje 'Een auto-alarm? Daar reageert toch niemand op?' >t Zit 'm in het weer 'Coca-Cola had graag in Schiedam willen blijven' genda Vlaardingse band morgen in Utrecht opnieuw in finale Kunstbende Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 juni 1999 Het zit 'm ongetwijfeld in het weer. Wordt het wat broeierig dan mer ken we dat altijd meteen op de redactie. Dan komen er boze telefoon tjes en krijgen we klagende Schiedammers (en natuurlijk ook Vlaar- dingers)aande balie. Dit was weer zo'n weekje. Coby de Groot was als de dood dat mensen zouden denken dat zij de MEK-rapportage niet op haar duimpje ken de. Nou echt wel. Een gerede kans dat ze dat binnenkort via een inge zonden brieven-rubriek weer zal trachten te bewijzen. Wat te denken van die Vlaardinger, die een telefoonwinkel verbouw de omdat KPNhem een telefoon had verkocht, die het na zeven uur's avonds niet doet. Belandde hij vervolgens nog op het politiebureau ook. Uitvoerig deed hij vervolgens zijn beklag bij deze krant. Wordt vast nog wel vervolgd. En dan was daar meneer Zeij. Een krasse Schiedammer van 75. zo strijdvaardig. Woedend was en is hij nog steeds op de gemeente Schiedam. Met grpte regelmaat reist hij per trein en de verbouwin gen aan het station zijn hem een enorme ergernis. Dat dat gebeurt is tot daar aan toe, er valt in de toekomst ongetwijfeld nogplezier aan te beleven. Maar de manier waarop, dat zint hemniet In deze krant is al eens beschreven welke ontberingen reizigers moe ten doorstaan om het perron te bereiken of te verlaten en welke sur- vivaltochten moeten worden ondernomen om bij het busplein te ge raken. Maar, bedacht Zeij, aan de achterkant van het station is een parkeerterrein. Wanneer je nu gewoon een bus van de voorkant naar de achterkant laat pendelen dan hoeven de mensen niet meer al die trappen op en af en stappen ze aan de voorkant desgewenst weer over op een andere bus. Neem daar gewoon bus 52 voor, adviseerde hij nog. Want die rijdt toch elke tien minuten. Simpel een kwestie van het plaatsen van een extra halte. Maar Zeij kwam geen stap verder en dus belandde hij bij ons. Of vrij daar nu niets aan kunnen doen. Natuurlijk. Wij zijn zulke goede maatjes met de gemeentebestuurders dat ze wanneer wij dat vragen meteen in contact treden met de RET en de boel in orde maken. AI is het maar om te laten zien hoe daadkrachtig het Schiedamse college is. En dan waren er nog de bewoners van de Slachthuisbuurt We had den niet mogen schrijven dat hun wijkje werd uitgemest Hebben ze helemaal gelijk in. Dat was namelijk al eerder gebeurd toen die 'ge- .doóg-kinderboerderij' aldaar werd ontmanteld. Laat ons de komende maanden maar zien wat een fris en schoon buurtje het is. Tenslotte, je kunt er niet omheen, zijn daar natuurlijk ook de 'Spec trum-modellen' nog. Twee jonge meiden, die het niet pikken dat een foto van hen op affiches en flyers van het Schiedamse festival prijkt Stel je toch voor, dat de rechter hen in het gelijk stelt Dan verdrin gen de bezoekers zich zondag in het Beatnxpark om de fotografen. En is het eind echt zoek. Het wordt tijd voor een regenbuitje. JOHNBUNTE Vrijdag 18juni SCHIEDAM Dc De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. Ingebruikne ming computer-leercentrum, ll.OOu. De Blauwe Brug. Eindpresentatie cursus Theater Femus. Podi um Café, Lange Haven 28. Vrijdagavond-cd's, 21.30u. HOEK VAN HOLLAND Rietdijkstraal 77, opening Vrijwilligers Vacature Bank. 15.30 uur. VLAARDINGEN Dc De Bijenkorf. Zomers bloemstuk maken, 10.00 tot 12.00u. Dc West. Darten en sjoelen, 13.30 tot I6.3ÜU. Zaterdag 19 juni SCHIEDAM Basisschool De Troubadour, manifestatiedag op het Bachplein met rommelmarkt, sponsorloop, loterij, li ne dancing, 10.00 tot 15.00 uur, Podium Caf/„ Lange Haven 28. Big Low, 22.00. Dc De Woudhoek. Stijldan sen, 19.30 tot 23.30u. VLAARDINGEN Liesveld. Vaderdag cadeautje maken met Matroos Jeroen, ll.00-16.00u. Visserij museum, Westhaven- kade 53-54. Concert leerlingen muziekcentrum Op- Maat, 14.30u. Grote Kerk. Wandelconcert, 15.00- 17.00u. MAASSLUIS Boezemgemaal Zaayer, Vlaardmgsedijk 8. Open huis Hoogheemraadschap Delfland, 10.00-16.00u, Groote Kerk. Gerard de Waardt op de beiaard, 19.15- 20.00u. en aansluitend orgelconcert Jaap Rroonen- burg. Zondag 20 juni SCHIEDAM Podium Café, Lange Haven 28. Akoestische Sessie, 2l.30u, Dc De 4 Molens, Contactmiddag, 13.30- 16.G0u. Beatrixpark, Spectrum-festival 12.00-20.00 u. HOEK VAN HOLLAND Informatiecentrum Keringbuis. Puzzeltocht voor vaders, 11.00-17.00u. Bioscopen T/mwo.23junl Cinerama li The matrix' (16) dag. 13-16,30-20.30. Cin.2: The red violin' (12) dag. 12.20-15.20-18.20- 21.20. Cin.3: 'Letters from a killer' (16) dag. 15.30- 18.30-21.40, do.vr.ma.di, ook 12.40. Cin.4: 'Entrap ment' (16) dag. 13-21.30. 'Hurly Burly' (16) dag. 15.50- 18.40, Cin.5: 'Message in a bottle' (12)dag. 12.20-21.20. 'La vita bella' (al) dag, 15.20-18.20. Imax Theater: 'Extreme'(al) dag. 14-16, do.zo.ma.di- .wo ook 18 (nb: 18 Eng.vers.). Africa's Elephant King dom (al) dag, 15, do.zo,ma.di.wo. ook 17, zo. ook 12. Whales' (al) dag. 13, za.zo. ook 11. The matrix' (16) dag.(beh.vr.za.) 19-21.45, vr.za. 17-19.30-22.15. Venster 1: 'A vendre' (16) dag. 19.30-22, ma. niet om 22. Sneak preview (16) ma, 22. Ven.2: "Vaarwel Pavel' (16) do.vr.za.zo. 20. 'Love is the devil' (16) dag. 22. Ci nema 2000: 'Providence' (16) ma.di.wo. 19.30. Ven.3: 'De appel' (16) dag, 20. 'My name is Joe' (16)dag. 22. Lumière 1: Yirus'(16)dag. 13-15.45-18.45-21.30. Lum, 2: 'She's all that' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.15. Lum.3: 'Arlington road' (16) dag. 15.45-18.30-21.15, do.vr.ma- .di. ook 12.45. Lum. 4: 'Forces of nature' (al) dag. 13.15-21. 'I still know what you did last summer' (16) dag. 16.15-18.30. Pathé 1: The matrix' (16) dag. 11.20-14.30-18-21.10. Pat.2: The Waterboy' (al) dag. 16.30-19.10-21.50, do.vr.ma.di. 11.30-14. Pat.3: 'Edtv' (al) dag. (dimiet 21.20) 11.40-15.40-18.30-21.20. Sneak Preview: 'No weddings and no funeral' (16) di. -21.30, Pat.4: 'Cruel intentions' (12) dag. 11.50-14.30-17.10-19.30-21.50. Pat.5: 'Entrapment' (12) dag. 11.40-15.40-18.15-21,10, Pat.6: 'American history X5 (16) dag. 11.10-16.20-19- 21.40, do.vr.ma.di, ook 13.40. Pat.7: Who am I?' (12) dag. 11-13.35-18.50-21.30, do.vr.ma.di. 16.10. Nachtvoorstellingeu; Luiu.1: 'The Matrix' (16) vr.za. 00.15. Lum.2: 'eXistenZ' (16) vr.za. 00.30. Lum.3: Who am i?' (12) vr.za. 00.15. Lum.4: 'Bride of Chucky' (16) vr.za. 00.30. Kindermatinees: Cin.3: 'Abeltje' (al) za.zo.wo. 12.40. Lum.3: 'Dubbel en dwars' (al) za.zo.wo. 12.45. Pat2: 'Babe in de grote stad' (al) za.zo,wo. 11.30-14. Pat.6: 'Een luizenleven' (al) za.zo.wo. 13.40. Pat.7: 'Asterix en Obelix' (al) za.zo.wo. 16.10. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Jan-Willem van de Wal Vlaardingen De Vlaarding se popgroep Limaah heeft dit jaar voor de derde achtereen volgende keer deelgenomen aan de voorronde van Kunst bende. „Nee," haasten band leden Matthijs van Zessen en Joey Roukens zich te zeggen, „Dit jaar hebben we meege daan als The Shakers." Goed. Het Vlaardingse The Sha kers won in mei de Zuid-Holland se voorronde van Kunstbende, de jaarlijkse jacht op meest jonge ta lentvolle kunstenaars. Morgen neemt het zestal het op met der tien andere bands uit de verschil lende provincies; de beste in het Utrechtse Muziekcentrum Vre- denburg mag zich Winnaar Kunstbende 1999, afdeling mu ziek' noemen. „Ik hoop dat we zaterdag als laat ste op mogen," roept Joey Rou kens (17), zanger van The Sha kers, in het kamertje van gitarist Matthijs van Zessen. Recent, tij dens een workshop in Rotterdam, zag de groep alle concurrerende bands aan het werk. Het vie! Joey en Matthijs op dat 'die anderen' zoveel triestheid in hun nummers hadden verwerkt. „Daar liggen onze kansen", voor spelt Joey, „Als het publiek een 'beetje lauw' is geworden na al dat treurige gedoe, kunnen wij ze 'ns lekker opfleuren. Daarom hopen wij de uitsmijter te zijn in Vreden- burg." Joey, voor Limaah normaal ge sproken actief als toetsenist, en zijn leeftijdgenoot Matthijs ken nen elkaar al vanaf de basis school, Driejaar geleden richtten de twee, die al een periode voor zichzelf musiceerden, met een stel vrienden een popgroep op. Na een jaar te hebben hebben geoe fend, besloot het vijftal onder de naam Limaah (Indonesisch voor vijf) mee te doen aan de voorron- The Shakers gisteravond tijdens een laatste repetitie voorde grote finale morgen in het Utrechtse muziekcentrum Vreden- burg. Foto Roel Dijkstra de van Kunstbende. Niet in het minst tot hun eigen verbazing eindigden de Vlaardin- gers met stip op de eerste plaats in het Rotterdamse popwalhalla Nighttown, „We hadden in die tijd maar een beperkt aantal eigen nummers," vertelt Matthijs. „Tij dens optredens vervielen we daar om vaak noodgedwongen in co vers van de Rolling Stones." Vooral de - eigen - muziek van Li maah, die volgens'Matthijs en Joey thuishoort in het genre pop folk/country, viel bij de toenmali ge jury in de smaak. De band had naar eigen zeggen het thema van Kunstbende 1997, Kracht, te wei nig aandacht gegeven. Daarom werd Limaah tijdens de eindron de in Vredenburg geen eerste, ge ven beide muzikanten toe. Mat thijs, VWO-scholier op het Schie damse Spieringshoek-college: „De jury hecht altijd veel waarde aan het toepassen van het the ma." Verontwaardigd Het destijds debuterende Limaah was niettemin dik tevreden met de uiteindelijke derde plek. Op vallend genoeg vielen de Vlaar- dingers een jaar laten buiten de prijzen. „Terwijl we toen voor ons gevoel heel goed hebben ge speeld," doen Matthijs en Joey nog verontwaardigd over het oor deel van de jury in Nighttown. Ze realiseren zich ondertussen wel waarom de deskundigen in 1998 hun prima optreden niet ho noreerden met een hoge notering, „Dat thema, he," glimlacht Mat thijs. „We hadden gewoon twee nummers gespeeld uit ons reper toire. Aan het thema Nieuw had den we vrijwel geen aandacht be steed." Limaah heeft dit jaar het zekere voor het onzekere genomen. Spe ciaal voor Kunstbende 1999 speelt het Vlaardinger gezelschap onder een andere naam. Limaah vindt de bezoeker van de finales in Vre denburg niet terug in het pro grammablad. Het gloednieuwe The Shakers speelt nerdrock. Mat thijs: „De muziek die we zaterdag spelen, heeft wel iets weg van de Goo Goo Dolls, dat momenteel in Nederland een hit heeft," Matthijs stopt een bandje in de cassetterecorder. Vrolijke, 'six ties' aandoende pop, gelardeerd met gemakkelijk mee te zingen teksten klinkt door het de boven kamertje van de woning aan de Vlaardingse Kethelweg. „Heel wat anders dan Limaah, dat toch vooral een soort mengelmoes van pop, folk en country speelt," lacht Joey. De jury waardeerde niet alleen de muzikale gedaanteverwisseling van Limaah. Hoe The Shakers het thema 'J7c' vertolkte, vjel helemaal in de smaak. „Ieder lid van de band," legt Matthijs uit, „stapte als een echte 'nerd' de bühne op. Grote jaren zestig brillen, van die waanzinnige monturen, en veel te wijde spencers. Stuk voor stuk presenteerden wij ons als een ka rakteristieke 'nerd'. Hst publiek in Nighttown keek raar op, maar werd volgens Mat- thijs en Joey al snel enthousiast. Joey: „Een meisje gaf me ver na afloop een hand. 'Bedankt,' zei ze, 'ik neurie jullie nummer nu nog steeds'." Na een eventuele eindzege zal The Shakers in Utrecht niet met goud overladen worden, weten Joey en Matthijs. Veel meer dan wat platenbonnen, het gratis hu ren van cd's, enkele optredens en enige naamsbekendheid zullen de Vlaardingers niet overhouden aan Kunstbende. „Die optredens zijn trouwens onder voorbehoud," zegt Joey. „Aan onze eerdere suc cessen op Kunstbende hebben we feitelijk weinig live-dingetjes overgehouden." Total Touch Kunstbende biedt The Shakers de mogelijkheid om contacten te leg gen. Eventueel aanwezige 'platen- bonzen' zouden wellicht de win naar kunnen benaderen. Toch? „Die kans is niet groot, hoor,blij ven Matthijs en Joey realistisch. „Wel heeft Total Touch ooit Kunstbende gewonnen. Dus het; kén." Ambities hebben Joey en Matthijs wel degelijk. Rijk hoeven ze niet te worden, beweren ze. Ze zouden alleen graag ook eens ergens an- ders willen spelen dan in het,* Vlaardingse cafécircuit. „Het-' liefst doen we dat als Limaah! maar als we met The Shakers doorbreken, vinden we dat ook best. In ieder geval willen we een groter gebied veroveren." Zenuwen voor morgen zeggen Matthijs en Joey niet te hebben. „Nervositeit werkt altijd in je na deel op het podium," aldus Joey. „Daar ga je alleen maar kramp achtig van spelen." „En waarvoor zouden we als mu zikanten zenuwen moeten heb ben?," vraagt Matthijs zichzelf af, „We weten wat we kunnen. Ge woon lekker spelen voor die twee duizend mensen in Vredenburg. Dat geeft een geweldige kick." Door John Bunte Schiedam Coca-Cola vertrekt node uit Schiedam. Het bedrijf had hier graag willen blijven en zelfs aanzienlijk uitbreiden, maar de ruimte daarvoor ontbrak. Dat zegt de Schiedamse burgemees ter Reinier Scheeres, die deze week nog een gesprek heeft ge had met de plaatselijke directie. „Daarin is me verzekerd, dat nie mand van de werknemers op straat hoeft te komen te staan. Er is voor allen een werkgarantie af gegeven. Dat vind ik, boe jammer het ook is dat er hier werkgele genheid verloren gaat, nu het be langrijkste." Begin deze week maakte Coca- Cola Nederland bekend de vesti ging in de 's-Graveïandsepolöer, waar de productie en het afvullen van de flesen plaatsvindt, per I april van het volgend jaar te zul len sluiten. De activiteiten wor den verplaatst naar het Brabantse Dongen waar Coca-Cola ook een vestiging heeft. Voor 90 van de 143 werknemers zou erwerkmeer zijn bij het bedrijf; de rest kan mee. Volgens Scheeres loopt het bedrijf al jaren rond met het plan om de werkzaamheden in één grote ves tiging te concentreren. „En aan vankelijk was er duidelijk het voornemen om dat in Schiedam te doen. Want we zitten hier natuur lijk helemaal niet verkeerd." Naarstig werd naar een geschikte locatie gezocht, maar die werd niet gevonden. „Op de huidige plek was het al helemaal onmoge lijk en ook elders lukte het niet. We zijn serieus aan het kijken ge weest bij Vijfsluizen, en daar was toen nog veel meer ruimte dan nu, maar het bleek toch te krap. Dat dus nu de knoop is doorgehakt en voor Dongen is gekozen verbaast me niet." De burgemeester is blij met de hem toegezegde werkgarantie voor het personeel dat niet in dienst kan blijven. De directie zal bemiddelen om hen elders onder dak te brengen. „En het is alle maal goed gekwalificeerd perso neel." „Maar feit blijft natuurlijk," ver volgt hij, „dat we worden gecon fronteerd met een verlies van ar beidsplaatsen in de gemeente. Dat doet pijn, temeer daar we zo druk bezig zijn om juist weer werkgelegenheid te creëren. Dan komt zo'n verlies hard aan. Het is ook uitgesloten dat je nogeens een bedrijf vindt dat op die plek zoveel arbeidsplaatsen kan hei bergen." Wat er straks met de Coca-Cola-fa- briek gebeurt js nog onduidelijk. De opstallen zijn in bezit van het bedrijf; de grond is van de ge meente dat het in erfpacht had uitgegeven. Scheeres: „Coca-Cola zal dus wel een makelaar inscha kelen, die op zoek gaat naar een gegadigde. Vervolgens zullen ze weer bij ons moeten komen." Hij sluit niet uit, dat de gemeente zelf met het terrein aan de slag gaat. Tegenover de fabriek is namelijk de ONS gevestigd en het nutsbe drijf zou wellicht best wat meer ruimte kunnen gebruiken. Scheeres: „Makelaars polsen in dit soort gevallen altijd eerst de buren." el gebeuren." Door Ben van Haren Vlaardingen 'My home is my castle' redeneren ongetwijfeld de kopers van de prijzige huizen, die op het oude Kolpabadterrein in Gaardingen gebouwd worden. Sinds kort pas is bekend, dat op die plek ook een echt kasteeltje heeft gestaan. Stadsareheoloog Tim de Ridder ontleent die wijsheid aan de vond sten, die hij er bij een opgraving vorig jaar met anderen deed. Zij ontdekten een in verhouding tot de omgeving hooggelegen terrein van 40 x 40 meter, omgeven door een gracht van 5 tot 7,5 meter breed met op de bodem daarvan onder meer de resten van een middeleeuwse eikenhouten brug naar Engels model. Het kasteel is volgens De Ridder met de grand gelijk gemaakt en de bewoners hebben hun bezit overhaast verla ten. Het Stadsarchief van Vlaardingen heeft een rijkdom aan oude stuk ken, maar mist veel historische papieren uit die rumoerige perio de door de brand die in 1574 de stad teisterde. Archeologische vondsten in combinatie met on derzoek in historische bronnen, die elders bewaard worden, kun nen de gaten in die oude plaatse lijke geschiedenis vullen. Bouwer Bokx gaf zijn huidige prestigieuze woningenproject de naam 'd'Engelsche Boomgaert', naar een boerderij die op dat ter rein stond tot in 1954 het nu ge sloopte zwembad met steun van de Shell werd gebouwd. In 1994 UW w Het familiewapen van de Van Duvenvoordes is het wapen van de gemeente Voorschoten, waar het Kasteel Duivenvoorde staat. schreef archiefmedewerker Mat thijs Struijs aan de hand van ka dastrale gegevens en eerdere pu- blikaties van de Rotterdamse ar cheoloog Cor Hoek dat dit stukje terrein 'in de polder Hoogstad on- der Vlaardinger-Ambagt' in 1456 al 'De Engelse Bogert' werd ge noemd. Dat staat in een verkoop akte van Philips van Bourgondië, die in het Schiedamse Gemeente archief wordt bewaard. Later ontdekte Struijs in een tien jaar oudere akte dat in 1446 al ge sproken wordt over een oude en een nieuwe 'Engelse' boomgaard in die buurt. Met die naam, con cludeerde Struijs in 1994, hebben Engelsen niets te maken. Een in latere stukken (van 1545) vermel de pachter Engel Engelszn lijkt hem de naamgever. De vondst van resten van een ge sloopt kasteeltje brengt nu echter toch de Engelsen weer in beeld. Het is best denkbaar namelijk, dat de bewoners ervan ruim zes eeuwen geleden nauwe relaties onderhielden met Engelsen. Dat zou ook weieens de reden kunnen Door Sander Sonnemans Vlaardingen Hoe de autokraker het de vorige nacht voor elkaar kreeg, weten maar weinig slacht offers. In de Vlaardingse Van de Werffstraat werden maar liefst dertig voertuigen opengebroken, in vele gevallen zonder aai er schade werd aangericht. Geen kapot geslagen autoruitjes of ge forceerde portiersïoten. Niets van dat De 23-jarige Vlaardinger die in de Van Blankenheimstraat met een deel van de buit in zijn kladden werd gegrepen, moet een handi ge jongen zijn. Toch ook weer niet handig genoeg, want na tips van getuigen, kon hij vrij eenvou dig door de politie worden gear resteerd. Bij zijn aanhouding was de verdachte in het bezit van twee autoradio's en een zonne bril. Iets verderop had hij twee gestolen kratten bier 'koud' ge zet .Mijn vrouw," zegt een bewoner van de Van de Werffstraat, „heeft 'm aan het werk gezien. Doordat ze met de balkondeur open sliep, werd ze wakker van het lawaai dat die gozer maakte. Bovendien ging er al gedurende lange tyd een auto-alarm af, maar daar rea geert tegenwoordig toch nie mand meer op? Mijn vrouw heeft een duidelijk signalement door kunnen geven aan de politie, want het was al licht Van de poli tie hebben we daarna niets meer gehoord. Nee, ook niet dat die vent is opgepakt" Geluk De man zelf werd overigens niet gedupeerd. „Ik moest die nacht werken en had de auto mee. Dat is mijn geluk geweest, want an ders was de mijne ook aan de beurt geweest. In dit deel van de straat heeft-ie alle auto's te gra zen genomen. Als ik het zo hoor, heeft-ie geen auto overgeslagen." De reeks autokraken die bij het krieken van dag werd gepleegd, is de hele dag in de buurt het on derwerp van gesprek geweest. Een passant weet te melden dat vooral Opeis het moesten ontgel den. Een andere wijkbewoner zegt dat de boosdoener auto's van alle merken vrij eenvoudig open heeft kunnen krijgen. Op de hoek van de Van Vianden- straat wordt een auto door zijn ei genaar aan een onderzoek onder worpen. „Voor de zekerheid nog maar eens kijken of er nergens krassen op de lak zitten," klinkt de uitleg. „Ja. in mijn auto' is hij ook ge weest. Ik ben niks kwijt en er is niks beschadigd. Je zou bijna gaan twijfelen of je je deur wel goed op slot gedaan hebt Ik noem het maar geluk dat ik de dans ontsprongen ben. Maar als ze je auto leeg willen halen, dan hou je dat toch niet tegen." zijn geweest voor de vernieling van hun bezit bij Vlaardingen om streeks 1351. Toen waren dat de vijanden omdat de Engelse ko ning Edward III keizerin Marga- retha van Beieren te hulp schoot met zijn vloot en in de winter 1351/1352 zelfs met een landleger Holland bedreigde in haar onaf hankelijkheidsstrijd onder lei ding van Willem V. Het was een bewogen jaar, 1351» voor het strategisch gelegecr Vlaardingen, dat zich in het.p^v jaar aansloot bij het Kabeljauwse^ Verbond. In de driedaagse Slag;' bij Zwartewaal, in de zomer van dat jaar, gebruiken de Kabeljauw se troepen 'stenen uter strate ysh Vlaerdinghe' om Engelse en Zeeuwse oorlogsschepen te beko gelen. Willem V komt met 2ijn Ka beljauwen als overwinnaar uit die strijd en opent daarmee de weg naar zelfstandigheid van Holland. Op grond van archiefonderzoek kan worden geconcludeerd, dat ridder Arend III van Duvenvoor de is aan te wijzen als vermoede lijke kasteelheer in Vlaardingen. Hij was vertrouweling van Marga- retha en van 1347 tot 1349 nog ge zworen raadslid van haar zoon, de pubergraaf Willem V. In 1351 ech ter wordt Van Duvenvoorde door de Kabeljauwen aangemerkt als vijand en verbannen uit het graaf schap Holland. Zyn bezittingen, onder meer in Vlaardingen, wor den verbeurd verklaard, Stadsareheoloog De Ridder wil deze conclusie niet bevestigen noch ontkennen. Hij zegt: „Ik heb geen aanwijzingen zoals familie wapens gevonden. Als archeoloog laat ik onderzoek naar historische achtergronden aan anderen over. Zij hebben op de publicaties over de vondst ook al vragen gesteld. Tot nog toe heb ik nergens in "his torische, schriftelijke bronnen ge vonden, dat op het terrein langs de vroegere Brouckweg een kas teel heeft gestaan. Laat staan wie daarvan de eigenaar was." De Ridder heeft aan de hand van* bodemvondsten wel bepaald dat op die plek tussen 1275 en 1300 een kleine burcht is gebouwd, die tussen 1350 en 1400 met de grond is gelijk gemaakt. Ook conclu deert hij dat de bewoners van adel waren en overhaast moesten vluchten. Morgen in deze krant nog veel meer over Arend van Duvenvoor de en het kasteel op de plek van d'Engelsche Boomgaert

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3