13 'Zuidplein moet snel veiliger' 'Lucht bij A13 en A20 beter' Sa 21 juni 1999 Met het penseel in schilderachtig Delfshaven Iradio Raad kiest voor wisselend parkeertarief De Dag van de Regionale Omroep ItlPKIZMÜ»! Metro naar Nesselande bovengronds aangelegd Van Gend Loos op tijd weg voor kermisterrein Verkeersintensiteit neemt toe, maar auto's worden schoner Raadsleden 'geschrokken' van evaluatie voetbalrellen Hoofdofficier tevreden over claims op vandalen Schiphoi in de Noordzee? Of in de Markerwaard? Wat doen we met de Betuwelijn? Tweede Maasvlakte? Randstadrail? En hoe lossen we het fileprobleem op? Luister maandag 21 juni naar Radio Rijnmond en bepaal de toekomstige inrichting van Nederland. Regionale Omroep Niemand komt dichterbij I RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 juni 1999 Rotterdam Met ingang van het nieuwe schooljaar moet het op het Zuidplein weer goed toeven zijn. Sterker nog; nu al is te merken drt het overdekte winkelcentrum op Zuid een stuk veiliger is ge worden. De eerste resultaten van de gezamenlijke aanpak, waaraan alle bij het Zuidplein betrokken partijen, van winkeliers tot poli tie, sinds enige tijd werken, zijn nu al te bespeuren^ zegt D. Lock- horst, voorzitter van de deelge meente Charlois. Sinds begin dit jaar hebben poli tie, deelgemeente, RET, winke liers, theater Zuidplein, sportpa leis Ahoy', de nieuwe eigenaar van de parkeergarage en anderen de handen ineen geslagen om nu eindelijk eens iets structureels te doen aan de overlast die jongeren vooral in de 'koude' maanden ver oorzaken in het overdekte winkel centrum. Met name de jeugd uit de omlig gende scholen hangt tijdens tus senuren nogal eens rond op het Zuidplein. Maar ook komen er jongeren van heinde en verre om in of bij het winkelcentrum hun tijd door te brengen. ■Be-overlast is al jarenlang bron Vfih efgemis. Om tot een integrale 'Rotterdam De gemeenteraad heeft gisteren, met wat knorrige geluiden, ingestemd met de éronduitgiftein erfpacht aan Van Gend Loos, Het bedrijf wil over ,èen jaar een distributiecentrum m gebruik nemen in Rotterdam- Noordwest en betaalt voor de 37.645 vierkante meter grond een 'som van 10,3 miljoen gulden. De verhuizing van Van Gend Loos spoort met het schema voor de Schiehaven en de Müllerpier, Waar woningbouw gepland is. Het evenemententerrein verhuist dan van de Müllerpier naar de West zeedijk, uiterlijk augustus 2000. Wethouder Kombrink (grondza ken) had eerder al van raadsleden te horen gekregen dat de deal met Van Gend Loos niet de schoon heidsprijs verdient, onder meer omdat de gemeente naar de zin van enkele raadsleden te veel subsidieert. Zo betaalt de ge meente mee aan een geluids scherm om overlast voor bewo ners van Schiedam-Noord te voor komen. De SP vindt dat Van Gend Loos als 'vervuiler' zelf voor die kosten had moeten opdraaien. Ook was er gisteren wat kritiek op de subsidie per arbeidsplaats, Kombrink wees op de gemeente lijke belangen bij de verplaatsing van het transportbedrijf: de ont wikkelingen in de deelgemeente Delfshaven zijn van groot belang voor de stad. Hij wil tijd steken in het 'toepraten' van de markt naar nieuwe bedrijfsconcepten. van het probleem te ko men, zijn de betrokken partijen nu geregeld met eikaar in overleg. Onlangs vond nog een bijeen komst plaats in het Novotel, waar bij ook twee nieuwe partners aan schoven: de plaatselijke buurt- post en justitie. Tot de uitkomsten van het overleg behoort de afspraak dat de politie zal adviseren bij nieuwe inrich tingsvoorstellen van winkels in het winkelcentrum. Bovendien zal de politie eisen formuleren waaraan bijvoorbeeld de camera's in de parkeergarage moeten vol doen en waar die moeten komen te hangen. Ook worden afspraken gemaakt over de wijze waarop de op het Zuidplein actieve bewakingsdien sten gecoördineerd kunnen wor den. Er komen verder richtlijnen voor de uniformiteit van alle toe gangen van het winkelcentrum op Zuid. De RET is betrokken bij het toe zicht over het gebied dat enigs zins tussen wal en schip valt: het 'schemergebied' waar metrosta tion overgaat in winkelcentrum. Bovendien werkt er nu al een toe- zichtsteam op het Zuidplein, dat voorlopig in mankracht niet zal afnemen, „Er zijn nogal wat dingen die hier spelen," zegt Lookhorst. „Je hebt het over 5000 jongeren die in de buurt verblijven, nog afgezien van die jongeren die speciaal naar het Zuidplein toekomen." Er wordt op dit moment vooral ge zocht naar preventieve maatrege len, om de te verwachten pieken in de overlast, die vaak in septem ber en oktober plaatsvinden, voor te kunnen zijn. Lik-op-stuk Repressief optreden wordt overi gens niet geschuwd. Nu al is op het Zuidplein een 'lik-op-stuk-be- leid' van toepassing, waarbij over treders van het samenscholings verbod ogenblikkelijk de reke ning voor hun vergrijp krijgen ge presenteerd. Justitie is bij het plan van aanpak betrokken als de instantie die tot vervolging van overtreders kan overgaan. De gesprekspartners in het Novo tel hebben met elkaar afgespro ken dat er nu twee werkgroepen worden geformeerd; een zal zich onder leiding van Lookhorst met het beleid bezighouden. De ander, onder leiding van de politie, zal zich over de uitvoering ontfer men. De nauwe samenwerking tussen alle betrokken partijen moet uit eindelijk worden beklonken met een convenant. Bedoeling is dat het overleg nog lange tijd blijft voortduren. Boek horst: „Het Zuidplein staat nog een verbouwing te wachten, er zal door de vernieuwing van Ahoy' nogal wat veranderen in de ver keerssituatie rond het Zuidplein. Dat soort veranderingen blijft vra gen om permanent overleg." Bovendien willen de partners voorkomen om bij elke nieuwe lichting scholieren weer helemaal opnieuw te moeten beginnen. Rotterdam Wonen langs de rijkswegen A13 en A2Q wordt minder schadelijk voor de gezondheid. Tenminste dat blijkt uit twee onderzoeksrapporten, die zijn gemaakt door Ge meentewerken Rotterdam en de Gemeentelijke Gezondheids dienst Rotterdam (GGD). Voor de komende tien jaar wordt een verbetering van de luchtkwaliteit voorspeld. De ver keersintensiteit zal op de snelwegen weliswaar toenemen, maar door het schoner worden van de auto's zullen de concen traties luchtverontreiniging tot 2010 toch dalen. Het onderzoek is gehouden om na te gaan of bouwen langs rijkswe gen weer mogelijk wordt. Het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) wil dat weten. Volgens milieuwetten mag het niet. De luchtverontreiniging langs de A13 en A20 in Overschie is mo menteel volgens de GGD zo groot dat mensen die vlak langs de snel weg wonen een extra risico heb ben op het krijgen van kanker. De situatie langs de rijkswegen zou te vergelijken 2ijn met het meero ken van 16 tot 17 sigaretten per dag. Bij mensen die vlak langs de snel wegen wonen zal verder het aan tal aandoeningen aan de luchtwe gen door het verkeer toenemen met zo'n 21 procent. De komende tien jaar wordt door schonere auto's met name de uit stoot van stikstofdioxyde minder. Daardoor zullen iuchtwegaandoe- nmgen in 2010 naar schatting met ongeveer 13 in plaats van 21 pro cent toenemen. Hoeveel sigaretten mensen dan nog meeroken is nog onduidelijk, omdat er weinig bekend is over het zogeheten fijn stof (maat voor de emissie van dieselmotoren). Een conservatieve schatting geeft een daling van 2 sigaretten. Metingen uit 1995 gaven aan dat de meest schadelijke zone ten westen van de A13 langs de Bur gemeester Baumannlaan loopt. In 2000 komen de schadelijke stof fen al twee blokken minder ver; tot aan de Graswmckelstraat en het Sidelingepark. Vijfjaar later loopt de grens van de zone nog steeds langs de Gras wmckelstraat, maar is wel naar het midden van het Sidelinge park verschoven. Op basis van deze bevindingen blijkt dat een aantal locaties waar de deelgemeente graag wil bou wen niet meer in de gevarenzone vallen. Zoals Schiewijk, waar on langs aan de sloop is begonnen terwijl nog onzeker is of er nieuw bouw kan plaatsvinden. Tijdens een bijeenkomst van alle betrokkenen, ook bewoners, is tij dens aan de projectleider E. Hoef- laak van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting, en medisch mi lieudeskundige C. Hegger van de GGD gevraagd 'of er niet een beefje met cijfers wordt gemar chandeerd?', Die zouden name lijk verdacht veel ruimte gevert om toch te kunnen bouwen. „Terwyl de GGD duidelijk aan geeft hoe ongezond het is om langs de rijksweg te wonen," werd er vervolgens gesteld. Volgens Hoeflaak is het wel erg onwaarschijnlijk dat er zoveel moeite wordt gedaan om bewo ners te betrekken en dan volgens toch je eigen plan door te druk ken. Probleem is dat de onderzoe ken en rapporten vooruitblikken zijn. Voorspellingen doen over de luchtvervuiling langs de snelwe gen is gewoon koffiedik kijken, bleek uit de bijeenkomst. Medisch milieudeskundige Heg ger liet weten dat bijvoorbeeld het GGD- rapport op sommige punten misschien iets te optimistisch is. Zo is de uitstoot van al het verkeer over de rijkwegen berekend met het testen van auto's op de roller- bank. In de praktijk blijkt de emissie hoger te liggen. In het echt heeft men bijvoorbeeld te maken met files en het daarbij langzaam optrekken en remmen van verkeer. „Zoveel mogelijk zijn we uitge gaan van conservatieve schattin gen. Het is vaak zo lelijk mogelijk voorgesteld," lichtte Hegger toe. Wel zeker is dat wanneer de aan leg van de A4 door Midden Delf land en de verbindingsrijksweg A13/16 doorgaan, het verkeer op de A13 zal verminderen. Dan zal tevens de schadelijk uitstoot van auto's en de dieselmotoren van vrachtwagens minder worden. Rotterdam Geschrokken waren ze vooral, de raadsleden die giste ren in de commissie algemene en bestuurlijke zaken de evaluatie door de politie van de kampioens- rellen op 25 april bespraken. Maar voor definitieve conclusies is het te vroeg zolang het zogeheten we tenschappelijke Crisis Onderzoek Team (COT) zijn rapport niet ge reed heeft. Hoe kon het nou dat de eommuni- catie-apparatuur haperde waar door in het nauw gedreven 'platte petten' geen assistentie konden aanvragen? En waarom wist de politie niet wat er zou gebeuren? Vragen waarop in de evaluatie geen bevredigende antwoorden werden gegeven. Lege accu's en meer van dat soort verklaringen; de raadsleden waren er niet ge lukkig mee. J. EUenkamp (PvdA) wilde de to lerantie ten aanzien van drank- en druggebruik op die dag waarop Feyenoord kampioen werd ter discussie stellen. „Waarom is er niet opgetreden? En als je dit leest, vraag je je af wat we kunnen als stad. Moeten we dit soort eve nementen nog willen?" Toen burgemeester Opstelten op merkte dat wat betreft drank en drugs de politie naar vermogen had gereageerd, viel L. Bolsius (CDA) hem in de rede. „Die me- ningdeelik niet" Maar volgens Opstelten was het de inschatting van het moment Waaruit vervolgens lering is ge trokken. „Niet voor niks hebben we de regie voor de viering van koninginnedag aangedraaid, met een alcoholverbod tot zes uur." Ook korpschef B. Lutken wilde de mogelijkheid ten aanzien van mensen onder invloed nuance ren. „Je kunt niet zomaar dron ken mensen oppakken." Als verklaard tegenstander van het naderende Europees kampi oenschap voetbal in Nederland én Rotterdam greep M. Kneepkens (Stadspartij) de evaluatie aan om nogmaals dit stokpaardje te berij den. De WD en de burgemeester willen echter lang niet weten van het 'neen' zeggen tegen groot schalige evenementen met een bepaald risico. Bolsius hekelde vooral de zwakke informatiepositie van de politie. De plunderingen, het geweld te gen agenten op straat: ze zouden te voorspellen ontwikkelingen zijn geweest. Opstelten: „Kern punt blijft het verbeteren van de informatiepositie. En op de vraag; moet het nog kunnen? Ik ben van mening van wel. Je moet per situ atie bekijken en beslissen.'' Waarna de burgemeester de CDA- 'er Bolsius gelijk gaf in zijn me ning dat het eigenlijk wachten is op het COT-rapport. De weten schappers brengen in september,, een schrijven uit met onder meeri beantwoording van de vraag hoe' bestuur, justitie en politie in Rot terdam moeten anticiperen op grootschalige geweldsexplosies. De waarde van tips en geruchten wat er op 25 april zou gaan gebeu ren, wide korpschef Lutken rela tiveren. „Informatie vooraf is van wezenlijk belang. Maar laat ik wel waarschuwen: veel ervan blijft on bevestigd. Als je moet inspelen op watje van tevoren hoort, dan is el ke wedstrijd een probleem. Je moet een risico-analyse maken." Rotterdam Zeer tevreden is hoofdofficier van justitie mr. L. de Wit over het verhalen van tijdens de kampioensehapsrellen veroor zaakte schade op vandalen. Op 6 mei kwam de lichtste categorie verdachten voor de rechter, op 4 juni de meer serieuze gevallen. De Wit vond het opvallend dat ge- eiste schadeclaims zijn toegewe zen. „Strafrechtelijk kent het schade-aspect zijn beperkingen. Maar nu is het gelukt schade op te leggen aan hen die dat niet direct hebben veroorzaakt." Zoals de stenengooiers die voor openlijk geweld werden aange klaagd en niet tot de plunderaars behoorden. Relschoppers die al leen stenen gooiden of ander openlijk geweld pleegden, moe ten geld storten in een fonds voor slachtoffers van de rellen. Het weer is goed, de locatie perfect: tijd om de schilders benodigdheden weer eens voor de dag te halen. De geveltjes van het oude Delfshaven, zo fraai door de zon beschenen, een azuur blauwe hemel, hier en daar wat uitbundig groen langs de waterkant, met veel precisie wordt het tafereel met het penseel op het papier vastge legd. Een aquarel in wording. Foto Victor van Breukeien Rotterdam De metro naar de nieuwbouwwijk Nesselande wordt bovengronds aangelegd. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een ondergrond se metrolijn afgewezen. Het dage lijks bestuur van de deelgemeen te Prins Alexander heeft zich bij dit besluit neergelegd en stelt nu voor om een metro op viaduct aan te leggen. De deelgemeente en bewoners vechten al lange tijd voor de aan leg van een ondergrondse metro als toekomstige verbinding naar Nesselande. Het gaat om het door trekken van de Calandlijn over een lengte van 1200 meter met één extra metrostation. De deel raad heeft zich in december una niem uitgesproken tegen een ge lijkvloers traject of een verbin ding 'op palen'. Voor de aanleg van een openbaar vervoerverbin- ding naar Nesselande is tachtig miljoen gulden gereserveerd in het Meeijarenprogramma Infra structuur en Transport (MIT). Het doortrekken van de metrolijn wordt door het Rotterdamse colle ge en de deelgemeente als beste oplossing gezien. Een ondergrondse metrolijn kost Rotterdam De gemeenteraad heeft gisteren ingestemd met het nieuwe parkeerbeleid, waarvoor gedurende anderhalf jaar gepro beerd is het draagvlak onder be woners en ondernemers in Rot terdam-Centrum te vergroten. Volledige eensgezindheid is niet bereikt, maar de gemeenteraad was tevreden met het resultaat. WD-raadslid S. Hulman compli menteerde verkeerswethouder Van den Muysenberg met de uit komst van een lastig proces, dat geregeld met emoties gepaard ging. Het gaat om een drastiscl ziening. De raad koos gis voor een systeem met wisselende parkeertarieven, telkens afhanke lijk van de parkeerdruk. „Weinig ruimte op straat leidt tot hoge ta rieven, meer ruimte tot lage tarie ven." is het principe. Als er vanwege evenementen meer parkeerdruk is, kunnen de tarieven direct omhoog gaan. „Met het prijsmechanisme moe ten we de parkeerdruk kunnen reguleren," zei WD'er Hulman. Soms zal een automobilist voor één gulden 28 minuten kunnen parkeren, soms slechts 18,14 of 12 minuten. In het laatste geval gaat het om het maximumtarief van vijf gulden per uur. Zonodig gaat dit bedrag verder omhoog. Dat zal het geval zijn als de parkeerdruk ondanks het tarief niet afneemt. Technocratisch De SP en de Stadspartij hadden bezwaren tegen dit 'technocrati sche' systeem. Het is volgens bei de oppositiepartijen moeilijk uit te leggen dat je op een bepaalde middag ineens meer geld kwijt kunt zijn dan op dezelfde middag een week later. De SP had het lie ver eenvoudiger gezien. Wethouder Van den Muijsenberg zag het probleem niet. De gehele binnenstad inclusief het Scheep vaartkwartier, krijgt nu één par- keerregime in plaats van vijf ver schillende regimes. De beugels verdwijnen, in veel gevallen wordt het belanghebbendenpar* keren afgeschaft. En de werkings duur wordt uitgebreid naar 24 uur per dag, waarbij echter op de rus tige uren een nultarief geldt - ook op zondagochtend en daar was CDA-fractieleider L. Bolsius bly om met het oog op de kerkgan gers in de binnenstad. Gulden De gulden wordt de kleinste munteenheid, waarmee men bij de automaten terecht kan. Kwart jes zullen de meters straks niet meer slikken, hoewei het tech nisch mogelijk blijft. Daar was de SP verbaasd over. Waar de opbrengst van de par keerbelasting naartoe moet, wordt een volgend discussiepunt. De WD wil het 'oormerken' voor een bepaald doel, de Stadspartij vindt dat het openbaar vervoer dat doel moet zijn. PvdA-raadslid G. Peet kreeg van wethouder Van den Muijsenberg de toezegging, dat het belangheb- bendenparkeren in sommige ge vallen gehandhaafd wordt. Er zijn verschillende plekken waar het voorlopig onveranderd büjft. In het Lijnbaankwartier gaat het om de Van Blijlandplaats, de Van Ghentstraat, de Karei Doorman hof, de Lyribaanhof en de Zout manstraat. En in de Stadsdrie hoek blijven het Grotekerkplein, de Grotemarkt, de Hang, de Stei ger en de le Nieuwstraathof in ge bruik voor belanghebbendenpar- keren. Over een jaar zal de situa tie opnieuw worden bekeken, maar Peet drong erop aan om van het afschaffen geen dogma te ma ken. Van den Muijsenberg gaf hem zyn zin:Als het niet anders kan, blijft het." Goedkoper Het nieuwe parkeerbeleid houdt verder in dat parkeergarages goedkoper zullen zijn dan het straatparkeren. Voor de parkeer garage Jacobsplaats kunnen de omwonenden een 'ingroeitarïef kopen van 40. Dat bedrag wordt de komende jaren steeds met 10 verhoogd, 3 vijftig miljoen gulden extra. Voor de financiering werd in eerste in stantie bij de Coolsingel aange klopt. Samen met wethouder J. H. A. van den Mui jsenberg (ver keer en vervoer) is vervolgens overleg geweest met ir. H.M, Schroten, hoofdingenieur-direc teur van Verkeer en Waterstaat. Ongewenst Schroten heeft per brief laten we ten een ondergrondse metro naar Nesselande ongewenst te vinden. „Een bovengrondse aanl eg op via duct is vanwege de ruimtelijke in passing en verkeersveiligheid een oplossing die voor my te rechtvaardigen is. Zeker gezien het feit dat een on dergrondse aanleg zal leiden tot onevenredige meerkosten." Het dagelijks bestuur van de deel gemeente Prins Alexander is daar teleurgesteld over. Het bestuur heeft nog steeds de voorkeur voor een ondergrondse metro, zeker omdat er volgens haar een ten dens is waarbij steeds meer infra structuurondergronds wordt aan gelegd. Bovendien is een viaduct- variant visueel hinderlijk. Het bestuur noemt het een 'kwes tie van tijd' dat metroverbindin gen (alsnog) ondergronds worden aangelegd. Daarom vindt het be stuur het besluit tot een boven grondse metro 'onverstandig'. Toch legt de deelgemeente zich neer bij het besluit van het minis terie. Verdere acties zouden de aanleg van de metro alleen maar vertragen, waardoor mogelijk het gebruik van de auto in Nesselan de gestimuleerd wordt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5