Supersnelle veerboten uit Krimpen Veiligheids- prijs voor Club Cruise Scheepswerf Van der Giessen-de Noord wil basis verbreden met grote fastferries Twaalf kilometer Betuwelijn is Maar Toekomst van de haven zit in dingen die je niet in de haven doet' Opstelten leidt Rotterdamse 'feestmissie' naar Shanghai Grote interesse brandcursus Transporteurs zijn blind voor spoor en water Gebrek aan nieuwe bedrijfsterreinen grootste gevaar bij versterking regionale economie Banen in stad en haven Vrijdag ïöjum 1999 Rotte.dam De nieuwe Rot terdamse rederij Club Cruise heeft vanmiddag een pnjs ge kregen de innovatieve veihg- heidssignaiering aan boord van het cruiseschip Club I. De prijs is de Europese Ge zondheids- en Veiligheids Award en is vanmiddag aan boord van de Club I uitgereikt door Europarlementariër B. Pronk. Misleidend Volgens de Europese Commis sie valt er op veel veer- en crui seschepen nog veel aan te mer ken op vluchtroutemarkering en veÜigheidssignalering. Op veel schepen is de situatie zelfs ontoereikend of misleidend, iaat een EC-woordvoerder we ten. De Club I van Club Cruise, die afgelopen voorjaar ingrijpend is verbouwd, vormt hierop een uitzondering. Het schip is uitgerust met de laatste ontwikkelingen op het gebied van vluchtroutemarke ring en veihgheidssignalering. Volgens de EC is de Club I op dit gebied de modernste van Europa. Door Alexander Bakker Krimpen aan den IJssel Scheepswerf Van der Giessen-de Noord wil nu ook supersnelle veerboten gaan bouwen. Het gaat hierbij om zogeheten fastferries met een lengte van tus sen de honderdtwintig en honderdvijftig meter en een top snelheid van ruim veertig knopen ofWel ruim zeventig kilo meter per uur. Van der Giessen-de Noord heeft samen met het Australische ont werpbureau Advanced Multihull Designs (ADM) een basis fastferry ontworpen. Dit schip kan op details klantspe- cifiek worden aangepast. Het schip krijgt een romp van hoog waardig staal met een aluminium opbouw en biedt plaats aan veer tienhonderd passagiers en, ver deeld over dne dekken, een klei ne vierhonderd personenauto's of een combinatie van dertig trailers en honderddertig auto's. „Als werf moet je grensverleg gend bezig blijven," zegt direc teur D. J. Brink van Van der Gies- sen-de Noord. „De Europese scheepsbouwindustrie wordt op dit moment achtervolgd door de Zuid-Koreanen, die ons allerlei zaken willen afpikken. Maar ver der is het natuurlijk een goede zaak om de basis van je bedrijf te verbreden." De Krimpense scheepswerf Van der Giessen-de Noord heeft de laatste jaren naam gemaakt als producent van veerboten voor het gecombineerd vervoer van vracht en passagiers. Recent heeft de werf voor de Griekse rederij Strintzis Lines een snelle en luxe veerboot ontworpen. Strmtzis heeft inmiddels een zusterschip in Krimpen besteld en ook andere reders hebben grote belangstel ling voor het ontwerp getoond. Daarnaast heeft Van der Giessen- de Noord zich ontpopt als specia list voor de bouw van ingewikkel de schepen. In opdracht van een grote Japanse aannemer is eerder dit jaar één van 's werelds groot ste baggerschepen gebouwd. Vo rig jaar heeft de Krimpense werf twee geavanceerde offshore-on dersteuningsschepen voor het Zo gaan de nieuwe supersnelle veerboten van Van der Giessen-de Noord er uitzien. De Krimpense werf hoopt over een kleine twee jaar het eerste schip Waar te hebben. BodrlJfstekenlngVan derGlessen-de Noord Britse Toisa gebouwd en op dit moment wordt gewerkt aan de bouw van een gecompliceerde ka bellegger voor Cable Wireless Global Marine. Van der Giessen-de Noord heeft al jaren een belang in het Austra lische ontwerpbureau AMD, een wereldwijd erkende ontwerpspe- cialist van supersnelle schepen, vooral catamarans. Jaren geleden heeft de Krimpense werf al eens geprobeerd op deze markt actief te worden. De nu ontworpen fast ferry is een zogeheten monohuil, met een romp die lijkt op die van een modem fregat Brink vertelt dat Van der Giessen- de Noord tien bouwopdrachten voor dit type schip nodig heeft om de ontwerpkosten terug te verdie nen. De markt voor deze snelle veerboten wordt als 'niet overdre ven groot' omschreven. „Maar ge lukkig is het aantal aanbieders van dit product gering," zegt Brink, die de Verenigde Staten, het Middellandse-Zeegebied, Scandinavië, Brazilië en China als potentiële markten ziet. Voor de ruwe Noord- en Ierse Zee zullen verder technologien worden ont wikkeld. „Een fastferry is vooral interessant als een reder er een schip mee kan uitsparen." Directeur Brink van Van der Gies sen-de Noord is er van overtuigd dat de Krimpense werf de super snelle veerboten gaat bouwen. Dat optimisme is vooral gestoeld op eerste marktverkenningen. Ais de plannen worden doorgezet kan de eerste fastferry medio 2001 van stapellopen. Rotterdam Twaalf kilometer van de Betuweroute is klaar. De Dintelhavenspoorbrug in het Rotterdamse havengebied is kort geleden in gebruik ge- - nomen. r Daarmee is de eerste twaalf ki- lometer van de Havenspoor lijn, tussen de Maasvlakte en de Europoort, geheel dubbel- sporig. Door de spoorverdub- beling is de capaciteit van deze spoorlijn sterk toegenomen. Dat is nodig vanwege de toena me van het goederenvervoer over dit traject. v Vertraagd De oplevering "van het tweede - spoor was twee maanden ver- traagd. Bij proefbelasting'van de nieuwe Dintelhavenspoor-.- brug bleken problemen te bp- staan met de verankering van__ de tuihangers. Na onderzoek"" bleek dat deze 'slipte'. Aanne mer Hollandia heeft de veran- kering met behulp van een hy-J draulische vijzel opnieuw uit^ gevoerd, waarna de brug pro-/ bleemloos in gebruik kon wor den genomen. Indirect Totaal Omzet in termen van productie' ƒ3.208 1.2f0 4.418 Winsten en salarissen ƒ1.619 Opbrengst premies en belastingen Werkgelegenheid 12.290 18.160 Aandeel van maritieme toeleveranciers onverwacht groot De Nederlandse maritieme toe leveranciers behalen een onverwacht grote omzet van 4.4 miljard gulden per jaar, zo blijkt uit onderzoek naar deze sector waarin 18.000 mensen bij 622 bedrijven werken. Alleen de Nederlandse thuismarkt is voor deze bedrijven al goed voor drie miljard gulden omzet. Van de omzet blijft de helft 'schoon aan de haak' over In de vorm van winsten en salarissen. De overheid Vangt' jaarJijks meer dan achthonderd miljoen gulden aan sociale premies en belastingen. De posiljfl van de maritiems loelevsranaers is onderzochl door Policy Research Corporation, in opdracfit van de Stichting Nederland Mandem Land De stichting laai momenteel de eti maritieme sectoren in Nederland inventariseren Het doel ia de samenwerking bevorderen en het over- beidsbeleid zonodig t>| te sturen om de werkgelegenheid te vergroten Uit "In miljoenen guldens eerdere onderzoeken Week dat de scheepsbouw good is voor een jaarom- zel van zes miljard gulden en 20 OOO werknemers en da olfshoresector voor 9.1 miljard en 35 000 werknemers In de strie werken 12 340 mensen een omzal van vier miljard txjelkaar In de bmnenvaan werken 17 000 mensen, die op een om2et vt 3,5 miljard gulden 1,7 miljard verdienen De Koninklijke Manne heeft een omzet van vier miljard en biedt 23 800 mensen werk Rotterdam Burgemeester Op stellen leidt begin oktober een forse Rotterdamse delegatie die een bezoek zal brengen aan Sjanghai en Hongkong, In Sjang hai vindt op dat moment de Rot terdam Week plaats ter viering van de twintigste veijaardag van de relatie tussen beide steden. Ondanks de feestelijkheden in de Chinese havenstad zal de reis een zakelijk karakter hebben. Voor Opstelten wordt het zijn eerste grote reis als burgemeester van Rotterdam. De reis, die duurt van 4 tot en met 10 oktober, is georganiseerd door de Rotterdam Port Promotion Coucil (RPPC). Verwacht wordt dat ongeveer dertig Rotterdamse bedrijven die op enigerlei wijze in de haven actief zijn, aan de missie zullen deelnemen. Zowel in Sjanghai als in Hongkong zal bij het aanknopen van nieuwe zake lijke relaties en het verbeteren van bestaande contacten gebruik worden gemaakt van de diensten Rotterdam De nieuwe veilig heidstraining voor bemanningen van havensleepboten, die is opge zet door het Rotterdamse brand- oefencentrum Rise, is internatio naal zeer gewild. Rise en het Rot terdamse bergingsbedrijf Smit Tak hebben de cursus 'verkocht' aan de haven van het Canadese St. John's. Tijdens de cursus le ren havenautoriteiten en beman ningen van havenslepers om te gaan met branden aan boord van schepen en met ongelukken met gevaarlijke stoften. van de plaatselijke Rotterdam Re presentatives, de door het haven bedrijf aangestelde 'ambassa deurs'. Zowel in Hongkong, waar de reis begint, als in Sjanghai zal burge meester Opstelten bezoeken brengen aan voor de Rotterdamse haven belangrijke Chinese bedrij ven. Op dit moment wordt ge werkt aan afspraken met topma nagers van onder meer Hutchison Whampoa (het bedrijf dat samen met het Havenbedrijf container- overslagbedrijf ECT gaat overne men) en rederij OÖCL. Voor Shanghai wordt nog gewerkt aan afspraken met onder meer de di rectie van de containerdivisie van de voormalige staatsrederij Cosco. Ter gelegenheid van de twintigja rige relatie met Sjanghai zal Rot terdam de Chinese havenstad on der meer een foto-expositie en een concert aanbieden. Het con cert zal worden verzorgd door de Leidse ciarinetgroep Lignum, die op dat moment door China toert. Naar verwachting zullen het Ha venbedrijf en de dienst Stede- bouw en Volkhuisvesting in Sjanghai seminars houden, Burgemeester Opstelten zal na Sjanghai doorreizen naar hoofd stad Beijing. Naast enkele zake lijke bezoeken worden ook ont moetingen op politiek niveau ge organiseerd, mogelijk met de Chi nese premieren de voorzitter van de staatscommissie voor handel en transport. Wethouder Simons {haven en eco nomische zaken) leidt in septem ber een delegatie die een vier daags bezoek aan Roemenië gaat brengen. Op het programma staan bezoeken aan de Rotter damse zusterstad Constanza en aan Boekarest. Den Haag Transportbedrijven hebben een blinde vlek voor het vervoer van producten via spoor en water. Ze kiezen onnodig vaak voor het milieuverontreinigende wegvervoer. Als de transporteurs vaker voor rails en water zouden kiezen, is een kostenbesparing van 5 tot 12 procent mogelijk. Dat blykt uit een onderzoek van EVQ, de ondernemersorganisatie voor logistiek en transport. Evo onderzocht in opdracht van het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat bet logistieke proces van tien transportbedrijven. In 80 pro cent van de gevallen kunnen de ondernemingen aanzienlijke kos tenbesparingen realiseren door niet voor de weg te kiezen. Dat zou tevens een aanzienlijk ontlas ting voor het milieu betekenen. In totaal transporteren de tien be drijven 4 miljoen ton nodeloos via de weg. De onderzoekers stellen wel vast dat het wegvervoer onverminderd een prominente plaats in de af wikkeling van goederen zal inne men. Eén van de grootste strui kelblokken voor alternatief trans port is de moeizame harmonisatie en liberalisatie van het spoorver voer in Europa. Daarnaast heerst er vooral bij kleinere bedrijven beperkte bekendheid met de mo gelijkheden van spoor en water. Toch verwacht EVO dat veel be drijven in de toekomst de weg ge deeltelijk links zullen laten Hg- gen. Het ministerie zal daartoe ook een 'stimuleringsproject' be ginnen. „Op termijn zal het bij dragen aan het waarborgen van de bereikbaarheid van de econo mische centra en het beperken van de belasting van het milieu," aldus het voorwoord van het rap port. Door Alexander Bakker Rotterdam Dat stad en haven economisch verbonden zijn is vol gens velen vanzelfsprekend. Dat die verbondenheid nu met cijfers is onderbouwd wordt bestempeld als 'het intrappen van een open deur'. „Maar met die vanzelfspre kende verbondheid is in het verle den nooit iets gedaan," zegt drs. M. Nagtegaal van het Ontwikke- lings Bedrijf Rotterdam (OBR). Nagtegaal is projectleider Stad en Haven, een onderdeel van het col legeprogramma 'Met raad en daad'. Het project heeft tot doel de economische relatie tussen stad en haven te versterken, Nagtegaal heeft in kaart gebracht waar de bedrijvigheid in de Rotterdamse regio zich afspeelt. Bekend was al dat ruim een vijfde van de vijf honderdduizend banen in de re gio groot-Rijnmond verband houdt met de haven. De sectoren industrie, transport, groothandel, bouw- en installa tiebedrijven en dienstverlening zijn goed voor 110,000 banen. Een deel daarvan, vijftigduizend, wordt vervuld in het haven- en industriegebied zelf. Het grootste en nog steeds groeiende deel, zes tigduizend banen, slaat neer in stedelijk gebied. De mix tussen stad en haven wordt duidelijk uit de volgende voorbeelden, In de sector trans port zijn rederijen, expediteurs, cargadoors en andere logistieke dienstverleners samen goed voor vijftienduizend banen in het ste delijk gebied, dus buiten de ha ven. In het havengebied werken in deze sector nog eens een kleine twintigduizend mensen. De groothandel is in de haven goed voor drie duizend banen, maar in de stad zijn dat er bijna zeven keer zo veel. Dienstver leners (banken, verzekeraars, juristen) zijn goed voor ne genduizend ba nen in de stad en nog eens 4.50Ü in de haven. „Zo kan je concluderen dat de economie zich niets aantrekt van het onderscheid dat in Rotterdam al jarenlang wordt gemaakt tus sen natte en droge economie," zegt Nagtegaal. „Het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam doet alles dat met water te maken heeft, en het Ontwikkelings Be drijf Rotterdam doet de rest." „Kijk ook maar eens naar de cij fers over toegevoegde waarde," gaat Nagtegaal verder. „De econo mische activiteiten in onze regio laveren Nederland jaarlijks zo'n eertig miljard gulden aan toege voegde waarde op. Daarvan wordt de helft, twintig miljard gulden, in de regio Rijnmond gereali seerd. Met de verdeling van de werkgelegenheid als indicatie kom je tot de vaststelling dat een groot deel van die toegevoegde De Wiihelminahaven in Schiedam is een voorbeeld van een oud havengebied dat nieuw leven ingeblazen is. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams D waarde in het stedelijk gebied wordt gerealiseerd." Van een echte, typische haven economie is dan ook geen sprake meer, concludeert Nagtegaal, „Haveneconomie is regionale eco nomie," stelt hij. En dus is het vreemd dat het Havenbe drijf zich vooral druk maakt om de ontwikkelin gen binnen het eigen, 'natte'gebied en dat het OBR het over heel andere zaken heeft. Nagtegaal: „De regio moet zich concentreren op de kerncompetenties. Op het ver sterken van de haveneconomie, nat én droog. De echte toekomst van de haven zit in dingen die je niet in die haven, doet." Ter illustratie noemt Nagtegaal de Fmitport, één van de parade- paardjes van het Havenbedrijf. In de ontwikkeling van het Merwe- havengebied als dé plaats voor de overslag van fruit, is veel geld ge stoken. En met succes, want de grenzen van de groei in het ge bied zijn bijna bereikt. „Maar er is nog nooit gekeken naar mogelijk heden van activiteiten die aan sluiten op wat er op die natte ter reinen gebeurt," zegt Nagtegaal. „Alles wat met fruit heeft te ma ken houdt nu op bij de grenzen van het Havenbedrijf." Inmiddels heeft een speciaal team van zowel het Havenbedrijf als het OBR gekeken naar ruimte j Stedelijk gebied Op haventerreinen Totaal per sector 0.000 Industrie Transport Dienst- hande! verlening Stedelijk gebied; 60.000 §|Si Op haventerreinen: mi 50.000 |H Alle sectoren: 110.000 voor een overloop van de Fruit- port en nieuwe, daarvan afgeleide activiteiten. Die ruimte blijkt er te zijn. Het industriegebied Spaanse Polder wacht een ie vitalisering en daarbij zal het thema fruit een be langrijke rol gaan spelen. Nog dichterbij de Fruitport ligt het ou de spooremplaeement aan de Vierhavensstraat. De deelge meente Delfshaven ziet dat het liefst ontwikkeld tot een groenzo- ne, maar met nieuwe werkgele genheid als bonus, kan het ook wel leven met kleinschalige en milieuvriendelijk bedrijvigheid die een duidelijke relatie heeft met de naastgelegen Fruitport. „Als iedereen zich daarin kan vin den, dan gaan Havenbednjl en OBR samen die nieuwe bedrijvig heid werven," geeft Nagtegaal aan. Op het gebied van zakelijke dienstverlening probeert de stad rederijen te verleiden hun (Euro pese) hoofdkantoren naar Rotter dam te verplaatsen. „Voor dat soort bedrijven is Rotterdam na tuurlijk een ideale broedplaats," meent Nagtegaal. Ook op het ge bied van de chemie trekken nu Havenbedrijf en OBR gezamen lijk op. „De kern van de chemie ligt in de haven," licht Nagtegaal toe, „maar er omheen zit een breed scala aan bedrijvigheid dat bovendien alleen maar groter wordt nu door de industrie steeds meer diensten worden uitbesteed. Voor die bedrijvigheid om de che mie proberen we het nu aantrek kelijker te maken om in Rotter dam te blijven of er naar toe te ko men," Maar bij al die mooie voornemens loopt Nagtegaat tegen ruimtepro blemen aan. „Zelfs als nu wordt besloten nieuwe bedrijventerrei nen te ontwikkelen, dan nog zit ten we in 2003 helemaal vol," weet hij. „Het duurt immers een paar jaar voordat die nieuwe terreinen beschikbaar zijn. Dat is een ge vaarlijke situatie, want gezonde bedrijven die niet kunnen groei en trekken weg. Zo maak je de economie kapot. Er is al berekend dat dat wel dertigduizend banen kan kosten." Net als het project Stad en Haven is ook een project Ruimte voor Bedrijvigheid opge zet. Maar het vinden van nieuwe ruimte voor bedrijfsterrein is geen gemakkelijke opgave, weet NagtegaaL „Hier spelen emoties een veel grotere rol," geeft hij aan. „Op bestuurlijk niveau is er nog geen breedgedragen besef dat er een grote behoefte aan bedrijfs terreinen is. Het is een probleem dat binnen de grenzen van de stad Rotterdam niet is op te lossen. Mogelijkheden voor nieuwe be drijfsterreinen zijn er binnen de regio wel, maar het gaat om be stuurlijke besluitvorming."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7