25 Country-festival gaat voor wereldrecord IJslandse dichteressen verrassen Poetiy Parade van start: lekkere ruzie van Dick en Sandra ■2SJSI Teruggekeerd uit ballingschap Carrie signeert Keihard kusje Roméo zingt met Jeugd Symfonie Orkest Haarlok Goethe vond geën koper Cultuurzone blijkt populair 'Duurste boek van de eeuw' Donner-reeord: 10.000 mensen RO Theater vier weken naar New York met familievoorstelling 'Hondje' Handtekening van Michel Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 juni 1999 Door Louis Du Moulin Rotterdam Het wereldrecord line- dancein oppervlakte gemeten staat nog op 5106 vierkante meter. Maar zondagmiddag gaat dat zeker ruim schoots aan flarden. Wanneer de Kuip het decor vormt voor de groot ste dansvloer uit de geschiedenis tij dens het eerste country-festival dat in Nederland op stadionformaat wordt gehouden. Verloopt alles vol gens planning dan gaat mega- danspartij het Guinness Book Of Records m voor een piekervaring die 8000 vierkante meter zal be slaan. De recordpoging, met als inzet een half uur durende uitvoering van de line-dance The Freeze, staat rond half vijf geprogrammeerd en is een zijsprong m een bonte artiestenpa rade, die al om een uur begint en doorloopt tot minstens negen uur in de avond. Impresariaat Fleetwood Worldwide heeft The Mavericks als slotact gestrikt in de hoop dat de juist 'het unieke concertbezoek' van deze gelouterde Amerikaanse for matie veel kenners zal doen beslui ten 'Rotterdam' te bezoeken in plaats van een van de andere coun try-festivals in den lande. Verder gokt het promotiebureau van de ge broeders Teun en Willem van Rij op de 'kamerbreedheid' van het podi umaanbod, waarin zo goed als zeker een opvallende rol is weggelegd voor Scooter Lee, ook wel bijge naamd 'Nashville's eigen Bette Mid ler' vanwege de doses pittige humor waarmee ze haar muzikale bood schappen omlijst. Gegeven haar af finiteit met de hele hne-dance-cul- tuur zal Scooter Lee het voornoem de stuntwerk opwarmen. Van RiJ's Over plaatselijke temperatuur ge sproken, de weersvooruitzichten zyn veelbelovend, wat Fleetwood Worldwide als een enorm pluspunt beschouwt. Enerzijds omdat vrijwel alle eerdere Kuip-evenementen uit de koker van de Van Ry's (onder an dere vlag georganiseerd) ernstig te lijden hadden onder meteorologi sche tegenwerking. Anderzijds weet het ondernemende Rotterdamse duo intussen ook dat in deze amuse mentssector de doelgroep vaak pas in laatste instantie de knoop door hakt inzake het bezoek. „Van collega-organisatoren die in country gespecialiseerd hebben we begrepen dat het heel gebruikelijk is dat de meeste kaarten pas op de dag zelf worden verkocht," aldus Teun van Rij. „Het valt daarom moeilijk te zeggen hoeveel mensen Scooter Lee: zeer line- dance-min- ded,ookwel bijgenaamd 'Nashville's eigen Bette Midler'. Foto Southern Tracks Records er zullen gaan komen, We gaan, om dat het de eerste keer is, uit van on geveer 15,000 bezoekers. Maar ons is verteld dat we met raar moeten op kijken als er ineens het dubbele aantal de kassa's passeren." Voor Fleetwood Worldwide zou zo'n opkomst een welkome opsteker zijn, omdat het impresariaat het an dere Kuip-avontuur van komend weekeinde heeft moeten afgelasten. Voor het voor zaterdag geplande Too Hot R B Outdoor Event' (met onder anderen TQ, A+, No limit Soldiers, Kelly Price) bleek tijdens de aanloop het Feyenoordstadion een paar tikkeltjes te ruim bemeten. „We hadden het kunnen laten door gaan, maar dan zouden we een flink verlies hebben moeten pakken. Nu zijn we met de meeste overeengeko men dat we later dit jaar voor een herkansing op een kleinere locatie zullen gaan,"' zegt Willem van Rij. „Hierdoor hebben we ook de gele genheid om de Kuip nog wat meer in een country-jasje te steken. Zo is er meer ruimte gekomen voot het inrichten van een cowboy-markt en een speelplaats voor de kinderen," De volgorde op het hoofdpodium is aldus: Four Wheel Drive, The Ranch Girls Thier Ragtime Wrangiers, The Lennerockers, Hillbilly Boogie- men, Major Dundee, Scooter Lee, (dan line danee-reeordpogmg op het veld), Heather Mvles, Southern Country Band, Blacx Hills Country Band, Desperado Jorv de Boer, Chris Watson, Savannah en The Ma vericks. Kaarten kosten 42,50 gulden en zyn ook nog verkrijgbaar bij de bekende voorverkoopadressen. Kinderen tot tien jaar betalen slechts vijftien gul den. Voor nadere informatie: 01Ö- 2869578 of e-maü; fleetwood- @wor!doniine.nL Slavko Mlha- llc uit Kroatië. Foto Poetryfntema- tlonal Hij is nu heerser in het land waaruit hij ooit werd verbannen. Hij is geen Koning, noch des Konings miriistr ;i] volvoert eenvoudig zijn eigen wil uit het raam kijkend hoe de mensen verdwaasd over straat lopen zelfwijs en schoon, want bevrijd van ieder doel Ja, hij is nu als een kind; en als een grafmonument tegelijk. Soms heeft hij de indruk dat hij behalve twee handen ook twee vleugels heeft. Maar hij zal niet vliegen hij weet: het is voldoende te voelen, gelijk de zee die zich almachtig voelt, maar toch de ligging van de vastelanden niet verandert. Het grootste avontuur is een bloem in een met bovenmenselijke kracht heeft hij daarin al zijn geloof samengebracht en nu, door en door rechtvaardig, achterover leunend, wacht hij tot ze zai verwelken, rustig, zoals iemand de as van een sigaret tikt. (VertaLng HoelSchuyt) Slavko Mihalic (Kroatië, 1928) werd in vijftien talen vertaald en is in zijn land verplichte literatuur voor scholieren. Over zijn imposante oeuvre is een boe kenplank vol commentaren geschreven. Met zijn optreden, vanavond tijdens Poetry Inter national in de Rotterdamse Schouwburg, krijgt ook Nederland de kans deze grote Europe se dichter te leren kennen. Door Jan-Hendrik Bakker RotterdamEen hetere dag had een promotiebureau zich niet kunnen wensen. Gisteren was het de IJs landse onafhankelijkheidsdag, 55 jaar geleden kwam het eiland los van de Deense overheersing. In de hal van de Rotterdamse Schouw burg, waar gisteravond de moderne IJslandse poézie aan de internatio nale literaire gemeenschap werd ge presenteerd, schonk men dan ook een drankje dat zo sterk was dat me nigeen kan vrezen voor zijn darm flora. De straffe consumptie kon ge nuttigd worden onder het zoetge vooisde gekweel van ijle volksliede ren. Het bleek ook op het podium dat IJslanders een voorkeur hebben voor hevige contrasten. Teder en rauw wisselden elkaar moeiteloos af, grappen en weemoed. Zeker een grote verrassing, die IJslandse poë zie. In een land met net 270,000 in wonen is het zondermeer een won der Jat er zoveel kwaliteit bestaat. IJsland houdt van literatuur. Het verhaal en het gedicht zijn er springlevend. Het waren gisteravond vooral de vrouwen die grote indruk maakten. In de eerste plaats Vilborg Dagb- jartsdóttir (1930). Haar schijnbaar anecdotische gedichten hebben een hoog geconcentreerd gehalte aan betekenis. Zy combineert de indivi dualiteit van het bestaan met de warmte van de traditie. Quasi laco niek vertelt zij hoe zij tijdens de re clame op de televisie even de vuil niszak buiten gaat zetten en dan de Amor aantreft op het deksels van het vuilnisvat. Het ventje huilt tra nen met tuiten. De dichteres snelt maar weer naar binnen. "Wat kon ik - oud als ik ben./ En Derrick die op teevee ging beginnen.' Of het anderen ook zo heeft geraakt, valt niet te 2eggen. maar haar 'Maria Lichtmis' was wat mij betreft het ge dicht van de avond. De IJslandse watermaanden zijn donker. Eind februari komt de zon heel even. Het zijn slechts twee luttele minuten, maar Dagbjartsdóttir bezong het feest dat in haar jeugd die gebeurte nis omgaf. Met pannenkoeken en de hele familie die twee minuten lang het gezicht laat beschijnen. 'Geze gend de mensen/ die in het donker hunkeren./ Gezegend het licht/ dat vlamde op dunne lont/ een piepklein flakkerend lichtje/ in de donkere poolnacht.' Een zeer aangename verrassing was ook de brutale, uitdagende en agres sieve Dïdda. Haar rauwe, verhalen de poëzie is ironisch, zeer seksueel, destructief en vitaal tegelijk. Zij identificeert zich met de sloerie, neukt er op los in bijna elk gedicht, beschrijft dronken wijven op de veerboot en weet aan dat alles toch zo'n wending te geven, dat het steeds om iets allegorisch lijkt te gaan. De twee mannelijke dichters voor de pauze waren ook alleszins de moeite waard, maar by dit vrouwe lijk geweld verbleekten hun stem men even. Baldur Oskarsson, die ui terlijk iets heeft van een grote ijs- beerachtige bard, schrijft weemoe dig deinende verzen. Sjóns optre den mocht er ook zijn. Maar zoals gezegd, het waren gisteravond voor al de IJslandse dichteressen die aan het woord kwamen. Poetry International. Rotterdamse Schouwburg. Avond geheel gewijd aan de IJslandse pouzie. Met Bal dur Oskarsson, Sjón, Vilborg Dabb- jartsdóttir, Linda VilhjamsdoUir en Didda. Gehoord: gisteravond. Vanavond: afsluiting van het festi val, international programma rond Slavko Mihalic en presentatie 'Doorfluisteringen'. In café Floor daarna slotfeest. Rotterdam - De eerste druk van het boek 'Een keihard kusje' van de Rotterdamse radioeolumniste Car rie is in één week uitverkocht. Za terdag signeert Carrie bij boekhan del Donner op de Lijbaan exempla ren van de tweede druk. Vanaf 11.00 werkt ze een paar uur achter de kas sa op de begane grond, In 'Een kei hard kusje' zyn radioclumns aange vuld met autobiografische notities. Rotterdam Het Rotteidams Jeugd Symfonie Orkest geeft zondagmor gen (aanvang 11.00 uur) samen met de veelgeprezen 'arrenbie'-act Ro méo een gratis concert in de Grote Zaal van de Doelen. Speciaal voor het orkest zijn arrangementen ge maakt van twee hitsingles van Ro méo. De basis van het succes van Roméo ligt hij de muziekschool van de SK- VR, de stichting waar de meeste or kestleden ook muziekles hebben en het orkest een nauwe samenwer king mee heeft, vandaar deze sa menwerking. Het orkest speelt niet alleen met Roméo. De leden van het orkest spelen verder stukken van Bellini, Moussorgsky, Sibelius, Brahms en Saint Saèns. Tijdens de uitvoering van het stuk 'Introduc tion et rondo capriceioso' van laatst genoemde componist zal de 14-jari- ge violiste Lisa Jacobs, winnares van het Prinses Christina Concours, de solo's voor haar rekening nemen. LondenEen haarlok van Goethe is gisteren op de veiling van Sotheby's in Londen onverkocht gebleven. Wel werd voor bijna 5.000 pond een in het Engels geschreven brief van de dichter verkocht. Het is dit jaar 250 jaar gelden dat Johann Wolf gang von Goethe werd geboren. De lichtbruine haarlok werd waar schijnlijk ooit verworven door Hélè- ne von ViJlers, een vriendin van Goethes schoondochter Ottflie. ïn de brief uit 1831 bedankt Goethe de Engelse schilder D.C. Read voor het maken van twee portretten van de dichter. RotterdamEr zit een stijgende lijn in het aantal bezoekers van de Cul tuurzone (www.cultuur.rotterdam- .nl). De internetsite, waarop infor matie over zo'n 50 Rotterdamse kunst- en cultuurinstellingen te vin den is, wordt nu gemiddeld 2700 keer per week bezocht In de eerste levensmaanden van de Zone, die vo rig jaar oktober aktief werd, waren dat er gemiddeld 1100. De agenda is, zoals verwacht, de grootste trekker van de site, maar ook de afdeling kunstbeleid wordt druk bezocht. De meeste mensen die gebruik maken van de site, doen dat tijdens kan tooruren op hun werkplek, zo blijkt uit het evaluatierapport van de ge meentebibliotheek. Het succes van de Cultuurzonc heeft te maken met het grote aantal instellingen dat meewerkt aan de si te. De meer dan 50 verschillende kunst- en cultuurinstellingen leve ren allemaal informatie. Keulen De Keulse uitgeverij Ta- schen komt aan het eind van dit jaar met het naar eigen zeggen 'duurste boek van de eeuw*. De productie van een boek met foto's van de Duitse fotograaf Helmut Newton zal 10 mil joen mark (ruim 12 miljoen gulden) kosten. De uitgevery noemt het boek een „ode aan de invloedrijkste, opwindenste en meest bediscussi eerde fotograaf van deze eeuw." Het boek dat de titel 'Helmut New- tons Sumo' draagt zal 480 pagina's tellen en een formaat van 50 bij 70 centimeter hebben. Het zal onge veer 30 kilo wegen en ruim 3200 gul den gaan kosten. In het boek zijn foto's uit de hele loopbaan van Newton te zien. New ton (7B) is befaamd om zijn portret ten van naakte vrouwen in brutale, expressieve houdingen. Rotterdam Boekhandel Donner heeft vanaf 1988 (het jaar van ope ning van de winkel aan de Lijnbaan/ Binnenwegplein) de omzet zien stij gen van acht miljoen naar ruim vijf tig miljoen gulden per jaar. Op der de kerstdag vorig jaar werd een be- zoekrecord gevestigd: ruim 10.000 mensen kwamen die dag binnen. Gemiddeld komen er 6000 mensen per dag. De helft van hen koopt iets. Per jaar tikt de kassa 1,2 miljoen keer. Vanaf eind volgend jaar zullen die cyfers nog verder stygen, omdat Donner dan anderhalf keer zo groot zal zijn. De kelderverdieping van 2000 vierkante meter, waar nu een AH-supermarkt is, wordt onderdeel van de winkel. De verbouwing en in richting gaat een kleine vier miljoen gulden kosten. Het aantal perso neelsleden zal groeien van 180 (nu) naar 250. Donner wordt daarmee ook geheel anders. De Nederlandse literatuur krijgt meer ruimte en overal zullen nog steeds boeken zijn, maar er ko men meer producten bij die min of meer aanverwant zijn. De winkel vraagt de klanten naar hun voor keuren voor extra diensten en nieu we assortimenten. Donner houdt al le mogelijkheden open. Door Eva Crouweü Rotterdam Vanavond gaat De Pa rade van start: een week lang thea terspektakel en muziek in het Mu seumpark. Meer dan zestig voorstel lingen en attracties wachten de be zoekers en dit jaar maken de 'Rot terdamse' voorstellingen een be langrijk deel van het aanbod uit. Voor theatermakers is De Parade vaak een soort kraamkamer, waar ze nieuwe ideeën en voorstellingen los laten op het publiek. De Rotterdam se acteur Ton Pompert wilde er dit jaar absoluut bij zijn. „Waarom? Omdat ik het heerlijk vind om te doen. De ontspannen sfeer, de spon tane reacties van het publiek, dat vind je alleen op de Parade. In het theater zijn ze toch meer geremd," 'Bedscènes met Dick en Sandra' heet zijn voorstelling, die hij in Rot terdam (van woensdag tot en met zondag) speelt met Marian Mudder en in Amsterdam (11 t/m 15 aug.) met Cynthia Abma. De titel 'Bedscè nes' doet vermoeden dat het stuk boordevol seks zit. „Het publiek dat dat verwacht, komt bedrogen uit," vertelt Ton Pompert. Hij gaat voor geen goud uit de kleren. Toch bevat het stuk veel naaktheid, maar dan in de figuurlijke betekenis. Het stel Dick en Sandra staat cen traal in het stuk. Ze blijven bij el kaar, hoewel ze van crisis naar crisis leven. „Het stuk gaat over de onmo gelijkheid van de liefde. Bestaat er wel pure liefde? Dat is de vraag," legt hy uit „Denk aan het liedje 'With or without you' van U2, ze kunnen niet met, maar ook niet zon der elkaar leven. Ruzie maken is een manier om de relatie op de rails te houden, een manier om te blijven communiceren met elkaar." De titel van het stuk, dat van 23 tot en met 27 juni in Teatro Cuatro wordt gespeeld, heeft dus een dub bele betekenis. Het woord bedscè nes slaat op de doorlopende ruzies die veelal worden uitgevochten in de slaapkamer, maar ook op het on derwerp van dezè woordenwisselin gen: het seksleven van het stel. Ton Pompert speelde in april van dit jaar al een proefvoorstelling van het stuk in de Rotterdamse Schouw burg, samen met tegenspeelster Cynthia Abma. Hij nam zelf contact op met de organisatie van De Parade met het idee om 'Bedscènes met Dick en Sandra' ook daar te spelen. De organisatie reageerde enthousi ast, maar kwam vrij laat met de be vestiging, waardoor de plannen van zijn tegenspeelster in de war wer den geschopt. „Cynthia had al een vakantie geboekt, waardoor we de Parade bijna moesten afzeggen." De schouwburgversie was volgens Ton Pompert een gioot succes. „Veel mensen uit het publiek zeiden na afloop dat de ruzies heel herken baar waren," gniffelt hij. 'Bedscènes met Dick en Sandra' kan dus even goed over elk denkbaar stel gaan. 'Bedscènes' zal vanaf mei 2000 in verschillende schouwburgen in het land gespeeld worden. Het is dan een avondvullende voorstelling. „De versie voor de Parade is de helft korter, zo'n dertig minuten, en is wat eenvoudiger, maar wel heviger! De subtiliteit is grotendeels weg, waardoor het de absurde kant op Ton Pompert: wel pure lief de? Dat is de vraag.' Foto Rick Keus Door Peter van Eijkelenburg Rotterdam De uiterst succesvolle familievoorstelling 'Hondje' van het RO Theater is volgend jaar mei twintig keer te zien in New York. Regisseur Rieks Swarte en het RO laten het stuk vertalen. De techni sche staf van het Rotterdamse thea tergezelschap moet de voorstelling ernstig aanpassen. 'Hondje' is ge maakt op de moderne voorzienin gen van de Rotterdamse Schouw burg. Het New Victory Theatre in de 42-ste straat in New York is een oud theater met een ronde vorm en veel technische beperkingen. Het is een theater dat zich speciali seert in kinder- en familievoorstel lingen. Er kunnen ruim 500 mensen in, Volgens het RO is het vrij uitzon derlijk dat een voorstelling er meer dere weken achtereen blijft. De speelperiode van 'Hondje' in New York is van 1 tot 23 mei 2000. Het New Victory Theatre sluit er het to neelseizoen mee af. Rieks Swarte gaat met een team van 25 mensen - naai' New York: zeven acteurs, drié'1 poppenspelers, twee musici en tech nische ondersteuning. Het RO Theater krijgt voor het pro-' ject subsidie van het ministerie van - OCW in het kader van het aanhalen' van de culturele betrekkingen tus sen Nederland en de VS. a r t I o s Michel de Hey div.artresten album 'Nighttown presents volume 2' label Dynamics Records/BMG u u 73.42 min. Nighttown gaat stug door met het op cd vereeuwigen van z'n uiteenlopende ciubnights. Na 'de primeur' van de veelzijdige Ronald Molendijk, ligt vanaf vandaag deze tweede release in de winkel. Michel de Hey is de samensteller van deze verzamelaar en dat betekent ruim baan voor z'n favoriete 'toe komstmuziek'. De grote man van de vrijdagse Future-avonden, onlangs voor de tweede maal in successie onderscheiden met de Dutch Dance Music Award in de categorie Techno DJ, heeft zich uitgesloofd om uit het overvloe dige eigentijdse aanbod een compact tijdloos document te destilleren. Zo doende kwam De Hey tot de uitverkiezing van onder anderen Trevor Rock- cliff, Jark Prongo, Ignaeio, Secret Cinema en Sensurreal, afgelopen zater dagnacht in de Doelen z'n special guest-actop de launch-party in de Doelen. In vergelijking met de compilatie van Molendijk is 'deze De Hey' naast meer underground veel meer een doorlopend verhaal. Ofwel; een even spannende als ontspannende trip, die vast ook over de grens waardering 2al gaan oog sten. Louis Du Moulin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9