Ziekenhuis Bijdorp stap dichterbij .oogstraat heeft meer nodig dan alleen nieuwe bestrating' m sè KEtKgNSIÜPlO MKONUNENMJK EABENBBE£IÜ Rotterdams Dagblad DrieMaasStede wijkt uit naar het Schieland m Schiedamse raadscommissie in meerderheid akkoord met gekozen plek Beroofd van portemonnee Te hard over de Holysingel Aangehouden bij controle Gepakt met gestolen auto Winkeldieven in kraag gevat Ook gemeente Vlaardingen komt snel met Internetsite- Vlaardingerdijk op de schop Dieren kinderboerderij: een dag per week vrijaf weken voor f Of bel gratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 24 j uni 1999 Door Sander Sonnemans Schiedam Een meerderheid van de Schiedamse raadscom missie voor ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer heeft gisteravond voorlopige instemming betuigd met de voorge stelde plek voor het nieuwe streekziekenhuis in Bijdorp. Een aantal raadsleden houdt echter in de aanloop naar het beslis sende gemeenteraadsdebat nog een slag om de arm. Henk Vitaal (Gemeentebelan gen) koos als enige vol de zijde van de massaal opgekomen buurtbewoners, die niets zien in een ziekenhuis achter het politie bureau. Hij bleef volhouden dat het Shell sportcomplexVijfsluizen in Vlaar* dingen een betere optie is, vooral omdat in de directe omgeving door de verkeersstromen en op parkeergebied geen overlast wordt veroorzaakt voor een woon wijk. „In 1991 dacht Shell nog niet aan verhuizen, nu wel," voerde hij aan. Daarmee doelde hij op de be oogde participatie van Shell in een multifunctioneel sportcom plex in de Broekpolder, hoewel het daaromtrent opvallend stil is. De PVdA-fractie noemde het 'erg makkelijk om op grond van de na delen die kleven aan de Schie damse locatie, de locatie dan maar door te schuiven naar Vlaardin- gen\ Wederom was de publieke tribune bij de extra commissievergade ring goed gevuld en greep een flink aantal insprekers de kans feiten naar voren te brengen om de bouw van het ziekenhuis af te wenden. Ab Koning, bestuurslid van de Vereniging van Huiseige naren Wijk Spieringshoek, vond dat op tal van punten nog te veel onduidelijkheid bestaat waardoor het voorontwerp-bestemmings plan in zijn optiek aan alle kanten rammelt. 'Ontoereikend' Koning: „Bijdorp is als locatie ge kozen omdat het zo gunstig ligt betreffende het openbaar vervoer. Nu moet er opeens van alles wor den aangepast voor de gebruikers van het openbaar vervoer. Zo moet ook de hele infrastructuur, waarvan blijkens de rapporten van onderzoeksbureau Hasko- ning terecht is gezegd dat die ab soluut ontoereikend is, worden aangepast. Ten koste van een he leboel groen en een heleboel geld. Ook over de omvang van het ter rein bestaat onduidelijkheid. Dan weer wordt over 4,1 hectare ge sproken, dan weer over 4,5 hecta re. Tal van zaken zijn nog niet duidelijk en heel vee! zaken moe ten zelfs nog worden ontworpen." En tegen de commissie: „Uw in stemming nu biedt het college en de ziekenhuisdirectie ongehoorde mogelijkheden naar believen en naar bevinding van zaken te han delen, omdat er te veel zaken nog niet zijn afgerond. Sterker nog, veel zaken zijp nog met eens ont wikkeld." Juwelier Van der Vlerk, met zijn winkel gevestigd in het centrum en woonachtig in de wijk Spie ringshoek, hield een pleidooi voor een goede verkeersafwikkeling. Want in zijn optiek heeft een slechte verkeersdoorstroming on herroepelijk gevolgen voor de middenstanders in de binnen stad. „Die middenstanders," al dus Van der Vlerk, hebben het al niet makkelijk. De twee winkel- eentra in Schiedam (centrum en Hof van Spaland; red.) zijn met el kaar verbonden door de Chur- ehillweg en Nieuwe Damlaan. Die aorta is al overbelast en met de komst van het kolossale zieken huis slibt die nog verder dicht en daarmee krijgen de centrum-win keliers weer een tik te verwerken. Dat is niet alleen bedreigend maar ook zeer beangstigend. Het is daarom absoluut noodzakelijk dat met de komst van het zieken huis het parkeren en verkeer an ders wordt geregeld. Anders gaan de mensen in Schiedam-Noord straks nog naar Vlaardingen om hun boodschappen en inkopen te doen. Dat kan niet en dat mag niet." Wethouder Luub Hafkamp weer legde de kritiek van de juwelier. „Er is al een ontsluitingsweg van uit Spaland via de 's-Gravelandse- weg en als straks plein '40-'45 weer bruikbaar is zoals het hoort, wordt de druk op de Nieuwe Dam laan een behoorlijk stuk terugge bracht." Door Sander Sonnemans Schiedam Het Schiedamse verpleeg- en reactiveringscen trum DrieMaasStede neemt per l juli een deel van het Schieland Ziekenhuis in gebruik. Momen teel wordt het achterste gedeelte van de neurologische afdeling op de achtste etage verbouwd zodat komende maand plaats geboden kan worden aan vijf patiënten. Vanaf februari dit jaar worden op de verpleegafdeling tien van de achtendertig ziekenhuisbedden leeggehouden als gevolg van een personeelstekort. Zodoende kunnen nu twee kamers in ge bruik worden genomen door DrieMaasStede, dat gevestigd is in Schiedam-Noord. Om de pati ënten op een gelijkwaardige ma nier te kunnen behandelen, krij gen ze ook de beschikking over de recreatieruimte van de acht ste verdieping die dienst gaat doen als huiskamer. Door plaatsgebrek in de Drie MaasStede moeten psychogeria trische (in de praktijk dementen) en somatische (patiënten met li chamelijke gebreken) in het zie kenhuis vaak te lang wachten op een opname in het verpleegte huis. „Nu onttrekken we ze aan de ziekenhuiszorg en krijgen ze de gespecialiseerde verpleeg huiszorg," legt Eric van der En- de, seciorhoofd van de medische en paramedische dienst van de DrieMaasStede, uit. „Het zijn pa tiënten met een indicatie voor de verpleeghuiszorg. De verpleging is bijna volledig in handen van het verpleeghuispersoneei, met uitzondering van de nachtdien sten, Die worden in samenwer king met personeel i -n het Schieland gedraaid. H«' grote verschil is dat een veel breder be handelteam inzetbaar is." Door de recreatieruimte van de neurologisch verpleegafdeling bij de twee kamers met vijf bed den te trekken wordt een toepas- slijke woonvorm gecreërd. Zo moet de overstap naar DrieMaas Stede voor de patiënten worden vergemakkelijkt. „Ze kunnen zo sneller doorstromen van de ene vorm naar de gespecialiseerde verpleegvorm." Van der Ende noemt het prijs- r kaartje dat aan het samenwer- J kingsverband hangt 'voor beide - partijen positief. „Een verpleeg- bed is goedkoper dan een zieken huisbed." Op de afdeling worden momen teel de nodige verbouwingen uit geroerd. De patiënten van Drie MaasStede en het Schieland worden niet van elkaar geschei den. Van der Ende: „In Drie MaasStede hebben geen geslo ten afdeling, dus komt die er ook in het ziekenhuis niet. Dat gaat tegen onze zorgvisie in. Het is voor ons wel een nieuwe, uitda ging. Het is nog maar een proef, maar het is de verwachting dat die zeer succesvol wordt Ik sluit dan ook niet uit dat we in de toe- komst nog meer bedden in ge-j bruik gaan nemen." Schiedam Een 54-jarige Schie dammer is gisteravond Iaat in Schiedam beroofd van zijn porte monnee. Toen de man een flat aan de Westvest wilde binnenstappen, werd hij plotseling beetgepakt. De aanvaller draaide de arm van het slachtoffer op diens rug en pakte de knip. De Schiedammer r.-akte honderd gulden kwijt. Vlaardingen De politie snapte gistermorgen bij een uurtje ver keerscontrole op de Vlaardingse Holysingel 45 hardrijders.De hoogst gemeten snelheid bedroeg 71 kilometer per uur. Schiedam De politie ontdekte gisteren tijdens een alcoholcon trole op de Schiedamse Horvath- weg een auto met aanhanger zon der kenteken, Op de aanhangwa gen stond een aggregaat. De inzit tenden van de auto konden de po litie niet duidelijk maken waar het apparaat vandaan kwam. De twee Schiedammers, 21 en 25 jaar oud, werden meegenomen naar Het bureau. Later bleek de aggre gaat in Rozenburg gestolen. Ook een 23-jarige vrouw uit Schie dam werd aangehouden. De met gezel van de twee verdachten pak te haar tas uit de auto en wilde weglopen. De vrouw had de auto sleutels in bezit. Het drietal is overgeleverd aan de politie van het district Zuid. Vlaardmgen—Een 19-jarige vrouw Uit Monster, een evenoude man zonder vaste -woon- of verblijf plaats en een 27-jarige Belg zijn de afgelopen nacht op de Polder weg aangehouden inet een gesto len auto. De politie zag de 'drie zich eerder verdacht ophouden in dé Taanderijstraat. Na een aantal wagen mochten ze toch doorrij den. Toen bleek dat de auto in Honselersdjjk was gestolen, nam de politie hét drietal alsnog mee. Schiedam Een 30-jarige Rotter dammer werd gistermiddag in de Schiedamse Hoogstraat aange houden door een werknemer van een rijwielhandel. Het perso neelslid zag de man twee model auto's ter waarde van 110 gulden stelen. De politie nam de Rotter dammer mee naar het bureau. Een 11-jarige jongen uit Schie dam overkwam hetzelfde toen hij in een warenhuis in het Hof van Spaland had geprobeerd twee walkie-talkies plus batterij te ro ven. Personeel van het warenhuis betrapte het joch met de buit ter waarde van 41 gulden. Op het po litiebureau gaf de jongen een val se naam op. De knaap krijgt via het project 'Stop' een leerstraf. Het is dezer dagen slecht toeven op de Hoogstraat. Over vlonders aan de zijkan ten van de straat moet me winkelend publiek zich een weg zien te banen. Foto Roe! Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam Het blijft voorlopig nog wel even behelpen, maar dan ligt er straks ook wel iets. De Hoogstraat in Schiedam. De winkelstraat moet weer allure krijgen en daarom wordt er nieuwe bestrating aange legd, Het karwei moet eind van het jaar worden afgerond. De middenstanders ma ken moeilijke tijden door, nu het winke lend publiek de overhoop liggende slagader van het stadshart mijdt Omzetten dalen. Sommigen vrezen zelfs 'kapot' te zijn voor dat de laatste straatsteen de grond in gaat. Een doordeweekse ochtend, tegen twaal ven: De loop wil er in de winkelstraat maar niet in komen waardoor het groot aantal leegstaande panden extra lijkt op te vallen. Door de regenbuien wordt het beeld van winkelend Schiedam er alleen nog maar troostelozer op. Hier en daar hangt een ver koper verveelt over een kledingrek, wach tend op klandizie. „Ik," zegt de eigenaar van kledingzaak Melissa's Fashion, „ga niet eerder dan twaalf uur open. Voor die tijd heb ik toch niets te doen. Volgende week komt de grote klap, dan gaat bij mij voor dë deur ook de straat open. Ik ben be nieuwd of ik dan nog wat te doen heb. De straat moet open, ik weet het. Maar in een winkelstraat komt dat altijd ongelegen." Rob Kroone, eigenaar van lunchroom De- lifrance, valt met zijn zaak waar elke dins dagochtend door de gemeente een spreek- halfuur voor de winkeliers wordt gehou den, nog buiten het open liggende ge 1 cite van de Hoogstraat. Hij ziet de toekomst zonnig in. „Je moet ergens beginnen," steekt hij van wal. „Misschien dat de nieu we bestrating andere mensen een prikkel geeft hun pandje op te knappen. Ze hebben met investeren gewacht omdat de renova tie van de Hoogstraat telkens maar werd uitgesteld. Nu het er dan toch van komt, hoop ik dat ze ook aan de slag gaan." Allure van niets Kroone loopt naar een belendend pand waarin La Bon Vie, een vlaaierie, heeft ge zeten. Ooms makelaardij heeft het te huur gezet. „Als je een pand wil verhuren, dan presenteer je je pand toch niet op zo'n ma nier? Moet je kijken wat een troep! De ge meente zorgt dat de straat er netjes uit komt te zien, dan moeten de middenstan ders volgen. Want zoals nu heeft de Hoog straat een allure van niets Hans Rietkerken, eigenaar van bloemen winkel Rosa, is ook van mening dat er wat aan de leegstaande en verpauperde panden gedaan moet worden. „De Hoogstraat heeft meer nodig dan alien nieuwe bestrating," lucht hij zijn hart. „Ik ben blij met de nieu we bestrating, maar het is absoluut niet za ligmakend. Je blijft hier met die lelijke pan den zitten. Het is jammer dat de gemeente geen middelen in handen heeftom dis pan den aan te laten pakken. De particulieren zijn wel bereid te investeren, de grote be leggingsmaatschappijen zijn dat niet. Ik ben van mening dat ook het parkeerbeleid anders afgestemd zou moeten worden op het centrum. Nu is parkeren alleen moge lijk aan de rand van het centrum. Landelij ke onderzoeken wijzen uit dat mensen voor grote aankopen hun auto niet veel verder dan tweehonderd meter bij de winkel van daan neer willen zetten. Neem bijvoorbeeld drankenhandel Alambic, babyzaak de Ooie- veaar of mijn winkel De mensen gaan toch niet met een krat bier, kinderwagen of een zak aarde over de hele Hoogstraat lopen sjouwen?" Zandvlakte Rietkerken zegt door de zandvlakte voor zijn deur twintig procent van zijn omzet te missen. „De impuls-verkoop ligt helemaal stil. De klanten die komen, komen voor een gerichte aankoop. Dit verlies kan ik nog wel opvangen, maar het had ook nog veel slech ter gekund." „Het is een ramp," reageert de bedrijfsleid ster van de Schoenenreus. „Ik merk het duidelijk aan de omzet dat hier de straat overhoop ligt. Moeders met kinderwagens zie je al helemaal niet. Aan de omzetcijfers van vorig jaar kom ik wel, maar ik had meer kunnen draaien. Over de planning van de werkzaamheden had de gemeente wel wat beter na mogen denken. In deze periode hebben we de meeste verkoop. Mensen gaan op vakantie en kopen nieuwe zomer schoenen." En over de leegstand op de Hoogstraat: „Er is maar één oplossing. De gemeente zou de verpauperde panden moe ten opkopen, vervolgens opknappen en dan verhuren. Moetje zien wat er nu allemaal tussen staat. Daar begint toch geen enkele ondernemer in!" „De nieuwe bestrating," vult de eigenaar van cadeau-artikelenwinkel De Stunt aan, „is het begin. Maar als dat klaar is zijn de winkels nog niet gevuld. Ik ben bar.^ dat we voor het jaar 2000 nog eens twintig procent van de winkels hier kwijt zijn. Het is nu al niet best. Door het bestratingswerk is mijn omzet wel zo'n beetje gehalveerd. Ik kan het nog wel even opbrengen, maar echt flui tend ga ik niet naar mijn werk." Schiedam Binnenkort krijgt de Vlaardingerdijk zijn oude aan zicht terug. De aannemer begint maandag met het woonrijp ma ken van de straat die lange tijd overhoop heeft gelegen in ver band met de aanleg van de Bene- luxlijn. Bovendien wordt de straat ingericht als dertig kilometer zo ne. De aanleg van de metrolijn bij de Vlaardingerdijk vordert nu sneL De ruwbouw van de metrotunnel is klaar. Daardoor kan de straat weer worden giadgetrokken en van nieuwe klinkers worden voor zien. Het eerste deel dat onder handen wordt genomen loopt van de Josef Israëlsstraat tot de Burgemeester van Haarenlaan. De straat wordt zoveel mogelijk teruggebracht in de staat van voor de bouw van de metrotunnel. Schiedam Of ze er zelf behoefte aan hadden is niet helemaal dui delijk, maar de beheerders van de kinderboerderij 't Hoefblad in het Schiedamse Beatrixpark oordeel den dat het beter voor hen was: de dieren krygen een dag per week vrijaf. Op maandagen blijft de kinderboerderij, bij wijze van proef, dicht. Op i ndagen is het vaak te druk het varken, de geiten, koei en, schapen, kippen, cavia's en het paard. Op topdagen komen er zo'n zevenhonderd bezoekers, die de dieren aaien, knuffelen en van voedsel vooizien. „Vooral dat laat ste doet de dieren geen goed." wordt gesteld. „Helemaal nu de zomervakantie eraan komt is een rustdagje na een drukke zondag dus niet onverstandig." Overigens hebben de dieren da gelijks na vijf uur 's middags, wanneer de boerderij sluit, ook al hun rust. Dat kwam deze week goed van pas toen de normaal aan de Harreweg grazende koe Karin plotseling, boven een sloot han gend, van een kalfje wilde beval len, Tot verbazing van velen, om dat 'men in de veronderstelling leefde dat ze gewoon wat dikker was geworden. Ze werd meegeno men naar 't Hoefblad waar ze 's avonds van een kalf beviel. Door Joyce Esser VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen komt naar alle waarschijn lijkheid in januari -2000 met een Internetsite. Deze gemeente is nog één van de weinigen in deze regio zonder een digitale thuisba sis. Zo hebben de gemeenten Rot terdam, Maassluis en Schiedam al een internetsite op het world wide web staan. •'Volgens gemeentevoorlichter Edith Kwakemaak komt de ge- fneenfe iïü'pas'met de site omdat de burgérs ér. nu klaar voor zijn. „We hebben ons er eerst flink in verdiept en we zijn er zorgvuldig mee-omgegaan aldus Kwakem aak. „Internet groeit, steeds meer burgers hebben internet. Daarom vinden wij. héj dé moeite lonen nu met een site te komen." Raadsinformatiesysteem Het college van burgemeester en wethouders heeft vorige week in gestemd met een voorstel voor in formatieverstrekking aan burgers en raadsleden via een gemeente lijke internetsite en een raadsin formatiesysteem. Zo'n systeem verbetert de informatievoorzie ning, volgens de gemeente. Zo kunnen de raadsleden nu op een snelle en eenvoudige manier thuis allerlei documenten opvra gen, zoals agenda's, notulen en bij lagen van raads- en commissie vergaderingen. Daarnaast krijgt ieder raadslid een eigen e-maït- adres voor correspondentie met burgers, collega-raadsleden en ambtenaren. Ook alle fracties zul len over een eigen e-mail adres beschikken. Voor de aanschaf van 37 pe's en bijbehorende accessoires voor raadsleden is in de voorjaarsnota voor de komende vijf jaar onge veer zes ton uitgetrokken. „Daar zit ook een moaem bij inbegre pen, een printer, software, een abonnement op het Internet, IS DN apparatuur, onderhoud en de service." De raadsleden moeten volgens Kwakemaak zelf ook nog het één en ander betalen. „Wat niet in het bedrag zit zijn de IS- DN-aansluitingen, de lijnkosten en de belkosten." Publieksvraagbaak Aan de gemeentelijke site wordt een publieksvraagbaak gekop peld. Deze 'bak met gegevens', de zogenaamde 'database', is met be hulp van trefwoorden te raadple gen. Kwakemaak: „De.bezoeker krijgt alle jnogelijke-informatie - - bij het passende trefwoord dat hij of zij intoetst." Voor bezoekers en wachtendém.'in'de hal van het stadskantoor komt een informa- tiezuil met een beeld-en aanraak- scherm. Zulke zuiien kunnen ook in andere publieksruimten, zoals de bibliotheek, neergezet worden. Naast een snelle verstrekking van actuele informatie biedt de inter netsite op termyn mogelijkheden voor op maat gesneden dienstver lening aan de burgers. Dit kan via het gebruik van e-mail om bij voorbeeld formuleren te bestel len, klachten te melden of adres wijzigingen door te geven. Dit is nog niet direct toepasbaar want de gemeente wil eerst de nodige ervaring opdoen met de internet- she. Een Internetsite actueel houden' is volgens Kwakemaak 'vrij I^s/aM tig'. „Het moet iedere dag worden* bijgehouden," aldus Kwakerif15^ aak. De gemeente VlaarcüngiE^ heeft al een kracht gevonden di de gemeentelijke 'thuisbasis' hoofdtaak op zich krijgt. Kwa-n.Q kemaak: „Hij moet zestien uué^ aan de site besteden en dat is noeg om het actueel te houden^ Wij zijn niet bang dat we achter V gaan lopen met onze informatie." Het voorstel wordt volgende week in de betrokken raadscommissies besproken. m nujje npro Vülerie! Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefaJobnpement V - ;/y (6 wekenyóorsiechts29,-) Naam: .Adres: Postcode:. Telefoon: B^nk/glronr.:. :*Voorl:... Stuurdèie bon in een envelop2Óridér pöstzë^j naarixv Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Servl Antwoordnummer UL5T9, 3OOÖ VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1