13^ Gemeentesecretaris Schiedam stapt op Haringverkoper in zak en as Rotterdams Dagblad :A KniKfNSTIlMO KONMNENM.IK eè Schiedam extra bedeeld door rijk Situatie voor hoge ambtenaar is onwerkbaar geworden Eervol ontslag in de maak Centrummanagement: stop op groei winkels buiten de binnenstad Voorbarig Vlaardings college krijgt volle laag WV krijgt extra, maar wel onder voorbehoud Beslissing over fiisieziekenhuis pas na de zomer Inbreker met blikjes aan haal Raadslid botst op vrachtwagen 6 weken voor iSf 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 29 juni 1999 Schiedam De gemeenteraad van Schiedam zal pas na de zo mervakantie een beslissing ne men over het fusieziekenhuis dat moet vemjzen in de knik van de Nieuwe Damlaan en de spoor baan. Het was eigenlijk de bedoe ling de politieke discussie over het ziekenhuis gisteravond af te ronden met een besluit in de ge meenteraad. Dat is echter niet ge lukt omdat er volgens wethouder Lu ub Hafkamp te veel zaken in te korte tyd geregeld moesten wor den. Hierdoor is het volgens hem onmogelijk nu een afgewogen be slissing te nemenDe Schiedamse raad zal nu op 14 september een beslissing nemen in een extra raadsvergadering. De punten die het voorstel tot ver daging hebben veroorzaakt be troffen het parkeren en de ver keerssituatie rond de nieuwbouw waann het Vlaardmgse Holy Zie kenhuis en het Schiedamse Schieland Ziekenhuis opgaan. Over de locatie is de gemeente raad het inmiddels in meerder heid wel eens. Maar over het par keren bestaat verdeeldheid. In eerste instantie was er nog sprake van de aanleg van een grote par keerplaats in een strook groen langs de Poldervaart. Maar veel politie: maakten hier bezwaar te gen. Het plan zou een aantasting betekenen van de ecologische cor ridor, een groengebied dat dwars door de stad loopt van de rivier naar Midden Delfland. Het college had in reactie hierop eind vorige week een oud voorstel van stal gehaald, bleek gister avond- De raadsleden waren hier echter niet van op de hoogte om dat de betreffende raadsstukken niet naar hen waren verzonden. Daardoor konden ze er gister avond ook geen beslising over ne men. Het voorstel werd gister avond wel mondeling toegelicht door wethouder Hafkamp die uit gebreid zijn excuses maakte voor de vervelende situatie. Het voor stel behelst de aanleg van een par keervoorziening aan de overkant van de Poldervaart op de korfbal- velden. De verkeersafwikkeling zou dan via de Hargalaan moeten lopen. De PvdA liet gisteravond al duide lijk blijken dat ze tegenstander zal zijn van dit nieuwe college voorstel. De partij vindt dat het ziekenhuis het parkeren maar moet oplossen op eigen grond, dat wil zeggen: binnen de bouwgrond die is aangewezen. Verder wil de partij ook ruimschoots voor de vergadering van 14 spetember een uitgebreid overzicht van alle kosten die zyn gemoeid met de bouw van het ziekenhuis en de ex- SchledafTv/Oen Haag In het Schiedamse stadskantoor is met tevredenheid gereageerd op de door staatssecretaris Remkes (Volkshuisvesting) voorgestelde verdeling van 4,3 miljard gulden bevattende pot voor de stedelijke vernieuwing. Schiedam krijgt de komende vijf jaar 31,1 miljoen gulden rechtstreeks van het rijk. Dat had beduidend minder kun nen zijn. Aanvankelijk zou Schie dam 0,75 procent krijgen van het beschikbare bedrag. Er is echter een nieuwe verdeelsleutel ge maakt, waardoor Schiedam nu een procent krijgt. Dertig gemeenten, die geheel of gedeeltelijk onder het groteste- denbeleid vallen, verdelen het geld voor stedelijke vernieuwing dat is bedoeld om de leefomge ving van steden te verbeteren. Andere gemeenten moeten een beroep doen op de 161,8 miljoen die de provincie Zuid-Holland van het rijk krijgt om verder te verdelen. Schiedam moet nu voor 1 novem ber een programma stedelijke vernieuwing indienen. Dat pro gramma moet aansluiten bij het programma dat voor het groteste- denbeleid hebben opgesteld. Overigens gaat Schiedam er van uit dat het niet bij die 31 miljoen zal blijven. Er is namelijk ook nog een zogeheten knelpuntenpot voor armlastiger gemeenten en het lijkt erop dat Schiedam ook daar met succes een beroep r>p kan doen. Bovendien zit er* nog extra geld in de koker om de ach terstand bij de stadsvernieuwing weg te werken. Door Edwin Comelisse Schiedam De Schiedamse gemeentesecretaris A. Gorissen legt binnenkort zijn ontslagbrief bij het college van b en w op tafel. Het college en de gemeentesecretaris voeren op het mo ment gesprekken over een eervol ontslag. Gorissen zou daar bij gebruik kunnen maken van de FPU, een vut-regeling die het hem mogelijk maakt op 55-jarige leeftijd met pensioen te gaan. De fractievoorzitters zijn gisteravond ingelicht door het college en hebben in meerderheid ingestemd met de regeling. Gorissen lag de laatste tijd zwaar onder vuur. De kritiek, veelal af komstig uit de hogere bestuurlij ke kringen, sluimerde al tijden binnenskamers. De laatste weken viel de naam van de gemeentese cretaris echter veelvuldig in dis cussies over de reorganisatie en de slagkracht van het ambtelijk apparaat van de gemeente Schie dam. In negatieve zin wel te ver staan. Daarbij wordt hij aangewe zen als een van de hoofdverant woordelijken van het maar niet van de grond komen van de be stuurlijke vernieuwing van het ambtelijk apparaat, Gorissen is het hoofd van het Al gemeen Managament Team (AMT), de organisatie waarin alle Schiedamse hoofden van dienst - de hogere ambtenaren - zitting hebben. Bij deze positie hoort de laak en de verantwoordelijkheid Gemeentesecretaris Goris sen. Archieffoto Jaap Rozema waarin hy de boel binnen het AMT moet aanjagen. Dit lukte hem echter niet. De reorganisatie van het ambtelijk apparaat bleef hangen in verkokering en eiland- denken en het AMT kon dat niet doorbreken. De laatste maanden ondervond Gorissen zelfs regel rechte tegenwerking vanuit het AMT en was hy meerdere keren onderwerp van zware kritiek, soms terecht maar vaak ook onte recht. Hierdoor is een sfeer ont staan waarin beide partijen elkaar zoveel mogelijk mijden. Een kwalitatief goed AMT is ech ter onontbeerlijk voor een goed functionerend ambtenarenappa raat. Als dit niet wordt aangejaagd en energiek aan de slag gaat, wor den ook de organisatorisch gezien lagere ambtenaren niet gemoti veerd, In Schiedam laat de inzet en vooral de samenwerking nog veel te wensen over, concludeerde de gemeente enige tijd geleden in de zelfananalyse. De visitatieeom- Marijn Koopman bij de verkoolde resten van zijn haringkraam. 'Eindelijk had ik weer iets om voor te knokken.' Foto Roei Dijkstra Door John Bunte VIaardingen Hij kan het nog niet bevatten Kapot is Marijn Koopman ervan. Eindelijk had hij weer iets om handen. Dolgelukkig was de Vlaardinger met de mogelijkheid die hem werd geboden om op de Van Hogendorplaan in zijn woonplaats met een haringkraam aan de slag te gaan. Afgelopen vrijdag kreeg hij de vergunning binnen en gedurende twee dagen liep het als een tierelier met zijn kraam. Gister ochtend trof hij een totaal verkoolde aanhan ger aan. Brandstichting, dat staat wel vast. Kerkgangers hadden het zondagochtend al ge zien. Ach, kijk nou. Wat zielig. Hei moet dus in de daaraan voorafgaande naeht zyn geweest dat onverlaten hun slag sloegen. Want dat er opzet in het spel was staat buiten kijf. Een aan hanger vliegt niet spontaan in brand. Boven dien waren de banden lek gestoken. De tranen sprongen Koopman in de ogen gis terochtend. Daar stond hij met het bord 'Ma- rijn's Visboetiek', dat hij nog op de kraam wil de bevestigen Het hoefde niet meer Alles was uitgebrand. De kleurrijke vlaggetjes, die de kraam zo opvrolijkten, de spullen die binnen lagen; alles was verbrand. En het was zo'n leuk plekje, daar op de hoek met de Rotterdamseweg, tegen het postkan toor aan. Een plaatsje, dat hij samen met de wijkagent had uitgezocht. Afgelopen vrijdag kreeg hij van de gemeente een vergunning en kon hij officieel aan de slag. Wat was de Vlaar dinger blij. Hij had er meteen een echt haring- pleintje van gemaakt. Mensen bleven er even staan of zitten, maakten een praatje; Maryn Koopman was er helemaal van opgefleurd. En dat had hij ook wel nodig. "Want het had hem in het verleden niet meegezeten. Al 18 jaar werkloos, kwakkelen met de gezondheid en maar geen uitzicht op iets leuks. Totdat dus die kans met die haringkraam zich voordeed. Schiedam Het Centrummana gement vindt dat de bouw van winkels buiten het centrum stop gezet moet wordenEr staan nu al veel winkels leeg in het centrum en de vraag naar winkelruimte neemt nog steeds af, Hierdoor is iedere uitbreiding buiten het cen trum een regelrechte aantasting van de winkelfunctie in het cen trum. De bouw van winkelruimte aan het Spïnhuispad had dan ook nooit toegestaan mogen worden, vindt het Centrummanagement. De belangenvereniging voor het centrum waarin ondernemers, VW, horeca, banken en culturele instellingen zijn vertegenwoor digd, meldt dit in het beleids- en actieplan 1999-2000 waarvan het eerste exemplaar gisteravond is overhandigd aan wethouder Luub Hafkamp. Het Schiedamse centrum is op het moment verre van dynamisch en florerend, volgens het Cen trummanagement. Het centrum van de Brandersstad staat on danks de impulsen die worden ge geven (renovatie, vestiging Jan des Bouvrie) flink onder druk. Concurrentie van nabijgelegen centra, lage koopkrachtbinding, gebrekkige uitstraling en kwali teit en het relatief lage gemiddeld inkomen van de Schiedammer, zijn hier debet aan. Maar de Schiedamse binnenstad heeft vol gens het Centrummanagement wel degelijk potentie om zich te ontwikkelen tot een gebied wacr men graag en regelmatig komt, ook van buiten de gemeente. Om dit kracht bij te zetten heeft het Centrummanagement het be leids- en actieplan opgesteld met aanwijzingen en, soms dwingen de, raadgevingen. Zo vindt de be langenvereniging dat behalve het stopzetten van de winkelbouw buiten het centrum, dat de week markt behouden moet blijven, de koopzondagen beter benut moe ten worden en er beter onderhoud missie onder leiding van Elco Brinkman onderschreef dit een paar weken later nog eens. Dat het niet meer boterde tussen Gorissen en de rest van het AMT werd duidelijk door de groeiende openlijke kritiek op hem. Maar ook Gorissen zelf liet merken dat de arbeidsverhoudingen ernstig waren verstoord. Zo liet hij ver stek gaan op de dag dat de visita tiecommissie van Elco Brinkman op bezoek kwam in Schiedam, Op de dag dat met alle partijen in de stad, zowel binnen als buiten het Stadskantoor, werd gepraat was Gorissen afwezig. Er deed al snel het verhaal de ronde dat hij was geschorst maar volgens burge meester Scheeres had hij een vrije dag genomen. Enige tijd geleden deed zich zo'n tweede gebeurtenis voor en liet Gorissen voor een tweede keer verstek gaan bij een uiterst be langrijke bijeenkomst. Dit keer werd in de Aleidazaal nagedacht over de verbeteringen die de be stuurlijke organisatie van Schie dam moet doorvoeren om slag vaardiger te worden, Zo'n tachtig ambtenaren brainstormde op de ze dag samen met vertegenwoor digers van het college. De ongezouten kritiek over het functioneren van de gemeentese cretaris groeide de laatste weken fors. Zelfs zo fors dat er geen weg terug meer is. Hierdoor heeft het college de conclusie getrokken dat Gorissen niet meer naar beho ren kan functioneren. Wanneer het ontslag ingaat, is nog niet bekend. Wel staat vast dat Gorissen zelf zijn onslagbrief zal schrijven waarna de gemeente hem eervol ontslag zal verlenen. Met beide handen greep hij 'm. Het vergde een investering, maar in drie maanden moest dat zijn terug te verdienen. Maar belangrijker nog: hij stond 's ochtends weer op met een doel. „Eindelijk had ik weer iets om voor te knok ken." En dat laat hij zich nu ook niet afnemen. Wie die laffe daad ook op zijn geweten heeft - in de winkels op de Van Hogendorplaan wordt druk gespeculeerd- ze krijgen 'm niet klein. Ge lukkig was hij verzekerd. Het is een geluk bij een ongeluk. Samen met zijn vriendin is hij al weer druk bezig om opnieuw te starten, Heeft daar al met de leverancier over gesproken. En de reacties van de buurtbewoners zijn hartver warmend. Ze beloven plechtig straks een ha rinkje extra bij 'm te kopen. Dat sterkt hem. Binnenkort heropent Marijn's Visboetiek, luidt de plechtige belofte. Het bord heeft hij nog. gepleegd moet worden in het cen trumgebied. Verder is de gemeente volgens de belangenvereniging ook op de goede weg om duurdere koopwo ningen te bouwen in gebieden bij het centrum die vrijkomen. De in stroom van mensen die iets meer te besteden hebben, zal de win kels en voorzieningen in het cen trum ten goede komen, meent het Centrummanagement. Projecten als de HAV-bank, het Belasting kantoor en De Raem worden dan ook toegejuicht. Het Centrumma nagement neemt in dit kader ook maar een voorschot op de toe komst: als het Schieland Zieken huis zijn huidige plek aan de Bur gemeester Knappertlaan verlaat moeten ook daar duurdere koop woningen verrijzen. Pagina 15: Centrummanage ment: Gemeente is te passief Door Eefje Oomen Vlaardingen Met hun advies nu al in het prioriteitenlijstje van de gemeente te gaan snijden, lappen burgemeester en wethouders de mening van de inwoners van Vlaardingen aan hun laars. Zo luidde de felle kritiek van niet al leen de oppositiepartijen maar ook de coalitiepartijen gister avond in de raadscommissie alge mene en bestuurlijke zaken. Vol gens hen valt het advies van het college op geen enkele manier te -rijmen met het voornemen geen grote plannen te maken tot na de uitkomst van het Stadsdebat. Zo lang dat debat aan de gang was, moest de politiek zwijgen, luidde de afspraak. Tijdens het Stadsdebat, waarin gediscussi eerd wordt over de toekomst van de stad, zou het woord gedurende drie maanden aan de bewoners zijn. Hun mening zou de basis vormen voor de Stadsvisie. Met die visie, die begin volgend jaar af moet zijn, konden de politieke partijen dan aan de slag. Dat b en w in de inleiding op de Vooij aarsnota 1999 de fracties op roepen om in de gemeenteraads vergadering volgende week de ta ken en diensten van de gemeente 'ter discussie te stellen', wekte gisteravond grote irritatie. De laatste discussie in het kader van het Stadsdebat is immers nog niet eens gehouden, laat staan dat de uitkomsten van de 'volkspeiling' al bekend zijn. Pas 18 september wordt het Stadsdebat afgesloten. Begin volgend jaar worden alle re sultaten bekend gemaakt. CDA-fractieleïder Cees Oosterom bestempelde de oproep van het college 'als ronduit conflicterend'. „Enerzijds moeten we wachten op de uitkomsten van de discussie, anderzijds daagt de gemeente ons uit keuzes te maken" Groen links-fractievoorzitter Ben van der Velde verweet het college 'kei hard door het Stadsdebat heen te fietsen'. Als het college de oproep handhaaft, kan Vlaardingen vol gens Van der Velde 'maar beter met het hele debat stoppen'. De simpelste oplossing zou zijn om sowieso niets aan de begroting voor volgend jaar te veranderen. Dan is er ook geen nieuw beleid nodig. Zo'n 'weg van de minste weerstand' is echter onmogelijk, omdat het huishoudboekje voor volgend jaar 2es ton in de min ein digt. Om de papieren op orde te krijgen moeten er, zoals D66-frac- tievoorzitter Ton van der Steen stelde, 'hoe dan ook keuzes wor den gemaakt'. Misschien, suggereerde de demo craat, moest er dan maar minder gemeentegeld naar de Stadsge hoorzaal. Op dit moment draagt de gemeente al jaarlijks 1,3 mil joen gulden aan het theater bij. Recent werd duidelijk dat de Stadsgehoorzaal daar bovenop nog eens 2,5 miljoen gulden nodig heeft voor een nieuwe trekken wand, De wand, waarmee onder meer het doek wordt opgetrok ken, moet vervangen worden van wege nieuwe richtlijnen in de Ar beidsomstandighedenwet, Van der Steen gaf tegelijkertijd aan dat hij het 'zeer moeilijk' vond om zo'n beslissing te nemen vóór de uitkomsten van het Stads debat. 'Stomverbaasd' was hjj dan ook dat het college de fracties op riep nu al te gaan schrappen. Mis schien blijkt uit het Stadsdebat immers dat de meerderheid van de Vlaardingse bevoiking het bij voorbeeld essentieel vindt dat de gemeente het theater blijft steu nen, hield hij b en w voor. De PvdA weigert categorisch op de oproep van het college in te gaan. Fractievoorzitter Anny At- tema: „Ik wil hoe dan ook op de uitkomsten van het Stadsdebat wachten." De zes ton die Vlaar dingen nu nog bij elkaar moet schrapen, moeten volgens haar maar met een boekhoudkundige truc worden weggewerkt. Pas vol gendjaar wil ze, met de Stadsvisie in de hand, 'grote beslissingen' nemen. Daarbij benadrukt ze dat het wegwerken van het tekort ei genlijk het pakkie-an van het col lege is. „B en w kunnen de frac ties wel vragen er over na te den ken, maar het is uiteindelijk hun verantwoordelijkheid om de be groting op orde te krijgen." Luchthartig SRG'er Cor de Jonge vond dat At- tema wel erg luchthartig over het debetbedrag deed.Alles wat ge schrapt kon worden, is inmiddels al uit de begroting gehaald." Vol gens De Jonge zal het nog lang niet makkelijk zijn dat bedrag weg te werken zonder de taken te herschikken. Ook hij twijfelt ech ter ernstig of dat nu moet gebeu ren. Attema's opmerkingen kwa men haar ook op een sneer van co alitiegenoot Oosterom te staan. „Eens zal ook de PvdA keuzes moeten maken," haalde Oester-" om naar haar uit. Wethouder van financiën Henk Roijers verweerde zich door tc stellen dat de raad ook naar die ta ken kon kijken, die in het Stads debat niet ter discussie staan. Op de vraag van de CDA'er Oosterom welke taken Roijers dan bedoel de, volgde echter geen antwoord. SchiedamDe Schiedamse vesti ging van de WV krijgt van de ge meente Schiedam de extra 50.000 gulden waarom het een tijd terug al heeft gevraagd. Echter niet op structurele basis. Dit jaar krijgt de organisatie het bedrag als garant stelling en dan uitsluitend als het geld volledig wordt besteed aan de toeristische promotie van de Brandersstad. Het jaar daarna zal de subsidieverlening aan de WV afhankelijk worden gemaakt van zogenoemde contractfinancie ring. Hierin wordt nauwkeurig bepaald wat voor activiteiten de VVV onderneemt en hoeveel geld de gemeente Schiedam daar te genover stelt. Dit is de strekking van een amen dement van CDA, PvdA en D66 dat gisteravond de steun kreeg van een overgrote meerderheid van de Schiedamse gemeente raad. Met het amendement wordt een discussie afgesloten die al een tijdje voortduurt in de Schiedam se politiek. Een aantal fracties vindt dat te weinig van de subsi die die de gemeente in de VW stopt, wordt vertaald in promotie activiteiten ten bate van de Bran dersstad. Daarnaast voeren ge meente en WV al een tijdje ge sprekken over de invoering van contractfmanciering voor het jaar 2000 en verder. Alle reden dus, volgen de meerderheid van de Schiedamse raad, om de jaarlijkse subsidie aan de VW structureel te verhogen met 50.000 gulden. De WV heeft de laatste jaren in toenemende mate moeite om de exploitatie sluitend te maken. Dit komt door een toename van de concurrentie maar ook door de ho ge kosten die zijn gemoeid met de professionalisering van de moe derorganisatie. De lokale VWs zijn verplicht hierin mee te gaan. Stijgende personeelslasten en au tomatiseringskosten zijn hier het gevolg van. Deze extra kosten kon de VW tot voor kort nog opgevan gen door eigen reserves te gebrui ken. Deze zyn nu echter zo goed als op waardoor de VW een be roep moest doen op de gemeente. Schiedam Een inbreker heeft vanmorgen zijn slag geslagen in een supermarkt aan de Schie damse Dieselstraat. Via een inge slagen ruit wist hij 180 blikjes fris drank te bemachtigen. Schiedam WD-raadslid Anne ke Elenbaas heeft afgelopen weekeinde een zwaar auto-onge luk gehad door een aanrijding met een vrachtwagen. Door de klap van de aanrijding liep de Schiedamse tientallen die pe sneeën op. De verwondingen waren echter niet levensbedrei gend. Wel moet het raadslid lange tjjd rust houden. J -Nëem ,nu.©« f KJ Ja, noteer mU yoorze'n voordelig (6 weken Naam Adres:, Postcode; HandtekeningU£_:V&£& Telefoon:Lf Bank/gironr.:..tTji% Stuur deze bon in een envelop Rotterdams Dagblad, Afd. Antwoord nu m me r ssahs, F} A Kkl HTS BPfc TT oorwstomt imïmai bahemdreckt bu de vmtebtoben - TOB B IB y BB .m TEL. oieo.su 100 maandag gesloten - vrudag koopavond ^Hr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1