16 Heldin van Titanic wordt moeder in de woestijn 'Pijn is soms gemakkelijker dan vreugde' 'SSHÖF üüi SIf Mlf llIËÖÉI ,1 m Si® WM b Stormloop op Van Gogh Museum Examenwerk lip Kunsthal Van der Ploeg haalt bakzeil Cultuurzone wint Recordprijs voor Degas Ruzie rond Love Parade Een heerlijke pijp muziek Rotterdams Dagblad Dinsdag 29 juni 1999 1 Si ^3 Ek [PJ* Amsterdam Het vernieuwde en uitgebreide Van Gogh Museum in Amsterdam heeft sinds de her opening vonge week woensdag door koningin Beatrix al 19.034 bezoekers getrokken. Het waren zo?Is altijd vooral v°el buitenlan ders. Het tot een miljoen bezoekers per jaar gestegen bezoekersaantal maakte de verbouwing van het Van Gogh Museum noodzakelijk. Het oorspronkelijke gebouw, ont worpen door Gerrit Rietveld, is gerenoveerd door de Amsterdam se architect Marden van Goor. In dit.deel van het museum wordt opnieuw de vaste collectie schil derijen van Van Gogh en andere 19e-eeuwse kunstenaars onderge bracht De nieuwe vleugel, een ontwerp van de Japanse architect Kisho Kurokawa, bestaat uit drie niveaus die alle als expositiezaal worden ingericht De grote openingstentoonstelling is gewijd aan Theo van Gogh, "Vin cents jongere broer. Met een ex positie van ruim tweehonderd werken van 19e-eeuwse kunste naars wordt de belangrijke rol van Theo als kunsthandelaar, verza melaar en mecenas geïllustreerd. Daarnaast is een overzicht te zien van het werk var Kurokawa, aan de hand van maquettes, schetsen ,pn ontwerpen van zijn belangrijk steprojecten. RotterdamDe Kunsthal heeft 11 tot en met 18 juli 125 afgestudeer de kunstenaars, ontwerpers en vormgevers van de Willem de Kooning Academie te gast De ex positie van deze kersverse kun stenaars wordt 10 juli ingeluid met een modeshow met werk van de mode-studenten. De eindexamen-expositie 1999 vindt plaats in de twee grootste hallen van de Kunsthal en in de LuxemburgStaatssecretaris Van der Ploeg (Cultuur) heeft gisteren zijn-verzet gestaakt tegen een ini tiatief van Europese collega's om het cultuurbudget te verhogen. Hij ondertekende schoorvoetend een oproep aan de aanstaande voorzitter van de Europese Com missie, de Italiaan Romano Prodi, maar pas nadat de bewindslieden een passage over 'fondsenverho ging' hadden veranderde in 'ade quate financiering'. De inbreng van de staatssecreta ris heeft te maken met de opstel ling van het Nederlandse kabinet over begrotingsdiscipline in Euro- Dfe regering hield sinds half no vember stug vol dat 90 miljoen eu- i1X> genoeg was, terwijl er een voor stel lag voor 167 miljoen euro (368 pRjoen gulden) voor de periode ,2000-2004. Van der Ploegs woord- voerster zegt dat hij wel gedaan heeft gekregen dat experts zoals de Nederlandse Raad voor Cul tuur in Europa de verdeling van gelden per sector gaan beoorde len. Verder komt er meer aan dacht voor jongeren, cultureel minder bedeelden en minderhe den. Het Europees Parlement, dat inzet op een begroting van 250 miljoen euro, is nu aan zet. RotterdamDe Internetsite 'Cul tuurzone Rotterdam' heeft de ze vende WebWijzer Award gewon nen. De site is volgens de juiy een actuele, speels vormgegeven, in formatieve en volwassen site. De 'Cultuurzone is een initiatief van de jlibliotheek Rotterdam en Cul turele Zaken van de gemeente. De hele kunstsector werkt mee aan de uitwerking ervan. De Web- Wijzer Award is een prijs die een vakjury maandelijks toekent aan sites van overheden, musea en ar chiefdiensten. De prijs is inge- ,steld door minister Van Boxtel (Grote Steden- en Integratiebe leid). Opmerkelijk is dat op de site na de agenda, de beleidsinformatie het meest wordt geraadpleegd. Hieronder vallen mededelingen over vergaderingen van commis sies, subsidies, nota's en beleids- samenvattingen. Aan de hand van een cultuurkaart kunnen bezoekers zelfs een virtu ele wandeling maken door heel cultureel Rotterdam of langs spe cifieke thema's daaruit. Tijdens deze wandeling komt de bezoeker langs diverse culturele organisa ties en evenementen. De Cultuurzone Rotterdam is te vinden op httpr//www.cultuurjot- terdam.nl Door Pieter van Lierop Londen „Ik wil geen filmster zijn en daarom verhuis ik niet naar Amerika maar blijf in Engeland wonen." Dat zegt Kate Winslet, de actrice die wereldberoemd werd als de heldin van Titanic, de meest succesvolle liefdesfilm aller tijden, en die deze week de grote naam is op het Nederlandse affiche van de film Hideous Kinky. „Ik probeer te leven zoals ieder gewoon mens. Ik ben dol op winkelen en ik zie dan wel dat mensen achter hun hand fluisteren, maar ik doe of ik niets in de gaten heb. Je moet zorgen dat beroemdheid geen vat krijgt op je le ven. Kate Winslet (23 jaar sinds 5 okto ber) moet zich meer dan normale inspanningen getroosten om als inwoonster van de stad Reading een normaal leven te blijven lei den; gewoon het zwembad blijven bezoeken, gewoon even postze gels gaan kopen zonder een zon nebril op te 2etten, gewoon blijven omgaan met de oude vrienden en kennissen. „Maar als ik vanwege filmopna men een goede vriendin een tijd lang niet heb gezien, dan blijkt die persoon soms ineens schrik voor me te hebben opgelopen. Die vriendschap moet opnieuw opge warmd worden en dim zorg ik dat het ook gebeurt" De rol in Titanic leverde Kate Winslet naast ontelbare fanclubs en Intemet-sites een Oscar-nomi natie op toen ze nog maar 21 jaar oud was. Terwijl haar als 19-jarige ook al een Oscar-nominatie ten deel was gevallen voor haar spel in Sense And Sensibility, van Ang Lee. Tussen die twee films in speelde ze Ophelia in de Hamlet- verfilming van Branagh en bo vendien de vrouwelijke hoofdrol in het veel geprezen historische drama Jude van Michael Winter- bottom. Hartstocht is wat al deze filmrollen bindt en het is tevens de voornaamste karaktertrek van Julia, de jonge moeder die ze speelt in Hideous Kinky, haar nieuwe film die deze week in Ne derlandse première gaat. Hideous Kinky speelt in Marok ko. Winslet is als alleenstaande hippie-moeder naar Noord-Afrika getrokken op zoek naar avontuur. Samen met twee dochtertjes leeft ze van de ene dag in de andere, laaft haar in westerse waarden te leurgestelde ziel aan Arabische poëzie en zoektnaarde geheimen"-- van de Soefi-my stiek. Een straata crobaat wordt haar minnaar. Gil lies MacKinnons 'road movie' is'" gebaseerd op het gelijknamige boek van Esther Frétid diedaarin beschrijft wat ze als achtjarig meisje ervaren heeft met haar moeder en zesjarige zusje, zo'n 25 jaar geleden. Hideous Kinky is een kleurrijke maar bescheiden productie die werd gemaakt voor slechts een fractie van wat Titanic kostte, maar dat was dan ook de duurste film aller tijden. Zo'n overgang van het ene uiterste naar het an dere, dat is iets wat Kate Winslet aansprak. „Het was een enorme sprong, ja. Niet alleen van de ijskoude oce aan naar de snoeihete woestijn, maar ook van een uitputtende, bijna industriële megaproductie naar een filmende vriendenclub. Er kwam bovendien by dat ik als Brits actrice deel wil blijven uit maken van de Britse filmindu strie die momenteel een opwin dende revival doormaakt met bij zondere en succesrijke projecten en volop nieuwe regisseurs." „Een verschil van Hideous Kinky met al mijn vorige films is dat ik deze keer gewoon in de zon mocht zitten. De had achter elkaar vijf kostuumfilms gedaan waar ik op mijn teint moest letten en tot aan mijn nek in lange jurken veipakt moest blijven, ook al was het zo heet dat de mussen van het dak vielen. Eindelijk mocht ik nu een keer gewoon lekker bruin wor den." Familie-gevoel Kon Kate Winslet zich makkelijk identificeren met deze Julia, die als moeder van twee jonge kinde ren wel erg grote risico's neemt en zich bijna dweepzuchtig stort in oosterse spiritualiteit en rituelen? „Ze gaat heel diep voor de dingen die ze bereiken wil en dat doe ik net zo. Op die manier heb ik in het verleden ook vaak genoeg mijn. "neus gestoten, maar zelfs' als mij iets beroerds overkomt, zie ik dat als iets waarvan ik kan, leren. Ik zelf heb" nooit de prikkel "gevoeld in exotische landen te gaan zoe ken naar bijzondere geestelijke waarden'. Op dat punt heb ik ge woon thuis al genoeg van mijn ou- Kate Winslet: 'lk houd niet van sprongen in het duister, Ik ben een uitgesproken controle-freak'. Foto Reuters ders meegekregen. Ik heb door deze ervaring wel meer begrip ge kregen voor Islam en Soefisme." „De manier waarop Julia haar dochtertjes behandelt, lijkt wel een klein beetje op de manier waarop mijn ouders omgingen met ons; ik heb twee zussen en een broer, Ana, Beth en Joss. We waren heel erg hecht met elkaar. Mijn ouders waren geen hippies, geen rommelaars, maar ze had den wel alle twee een artistieke achtergrond. We gingen vroeger vaak samen naar jazzfestivals of klassieke concerten. Vakanties brachten we nooit in hotels door, daar hadden we het geld niet voor. Wel veel logeren op boerderijen en kamperen in Frankrijk. Mijn moeder had wel iets van Julia. Ze liet ons wie we waren. Nooit zo erg van; je mag niet zus of zo. Zo doet Julia het ook." Dat familie-gevoel waarmee Hi deous Kinky werd gemaakt, is Ka- te Winslet ook om andere redenen goed bevallen. Ze hield er de lief de aan over voor regie-assistent Jim Treapleton, met wie ze nu sinds een halfjaar is getrouwd. Ze zegt dat het nog even niet aan de orde is, maar ooit wil Kate beslist moeder worden. „Ik weet al een beetje hoe het is. Ik had in Jude al een keer in het kraambed gelegen en met kinde ren getutteld en voor Hideous Kinky liep ik opnieuw met die verantwoordelij kheid opge scheept. Want je spéélt dat moe derschap weliswaar, maar je voelt het óók. Die altijd aanwezige be zorgdheid om wat een kind de vol gende minuut in zijn hoofd kan halen. Zelfs op de première liep ik voortdurend om me heen te kij ken naar mijn filmkinderen; Waar is Bella? Waar is Car? Waar zijn de kids?" Jane Campion Overigens heeft Kate Winslet ook al weer de opnamen achter de rug van weer een andere film, Holy Smoke. Regisseur is Jane Cam pion die eerder Oscars en de Gou den Palm van Cannes won met The Piano. Opmerkelijk is dat Winslet opnieuw een jonge vrouw speelt die zich voelt aangetrokken door de mystiek van de Orient. Ze komt terecht in een sekte, met Harvey Keitel als een goeroe op wie ze verliefd wordt, waarna ze door haar familie wordt ontvoerd om gedeprogrammeerd te wor den. De opnamen vonden plaats in India, in Pusbkar, Asram. Als er iets is wat de actrice uitzon derlijk waardeert aan haar profes sie, dan is dat wel de mogelijkheid om veel te reizen. „En wat het meeste opvalt is dat, al wijken de levensomstandighe den onderling enorm af, de men sen overal zo ontzettend hetzelfde zijn als wij. Ze vloeken, roken, zijn aardig of minder aardig, hei zijn macho's of niet, maar in we zen is er geen verschil met gemid delde Britten. Maar de bewoners van Asram bewonder ik enorm, want ze moeten zich geweldig in spannen voor een zeer beschei den bestaan. Ze zijn erg dapper. Het is fantastisch zoals je in dit vak van verschillende culturen kennis kunt nemen. Toch blijf ik dol op mijn eigen Engeland. Ik ben gek op het platteland en ik hou van de kou. Echt waar. Overal waar ik kom, zet ik onmiddellijk de cv een paar graden lager," Controle „In Hideous Kinky was ik een heel jonge moeder van twee kin deren maar in Holy Smoke ben ik ineens weer een meisje van ne gentien. Karakterologisch zitten er echter beslist gemeenschappe lijke elementen in deze twee rol len. En ik wijk het meest van ze af doordat ik een uitgesproken 'con trole freak' ben. Als ik iets doe, Door Dolf Welling Aan de kopwanden van een lange, lege zaal met witte wanden hangt het pakkendste werk van Aloysi- us Donia. Deze in 1973 geboren kunstenaar heeft, dankzij Daan van Golden, zijn echte debuut maar liefst meteen in het Schie dams Museum. De regie van de expositie is ook duidelijk in han den geweest van Van Golden. In de eerste zaal hangt wat vroeg werk van deze kunstenaar zoals een nauwelijks zichtbare potlood- tekening op linnen, een samen stel van foto's van Brigita Bardot (filmster en sexsymbool van wel eer) en enkele koele schilderijen uit 1966. Vervolgens is er een blauw op wit doekje uit 1995 waar van het vlak geheel gevuld blijkt te zijn met de naast en over elkaar herhaalde handtekeningen van Van Golden en Donia: een betui ging van zielsverwantschap. Ach ter in de zaal hangt een foto van beide mannen tezamen. Er zijn in deze eerste grote zaal enkele kleine kabinetten afgezon derd. In elk daarvan ügt op de vloer een smal-ovale vacht die volgens de titel uit mensenhaar bestaat. Er is een zwart exem plaar, een bruingrijs en een waar in iets glittert als synthetische lijm. Blijkens foto's moet een vroegere installatie, in een voor malig winkelhuis, veel indruk wekkender geweest zijn. Daar wa ren de wanden, plafond en zelfs de étalageruit gewit. Vervolgens waren er honderden zwarte plus- vormen op aangebracht. Het plus teken staat in werken van Jan van Munster voor de positieve ener- giepool. Voor Donia behoort het hij de dood. In contrast daarmee was midden in de ruimte een vrouw barbiepoppen aan het ba ren. Via de kapel in het museumge bouw komt men in de lange zaal, waar op een kopwand een doek van twee meter hoog hangt. De vorm in de tinten van stollend bloed heeft iets van een gevleu geld insect. 'Engel' is de titel. Het schilderij maakt eerder een helse dan een hemelse indruk. Aan de andere kopwand hangen drie zwartwitte doeken ieder met een De wenenden, het lievelingswerk van Donia. Foto Daan van Golden wenende kop. De indringende troosteloosheid wordt geconcreti seerd door documenten in een vi trine. Aloysius is blijkens die documen ten en het jongste bulletin van het museum de zoon van Jan Donia, een kunstcriticus en van Maria Carlier, een kunstenares die me nigmaal gTote, bonte sofapoppen heeft getoond. Hij peinsde er niet over om ook iets in de kunst te gaan doen, Zijn jonge leven werd beheerst door ongeneeslijke kwa len en vrezen. De drang om daar beeldend uiting aan te geven overkwam hem onverwachts. Hij maakte onder meer tekstsehiïde- rijen 'waarop ik van uur tot uur en soms zelfs van minuut tot minuut pijnen en angsten registreer'. Met de wenende koppen geeft hy weer dat verdriet 'universeel' is. Zelf vind hij de drie wenenden zijn beste werk. Een kop in zwart op grijs die in het trappenhuis hangt is pieturaler en verzacht zo de indruk. In de bovenzaal hangt een indrukwekkend doek van 240 bij 210 cm. Het toont summier aangeduide, zwarte gestalten met in hun midden een gevallene. Dit 1998 is het schilderij 'De leerling en de meester' dat op zijn relatie met zijn mentor moet slaan. Het stelt in zwart op wit twee roofvo gels voor. In woorden laat Donia weten dat pijn soms gemakkelij ker is dan vreugde. De schilder heeft steeds de ver wachting gehad niet lang te zul len leven. In de tijd die hem gege ven is, wil hij zijn beeldende ge tuigenis scheppen. Zover de expo sitie het mogelijk maakt om het werk los van de maker te beoorde len krijgt men de indruk dat er een expressieve begaafdheid uit spreekt die met een beperkt voca- bulair kan volstaan: ongeveer zo als dat met Armando het geval is. 'Bad paint' noemt de schilder zijn expositie. In de jaren zeventig kon het presenteren van 'slechte' schilderingen een provocatie zijn. Nu lijkt het op koketterie, maar koket is het werk allerminst. De Deugd De eetzaal van Serruys wordt me- menteei opgevrolijkt met vooral naakten van Jack de Deugd. Het zijn bewerkte foto's. De fotograaf Man Ray versierde een rugnaakt als een viool. De Deugd laat op de plaats van de ruggegraat steken zien alsof daar een lange wond ruw gehecht is. Een ander naakt krijgt net als de mythologische Daphne de takken - aan de ar men. Meesterwerkjes Stilte en helderheid gaat uit van de schilderijtjes van Joke Baas. In de galerie Maas kan men ervaren, dat ze die aangename toestand ook in de kijker tweeg brengen. De vormen: huis, dier, boom zijn niet meer dan aanleidingen voor subtiele composities met een fy- ne, droge peintuur waai1 eitempe- ra aan te pas is gekomen. Kenners en liefhebbers van de keramische kunst worden steeds weer be koord door het werk van Piet Stockmans. Hij houdt van blauw en wit en toont onder meer een stel 'glaasjes': kleine, uiterst dun- wandige cylinders als met kabou tervingertjes vervaardigd. Zulke voorwerpen zijn in blankhouten kistjes geplaatst en dat doet den ken aan het Japanse raffinement Stedelijk Museum Schiedam: Aloysius Donia: 'Baa paint' tot 18 juli. Galerie Serruys, Nw Binnenweg 33: Jack de Deugd t/m 16 juli. Galerie Maas, Oudedijk 159: Joke Baas en Piet Stockmans. Do-za 13-18; vr. tot 20; zo 14-17 t/m 11 juli. Londen Een pastel van de Fran se schilder Edgar Degas heeft tij dens een veiling in Londen ruim 58 miljoen gulden opgebracht. Volgens het veilinghuis Sotheby's is nooit eerder zo veel betaald voor een werk van Degas. Het doek was op eenderde van de uit eindelijke opbrengst geschat Een tweede doek van Degas, Zit tende vrouw voor een piano, ging voor 11 miljoen gulden weg. dan doe ik het voor 100 procent. Nooit halfhartig. Ik wil wel risico's nemen, maar dat moeten gecalcu leerde risico's zijn. Ik houd niet van sprongen in het duister. Ik wil altijd zo precies mogelijk weten wat er op me afkomt. Daarom houd ik er met van om dronken te worden. Ik zie mezelf niet als een kalm persoon. Ik dien mijn ener gie te minderen om controle te houden. Ik ben niet naïef in men sen. Ik ben wel heel naïef m drugs, want ik heb er blind geen interesse voor en heb die ook nooit gehad. Drugs maken dat je controle verliest, wat ik dus haat en wat nog veel erger is. drugs maken mensen kapot." Kate Wmslet heeft Titanic nooit zien aankomen als de grootste 'blockbuster' aller tijden, als een film die een miljard dollar zou kunnen binnenspelen. „Ik zag er niet eens een specifiek commerci ële film in. Maar ik vond het sce nario zo ontroerend. En daarin heb ik me niet vergist. Mensen geloven in dat liefdesverhaal, drie uur lang. En ze voelen dan iets wat ze misschien nooit meer in hun hele leven zo zullen voelen." Berlijn Berlijn raakt moge lijk zyn Love Parade kwijt. De organisatoren van het wereld beroemde muziekspektakel dreigen naar een andere stad uit te wijken. De firma Planetcom ligt met Berlijn in de clinch over de ver koop van drank en voedsel aan de ruim een miljoen bezoekers uit binnen- en buitenland. De organisatie wil de lucratieve catering in eigen hand houden. Het stadsdeel waar de Love Ti rade elk jaar wordt gehouden heeft echter een contract met een cateraar afgesloten. Planetcom stapte naar de rech ter, maar die wees de eis tot al leenrecht af. De organisatie kondigde daarop hoger beroep aan. Ook lieten de initiatiefne mers weten over vertrek naar een andere stad na te denken. De Love Parade staat voor vol gende week zaterdag (10 juli) op de agenda. De firma Planetcom wilde met de opbrengst van de voedsei- en drankverkoop de reini- gingskosten betalen. De afge lopen jaren ontstond steeds een discussie over de vraag wie de enorme bergen afval na de Love Parade moest opruimen en wie dat moest betalen. De Love Parade groeide in en kele jaren uit tot een van de grootste muziekhappenings ter wereld. Honderdduizenden jongeren dansen achter vrachtwagens met enorme ge-, luidsinstallaties aan. De Ber- lijnse parade wordt al in yéel steden geïmiteerd, waaronder, Rotterdam. Hier heet het, Dance Parade, In de Duitse hoofdstad geldt de megaparty nog steeds als demonstratie „voor een betere wereld". artiest Bertus en de Ijet-Setters album 'Ik wil buiten kunnen lopen' ■BiMlAilBHH JMMMUH I a b Esmee Records d u u 11.10 min. tttkiiim Soms verschijnen songs op de markt waarbij je je met omhooggetrok ken wenkbrauwen achter de oren krabt. Nu eens niet omdat het product onder de maat is, maar juist het tegenovergestelde. In dat geval ryst de vraag: waarom gebeurt hier nou in hemelsnaam niet meer mee? Zoals bij deze maxi-single die het kwartet Bertus en de Tjet-Setters recent hebben volgezongen en -gespeeld en daarmee een 'heerlijke pijp mu ziek' voor het nageslacht hebben veiliggesteld. Niet alleen instrumen taal vanwege de heerlijke jaren-zestig-gitaar-solo's, maar ook door tek sten, die hun grondslag hebben in de simpelheid van het dagelijks le ven. Bertus is de 59-jarige Bertus van der Horst. Niet zomaar een Rotterdam mer, maar een met een sociale inborst, uie aan het eind van de jaren ze ventig door zijn handelen veel indruk maakte tijdens diverse stakingen in de haven. Zijn makker destijds op de barricaden was Jim Stavinga, ook een 'gozer' met het hart op de juiste actieplek. Bertus zit inmiddels in de VUT, maar misstanden gaan hem nog steeds ter harte. Vooral de veiligheid op straat gaat hem ter harte en dat komt dan ook nadrukke lijk tot uiting in de tekst. De maxi-single kost 9,95 gulden en is onder meer verkrijgbaar bij Free Record Shop. Rein Wolters

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4