9 CVP buitenspel: de sloop van een bastion XHIe CONGRES 'Vakbonden hebben straks niks meer in de melk te brokkelen' Rotterdammer Country Music Tweede Maasvlakte Brandstofprijzen Kijk- en luistergeld Een Tweede Maasvlakte moet meer economische groei en werk opleveren Rotterdams Dagblad Woensdag 30 juni 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotter dam (E-mail: digitaal (SrotterdamsdagbIad.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorlettersadres en tele foonnummer (onder uw brief in de krant komen al leen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Zowel in 1994 als in 1999 werden twee Rotterdammers gekozen tot lid van bet Europese Parlement. De vorige keer waren dat twee CDA'ers, deze keer waren het twee lijstaanvoerders van linkse partijen. Dat is de niet-herkozen CDA'er Peter Pex kennelijk ontgaan, want hij klaagt in deze krant dat er geen Rotterdam mers meer in het EP zullen zitten. Nou ja, uitgezon derd dan die ene GroenLinkser die pas kortgeleden vanuit Haarlem hierheen is verhuisd. Pexzietgemakshalveover het hoofd dat ook de nieuw komer SP door een Rotterdammer zal worden verte genwoordigd. Daarom onthul ik nu maar dat ik al ne gentien jaar inwoner van Spangen ben, lange tijd ambtenaar op het Rotterdamse stadhuis was, gedu rende dertien jaar jaar één van de Rotterdamse leden van de Zuid-Hollandse Staten was, voorzitter was van een aan tal organisaties in onze stad en nog steeds frac tievoorzitter ben van de SP in de deelraad van Deifsha- ven. Wat moet ik nog meer doen om door vertrekker Pex als Rotterdammer erkend te worden? Erik Meijer (nieuwgekozen lid Europees Parlement) Rotterdam Ik wil even terugkomen op Countiy Music and Dance Experience in het Feyenoordstadion. De organisato ren kunnen zich beter in ietsanders specialiseren. Het was een organisatie van niks. Aan het weer konden ze niks doen, maar om mensen in de stromende regen nog even hun duur betaalde kaarten te laten omruilen en hen dan weer in de rij te laten wachten, dat is niet normaal. Als je dacht datje het daarmee had gehad.Bij bin nenkomst moest je je tas laten controleren en eventu eel meegebrachte boterhammen en drinken moest je inleveren. Zo werd je ook nog gedwongen om dure broodjes te kopen. Het was een grote aanfluiting! Bah! S. de Ru, Rotterdam Momenteel worden burgers in de actie Tankslag' ge dwongen hun oude ondergrondse olietanks te sane ren, ook degenen die dat in in het verleden ondercon trole van de DCMR al eens hebben gedaan. Dat ge beurde destijds doorde tankte reinigen en met schoon zand te vullen. Zij worden verplicht opnieuw aan die actie deel te nemen, waardoor zij wederom met aan zienlijke kosten worden opgezadeld. Kennelijk moet bij burgers ook de laatste resterende milligram olie op hun kosten uit de grond worden gehaald. In een geheim tussenrapport van het Project Main- portontwikkeling Rotterdam staat dat in het Rotter damse havengebied tussen de 409 tot 700 hectare on gebruikte bedrijfsgrond beschikbaar is, inclusief en kele zwaar verontreinigde terreinen (Rotterdams Dagbald 24 juni). De sanering daarvan is zo kostbaar dat volledig gebruik van het bestaande havengebied perhectare net zo duur zou uitkomen alsde aanleg van de Tweede Maasvlakte. Ik begrijp daaruit dat de vervuilers (wie waren dat?) van die grond niet opdraaien voor de saneringskosten en dat men serieus overweegt die terreinen dan maar vervuild te laten liggen, om zo de aanleg van de Twee de Maasvlakte economisch te rechtvaardigen. Ik hoop dat het rijk, dat het volledige gebruik van het bestaande gebied als voorwaarde voor haar medewer king aan de Tweede Maasvlakte heeft gesteld, goede nota neemt van de mentaliteit waarmee sommige Rot terdamse haveneconomen de milieuproblematiek be naderen. Voorts constateer ik dat als het om de groei en glorie van deRotterdamse haven gaat kennelijk an dere milieunormen worden gehanteerd dan die de ge wone burger krijgt opgelegd. Piet de Visser, Rotterdam De Economische Controle Dienst bevestigt wat boze tongen al jaren beweren: de groteoliemaatschappijen maken verboden prijsafspraken om de brandstofprij zen hoog te houden. 'Niks van waar' roepen de ver dachten die ongetwijfeld voor de zoveelste keer met een litanie zullen komen, waarin de hoge prijs van benzine en diesel deels wordt toegeschreven aan de vervoerskosten tussen raffinaderij en benzinepomp. Als Rotterdamse gasrijder kom ik een paar keer per jaar in Utrecht en Brabant. Op zulke dagen zal ik- ook al woon ik vlakbij de meeste Nederlandse raffinaderij en - nooit in mijn eigen woonplaats tanken. Het is me namelijk opgevallen dat (hoewel ter plaatse geen en kel prij sverschil valtteontdekken tussen pompen van Shell, BP, Fina, Texaco, enzovoorts) gas en benzine in Utrecht en Brabant beduidend goedkoper zijn dan in de Rijnmond. Het prijsverschil met Rotterdam is niet in decimalen, wel in centen uit te drukken. De PR-afdelingen van de grote oliemaatschappijen maken momenteel overuren. Wellicht kunnen ze ook nog even uitleggen hoe het mogelijk is dat brandstof goedkoper wordt naarmatede pomp verder van de raf finaderij ligt Frank C. van Hengel, Rotterdam Bijna elke avond is er op tv een fiim die gesponsord wordt door een of andere firma. Zelfs het weerbericht wordt betaald, maar waarom merken wij daar niets van? Volgens mij kunnen er best een paar tientjes van onze hoge bijdragen af. Welke minister vraag* daar eens iets over aan de heren van de omroepen? H.W. bruits, Rotterdam Door Paul Koopman Een beleefde ontvangst. Meer zat er in niet in voor CVP-voorzitter Marc van Peel, toen hij vorige week bij de liberale Belgische for mateur Guy Verhofstadt langs mocht komen. Verhofstadt, door koning Albert aangezocht om zo snel mogelijk een nieuw kabinet in elkaar te sleutelen, liet Van Peel weten dat zijn partij te 'insta biel' is om aan de onderhande lingstafel plaats te kunnen ne men. Het gat van de deur was maar tien passen verwijderd. Ver ongelijkt stond de christen-demo craat even later de pers te woord. „Er is ons zelfs niets voorgelegd," zei hij. Als hoogmoed voor de val komt, kan Van Peel daar inmiddels over meepraten. Macht was voor de CVP - afgezien van een korte on derbreking in de jaren vijftig- even vanzelfsprekend als adem halen. Tot twee weken voor de Belgische verkiezingen ging de partij er blindelings van uit ook in het volgende federale kabinet de lakens uit te kunnen delen. Avan ces van de Vlaamse socialisten en liberalen werden afgedaan als 'stalking'. PremierDehaene prees zichzelf op grote affiches aan als 'De locomotief. „Het maakt niet uit welke wagon achter onze loco motief wordt gehangen," gnuifde Van Peel als hem werd gevraagd naar de volgende coalitie: cen trum-links of centrum-rechts. Maar de locomotief staat nu in de remise. 'Bon, bedankt', besloot Dehaene zyn laatste persconfe rentie, daags na de verpletterende CVP-nederlaag bij de nationale verkiezingen. En wég was hij, de partij in ontreddering achterla tend. De liberaal Verhofstadt legt inmiddels de laatste hand aan een paars-groen kabinet, zonder de CVP. Ook in Vlaanderen staat de CVP bij de coalitievorming, onder leiding van de liberaal Patrick De- wael, buitenspel. Kortom: er ont rolt zich in België een scenario dat de zusterpartij CDA in Nederland maar ai te goed kent. Als de paars-groene formatie in België slaagt, bevindt de CVPzich straks in dezelfde positie als het CDA na drie kabinetten Lubbers: verkiezingen verloren, boegbeeld vertrokken, geschikte opvolger nog niet gevonden en totaal on voorbereid op de harde kamer- bankjes. Want het opponeren te gen een paars kabinet is voor een 'middenpartij' eenvoudig: een huwelijk van liberalen en so cialisten leidt meestal tot een re geerakkoord dat zo uit het eigen programma kan zijn overgeschre ven. „Ik kan er weinig nieuws in ontdekken," stelde Van Peel dan ook vast, nadat hij een eerste ru we 'proeve' van Verhofstadt had doorgenomen. Neergang Geen van de klassieke partijen heeft de afgelopen jaren in België zo'n pak rammel gekregen als de Als hoog moed voorde val komt. kan voorzitter Marc van Peel van de Belgische CVP daar in middels over meepraten. Op de foto een nog zelf verzekerde Van Peel tij dens het der tiende con gres van Eu Volkspartij en in februari vanditiaarAr chieffoto Yves Her man/Reuters CVP. Van ruim 42 procent in 1978 zijn de christen-democraten te ruggevallen tot iets meer dan 22 procent van de stemmen die voor het federale parlement werden uitgebracht. Ter vergelijking: de Vlaamse socialisten zagen hun aanhang in dezelfde periode krimpen van zo'n 20 naar 15 pro cent, de Vlaamse liberalen groei den, van 18 naar 22,6 procent. De Antwerpse politicoloog/socio loog Stefaan Walgraven ziet drie belangrijke oorzaken voor die dramatische neergang. .Aller eerst de ontkerkelijking, die ook het CDA in Nederland parten heeft gespeeld. In het verlengde daarvan de ontzuiling, al is de ka tholieke zuil in Vlaanderen veel minder afgebrokkeld dan in Ne derland. Derde oorzaak: slijtage. Na veertig jaar heeft ds CVP zich zelf kapot geregeerd." Hoe dat laatste in zijn werk is ge gaan? Walgraven, die veel onder zoek heeft gedaan naar de waar dering van de Vlaming voor zijn overheid, wijst op de affaires die het Belgisch bestuursapparaat steeds weer in het ongerede heb ben gebracht. De2e regeerperiode waren dat vooral de Dutroux-af- faire en de dioxinecrisis. „Geïden tificeerd worden met de overheid is prachtig zolang je goede resul- 'Bon, be dankt*, be sloot Dehae ne zijn laat ste perscon ferentie, daags na de verpletteren de CVP-ne derlaag bij de nationale verkiezin gen. En wég was hij, de partij in ont reddering achterla tend. Archieffo to Olivlef Haslet/ Reutere taten boekt. Maar zodra burgers zich van de overheid gaan afke ren, zit je als machtspartij in de problemen. Vooral door de dioxi necrisis en alle onzekerheid daar omheen, zijn veel mensen op de regering, en dus op de CVP, afge knapt." Er is echter een merkwaardige pa radox: Dehaene, die te laat vat kreeg op de dioxinecrisis, bleek populairder dan ooit. Bij de ver kiezingen was hij goed voor ruim 500.000 voorkeursstemmen, een absoluut record in België. Het vertrek van Dehaene -hij wilde de CVP een Vadermoord' bespa ren - is voor de partij daarom en flinke aderlating. Bovendien was Dehaene binnen de partij een bin dende figuur. „Ons vast anker punt is weg," verzuchtte demis sionair minister Miet Smet. „Zo- wei in de regering als in de partij was Dehaene het anker. Dat was ongelooflijk. In de partij slaagde hij erin iedereen op een lijn te brengen als er links of rechts pro blemen waren, wat regelmatig ge beurt. Nu is hij weg..." Machtsstrijd De CVP voerde in 1995 campagne met de leuze: „De tocht is moei lijk, de gids ervaren." Nu de tocht ten einde lijkt en de gids vertrok ken, luidt de vraag: wat nu? „Ta bula rasa, helemaal terug naar nul," suggereerde oud-premier Tindemans in een interview met het weekblad KNACK Partijpro- minent Stefaan de Cierck, oud minister van Justitie, wil meer aandacht voor 'immateriële waar den', CVP-jongeren willen een discussie over de beginselen en: vernieuwing van het leiderschap. Aan de stoelpoten van CVP-partij- leider Marc van Peel wordt al ge zaagd. De Cierck loopt zich reeds warm. Volgens Walgraven beginnen de problemen nu pas goed. Hij voor spelt een machtsstrijd binnen de partij, een richtingenstrijd tussen de conservatieve en vooruitstre vende vleugel, een bloedbad on der de circa duizend functionaris sen die dankzij de CVP de afgelo pen decennia op allerlei kabinet ten zijn benoemd en niet in de laatste plaats: een verwijdering tussen de christelijke zuil en de partijtop „want die banden heb ben de macht als belangrijkste ce ment". Het is een slagveld dat - opnieuw- doet denken aan de louterende eerste jaren van het CDA in de oppositie. Het oppositievoeren zal de CVP niet gemakkelijk vallen, aldus Walgraven. „De roep om vernieu wing klinkt. De partij zal zijn sterk oubollig imago willen afwer pen. Maar in het begin zullen de volksvertegenwoordigers zich nogal verweesd voelen. Het hoort eenvoudig niet tot de cultuur van de CVP om amok te maken en niet akkoord te zijn." Maar de CVP wil er geen blijk van geven dat zij opziet tegen de nieu we rol die voor haar wordt gere serveerd. Partijleider Marc van Peel ziet zelfs lichtpuntjes als de paars/groene partijen van Vlaan deren en Wallonië het eens wor den, Voor het eerst kunnen de christen-democraten afstand ne men van de overheid die door de meeste Belgen zo gewantrouwd wordt, filosofeerde hij voor de VRT-televisie. En het nieuwe ka binet kan de belofte van een 'slag vaardige overheid' met zes partij en aan de regeringstafel waar schijnlijk niet gemakkelijk waar maken. Met geduld en geluk, meent ook Walgraven, is de CVP nog te redden. „Als het paars/ groene kabinet valt, zitten ze zo weer in de regering." Door Rixt AJbertsma en Sylvia Marmeistein De vakbonden in heel Europa moeten nü een stevige vuist bal len tegen de werkgevers. Anders hebben ze over een paar jaar niks meer in de melk te brokkelen. Staken wordt namelijk onmoge lijk en dus krijgen de werkgevers vrij spel. De Tilburgse hoogleraar Internationaal Arbeidsrecht A. Ja cobs, een Europese autoriteit op dit gebied, heeft de Nederlandse vakcentrales FNV, CNV en MHP al meerdere keren gewaar schuwd. „Schiet toch op jongens, jullie missen de boot!" Deze week komen alle Europese bonden in Helsinki bijeen om over de problemen te praten. Ja cobs heeft de vakcentrales gezegd dat ze daar écht actie moeten on dernemen. Wazige blikken vielen hem ten deel. Maar hij staat in vakbondsland dan ook bekend als de tegendraadse professor die nooit een blad voor de mond neemt. „De bonden hebben zich op Europees gebied alleen nog be zig gehouden met flut, flut en flut- onderwerpen. Terwijl ze belang rijke dingen moeten doen." Ze moeten allereerst voorkomen dat ze straks geen CAO's meer kunnen afdwingen. „Dat zit eraan te komen, met de steeds verder gaande internationalisering. Be drijven krijgen steeds vaker vesti gingen in verschillende landen. En stel dat de bonden geen CAO bij de Nederlandse vestiging van Heineken kunnen afsluiten om dat de werkgevers lastig doen. Dan kunnen ze hier gaan staken. Maar een slimme bierfabrikant verplaatst de Nederlandse pro ductie gewoon tijdelijk over naar Spanje. Dan lijdt het bedrijf geen centje pijn." De vakbonden moeten lobbyen voor een Europees stakingsrecht. De Tilburgse hoogleraar A. Jacobs (Internationaal Arbeidsrecht): „Bedrijven mogen van de rech ters wel internationaliseren, maar de vakbonden niet." Roland de Brutn/GPO „Werknemers in verschillende ianden moeten dus voor elkaar kunnen staken. Het is al eens misgegaan." Toen laatst een sta king uitbrak bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij North West Airlines, moesten de piloten van KLM een deel van de vluch ten opvangen. De rechter had hen verboden om uit solidariteit mee te staken. Jacobs vindt dat onte recht. „Bedrijven mogen van de rechters wel internationaliseren, maar de vakbonden niet." Klus Het is wel een moeilijke klus om de werknemers op de been te krij gen voor een staking van collega's honderden kilometers verderop. „Dat doen ze alleen bij een echte Europese crisis," realiseert Ja cobs zich. Als voorbeeld noemt hij de invoering van de euro. „Als straks in 2002 iedereen met die munt gaat betalen, moeten de be drijven hun producten ook in eu ro's prijzen. Wedden dat ze bij het omrekenen de prijs afronden naar boven. Dan wordt het geld van al le werknemers minder waard en krijgen we dus inflatie." De bonden in Europa moeten de werknemers en werkgevers nu al wakker schudden. „Ze moeten ei sen dat als het geld minder waard wordt, de werknemers dat in alle landen terugkrijgen via een loonsverhoging in de CAO's. Als de werkgevers niet meewerken, moeten de bonden in alle landen een staking uitroepen. Daar moe ten ze de werknemers nu al op voorbereiden. De euro is dus ty pisch iets waar de bonden mee kunnen scoren." In plaats daarvan houden ze zich bezig met onbelangrijke onder werpen, vindt Jacobs. De hoogle raar heeft het dan over de drie 'CAO-akkoorden' die de werkge vers en werknemers in Brussel hebben afgesproken. Zo hebben alle werknemers in Europa recht gekregen op 3 maanden onbe taald ouderschapsverlof. „Maar dat was in onze eigen wet ook al geregeld. De bonden hadden moe ten knokken voor betaald ouder schapsverlof. Dat was pas een doorbraak geweest." Onlangs werd Jacobs bij een bij eenkomst van de Christelijke vakcentrale bestormd door ver ontwaardigde bestuurders. De hoogleraar gooide de knuppel in het hoenderhok door te stellen dat de macht van de bonden bin nen de muren van Europa niet groot is. Jacobs begrijpt de veront waardiging wel. „De bonden stel len de zaken mooier voor dan ze zyn. Ze moeten het immers ver kopen aan de leden. Die willen weten waar hun geld naar toe gaat." Jacobs heeft FNV-voorzitter De Waal er laatst nog op aangespro ken dat hij beter zijn best moet doen voor bijvoorbeeld betaald ouderschapsverlof. „Toen zei hij: „Maar de andere Europese bon den moeten dan ook meewerken. En dat is een probleem, want ze zijn erg verdeeld. De Finnen zijn bijvoorbeeld niet dol op Europese vakbondsafspraken, maar in Spanje willen ze maar al te graag" Ook de werkgevers zijn een blok aan het been. „Die zijn niet gebaat bij veel Europese regelgeving. Niet voor niets krijgen de bonden met het idee voor betaald ouder schapsverlof geen voet aan de grond. De werkgevers zijn ook niet gekke Gerritje, Bij belangrij ke onderwerpen houden ze de poot stijf, bij kleinere geven ze iets toe. Zo lijkt het toch nog alsof ze iets doen." Jacobs wil niet al te zwartgallig overkomen, „Het Europees over leg tussen sociale partners is niet helemaal voor niks geweest. De bonden hebben de afgelopen ja ren wel iets vooruitgang geboekt. Nederland, Duitsland en België stemmen de CAO 's al een beetje op elkaar af. Er worden stappen genomen in de goede richting, maar de stappen zijn te klein." Door Wouter Bos Het besluit van het tweede kabinet Kok om een volgende fase in te gaan met het denken, overleggen en besluiten inzake de oplossing van het ruimtetekort in het Rotterdams havenge bied, is in vele opzichten opmerkelijk. Dat is overi gens vooral positief bedoeld, want het is voor het eerst in de wat moeizame Nederlandse geschiedenis van besluitvorming over grote infrastructurelepro- jecten dat een andere balans wordt gezocht tussen economie en ecologie, en tussen private en publieke verantwoordelijkheden. De Tweede Kamer spreekt morgen over het principe dat vóór wordt overgegaan tot landaanwinning (de Tweede Maasvlakte), eerst gepoogd zal worden het bestaande gebied beter te gebruiken. Vervolgens kan land aanwinning alleen plaatsvinden binnen normale randvoorwaarden van natuur en milieu, als er voldoende vraag is uit de markt en vooral als die wil meebetalen. Dat gebeurt dan gefaseerd. In eerste instantie is sprake van 500 hectaren. Later van mis schien nog eens 500 hectaren. Hoewel het kabinetsbesluit vele vragen open laat, is er echt sprake van een heel andere benadering. Met terugwerkende kracht koffiedikkijken kan ook ik niet, maar ik maak me sterk dat er vijf tot tien jaar geleden nog gekozen zou zyn vooreen oplossing waarbij een Rotterdamse wens voor een Tweede Maasvlakte met gezwinde spoed zou zijn ingewilligd. Het argument dat de Rotterdamse haven verschrik kelijk belangrijk is voor de Nederlandse economie, zou voldoende zijn geweest om de landaanwinning op kosten van de belastingbetaler te laten gebeuren. Of er zich al gebruikers zouden hebben gemeld? De overheid moest destijds nsico durven nemen; de markt zou vanzelf wel op die Tweede Maasvlakte neerstrijken. Milieubelangen zouden het snel heb-, ben moeten afleggen tegen de mainport-gedachte; laat staan dat er 750 hectaren extra aan natuurgebied zou zyn gerealiseerd. Wie dit schrikbeeld op zich in laat werken, kan niet anders dan tot de conclusie komen dat we deze keer zorgvuldiger te werk gaan. De Kamer dwingt met de motie-Feenstra niet meteen de duurste en makke lijkste oplossing te kiezen. Ook moeilijke oplossin gen (hergebruik van bestaand gebied) moeten aan de orde kunnen komen. Er is ook niet meteen een zak belastingcenten beschikbaar. Het bedrijfsleven moet eerst duidelijk te maken hoe nijpend het ruimtete kort in de haven is. En hoe rendabel een Tweede Maasvlakte zal zijn en hoeveel het daar zelf voor over heeft. Ook voldoen moeilijk te toetsen redeneringen over het belang van de Rotterdamse haven niet lan ger bij het claimen van grote subsidies voor commer cieel opererende bedrijven in het havengebied. Overheid, bedrijfsleven en naar ik hoop ook milieu organisaties gaan nu een nieuwe fase in waarin ze sa men gaan besluiten aan welke eisen de uiteindelijke oplossing van het ruimtetekort zal moeten voldoen. Dat proces kan heel wel tot landaanwinning leiden- ,maar ik suggereer hierbij wel een vijftal toetspunten te hanteren. Allereerst moet het ruimtetekort op nationale schaal worden bekeken. Zoals onderzoek van De Langen en Van Klink (Erasmus Universiteit Rotterdam) laat zien, geldt voor voor veel buitenlandse bedrijven niet Rotterdam maar Nederland als mainport' Rotter dam, Schiphol, Zeeland, de verbindende vervoersas- sen en de achterlandverbindingen. Het lijkt dus zin nig om het ruimtetekort in de haven niet als Rotter dams maar als nationaal probleem te zien. We moe ten daarom haast maken met integrale besluitvor ming over alle havengebieden in Nederland. De oplossing van het ruimtetekort in de haven moet ten tweede aan normale milieuvoorwaarden voldoen. Op deze beide punten is het kabinet een eind op de goede weg. Verder moet een investering rendabel zijn. Berekeningen over het rendement van landaan winning moeten gebaseerd zijn op uitgifte van grond tegen reële kostprijzen. Dat lijkt logisch, maar is het niet. Wie de chemische industrie (verenigd in de VNCI) vraagt waar zij het liefst willen uitbreiden, zal als antwoord de Maasvlakte krijgen. Wie vervolgens zegt dat dat dan op basis van kostendekkende grond prijzen moet gebeuren, ziet het enthousiasme slin ken. Natuurlijk kunnen er goede redenen zijn om binnen een rendementsbenadering ruimte te laten voor maatschappelijke baten en dus voor enige sub sidie. Maar dat houdt op daar waar het subsidiëren van een maatschappelijk rendabel project omslaat in het financieren van een intrinsiek onrendabel pro ject. Dit leidt tot de vierde eis; de investering moet in principe door het bedrijfsleven zelf, de markt, wor den betaald. Dat geeft immers het beste zicht op ren tabiliteit en draagvlak. Een eventuele overheidsbij drage ligt niet automatisch klaar; de grootte is afhan- keiijk van de kracht van argumentatie, hetgeen ons bij de laatste eis brengt, misschien wel de belangrijk ste. Want waar ging het ook al weer om bij die T\vee- de Maasvlakte? Het oplossen van het ruimtetekort in de Rotterdamse haven zou noodzakelijk zyn als vita le investering in groei en werkgelegenheid; primair een investering in de Rotterdamse regio, maar wel een met belangrijke uitstralingseffecten daarbuiten. We zullen ons aan het eind van de rit dus de vraag moeten stellen of ook die doelen worden behaald. Of het investeren van miljarden aan belastinggeld in landaanwinning meer groei en werkgelegenheid ge nereert dan het investeren van zo'n bedrag in nieuwe overslagtechnologie. Of in betere achterlandverbin dingen. Of in een vooruitstrevend onderzoekspro gramma voor Dijkzigt Of in computers in het onder wijs. Of in het nieuwe Centraal Station, inclusief de aansluiting op RandstadRail. Of in een nieuwe spits voor Feijenoord.Naarmate de benodigde over heidsbijdrage voor landaanwinning hoger is, zullen alternatieve investeringsmogelijkheden als hier ge noemd aan kracht winnen. En ook al mag dat een vergelijking tussen appels en peren lijken, dat alleen is geen reden om altijd maar weer appels te kopen. De belangen zijn groot, de afweging moet zorgvuldig zijn. We zijn op de goede weg. (Wouter Bos is voor de PvdA vmrdvoerder economi sche sn fiscols zcdcer. tn de Tweede Kcttict)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3