15,: Jonkvrouwe Naaldwijk of Arend van Duvenvoorde? Oranjebuitenpolder nog lang niet groen genoeg Maasboulevardfeest begon met radiootje en krat bier Een stevige omarming genda fv. v4 Woensdag 30 juni Vlaardings onkruid 'Vraag het Huis van Oranje om aan de natuur mee te betalen' Rotterdams Dagblad 4 f ryg Woensdag 30 juni 1999 Nu het Schiedamse Theater aan de Schie aan zijn eerste volwaardige seizoen gaat beginnen, wordt het tijd dit theater eens te vergelijken met zijn Vlaardingse oudere broer. Een vergelijking van aanbod en entreeprijzen houdt u nog even van mij tegoed. Dat vereist een boel rekenwerk, want de Stadsgehoorzaal heeft één rang en Theater aan de Schie telt er twee. Laat ik beginnen de beide programmaboekjes eens naast elkaar te leggen. De Schiedamse brochure heeft op de cover een foto van de theaterzaal» waarover een zware rode waas ligt: een beetje hoerig» maar wel uitnodigend. De Vlaardingse cover is ingetogener: be schaafd zachtgrijs met vaag de gevel van de zaal en toneeltoren en vier kleine fullcolour fotootjes in een vierkant. Vlaardingen heeft een slogan 'Stadsgehoorzaal. Daar bent u uit', Schiedam belooft -al- - thans op de cover- niets. 'Het binnenwerk van beide brochures vertoont hetzelfde contrast als de covers. Schiedam drukt op duur glanzend papier, de foto's zijn fullcolour en de lay-out is een tikkeltje wild. Vergeleken daarmee is het Vlaardingse programmaboakje saai te noemen, want tekst en fo to's zijn in een blauw-grijze kleur gedrukt. Als gevolg hiervan zijn veel foto's - zoals dat in vaktermen heet - volgelopen (in lekentaalr erwtensoep). En de leesbaarheid van de tekst is ronduit slecht, want deze is geheel kleinkapitaal (in hoofdletters) gezet. Omdat ik een fan ben van Maarten van ïtoozendaal, heb ik de aan kondigingen van zijn voorstelling 'Kerstmis in april' eens bekeken. De Vlaardingse tekst staat bol van hyperbolen als 'kwetsbare een heid', 'muzikaal hoogstandje' en 'magische swing'. Bovendien wordt er onbeschaamd in geplagieerd. Ik weet dit omdat in de Vlaardingse tekst zinnen voorkomen, die in de veel zakelijker Schiedamse tekst netjes met bronvermelding worden vermeld (de Volkskrant en NRC Handelsblad). Opvallend verschil is voorts dat het Schiedamse programmaboekje een voorwoord heeft en het Vlaardingse niet. Nu bevatten voorwoor den vaak slechts plichtmatige opmerkingen» maar het kan natuurlijk geenkwaadje vake klanten te laten weten hoe je theater reilt en zeilt en wat voor plannen er zijn. Wat betreft Schiedam: volgens directeur Paul van Oort is het theater 'stevig omarmd' door het publiek. Dat klinkt leuk, maar uit de omslagfoto blijkt die stevige omarming niet: van de 110 zichtbare stoelen zijn er 41 onbezet. DICK VAN DER LUGT SCHIEDAM Kindertuinencomplex Park Kethel en Vijfeluizen. Open avond, 18.30-20.00u. DC De Woudhoek. Koers- bal, 19.30-21.30u. Podium Café, Lange Haven 28. Presentatie Popschoo! Schiedam, 20.00u, VLAARDINGEN Sportpark Vijfsluizen, zwemvierdaagse, afstanden: 1 en 2 kilometer, start om 18.30 uur. Dc de Bijenkorf. Zomerdansavond, 19.3Q-22.G0u. Donderdag 1 juli SCHIEDAM Grote- of Sint Janskerk, Nieuwstraat 34. Zomer avondconcert op carillon door Marianna Marras, 19.30-20.30u, Dc Woudhoek. Countrydansen, 13.30- 15.30 u. VLAARDINGEN Grote Kerk, Lunchconcert, t2.45-I3.15u. Sportpark Vijfslaizen, zwemvierdaagse, afstanden: 1 en 2 kilo meter, start om 18.30 uur. Dc Soenda. Creatieve mid dag, 14.00-16.00u. Bioscopen t/mwo.3l)juni. Cinerama 1: 'The matrix' (16) dag. 14-17-20.30. Cin.2: 'The waterboy' (al) dag. 16.30-19-21.40, do.vr.ma.di. ook 13.50. Cin.3: 'Arlington road' (16) dag, 12.20-21.20. 'La vila bella' (al) dag. 15.20-18.20. Cin.4: 'The red violin' (12) dag. 12.30-15.30-18.30. 'Entrapment' (16) dag. 21.30. Cin.5: 'Letters from a killer' (16) dag. 13- 21.40. 'Message ina bottle'(12) dag. 16.10-18.40, Imax Theater: 'Extreme' (al) dag. (beh.ma.) 14-16-18 (nb: 18 Eng.vers.). Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 15-17, zo, ook 12. "Whales' (al) dag.(beh.ma.) 13, zo. ook 11, 'The matrix' (16) dag. 19-21.45. Vensterl: 'Black cat, white cat'(16) dag. 19,30-22, ma. met om 22. Sneak preview(16) ma. 22. Ven.2: 'My na me is Joe' (16) do.vr.za.2o. 19.30. 'Love is the deviT (16) dag. 22. Cinema 2000: 'Providence' (16) ma,di.wo. 19.30. Ven.3: 'A vendre' 06) dag. 19,30-22. Ven.4; 'De appel' (16) dag. 20. 'Festen' (16) dag. 22. Lumière 1: 'The matrix'(16) dag, 13.30-16.45-20. Lum, 2: 'She's all that'(al)dag. 13.15-16-18.45-23.15. Lum.3: 'American history X* (16) dag. 15-18-21. Lum. 4: 'For ces of nature' (al) dag, 16-18.45. Wirus' (16) dag. 13.15- 21.30. Pathé I:'The matrix'(16) dag, 11.20-14.30-18-21.10, di. niet om 11.20-14.30. Pat.2; Who am I?' (12) dag. 11- 13.35-18.50-21.3ö,do.vr.ma. 16.10, di. niet om 11-13.35. Pat.3: 'Edtv' (al) dag. 16-18.40-21.40, di. niet om 16- 21.40, do.vr.ma. ook 11.50. Sneak Preview: 'Moeder in het verband' (16) di. 21.30. Pat.4: 'Crue! intentions' (12) dag. 11.50-14.30-17.10-19.30-21.50, di. niet om 11.50-14.30-17.10. PatJ>: 'Entrapment' (12) dag. 11.40- 15.40-18.15-21.10, di. met om 11.40-15.40. Pat.6: 'Hila ry Jackie' (12) dag. 11.10-16.20-19-21.40, di. niet om 11.10-16.20. Pat.7: 'eXistenZ' (16) dag. 11.30-14.10- 16.40-19.20-21.50, di. niet om 11.30-14.10-16.40. Ik citeer: 'Door het warme weer in mei en de overvloe- dige regenval in juniis het onkruid in Vlaardingen ex plosief gegroeid'. Is dat wel zo? Al jaren schrijf ik arti kelen over het onkruid in Vlaardingen. De afdeling Groen zet nu extra mankrachtin om het onkruid tebe- strijden. Andere jaren groeide het minstens net zo harden werd er niet of nauwelijks iets aan hetonkruid gedaan. Toen reageerden de betreffende instanties nog zeer fel op mijn ingezonden stukjes en gaven zij als reden op dat niets doen milieuvriendelijk en kos tenbesparend was. Er verschenen zelfs foto's in de week-, stads- en dagbladen van gevaarlijke situaties (weinig zicht) op kruispunten en diverse oversteek plaatsen. Tegenstribbelend ging men daarna bij het Groen alsnog aan het werk, hetzij slechts mondjes maat. Vlaardingers zijn eeuwige kankeraars, maar niet gek. Dat is inmiddels landelijk bekend. In zulk een door zichtige smoes trapt geenViaardinger. De oplossingis simpel. Als men namelijk jaar in jaar uit overtollig on kruid niet aanpakt zal men eens door datzelfde on kruid worden overwoekerd. En dat is wat er nu werke lijk aan de hand is. Niets meer en niets minder. Of komt onze koningin ons misschien vereren met een bezoekje vanwege de koninginnehanngof... ach het zal meonkruidzijn wieer komt. Onkruid en haring zal in Vlaardingen nimmer vergaan en dat geldt ook voor een (h)eeriijke kankeraar zoals ik. Dirk Tempelaar, Vlaardingen Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin ComeHsse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariêtte Olsthoom, Eefjö Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Vlaardingen Eindeloos is al ge debatteerd over de namen van de nieuwe straten voor de Vlaarding se wijk-in-aanbouw d'Engelsche Boomgaert. Twee weken geleden hakte het college de knoop door en lanceerde drie nieuwe namen Nu al echter staat één ervan weer ter discussie. CDA-fractievoorzit- ter Cees Oosterom vraagt zich af of de weg die de Jonkvrouwe van Naaldwijklaan zou moeten gaan heten met beter tot de Arend van Duvenvoordelaan kan worden omgedoopt. B en w koos voor de jonkvrouwen naam, omdat die verwees naar de eerste eigenaresse van het Vlaar dingse terrein. Tenminste, naar die eerste beheerder die historici hadden kunnen traceren. Nu uit archeologisch onderzoek van on dermeer de stadsarcheoloog Tim de Ridder kan worden herleid dat het stuk grond daarvoor al aan Arend III van Duvenvoorde be hoorde. vragen de raadsleden zich af of het met toepasselijker is om de straat die mannelijke naam mee te geven. Gemeentesecretaris Jan Brink man heeft inmiddels voorgesteld de namen nog eens voor te leggen aan het Stadsarchief. Die instan tie is in eerste instantie met de naam Jonkvrouwe van Naaldwijk- laan op de proppen gekomen. In overleg met De Ridder moet die instelling volgens hem maar vast stellen wat historisch gezien de meeste correcte naam is. De raadsleden stemmen met deze op lossing in. Van Duvenvoorde had op het ou de Kolpabadterrem een kasteel tje. Stadsarcheoloog De Ridder heeft een aantal restanten van dat gebouw ontdekt. Rond de helft van de veertiende eeuw was Van Duvenvoorde vertrouweling van keizerin Margaretha van Beieren. In 1351 werd hij uit zijn Vlaar dingse kasteel verdreven. Zijn be zittingen werden verbeurd ver klaard. De commotie rond de nieuwe naam komt op het moment dat de raadscommissie algemene en be stuurlijke zaken er eigenlijk deze week een beslissing over had moeten nemen. Vrijdag gaat de eerste paal voor de nieuwe woon wijk d'Engelsche Boomgaert de grond in. De nieuwe straatnamen kunnen dan ook niet al te lang meer op zich laten wachten. &»sS«r XtfSJSSK* Door Kor Kegel Hoek van Holland—Het niemands land tussen de Nieuwe Waterweg en de Westlandse glastuinbouw kan een ecologische zone worden, waar de gemeente Rotterdam trots op kan zijn. Maar dan moet er wel geld bij. Daar waren politi ci, natuurgroepen en omwonen den het gisteren wel over eens. Toch is alle conflictstof nog niet weggezwabberd. Want het is zonde, zegt Jan de Jong van stichting Het Zuid-HoJ- lands Landschap, dat die kansrij ke Oranjebuitenpolder maar voor de helft een natuurbestemming krijgt. De Rotterdamse wethou der Hans Kombrink denkt voor de andere helft, eveneens 110 hec tare groot, aan een toeristische trekpleister, bijvoorbeeld Fleuro- park. Een commerciële bestemming le vert namelijk geld op en dat is welkom bij de financiering van fiets-, wandel-, ruiter- en skeeler paden, moerassen en een brakwa- teipomp, die zout water uit de Nieuwe Waterweg haait om het toekomstige natuurgebied de ge wenste natuurwaarde te geven. De omwonenden zien bever geen Fleuropark, omdat het de ver keersdruk bij het dorp Maasdijk aanzienlijk vergroot - en er staan al zo vaak files op de Maasdijk tussen rijksweg A 20 en Hoek van Holland. Het Rotterdamse PvdA-raadslid Orhan Bayraktar ziet in plaats van Fleuropark liever het door hem vurig gewenste Millennium- bos verschijnen, een plan waar- Bewoners, 'actievoer ders' en (deelge meente- raadsleden uitRotter- dam, Maas-1 sluis, Hoek Holland j en Naald wijk spron gen op de flets of gin gen met de step door de Oranje buitenpol der om het gebied te aanschou wen. Foto Roel Dijkstra voor hij in de gemeenteraad meer voorstanders gevonden heeft. Ook Het Zuid-Hollands Land schap zou graag een nieuw bos zien als tegenhanger van het Staelduinse Bos, ook om dit oude, zeer druk bezochte bos te ontlas ten. De stichting, die aan weerszijden van de Oranjebuitenpolder het Staelduinse Bos en de Oranje- plassen by Maassluis beheert, vindt een toeristische functie op zichzelf niet verwerpelijk, maar dan liefst een project als Civilion. Daarbij gaat het om een open lucht-expositie van historische waterbouwkundige werken, die een beeld geven over de 'strijd te gen het water' waar Nederland in ternationaal bekend om is gewor den. Zo'n waterrijk project past in de ecologische functie van de Oran jebuitenpolder en het is boven dien gesitueerd vlakbij de storm vloedkering, die nu via het tracé langs het Oranjekanaal al veel pu bliek trekt. Het projectteam voor de Oranje buitenpolder, onder leiding van Ineke Joustra van de Rotterdam se dienst Stedebouw Volkshuis vesting, heeft een klein wondertje bewerkstelligd. De bewoners van het plangebied en de natuur- en milieugroepen hebben altijd aan- gehikt tegen het idee om rijksweg 20 vanaf het knooppunt Westerlee via het Oranjekanaal en de Korte Bonnen te verlengen richting Hoek van Holland. Maar ze hebben de laatste tijd te keningen gezien, waaruit blijkt dat een verlengde A 20 heel ver antwoord in te passen is, zodat schade aan het milieu voorkomen wordt. „De wijze van inpassing dwingt respect af," zei gisteren een woordvoerder van de klankbord groep, die het projectteam advi seerde. In de klankbordgroep zit ten bewonersveremgingen uit Maasdijk en Maassluis, de Vrien den van het Staelduinse Bos, de Vereniging tot Behoud van de Oranjepiassen, de knotgroep Maassluis Omgeving, de ver enigingen van surfers, ruiters en karpervissers, de agrariërs (WLr TO), Het Zuid-Hollands Land schap en manege Oranjehoeve aandeSchenkeldijk. De manege was gisteren de plek, waar een planpresentatie werd gehouden over de toekomst van het 'spannende' gebied tussen de Rotterdamse havens, de West landse glastuinbouw en het Staelduinse Bos. Bewoners, 'ac tievoerders' en (deel)gemeente- raadsleden uit Rotterdam, Maas sluis, Hoek van Holland en Naald wijk sprongen op de fiets of gin gen met de step door de Oranje buitenpolder om het gebied te aanschouwen. In het bezoekerscentrum van het Staelduinse Bos,d' Oude Koestal, wisselden ze van gedachten over het ontwikkelingsplan. Het scheelt in de kosten of de 'nieuwe natuur' voorzien wordt van zoet water of van brak water. Deskun digen hebben een voorkeur voor brak water, met het oog op de zeldzame kranswieren en de lepe laars die nu al bij de brakke Oran jepiassen voorkomen. Er is echter een verzoek van de glastuinders uit Naaldwijk of er in de Oranjebuitenpolder een op slagbekken van regenwater kan komen om de kasplanten te begie ten in tijden van droogte. Hier voor zou een zoetwatersysteem in de polder meer geschikt zijn. Ook levert het inkomsten op. Het hoogheemraadschap Delfland on derzoekt of een combinatie van zoeten brak water mogelijk is. Gatenkaas De provincie Zuid-Holland wil best haast maken met de groen- aanleg in de Oranjebuitenpolder. De provincie biedt aan de eerste honderd hectare te financieren. Wethouder Kombrink spreekt echter van een 'gatenkaas'. Voor de rest van de plannen is nog geen financiering gevonden en het ministerie van Landbouw, Na tuur en Visserij laat het volgens hem ook al afweten. Kombrink heeft van staatssecretaris Geke Faber begrepen dat het geld voor 'groen rond de stad' over 26 ge meenten verdeeld moet worden, waardoor er voor de Oranjebui tenpolder amper een half miljoen overblijft. Kombrink liet zich er laatdunkend over uit. De provincie meent echter dat het 'typisch Kombrink' is om het hele plan bij voorbaat dichtgetimmerd te willen hebben. Het advies aan Rotterdam is: lateri we alvast be ginnen, want elke vertraging kan leiden tot nieuwe ruimteclaims op de Oranjebuitenpolder. In het verleden waren er immers plannen voor de Rijnpoorthaven, een agrarisch distributiecentrum, The Greenery en verdere glas tuinbouw. De bewoners hebben decennia lang in onzekerheid ge zeten. Er is dus opluchting onder de Maasdijkers dat er nu een forse groenbestemming in het plan staat. Het mag nog meer groen worden. De klankbordgroep vindt dat de politiek de waarde als eco- zone serieus moet nemen. Te lang gebeurde dat niet. Het transportcentrum Coldenho- ve bij Maasland en de kassen- bouwin de Oude Campspolder be tekenen een ongewenste barrière in de ecologische zone tussen de Hoekse duinen, het Staelduinse Bos en Midden-Delfland. Een pla nologische blunder, vinden alle betrokkenen het. Manuel Kneepkens (Stadspartij Rotterdam) ziet wel een oplossing voor het geldtekort „We noemen de Oranjebuitenpolder voortaan de Oranjebovenpolder en we wa gen hare majesteit de koningin of het Huis van Oranje aan de na tuur kan meebetalen. Dat wil ko ningin Beatrix als rijkste vrouw op aarde vast wel. Het punt is vaak datje het moet vragen. Als je het niet vraagt, krijg je niks." Door Joyce Esser SchiedamHet begon elf jaar ge leden met een heel beseheiden podium, waar zich wat jongeren met een radiootje en een krat bier omheen hadden verzameld. Ie mand had bedacht dat de Maas boulevard 35 jaar bestemd en ver legen om een feestje had een groep Gorzenaren meteen een re den. Inmiddels is het Maasboule vardfeest uitgegroeid tot een drie daags evenement, dat vrijdag avond weer losbarst, waar zo'n 40.000 bezoekers uit Schiedam en van daarbuiten worden verwacht. De organiserende stichting VAGE (Vereniging Actieve Gorzen Eve nement) is best trots op wat er in die elf jaar van de grond is getild. „We zijn niet de enigen die dit feest realiseren," zeggen Fred Meijer en Hendrik van Katwijk. „Met ons zijn het een kleine hon derd vrijwilligers die dit feest tot een groot spektakel maken." Het festijn is volgens Van Kat wijk, de woordvoerder van de groep, een feest en geen festival. „Dat klinkt alsof het zo gewoon tjes is, weer zo'n festival. Maar dit is een groot feest en wie heeft daar geen zin in?" aldus van Kat wijk. Uniek Elke editie is volgens hen weer uniek. „Dit jaar hebben we alle podia veranderd in tenten," zegt John van Oudenaarde» een ande re vrijwilliger. Van Katwijk springt in: „Daarnaast beginnen we dit jaar met een comedynight op de vrijdag. We hebben een reu zenrad, een interactief doolhof en een grote dancetent die de 'club boulevard' heet. Daar kunnen jon geren dansen op techno, club en jungle." Heel bijzonder ook is de aanwezigheid van de Hercules, een oude grote stoomboot waar mensen tochtjes op kunnen ma ken. Voor elk Maasboulevardfeest mag iedereen een act, kermisonder- deel of attractie aanbieden. „Maar wij controleren of het inderdaad leuk is en of't het feest ten goede komt," zegt Van Katwijk. „We be kijken alles heel kritisch, maar meestal wordt het wel goedge keurd. Per slot van rekening is dit een feest georganiseerd door bur gers voor burgers." De toegang is altijd gratis geble ven. Volgens Van Oudenaarde is dat mogelijk door subsidie, spon soring en de opbrengsten die de braderie en de bar geven. „We houden er niks aan over," zucht hij. „Vaak komen we geld tekort. Maar met hulp van andere vrijwil ligers en bewoners komen we er wel." Meijer wijst erop, dat er ook geen geld kan overblijven. „We zijn een stichting en die mag geen winst maken." Elk jaar is het feest een beetje gro ter gegroeid. En als het aan de or ganisatie ligt is het eind nog niet in zicht. Over vier jaar, als de Maasboulevard vijftig jaar be staat, hebben de heren grootse plannen. „We gaan een podium op het water bouwen, demonstraties geven, er komt vuurwerk en een regatta," glundert Van Katwijk. De groep schatert van het lachen. „Onzin," brult Meyer, „dat ver- zint-ie nu ter plekke. We hebben nog geen concrete plannen, maar we zitten vol ideeën. De vraag is wat er wel en wat er niet door gaat" Hobby Voor de gToep is het organiseren een hobby. ..Dat moet nok we! zegt Meijer, ,je bent er minimaal twaalf keer per jaar mee bezig. Ie dere maand is er wel een vergade ring. Vlak voordat het feest inder daad los barst, hebben we nog een aantal besprekingen en vergade ringen. Het is leuk, maar inten sief." Op het programma van dit jaar staan natuurlijk ook weer de vaste onderdelen. Van Katwijk: „Het voetbaltoernooi ontbreekt niet. Er is een braderie, een rom melmarkt, een mini-kermis, luchtkussens en natuurlijk is het popfestival er weer."Er zijn onder anderen optredens van Ceasar, Undeclinable Ambuscade en The Urn. Zondag is het Hollandse Hits Festival met John van Krimpen, One Two Trio en Sugar Lee Hoo per. Een evenement als het Maasbou levardfeest staat of valt bij het weer. De organisatie heeft zich dit jaar met de huur van een aantal tenten enigszins tegen regen in gedekt. „Maar het is natuurlijk het mooist wanneer de zon schijnt," zegt Van Katwijk. „Dan komen er niet alleen meer men sen, maar dan blijven ze ook. Als het regent zijn ze er ook wel, maar dan zijn ze snel weerweg."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9