Uitstel fusie reinigingsdiensten Vliegtuigbom knalt met dagje vertraging toch Holy Zuid-West opnieuw in kaart Rotterdams Dagblad §t KHJKP4SriJPiO aniONMNENPMK-gBACTNDEgfJfr Vlaardingse OR laakt financiële onderbouwing bedrijfsplan Televisie in beslaggenomen Met alcohol achter het stuur Auto botst op bromfietser Met hoofd tegen voorruit Schoten met luchtdrukwapen Abonnee Service Telefoon: 010-4004 444 Rotterdamse ergernis over 'kansarmen-stop' Schiedam Buurt zorgt voor het behoud van verkeerslichten Amsterdamlaan' 6 weken voor f. Of bel gratis Rotterdams Dagblad -é Waterweg Donderdag 1 juli 1999 <9 Vlaardingen Na Wachten van buurtbewoners over geiuidove-- last heeft de Vlaardingse politie afgelopen nacht in een woning aan de Johan de Winstraat de tele visie in beslag genomen. Toen de eigenaar zich daar tegen verzette werd hij 'ter afkoeling' meegenomen naar het bureau. Tegen de 47-jarige Vlaardinger is proces verbaal opgemaakt. Schiedam De politie heeft de af gelopen nacht op de BK-laan in Schiedam een 63-jarige automobi list uit Voorburg aangehouden, die onder invloed van alcohol ver keerde. De blaastest wees een pro millage van 1,05 uit. Omdat hij de boete van 900 gulden niet ter plek ke betaalde, moet hij binnenkort voorkomen. ^Schiedam - Een 18-jarige Vlaar- dinger en een 21-jarige bromfiet ser uit Schiedam zijn gisteravond met onbekend letsel voor behan deling naar het ziekenhuis ge bracht. Dc Vlaardinger zat bij een 19-jarige Schiedammer in de auto op de Schiedamseweg in Schie dam toen de bromfietser hen te gemoet kwam. De doorgang was smal doordat aan beide zijden au to's stonden geparkeerd. De par tijen probeerden uit te wijken, hetgeen niet lukte. VlaardingenEen 6-jarig jongetje uit Vlaardingen is gisteravond bij een aanrijding op de Lepelaarsin gel in zijn woonplaats gewond ge raakt. Het knaapje verleende op een kruispunt geen voorrang aan een 31-jarige Vlaardingse automo bilist en belandde met zijn hoofd tegen de voorruit van de wagen. Het jongetje is voor behandeling overgebracht naar het Holy Zie kenhuis Vlaardingen Twee Vlaardingers van 21 en 23 jaar zijn gisteravond op een parkeerplaats op de Maas- sluissedïjk gearresteerd toen ze met een luchtdrukwapen op een verkeersbord schoten. Na enkele schoten borgen ze het wapen in de kofferbak vaneen auto. Het lucht drukwapen is door de politie in beslag genomen. Beide Vlaardin gers mochten na verhoor en het opmaken van een proces verbaal weer naar huis. informatie over bezorging van de krant: maandag Vm vrijdag van 18.00 tot19,00 uur zaterdag van 15.00 !ot16.30 uur Door Eefje Oomen Vlaardingen/Schledam De fusie tussen ONS Milieu en de Vlaardingse Stadsreiniging gaat voorlopig niet door. De Vlaar dingse raadsleden weigeren er een beslissing over te nemen, zolang nog niet duidelijk is wat de gevolgen voor het perso neel zijn. In april gingen zowel de gemeente Vlaardingen als de gemeente Schiedam er nog vanuit dat de fracties er al in juni een besluit over zouden hebben genomen. Dat was nodig om de fusie op 1 januari 2000 door te voeren. Die datum wordt nuhoogstwaa a.'hqnlgk niet gehaald. gaat dwars in tegen de juichende De politieke partijen kwamen gis teravond tot hun beslissing na le zing van een notitie van de onder nemingsraad van de afdeling Stadswerk, waar de Vlaardingse Reinigingsdienst in is onderge bracht. Die heeft zware kritiek op het haalbaarheidsonderzoek naar de fusie dat in april werd gepre senteerd. De reactie van de OR houding van zowel de Vlaarding se wethouder Kees van der Windt als zijn Schiedamse collega Aad Wiegman. Beiden hadden het bij de presentatie van dat onderzoek nog over een 'mogelijke, haalbare en profijtelijke' stap. De OR trekt de waarde van dat he le onderzoek echter zeer in twij fel. In zijn brief aan de raadsleden kenmerkt de OR de financiële on derbouwing als 'onduidelijk en in compleet'. Ook trekt die raad in twijfel of het samengaan van bei de diensten wel werkelijk voor al le partijen zo profijtelijk is. In het haalbaarheidsonderzoek staat dat zowel de Vlaardingse als de Schie damse huishoudens door de flisie zestien gulden minder zouden gaan betalen voor de inzamelta- rieven. Volgens de OR geldt dat echter alleen voor Schiedam. De haringstad zou volgens zijn bere- l ringen juist meer gaan betalen. De inzamelkosten zijn op dit mo ment in Vlaardingen zeven gul den goedkoper dan in haar buur gemeente. Worden de tarieven door de fusie gelijkgetrokken dan gaat Vlaardingen er op achteruit. Daarnaast maakt het personeel zich grote zorgen over de rechts positie van de Vlaardingse werk nemers. Op dit moment hebben die een ambtenaren-CAO. Die vervalt als ze overgaan naar het nieuwe bedrijf dat de voorlopige naam NV IRADO (Intergemeeri e- lijke Reinigings-, Afvalinzame ling en DienstverleningsOrgari- satie) heeft gekregen. De OR gaat er vanuit dat de werknemers er op den duur bij in zullen schieten. De personeelsleden eisen dan ook dat er snel een sociaal plan wordt opgesteld. Dat is er op dit moment nog niet. Bovendien hikken de werkne mers aan tegen de gedwongen verhuizing naar de Schiedamse locatie. De NV IRADO wordt ge huisvest aan de Van Heekstraat, waar de ONS al is ondergebracht. DeOR wijst erop dat de afstanden tussen de centrale standplaats en de werkplek in de vrijk voor de Vlaardingers zo wel erg groot wordt. Milieubewust is de beslis sing, vindt de OR, in elk geval niet. De Vlaardingers zullen veel vaker op en neer moeten pende len tussen de haring- en jenever- Zorgen zijn er ook over de inte gratie, Het verzelfstandigde ONS is met 130 werknemers een stuk groter dan de gemeentelijke dienst, die 70 personeelsleden telt. De OR vermoedt dat de eer ste groep werknemers de tweede dan ook zal overvleugelen. Dat de Vlaardingers een werkweek van 32 uur hebben en de Schiedam mers een van 38 uur zou de ver houdingen ook niet verbeteren. Zeker niet, omdat er in loon nau welijks verschil is. Pagina 11: 'Andere mogelijkhe den dan fusie niet bekeken' Door Jan-Willem van de Wal SchiedamVlak voor het aftellen aan de Schiedamse Woudweg be gint, stoppen de aanwezige poli tie- en persmensen hun drukke beraadslagingen en gekakel Fo tografen nemen ijlings plaats ach ter hun statief. Een agent, die zo juist heeft meegeholpen de wijde omgeving af te zetten, roept door een mobilifoon 'dat binnen nu en tien seconden een explosie zal plaatsvinden'. „Drie, twee, één..," dan drukt het lid van het Explo sieven Opruïmingscommando on verbiddelijk op de rode knop. De Engelse vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog blijkt na ruim 55 jaar niets aan kracht te hebben ingeboet De metersdiepe kuil en het vele zand op de bom dempen de knal, maar de diepe dreun en opstuivend zand en aar de zorgen voor een indrukwek kend panorama en licht opgewon den kreten. Ook 'jongetjes' van middelbare leeftijd blijken vuur werk nog steeds prachtig te vin den. Zelfs op klaarlichte dag. Even is er nog twijfel onder som migen. „Er is niets aan de hand met die gasleiding, toch?" La chend schudt de medewerker van de Gasunie zijn hoofd. „Dan had je wel meer vuurwerk gezien!" stelt hij de vraagsteller gerust. De kans op een onbedoelde ont ploffing van de nabijgelegen hoofdgasleidmg was de avond er voor groter geweest. Op last van de Schiedamse burgemeester Scheeres belandde de bom, af komstig uit de Wiltonhaven, in een weiland ten noorden van de Brandersstad. Op de plek nog wel waar binnen afzienbare tijd wel licht het asfalt van de rijksweg A 4 zal liggen. Het Explosieven Opruimings- commando (EOCKL) voerde het plan van Scheeres uit. Kort voor dat de experts de bom wilden la ten ontploffen, ontdekten ze niet ver van de bewuste plek een gas leiding in de grond. Het EOCKL nam geen risico en haalde de bom van 250 kilo weer uit de kuil. Het commando moest nu maar af wachten welke plek de politie nu geschikt achtte om de boel te la ten exploderen. Gecompliceerd Gerrit de Vliegh van het Regio naal Bureau Wapens en Munitie overwoog de bom naar de Maas- Niet op de Maas vlakte, maar toch gewoon op het dijk- lichaam van de A 4 werd de vliegtuig bom giste rm iddag tot ontploffing ge bracht. Daar moest eerst, wat verder van de gasleidingen dan eerdergeptand, een enorme kuil voor worden gegra ven. Foto's Pod Octet's vlakte te transporteren. „Maar dat vonden we uiteindelijk toch te ge compliceerd," zei hij, even voor dat het explosief in een verse kuil belandde, op veilige afstand van de gasleiding. De Vliegh beweert voor een di lemma te hebben gestaan. „Door de Beneluxtunnel mag je niet met zo'n ding. En om die bom nou dwars door de stad naar de Van Brienenoordbrug te vervoeren, leek ons ook niet alles. Bovendien liggen op de Maasvlakte ook aller lei leidingen in de grond." De Vliegh en de andere verant woordelijken kozen toch voor het rustieke plekje in Midden Delf land. Een graafmachine maakte een meter of honderd van de oor spronkelijke kuil een nieuwe. „Zie je, boven het maaiveld," wees De Vliegh naar de werk zaamheden op het talud naast de toekomstige snelweg. „Dan is de kans dat de gasleiding gaat trillen nóg kleiner." De gasleiding waar De Vliegh opwijst, loopt van Rijs wijk naar Vlaardingen. De buizen maken deel uit van een enorm gaseircuit dat vanuit het Groning se Slochteren het hele land van gas voorziet. „Uit voorzorg," 2ei de medewer ker van de Gasunie, zullen we het 'stukje' tussen Rijswijk en Vlaar dingen afsluiten. „Via een omweg zal deze omgeving dan toch van gas worden voorzien." Wel moest de Gasunie vanuit Gro ningen eerst het groene licht ge ven voor het ontmantelen van de bom. Toen Groningen 's middags om twee uur de nieuwe plek had goedgekeurd en het afsluiten van de bewuste leiding had gecoördi neerd, mocht het Explosieven Op ruimingscommando zijn werk doen. „Nee, dit was voor ons geen routi- neklusje."zegt EOCKL-medewer- ker Van Wageningen, terwijl hij net als anderen naar de indruk wekkende bomkrater kijkt. „Bommen komen we niet 20 vaak tegen. Het vaakst zijn we op pad voor granaten, meestal in de om geving waar de geallieerden ons land in de oorlog zijn binnenge trokken. Vooral in de buurt van Arnhem en Nijmegen. Hier hoe ven we riet vaak te zijn." Grote afwezige was gisteren de man, die het vuurwerk binnen de Schiedamse gemeentegrenzen had gehouden: burgemeester Scheeres. Door Eefje Oomen Vlaardingen De gemeente ont wikkelt een heel nieuw steden bouwkundig plan voor de wijk Holy Zuid-West. Reden zijn de tal loze bouwaanvragen die er de af gelopen jaren zijn binnenge stroomd voor dit stukje Vlaardin gen. Bestuurders willen die niet honoreren voordat er in de ge meenteraad over een groot over koepelend plan voor de toekomst van de wijk is nagedacht. Anders, zo stelt de gemeente, worden er maar lukraak panden bijge bouwd. Dan raakt de samenhang tussen de verschillende Holy- buurtenzoek. In de commissie stedelijke ont wikkeling en beheer vertelden ambtenaren dat er inmiddels heel wat bouwplannen voor Holy Zuid- West zijn ingediend. Zo zyn er de diverse bejaardencentra die het liefst allemaal een extra aanbouw of een dependance zouden willen hebben. Het gaat dan niet alleen om Drieën Huysen, maar ook om zorgcentra Vaartland, Het Zonne huis en Uitzicht. Een onderwijsinstelling als de Sint Jozef-mavo hengelt ook naar meer ruimte. De school zou graag op eigen terrein wat extra lesloka len when hebben, Dat zou overi gens betekenen dat hun depen dances elders weer vrij zouden komen te staan. Ook de peuter- en kinderopvang in Holy heeft be hoefte aan meer gebouwen. Daar naast is er ook nog de korfbalver eniging KV Vlaardingen die graag een sporthal neer zou zetten. Ook handbalvereniging De Holiandi- aan wil meer ruimte. De detail handel in de Vlaardingse wyk laat zich ook niet onbetuigd. De on dernemers in winkelcentrum De Loper willen er meer parkeer plaatsen bijAl geruime tijd wordt er door klanten geklaagd, dat het zo moeilijk is de auto in de buurt van De Loper neer te zetten. Het in het winkelcentrum gevestigde Albert Heijn-füiaal wil er ook ex tra winkeloppervlak bij. Niet om meer producten te verkopen, maar om het publiek meer ruimte te bieden. Vooral op zaterdag barst de super markt uit z'n voegen. Daarnaast bestaan er ook plannen voer wo ningen langs de Vlaardingse Vaart. Een groot terrein langs die vaart is nog onbebouwd. Naast die verzoeken om meer grond komt er ook een groot terrein vrij. Het Holy Ziekenhuis zal immers wor den opgedoekt, als het nieuwe streekziekenhuis in Schiedam opengaat. Of het ziekenhuis afge broken moet worden, gereno veerd of aangepast is nog vol strekt onduidelijk. Tijdens het Stadsdebat, waar door bewoners over de toekomst van Vlaardin gen wordt gediscussieerd, is on der meer geopperd er een zorg centrum van te maken. Dat zou ook het ruimtegebrek in de be jaardencentra oplossen. Andere Inwoners zien ei echter veel liever een hbo-insteüing in. Naast al die formele en informele verzoeken om meer ruimte moe ten er ook belangrijke beslissin gen over de infrastructuur wor den genomen. In 2005 rijdt Tram plus immers door de wijk. Hoe moet dat tracé worden ingepast? Vlaardingen komt er daarnaast ook niet onderuit de Holysingel een keer flink onder handen te nemen. Het verkeer dat daar da gelijks over heen raast is een gro te bron van ergernis voorde bewo ners. Een aantal rotondes zou de overlast doen wegnemen. Een an dere wens van de Holy-buurt: meer fiets- en voetpaden naar de Broekpolder. Qmaat het wel duidelijk is wat de meeste instellingen, organisaties en bedrijven in dit deel van Holy willen, zal de gemeente de ko mende tijd nog eens exact inven tariseren wat de buurt wenst. Daartoe trekken ambtenaren in september de wijk in. Het gaat dan riet om een formele in spraakronde, maar om puur ori ënterende gesprekken. Op basis van de voorstellen van bedrijven en particulieren zullen dan begin volgend jaar een paar nieuwe kaarten van de wijk worden opge steld. De gemeenteraad moet dan over deze voorstellen oordelen. Daarbij zullen de politici dan ook letten op de uitkomsten van de Stadsvisie. In dat boekwerk, dat ook begin 2000 moet verschijnen, staan de resultaten van het Stads debat. Tot de wijk Holy Zuid-West re kent de gemeente het terrein tus sen de Vlaardingse Vaart, de A 20, de Lepelaarssingel en de Chur» chillsingel. Rotterdam/SchiedamMet de ge biedende woorden „dat moet eens een keer ophouden" heeft de Rot terdamse wethouder Herman Meijer gisteren boos uitgehaald naar de gemeente Schiedam. In de regionale volkshdsvestings- comrrissie zei Meijer (Groen links) geïrriteerd te zijn over de manier waarop Schiedam zich verzet tegen de instroom van 'kansarmen' uit Rotterdam. De wethouder beschikt over gege vens dat van de nieuwkomers in Schiedam slechts twintig procent uit Rotterdam afkomstig is. Bo vendien vindt Meijer de term 'kansarmen' ongepast Volgens Meijer moeten met alle uitke ringsgerechtigden als kansarm worden beschouwd, maar zou Schiedam er goed aan doen om in het beleid te letten op de 'onon, - dekte talenten' van die groep. Instroom Meijer stoort zich aan het beeld dat Schiedam volgens hem op roept als zou Rotterdam de mini ma bewust over de grens heen willen duwen. Ook Rotterdam krijgt volgens Meijer een in stroom van lage inkomensgroe pen te verwerken, maar hij vindt het verkeerd om dat steeds weer als probleem neer te zetten. Dat werkt stigmatiserend, vindt hij. Meijer zegt dat het woningbe stand in Schiedam van dien aard is dat het de minima aantrekt Dan staan die huizen tenminste niet leeg, zegt hij, dus het heeft ook voordelen. „Wat is er nou be dreigend aan? Zeg dat niet steeds. Hou ermee op." De Schiedamse PvdA-wethouder Peter Groeneweg verdedigde de opvatting van het Schiedamse ge meentebestuur door erop te wij zen, dat de stedelijke vernieu wing en het streven naar meer koopkracht te niet wordt gedaan doordat veel nieuwkomers een 'negatieve keuze' voor Schiedam hebben gemaakt. Groeneweg: „Nïetomdatze graag in Schiedam willen wonen, maar alleen omdat de woningen goedkoop zijn." Volgens Groeneweg hebben de nieuwkomers weinig affiniteit met hun nieuwe woonomgeving, wat zijn neerslag heeft op het woon- en leefklimaat Groeneweg zegt dat het probleem Schiedam over de schoenen heen loopt, het is dweilen met de kraan open. Maar hij kan zich de irrita tie van Meijer wel voorstellen, voegde hij eraan toe. n VlaardlngonHeel soms lukt het inwoners om een stokje te steken voor gemeenteplannen die eigen lijk al in kannen en kruiken zijn. Deze week gebeurde dat met het voorstel om de verkeerslichten aan de Amsterdamlaan in de Vlaaidingse wijk Holy-Noord te verwijderen. Buurt en omliggen de scholen liepen er tegen te hoop. Met succes. De verkeers lichten mogen blijven, zo besloot de raadscommissie voor verkeer. In de commissievergadering hield De Ark-directeur Dirk Hanemaaijer namens zijn basis school en namens basisschool De Dolfijn een pleidooi voor behoud van de lichten. Hij wees er op dat die het oversteken voor jonge kin deren naar deze onderwijsinstel lingen aan de Lissabonweg een stuk veiliger maken. Zouden ze toch worden verwijderd dan vreesde hij dat ouders hun kroost liever naar andere scholen in Holy-Noord zouden laten gaan. Dislocatie Dit terwijl die scholen al met een tekort nan lokalen kampen en de locaties aan de Lissabonweg daar entegen juist met leegstand te maken hebben. Daarbij, onder streepte de directeur, is het ook de bedoeling dat die schoolgebou wen als zogeheten 'dislocatie' gaan functioneren voor de scho len die ruimtetekort hebben. Hanemaaijer betwijfelde echter of die groep ouders dan wel met zo'n dislocatie in zouden stemmen, als de route er naartoe riet veilig ge noeg is. Een vertegenwoordiger van de wijkvereriging Hoofdsteden- buurt benadrukte namens de be woners dat er zeer veel gebruik wordt gemaakt van de lichten met drukknop. De buurt steekt vaak over naar het sportveld, de halfri- pe en de kinderboerderij naar de overkant De voltallige commissie die daar voor nog met de verwijdering had toegestemd, ging na het horen van deze argumenten om. Groen links-fractievoorzitter Ben van der Velde gaf aan dat hij al zijn twijfels had gehad over het.weg- halen. ,Nu ik hoor dat de buurt er erg prijs op stelt moeten we ze toch behouden" Weinig Eerder onderzoek van de gemeen te zou hebben uitgewezen dat er maar weinig gebruik gemaakt wordt van de lichten. Ook voerde Vlaardingen aan dat er in verge lijkbare straten als de'Reigerlaan 'en de Albert Schweïtzersingel geen lichten staan. Ook daar lig gen routes naar scholen. School directeur Hanemaaijer benadruk te dat de redenen voor verwijde ring echter vooral financieel wa ren. Niemand, zo zei hy, betwistte dat de lichten het oversteken toch een stuk veiliger maakte. De lich ten kosten zo'n kleine twintigdui zend gulden per jaar. Het omstreden voorstel om de lichten weg te halen maakt deel uit van het renovatieplan voor de Amsterdamlaan. By die vernieu wing worden de stukken waar nog klinkers liggen, geasfalteerd. De rijbaan wordt versmald van 8 me ter naar 6,5 meter. De bushalte aan de noordzijde van de Amster damlaan tussen lissabonweg en rotonde wordt iets verplaatst en de middenberm doorgetrokken, De bocht met de Kopenhaaglaan wordt veranderd, zodat bussen el kaar makkelijker kunnen passe- Bank/glronr.:..., 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1