31 Vakantiewerkers komen bij bosjes binnen Jongeren willen gewoon geld verdienen 'De arme student, je kent het wel' 'Ik sta in extreme kou in 'n koelcel' 'Hoevee! ik verdien, zeg ik je niet' 'Eigenlijk heet ik Joop...' Denise Plein hangt de hele zomer aan de telefoon in een callcenter. voor de bijverdienste. De arme studentje kent het wel." Tijden: „Vijf dagen per week, vier uur op een dag. Ik geef zelf op wanneer ik beschikbaar ben en dan word ik ingeroosterd." Salaris: 13,40 per uur Mooie anekdote: „Ik had laatst een man aan de lijn en die vroeg me om een telefoonnummer. Toen ik niks kon vinden, zei hij dat hij nog wel even die 1,50 wil de volpraten. Hij vond het anders zonde van dat vele geld." Naam.-Denise Plein Leeftijd: 22 jaar Scholier/geslaagdjstudenfc stu dent Woonplaats: Vlaar dingen Doet wat voorwerk: „Ik werk bij een callcenter. Het 8008-informa- tienummer voor adressen en tele foonnummers. Ik heb een twee daagse cursus gehad, waarna ik met iemand mocht meelopen en nu doe ik het alleen." Hoe lang: Twee maanden Waarom: „Ik doe het gewoon Inde kou van de koelcel gebeurt volgens Erik Blesheuvel niets bijzonders. Naam: Erik Biesheuvel Leeftijd: 19 jaar Scholier/geslaagd/student stu dent Woonplaats; Poortegaal Doet wal voor werk: „Order pik ken. Ik werk in een koelcel met - 20 graden en krijg een lijst met nummers, die aangeven in welk pad ik welk product moet pak ken. Dat zijn dan producten voor de vrieskasten van de super markt. Een speciaal pak be schermt me tegen de kou en elke drie kwartier krijg ik een kwar tier pauze om op te warmen." Hoe lang: Twee maanden Waarom: „Ik doe het om mijn va kantie naar Salon te betalen" Tijden: Vijf dagen per week, van half acht tot vier." Salaris: 9,81 per uur Mooie anekdote: Ik kan me zo snel niks bedenken. Er gebeurt eigenlijk helemaal niets bijzon ders in zo'n keelceL" Deboekenkunnendekast inp want student Bas Janssen draait doppen aan. Naam: Bas Janssen Leeftijd: 21 jaar Schotier/geslaagdistudent stu dent Woonplaats: Maassluis Doet wat voor werlk: „Productie werk in een mayonaisefabriek. Ik maak de dozen klaar of stapel ze op pallets, draai dopjes op de mayonaiseflessen en meer van dat soort dingen.'" Hoe lang: vijf zes weken Waarom: „Om mijn schoolgeld te betalen. Ik doe de HTS en al dat elektronika-onderwijs moet ook betaald worden," Tijden:Jk werk van kwart voor acht tot ongeveer vijf uur. Op vrij dag mag ik om twee uur al weg." Salaris: „Dat zeg ik liever niet. Ik vind dat dat mijn zaak is." Mooie anekdote: „Ik kan me een keer herinneren dat de mayonai seflessen door de fabriek heen vlogen, omdat de machine ver keerd was afgesteld." Gfzede dochter is van de tsaar? Maar stu dente An astasia Doekhi gewoon Ijs bij CS. Naam: Anastasia Doekhi Leeftijd: 24 jaar Scholier/geslaagd/student stu dent Woonplaats: Botterdam Doet wat voor werk: „Ik werk by een ijszaak op Rotterdam Cen traal Station. Aangezien het ijs al tijd vers is, snij ik zo'n zes S zeven keer op 'n dag aardbeien en zo. Hoe lang:Bijna vier maanden." Waarom: „Ik doe het in principe voor het collegegeld, maar daar naast vind ik het ook hartstikke leuk werk." Tijden: „ik draai verschillende diensten, vijf dagen per week." Salaris: 17,06 bruto Mooie anekdote: „Ze vragen me minimaal één keer per dag of ik de dochter van die verdwenen Russische tsaar ben. Laatst heb ik geantwoord dat ik Joop heet en zo nu en dan verwissel ik van naambordje i.-iét een collega..." Door Desiree van der Jagt en Fontessa de Ridder Nog geen twee weken geleden kwam Pauline de Haan (22) bin nenvallen bij Tempo Team Uit zendbureau aan de Lijnbaan. Op zoek naar een vakantiebaan tij dens de zomermaanden. Nu zit ze achter de balie en zendt haar me destudenten uit als vakantie kracht. Zelfs vindt ze dat wel erg bijzonder. „Van de week had ik ie mand aan de balie en die gaat net als ik komend schooljaar commu nicatie studeren aan de Ichthus. Dat schept toch meteen een band." Elk jaar probeert het be drijf weer een geschikte vakantie- werker als tijdelijk consulent te vinden. Pauline is van plan de he le zomer te werken en dat spreekt in haar voordeel. Bij het uitzendbureau lopen op dit moment dagelijks tussen de vijf tien en vijfentwintig jongeren binnen op zoek naar vakantie werk. Het uitzendbureau in het centrum heeft op dit moment zo'n zestig vakantiekrachten bij be drijven zitten. Volgens Rob van Bilten van Tempo Team komen de jongeren 'werkelijk bij bosjes' binnen. ..Dit iaar hebben we al leen een posteractie gedaan en volgens mij loopt het nu beter dan in jaren. Veel jongeren komen hier binnen na een tip van vrien den of omdat hun ouders dat heb ben aangeraden. De mond-tot- mondreclame werkt goed door," vertelt hij. Bij Manpower in Rotterdam heb ben ze na een tegenvallend jaar gekozen voor een directe aanpak. De intercedenten zijn in het voor jaar zelf naar scholen toegestapt en dp vestigingsmanagers zijn bij bedrijven langsgegaan op zoek naar vakantiewerkprojecten. En. met succes, want Manpower heeft nu al zo'n 300 vakantiekrachten in de regio werken terwijl het echte vakantiewerkseizoen, pas maan dag gaat beginnen. De helft van de scholieren en stu denten is op zoek naar vakantie werk of is daar na de eindexa mens al mee begonnen. Bijna elk bedrijf heeft in de zomerperiode, wanneer het personeel de vakan tiedagen opmaakt, wel behoefte aan tijdelijke krachten. De mees te jongeren vinden het werk met hulp van een uitzendbureau, ha len een vacature uit krant of ko men via kennissen aan een baan tje. In een enkel geval kan vakantie werk zelfs spannend zijn, maar in de meeste gevallen is vakantie werk niet veel bijzonders. „Vaak sparen bedrijven idusjes op om die in de vakantieperiode dnor een vakantiekracht weg te laten werken. Nemen ze in een klap een grote groep aan om het archief bij te werken dat al maanden is blij ven liggen. Vanuit de werkgevers is het ook wel begrijpelijk. Vakan tiewerk is zeer tijdelijk en daar door is er geen tijd om een vakan- Dulzenden scholieren en studenten bestormen deze weken tijdelijk de arbeidsmarkt. Natuurlijk zoekt ledereen een spannende baan In Dier gaarde Blljdorp, maar het merendeel komt niet verder dan saai werk. Toch maakt dat de meeste Jongeren niet zoveel uft, want ze wil len geweo n geld verdienen. Een nieuwe scooter natuurlijk mét stereo Is niet in een week bij eikaar gespaard. De gemiddelde scholier verdient namelijk zo'n 166 gulden per week. Vakantiewerk Is niet alleen tijdelijk, maar ook ge bonden aan strikte regels. En dat heefteen reden. „Het gaat om een heel Michelle staat als vakantiewerker achter de ijskar in Diergaarde Blljdorp. Eén van de meest geliefde plekken voor een baantje in de zomermaanden. Foto's j. tiekraeht goed in te werken. Maar de meeste jongeren vinden dat ook niet erg, die willen gewoon geld verdienen," vertelt Van Hil- ten. Als jongeren wat ouder zijn merken ze bij net uitzendbureau wel dat ze beter weten wat voor soort werk ze willen doen.„Die hebben dan wel een beeld van wat werk is en weten ook wat het lief ste willen doen. Net als bij Manpower worden door Tempo Team werkgevers benaderd. „Aan het begin van het vakantie werkseizoen maken we altijd een mailing met daarin iedereen die zich heeft aangemeld met zijn kwaliteiten. Werkgevers kunnen dan reageren op het referentie- nummer. Als de gewenste kandi daat dan al is uitgezonden weten we meestal wel een vergelijkbare kandidaat te vinden. Dus dat werkt erg goed," zegt Van Hilten. Klusjes Vakantiewerk is het ultieme voor beeld van seizoensarbeid. Jonge ren mogen alleen in de officiële vakantieperiode werken en daar door zijn ze ook goedkoper omdat de werkgeverslasten minder zijn. Daarnaast gelden allerlei regels waar én de werkgever én de werk nemer zich aan moeten houden. Bij een leeftijd van 13 en 14 jaar oud mag een kind na schooltijd in huis of in de buurt klusjes doen. op zondag is verboden, behalve als de jongere op zaterdag niet heeft gewerkt. Voor kinderen van 13 tot en met 15 jaar oud geldt dat nachtwerk en overwerk verboden zijn. Als een jongere 16 of 17 jaar oud is dan mag die werken, maar ook hier gelden enkele regels. Deze jongeren mogen hooguit 9 uur per dag werken. Ook hier geldt dat kwetsbare groep en die moet Je beschermen/' zegt hoofdinspecteur P. M. Weeda van de Arbeidsinspectie. Sinds enkele Jaren houdt de Ar beidsinspectie in de zomermaanden controles naar vakantiewerk. Afge lopenjaar kregen 400 bedrijven een waarschuwing. Positief was dot het afgelopen Jaar geen dodelijke ongevallen waren te betreuren. „Je kunt nletzeggendat het goed gaat met de arbeidsomstandigheden van de va kantiewerkers als er geen doden vallen. Pas als de controles dit jaar min- der waarschuwingen opleveren kunnen we zeggen dat het beter gaat." vaar zien ze niet. Als we controle ren proberen we ook altijd aan de jongeren uit te leggen waarom het niet mag." Sinds enkele jaren voert de Ar beidsinspectie in de zomermaan den een gerichte actie uit op het vakantiewerk. In deze regio zijn vijftien inspecteurs daarmee be zig en de komende maanden kun nen zo'n 300 bedrijven een bezoek van de inspecteur verwachten. De bedrijven worden door de inspec teurs zelf uitgekozen. „Bij andere inspecties laten we de computer een keuze maken, maar in dit ge val gaan we af op berichten die we in de krant lezen, eigen ervarin gen en natuurlijk de verhalen van on2e kinderen," zegt Weeda, De Arbeidsinspectie Iet op de vei ligheid en de gezondheid van de jonge werknemers op de werk vloer en het naleven van de regels uit de Arbeidstijdenwet. In het project wordt vooral aandacht be steed aan bedrijven in de land bouw, horeca en detailhandel. De reden daarvan is volgens Weeda vrij eenvoudig. „Juist in die be drijven werken veel vakantiewer kers." Het speciale project is volgens de hoofdinspecteur niet in het leven geroepen omdat de werkgevers er een puinhoop van maken. „Het gaat hier om mensen in een kwetsbare leeftijd waar je goed mee uit moet kijken en voorzich tig mee moet zijn. De regels over arbeidstijden zijn voor deze groep jongeren niet voor niets zo strin gent opgesteld. Bij de controles verwachten we dan ook geen dof fe ellende aan te treffen." Het afgelopen jaar heeft de Ar beidsinspectie toch een behoor lijk aantal waarschuwingen uitge deeld, Bij 1600 bedrijven had een inspectie plaats en in 400 bedrij ven werden waarschuwingen uit gedeeld. Al- bij gebouwen he kunnen instor ten, of voor het op een trekker rij den is ook toezicht verplicht. De regels zijn duidelijk, maar toch worden ze met enige regel maat overtreden. Volgens hoofd inspecteur P.M. Weeda van de Ar beidsinspectie regio Zuidwest (Zeeland, West-Brabant en Rot terdam) gaat het niet altijd om moedwillige overtredingen. „Veel zoals bijvoorbeeld oppassen of au to's wassen. Maar daar zit wel een tijdslimiet aan. Per dag mag een 13- en 14-jarige maximaal twee uur werken. Op zaterdag mag de scholier ook ander licht werk doen, maar niet meer dan zes uur per dag. Na drie weken werken moeteen 13- of 14-jarige stoppen. Ook een vijftienjarige kan na schooltijd twee uur licht werk doen. In de vakantie kan die vier weken achter elkaar werken, maar moet dan stoppen. Werken nachtwerk en overwerk zijn ver boden. Voor alle jongeren onder de acht tien jaar geldt dat alleen kan wor den gewerkt als er toezicht is. Ontbreekt het toezicht dan is dat werk verboden. Het gaat dan bij voorbeeld om werken met vuur werk en schadelijke stoffen; of aan de lopende band staan, steeds dezelfde handelingen doen of die ren slachten in een slachthuis. Voor het onderhoud aan of bij hoogspanningsmasten, werken werkgevers hebben weinig erva ring met het werken met kinde ren. Ze weten niet goed hoe het zit met de belastbaarheid van jonge ren. Hun veerkracht is toch min der en dan kun je de meetlat niet op hetzelfde niveau als die van volwassenen leggen," vertelt hij. Ook ervaren de inspecteurs dat kinderen vaak speelser en onbe suisder zijn. „Jongeren vinden het heel erg leuk om op een trac tor te rijden of op een heftruck. De verleiding is groot, maar het ge- teur meteen een proces-verbaal uitgereikt. Vooral in de detailhandel werden vorig jaar jonge vakantiewerkers op een veel te iaat tijdstip aange troffen. Ook heeft ccn inspecteur een 14-jarige van een tractor ge plukt en trof een ander een 16-ja- rige aan die met gevaarlijke stof fen werkte. Of wat te denken van een 17-jarige die zonder toezicht met een houtzaagmachine aan de slag was. De bedrijven die vorig jaar een waarschuwing kregen kunnen nu zeker rekenen op een bezoekje van de inspecteur rekenen. „Als. het daar niet in orde is wordt me teen een proces-verbaal uitge reikt. Aan waarschuwingen doen we dan niet meer," vertelt Weeda, Met het Openbaar Ministerie is af gesproken dat dit jaar voor het eerst een Iik-op-stukbeleid wordt gevoerd. Bedrijven die in overtre ding zijn kunnen meteen een schikking van Justitie onder de neus verwachten. Overigens ge beurt dit niet in allee gevallen. De Arbeidsinspectie zal samen met het OM kyken welke overtreders meteen worden bestraft. Het lik- op-stukbeleid geldt ook voor ou ders die kinderen van twaalf jaar of jonger hebben die werken. Diergaarde By de vestiging van Tempo Team in Diergaarde Blydorp wordt re kening gehouden met de eisen van de Arbeidstijdenwet. Senior- intercedente Christine Schiks: „Werken in de dierentuin is af en toe flink aanpoten. We zoeken dan ook mensen van 16 toten met 23 jaar oud. Mensen jonger dan zestien schrijven we wel in, maar daarvoor wordt het wel moeilijk voor om werk te vinden." Tempo Team heeft sinds een jaar een vestiging op het terrein van Diergaarde Blydorp. In het laag- seizoen worden daar voorname lijk oproepkrachten uitgezonden, maar zodra de zomer aanbreekt komen daar de vakantiekrachten by. Behalve de leeftijd en de pe riode waarin ze werken is op de werkvloer niks te merken van een verschil tussen de oproep- en de vakantiekrachten. „De mensen weten het vaak van elkaar niet op welke basis ze worden uitgezon den," vertelt Schiks. De vakantie werkers worden ingezet in de ho reca en bij de entrees. Een enke ling staat met een ijskar in het park. Het verzorgen van de dieren en de plantsoenen doet Blijdorp zelf, maar tijdens de pauzes kun nen de vakantieweckers wel rond gaan door de tuin. Zodra de eindexamen in zicht zijn loopt het weer storm hij het uit zendbureau, want vakantiewerk in de diergaarde is één van de meest gewilde baantjes in de zo mermaanden. Jongeren die de dierentuin hebben bezocht, schrijven zelfs brieven naar de di rectie om een baantje te krijgen. Die brieven komen dan weer te recht in het piepkleine kantoor van Schiks en haar collega op het diergaardeterrein. „Het is echt één van de leukste vakantiebaan tjes die je je voor kunt stellen. Je werkt tussen de dieren en de hele dag komen allerlei verschillende mensen langs." Door de opening van het uitzend bureau op het diergaardeterrein is de drempel om bij Blydorp te komen werken verlaagd, denkt Schiks. Maar Blijdorp is niet uniek met een uitzendbureau op het terrein. Ook bij andere- grotere opdrachtgevers worden voor de vakantiewerkers intercedenten geplaatst. Volgens Schiks is het grote voordeeJ dat ze een heel dui delijk aanspreekpunt is. „De lij nen zijn heel kort. Zowel de men sen van Blijdorp als onze uitzend krachten weten ons zo te vinden." En alsof de vakantiewerkers al niet enthousiast genoeg over Bly dorp zijn, krijgen ze voordat ze aan de slag gaan ook nog een in troductiedag, De allereerste heeft vandaag plaats. Naast informatie over de diergaarde is het vooral bedoeld om de werknemers meer te betrekken bij de tuin. „Eigen lijk moeten ze allemaal Blijdorper worden," vertelt Schiks. Of dat lukt moet later nog blijken, maar de ervaring leert dat de vakantie krachten van Blijdorp na het ver strijken van de vakantieperiode veelal blijven hangen en de nieu we oproepkrachten van de dieren tuin worden. Minimum jeugdloon vanaf 1 juli 1999 is het minimumjeugdloon ii 40 uurwerken: leeftijd bruto per maand bruto week bruto

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3