3 #ffl Drumcree haalt opgelucht adem 2!' Dag der democratie e Wespennest uitgerookt, campinggasten zijn dakloos Langslepende familievete loopt fataal af 2 HALEN 1 BETALEN Oranjemannen hebben geleerd van vorige gewelddadige jaren 'Patijn startte stedenstrijd om instituut beeldcultuur' Rotterdams Dagblad Maandag 5 juli 1999 Burgh Haamstede Een -groot deel van camping 't Moolhof aan het Kommertjesweegje in Burgh Haamstede is zaterdag- middagkortetijdontruimd ge weest in verband met eén brand waarbij „asbest vrij kwam. Na onderzoek moesten uiteindelijk twee gezinnen uit Rotterdam en Krimpen aan den Ussel in verband met de asbest elders een onderkomen zoeken. Dat gold ook voor de bewoners van een uitgebrande caravan. De 64-jarige eigenaar, een man uit Oud-Beijerland, probeerde zaterdagmiddag een wespen- nestin zijn'schuur uitte roken. Door de harde wind sloeg het vuur snel over naar zijn staca ravan. Ook de naastgelegen ca ravan van een gezin uit Rotter dam liep door de hitte schade op. De Oud-B eijorlandér had zijn caravan deze winter nieuw opgebouwd,De schade be draagt 70.000 gulden. De man is niet verzekerd. Ontruimd Tijdens de brand is een terrein waarop dertien van de G5 cara vans van de camping staan ontruimd en afgezet Een weg by de camping werd in Ver band met de rook afgesloten. De meeste campinggasten konden na de brand terug in hun vakantieverblijf. Sliedrecht-- Een langslepende fa milievete tussen twee broers leid de zaterdagavond tot een dodelij ke schietpartij in het woonwagen kamp aan de Beyerinckstraat in Sliedrecht. Een 40-jarige kampbewoner schoot rond half zeven zijn 54-jari- ge broer neer, die ter plekke over leed aan zijn verwondingen. De verdachte droeg bij zijn aanhou ding het gebruikte vuurwapen over aan de politie en ging vrijwil lig mee. Alleen de bewoners van het woon wagenkamp zijn getuige geweest van de schietpartij, die rond half zeven zaterdagavond plaatsvond. Getuigen Uit getuigenverhoor hoopt de po litie er achter te komen wat de di recte aanleiding is geweest tot de schietpartij. Volgens politievoor- iichter T. Kik heeft de politie re gelmatig bemiddelend moeten optreden tussen de twee broers. Recent hadden zij ruzie over 'klei nigheden', zoals het verkeerd ge parkeerd staan van auto's en een container. Nadat de politie op het kamp was gearriveerd, kon zij nog maar wei nig uitrichten voor het slachtof fer. Korte tijd later overleed hij aan zijn verwondingen. Persfotografen keerden op drin gend verzoek van de politie zon der foto's te hebben gemaakt huiswaarts, omdat de eerste uren na de schietpartij een uiterst ex plosieve sfeer heerstte in het woonwagenkamp. KEUKENROLLEN chloorvrij gebleekt LQ 2 pakken k 2 rollen W™ van 4étf* A* A ham/champignon, salami of bolcgnese 2 stuks 300 gram va n59V ACHTERHAM 2 pakjes d 125 gram van 338" Door Harm Harkema Portadown Het ieek een to neelstuk: negen mannen in hun zwarte pakken, zwarte bolhoeden, zwarte paraplu's en oranje sjerpen, het- vaan del van de Oranje Orde van Portadown fier geheven, marcherend langs de kerk van Drumeree naar de me tershoge, onneembare bar rière in het weggetje. Gade geslagen door duizenden ge loofsgenoten en nieuwsgieri ge toeschouwers. Bij de barrière, opgetrokken uit legergroen geschilderde staalpla ten, ingesmeerd met groene zeep en van boven gelardeerd met rol len prikkeldraad, worden ze opge wacht door een politieoffid ?r. De Oranjemannen vragen hem drin gend om doortocht. Nee, dat gaat helaas niet, antwoordt de politie man. Zonder morren lopen de mannen terug om in een weiland je met hun geloofsgenoten in ge bed te treden. Daniel 8:25. Om standers halen opgelucht adem. De Drumcree-parade is afgelopen jaren synoniem geworden voor geweld. Met de parade wordt jaar lijks de overwinning gevierd die de protestantse Hollandse koning Willem III m 1690 behaalde op de katholieke koning Jacobus. Ze voert traditioneel door de katho lieke wijk van Portadown. Furieus Katholieke protesten daartegen werden vorig jaar voor het eerst door de autoriteiten ingewilligd. De Oranjemannen reageerden fu rieus en Drumcree was weken lang het centrum van gewelddadi ge taferelen, die zich over heel Noord-Ieriand uitspreidden. Ze hielden pas op toen bij een loyalis tische aanslag met een brandbom drie kinderen omkwamen. Hoewel de Oranje Orde zich offi cieel steeds heeft gedistantieerd van gewelddadigheden, riep zij wel de rellerige sfeer op waarin terroristische loyalisten en jeug dige protestanten met losse hand jes, hun gang konden gaan. De nauw verholen woede die de Oranjemannen steeds demon streerden, lijkt nu te hebben plaatsgemaakt voor beheerste verbittering. Was vorig jaar het verbod nog een nieuw fenomeen, nu heeft men een jaar de tijd ge had om eraan te wennen. Het is de Oranjemannen dit jaar ook menens met hun oproep geen geweld te gebruiken. Dat een symbolische delegatie van slechts negen man doorgang vroeg, om daarna rustig weer weg te gaan, was er een blijk van. Vorig jaar nog bleven broeders massaal op de barrière afmarcheren. Waren er vorig jaar aan het eind van de middag nog duizenden woedende protestanten, gisteren om dezelf de lijd waren het er nog slechts een paar honderd, die bovendien nog konden lachen om destrapat- sen van een clown. Protestanten drongenoptot de prikkeldraadversperring, maartrokkenzich daar na terug. Foto John Giles/EPA „We hebben geleerd van vorige ja ren," zei Paul Berry van de Oranje Orde van Portadown. Hij gaf toe dat al die agressie niks heeft op geleverd. Sterker nog, de Oranje mannen hebben er een slechte naam van gekregen en de katho lieke omwonenden van Garvaghy Road hebben als slachtoffers de publieke opinie achter zich weten te krygen. Dat het de Oranjemannen ernst was met hun oproep tot geweld- doosheid, werd hek sterkst gede monstreerd door districtsleider Harold Gracey van de Portadown Orange Order. Hij is het in protes tantse kring alom gerespecteerde boegbeeld van het protest tegen de blokkade. Al een jaar lang bi vakkeert hij in zijn caravan by Drumcree, in afwachting van het moment dat hij n.at zijn mannen toestemming krijgt om over Car- vaghy Road te paradewn. Gisteren riep hy ?yn broeders in een emotionele toespraak op cor rigerend op te treden tegen eenie der die zich niet zou kunnen be heersen. Gracey dreigde zijn een zame protest in de caravan on middellijk af te breken als er ge welddadigheden zouden uitbre ken. Gisteravond leek het erop dat zijn oproep succes had. Solda ten en politiemensen werden met stenen en vuurwerk bekogeld en er werd geprobeerd de versperrin gen te slechten, maar tot echte botsingen kwam het niet. De Oranje Orae denkt een groot belang te hebben bij een geweld loos verloop van het protest, om: dat zij de hoop koestert „dat.de Britse premier Blair alsnog toe stemming geeft om over Gar vaghy Road te marcheren. In ge sprekken met de Oranje Orde zou Blair die indruk hebben geves tigd. Uitbarstingen van geweld zouden de vermeende positieve instelling van Blair weieens kun nen doen omslaan, vrezen de Oranjemannen. Menselijk Dat geweld uitbleef had zeker ook te maken met de enorme veilig heidsmaatregelen. Angstaanja gende barricaden en onneembare Met vaandels trokken de Oranjeman nen gisteren door Port adown. Foto Paul McEriane/ Reuters versperringen van vele kilome ters prikkeldraad sloten elke mo gelijkheid uit om met fysiek ge weld-een doorgang te forceren. Tegelijkertijd probeerden de au toriteiten de sfeer een beetje men selijk te houden door 1300 bewa pende soldaten en 700 politiemen sen zo veel mogelijk uit het zicht te houden en zo provocaties te voorkomen. Optimisten leidden uit het rustige verloop van de mars een groeien de steun voor het Noord-Ierse vre desproces af, ook al omdat er min der Oranjemannen waren komen opdagen dan vorig jaar. Volgens een woordvoerder van de Oranje Orde van Portadown was de nor male opkomst te danken aan de wens van de Ordes om het protest niet uit de hand te laten lopen. Onder de duizenden die wél mar cheerden, was de animo voor de nieuwste vredesvoorstellen van de Britse premier Blair miniem. Velen steunen de Democratische Ulster Party van hardliner Ian Paisley. Onder het motto 'eens een terro rist altijd een terrorist' willen zy onder geen enkele voorwaarde sa menwerken met het republikein se Sinn Fein. Instemmend wer den de woorden van de Unionisti sche woordvoerder Ken Maginnis aangehaald, die zaterdag over de nieuwste voorstellen van Blair zei: „Ons wordt gevraagd om met onze blote voeten in het glas te springen. Blair heeft ons v- rra- den." Door Joyce de Bruim Rotterdam Het Zomercarnaval heeft dit jaar een Haagse konin gin. De perfecte combinatie van schoonheid, persoonlijkheid én intelligentie werd gevonden in de 21-jarige Joana Cassiano Bes, stu dente accountancy aan de Heao. De oogverblindende dochter van een Braziliaanse moeder en een Nederlandse vader, werd zater dagavond na een spannende fina le in de Cruise Terminal aan de Wilhelminakade uitverkoren om zaterdag 31 juli de straatparade in Rotterdam aan te voeren. Plots was daar het misverstand. Waardoor het precies mis ging was in het tumult niet meer te achterhalen. Feit was dat de ver keerde kandidate, de Rotterdam se Marleen Silva van Carnaval Cultural de Cabo Verde, uitzinnig van vreugde naar voren sprong omdat ze dacht dat ze bad gewon nen. Het was net de deelneemster die de fanatiekste aanhang had meegenomen. Kaar fans juichten dus hysterisch, waardoor de pre sentatrice de grootste moeite had de fout recht te zetten. „Sorry, sorry, sorry," gilde ze, „de winnares is nummer twee, Joana Cassiano Bes." Verwarring alom en een anticlimax op een feestje waarvan de spanning zo zorgvul dig was opgebouwd Voor de nieuwe koningin van het Zomercarnaval 1999 zal het niet veel verschil hebben gemaakt. Zij kreeg van festivaldirecteur Karei Wiilems de kroon en cape over handigd, die hij even daarvoor had afgenomen van de vorige ko ningin, Laurinda Lopez. Cassiano Bes, van de Rotterdam se carnavalsgroep Casa Brasil Ho- landa, zal het hele jaar ambassa drice zijn van het Zomercarnalvai en mag in februari volgend jaar De perfecte combinatie van schoonheid, persoonlijkheid én intelligentie werd gevonden in de 21- jarige Joana Cassiano Bes, studente accountancy aan de Heao. Foto Jaap Rozem^Rotterdamsoagbiad met 1000 gulden zakgeld naar Cu rasao om daar het plaatselijk car naval bij te wonen. Tam Het byna drie uur durende spek takel, zorgvuldig geregisseerd voor een televisieregistratie van TV Rijnmond, voltrok 2ich in een tropisch hete hal. Wellicht dat het publiek door die klamme hitte tot aan de finaleronde wat tam bleef. Soms tot wanhoop van TV Rijn mond-presentatrice Jamaine van der Vegt. Zij probeerde tevergeefs de stemming er echt in te krijgen. De tv-opnamen kwamen de sfeer hoe dan ook niet ten goede. Van der Vegts openingstoespraakje moest over omdat er iets mis was gegaan. De regisseur wilde meer enthousiasme van het publiek. „Zullen we mei z'n allen gewoon even oefenen?" De eerste keer wilde het publiek zijn gejuich nog wel even laten horen. Maar na de tweede en derde keer werd het vervelend. Dat de deelneemsters in de tweede ronde in een camera de kijkers van de regionale om roep moesten aansporen naar de straatparade te komen, was voor het publiek onpersoonlijk en saai. Natuurlijk zat de zaal ook eigen lijk te wachten op de finale, waar in de kandidates hun carnavals kostuum toonden. Na een eerste ronde in vrijetijdskleding, oftewel minuscule pakjes die weinig te ra den over lieten, en de tweede ron de in prachtige galajurken, werd het geduld uiteindelijk beloond met de meest extravagante uit dossingen. De 26-jarige Diana Sedney van Exotic Pride uit Amsterdam, spande op gebied van uitbundig heid de kroon. Ze zeulde een lood zwaar gevaarte achter zich aan, opgesierd met rode en oranje ve ren, speelkaarten en dollarbiljet ten. De begeleidende dansers wa ren getooid in overdreven grote, glimmende stetsons. Een lust voor het oog, die uiteindelijk werd beloond met een derde plaats. Ook Stims and Friends uit Ge- mert, de carnavalsgroep van de 45-jarige Sheela Nicholson, had kosten noch moeite gespaard om het publiek in vervoering te bren gen. Verkleed als een gracieus ge vederde witte pauw, vergezeld Kjümgin 1993: Joana Cassiano Bes van Casa Brasil Holanda uit Rotterdam. Ontwerper kostuum: Casa Brasil Holanda. Thema: toe kan. Groepsleider Rosemary Con- calves, Tweede plaats: Murlyn Finsy van stichting Brotherhood uil Am sterdam. Ontwerper kostuum: Shprida en Ingrid Groenenwoud. Thema: African Pride. Groepslei der: GiloKoswal Derde plaats: Diana Sedney van Exotic Pride uit Amsterdam. Ont werper kostuum: Marnousk Fas hion. Thema: Queen of Vegas. Groepsleider, Grace Hunte. Miss Fotogeniek: Joana Cassiano Bes Miss Sympathiek, gekozen door de deelneemsters: Laila Badre van Ambiente I Calor uit Capelle aan den Ussel. Ontwerper kos tuum: onbekend. Thema: 500 jaar Curasao. Groepleider: Mimi Jour- dain. Mooiste danssliow; Murlyn Finsy Moo i ste ko stuüm: Sheela Nichols- son van Stims and Friends uit Ge- mert. Ontwerper kostuum: Willie Smits. Groepsleider: Willie Smits. van twee groene mannelijke exemplaren en een kleine witte, bouwde zij een spannende dans- show op. De inspanningen wer den beloond met de eerste prijs vóórhel mooiste kostuum. Medelijden was er met de 27-jari- ge Arlène Rivers van carnavals vereniging Rio de Heerhugo- waard. Haar zelfgemaakte head piece - op wieltjes - bleek niet in Rotterdam te zijn aangekomen, waardoor zij als een kaalgeplukt vogeltje haar show moest opvoe ren. Alle deelneemsters zullen in alle pracht en praai te bewonderen zijn tijdens de straatparade op 31 juli. De koninginneverkiezing was een smaakvol en veelbelo vend voorproefje. Het plan van het kabinet om vanaf 2003 de verkiezingen voor gemeenteraden en Provinciale Staten te bundelen is een belangrijke stap om iets te doen aan de dramatische neergang van de opkomst. Vooral de verkiezingen voor de Provinci ale Staten kampen met een tanende belangstelling. In 1965 bracht nog 91,7 pocent van de kiesgerechtigden zijn stem uit, maar na het afschaffen van de opkomstplicht duikelde dat percentage van 68 procent in 1969 naar 45,5 procent dit jaar. Met Rotterdam (33 pro cent) als dieptepunt. Het combineren van twee verkiezingen op één dag moet de belangstelling voor lokale en provinciale democratie opkrikken. Uiteraard heeft ook dit plan enig gemor opgeleverd; vooral van be stuurders van provincies, die kennelijk erg zijn gehecht aan de groeiende exclusiviteit van hun eigen dag des oordeels. Maar de be denkingen zijn wat voorbarig. Het combineren van verkiezingen is geen wondermiddel, maar wel een nuttige stap op de goede weg. Er zijn nog wat andere mogelijkheden, die wellicht ook voor 2003 nog een kans krijgen, want het kabinet moet nog met wetswijzigingen komen. De verlenging van de openingstijd van de stembureaus tot 8 uur 's avonds heeft vooral in het westen van het land tot enige ver betering geleid. Nog een extra uurtje door de stembureaus al open te stellen vanaf 7 uur 's morgens zal ongetwijfeld voor forensen die vroeg van huis gaan een zelfde positief effect hebben. Een andere mogelijkheid is het stemmen in het weekeinde. Neder land is een van de weinige landen in Europa waar niet op zondag wordt gestemd. Waarom niet - rekeninghoudend met degenen die principieel gehecht zijn aan de zondagsrust - stemmen op zaterdag en zondag? PvdA-kamerlïd Rehwinkel heeft zelfs het Zweedse sys teem bepleit: een superverkiezingsdag, met alle verkiezingen ge concentreerd op een dag. Een methode die ongetwijfeld een positie ve invloed zal hebben op de belangstelling en daarnaast ook nog kosten bespaart. Noem zo'n superverkiezingsdag gewoon 'De dag van de democratie' en maak er een keer in de vier jaar een nationa le feestdag van. Stemmen op een vrije dag zonder dat de zondags rust wordt geschonden, die oplossing moet in Nederland breed kun nen worden gedragen. Plannen om het stemmen anders te organiseren zijn zeer nuttig als stap op weg naar politieke vernieuwing. Uiteindelijk gaat het er echter om dat de burgers beseffen dat ze werkelijk invloed hebben op het beleid; dat hun stem enige invloed heeft. De provinciale.be- stuurslaag is onherkenbaar voor diezelfde burger. Uiteindelijk zal de discussie ook moeten gaan over het nut en de functie van die 151 jaar oude laag tussen steden en rijksoverheid. Die discussie mag niet uit de weg worden gegaan. Door Mare Fiool- Rotterdam Volgens Rotterdams kunstwethouder Kombrink (PvdA) heeft de Amsterdamse burgemeester Patijn aan de basis gestaan van de stedenstrijd om het instituut van de beeldcultuur. Ook heeft die zfin functies van burgemeester én voorzitter van het bestuur van het Prins Bern- hard Fonds volgens Kombrink niet goed uit elkaar gehouden. Kombrink zei zaterdag by de ope ning van een tentoonstelling in het Nederlands Foto Instituut dat door optreden van zijn partijge noot Patijn een brief waarin Am sterdam en Rotterdam het Prins Benhard Fonds vroegen zich niet uit te laten over een eventuele vestigingsplaats voor een fotomu seum nutteloos werd. Op de dag dat de brief verstuurd zou worden maakte plots het Prins Bernhard Fonds bekend dat zy een uitge sproken voorkeur had voor beste ding van het door haar beheerde Wertheimerlegaat aan een instel ling in Amsterdam. De uitspraak betekende het begin van een felle stedenstrijd om de Wertheimer- gelden en het instituut voor de beeldcultuur. „Toenmalig Amsterdams kunst wethouder Jikkie van der Giessen en ik wilden dat juist voorko men," vertelde Kombrink. „Dus hadden wy het plan opgevat sa men een brief te sturen naar het Prins Bernhard Fonds om het be sluit dat het zou nemen te beïn vloeden. Maar vanwege andere krachten ging dat opeens niet door, aangezien nog dezelfde avond het fonds met een voorkeur voor Amsterdam kwam." Kombrink bevestigde dat hij met die 'andere krachten' doelt op de Amsterdamse burgemeester Pa tijn. „Mijn indruk is dat Van der Giessen toen door Patijn heel moeilijk is komen te zitten," zegt hij. Van der Giessen (D66) moest destijds van het radionieuws ver nemen dat het bestuur van het Prins Bernhard Fonds op de dag dat de brief van haar en Kom brink klaarlag al had besloten een voorkeur voor Amsterdam uit te spreken. Van der Giessen liet zich eind vorige week in soortgelijke bewoordingen uit over Patijn als Kombrink zaterdag. Patijn heeft altijd beweerd zijn 'twee pelten als burgemeester van Amsterdam en als voorzitter van het bestuur van het Prins Bernhard Fonds strikt geschei den te hebben gehouden. Kom brink gelooft daar niet in. „Dat is nietwaar. Ik héb al eerder kritiek geleverd op het handelen van Pa tijn omtrent het beeldinstituut en ik vond het nu tijd om maar eens te vertellen dat Van der Giessen en ik er wel degelijk op uit zijn ge weest om samen te werken wat het beeldinstituut aangaat." Tentakels Ook in de positie van directeur J.H. Meerdink van het Prins Bernhard Fonds heeft Kombrink aityd weinig vertrouwen gehad. Hij spreekt over Meerdink, die ook in het bestuur van het Neder lands Filmmuseum zit, als een man 'met wel heel veel tentakels in Amsterdam.' Meerdink liet na het besluit van staatssecretaris Van der Ploeg om Rotterdam als vestigingsplaats voor het instituut voor de beeld cultuur te adviseren weten weinig vertrouwen te hebben of er wel voldoende ruimte zou komen voor de fotografie. Dat zou kunnen be tekenen dat het instituut alsnog van de Wertheimergelden versto ken zou blijven. „Wat dat betreft hoop ik op een onafhankelijker oordeel van het bestuur," aldus Kombrink over de uitspraken van Meerdink. B en wRotterdam hebben inmid dels een brief ontvangen waarin het Prins Bernhard Fonds zijn scherpe voorkeur voor Amster dam weer afzwakt, „Er is dus sprake van een koerswijziging," constateert Kombrink. „Maar u hoort mij niet zeggen dat wij op het Wertheimerlegaat rekenen. Dat zou impliceren dat wij onze fi nanciële plannen ervan afhanke lijk zouden hebben gemaakt en >jr dat is niet zo. Maar een in Rotter- dam gevestigd instituut voor de beeldcultuur zou wel een legitie me en voor de hand liggende be steding zijn." Van der Ploeg Kombrink haalde ook uit naar staatssecretaris Van der Ploeg. „De staatssecretaris heeft niet voor 100 procent waargemaakt wat hy ons aan het begin van het jaar had gezegd. Namelijk dat hy voor 1 juli een definitieve vesti gingsplaats voor liet instituut voor de beeldcultuur zou kiezen. Nu dat pas eind van dit jaar gaat gebeuren, is de situatie een volle dig andere." Volgens Kombrink is Van der Ploeg (ook PvdA) te lichtzinnig omgesprongen met de procedure. Pas in juni is bijvoorbeeld be kendgemaakt dat voor december de definitieve keuze moet worden gemaakt omdat dan de kunsten plannen voor de komende vier jaar van de instellingen by OCW moeten worden" ingediend. „Dat lijkt erop te wijzen dat Van der Ploeg niet goed was voorbereid op de financiële consequenties van het instituut voor de beeldcul tuur," meent Kombrink. „Hy heeft waarschijnlijk onderschat waar het over gaat"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1