ti wint Metropolis Het geheim van orkestleider Henk Meutgeert, Birdwinnaar Arrestaties Morphine- zanger bezwijkt op podium De Kast op 'onbekend' speelterrein Weloverwogen en verfijnd Door Eva Crpuweli, Eric Borsje en Louis Du Moulin RotterdamZon is leven. Metropolis kan daar sinds gisteren weer volmondig mee instemmen. Want hoe anders zou de twaalfde editie van het gratis festival voor vernieuwende pop zijn verlopen als de voorspellingen van alle weerlieden waren uitgekomen en het Zuiderpark nabij Ahoy' net zo was onder- gespoeld als de gelijknamige speelplaats in Den Haag een week eerder? De toekomst van het meest moedig programme rende massa-muziekevenement zou er ongetwijfeld minder rooskleurig hebben uitgezien. Bovendien hadden namen als Ozomatli, André Williams, Masthaz OfPhunk, U-Gene Oh- Jay, Delinquent Habits en P18 nooit geschiedenis kunnen schrijven voor in eerste instantie dik 80.000 nieuwsgierigen, minstens 10.000 meer dan vorig jaar. Metropolis heeft gegokt en ge wonnen. De lef stak enerzijds in het aanzienlijk verbeteren van de algehele aankleding, met onder meer volwaardige eettenten en tal van logistieke correcties. Daar naast heeft de programmaraad onder aanvoering van Majel Blon den de nek flink uitgestoken met het opnieuw neerzetten van een derde podium, dit keer voor een introductie van wat er op dit mo ment op het gebied van de Spaanstalige rock gaande is, Juist deze 'warmbloedige' speelplaats is natuurlijk gebaat bij een aange name temperatuur, liefst nog voorzien van uitbundige zonne stralen. Die zoete droom werd met het vor deren van het programma steeds meer bewaarheid en spatte net niet uiteen doordat de aangekon digde plensbui tot de laatste festi valminuten uitbleef. Grauw be gonnen, straalde rond de klok vs n zes alles en iedereen als nooit te voren. Dubbele handicap De speelplaats waar de meeste verrassingen werden opgediend, Latino Explosivo, moest beginnen met een dubbele Tiandicap'. Berst kreeg inleidende dj L-Ende (John van Luyn) om een uur te horen dat er voor hem geen draaitafels waren. Vervolgens moest presen tator "Willem Venema het publiek meedelen dat openingsact Malarï- ans in Duitsland was blijven ste- RotterdamTwee agenten za gen zich genoodzaakt hun dienstwapen te trekken om agressief gedrag van een Me tropolis-bezoeker te beteuge len. „De agenten voelden zich bedreigd door een ongeveer 30-jarige man," zegt een woordvoerder van de politie, „De man - had een hond ge schopt en een mes getrokken, waarmee hij omstanders be dreigde." De politie arresteerde ook drie meisjes (12,15 en IS jaar oud) uit Dordrecht die een 16-jarig meisje met geweld hadden be roofd van haar mobiele tele foon. Een 33-jarige man werd aangehouden omdat hij agen ten bedreigde met een nep- vuurwapen- Drie mannen wer den gearresteerd wegens de verkoop van softdrugs. ken. Door miscommunicatie stond de Madrileense band onge veer tezelfdertijd ook geboekt in Keulen. Even werd nog geprobeerd de Ma- larians aan het eind van de rit in te passen, maar die hoop vervloog toen de volgende act Laberinto niet tot vervroegen sn staat bleek. Het heftige rockrecept van de Ve nezolaanse formatie joeg menig een naar de twee andere podia, maar Los Amigos Invisibles, met name Ozotmatli, Todos Tus Muer- tos en PI 8 zorgden er uiteindelijk toch voor dat het meest alternatie ve deelprogramma het meest be antwoordde aan de doelstelling van het festival. Opvallend aan bijna al deze energiekepretletters was de invloed van Mano Negra en Les Négresses Vertes in zowel geluid als gebaar. Vreemde eend in de bijt was en bleef het Canade se Grimskunk, net zo Latino als pakweg The Levellers. Waïlrus De zogeheten String Section, weggezet in een verborgen hoek je, trok aanzienlijk minder be langstellenden dan de andere twee speelplekken. Openingsact Hillbilly Boogiemen slaagde er wel meteen in met pittige blues- grass-country een 'Nashville aan de Maas'-sfeertje te scheppen. Waarna de Rotterdamse sto- nerockband Wallrus vooral de monstreerde erg vaak naar de riffs van Led Zeppelin te hebben Helemaal in z'n element in het Zuiderpark: André Williams, alias 'Mr. Rhythm', op 63-jarige leeftijd herontdekt en daardoor ook danig opgeleefd. Foto Rob vemorat geluisterd, Origineler bleek de Zeeuwse band Racoon, die prach tige vocalen koppelde aan catchy popliedjes die keurig binnen de Zanger U-Geneen dj Oh-Jay zorgen voor hetstevlgefunkwerk in het Dance Domain, bijgestaan door zangeres Monique- Foto Rob vertiorst drie minutengrens vielen. Ook best te pruimen waren de Boyd Small Band, een achtkoppige for matie gespecialiseerd in vette rhythm blues, en het eigenwij ze Britse trio Dark Star, dat met feedback, gitaarriffs en vreemde ritmes een wonderlijke mix wist te produceren. En dan was er natuurlijk nog An dré 'Mr Rhythm' Wdliams, ge kleed m een openstaand wit bloesje en begeleid door een lek ker funky klinkende band. On danks zijn 63 jaar wist Williams schijnbaar moeiteloos het publiek om de vingers te winden met zijn optreden. De als een verlopen playboy ogende veteraan flirtte met iedere vrouw die naar het po dium keek, maar bleef verder goed bij de les en speelde een in drukwekkende set, die klonk zo als rhythm&blues moet klinken: smerig, gemeen, en recht uit het hart. Het Dance Domain werd opge warmd door Mimezine, die dat ze ker niet onaardig deed. Het pu bliek was gretig en begon direct te dansen op de triphop waarmee de band de dance-publieksprijs van Ozomatli, het multicultl-collectief uit Los Angeles, zettezichzelf al meteen op voorsprongdoordan- send vanuit het publiek het podium te beklimmen. Foto Rob verhorst de Grote Prijs van Nederland in de wacht sleepte. De Denz Da Denz Sound System maakte even later ook veelvuldig gebruik van samplers. Zelfs de gitarist toverde geluiden uit zijn instrument die zo uit het apparaat hadden kun nen komen. Deze groep speelde maar een half uurtje, waardoor de climax niet kon worden bereikt. De enthousiaste danssfeer zakte hierdoor in, maar de Masthaz Of Phunk maakten in het daarop vol gende uurtje veel goed. Verpletterend U-Gene Oh-Jay mochten het sluimergebied in de programme ringopvullen. De triphop en funk die eerst veelal domineerde, werd door hen aangevuld met hiphop elementen. Het sterke zangwerk van U-Gene en zangeres Monique was verpletterend funky en de scratches van Oh-Jay gaven de nummers een wat ruigere invul ling. Daarna was het gedaan met de funk en was het tijd voor de Amerikanen om Rotterdam een lesje hiphop te geven. Zowel de Delinquent Habits als Jurrasic 5, beide afkomstig uit Los Angeles, hadden geen moeite het publiek te bespelen. Eerstge- noemden schuwden het niet hun levensvisie met het publiek te de len. „We komen uit twee verschil lende delen van de wereld, maar hiphop maakt ons een," aldus rap per Ives. „En we roken ook alle maal wel eens een jointje, 'if you know what I mean'..." Afsluiter (en enige Metropolis-re cidivist) Postmen had een geheel andere mening. Nadat links van het podium een vechtpartijtje uit brak, weigerde de band verder te spelen. Het relletje werd gelukkig snel gesust, waarna toepasselijk de laatste single 'Crisis' werd in gezet. Tijdens de doorbraakhit van vorig jaar 'Cocktail' was de in teractie met de massa zelfs nog een paar graden intensiever. Het spetterende optreden werd afge sloten met het nummer 'U Wait', waarbij de oververhitte volhou ders op een fikse regenbui wer den getrakteerd. Uitwijken Na afloop, ondanks de dissodant van het potje knokken, louter te vreden gezichten bij de Metropo lis-staf, die terecht meende een piekprestatie te hebben neerge zet. „We hebben ons opnieuw be wezen als de VPRO onder de festi vals. Dit was een zeer gedurfde af fiche, die vooraf door tal van me dia terughoudend is benaderd, maar die in de praktijk wel aan de lopende band dikke mik was," concludeerde pr-medewerkster Claudia Raven. „Na dc toch vrij matte aflevering van vorig jaar, hebben we nu allemaal het gevoel dat we vandaag iets memorabels hebben neergezet, waarop het makkelyker verder voortbouwen is." Volgend jaar zal alles sowieso weer anders zïjn, omdat dan moet worden uitgeweken naar een an dere zondag dan de eerste in juli in verband met het EK-voetbal. Hetzelfde geldt voor Parkpop, dat eveneens zal moeten afivijken van z'n vaste prik, de laatste zon- RomeDe zanger-bassist van de Amerikaanse Rockgroep Morphine, Mark Sandman, as zaterdag tijdens een concert op een festival in Italië overleden aan een hartaanval. Hij was 47. Sandman zakte zaterdagavond laat tijdens het tweede num mer voor het oog van duizen den toeschouwers in elkaar. Een arts probeerde vergeefs hem te reanimeren. Het drie daagse popfestival had plaats in het in de buurt van Rome gelegen Palestrina. Het uit Boston afkomstige trio bestond behalve uit Sandman uit saxofonist Dana Colley en drummer Billy Conway. De groep, die vier albums heeft uitgebracht; zou woensdag avond in Nighttown optreden. dag in juni. Waardoor beide gratis festivals wel eens meer dan ooit (en geheel ongewild) in eikaars vaarwater verzeild zouden kun nen raken. Hilversum Bij elke nieuwe cd weet de Kast weer een stunt te verzinnen. Zo deden zy per heli kopter al eens een elfstedentocht en nu had men bedacht om de presentatie van de cd 'Onvoor spelbaar' te houden op een gehei me lokatie. Op zich is dat niet een grote stunt, Maar dat is het wel als er rond de 70 bussen vol met fans in het kielzog meereizen. De bussen uit alle hoeken van het land, van Goes tot Groningen, van Dokkum tot Eindhoven verzamel den op een industrieterrein in Al- mere en reden vervolgens in co lonne naar de plaats van bestem ming. Maar welke bestemming? De Al werd opgereden richting Amsterdam en Hilversum. Wali- bi-Flevo leek af te vallen, maar door wegwerkzaamheden bij Al- mere werd er nogal wat omgeleid. Dus het kon nog. Maar toen de Al vervolgd werd richting Hilversum was ook die optie uitgesloten en zelfs de ArenA was uit zicht ver dwenen. Misschien was het in Utrecht, de Jaarbeurs kon nog. Afslag Hilversum. Vraagtekens op de gezichten van menig busrei ziger. De wegen werden smaller: duidelijk werd dat het Mediapark het doel zou zijn. En daar was het dan... Studio 22 van het NOB, be kend van All you need is love en Staatloterijshow. De cd-presentatie begon met de brommergeluiden uit de clip van 'Onvoorstelbaar' en fraai vuur werk. De hele plaat werd van voor naar achter gespeeld, van 'On voorstelbaar' tot en met 'Eltse grins foarby'. Als toetje was er nog de opname van de videoclip van de nieuwe single Tn myn tinzen'. Door Bert Jansma Amsterdam Henk Meutgeert krijgt een Bird en zijn big band mag zich sinds kort het Jazz Or chestra of the Concertgebouw noemen. Applaus, medaille en promotie tegelijkertijd. Terecht. Want zijn voormalige New Con cert Big Band is de meest interes sante big band die Nederland heeft. En Meutgeert houdt het spannend. „Het is een beetje een geheimpje van mij," verklapt hu, „maar ik zeg liever niet te voren tegen de orkestleden wie een solo moet spelen. Ik wijs gewoon iemand aan. Dat houdt de spanning in de band. Iedereen moet oppassen, want straks is hij aan de beurt en moet-ie zorgen dat hij goeie 'chops' heeft. Dat is wat anders dan de eerste alt of de tweede trompet die altijd de solo's krij gen, terwijl de rest zit toe te kij ken. Het werkt nog steeds erg goed." Meutgeert is geen dirigent die hoog bovenop de bok zijn orkest vanuit zijn ondoorgrondelijke wijsheid bestiert. Hij ziet zich als 'one of the guys', een van de musi ci. „Ik probeer me altijd kwets baar op te stellen. Ik geloof heilig in het concept van samen muziek maken. Je kan wel zeggen dat 't zus of zo móet, maar dan breek je alle lijnen af. Ik wil juist iets open gooien." Zijn arrangementen zijn perfecte illustraties van zijn instelling. Zijn laatste vijftien big band-ar rangementen werden vastgelegd op een dubbel-cd 'Festival', Ner gens het herkenbare sausje van één muzikale smaak, maar steeds een uitvergroting van de kwalitei ten van de composities (van de gastsolisten), alsof een foto op een groot scherm wordt geprojec teerd. „Ik gebruik alles wat ik in zo'n compositie interessant vindt," zegt Meutgeert. „Beken den van me zeggen wel eens: 'Jammer dat je zelf niet meer zo veel componeert'. Maar ik vind mijn inspiratie in die stukken. Ik hoor een bepaalde klank in een stuk van pianist Michiel Borstlap en die vertaal ik dan naar de bla zers. Toen we het speelden, 2ag ik hem kijken- Van héé. Ik denk an dersom. Ik doe concessies aan Meutgeert haalt een stapel mu- ziekvelien uit zijn tas voox een concert van zijn orkest met pia nist Monty Alexander en terwijl de bladen over de tafel vliegen, zingt hij voor: „Hier gaat Alexan der naar een ges met een des in de bas. Ik zou 't nooit zo doen, maar dat is iets eigens, dat volg ik dan, dat kleur ik verder in." Oplossing Big bands bij elkaar houden is overal ter wereld een bijna onmo gelijke zaak, Meutgeert en zijn or kest vol met Nederlandse topmu- sici lijken een oplossing gevon den te hebben. Eén zondag in de twee weken een vaste avond in Dirigent Meutgeert: 'Het publiek voor onze big band-jazz groeit richting jongen richting oud.' Foto Jons-Jan 80s het BIM-huis. Eén repetitie door de week, één voorafgaand aan het optreden. Plus steeds een bijzon dere gast. Meutgeert: „Wij zijn een samenwerkingsverband met zoveel mogelijk in stijl zeer uit eenlopende gastsolisten. Dat is uniek. Zo krijg je bij elk optreden heel veel verschillende kleuren. Wolter Wierbos naast Bart van Lier. Twee trombonisten die el kaar niet kenden, nog nooit had den samengespeeld". En dan is er die nieuwe naam, Jazz Orchestra of the Concertge bouw, plus het Concertgebouw als tweede vaste honk. Tevens een springplank om met het orkest de grens over te komen. Plannen en projecten daarvoor zijn in aan bouw. Meutgeert denkt aan zijn publiek: „Ik was een paar jaar ge leden in Wenen, in. een jazzclub bij de Volksoper. Daar zat een pu bliek van twaalf jaar tot honderd. Fantastisch. Dat is mijn ideaal. Die ontwikkeling is nu bij ons gaande. Ons publiek groeit rich ting jong en richting oud." Het heeft met die muzikale diversiteit te maken. „Het is een psycholo gisch verhaal," zegt hij. „Jazz is voor een klein publiek. Wil je meer mensen dan kan je 't heel commercieel gaan maken. Maar je kunt ook kiezen om alle vor men van jazzmuziek te spelen die er zijn. Ik denk datje dan een veel betere aansluiting biedt voor een breder publiek." Meutgeert volgt de plannen van staatssecretaris Van der Ploeg voor cultuur met argusogen. Ziet hoe opleidingen afgekalfd wor den, wil er best over nadenken hoe je cultuur minder elitair maakt, en gniffelt tegelijkertijd over bezuinigingen: „Het voor deel van de jazz is dat die aan de goede kant van de streep staat. Want jazz is niet erg diep ge steund door subsidie. Die bedrei ging is er niet." En hij kan nog altijd als een kind zo blij zijn met elk nieuw talent dat voor zijn. muziek opteert: „Het blijft iets bijzonders als je voor jazz als beroep kiest. Want maat schappelijk geeft het geen enkele aansluiting. Maar er blijkt steeds een nieuwe generatie die z'n ver haal vertelt. De jazz is afgelopen, werd wel gezegd. Welnee. Jazz is net als klassieke muziek, het houdt nooit op." Henk Meutgeert met Rotterdam Conservatory Band en solisten Mike Booth, Jarmo Hoogendijk en Eric Vloeimaos: vrijdag 9 juli, Escherzaal, Congres Centrum DCü I'oag a r t I o t John Elrot Gardiner album 'Mass in A fiat' a b Philips d u u 73.4Smiri. Franz Schubert schreef van sommige delen van zijn 'Missa Solemnis' een tweede versie, die hij uiteindelijk de beste vond. De opname die John Eliot Gardiner van dit werk maakte, is daarom op Schuberts voor keur gebaseerd. En toch: Gardiner zou Gardiner niet zijn als de cd als extraatje ook niet een van de eerste versies van die delen zou bevatten. En dat levert dus weer een aardig kijkje op in de keuken van de compo nist. Maar dat is niet de enige reden waarom zijn versie van dit werk de moeite waard is. Met zijn eigen Monteverdi Choir en Orchestra Révolu- tionnaire et Romantique geeft hij zoals van hem mag worden verwacht een mooie weloverwogen en verfijnde lezing van deze mis. Bovendien heeft hij in Deborah York, Sally Bruce Payne, Neill Archer en Michael George vier solisten die het werk van hun grote sier voorzien. Daarnaast bevat deze cd nog de 'Psalm 92' en het 'Stabat mater D. 175' en zijn 'Hymnus an den Heiligen Geist', een werk voor vier heren en een werkelijk mooi donker klinkend juweel. Muziek die niet vaak wordt ge hoord en dat is jammer want ook hier laat Schubert zich horen als de man van de meeslepende, lyrische maar toch intiem gehouden melodie. Daarnaast pakt hij uit met een rijke orkestratie en toont hij zich een ge wetensvol componist door de tekst op onderdelen te doen aansluiten bij zijn persoonlijke overtuiging. Hans Visser „AU.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4