Ee©P@Él!8 Verbazing over nieuwe fusiepoging Financiers pakken hypotheekfraude aan IfP^ Leeson als ster terug in Londen 't Havengllde verbaasd over CAO bij Paktank Vereniging van Effectenbezitters: 'Dit is 'n goede dag voor Rotterdam' Drijvende terminal op weg naar Egypte sü» Kamer van Koophandel verhuist naar de Blaak Rechthoek Vopak: 9.500 werknemers CAO voor schilders rond Diibert Rotterdams Dagblad Maandag 5 juli 1S99 Onder redactie van Hans Roodenburg In de rubriek Rechtboek behandelt het Rotterdams Dagblad juridischeconsumenten-kwesties.Problemenophetgebiedvankopen, buren, echtscheiding, ontslag, Ionen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kunnen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Rechtboek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Vakantiekamp voor astmapatienten Mijn dochter heeft veel last van astma. Straks begintdeschoolvakantieen nu heb ik gehoord dat zij naar een speciaal vakantiekamp kan gaan waar ze leert omgaan met haar astma. Welke instelling doet dat en krijg ik daar voor nog een vergoeding De Stichting Luchtballon (tel. 0165-321116) organi seert vakantiekampen voor kinderen metastma waar bij de therapie en ontspanning centraal staan. Er wordt onder meer geleerd hoe men het beste kan ademhalen, hoe men verantwoord met medicijnen moet omgaan en er wordt aan lichamelijke conditie gewerkt. Het ziekenfonds of de ziektekostenverzeke raar vergoedt vaak een deel van de ouderbijdrage. Dergelijke vakantiekampen zijn er ook voor kinderen met diabetes. Bijstand voor zoon van rjjke ouders U behandelt in uw rubriek regelmatig vragen over bijstandsuitkeringen. Het gaat overeen inivonende zoon of dochterbij ouders die enorm veel geld verdienen of miljonair zijn Als dte kinderen geen baan hebben, ook geen studiefimnciering of werkloosheidsui tkertngknjgen, hebbenzij dan recht op een uitkering van de sociale dienst? Inderdaad. Indien kinderen bij hun ouders inwonend geen werk of andere inkomsten hebben dan kunnen zy een beroep doen op bijstand. Een kind van achttien jaar krijgt in een dergelijke situatie ƒ345,43 per maand (exclusief vakantietoeslag). Zonen en dochters van 23 jaar en ouder die inwonen en geen werk hebben, krij gen ƒ999,61 per maand van de sociale dienst Het maakt niet uit wat hun ouders verdienen. Van meer derjarige kinderen wordt verwacht dat zij in hun eigen inkomen kun n en voorzien. Lukt dat nieten hebben ze ook zelf geen vermogen dan krijgen ze dus de minima le uitke nng (bij stand). Uiteraard worden ze wel geacht te solliciteren en zo snel mogelijk werk te zoeken, Hogere kinderbijslag bij zes jaar Mijn doch tertje is beg in juni zesjaargeworden. Vo Igens mij heb ik nurecht op hogere kinderbijslag. Over het tweede kwartaal kreeg ik nog hetzelfde bedrag. Hoe zit dot? Het klopt dat u voor een kind van 6 t/m 11 jaar recht hebt op hogere kinderbijslag. Het recht wordt ieder kwartaal opnieuwvastgesteld. Daarbij is de situatie op de eerste dag van het kwartaal bepalend. Uw dochter was op de eerste dag van het tweede kwartaal 1 april) nogvijfjaar.Overdatkwartaalhebtudusnoghetoude bedrag gekregen. Pas vanaf het derde kwartaal hebtu recht op hogere kinderbijslag. Het hogere bedrag ont vangt u dus voor het eerst in oktober, (M.m.v. Sociale Verzekeringsbank) Nalatenschap in groot gezin Mijn man komt uit een groot gezin. Vijf jongens en wijf meisjes. Een van zijn zusters ts niet getrouwd en heefl geen kinderen. In haar testament staat dat alleen haar zusters van haar erven. Haar broers heeft ze dus ont erfd. Kan dat nu zomaar? Ja, dat mag. Ouders kunnen hun kinderen niet onter ven. Kinderen hebben altijd recht op een wettelijk erf deel, de zogenaamde legitieme portie. Maar broers en zusters en hun echtgenoten, kunnen elkaar wel onter ven, De zusterwaar het om gaat, had bijvoorbeeld ook eenzusen een broer tot erfgenaam kunnen benoemen of alle zussen en een broer, of een stichting: wat ze maarwil.Broersenzussenervenalleen volgens de wet van elkaar als er geen testament is dat anders bepaalt. Illustratie Sandra de Haan Den Haag De man die bijna drie miljard gulden 'zoek maakte' is dit weekend na een gevangenis straf van vier jaar vrij gekomen. Als een gevierde ster landde Nick Leeson zondagochtend op vlieg veld Heathrow in Londen. De ex- handelaar van de superdeftige Britse zakenbank Barings zei spyt te hebben van zijn fraudu leuze handelingen die ondergang van zijn toenmalige broodheer tot gevolg hadden. Hij zei dat hij dom was geweest, dat hy daarvoor zijn straf heeft gehad en dat hij nu een teruggetrokken leven wil gaan leiden. Dat rustige leven zal nog even op zich laten wachten. De handelaar mag zijn gevangenisstraf dan wel achter de rug hebben, met de ad vocaten van de schuldeisers is hij nog niet klaar. Iedere penny die nog in zyn eigendom is willen zy hebben. Zijn banktegoeden zijn daarom wereldwijd bevroren door een Britse rechter. Maximaal 15.000 gulden per maand kan hij krijgen als onkostenvergoeding. Een bedrag dat waarschijnlijk vol ledig op zal gaan aan de kosten voor advocaten en de verdere ge nezing van de darmkanker die artsen vorig jaar bij hem consta teerden. De advocaten willen waarschijn lijk vooral weten wat waar is van de geruchten over verstopte mil joenen. Aan een andere gedeti neerde in de Changi gevangenis in Singapore zou Leeson verklapt hebben dat hy er nog geheime bankrekeningen op na houdt. Een verhaal dat gisteren door zijn ad vocaat als fabel is afgedaan. Het geld dat Leeson de laatste maanden verdiende is hij in ieder geval al kwijl Van de Britse krant Daily Mail heeft de ex-handelaar 340.000 gulden ontvangen voor zijn verhaal. Van de winst die mo gelijk voortvloeit uit de film over zün escapes, Rogue Trader, krijgt hij maximaal vijf procent. Een voorschot van anderhalf miljoen gulden voor een boek waar de filmmakers zich op baseren is al opgegaan aan juridische kosten. Wat Leeson met de rest van zijn leven gaat doen is niet bekend. Hij zal nog een aantal behandelin gen moeten ondergaan tegen kan ker. De artsen geven hem zeven tig procent kans dat hij over vijf jaar nog leeft. Samen met zijn vrouw genieten van de 'verstopte' miljoenen kan niet meer. Lisa Leeson ging er tijdens zijn gevan genschap vandoor met een ande re handelaar. De liefde waar Lisa tijdens zijn proces over sprak en die zij sterk wilde houden door ie dere week haar beddegoed naar zijn cel te brengen en zijn slaap- shirt mee te nemen verdween toen hij ziek werd. Weer aan het werk gaan als effec tenhandelaar is uitgesloten. Lees- ons naam is besmeurd in een we reld waarin namen tellen. Daar naast is de effectenwereld na hem Nick Leeson arrfveerdezater- dag glimlachend op Britse bo dem. FotoMartyn Hayftow/EPA en mede dankzij zijn fouten ver anderd. Geen enkele handelaar kan meer allerlei riskante handel tjes opzetten zonder dat meerdere superieuren daar uitdrukkelijk toestemming voor geven. Rotterdam De Rotterdamse stichting 't Havengilde, de organi satie die zich inzet voor de repara tie van het miljoenentekort in de havenpensioenen in onder meer Rotterdam, zegt verbaasd te zijn over de mhoud van de vorige week vrijdag bij Paktank afgeslo ten CAO. „De vakbonden in de ha ven laten hun leden bloeden zelf gemaakte fouten in het verle den," schrijft de stichting in een vanmorgen uitgegeven verkla ring. Volgens 't Havengilde doen de bonden er met het oog op de nade rende gerechtelijke procedures alles aan het miljoenentekort in de haven op te lossen. „Die wordt in alle voorstellen betaald door de werknemers. Gelet op de uitslag van de laatste meningspeiling van FNV Bondgenoten, voelt het personeel er kennelijk niets voor te bloeden voor de fouten van hun vakorganisaties." Onlangs het signaal van de peiling, stelt de stichting, gaat de bond toch door op de 'heilloze weg' van een pensi oen met 61 jaar. „Ze lopen hier mee het risico dat zij door hun le den van bedrog en misleiding worden beschuldigd." FNV Bondgenoten sloot vrijdag een CAO af bij Paktank, waarbij alle medewerkers met 61 jaar in plaats van 60 jaar met pensioen gaan. „Dat bekent dat het pro bleem wellicht financieel is opge lost, maar niet juridisch. FNV Bondgenoten zou wel eens een claim kunnen krijgen voor de tachtig procent van dat ene jaar dat zowel de groep 42/49 als die van 50/76 langer moet werken." 't Havengilde verwacht dat beide groepen 'geboortejaren' de vak bonden collectief zullen aanspre ken op misleiding. Rotterdam Net als begin vorig jaar is vanmorgen verbaasd gereageerd op de fusie-aankondiging van Van Ommeren en Pakhoed. „Een jaar geleden kwam ook rond deze tijd een der gelijk bericht. We hadden pas nog gevraagd of er wat in de lucht hing en toen was het antwoord nee," reageerde een ver baasde bestuurder A Koster van FNV Bondgenoten. De aangekondi ging is op ae beurs enthousiast ontvangen. Pakhoed opende met een winst van 2,10 eu ro op 24,90 en Van Ommeren boekte een winst van 3,50 euro op 32,90. Directeur P.P. de Vries van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) is verbaasd, maar meteen ook enthousiast. „Het alsnog doorgaan van de fusie Pakhoed en Van Ommeren betekent een goede dag voor Rotterdam," laat hij weten. „Als VEB zijn wij voor stander van deze fusie. Wij heb ben meer dan gemiddeld aan drang uitgeoefend om deze deal alsnog te laten doorgaan. Ook tij dens de aandeelhoudersvergade ring hebben we een vurig pleidooi gehouden. Wij hebben altijd ge weten dat er belangrijke stappen in de wereld van de opslag zouden ontstaan. Wij vonden, dat je zo'n In miljoenen euro's (1 euro 2.20371) Pakhoed Van Ommeren Pro forma gecombineerd netto-omzet 3.006 344 3.350 bedrijfsresultaat 194 108 302 nettowinst 103 68 171 eigen vermogen 454 330 784 garantievermoge: 522 371 893 balans totaal 1.843 1.012 2.855 .kasstroom 167 113 280 kans van een fusie niet mag mis sen. Gelukkig is er niette lang ge wacht." „Vorig jaar was de officiële reden voer het afketsen van de fusie dat men het niet eens kon worden over het te voeren beleid," ver volgt De Vries. „Een officieuze re den was dat de hoofdrolspelers niet goed konden samenwerken. Na de fusie ontstaat een heel ster ke onderneming, die nummer één is in de wereld van de opslag met goede posities, Het is dus ook voor de aandeelhouders een goede dag, hoewel je nog moet afwach ten dat de winst inderdaad op ter mijn omhoog gaat en er synergie- voordelen uit de fusie kunnen worden gehaald." Drie divisies Het 'nieuwe' Vopak komt onder leiding van Pakhoed's tweede man A. H. Spoor. Mr. R. R. Hen driks van Van Ommeren wordt vi- ce-voorzitter. Vopak krijgt drie di visies: chemische logistiek, che mische distributie en olie- en gas Vopak wil de komende tijd in de logistiek omzet steeds jaarlijk met vijf tot tien procent groeien. Naast autonome groei moet dat gebeuren door overnemingen, deelnemingen en nieuwbouw. Aquisities moeten in t'e komende vijfjaar de omzet in de chemische distributie verdubbelen. In het ai- gemeen wil Vopak binnen drie jaar een rendement van zestien procent op het geïnvesteerd ver mogen. Het bedrijf is van plan een investeringsvennogen van mini maal één miljard euro op te bou wen. Vanmiddag voeren de bonden overleg met Pakhoed en Van Om meren. FNV-bestuurster Koster hamert erop dat de fusie niet mag leiden tot gedwongen ontslagen. „We willen garanties voor de toe komst," zegt zij. „En laten we ver der dat gesprek van vanmiddag maar afwachten." Rotterdam Op basis van de cij fers van Van Ommeren en Pak hoed zou Vopak over 1998 een om zet van 3,3 miljard euro hebben geboekt en een bedrijfsresultaat van 302 miljoen euro. Voor reorga nisaties en fusiekosten is een be drag van 75 miljoen euro uitge trokken. Verwacht wordt dat door fusie, na drie jaar, jaarlijks vijftig miljoen euro wordt bespaard. By Vopak zullen wereldwijd meer dan 9.500 mensen werken. Koninklijke Pakhoed is 's werelds grootste distributeur van chemi sche produkten. Het bedrijf be schikt over distributiecentra op 37 plaatsen in Europa en op hon derddertig plaatsen in Noord- Amerika. In de tankopslag be schikt Pakhoed over 37 terminals in Europa, Noord-Amerika en Azië, met een totale capaciteit van ruim zestien miljoen kubieke me ter. Pakhoed heeft een vloot van dertien chemicaliën tankeis, ze ventien birmenvaarttankers, ze ven bitumen-coasters en een scheepsagentuurbedrijf met ves tigingen in West-Europa. Koninklijke Van Ommeren be schikt over een netwerk van 55 tankterminals met een totale op slagcapaciteit van vijftien miljoen kubieke meter, verspreid over vijf continenten. De zeetankvaart is gebundeld in Broström Van Om meren Shipping. Ook beschikt Van Ommeren over een kust- en binnen vaartvloot van 137 tankers, tankcontainers en een netwerk van agenturen. Woerden De vakbonden en werkgevers hebben zaterdag een akkoord bereikt over een tweeja rige CAO voor de schildersbran che. De 35.000 schilders, afwer- kers en glaszetters kunnen de ko mende twee jaar een loonsverho ging tegemoet zien van totaal ze ven proeent. Om de eisen van bonden kracht bü te zetten staak ten ongeveer één op de tien schil ders vanaf 23 juni. Onder druk van een algehele sta king hebben de werkgevers na achttien uur onderhandelen het voorstel ingetrokken om de zater dag als een normale werkdag te beschouwen en de arbeidsduur per dag te verlengen. Ziekteverzuim Ook het plan om het salaris van nieuwe werknemers te verlagen en financiële prikkels in te voeren bij ziekteverzuim sneuvelden. De lonen worden in de periode tot 1 mei 2001 met 6,5 procent ver hoogd. Om de winterwerkloosheid terug te dringen zullen schilderop drachten in de zomer substantieel duurder worden. Hierdoor zullen bedrijven en particulieren vanzelf veel werk tot de winter uitstellen, aldus de hout- en bouwbonden. Een drijvende containertermi- nal is vanuit de Rotterdamse haven onderweg naar de Egyptische haven Adabya. De terminal Is gebouwd op een honderd meter lang zeewaar dig ponton en telt twee mo biele havenkranen. Het Rot terdamse bedrijf EQ Trade van de voormalige stuwadoor Den Haag Financiers doen er al les aan om hypotheekfraude uit te bannen. Het gerommel met offici ële documenten heeft de afgelo penjaren miljoenen gekost en bo vendien zet het de branche in een kwaad daglicht. Gezamenlijk brengen de financiers nu fraude (pogingen) in kaart en geven ze de oplichters aan by de politie. Hypotheekfraudeurs rommelen altijd met officiële stukken en ge gevens over de toekomstige bewo ners van het pand. De lener doet bijvoorbeeld net alsof hij een huis koopt waar hij zelf in gaat wonen. Hij kan dan maximaal 125 procent van de executiewaarde lenen. Als hij dat huis echter verhuurt kan hij maximaal 75 procent lenen. De huiseigenaar Iaat zijn zakelijke beslommeringen dan door een derde financieren. En dat mag niet, zeggen de gezamclyke fi nanciers verenigd in het Contact orgaan Hypothecaire Financiers (CKF). Vervelender wordt de fraude als de leners met valse taxatierappor ten de waarde van de woning ver hogen of met salarisstroken gaan rommelen. De leners krijgen dan een hoger bedrag van de hypo theeknemer. Zolang de maande lijkse aflossing maar blijft lopen zullen de financiers mets merken. Als het fout gaat en de aflossing stokt dan heeft de financier een probleem. Het huis levert ineens minder op waardoor de financier met een strop zit. Dit laatste was het geval bij een geruchtmakende zaak in Amster dam die midden vorig jaar aan het licht kwam. Een makelaarsfami lie en een aantal stromannen fraudeerden met valse werkge versverklaringen en valse taxaüe- rapponen en kwamen zo aan hoge leningen voor vervallen huizen en een vervallen pakhuis. Toen één van de verdachte echter zijn ver mogen verspeelde op de optie- beurs en failliet ging, hielden de betalingen plotseling op. De fi nanciers die de panden daarop verkochten kregen nog maar de helft terug van het uitgeleende Voor de financiers werd het met deze zaak echt menens. Eind 1998 richtten zij het Fraudeloket Hypo theken met als coördinator S. Massier. Het loket geeft de leden voorlichting over de bestrijding van fraude en verzamelt gegevens over gepleegde fraude en pogin gen daartoe. Als genoeg belasten de gegevens gevonden zijn scha kelt het loket de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) in. De financiers zullen alleen een gezamenlijke actie opzetten als rij grootscheepse fraude op heispoor zijn. In individuele gevallen waar bij één koper zijn gegevens ver valst omdat hij per se een bepaald huis wil hebben waarvoor hij ei genlijk geen lening kan krijgen, moet de financier het zelf oplos sen. Het kan ook voorkomen dat de financiers schikken met de ei genaren van de panden. Om er voor te zorgen dat het pand niet in de verkoop hoeft, proberen de fi nanciers een nieuwe hypotheek af te sluiten met de eigenaren. Dat kan bijvoorbeeld via oversluiten. Schikken Volgens secretaris B. de Nie van het Contactorgaan Hypothecaire Financiers, zouden de financiers ook tot schikken kunnen beslui ten bij een grote fraudezaak. Hij denkt dan aan Den Haag. Daar is fraude geconstateerd met twee honderd woningen. „Als jc al die woningen tegelijkertijd zou ver kopen verziek je misschien de markt," zegt De Nie. „Dat is niet in het belang van de financiers. Zij gaan dan het schip in omdat ze minder geld ontvangen dan zy uitgeleend hebben." De inspanningen van de finan ciers hebben volgens De Nie ertoe geleid dat fraude meer aandacht krijgt van justitie. „Nu zitten daar een hoop kenners en je ziet dat het aantal opgeloste hypotheek fraude zaken toeneemt Wij mer ken dat de onderzoekers het leuk gaan vinden en zelf flink speu ren." Volgens Massier zyn ook de straf fen strenger geworden. „In 1994 was er een hele grote zaak in Lei den. Wy vielen van onze stoelen van verbazing toen de hoogste straf 150 uur dienstverlening was. Daar is nu verandering in geko men. In de recente zaak in Am sterdam is tot 2,5 jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist." Jan Rijsdijk heeft de terminal aan een klant in Egypte ver kocht Zijn bedrijf aan Pier 4 In de Waalhaven is gespecia liseerd in het Inkopen, reno veren en repareren van ge bruikt haven materiaal. Rijsdijk ziet de verkoop van de combinatie als een 'door braak' van de 'drijvende op lossing" In havens. Wanneer de kades in havens niet zwaar genoeg zijn voor containerkranen, kan een drijvende terminal de oplos sing bieden. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam - De Kamer van Koophandel in Rotterdam verhuist in,de zomer van het jaar 2001 van de Beurs/WTC naar het voormalige INC^'. kantoor aan de Blaak in Rotterdam. Reden voorde verbuizingis de publieksfuncties van de kamer in één ruimte op de begane grtmdby-- een te brengen en beter bereikbaar te zijn voor de klanten. De aan- koop en renovatie van het pand is volgens het bestuür van'dekamer/ ook goedkoper dan de huidige vestiging. - iyA" Momenteel zijn de kantoren en de balies van de kamer versprejdml de Beurs/WTC gevestigd, Dat wordt volgens voorzitter J. van CaldeiK borgh van de kamer als klantonvriendelijk ervaren." „Daarom is hgtf afgelopen half jaar druk naar alternatieven gezocht om de kamer, naar de straat te brengen," zegt hij-De totale kosten van de aari&op: en de renovatie van het pand aan Blaak nummer 40 rollen volgaas Geerts ongeveer 31,5 mftjoen gulden bedragen.- <■-' dootScottAdamsl BEOORDELINGSGESPREK JE BELANGRIJKSTE PRESTATIE WAS HET MAKEN VAN EEN NIEUWS BRIEF, DIE ZOWEL ONBELANGRIJK AIS ONINTERESSANT WAS. JE KRUGT GEEN OPSLAG. DIE NIEUWSBRIEF WAS JOUW IDEE, EN DEZE iS NIET INTERESSANT OMDAT DE MEESTE ARTIKELEN WORDEN GESCHREVEN DOOR mun achterlijke cohegas. JE HECHT BLIJKBAAR WAAR. DE AAN HET WERKEN IN TEAMVERBAND. WAT DAT WAARD IS; HET HEEFT ME ZOJUIST vX SALARIS. GEKOST.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5