13 'Betaald parkeren voor heel Vlaardingen' Nieuw skatemekka aan Deltaweg Balkon-advocaat: bouw woonwijk op VDL-terrein phMajji Rotterdams Dagblad M KBLKPiSniMOlF KONUNCNPU* BACENDPECHT GroenLinks wil jaarlijkse belasting van zestig gulden per auto Drempels en planten bij oversteek van Broersvest Arend van Duvenvoorde weer uit d'Engelsche Boomgaert verjaagd GroenLinks: 1 mei niet zomaar gekozen Beroving met geweld door twee 13-jarigen Stoel door wand Sociale Dienst 111m nvtearnttj v - - pt Rotterdar.ispsgblad Dinsdag 6 juli 1999 O Schiedam GroenLinks voelt er vooralsnog weinig voor langer te moeten wachten op de bezetting van een wethouderszetel in Schie dam. Volgens aanstaand wethou der Anneke Meijer zijn er duide lijke afspraken gemaakt dat zij op 1 mei volgend jaar de plek van i D66-wethouderAdriReynhoutm- neemt Afgelopen vrijdag besloot het ka binet de volgende gemeente raadsverkiezingen een jaar uit te stellen en pas weer in 2003, gelijk tijdig met de verkiezingen voor Provinciale Staten, te houden. Dat betekent dat de nu gekozen raden geen vier, maar vijf jaar blijven zitten. In Schiedam kan daardoor een complexe situatie ontstaan omdat bij de coalitie-onderhandelingen is afgesproken dat D66 en Groen Links allebei een halve wethou der leveren. Omdat deeltijd niet als praktisch werd ervaren kwam een constructie uit de bus waarbij Reijnhout de eerste helft van de periode op zich zou nemen en Meijer de tweede. „Het is ieder de helftzegt D66- raadsiid Trudy van den Akker. En als de raad dan langer aanblijft lijkt het me logisch dat het dan tweeënhalf jaar voor elk wordt." Ze wenst echter wel de nodige sia- gen om de arm te houden. „Dit komt allemaal heel plotseling. We hebben er nog niet over gespro ken en het is natuurlijk maar een plan van het kabinet Je moet nog zien of het ook werkelijk door gaat. En dan zullen we daar na tuurlijk met alle betrokkenen over gaan praten. Want dan is er wel een nieuwe situatie ont staan." Meijer laat zich in soortgelijke be woordingen uit. „Het komt zo maar uit de lucht vallen. Eigenlijk is het nog niet veel meer dan een proefballonnetje van het Kabinet. Het is te vroeg om daar al op voor uit te lopen. Mocht het toch ge beuren dan zullen we daar over moeten gaan praten. Natuurlijk zullen we dan niet zomaar ak koord gaan met een halfjaar uit stel. Want die datum van 1 mei is niet zo maar gekozen. Had het precies twee jaar moeten zijn dan zou het al iets eerder moeten ge beuren. 1 Mei is gewoon een mooie datum." Vlaardingen Op een pleintje langs de Axelhoeve in Vlaardin gen is een 14-jarige Vlaardinger gisteren door twee 13-jarige Schiedammers met geweld van een kilometerteller beroofd. De jongen was gisteravond met zijn vrienden aan het spelen toen de twee leeftijdgenoten op de fiets naar het pleintje toe kwamen, Eén van de jongens pakte de kilome terteller van de fiets van de Viaar- dingse knaap. De andere pakte hem zijn jas af. Toen de jongen zijn jas terugpakte werd hij ge schopt. De twee Schiedammertjes fiets ten daarop weg. De ingeseinde po litie trof het duo even later aan op de Europaboulevard. De teller lag in de berm. De jongens zijn meegenomen naar het bureau. Vlaardingen—Een 18-jarige Vlaar- dmger is gistermiddag in zijn wo ning aan de Primulastraat gear resteerd omdat hij kort daarvoor een stoel tegen een tussenwand in het gemeentehuis had gegooid. De verdachte was tijdens een ge sprek over zijn uitkering met een medewerkster van de Sociale Dienst zo kwaad geworden dat hij met een stoel ging gooien. De stoel ging gedeeltelijk door een tussenwand heen. Het is de tweede keer in enkele dagen dat in Vlaardingen proble men tussen burgers en uitke ringsinstanties escaleren. Afgelo pen vrijdag was een man zo kwaad geworden over een korting op zijn uitkering dat hy dreigde het GAK-gebouw in brand te ste ken. Enige tijd geleden werd daar ook al eens een steen docr de ruit Door Eefje Oomen Vlaardingen Dé Vlaardingse Groenlinks-fractie pleit voor een parkeerbelasting voor de hele stad. Als het aan deze partij ligt, wordt er per auto jaarlijks zestig gulden parkeergeld in rekening gebracht. Dat bedrag moeten de inwoners die in het zogenoemde belanghebbendengebied wonen nu betalen voor een vergunning van een jaar. De parkeerbelasting ziet Groen links als één van de mogelijkhe den om het begrotingstekort van de gemeente op te lossen. Mor gen, tydens de algemene be schouwingen op de Vooijaarsnota zal fractievoorzitter Ben van der Velde het radicale plan lanceren In de notitie die hij en de andere GroenLinksraadsieden vooruitlo pend op dat debat al naar de ge meenteraad stuurden, haalt de partij fel uit naar de wijze waarop het college de discussie rond de Voorjaarsnota heeft aangezwen geld. Zo vindt de partij dat de bestuur ders de verantwoordelijkheid over het begrotingstekort van zich afschuiven door de fracties op te roepen zelf maar prioriteiten te stellen. Het lijkt op het eerste gezicht democratisch om de raad de mogelijkheid te geven zelf keuzes te maken, schrijven de GroenLinks-raadsIeden. Maai' zouden b en w de raad ook deze gelegenheid geven als de begro ting wel sluitend was, vragen ze zich af. Dit voorzetje voor discus sie duidt dan ook meer op beslui teloosheid dan op een plotseling besef dat het democratischer moet, menen ze. Vreemd Ook onderstreept de partij nog maals dat het 'vreemd' is dat b en w juist nu tot zo'n discussie over het gemeentelijk takenpakket op roepen. De bestuurders hadden beter de uitslag af kunnen wach ten van het Stadsdebat, waarin bewoners discussieren over de toekomst van Vlaardingen. Ver spild geld, verspilde energie en wat nog erger is, de verwachtin gen die bij de inwoners zijn ge wekt, blijken loos' concludeert de partij, die overigens altijd tegen de organisatie van het debat is ge weest. Over de kosten van het deoat stel de hun mederaadslid Albert Brou wer van de eenmansfractie SBV vorige week nog vragen. De orga nisatie van de bewonersdiscussie zou maximaal vier ton gaan kos ten. Uit de Vooijaarsnota blijkt echter dat het de gemeente sowie so 75.000 gulden méér gaat kos ten. GroenLinks zal, zo staat in de no titie, nog niet die onderwerpen ter discussie stellen die tijdens het Stadsdebat aan de orde komen. Zo wil de oppositiepartij geen uit spraak doen over de gemeente- subsidie die verstrekt wordt aan de Stadsgehoorzaal. De inwoners moeten eerst maar duidelijk ma ken welke voorzieningen hen 't liefst zijn, vindt GroenLinks. D66 heeft inmiddels laten weten het budget van het theater wel aan de orde te willen stellen tijdens de bespreking van de Vooijaarsnota, In strikte zin houdt ook Groen links zich echter niet aan het 'spreekverbod' dat het zichzelf op legt. Het idee om alle autobezit ters parkeerbelasting te laten be talen raakt ook aan één van de thema's die tijdens het Stadsde bat aan de orde zijn. Moet Vlaar dingen auto-of juist fietsvriende- lijker, luidde een aan de burgers voorgelegde vraag. Zo moet deskatebaan aan de Deltawegergaan uitzien. Skatevoorzienlngen van een dergelijkeomvangzijn in deze regio niet of nauwelijks te vinden. Alleen Spijkenisse heeft er eentje. Vlaardingen Vlaardingen krijgt één van de grootste en meest pro fessionele skatebanen van de re gio. Vorig week kwam de financie ring rond voor de halfpipe die een piekje krijgt aan de Deltaweg. Op 25 september wordt de skatebaan met de naam Deltaforce officieel geopend. Het terrein is voor ieder een toegankelijk. De halfpipe voldoet aan de kwali ficaties voor wedstrijden op Euro pees niveau. De zogeheten Big Ramp is 3,3 meter hoog, 7,5 meter breed en 13 meter lang. Skate- en skateboardliefhebbers die hun kunsten op zo'n grote 'buiten baan' uit willen proberen, kunnen binnen de regio slechts terecht in Spijkenisse en Dordrecht. Zelfs Rotterdam heeft niet zo'n grote halfpipe. De skatebaan zal dan ook veel jongeren uit de buurge meenten trekken. Op het stuk grond naast de Tech nische School aan de Deltaweg wordt ook nog een speciale voor ziening voor skateboarders ge bouwd. Deze 'Fun Box' van 5,5 by 5,75 meter bestaat uit vier hellin- kjes, waarop het met een board makkelijk manoeuvreren is. Het hele veld wordt geasfalteerd. Er komen straatlampen bij zodat skatefans er ook 's avonds nog ge bruik van kunnen maken. Ook is er een fietsenstalling. Het totale terrein beslaat een oppervlak van zo'n drie voetbalvelden. Het terrein kost circa 180-000 gul den. Dat bedrag wordt betaald door een grote dce-het-zelf -zaak, het VSB-Fonds en de gemeente Vlaardingen, Het eerste bedrijf betaalt de 90.GO0 gulden die de halfpipe-constructie kost. Het VSB-Fonds komt met de 35.000 gulden voor de Fun Box over de brug. Vlaardingen legt 55.000 gul den bij voor de bestrating en de verlichting. Vrijdagmiddag wor den de sponsorcontracten onder tekend op het stadhuis. De fondsen zijn bijeengebracht door de Lions Club Vlaardingen. Volgens projectleider Frans van der Kolk ontstond het idee om een halfpipe te laten bouwen driejaar geleden. „Toen was al duidelijk dat het skaten steeds populairder werd." Die ene pipe aan de Am- sterdamlaan in Holy voldeed niet meer zo stelde oak deze club vast. „Skaters weken uit naar de bloe- mentrappen bij het Liesveld. Geen ideale stek natuurlijk. En nogal gevaarlijk voor het winkel publiek." Reden genoeg voor de vereniging om nu eens 'een ge baar naar de jeugd maken'. Maassluis 'Een prestige-object' noemt mr. A van Hemert de door de gemeente Maassluis geplande woningbouwwijk Het Balkon aan de Waterweg. Van Hemert is ad vocaat van de Actiegroep Behoud Groene Oever, tegenstanders van het bebouwen van het opgespoten terrein, en wil zich in zijn strijd tegen de gemeente vooral richten op alternatieve plekken voor woningbouw. „Als je vanuit Maasland de Laan 1940-1945 oprjjdt. heb je daar een stoffige voetbalver eniging (VDL, red.). Daar kan je een mooie woomvyk neerzetten." Voor de velden van Excelsior Maassluis, achter de Olympiahal, heeft Van Hemert een zelfde bestemming m gedachten. Samen met andere sportver enigingen kunnen ze dan worden ver plaatst naar de plek waar de gemeente nu graag woonwijk Het Balkon ziet verschij nen. Een extra ontsluiting - nu het heikele punt - is in de ogen van Van Hemert dan niet nodig. „Ais je daar sportvelden hebt, hoeven er alleen maar twee keer per dag voetballers over te fietsen." Van Hemert denkt dat veel Maassluizers zich afvragen of woonwijk Het Balkon nu wel zo nodig is. Niet voor niets bestempelt hij het als een prestige-object. „Als je na gaat wat het gaat kosten, en dat puur en al leen omdat Maassluis een mooie fagadeaan de Waterweg wil hebben. Je zit bij de ge meente gewoon met hobbyisten die het graag willen, die een prachtige presentatie van woningbouw willen maken." Daarbij vraagt Van Hemert zich af of het wel maatschappelijk verantwoord is om zo iets te doen als er zoveel mensen tegen zijn. „Een handicap voor de actiegroep is dat ze door de gemeente veel te geïsoleerd gezien wordt. Het zijn niet alleen Lisztstraatbewo- ners die hun uitzicht kwijt raken, er zit een bredere stroming achter," aldus de jurist die onder meer wijst op de 1400 ingezamel de handtekeningen. Dat de actievoerders door wethouder Frank Koen op de hoogte worden gehouden van de plannen, nuanceert Van Hemert. „Dat gebeurt onder de restrictie dat ze niet seri eus worden genomen." De advocaat zou lie ver zien dat er een gezonde overleg-situatie zou zijn tussen de twee partijen. Het ging al fout bij de presentatie van de ideeén, zo'n twee jaar geleden, „De gemeente organi seerde in hel stadhuis toen een flitsende roadshow. Zoiets verhardt de stellingna- me." Iets waar actievoerder Van Vessem ook een rol in speelt, geeft Van Hemert aan. „Hij beschuldigt de gemeente van stem mingmakerij, maar daar doet hy natuurlijk ook zelf aan mee." Hoewel hij het van be lang vindt om de instanties die een rol gaan spelen in het besluitvormingsproces alvast te benaderen en warm te houden, twijfelt Van Hemert of al die instanties een rol gaan spelen. Rijkswaterstaat en het Hoogheem raadschap van Delfland zijn bijvoorbeeld gevraagd naar de uiterwaard-functie van het gebied, iets waar de jurist eigenlijk niets van verwacht Voor de gemeente zal het probleem puur een kwestie van ruimte-gebrek zijn, denkt Van Hemert. Er is te weinig grond om de ontsluiting goed op te lossen en men komt in de knoei met de geluidsnormering. Eventuele toekomstige uitbreiding van het spoor, zal dat alleen nog maar doen vererge ren. „Je komt gewoon ruimte tekort, de ge meente komt daar technisch gezien niet uit." Schiedam Niet een grondige verbouwing maar drempels op het wegdek en plantenbakken in de middenberm moeten de over steek van de Broersvest ter hoog te van het Sehiedamse Stadserf veiliger maken. Dit is het voorstel dat het college van b en w heeft neergelegd bij de leden van de raadscommisie verkeer en ver voer. Het college komt hiermee terug op de wens van de fractie van GroenLinks die een grondige verbouwing wenst van de over steekplaats. Al enige tijd is er kritiek in de lo kale politiek op de verkeerssitua tie rond de oversteekplaats tussen het Hemaplein en het Stadserf. De veiligheid en het gemak voor voetgangers en fietsers zouden wel wat beter kunnen. Deze ver keersdeelnemers moeten lang wachten eer het licht voor hen op grotn springt. Verder kiezen veel mensen een alternatieve route en steken de Broersvest over ter hoogte van de keerlus van de tram. Dit is zeker niet zonder ge vaar omdat de weg dertien meter breed is en voetgangers by het oversteken worden geconfron teerd met auto's, bussen en trams. In reactie hierop kwam het colle ge in maart met een voorstel. Hierin werd uitgegaan van het plaatsen van drempels, het ver plaatsen van de bushalte en het vaker groen licht geven aan voet gangers en fietsers die willen oversteken. De RET gaf echter te kennen dat ze niet zit te wachten op drempels op de weg omdat de bussen lager zijn geworden en het gestuiter het comfort van de reizi ger niet ten goede komt. Verder zegt de RET dat er een gevaarlijke verkeerssituatie ontstaat als de bushalte wordt verplaatst Door een verhuizing naar een plek een paar meter verderop ontstaan er problemen by het invoegen van de bussen op de rijbaan, zo voor- Verder moet er nog een grote boom worden gekapt en teerhou- dend asfalt worden verwijderd als het plan wordt doorgezet. En dat jaagt de kosten van de hele opera tie naar een bedrag van 2o'n twee ton. Dat vindt het college egn hoop geld, voornamelijk omdat de gehele Broersvest een dik jaar la ter op de schop gaat. Toch wil het college tegemoetko men aan de wens van de raads commissie en snel iets doen aan de veiligheid van de oversteek plaats. Voorgesteld wordt nu om zogenoemde Gumatec-drempels, ook wel schildpadruggen ge noemd, op de rijbaan te plaatsen. De bus heeft geen last van deze hardrubberen obstakels omdat de wieien er langs gaan en niet over heen. Personenauto's zijn echter minder breed en moeten dus wel degelijk afremmen. Verder wil het college plantenbakken plaat sen in de middenberm van de Broersvest zodat niet om de gu matec-drempels heen wordt gere den. Het voorstel biedt genoeg veiligheid en is bovendienminder duur. Zo'n 45.000 gulden zal het plaatsen van de drempels en plan tenbakken kosten, heeft het colle ge becijferd. De leden van de raadscommissie is gevraagd zo snel mogelijk te la ten weten of ze akkoord gaan met het plan zodat direct na de zomer vakantie kan worden begonnen met de aanleg. Vlaardingen Jonkvrouw blijft jonkvrouw. Na het advies te heb ben ingewonnen van zowel de Vlaardingse stadsarchivaris Harm Jan Luth als de Vlaardingse stadsarcheoloog Tim de Ridder heeft het college besloten toch geen andere naam te bedenken voor één yan de straten in de wijk- in-aanbouw d'Engelsche Boom gaert. B en w blijven by het eerder bedachte 'Jonkvrouw van Naald wijklaan' en wyzen de latere sug gestie 'Arend van Duvenvoorde- laan' af. Tijdens één van de raadscommis sies vorige week werd het voorstel gedaan de nieuwe straat naar Arend III van Duvenvoorde te noemen. Die zou de eigenaar zijn geweest van het kasteel dat vroe ger op het huidige terrein van de Boomgaert stond en in 1351 uit het kasteel zijn verjaagd Daar mee zou Van Duvenvoorde histo risch gezien meer 'recht' op de straatnaam hebben dan de Jonk vrouw van Naaldwijk die het stuk grond later in haar bezit kreeg. Stadsarchivaris Harm Jan Luth en stadsarcheoloogTïmde Ridder wijzen er in een brief die gisteren in deze krant werd gepubliceerd, echter op dat er geen bewijzen zijn voor een verblijf van Van Du venvoorde op het voormalige Kol- pabadterrein. Waar het in het ge val van deze Arend slechts om een hypothese gaat, is het daarente gen wel zeker dat ene Vrouwe Wil- leme van Naaldwyk het land in de vyftiende eeuwin haar bezit heeft gehad. Onderzoek van bewaard gebleven archiefbronnen wijst dat onomstotelijk uit Luth en De Ridder raadden dan ook aan het by de Naaldwijk- naam te houden die al eerder be dacht was. Alleen voor die naam kunnen zij instaan. Het college neemt hun advies over omdat het zoals burgemeester Stam schrijft 'geen goede zaak zou zyn op grond van enkel speculaties, ver moedens en mogelijkheden na men aan straten te verbinden'. Daarmee wordt Van Duvenvoor de, net als in 1351 wellicht zou zijn gebeurd, weer uit d'Engelsche Boomgaert verjaagd. Nog niet duidelijk is het overi gens of de nieuwe straat nu net zoals de wijk op z'n Oudhollands zal worden geschreven. Het colle ge had het eerder over de 'Jonk vrouw van Naaldwijklaan'. Stads archivaris en stadsarcheoloog spreken echter van de "Vrouwe van Naaldwijklaan'. Jr.'.-i u-.; u v. *u Te Iptósfcode p^fot&r. ,r_, m. C-J i'iRi 1 u -* r r>- f-ro u gllf ipü Of bel gratis 0800-0642 fciKLAttE TAA.V,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1