Actueel Zittenblijven bestaat eigenlijk al niet meer Bulgaarse kunst in Zwijndrechts Beeldenpark MEENEEMPR9JS SUPER DE BOER Wachtlijsten 2.49 Werkwijze op school in Ede is 'te gek voor woorden' Vlaardings zestal zit nog steeds vast na mishandeling 7.90 2.50 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Toekomst in multimedia of audio RotterdamsPagbladConiiT-eritaar Kinderen zoeken vakantie- spektakel liefst in buitenland Aansïaa met sprinkhanen Djanko Rotterdams Dagblad Woensdag 7 juli 1999 Kan een leerling met alleen maar zessen en zevens op z'n rapport tóch blijven zitten? In Ede wel: daar bleef op bet Marnix College een havo- 2 leerling met een cijferlijst vol voldoendes tóch 'bakken'. Uit onder zoek was het Marnix College gebleken dat leerlingen die in de onder bouw 'zesjesklanten' zijn in hogere klassen vaak in de problemen ko men. Sander Krul (13) was zo'n zesjesklant. Hij is inmiddels overge stapt naar een andere school, samen met drie lot- annex klasgenoten. Hoe zit dat in Rotterdam? Door Bernadette Neelissen Rotterdam „Dat men wat 'stuurt' in de bevordering van een leerling naar een volgende klas, dat gebeurt overal wel. Maar we moeten wél uitkijken dat we de leerling in een juist perspectief plaatsen. Het gaat om jonge men sen in een turbulente fase van hun leven. Kinderen veranderen nog zoveel.Rector Th. J. Door- nink van de protestants-christelij ke school Maarten Luther in Car- nisse (ath./ havo/mavo) heeft zijn twijfels over de regeling van het Marnix College. Scholen mogen hun overgangscriteria zelf bepa len, maar, zegt Doormnk, 'we moeten uitkijken dat we niet te rendementsgericht bezig zijn. De leerlingen zjjn nog volop in ont wikkeling, daar zijn het tenslotte kinderen voor.' Op Doominks school gaat een kind met alleen maar voldoendes in principe gewoon over. „Ieder kind moet om van de brugklas naar mavo 2 gaan een bepaald aantal punten halen, zeg maar 125 met maximaal twee onvoldoen des. Dat is de ondergrens. Maar: wil een kind naar havo 2, dan moet het bijvoorbeeld 130 punten halen, en geen onvoldoendes. Athenaeum 2? Geen onvoldoen des en 135 punten. Zo werkt het bij ons." Op het Rotterdamsch Lyceum heeft rector G. Vroegindeweij de krantenberichten over 'Ede' ook gelezen. „Natuurlijk hebben wij ook onze regels, zoals bevorde ring van een leerling, maar dan wel met een beperkte pakketkeu ze. Iemand met een vier voor wis kunde moet dat niet gaan kiezen. In z'n eigen belang. Maar zitten blijven met alleen maar voldoen des. dat is een belachelijke zaak. Bij ons is dat niet mogelijk." Ook zet hij vraagtekens bij voorlich ting aan en begeleiding van San- der Krul. „Dat zo'n school zegt: we zijn bang datje de derde klas niet haalt, blijf maar zitten of ga door, maar dan in mavo 3, dat vind ik vreemd. Volgens mij heeft die jon gen bij het maken van zijn keuze voor havo geen goede voorlich ting gehad. Of de eisen in de lage re klassen zijn niet hoog genoeg geweest." Weg naar Rome Drs. A. J. Kallenberg is werkzaam bij het Onderwijskundig Experti secentrum van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. De gang van zaken op het Mamix Colle ge werkt demotive rend voor de leer ling, meent hij. „Dat blijkt wei uit het feit dat hij naar een andere school is gegaan. Ik denk dat zitten blijven uit de tijd is. Deze school werkt kennelijk met een puur leerstof-jaarklas- sensysteem, dat wil zeggen: voor elke jaargang moet een bepaalde hoeveelheid stof worden doorge werkt voordat een leerling dóór kan. Dat systeem is zo oud als de weg naar Rome." „Zitten blijven bestaat eigenlijk al niet meer, dat is iets van de ja ren zestig, zeventig. Vandaag de dag werkt het voortgezet onder wijs 'studentgecentreerd': als een leerling een deel van de stof nog niet onder de knie heeft kan hij daar het jaar daarop in de volgen de groep mee verder. Ik denk dat de organisatie van het Mamix College 180 procent moet draaien. Niet alleen kijken naar kennis, de leerstof, maar ook naar de per soonlijke ontwikkeling van de leerling. Ik zou die school vóllen adviseren: beraad je eens op de manier waarop de leerstof wordt overgebracht en op de begelei ding van leerlingen. Als er met cij fers wordt gewerkt staat het wel heel vreemd als je zegt dat vol doendes eigenlijk onvoldoendes zijn. Da's te gek voor woorden." Woordvoerster T. van Veen van het Rudolf Steiner College spreekt namens een school waar helemaal niet met cijfers wordt gewerkt: „Wij gebruiken letters, v voor voldoende, r voor ruim vol doende, m voor matig enzovoorts. We kijken meer naar de ontwik keling van een leer ling dan naar de re sultaten. Onze beoor delingen zijn globaal. Onze leerlingen gaan dan ook vrijwel altijd over. Wij vinden het belangrijk dat leerlingen bij hun leeftijdge noten blijven." Van Veen vindt de beslissing van het Marnix College 'erg prema- tuuri. „Voor een leerling werkt dit ook bijzonder demotiverend. Als ik het zo hoor zeg ik: als die jon gen op al zijn vakken voldoende heeft, laat hem dan over gaan met de mededeling dat hij er volgend jaar wél een tandje bij moet doen." Door Liesbeth Okkerse Zwijndrecht— „Oh! Daar komt ze al!" De jarige Samantha Groes- beek en Denise Grootendorst en haar zusje Celine (5) gaan min of meer in de houding staan. Ze zijn vandaag 7 geworden en daarom werden ze drie weken "geleden door de gemeente Zwijndrecht gebeld of ze konin- _..gm Beatrix bloemen wilden ge ven. De koninklijke blauwe li mousine schuift het laantje in, Beeldenpark Drechtoevers op. „Ga maar gauw staan," zegt Yt- tje Grootendorst tegen haar dochters. Doodstil Als het portier opengaat wordt het doodstil. Alleen de vogels zynte horen. Daar komt ze: Bea trix, Koningin der Nederlanden. En voormalig koning Siméon II van Bulgarije, zijn echtgenote Magarita en de Spaanse prinses Pilar, de zus van koning Juan Carlos. Ze zijn naar Zwijndrecht gekomen voor de opening van de expositie Black Sea North Sea, met het werk dat vijf Bulgaarse kunstenaars maakten in een oud pand aari de Ringdijk. Ze schud den handen. Tot het ontvangst comité behoren onder anderen burgemeester Corporaal van Zwijndrecht en burgemeester Tujjnman van Papendrecht. Koningin Beatrix loopt op de 'bloemenmeisjes' af: „Nou, wie is er jarig? Ben jij jarig? Ben jij een zusje?" Tegen voormalig ko ningin Magarita: Jt's her birth- day." Lang blijven ze niet staan, „Oké, jongens, ga mee!" roept een medewerker van de Rijks voorlichtingsdienst tegen de fo tografen. „We gaan de tuin in." Het gezelschap loopt een paadje in. Ook de kinderen lopen mee. „Die prinses, die was bij onze ko ningin aan het logeren," heeft Denise inmiddels begrepen, Wandelen ..Het huigje van Kosio Minchev "staat verscholen op een gras-' veldje. 'Embarrassment' heeft de grootte van een telefooncel. Vier ramen met zonwering waar door achter elke ruit een hand steekt. Zodra de schemering in valt, wordt het verlicht. „It's sca ry (Het is eng)," oordeelt de vor stin. En wég is het gezelschap, want het heeft nog een wande ling van een half uur voor de Die voert door het Noordpark, Op het Koningin Beatrix - te zien dooreen kunstwerk heen - bracht gisteren met onder anderen voormalig koning Siméon II van Bulgarije, zijn echtgenote Magarita en de Spaanse prinses Pilar een bezoek aan het Zwijndrechtse Beeldenpark Drechtoevers. Foto ingrid van BeeK waar nog even wordt stilgestaan bij de plaquette die herinnert aan het eerste bezoek van de ko ningin aan het Beeldenpark. Zij plantte er op 5 juni 1996 een boom. Aan het begin-van het park staan wat buurtbewoners achter twee houten hekken. „Dag!," roepen wat meiden naar de langslopende vorstin. De buurt heeft de vlag uitgehangen en de gemeente heeft langs het Maaspad voor rood-wit-blauw af- zetlint gezorgd. Onderweg ge ven onder anderen de kunste naars Roel Teeuwen en Luden den Arend uitleg ovci de beel den die sinds drie jaar in het over het Bal- kengat wordt de tentoonstelling echt geopend. Gezamenlijk hak ken koningin Beatrix en voor malig koning Siméon een. touw door en onthullen daarmee de tekst 'The time has come to talk of many things' (Het is tijd om over van alles en nog wat te pra ten). Een citaat van Lewis Car roll 'geschreven' met takken, De houten tekst die in het water staat, is gemaakt door Kiril Prashkov. Sensatie De Bulgaren is het verblijf in Zwijndrecht bevallen, zegt beel dend kunstenaar Venelin Ivanov. Het stelde hen in staat informatie uit te wisselen met collega's. Over voormalig koning Siméon, die in 1946 bij referen dum werd 'weggestemd' en daarna als 9-jarige balling naar Spanje vertrok, is hij te spreken. „Het is altjjd een sensatie ais hij komt." -Op zijn 6de volgde Siméon zijn vader wijlen Boris IH op. Hij zegt als koning naar zijn land te willen terugkeren 'als hij de mo gelijkheid en de tijd heeft', maar die keuze is niet alleen aan hem. „De instituties moeten er klaar voor zijn." Tijd om het uit te leg gen heeft hij niet; op kade Zo- merlust, waar wordt ingescheept voor Papendrecht, staat een groep in Nederland wonende Bulgaren mei bloemen op hem te Wachten. De statenloze Simé on van Saksen Coburg en Sa- voye komt wel geregeld in zijn moederland, vertelt een van ,de kunstenaars. Hij heeft er wijn gaarden. De witte wijn die in Pa pendrecht wordt geschonken is door Siméon meegebracht. Op de oever van die plaats is ook> een aantal beelden neergezet Als tijdelijke uitbreiding van Beeldenpark Drechtoevers, tot r oktober. Werk vernield Pravdo Ivanovs werk werd een paar weken geleden door vanda len vernield. Hij had in schalen gebruiksvoorwerpen ingegra ven. „Eerst was ik verdrietig, la ter kwaad," vertelt hij. Relative rend: „De mensen vonden het dus niet mooi. En zij liepen hier - eerst." Waaraan hij de conclusie heeft verbonden dat 'de kunst voor de mensen is' en niet an dersom. Hij mag-het eigenlijk niét zeg gen, maar de vernieling van zijn werk stelde hem in staat iets an- ';ders te maken: 'Passing by*. Op de oever heeft hij dagen zitten, kijken 'naar de passerende scbe-* pen.Het resulteerde in een reeks naamborden, die de*aan legplaatsen van schepen zouden kunnen markeren:' 'Aventuuri, 'Wending', 'Synthese', 'Deo Vo- lente' en 'Are en Ciel'. Super Goudse jonge kaas vacuüm verpakt, kilo-ofpondstuk, per kilaU-W/12750" Super Gekookte Gelderse worst per stuk 350g AnnhiedinQBn ?i)n (jelriig t/m70»6fdng lOpli'W Meloenenfestival: Meloenen alle soorten, klasse I, per stuk Door John Bunte Vlaardingen/Rctterdam De zes Viaardingers die donderdagnacht vanaf de rijksweg een Rijswijks echtpaar achtervolgden en in Vlaar- dingen mishandelden, zitten nog steeds vast. De officier van justitie heeft deze week, gezien de ernst van het misdrijf, besloten hen in elk geval gevangen te houden tot zij voor de reeh- ter-commissaris zijn verschenen. De zes wordt openlijke geweldpleging en mishandeling ten laste gelegd. Het Openbaar Ministerie kwam tot verlenging van de hechtenis na bestude ring van het proces-verbaal, dat door de Vlaar- dingse politie was opgemaakt. Daarbij was niet alleen gebruik gemaakt van de aangifte die de Rijswijkse slachtoffers deden, maar ook van eigen bevindingen. Via het alarmnummer kreeg de politie donder dagnacht een paniektelefoontje over de gsm van de Rijswijkse automobilist. Hij werd op de A13 achtervolgd door twee auto's, waarvan de inzittenden hem bedreigden. In die wagens za ten de Viaardingers, die boos. zouden zijn ge worden over een verkeersmanoeuvre van de Rijswijker. Dat zou vervolgens in gebaar zijn Hij probeerde hen af te schudden en had on dertussen steeds telefonisch contact met de politie, die hem probeerden te traceren. Dat was moeilijk, omdat hij zei geen idee te heb ben waar hij zich bevond. Hem werd dringend verzocht op de weg te blijven. Ze zouden hem zo snel mogelijk komen helpen. Uiteindelijk nam de Rijswijker, mogelijk daartoe gedwon gen door de belagers, toch de afslag Vlaarctin- gen-Holy. De politie spoedde zich daarheen en op de Holysingel troffen de auto's elkaar. Het doodsangsten uitstaande stel bleef in de auto zitten tot de politie vlak bij hen was. Pas toen de politie was gestopt, stapten zij uit om de oversteek naar de surveillancewagen te ma ken. Die overstap duurde echter net te lang, want die gaf de zes belagers (Viaardingers van 1826,20,20,23 en 24 jaar) kans hen aan te val len. Het paar werd geschopt en geslagen. Het kostte de politie de grootste moeite hen in veiligheid te brengen en daarna slaagden zij er nauwelijks in de aanvallers op afstand te hou den. Pas toen er assistentie van omliggende korpsen was gekomen en er zo'n vijftien poli tieauto's op de Holysingel stonden, kon het zestal worden overmeesterd en meegenomen. De twee slachtoffers werden overgebracht naar het nabijgelegen Holy Ziekenhuis. Daar bleek de vrouw een gekneusde borstkas te hebben opgelopen. De 33-jarige man, die na de aanval korte tijd buiten bewustzijn was, was er slechter aan toe. Hij had een gebroken rib en diverse kneuzingen over het lichaam. Hij werd getransporteerd naar een ziekenhuis in de buurt van zijn woonplaats, waar hij nog een dag moest blijven. IQ ID tan tISM- 1B.M mrt-l t. (nsst G» tamu clo vanSAE Staatssecretaris Vliegenthart (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) is optimistisch over de mogelijkheden om de wacht lijsten voor de ouderenzorg terug te dringen. De overeen stemming die gisteren werd bereikt met zorginstellingen en verze keraars moet er toe bijdragen dat de grootste knelpunten worden opgelost en dat betreft dan vooral de wachtlijsten voor verpleeghui zen en thuiszorg. Gelijktijdig moet ook de werkdruk worden ver minderd, want doordat te veel mensen moeten worden geholpen door te weinig personeel is het steeds moeilijker nieuwe krachten voor de zorg aan te trekken Bij het aantreden van het kabinet was in het regeerakkoord al extra geld gereserveerd, maar tot nu toe ontbraken de afspraken over de verdeling. Die verantwoordelijkheid woTdt nu vooral bij de verzeke raars gelegd, omdat die aan de hand van hun gegevens het best kunnen zien waar in het land de vraag het grootst is. Met zo'n 1,6 miljard gulden in drie jaar moeten de belangrijkste knelpunten kunnen worden weggenomen. De ruimere middelen zijn een erken ning van de problematiek waar al vele jaren voor wordt gewaar schuwd. Maar met geld alleen is men er nog niet. Minister en staatssecretaris zullen krachtig zelf de regie moeten blijven voeren en kunnen niet aan de leiband van de verzekeraars gaan lopen, die immers geheel andere belangen hebben. Er komen door de leeftijdsopbouw van de Nederlandse bevolking meer oude ren die langer leven, maar ook langer hulpbehoevend zijn. Er zullen meer langdurig zieken en mensen met gezondheidsproblemen zijn. Daarnaast willen ouderen langer thuis blijven wonen. Ze zijn actie ver en mondiger geworden en stellen hogere eisen aan de kwaliteit van de gezondheidszorg. Dit alles dwingt tot betere samenwerking en afstemming tussen de verschillende instellingen en individuele beroefsbeoefenaren. Te vaak worden door het streven naar een gro tere efficiency de problemen doorgeschoven naar een ander. De huidige problemen met wachtlijsten zijn daar mede door veroor zaakt. Tijd is ook in de versnipperde zorgsector geld geworden, waardoor er te vaak te weinig aandacht kan worden gegeven. Huisartsen, als poortwachters voor de gezondheidszorg, zouden op wijkniveau nauwer moeten samenwerken met verpleegkundigen, verzorgingshuizen, verpleeghuizen en thuiszorginstellingen. Ook de samenwerking met de ziekenhuizen laat vaak te wensen over. Niet omdat het tón goede wil ontbreekt bij de betrokkenen, maar doordat alle versnipperde onderdelen in de zorgsector voor de beta ling van hun werk afhankelijk zijn van strikt gescheiden geldstro men. Een betere samenwerking kan vooral worden verwezenlijkt door afspraken te raaken over het wegnemen van die financiële drempels. Ofwel wat valt onder collectieve verzekeringen en wat onder private. Aandacht voor de mens moet weer voorop komen te staan. tTJ.3828-M Mrt - UAHrtX 11», Mfa «21 SchiedamKinderen brengen de zomervakantie het liefst in het buitenland door. Daar valt vol gens hen meer te beleven en te ontdekken dan in eigen land. Dat blykt uit een onderzoek van het communicatiebureau KC onder vijfhonderd kinderen uit de regio Rotterdam. Van hen verkiest 71 procent het buitenland boven Ne derland. De kinderen, in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar, willen vooral nieuwe dingen ontdekken. Ande re trekkers van het buitenland zijn een beter klimaat, de andere taal, het landschap en lekker eten. Kinderen zyn op Nederland uit gekeken, concludeert onderzoe ker J. Verveen, „Ik heb alles ge zien, ik ken die pretparken nu wel," antwoordden sommige kin deren op de vraag waarom ze tij de de vakantie niet in Neder land willen blijven. „Ze willen meer spektakel, meer ontdekken, hun grenzen verleggen," zegt Verveen. Zo zeiden kinderen naar Amerika te willen voor de gekke auto's, de pretparken en de gang sters op straat. Dat beeld kenden ze van televisie. *~~Be kinderen die de grote vakantie liever in eigen land doorbrengen (20 procent), willen bij hun vriendjes of vriendinnetjes blij ven. Ze vinden Nederland leuk en het buitenland eng of te ver weg. Ouders houden ten dele rekening met de vakanti ewensen van hun kind. Bijna de helft (48 procent) van de ondervraagde kinderen krijgt niet zijn zin. Oudere kinde ren hebben de meeste kans op succes. Bij de I2-jarigen mocht 70 procent aangeven wat ze in de va kantie willen doen, tegen 20 pro cent bij de 6-jarigen. De meeste kinderen (87 proeent) zeggen dat het een leuke vakantie wordt deze zomer. KC (Kotercommunicatie) uit Schiedam heeft het onderzoek op eigen initiatief uitgevoerd. Het bureau hoopt daarmee 'de stem van het kind onder de aandacht te brengen'. Op grond van de uit komsten van het onderzoek advi seert Verveen het Nederlands Bu reau voor Toerisme zich meer te richten op kinderen in het buiten land. „Als Nederlandse kinderen liever naar het buitenland willen, zal dat omgekeerd ook zo zijn." Baghdad De Iraaksè regering: houdt een VN-medewerker ver antwoordelijk voor een poging tot sabotage van de haakse landbouw. De man zou doosjes met sprinkhaneneieren .in het land hebben begraven. De beschuldigde) de Niéuw-Zee-" lander Ian Broughton, was in Irak om mijnen te ruimen. Hij moet binnen 72 uur Irak verla ten. Bagdad heeft een officiële klacht ingediend bij de Verenig- de Naties. De VN wil niet op de-,: zaak ingaan. "V< Irak bracht het sprinkhanen-j complot voor het eerst in juni inn de openbaarheid. Toen.zou.-het j om een Brit gaan die Reid heet- te. De VN had echter geen mede werkers in Irak onder die naam. Vólgens de Iraaksé woordvoer- -, der is Reid de schuilnaam van Broughton. s m^DêRên vit£1En heJ ZiEFST vA^An^E wé HAW&1 j£ BEtoofP T.*,W7 «L ,T J/Wt «AAR A"»*" •ZouPE" 6"*" V Hm "dAm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1