iiiteilani 7 Bin Laden krijgt miljoenen l?9 I #9 Belgische partijen tekenen akkoord PKK kondigt meer Koerdisch geweld aan Geweld bij demonstratie tegen Milosevic Edah Zelfmoord onderminister mislukt SeviërBrdjanin in Scheveningen Premier Papoea afgetreden Akkoord over kabinet Antillen Britse regering reddende engel Sancties tegen Taliban wegens steun aan terrorisme Premier Barak streeft naar snelle vrede met Arabieren Km acca Californië brandt weer Technische fout ramp in Mont- Blanctunnel VN: Verder uitstel referendum Timor Naakte man dood op rug r fca Politie doodt man met explosieven Iwdbeien I Grote gtsta meloen 'IKGA VOOR EDAH!' Rotterdams Dagblad Woensdag 7 juli 1999 O Istanbul—De Turkse onderminis ter voor Economische Zaken Ulugbayis giseravond gewond ge raakt, kennelijk toen hjj probeer de zelfmoord te plegen. Hij is met een schotwond in het hoofd over gebracht naar het universiteits ziekenhuis van Ankara. De toe stand van de 60-jarige Ulugbay is na drie uur opereren stabiel. De kogel doorboorde zijn kaak en spleet zijn tong, maar zijn herse nen werden niet beschadigd. De vrouw en zoon van Ulugbay kwa men gisteravond Iaat zijn studeer kamer binnen op het moment dat de politicus een tweede keerwilde vuren. Daarmee voorkwamen zij het fatale schot. Ulugbay leidde de Turkse delega tie bij de onderhandelingen met het Internationale Monetaire Fonds IMF vorige week in Anka ra. Volgens politieke waarnemers houdt de wanhoopsdaad van Ulugbay verband met een econo misch schandaal. De onderminis ter zou belangrijke informatie uit het IMF-overleg hebben gelekt naar een effectenkantoor, dat ei gendom is van oud-premier Yilmaz. Den Haag De van misdaden te gen de menselijkheid verdachte Bosniër Radoslav Brdjanin is in Nederland. Hij kwam vanmorgen aan en is overgebracht naar de ge vangenis in Scheveningen. Bijan- in heeft de aanklacht tegen hem inmiddels ingezien. Bijanin wordt verdacht van misdaden te gen de menselijkheid tijdens de Bosnische oorlog van 1992-95. Brdjanin werd gisteren voor zijn huis in Banja Luka gearresteerd door Britse militairen van de vre desmacht SFOR. Hij geldt als de politieke tweede man van de Bos nische Serviërs tijdens de oorlog, na Radovan Karadzic. Port Moresby Premier Bill Skates van Papoea-Nieuw-Guinea is afgetreden. Hij maakte zijn be sluit bekend, twee dagen nadat hij een overeenkomst had gete kend over de diplomatieke erken ning van Taiwan in ruil voor fi nanciële steun uit dat land. Krachtens de overeenkomst, waarmee Port Moresby zich de woede van China en Australië op de hals haalde, zou Papoea- Nieuw-Guinea 5 miljard gulden aan financiële steun krijgen in ruil voor de erkenning van Tai wan. Het document van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Port Moresby, dat is gedateerd van 29 juni en dat aan de regering werd overhandigd, maakt duidelijk dat Papoea-Nieuw-Guinea de erken ning heeft verkocht. Taiwan heeft echter verklaard 'geen cent' te hebben betaald. PhlKpsburg De Nationale Volks partij van de Antilliaanse premier Suzy Camelia-Romer en het Ar* beidersbevrydingsfront zijn het gisteren, bijna twee maanden na de verkiezingen, eens geworden over de samenstelling van de nieuwe regering van Antillen. Ca melia-Romer had er met succes op aangedrongen dat de Volkspar tij de belangrijkste ministeries van Algemene Zaken en Financi ën zou krijgen „om er voor te zor gen dat het (financiële) beleid van de federale regering en die van het eiland synchroon lopen." Cu rasao alleen is verantwoordelijk voor tweederde de schuld van 3 miljard gulden die de Antillen hebben opgebouwd. Naast Cura sao bestaan de Nederlandse Antil len verder uit Bonaire, St. Maar ten, Saba en St. Eustatius, Aruba heeft een aparte status. Londen Groot-Brittannië wil de komende tien jaar 300.000 levens redden. Zij bindt de strijd aan met dodelijke ziekten en gaat een ge zonde levenstijl promoten, vooral onder arme en achtergestelde Britten. Minister van Gezondheidszorg Frank Dobson wil het aantal men sen onder de 75 jaar dat aan kan ker overlijdt voor het jaar 2010 met 20 procent verlagen. Ook het aantal dodelijke ongelukken en zelfmoorden moet dan met een vijfde zijn teruggebracht, terwijl het aantal sterfgevallen door hart aanvallen en beroertes met 40 procent moet zijn verminderd. Washington Osama Bin Laden, de Saudiër die ervan wordt verdacht het brein te zijn achter internationale terreuracties, zou miljoenen dollars aan donaties hebben ontvangen van za kenlui uit Saudi-Arabië en de Golfstaten, die hem willen hel pen zijn terreurcampagne tegen de Verenigde Staten nieuw leven in te blazen. Bin Laden geldt in de VS als staatsvijand nummer 1. In januari werd hij door Washington op de '10 Most Wanted list' geplaatst en werd 5 miljoen dollar uitgeloofd voor tips die leiden tot zijn arres tatie. Eerder deze week werd be kend dat Bin Laden zich in Afgha nistan ophoudt, op een nieuwe ba sis in de buurt van Jalalabad. De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren sancties afgekon digd tegen het Taliban-regime in Afghanistan, omdat het Bin La den de hand boven het hoofd houdt. Hoewel het effect van de sancties niet al te groot zal zijn, zijn zij een signaal dat de VS vast- besloten zijn landen en regimes die terroristen steunen te isole ren. „Tot op de dag van vandaag zijn Bin Laden en zijn netwerk voortdurend in de weer met het plannen van nieuwe aanslagen te gen Amerikanen zonder acht te slaan op de onschuld van hun be oogde slachtoffers of de niet-Ame- rikanen die mede-slachtoffer van een dergelijke aanslag kunnen worden," zei Clinton. „De sancties zullen de internationale isolatie van de Taliban verdiepen, hun mogelijkheden om terroristennet werken te ondersteunen inperken en duidelijk maken dat het zaak is om je aan te passen aan de inter nationaal geaccepteerde gedrags normen," zei de Amerikaanse president. Volgens ingewijden heeft Bin La den meer dan 50 miljoen dollar aan donaties binnen weten te ha len voordat de Saudische autori teiten lucht kregen van deze geld stroom en de kraan dichtdraai den. Het geld werd verzameld in de vorm van 'zakat'; door gelovige moslims gedoneerde aalmoezen. De Saudische autoriteiten hebben een aantal van de zakenlieden die de donaties hebben gedaan aan de tand gevoeld. Een van hen is de eigenaar van een van de groot ste reclamebureaus in de Golf. Nieuwe geldstromen kan Bin La den gebruiken om nieuwe activis ten op te leiden en zijn voorne men om Amerikaanse doelen te treffen, te verwezenlijken. Vol gens de VS was hij het brein ach ter de aanslagen, vorig jaar augus tus, op de Amerikaanse ambassa des in Nairobi en Dar-es-Salaam, waarbij in totaal 224 mensen om kwamen. Onlangs werd vanuit Washington gemeld dat rekening wordt gehouden met nieuwe, door Bin Laden geïnstigeerde anti- Amerikaanse acties. Op de Ameri kaanse diplomatieke missies zijn verscherpte veiligheidsmaatrege len van kracht. Door Ad Bloemendaal Tel Avlv De nieuwe premier van Israël, Ehud Barak, wil zo snel mogelijk vrede sluiten met de Pa- lestijnen, Syrië en Libanon. „Maar de Arabieren moeten goed begrijpen dat vrede alleen moge lijk is met een veilig Israël," zei hij gisteren in zijn eerste toe spraak tot de Knesset Barak (57) presenteerde een bont samenge stelde regering, die steunt op 75 van de 120 volksvertegenwoordi gers. Barak vertelde de Knesset dat zijn regering vrede met de Arabi sche buren bovenaan de agenda heeft gezet. „Ik doe een beroep op de leiders in het Midden-Oosten onze uitgestrekte hand te aan vaarden en de vrede van de dap peren te sluiten," zei hij. Onder zijn gehoor was zijn vooTganger Netanyahu die heeft laten weten dat hij de politiek tijdelijk vaar wel zegt. De Likud, nu de grootste oppositiepartij, wordt voorlopig geleid door Ariel Sharon. De nieuwe premier liet de Pales- tynen en Syrië weten dat Israël vredesbesprekingen zal baseren op Veiligheidsresoluities 242 en 338, dat wil zeggen: teruggave van grondgebied in ruil voor vrede en veilige grenzen. „Syrië en Israël zijn tientallen jaren bittere vijan den geweest, maar nu is de tijd ge komen om vrede te sluiten," zei hij. Barak herhaalde zijn verkie zingsbelofte dat de Israëlische soldaten in Libanon binnen een jaar naar huis zullen terugkeren. Hij zei er alles aan te zullen doen om in de tussentijd ouders met zo nen in Libanon rustig te laten sla pen. Reagerend op ongerustheid on der zowel de Syriërs als de Pales- tijnen. zei Barak dat hij aan beide onderhandelingssporen evenveel belang hecht. Arafat en Assad zijn allebei bang dat Israël zal probe ren eerst vrede te sluiten met de ander, om extra druk uit te kun nen oefenen op de overgebleven partij. Barak is van plan zijn di plomatieke werk te beginnen met een vliegende start. In de komen de dagen al wil hij de Palestijnse president Arafat ontmoeten en in Cairo en Amman gesprekken voe ren met president Mubarak en ko ning Abdallah. Eind volgende week staat een ontvangst in het Witte Huis op het programma. Duizenden bewoners van stad Uzice, op 200 lun ten van Belgrado, betuigden gisteren hun steun aan de oppositiepar tij'Alliantie Voor veran dering'en eis ten het aft re den van de Joegoslavi- dent Milose vic, Foto Darko Vojlnovlc/AP mm ig«r« cbfXyjF H UK Een brandweerman van het Amerikaanse 'Staatsbosbe heer* probeert aan de rand van een lapje prtvégrond- m et-woonhuis in het Cafifor- nisehe Summit Valley een bosbrand te blussen. De Amerikaanse staat lijdt ook dit jaar weer onder grote bos branden. Foto GaOfleï Acosta/AP Parijs Een Italiaanse technicus heeft tijdens de ramp in de Mont- Blanctunnel eind maart een fout gemaakt. In plaats van rook en gassen af te voeren, stelde hij de luchtinstallatie zo in dat er lucht in de brandende tunnel werd ge blazen. Dat stelde een Frans-Itali aans onderzoeksteam gisteren vast Het bevestigt daarmee eer der bekendgemaakte voorlopige onderzoeksresultaten. Het dodental is definitief vastge steld op 39. Het ongeval gebeurde toen een Belgische vrachtwagen met margarine vlam vatte. De on derzoekscommissie heeft nu 41 adviezen opgesteld die een derge lijke ramp in de toekomst moeten voorkomen. New York De Verenigde Naties overwegen het referendum over autonomie of onafhankelijkheid van Oost-Timor opnieuw uit te stellen. Een hoge VN-functionaris verklaarde in New York dat het geweld tegen onder anderen me dewerkers van de VN in dit deel van Indonesië snel moet stoppen. VN-secretaris-generaal Kofi An nan stelde de voor 8 augustus ge plande volksraadpleging eerder al met twee weken uit Op 13 juli valt naar verwachting een besluit over een eventueel nieuw uitstel. De Veiligheidsraad veroordeelde gis teren de aanvallen door de zogë- heten pro-Jakarta milities. ^Indonesië stuurt'1200 man extra politie naar Oost-Timor als gevolg van het geweld tegen medewer kers van de VN. Legerwoordvoer- der Sudradjat zei dat de verster kingen zo snel mogelijk naar Oost-Timor vertrekken. Uzice Duizenden woedende Serviërs zijn gisteren opnieuw de straat opgegaan om het vertrek van de Joegoslavische president Milosevic te eisen. Bij een demon stratie in Leskovac kwam het daarbij tot een confrontatie met de politie. „Vertrek Slobo, vertrek," riepen demonstranten in de stad Uzice, op ongeveer 200 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Bel grado. Het protest was georgani seerd door de democratische op positie, Aanwezig in Uzice waren Zoran Djindjic, de leider van de Democratische Partij, en andere activisten van de overkoepelende Alliantie voor Verandering. „We moeten tot het einde door gaan, zodat Servië opnieuw kan beginnen. Iedere dag moeten we overal de straat op gaan en daar blijven totdat hij (Milosevic) ver trekt," zei Djindjic tot de menigte. „In de afgelopen tien jaar zijn er misdaden gepleegd uit onze naam. Dit land is niet schuldig aan hetgeen er is gedaan. Deze misdadige regering is schuldig," zei Milan Protic, een vooraan staand historicus en lid van de op positie. Een plaatselijke priester van de Servisch Orthodoxe Kerk kwam zijn steun aan het protest betuigen. De kerk eiste onlangs openlijk het vertrek van Milose vic. De organisatoren zeiden dat ze een waarschuwing van de politie om de demonstratie af te blazen hadden genegeerd. Terwijl de me nigte, aanvankelijk zo'n 6000 mensen, in de loop van de avond aanzwol, was er echter geen poli tie te zien in het centrum van Uzi ce. De oppositie heeft een serie demonstraties in meerdere ste den aangekondigd om het vertrek van Milosevic te eisen. In de Zuid-Servische stad Lesko vac gingen gisteren eveneens dui zenden mensen de straat op. Voor de tweede achtereenvolgende dag eisten ze het aftreden van een gouverneur uit het kamp van Milosevic, De demonstranten raakten slaags met de politie toen ze het politiebureau naderden waar de activist Ivan Novkovic na het protest van maandag werd vastgehouden. Russen Moskou heeft gisteren circa twee honderd extra militairen overge vlogen naar de Kosovaarse hoofd stad Pristina. De Russen gaan deel uitmaken van de internatio nale vredesmacht KFOR. Een deel komt in Orahovae, waar ook de Nederlandse soldaten zijn. De Gele Rijders in deze Duits-Neder landse sector zullen moeten plaatsmaken voor de Russen. Vee) etnische Albanezen zitten niet te wachten op de versterkin gen uit Rusland. Zij beschouwen de Russen, traditionele bondge noten van Servië, eerder als vijan den dan als vrienden. Servische Kosovaren daarente gen hopen dat de Russen ze kun nen beschermen tegen wraak zuchtige Albanezen in de provin cie. Een Russische generaal-ma- joor in Pris tina verklaarde dat zijn mannen zich zullen inzetten voor de veiligheid van alle etnische groepen in Kosovo. Minister De Grave, die gisteren de Nederlandse militairen in Kos ovo bezocht, bevestigt dat er nog wordt onderhandeld met de Rus sen over de plek waar zij hun kamp zullen opslaan, „Ik ben na tuurlijk niet daverend enthousi ast als ze naar Orahovae komen, maar KFOR is KFOR. Nederland heeft aangedrongen op Russische deelname aan KFOR, en dan moet je ze ook een plek bieden waar ze hun taken professioneel kumien vervuilen." ,,s v -V - J- J Een nog onbekende jnan is gisteren doodaangétroffen öp De naakte man bleek niet gewond Hy was ook niet gebeten door,de' 'killerwhales', Onderzoek moet uitwijzen hoe de 27-jarige om het leven lopig gaan de autoriteiten uit van verdrinking. Op de bodem vari het basin lag een zwembroek. De politie in Florida denkt dat de manikü heeft laten insluiten in het park.. e Medewerkers van SeaWorld vermoeden dat he t slachtoffiér ^;be-r Door Jessica Lutz Istanbul De PKK heeft gisteren het Koerdische volk opgeroepen de strijd op te voeren. „De dood straf is een afwijzing van vrede, vrijheid en broederlijke betrek kingen. We nodigen jullie uit om op te staan en je protesten op alle fronten te versterken in de weten schap dat de doodstraf voor onze leider Apo de doodstraf voor ieder van ons is," aldus het zevenkop pig bestuur in een verklaring, ge publiceerd in Duitsland. Maandag keurde PKK-leider 'Apo' (koosnaam voor Abdullah) Öcalan vanaf het gevangenisei land Imraii via zijn advocaten de recente aanslagen juist af. Hij werd op 29 juni tot de strop ver oordeeld voor het leiden van een gewapende opstand tegen de Turkse staat. Maandag ook blies een 19-jarige vrouw zichzelf op met op haar li chaam gebonden handgranaten en dynamiet in een politiebureau in de Zuid-Turkse stad Adana. Daarbij raakten 14 mensen ge wond. Zondag vielen een dode en 24 gewonden door een bom in een park vol picknickende mensen in Istanbul. Donderdag al beschoten vier PKK-leden een koffiehuis in de stad Elazig in het oosten van het land en doodden vier mensen. De PKK stelde zich verantwoor delijk voor deze aanslag, maar de autoriteiten schrijven alle aansla gen toe aan de organisatie. Turkije kondigde meer veilig heidsmaatregelen aan, vooral voor in toeristische gebieden. On danks de eerdere waarschuwing van het 'vreedzame', door de PKK gedomineerde Koerdische parle- ment-in-ballingschap dat Turkije niet meer veilig is voor toeristen, zijn alle aanslagen tot nu toe op Turkse doelwitten gericht, „Het zijn individuele acties," reageer de premier Ecevit, „die moeilijk te voorkomen zijn. Maar de da ders worden bijna altijd gepakt." Diezelfde avond werd in een bar in de uitgaanswijk Taksim dank zij waakzame klanten (of politie in burger) een fragmentatiebom ge vonden voor hij ontplofte. Hij was op dezelfde manier gemaakt als die in het park. Lot Öcalan Het valt nog te bezien wat de ge volgen van de PKK-oproep zijn. Vast staat wel dat opvoering van de aanslagen niet in het voordeel van Öcalan zal werken. Over zijn lot wordt-uiteindelijk beschikt in het overwegend nationalistische parlement dat moet stemmen IstanbulTurkse politieagen ten hebben gisteren in Bat- man, in het zuidoosten van het land, een man doodgeschoten die zich in de buurt van een po litiekantoor verdacht gedroeg. De man bleek explosieven bij zich te hebben. Volgens de po litie stond hij op het punt een zelfmoordaanslag te plegen. Gisteravond zagen agenten de man naar hun kante: toelo pen, waarop zij hem vroegen sta te staan. Toen hij dat wei gerde openden de politiemen sen het vuur. Tot nu toe heeft niemand de mislukte aanslag opgeëist over de uitvoering van de dood straf, De ultra-nationalisten eis ten vorige week de herziening van een wetsvoorstel voor straf vermindering voor spijtoptanten, dat voorzag in de omzetting van doodstraf naar twintig jaar gevan genisstraf. Wat hen betreft is er geen clementie voor Öcalan. Fracties De invloedrijke oud-ambassadeur Sukru Elekdag beweerde in een commentaar dat de aanslagen wel degelijk gecoördineerd waren en zouden wijzen op een breuk in de PKK tussen voorstanders van ge weld en hen die gehoor willen ge ven aan Ócalans oproep tot beëin diging van de strijd. Beide frac ties zouden echter gebaat zijn bij Öcalans executie. Zyn dood zou namelijk enerzijds de Koerden die wars zijn van geweld ertoe overhalen zich eindelijk achter de PKK te scharen, anderzijds een martelaar creëren die de versplin terde organisatie weer verenigt De strop zou bovendien zoete wraak zijn voor alle PKK-com- mandanten die zich in het verle den Öcalans dictatoriale grillen hebben moeten laten welgeval len. Elekdag, die bekend staat om zijn goede contacten met het le ger, meent dat Öcalan ophangen de PKK in de kaart zou spelen. „Dat zou hem een heldmet mythi sche kwaliteiten maken. Zo'n ont wikkeling zou de wonden van de maatschappij, geopend door 15 jaar strijd, juist dieper maken en de genezing bemoeilijken." De krant Milliyet, waar Elekdag voor schrijft, publiceerde gisteren echter een interview met gepen sioneerd generaal Kemal Yavuz, die in het verleden regelmatig als spreekbuis voor het leger functio neerde. Yavuz noemt Öcalan een tijdbom. „Om zijn vrijlating te be werkstelligen, zullen anarchisti sche groepen tot gewapende ac ties, bomaanslagen en ontvoerin gen overgaan. De buitenlandse machten die vandaag vragen om gevangenschap voor hem, zullen spoedig van amnestie gaan spre ken, hem naar het buitenland wil len halen en daartoe druk gaan uitoefenen." De generaal b.d. vindt dan ook dat de PKK-leider zo snel mogelijk moet worden op gehangen, in het nationaal be lang. Liberalen, socialisten en groenen in België hebben van morgen vroeg hun handtekening gezet onder het akkoord voor de vorming van een regering-Verhof- stadt. De partijcongressen moe ten zich daar zaterdag nog over uitspreken. Ook de Franstalige groenen van Ecolo hebben het ak koord ondertekend. Aanvankelijk weigerden zij elk akkoord te on dertekenen, zolang zij geen mi nisterspost zouden krijgen in de Brusselse regionale regering. De kwestie van de ministerspost in Brussel zal tijdens aparte be sprekingen worden geregeld. Het ondertekende akkoord voorziet in sterke lastenverlaging, stijging van de uitgaven voor gezond heidszorg en sociale zekerheid en de directe kosten in verband met de dioxinecrisis. Ook kunnen ge troffen boeren en bedrijven in de voedingsindustrie rekenen opuit- stel van belastingen en andere re keningen gedurende vijfjaar. De christen-democraten hebben al sterke kritiek uitgeoefend op het regeerakkoord, dat volgens hen elke gedegen financiële on derbouwing mist. De christen-de mocraten allien voor het eerst in 41 jaar niet meere geren. per 500 gram per stuk Geldig l/mzolercbg 10 jufl 999.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3