Historische Vereniging bepleit sloop in Vlaardings havengebied Wildernis in Oost te lijf Rotterdams Dagblad - IQ iliPp Betaald parkeren Schiedam waarschijnlijk fors uitgebreid Man van fiets gemept Oliesporen in Oude Haven Waterschade bij hennepkweek Inbrekers blijken illegaal Ongeldig rijbewijs Granaten gevonden Autodieven op de vuist Notitie: volop nieuwbouw, museumconcentratie en renovatie Hoogstraat v-S' 5lÉtfi Vlaardingers kunnen kanalen zelf niet vinden Maassluis juist extra zuinig op oude centrum In jaar zwemdiploma halen lukt niet; bezuiniging teruggedraaid De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Rotterdams Dagblad j I Woensdag 7juli 1999 I - =m Waterweg Schiedam Een 21-jarige Rotter dammer is gisterochtend in Schiedam op brute wijze van zijn fiets beroofd. De man reed kort na halfzeven op de Parallelweg toen twee mannen hem plotseling de weg versper den. Zij sommeerden hem zijn fiets af te staan. Toen hij dit wei gerde, werd hij van zijn tweewie- Ier geslagen. Het duo fietste weg in de richting van het Giessen- plein. Het slachtoffer liep letsel aan rijn gezicht op en moest naar de dokter. Vlaardingen In de Oude Haven in Vlaardingen zijn gistermiddag oliesporen aangetroffen. De olie liep uit enkele kolkputten van de Waterleidmgstraat en de Oostha- venkade. Vermoedelijk is de rode gasolie door het regenwater in hel riool gespoeld en bij eb de haven ingestroomd. Een bedrijf heeft de putten leeggezogen. MaassluisDe politie nam gister avond rond negen uur een kijkje in een woning aan de Burgemees ter SchwartzJaan in Maassluis. Het water stroomde onder de deur door en het rook er naar hennep. De 26-jarige bewoner was na het begieten van de planten vergeten de kraan weer dicht te draaien. Drie woningen liepen hierdoor waterschade op. De politie heeft de 131 planten en de speciale lam pen meegenomen. Maassluis De twee mannen, die eerder deze week bij een poging u>t inbraak in een woning aan de Mozartlaan in Maassluis waren aangehouden, blijken illegaal in het land verblijvende Hongaren te zijn. Ze zijn gisteren overgedra gen aan de vreemdelingendienst. VlaardingenEen 26-jarige Vïaar- dinger reed gisterochtend op de Westha venkade door het rode ver keerslicht en werd aangehouden, Tegen de politie zei de man dat hij geen rijbewijs bij zich had. Bij na vraag bleek dat het rijbewijs van de man ongeldig was verklaard. De politie wilde de Vlaardinger meenemen naar het bureau voor verder verhoor, maar hij verzette zich. Daarom sloeg de politie hem m de handboeien. De man bleek zijn rijbewijs wel bij zich te heb ben, Het zal naar het CBR worden teruggestuurd. Hoek van HollandTijdens graaf werkzaamheden op een terrein langs de Slachthuisweg kwamen twee onderdelen van brisantgra- naten omhoog. Deze granaten le verden geen gevaar op en zijn op geruimd door deskundigen. Hoek van Holland— Twee Rotter dammers van 38 en 40 jaar zijn gistermiddag opgepakt wegens autodiefstal. De politie reed naar de Strand- boulevard na een melding van diefstal waarbij een bruine auto was weggereden. De politie zag de verdachte auto en ging er achter aan. Tussen de politie en de brui ne wagen reed een andere auto mobilist. Direct in de eerste bocht moest deze bestuurder krachtig remmen omdat de autodief vol op de remmen was gaan staan. De twee verdachten gingen hierna met elkaar op de vuist. Toen het duo de politie in het oog kreeg, wilde het vluchten. De poli tie trok de wapens en verzocht de Rotterdammers uit de wagen te stappen. De twee verzetten zich en werden geboeid afgevoerd naar het bureau in Vlaardingen. Het voertuig bleek de afgelopen nacht in Sliedrecht te zijn gesto len. Door Eefje Qomen Vlaardingen Je zou het niet direct verwachten van een vereniging die zich sterk maakt voor behoud van al het oude. Toch komt uitgere kend de Historische Vereni ging Vlaardingen (HW) met een plan voor nieuwbouw. Een plan waar nota bene ook nog eens flink wat voor moet worden gesloopt. In een notitie, die in het kader van het Stadsdebat wordt rondgestuurd, pleit de HW voor de bouw van luxe woningen in het verpauperde havengebied rond de Waterleidingstraat. Het me rendeel van de huidige panden kan onder de sloophamer, vindt de vereniging. Uitzondering be treft die gebouwen met een grote historische waarde. Volgens HW-voorzitter Wout den Breems gaat het dan om bijvoor beeld de voormalige pakhuizen van de rederij C. van Toor op de hoek Waterleidingstraat en Oost- havenkade. Ook het voormalige rederijpand van J. Pot, waarin la ter de rokerü van de firma Kwak- kelstein werd gevestigd, zou ge spaard moeten blijven. „Dat is toch een belangrijk stuk industri eel erfgoed voor deze stad." Dat zelfde geldt ook voor de voormali ge zeemanswinkel van J. van Toor. Voorzitter Den Breems pleit ook voor behoud van het kantoor pand met de kenmerkende ronde erker van de Hollandse Zeevisse rijmaatschappij van J. Schippers. Het pakhuis daarnaast, dat later in handen van meubelfabrikant Leewis overging, mag ook niet worden gesloopt. In de notitie benadrukt de vereni ging dat er vast zeer veel animo is voor een huis of appartement vlakbij de Nieuwe Maas. „Het unieke uitzicht op de constante activiteit op en aan het water staat garant voor een zekere en grote belangstelling." Streekmuseum In hetzelfde stuk pleit de vereni ging er ook voor het Streekmuse um Jan Anderson naar de Vlaar- dingse binnenstad te halen. Als mogelijke locaties worden de Hoogstraat en de Markt genoemd. Zou het museum daar gevestigd worden, dan zou het volgens de HW veel meer bezoekers trek ken dan op de huidige nogal afge legen plek aan deKethehveg. Bij aanvang van het Stadsdebat pleitte Frits Loomeijer, die toen nog directeur was van het Visse- rijmuseum, voor een verhuizing van het streekmuseum naar de Westhavenkade. Ook museum Hoogstad zou naar die locatie moeten komen. Daar immers, re deneerde Loomeijer, lag het histo risch zwaartepunt van Vlaardin gen: de haringvisserij. Hoogstad liet daarop weten daar niet zoveel voor te voelen. Dat museum zou liever een plekje aan de Markt hebben. Juist die plek duikt nu ook weer op in de notitie van de HW over het Streekmuseum. Loomeijers toenmalige suggestie om het Visserijmonument te ver plaatsen, komt ook in het HW- stuk aan de orde. Waar Loomeijer 't wel wat leek om het monument een plek vóór of naast zijn muse um te geven, stelt de HW nu voor het naar het terrein tussen de Ju- lianabrug en de sluizen te ver plaatsen. Voorzitter Den Breems geeft echter wel aan dat het mo nument op z'n eigen plaats zou kunnen blijven, als er op het ha vengebied woningen worden ge bouwd. „Maar zolang dat nog niet gebeurd is, lijkt me het toch beter als het een nieuwe plek krijgt. Het moet immers wel zichtbaar zijn voor de Vlaardingers. Op de huidi ge plaats is dat niet het geval." Zoals eerder ook al gebeurde, ma ken de leden van de Historische Vereniging zich nogmaals sterk voor een grondige renovatie van de Hoogstraat. Ze pleitten ervoor de winkelpuien, die in de loop van de tijd vaak grondig gemoderni seerd zijn, terug te brengen naar hun oorspronkelijke staat. Lagere huren zouden voor een meer ge varieerd winkelaanbod moeten zorgen. Meer concurrentie zou de huurprijzen vanzelf naar beneden brengen. Op dit moment is een groot deel van de gebouwen in handen van slechts een klein groepj e projectontwikkelaars. De HW pleit daarnaast voor een beter gebruik van de historische panden die -vrijkomen. Volgens de vereniging wordt er te snel aan nieuwbouw gedacht voor voorzie ningen die misschien ook best te recht kunnen in een oud gebouw. Als voorbeeld worden de ateliers in de Technische School aan de Deltaweg genoemd. i 1i- k"v-Aïftr ii*-■- JV:V Bij de binnenruimte van de FuRonstraat, Morsestraat, Lorentzlaan en de BuijsBallotsingel lijkt het woord 'tuin* niet meer opzijn plaats. Het woekerende onkruid staat hier metershoog en maakt een tocht door de binnenruimte onmogelijk. Foto Roei Dijkstra Door Edwin Cornehsse Schiedam De binnentuinen in het uiterste noordoostelijke punt je van Schiedam Oost worden bin nenkort stevig onder handen ge nomen. Verhuurder Woonplus Schiedam en de gemeente slaan de handen ineen om eens en voor altijd een einde te maken aan de uitdijende wildernis in de afgeslo ten binnenruimtes. De betrokken bewoners krijgen binnenkort een brief in de bus waarin hen om me dewerking wordt gevraagd bij de aanpak van de binnentuinen. Wie nu een kijkje neemt in de achtertuinen van de blokken in de noordoosthoek van Schiedam, ziet meteen waarom de ruimtes aangepakt moeten worden. Van de vijf plekken die op de lijst staan voor een grondige renovatie spant de binnenruimte van de Fultonstraat, Morsestraat, Lo rentzlaan en de Buijs Ballotsingel de kroon. Braamstruiken, klimplanten, dis- tels en brandnetels maken het hier onmogelijk om het pad door de tuinen te vervolgen. De plan ten zijn zo'n drie meter hoog en •onttrekken alles aan het zicht. Aan de randen van de tuinen klimmen de planten tegen de ge vels en trappen op. Hier en daar verdwijnen de planten in het houtwerk of in een openstaand raam. De planten bedekken ver der een berg afval die varieert van oud hout en gereedschap tot een grote hoeveelheid zwerfvuil. De wildernis is een lusthof voor ongedierte en verwilderde dui ven. Ratten en muizen vermenig vuldigen er zich in rap tempo. Het enige dat er voor zorgt dat de on- gedierteplaag niet uit de hand loopt, is het kleine legertje katten dat de binnenruimte heeft inge nomen als jachtgrond. Vanonder de braambossen vandaan loeren tientallen gele ogen naar de be zoekers die een poging wagen de tuinruimte te betreden. Enkele bewoners houden hun achtertuin in de binnenruimte nog netjes bij. Op drie plaatsen is het contrast dan ook enorm: de muur van opschietend groen maakt opeens plaats voor horten sia's en kleurig bloeiend perk- goed. Andere bewoners 'nebben de moed al lang opgegeven en zien geen brood meer in het op boksen tegen de almaar uitdijen de wildernis. Het betreft hier veel al oudere mensen die niet meer in staat zijn om de grote lap grond te onderhouden. Verhuurder Woonplus wil de bin nenruimte grondig aanpakken. Daarbij wordt alles neergemaaid waarna de grond wordt omge ploegd. Na het afvoeren van het afval wordt gekeken wat er aan duivenoverlast gedaan kan wor den en wordt de dierenbescher ming op de hoogte gebracht van de vele zwerfkatten in de binnen ruimte. De bewoners van de benedenwo ningen zal vervolgens worden ge vraagd of ze hun grote tuin nog op prijs stellen. Als dat het geval is worden ze erop gewezen dal ze na de grote schoonmaak de plicht hebben om de boel te onderhou den. Woonplus vermoedt echter dat een aantal mensen geen prijs stelt op hun bijna twintig meter diepe achtertuin. Als dat het geval is wil Woonplus de tuin verkleinen naar zo'n vijf meter en de rest beschik baar stellen voor bewoners van de bovenwoningen die er een sier- of moestuin willen beginnen. Als er helemaal geen interesse is wil de verhuurder het inrichten als se- mt-openbare groene ruimte. In deze tuin, die alleen voor de om wonenden toegankelijk 2al zijn, wil Woonplus dan fruitbomen planten en picknickbanken plaat sen. Een werkgroepje moet dit on derhouden, daarbij uitgerust met tuingereedschap van Woonplus. De aanpak van twee van de vijf binnenruimtes in Schiedam Oost wordt gefinancierd met een deel van het geld dat de Brandersstad krijgt uit de pot van het groteste- denbeleid. Het betreft hier de ruimten tussen de Dr. Znmenhof- straat/Daltonstraat en ahren- heitstraat/Morsestraat kosten voor de andere drie plekken, op de hoek van de Fahrenheitstraat/ Dr. Zamenhofstraat, tussen de Fultonstraat/Lorentzaan en de hoekHogebanweg/Dr. Zamenhof straat, worden opgebracht door Woonplus. Schiedam Het Schiedan.se sys teem van vergunningparkeren wordt waarschijnlijk binnen niet a! te lange tijd uitgebreid. Acht gebieden in de Brandersstad ko men hiervoor in aanmerking. Uit deze gebieden zijn verzoeken ge komen van bewoners die de laat ste tijd steeds meer moeite onder vinden om hun auto in de buurt van de woning te parkeren. Als uit onderzoek blijkt dat de parkeer druk in deze gebieden meer dan 90 procent bedraagt en de meer derheid van de buurtbewoners voorstander is, zal de gemeente een inspraakprocedure starten om het vergunningparkeren in te voeren. De gebieden die in aanmerking komen zijn de Van Swindensin- gel, de PKO-laan, de Singel noord, Lange Nieuwstraat, Rot- terdamsedijk, 's-Graveïandseweg, de Palmboombuurt en de omge ving van de Alphons Airiènstraat. Voorde Palmboombuurt is op ver zoek van de bewoners overigens al een procedure gestart om het vergunningstelsel voor betaald parkeren uit te breiden. Dit omdat men verwacht dat met het gereed komen van de woningbouw aan het Spinhuispad, de parkeerover last fors zal toenemen en buurtbe woners bijna geen kans meer ma ken om hun auto in de buurt te stallen. De gemeente wil binnenkort ook het parkeren in de binnenstad en omgeving onder de loep nemen. Er zal een extern bureau in de arm worden genomen om een on derzoek te houden. Kosten: 70.000 gulden. Dit bureau moet het in 1996 gehouden parkeeronderzoek herhalen en met name aandacht besteden naar vraag en aanbod op de dinsdagmiddag, -avond en nacht, op koopavond tijdens de weekmarkt, op zaterdag bij de parkeerplaatsen voor bezoekers, vergunninghouders en vrije plaatsen in de binnenstad en om geving. Verder moet het bureau voorstellen doen om de geconsta teerde knelpunten op te lossen. Er zijn verschillende redenen om nu een onderzoek te houden. Zo wil de gemeente weten wat het in 1995 ingezette parkeerbeleid heeft opgeleverd en of de bijstu ringsmaatregelen die zijn geno men na de evaluatie in 1998 effect hebben gehad. Maar ook de ver zoeken van de bewoners om uit breiding van het vergunningpar keren, de klachten en voorstellen uit het Centrummanagement en de groeiende wachtlijst bjj de ver gunninguitgifte in het centrum zijn aanleiding voor het onder zoek. De stem van de bewoners en an dere belanghebbenden zal hierin, als het goed is, goed worden ge hoord. Het is namelijk de bedoe ling dat het bureau gaat praten met alle partijen zoals Centrum management en bewonersvereni- gingen. De gemeente tekent hier bij aan dat deze zomer niet het uit gelezen moment is om zo'n onder zoek te houden. Op het moment ligt het centrum overhoop in ver band met de grote renovatie van de Hoogstraat. Hierdoor is er min der parkeerruimte aan de Lange Haven en zijn in de Zuilstraat en Buitenhavenweg terreinen aan gewezen voor gratis parkeren. Als er nu een onderzoek wordt gehou den, levert dit dus geen goed beeld op- Het veldwerk zal daar om in oktober worden gedaan waarna de resultaten van het on derzoek in november op tafel moeten liggen. Vlaardingen De uitbreiding van het kabelnet in Vlaardingen blijkt in menig huishouden tot de nodi ge commotie te leiden. Vlaardin gen heeft er sinds kort twee tele visiezenders bij -Discovery Channel en Cartoon Network- maar veel Vlaardingers slagen er niet in die zenders in te stellen. Volgens ENECO hoeft het hele maal geen probleem te zijn de te levisie opnieuw in te stellen. Ge adviseerd wordt, wanneer het toch niet lukt, een familielid of kennis in te schakelen, In uiterste nood zou de hulp van enkele ge specialiseerde winkels kunnen worden ingeroepen. ENECO voegde de telefoonnummers daarvan bij, De afgelopen weken heeft de tele foon bij die winkels roodgloeiend gestaan. Er is extra personeel in gezet en nog zijn er lange waeht- Uj sten. Het idee-bestaat Overigens dat het niet alleen 'onkunde' is. Een aantal mensen vindt het ge woon te veel moeite en betaalt He- ver 35 gulden om ververvolgens van de problemen af te zyn. Pagina 15: Overuren voor Vlaar- dingse audiozaken MaassluisDe Maassluise ge meenteraad is gisteravond ak koord gegaan met het instellen van de Commissie Beschermd Stadsgezicht De nieuwe ad viescommissie vervangt daar mee zowel de welstands- als de monumentencommissie. Ook nieuw is dat één van de vier le den mag worden voorgedragen door de Historische Vereni ging Maassluis. Daarbij gaat het om de plek van een restau ratie-architect of een histori cus. De politiek kon zich gisteren vinden in het op korte teraiyn instellen van de commissie. Het belang er van is immers overduidelijk, onderstreepte onder anderen PvdA'er Hans de Bruin. „We moeten waken over de architectuur in de his torische kem. Want helaas rijn er plekken waar gebouwen en uithangborden absoluut niet harmoniëren met de omge ving." De PvdA wil dat het nieuwe adviescollege zich niet alleen beperkt tot gebouwen. Daarbij werd gewezen op de spoorbrug over de haven. Deze moet binnen enkele jaren wor den vervangen danwel grondig Wethouder Frank Koen kan zich vinden in de brede kijk op het stadsgezicht van oud- Maassluis. Wijzend op onder meer winkelpuien, terrassen, uithangborden en ook de open bare ruimte gaf hij in grove lij nen het werkterrein van de nieuwe commissie aan. 'Kwali teit en historiciteit van de bin nenstad' vindt Koen daarbij niet alleen een doel op ach. „Het kan uiteindelijk een eco nomische waarde hebben," zinspeelde hij op de beoogde toeloop van toeristen. Iets dat de wethouder niet aan de taken van de commissiele den wil toevoegen zijnde door Leny van Duijn-Camfferman (D66) genoemde 'ondergrond se rijkdommen' ran Maassluis. Van Duijn pleitte al eerder voor archeologisch onderzoek op bouwlocaties. Dit uiteraard met het 'risico' dat bouwpro jecten vertraging oplopen. Maassluis Het is vrijwel onmo gelijk om met schoolzwemmen binnen een jaar het diploma te ha len. Burgemeester en wethouders van Maassluis rest daarom niets anders dan een eerder doorge voerde bezuiniging terug te draai en en leerlingen van basisscholen weer twee jaar zwemles te bieden. In het afgelopen schooljaar haal de niet meer dan 16,7 procent in de hen daarvoor door de gemeen te toegemeten tijd het zwemdiplo ma A Toen daar nog twee jaar voor stond slaagde tussen de tach tig en negentig procent De één jaar-variant bestaat overigens wel uit meer lessen dan een lesjaar in de oude situatie. Nu die cijfers bekend zijn gewor den heeft de gemeente Maassluis meteen besloten de bezuinigings maatregel ongedaan te maken. Voor de huidige onderwijswet houder Pieter Hoogenraadls het kostenaspect, zeker gezien het la ge percentage geslaagden, van ondergeschikt belang. Daarvoor is leren zwemmen te belangrijk, aldus Hoogendraad. Dit betekent dat in het komend schooljaar niet alleen de groepen 5, maar ook de groepen 6 weer zwemles krijgen. Schoolzwemmen is sinds de jaren zeventig, toen het als verplicht vak werd afgeschaft, steeds meer in 'net gedrang gekomen. In de aanloop naar de Tweede-Kamer verkiezingen van vorig jaar heb ben politieke partijen meer aan dacht voor zwemmen op de basis school bepleit De beslissing voor de terugkeer van zwemmen op het schoolrooster is echter nog niet genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5