14 Rotterdai n Asklepion wordt "gladgetrokken" Sï^theek 'Laat asielzoekers alsjeblieft ook werken' Agent ontkent drugshandel JAC. Tillema - 'Mister Wederopbouw' - stond voor gigantische klus Stoere 'Diner' bij skatepark Westblaak Topambtenaar sociale dienst weggestuurd Zeshonderd vierkante meter extra ruimte; twijfels over parkeren bussen bij CS overmeesterd Leraar opgepakt voor ontucht Marktkoopman trekt mes Gestoken bij beroving Matroos valt op sleepboot Bezwaren tegen parkeeroverlast verworpen In Memoriam Rotterdams Dagblad I Woensdag 7 juli 1999 Rotterdam De achtergevel van Asklepion, het veelbespro ken museum voor het menselijk lichaam, wordt vier meter verplaatst richting het water van de Leuvehaven. Het inpan dige trappenstelsel komt te vervallen. Daarvoor in de plaats komt een apart trappenhuis met een serre en entree op de eer ste twee verdiepingen. De wijziging van het bouwplan levert circa 600 vierkante meter extra ruimte op. zegt A J.C. Hoynck van Papen- drecht, sinds mei algemeen direc teur van Asklepion. „Belangrijk- ste voordeel is dat er aanzienlijk meer ruimte voor publiek en ex posities is." Punt van discussie rond het As klepion is de toevoer en het par keren van bezoekersbussen. As klepion gaat uit van dagelijks twaalf tot zestien groepen van ruim dertig bezoekers, die voor namelijk op werkdagen en buiten de schoolvakanties komen. De helft van de bezoekersgroepen Aan de Leuvehaven-zijde wordt over de hele breedte een extra (zesde) verdieping gebouwd. De gevel aan het water wordt daar door 'recht en glad getrokken'. Het trappenhuis wordt gebouwd naar het voorbeeld van Centre Pompidou in Parijs, met hellings- banen en flauwe bochten. Alleen wordt het geen transparant, maar een gesloten trappenhuis. De wel standscommissie heeft positief geadviseerd over het gewijzigde bouwplan. „Het is efficiënter en goedkoper," komt per bus, is de yerwaehtmg. Gemiddeld zullen zowel in de och tend als in de middag drie tot vier bussen naar Asklepion komen. Daarom wordt één in- en uitstap- plaats voldoende geacht Gekozen wordt voor een plek voor hotel Inn tel aan de Schiedamsedijk, op circa honderd meter van de in gang van het nieuwe museum. Voor het parkeren van de bussen ziet het college van b en wde Con- radstraat bij het Centraal Station als meest geschikte oplossing. Daar is ruimte voor ongeveer vier bussen. Momenteel wordt de straat al gebruikt als opstapplaats voor vakantiegangers die per bus naar hun bestemming reizen. De raadscommissie ruimtelijke ordening, die zich gisteren over Asklepion boog, heeft hier haar twijfels over. De commissie voelt meer voor de andere opties: de Parkhaven en het Willemsplem. Op de Parkhaven kunnen de bus sen van Asklepion gecombineerd worden met de bussen voor de Eu romast Deze optie geldt als alter natief. Het Willemsplein is volgens het college niet meer in beeld. Daar komen achttien busparkeerplaat sen voor Spido. Wanneer de bus sen van Asklepion daar ook par keren, neemt de capaciteit voor Spido met 25 procent af, iets waar de rederij zich tegen verzet. L Bolsius (CDA) oppert de Kuip als parkeerplaats. ,,Het valt me op dat de Kuip niet bij dit soort din gen wordt betrokken. Op doorde weekse dagen is daar genoeg ruimte om te parkeren. Be vind dat we veel vaker het busparke- ren bij de Kuip als alternatief moeten aanbieden." PvdA-raadslid O. S. Bayraktar is het met Bolsius eens: „De Con- radstraat is te ver van de attractie af. Bij de Kuip is de afstand mis schien nog iets groter, maar het is makkelijker om daar naar toe te rijden dan met al die bussen dwars door de stad." Wethouder J. C. Kombrink denkt dat de stad genoeg aanbod heeft voor parkeerplaatsen en dat de markt zich vanzelf reguleert. „We moeten geen perfectionisme na streven. Stel dat Spido lekker loopt, dan hebben we een knel punt. We moeten niet het risico nemen dat we de situatie daar te krap bemeten. De Kuip is voor doordeweekse da gen een interessante oplossing. Maar met de aanpak van het Cen traal Station moeten we kijken wat we daar met de nieuwe trans ferfunctie van de bussen willen." Rotterdam Een medewerkster van een apotheek aan de Nieuwe Binnenweg heeft gistermiddag samen met een klant een dief overmeesterd nadat deze een greep in de kassa had gedaan. De dader was een 38-jarige Rotter dammer. Hij werd overgedragen aan de po litie. Delft/RotterdamDe politie heeft gisteren een 48-jarige leraar uit Delft gearresteerd en ingesloten. De man wordt verdacht van het plegen van ontuchtige handelin gen met ongeveer vier leerlingen van een middelbare school in Rot terdam. Het gaat om scholieren van 12 tot 16 jaar. De zaken deden zich voor in 1997 en 1998. De man is aange houden na aangiften van de leer lingen. RotterdamEen 22-jarige markt koopman uit Rotterdam is gister middag aangehouden nadat hij op de weekmarkt aan de Binnenrotte twee vrouwen met een keuken mes had bedreigd. De moeder en haar dochter hadden opmerkin gen tegen de man gemaakt toen ze zagen dat de koopman twee an dere mensen had bevoordeeld bij het afrekenen van de door hen ge kochte waar. De man pakte daarop een mes en bedreigde de vrouwen, die de poli tie alarmeerden. De marktkoop man kreeg een boete van duizend gulden. Zijn mes werd in beslag genomen. Na enkele uren kwam de man weer op vrije voetea De markt was toen al afgelopen. Rotterdam Een 36-jarige man uit Zoetermeer heeft gisteravond steekwonden opgelopen bij een beroving op het Zuidplein. Twee mannen belaagden hem met een mes en namen zijn portemonnee, paspoort en jas af. Het slachtoffer werd gestoken in de bil (twee maal), het linker bovenbeen en het gelaat De daders zijn op de fiets weggereden in de richting van de Pleinweg en de Mijnshe- renlaan. De Zoetermeerder heeft zich laten behandelen in het Zui- derziekenhuis. In de Millinxstraat werd een 27-ja- rige Rotterdammer gisteravond ook het slachtoffer van een bero ving onder de dreiging van een mes. Een onbekende man zette een mes op zijn keel, waarna uit zijn broekzak geld en sleutels werden weggenomen. Tevens werd de broek van het slachtoffer kapot gesneden. Rotterdam Bij een val van drie meter hoogte is een 51-jarige op varende van een sleepboot giste ren in de Scheurhaven in Euro poort gewond geraakt Het slacht offer was bezig met onderhouds werk, toen hü van de tegen een mast geplaatste ladder viel Hij liep hoofdletsel op en een gebro ken arm en werd naar het Ruw aard van Puttenziekenhuis in Spijkenisse gebracht Staatssecreatris Cohen ging in het asielzoekerscentrum het gesprek aan met bewoners. Hij beloofde de mogelijkeden te onderzoe ken om asielzoekers te laten werken. Foto Niels van der Hoever/notterüams Dagblad Rotterdam— Al die tijd had ze uit angst haar mond gehouden. Maar nu staatssecretaris J. Cohen (asielbeleid) naar het asielzoe kerscentrum aan de Dordtse- straatweg was afg' ~eisd, wilde ze toch haar verhaal kwijt. Een vol geschreven vel papier lag op haar schoot Nog niet zo lang geleden was ze advocaat in Irak. Totdat de gehei me politie van Saddam Hoessein haar begon te bedreigen. Ze stel de zich te kritisch op tegenover de regering. „We ontvoeren je drie kinderen en gooien ze in de ko kende olie," werd haar verteld. Twee jaar geleden vluchtte het ge zin naar Nederland en werd een asielverzoek ingediend. Een voor lopige afwijzing volgde. Paniek. Wat later weer een goedkeuring. Alleen was de Immigratie en Na turalisatie Dienst (IND) één kind vergeten. Opnieuw paniek bij de moeder. Inmiddels ligt haar aan vraag bij de rechter. In de zaal van het asielzoekers centrum werd ademloos naar het verhaal geluisterd tijdens een dis cussieavond van de PvdA over het Nederlandse asielbeleid. Aan dat beleid kan het nodige verbeterd worden, constateerde directeur H. Smidstra van het asielzoekers centrum. Zo duurt de afhandeling van een asielaanvraag soms lan ger dan vijf jaar en heeft hij het idee dat justitie wel heel gemak kelijk een aanvraag in eerste in stantie afwijst. „Waarschijnlijk bedoeld om tijd te winnen. Maar het zorgt wel voor veel paniek," aldus Smidstra. Als het aan de staatssecretaris ligt, komt dit soort zaken in de na bije toekomst niet meer voor. De procedure moet korter en de IND moet kwalitatief beter werk gaan leveren. Hoe? Dat kwam hij de be zoekers uitleggen. Met opge stroopte mouwen legde hij uit hoe het asielbeleid er per 2001 uit moet zien. Juzef, afkomstig uit Algerije, wil maar wat graag ook zijn mouwen opstropen. Hij heeft al vijf jaar niets om handen. De mogelijkhe den om asielzoekers werk te laten verrichten zijn op dit moment be perkt. Smidstrariep op tot versoe peling van de regels. „Niets doen leidt tot psychische en medische klachten." Het enige wat het asielzoekerscentrum kan doen is het organiseren van activiteiten. „Maar kat die mensen alsjeblieft ook werken." Cohen beloofde die mogelijkhe den te onderzoeken. Na afloop kreeg hij van de bewoners van het centrum een schilderij overhan digd: allemaal getekende handen. „Krijgt een plekje op mijn werk kamer," zo beloofde de staatsse cretaris. Het moet 'the hangout van links-cultureel Rotterdam' worden: horecapavlljoen 'Diner' In de mid- denbem van de Westblaak, ter hoogte van de kruising met de Karei Doormanstraat en Hart mansstraat. Het paviljoen - een eet- en drinkgelegenheki met een terras - wordt onderdeel van het skatepark aan de Westblaak. De exploitatie is in handen van Pim Bottema, oud-direc teur van Nighttown. Het monolieten gebouw (vijf meter hoog) moet aansluiten bij de robuuste betonnen architectuur van de jaren zeventig in de omgeving en bij het stoere imago van de ska ters. De muur van het paviljoen bestaat uit 'schanskorven', een soort uitgeklapte winkelwagens met daarachter stenen. Achter de stenen schasnskorven-muur komt een glasplaat, 's Avonds worden het geheel dusdanig verlicht, dat het lijkt alsof de muren 'gloeien'. De ontwikkelaar on derzoekt de mogelijkheid om er een dakterras aan toe te voegen, illustratie An Buildings Door Paul Smits RotterdamEen topambtenaar van de dienst Sociale Zaken en' Werkgelegenheid (SoZaWe) heeft een schriftelijke berisping, gekregen en wordt overge- plaatst Dit hebben burgemees- u-teren wethouders besloten naar aanleiding van klachten, door k medewerkers over intimide- rend optreden vpn de maii Hy t was voor zijn recente overstap naar desodfile dienst jarenlang Ne,belangrijkste adviseur van •teX-burgemaesterPeper opvël- y -- tigiteidffgohfpd i-yemcht nadat er Machten" biiK,. hetpereoneel I Stadhuisvooriichtster Lelia.yairi derTakd^geranNereinNe- J delingen over dè aard vanNe 2kla(^ten.:,^el kunnen'weieg- fr gen daj dejdagers vrouwen én mannen zijn."- - f firambteÜjke termen had dè topambtenaar een laakt bare handelwijze ten opzichte van personeel in zijn nieuwe werkkring.. Gelet op de ernst van de sancties tegen hem wordt er zwaar-getüd>aan zgn gedrag. By de sociale dienst is hij niet langerwelkom/Biimeo de gemeente 'wordt een niéuwe functie voor hem gezocht j De onderzoekscommifiiè fee-; stond uit de directeur SoZaWer :het hoofd personeel en een ver-;.. -trouwenspersoon.vanvdè, gé-; meente. ;üünd mS heeft dezè1 commisae-haar bevindingen naar het college vól b' en w ge stuurd. "Deze Wedt rijn de Ma gers en de persoon om;wie het. aüemaahdraait ingelicht 'óver, het besluit dat b eny/hébben genomen.u," Of de teparabten^jakkoórd gaatmetde maatregel ïsnietbe- kend, zegt .woordvoerster Van' zaak .geen strafrechtere.ge- volgen. Ook de politie zegt niets r^tweten '.van -een onderzoek naarhet gedrag vandé inmid dels voormalige adjunct-direc teur bij de sodalé dienst - 1 Rotterdam De Raad van State heeft de bezwaren van twee bewo ners van Midden Niertje -de woonwijk naast de Erasmus Uni versiteit, tegenover metrostation Kralingse Zoom - verworpen. De bewoners vrezen dat door de toe komstige ontwikkelingen van het knooppunt Kralingse Zoom de parkeerdruk in hun wijk toe neemt en hun woongenot vermin dert. Rond de Kralingse Zoom worden onder andere kantoren gebouwd in Brainpark HL Daarnaast wordt bij het metro- en busstation een transferium gebouwd met-zoals het er nu naar uitziet- driedui zend parkeerplaatsen. De huidige park-and-ride-voorziening met 700 plaatsen komt te vervallen. Volgens de Raad van State is met de bouw van het transferium geen parkeeroverlast in de omliggende wijken te verwachten. Het transferium is overigens niet opgenomen in het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Trans port (MIT). Dat betekent dat de gemeente op zoek moet naar an dere financiële middelen om het transferium voor 20 L0 te kunnen bouwen. Rotterdam De van drugshandel verdachte politieman Henk J. (39) wilde gisteren vooral aantonen niet schuldig te zijn aan de ernsti ge feiten die hem ten laste rijn ge legd. Namens hem deed zijn raadsman mr. F. G. L. van Arden- ne daarom een beroep op de recht bank zijn cliënt vrij te laten. Han gende een verdere behandeling van de zaak op 23 augustus wens te de rechtbank daar echter niet aan te voldoen. J. zou als hoofdagent van district Centrum zich onder meer schul dig hebben gemaakt aan het door spelen van vertrouwelijke infor matie, handel in twee kilo cocaïne en het afleveren van een wapen. De man weid 29 maart gearres teerd, samen met zijn 44-jarige vrouw en een 26-jarige Rotter dammer. In verband met nog te horen ge tuigen verzocht officier van justi tie mr. AM, Zwaneveld om be handeling van de zaak uit te stel ler.. Van Ardenne ging daarmee akkoord, mits de agent zolang in vrijheid kon worden gesteld. Hij gaf toe dat J. was omgegaan met verkeerde mensen en door druk ke werkzaamheden -de man had een bijbaan bij de PTT- en finan ciële problemen een beetje de weg was kwijt geraakt. „Maar het meeste wat nu wordt beweerd, daarvan is geen bewijs, is vooral speculatie," betoogde Van Ardenne. Afgeluisterde ge sprekken over drugs zouden bij voorbeeld zijn gevoerd uit bluf, om indruk te maken. En een rap port van de Criminele Inlichtin gendienst met spectaculaire in formatie over de omvang van deze zaak was volgens de raadsman 'gebakken lucht' gebleken. Zwaneveld relativeerde de relatie tot andere onderzoeken, zoals die in het rapport waren gesugge reerd. Maar de verdenkingen ble ven naar haar mening ernstig ge noeg om J. vast te houden. De ver dachte zelf hoopte op clementie. De verdachte zal echter in deten tie de inhoudelijke behandeling van de zaak tegen hem in augus tus moeten afwachten. Op de Algemene Begraafplaats Crooswijkis gisteren JAC. Tille ma begraven. Tillema, die 94 jaar is geworden, heeft een be langrijke bijdrage geleverd aan de wederopbouw van Rotter dam. Met JAC. Tillema is een van de grote gangmakers van de weder opbouw van Rotterdam gestor ven. In 1946 kwam hij vanuit Leeuwarden terug in rijn geboor testad. Hij was nog maar net waar nemend directeur van Bouw- en Woningtoezicht, toen b en w hem vroegen directeur van Gemeente werken te worden. Herhaalde ad vertenties waren zonder resultaat gebleven. Zo kwam Tillema op die stoel. In een stad waarvan het centrum en enkele gedeeltes van wijken nog steeds kaal en kapot waren na het bombardement en de brand in 1940, waar kilometers kademuren langs dezeehavens in puin lagen, waar bijna niets tijdens de oorlog hersteld werd omdat er een bouw- stop was en waar na het einde van de oorlog in 1945 als de wiede weerga de haven als economische motor gerepareerd en op gang ge bracht moest worden, maar waar materiaalgebrek aan de orde van de dag bleef. Immens Bouwkundig ingenieur Tillema herkende de overweldigende uit daging en pakte haar beet, zo im mens als zij was. 'Ik zag de enor me klus en wilde er niet voor weg lopen. De technische outillage van de stad moest weer op orde gebracht worden.' Gemeentewerken stond er voor: kades herstellen; grondwerk zaamheden verrichten voor het centrum met overal de construc tie van nieuwe straten, wegen en pleinen; waterstransport ontwer pen en realiseren voor de stads verwarming; onder- en boven grondse kabel-, leidingen- en wege.nstructursr. maken voor nieuwe wijken (óversehie, Pen- drecht, Zuidwij k, Alexanderpol- der); aanleggen van het Zuider park; graven in opdracht van het J AC. Tillema herkende de overweldl gende, naoor logse uitda ging en pakte baarbeet. Wederop bouw was in zijn ogen een kwestie van decennia. Hij Woef geloven in de maak baarheid. Foto Havenbedrijf van nieuwe zeeha vens (Botlek en Europoort) met kades berekend op aanzienlijk grotere schepen met zwaardere ladingen; oplossen van de proble men na de watersnoodramp in 1953; het maken van een helifcop- tervliegveld Heliport by het Hof plein en aanleggen van vliegveld Zestienhoven, nu Rotterdam Air- port, en de noord-zuid metro. Er kwamen nieuwe energiecentra les, scholen, plantsoenen, ge meentelijke bedrijfsgebouwen, koelhuizen, ziekenhuizen. En het gewone onderhoud van de grote stad ging gewoon door. Tillema werkte gemakkelijk sa men met regenteske burgemees ters als P. J. Oud en G.E. van Wal- sum. Mannenbroeders, die net als de latere burgemeester W. Tho massen, wisten dat ze konden bouwen op de kwaliteit van Ge meentewerken. De dienst groeide onder zyn (langdurige) leiding tot, zoals Til lema haar zelf noemde, 'een mon- sterondeneming'. Heeft Gemeen tewerken thans 2.200 mensen in dienst, in de wederopbou wtijd wa ren het er 3.500 met nog eens 1.500 van de Heidemij, die voor stratenonderhoud en plantsoenen waren ingehuurd. Samen werk ten ze hard aan het herstel van de stad. Als hoofddirecteur van Gemeen tewerken voelde Tillema zich een manager, die zich vooral met het personeelsbeleid berr maar zich evenzeer liet horei o, t po litieke vlak. De vergroting van 'vliegveld Overschie' kon voor een deel op zij n conto worden ge- schreven;Thomassen noemde hem een keer (zonder ironie) bij vergissing 'de directeur van de luchthaven'. Evenmin schuwde Tillema de openbare discussie over het in zijn ogen verwerpelijke oorlogs monument 'de verwoeste stad' van Zadkine. Hij vond de over eenkomst van het verminkte beeld met de verminkte stad plat vloers en stuitend. Het was een anekdotisch terzijde in de lange staat van dienst van Tillema, die zichzelf en Gemeentewerken graag civil servant, dienaar van de gemeenschap noemde. Gentleman In de stad werd hij herkend: een gentleman van de oude stempel met een streepjespak, een hagel wit overhemd en een vlinderdas. Een gemakkelijk spreker. Lid van de Monumentenraad. Een man van grote eruditie en kennis van zaken. Hij schreef doorwrochte artikelen over rijn voorgangers bij Gemeentewerken en was zich voortdurend bewust van de plaats van zijn dienst is de wordingsge schiedenis van Rotterdam. Toen hij in 1969 afscheid nam als hoofddirecteur, rustte hij niet op zijn lauweren. Eindelijk vond hij de tijd om de geschiedenis van monumentenzorg te schrijven. In 1975 publiceerde hij deze 'Schet sen uit de geschiedenis van de monumentenzorg in Nederland', een pil die jarenlang hét stan daardwerk was voor bouwhistori- d. Toen hij aan het einde van zijn ac tieve loopbaan merkte dat Rotter dammers de wederopbouw met argwaan bekeken, omdat ze alles te traag vonden gaan en de bin nenstad open, tochtig en ongezel lig bleef, wees hij erop dat Rotter dam 'nog een ongevormde stad was.' Wederopbouw is een kwes tie van decennia. Hij geloofde dat bet weer goed zou komen; dat op recht geloof in maakbaarheid dat een dviel-ingenieur hoort uit te dragen heeft hem nooit verlaten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6