Aad van der Laan had z'n hele leven plezier van boksen li F 'De fijne kneepjes moet ik nog machtig worden' Tennisser Bart Imhoff leert bij Frits Don op resultaat te spelen UEFA dreigt met boycot Frank Franken legt functie neer Giovanni naar Olympiakos 'Teun Meijer zag me counteren, haalde Huizenaar erbij en zei: Moet je nóu 'ns kijken!' Vitesse: Tussen 27 en 30 miljoen voor Machlas Veertien judoka's naar WK in Birmingham Nederlands softbalteam mist Olympische Spelen De Groot en Ritman naar NK halve triatlon in Stein Dubbel programma voor Schiedamse cricketers Rotterdams Dagblad Vrijdag 9 juli 1999 Los Angeles De Europese voet balbond (UEFA) dreigt het WK" voor clubteams te boycotten. Len- nart Johansson, voorzitter van de UEFA, zei gisteren in Los Angeles tijdens een congres van de we reldbond (FIFA) niet te kunnen garanderen dat de winnaar van de Champions League deelneemt aan het FIFA-evenement. Komende winter kent het WK voor clubteams in Brazilië haar eerste editie. Manchester United, winnaar van de Champions Lea gue, vertegenwoordigt Europa, Daarvoor heeft de dub wel moeite moeten doen. Want met toestem ming van de Engelse bond mocht Manchester de nationale beker competitie laten schieten. Een combinatie van beide toernooien bleek onmogelijk. Om dergelijke problemen in de toekomst te voorkomen, houdt de UEFA een voorbehoud voor wat betreft toekomstige deelnames. Rotterdam—Frank Franken heeft 2ijn functie als hoofd opleidingen van Sparta neergelegd. Drukke werkzaamheden noopten de Spij- kenisser om na twee jaar te stop pen. „Ik probeerde twee M-time jobs in 24 uur te doen. Dat ging dus niet," aldus Franken. Athene—De Braziliaanse interna tional Giovanni verruilt Barcelo na voor de Griekse topclub Olym piakos Piraeus. Olympiakos be taalde 15 miljoen gulden voor de aanvaller. Giovanni kwam onder Louis van Gaal amper aan spelen toe. Net als zijn landgenoot Sonny Anderson, die eerder ai verkaste naar Olympique Lyon. De Belgische doelman Michel Preud'Homme (40) stopt. Hij wordt directeur internationale re laties bij Benfica, de club waar voor hij de laatste jaren speelde. De Israëliër Eyal Berkovic ver ruilt voor 18 miljone gulden West Ham United voor Celtic. Sportagenda Vrijdag Oefenvoetbal: OSC Oosterhout-Fe-yenoord <18-00 u.). Zaterdag Oefenvoetbal: SDC Putten-Feyenoord (16.00 u.). Honkbal: Neptunus-Kinheim, Abraham van Slolkweg(19.30u.) Wielrennen: Rotterdamse wielerzesdaag- se, Overschie-Doenkade, 14.00 u.). Zondag Honkbal: Sparta/Feyenoord-Expos, Edo Bergsmaweg (14.00 u.). Softbal: Sparta/Feyenoord-Sunivors, Edo Bergsmaweg (14.00 u). Wielrennen: Rotterdamse wielerzesdaag- se, Centrum-Mariniersweg (13.45 u.). In het Centrum Beeldende Kunst aan de Nieuwe Binnenweg opent uitgever Cees van Maurik zaterdagmiddag 'Boksen', een tentoonstel lingvan foto's van Kees Molkenboer (1907-1987). Temidden van beken de en minder bekende profs en amateurs uit het bloeiende Rotter damse bokscircuit van de jaren veertig en vijftig hangt een iel manne ke met ontbloot bovenlijf, van wie het moeilijk valt voor te stellen dat hij de favoriete sparringpartner was van mannetjesputters «is Bep van Klaveren en Jan de Bruin. Door Loet van Schellebeek GANDHI noemde Bep van Klaveren hem. „Ik was een tenger ventje van amper 46 kilo," verduidelijkt Aad van der Laan. „Ontzettend snel en moeilijk te raken, zelfs voor die grote jongens. Zij werden er wijzer van, maar ik nog veel meer. Ik pikte een hoop van hen op. Van Jan de Bruin de kunst van het counteren, het misrafceft, en van Bep het opzij stappen, het skiveren met het bovenlijf. Ik werd er heel erg allround van." Theo Huizenaar voorspelde 'Adrie' van der Laan een grote toe komst en zelfs Bep van Klaveren liet zo nu en dan blijken aardig heid te hebben in het kwikzilveri- ge kereltje dat in de ring voor de duvel niet bang was. „'Goed ge bokst/ bromde Bep eens tegen mij na een party. Een compliment van Bep, dat wAs wat. Dat deed-ïe niet zo gauw." Toch kent sportminnend Botter dam Aad van der Laan niet in de eerste plaats als bokser, maar als doelverdediger van Zwart Wit'28 dat in die dagen nog doorging voor 'het Feyenoord van het zater- dagvoetbal.' Nadien werd het Aad van der Laan van de vloerbedek king en vandaag de dag geniet de vuistschermer van weleer vooral bekendheid als voorzitter van Sportclub Feyenoord, de ama- teurtak. Alleen zyn kwieke voe tenwerk herinnert nog aan zijn misgelopen roeping. Broekje „ïk was negen toen ik lid werd van Feyenoord, op m'n tiende kwam ik bij Huizenaar terecht. Mijn vader was altijd aan het spar ren in een keldertje van de vader van de vrouw van Gerard Kerk- um. Die was kapper aan de Hille- dijk. Op een dag nam m'n vader me mee naar Huizenaar, De eer ste die we daar tegenkwamen was Jan de Heus, de zwager van Theo. Ik mocht komen, maar omdat ik geen spullen bij me had, wilde ik alweer weglopen. 'Niks daarvan,' zei Ome Jan. 'Hier, trek aan.' En ik kreeg een verfomfaaid broekje in m'n handen gedrukt" „Teun Meijer, de vader van Feye- noord-masseur Gerard, heeft me ontdekt. Hij zag me een keer counteren, haalde Huizenaar er bij en zei: 'Moetje nóu 'ns kijken!' Ik werd meteen in een hogere ca tegorie geplaatst. Dat komt, ik bleef vaak hangen bij de grote jongens en probeerde er wat van op te steken. Er liep toen nogal niet wat kwaliteit rond, zeg! Jan de Bruin, Piet van Klaveren, zijn broer Wim, Jan de Haan, Rerre Doorenbosch, een hele rits." Aad van der Laan was een jongen van 'Zuid'. Drie. vier keer in de week fietste hij over de bruggen naar Kralingen. Eerst naar de Voorschoterlaan, waar Huizenaar een zolder had ingericht als boks school, later naar de Van der Werffstraat. „En als ik thuis kwam, stond m'n prakkie klaar. Veel bruine bonen met vlees, daar werd je sterk van." „M'n eerste partij bokste ik toen ik zestien was. In een paars broek je. Waarom paars, zul je zeggen. Omdat Su gar Ray Ro binson daar ook in bok ste, prach tig zijde achtig paars. Een kennis van ons werkte bij de Holland-Amerika Lijn en voer op New York. Hij had beloofd zo'n broekje voor me mee te bren gen. En boksschoenen, zwart, met een vut streepje. Van die hoge. Pas een jaar of twee later ben ik in een shirtje gaan boksen, zwart, de kleuren van Huizenaar. Toen kon ik dat paarse broekje niet meer aan. Stond absoluut niet bij dat zwart," Aad van der Laan bokste 35 wed strijden en schopte het tot kampi oen van Zuid-Holland in de A- klasse. HetVrije VoUc kende hem de Zilveren Handschoen toe, een aanmoedigingsprijs voor belofte volle amateurs. De boodschap werd wel begrepen, maar niet ver hoord. Van der Laan ging bij de marine en toen hij na 21 maanden uit dienst kwam, had hij heel an dere ideeën over zijn toekomst dan Huizenaar. „Theo zag graag dat ik prof werd. Ret van Klaveren ging in die tijd naar Italië om tegen Duilio Loi om de Europese titel te boksen. 'Dat is voor jou ook weggelegd,* zei Theo. 'Eerst naar de Olympische Spelen en dan een profcarrière opbouwen. Maar ik was me in dienst zorgen gaan maken over hoe het verder moest met m'n le ven. Het was kort na de oorlog, de mensen kenden veel twijfels, ik ook. Ik wilde een gezin stichten, dan moest er toch brood op de plank komen? Boksen was leuk, maar daar kon je absoluut geen bestaan in opbouwen." De jonge Van der Laan vond em plooi in de landbouwsector ('trac toren en dat soort dingen') en kwam later in de zaak bij zijn va der, die inmiddels zijn markt kraam had verruild voor een bloeiend textielbedrijf. „Ik heb na m'n diensttijd nog één keer op een programma gestaan, tegen Henko Baars. Ik weet nog goed, ik kwam in de Van der Werffstraat, hing daar 'een poster met myn naam erop. 'Dat klopt toch zeker niet?' zei Leen Jansen. 'Ach,' zei Theo, 'één partijtje...' Ik trainde nog wel, maar het was niet m'n be doeling om weer de ring. in te gaan. Die party is er ook nooit ge komen. Huizenaar vond het heel vervelend dat ik stopte, maar het was een beslissing die ik echt niet van de ene op de andere dag heb genomen." Onverschrokken De inmiddels tot 'weiter uitge groeide lichtgewicht bleef wel voetballen. Zwart Wit'28 had iri hem een onverschrokken doel man die meer risico's nam dan goed voor hem was. „Ik heb zo'n beetje alles gebroken wat er te breken was." Nog altijd laat de voetballerij hem niet los, maar ook aan de tién, twaalf jaar in èn rond de ring bewaart Aad van der Laan (63 inmiddels) kostbare her inneringen. „Huizenaar was een meester op zyn gebied, z'n tyd ver vooruit. Ik heb van die man een stuk opvoe ding gekregen waaraan ik heden- tendage nog veel plezier beleef. Ik heb er zelfvertrouwen aan overge houden, doorzettingsvermogen. De trainingen waren niet mis. Je draaide wel twintig ronc(jes, met touwtje springen vooraf, bal en zak na, eniichoamscul ttmr (zoals Theo de gymnastiekoefehingen noemde). Ik was fit, dat hou je niet voor mogelijk. En als ik eens iets had, een wondje of zo, deed Theo er jodium op er had hij een vast gezegde: 'Als jeniet aan denkt, voel je het oö«v 'niet.' En dan zwoegde je weer verder Hij roemt 'baas' Huizenaar en de sportiviteit, de saamhorigheid on der de boksers van zijn school. „Het" kon eenvoudig niet bestaan dat er iemand kwaad werd als-ie- een paar tikken kreeg. Je leerde niet alleen uitdelen, je leerde ook incasseren. En je had respect voor elkaar en voor eikaars kwalitei ten. Achterbaksheid, wraakzucht, dat bestónd gewoon niet. Met de vent, van wieje in de ring klappen had gekregen, ging je later onder de douche. Moet je in de voetbal- Jery eens om komen..." Bij Koppel Uitgeverij verschijnt vi •Boks! 15 jaar Rotterdamse boksbistorie in foto's.' ISBN 90-76638-01-2. Prijs: 37,50. De tentoonstelling in het Cen trum Beeldende Kunst (Nieuwe Binnen weg; 75) loopt tot en met 3 augustus. Arnhem Vitesse-voorzitter Karei Aalbers beweert dat de transfer van Nikos Machl£s naar Ajax zyn dub tussen de 27 en 30 miljoen gulden heeft opgeleverd. Ajax maakte dinsdag bekend 19 miljoen te hebben betaald. Volgens Aalbers is er in het akkoord tussen Ajax en Vitesse een aantal aanvullende bepalingen opgenomen. Daardoor valt de totale vergoeding voor Vitesse aanmerkelijk hoger uit, stelt hy. Als Ajax Machlas (die voor vijf jaar tekende) na enige tijd verkoopt, zou Vitesse een percentage van de af koopsom ontvangen. De spits had volgens een clau sule in zijn "contract met Vitesse recht op een deel (3 miljoen) van de transfersom. Daar heeft Machlas van afgezien, omdat hij per se naar Ajax wilde. „Want voor ons was dit een absolute voorwaarde om toestemming te geven aan de transfer," aldus Aal bers' voorlichter Frank Huizinga. Vitesse had" Machlas liever aan een buitenlandse dub verkocht, omdat de afkoopsom dan hoger zou zijn uitgevallen. Ajax blijft volhouden 19 miljoen te hebben betaald. Penningmeester Arie van Os reageert laconiek op de fax van Aalbers: „Wat gebeurt er dan als Machlas nou over vijf jaar transfervjj vertrekt, of wy verkopen hem over een paar jaar voor 15 miljoen? Wié past dan het verschil van 4 miljoen by? Meneer Aalbers mag zeggen en schrijven wat-ie wiL Jezelf rijk rekenen, heet dat geloof ik. Dat Machlas zijn deel van de af koopsom heeft laten vallen zal best, maar daar heb ben wij toch niets mee te maken." /•'.•-■ Geagiteerd: „Wij hebben een afkoopsom van IJ mil joen gulden betaald. Dat hebben we bewust bekend gemaakt. Ajax is namelijk een beursgenoteerd fonds, dus ik moet wel de waarheid vertellen." - NieuwegefnDrie judoka's van Rotterdam Olympic Judo, Deborah Gravenstein uit Ridderkerk, Frangci- se Harteveld uit Maassluis en Mark Huizinga uit Vlaardingen, makendéeluitvandeveeitienmans se- j lectie, die de Judo Bond Nederland (JBN) afvaardigt naar de wereldkampioenschappen die van; 7 tot en met 10 oktober in Birmingham worden gehouden. Giavenstein komt uit in de gewichtsklasse tot 52 ki logram, Harteveld in de klasse boven 78 kg en alle ca tegorieën en Huizinga bij de mannen in de klasse tot 90 kg. De ploeg bestaat verder uit de vrouwen Nynke Klopstra (tot 48 kg), Jessica Gal (-57 kg), Danielle Vriezema (-63 kg), Claudia Zwiers (-70 kg), Karin Kienhuis (-78 kg) en de mannen Martijn van Oo strum (-60 kg), Patrick van Kalken (-66 kg), Valerie Chabuliani (-73 kg), Maarten Arens (-81 kg), Ben Son- nemans (-100 kg) en Dennis van der Geest (+100 kg, alle categorieën), die gisteren bij de Universiade, de WK voor studenten, in Palraa de Mallorca in de finale verloor van de Japanner Yasuyuki Muneta. Meervoudig Nederlands en eenmalig Europees kampioen Anthonie Worth (Mahorokan) is, met nog een andere ex-topjudoka, Nijmegenaar Hans Bui- j ting, benoemd in de Nationale Topsport Commissie Judo. Daarin hebben ook de bondscoaehesMarjolein van Unen, Louis Wijdenbosch, Eric Bos en Jur Raat jes zitting. Voorzitter is Wim Buchel. ParmaHet Nederlands softbalteam is er gister- avond niet in geslaagd zich te kwalificeren voor de: Olympische Spelen van 2000 in Sydney. Dé vrouwen 1 verloren de finale van het kwalificatietoernooi met 2-0 van gastland Italië. Nederland wase?inl93flin Atlanta wel by. Ook nu leek plaatsing voor de Spelen binnen handbereik. Woensdag won Orayje met 2-1. Gisteravond gooide de Italiaanse werpster Eugliarel- lo achttien keer drie slag. De tweede en vijfde slag: beurt waren doorslaggevend. Daarin scoorden de Ita liaanse vrouwen de punten. 1 I Door Bas van den Berg Vlaardingen Bart Imhoff was nauwelijks uitgejubeld over zijn eerste toer nooizege bij TSF of hij werd deze week in de eerste ronde van het Tennis Open var. Bequick genadeloos onderuitgehaald door Tobias van Toledo. Na een kwartier zag hij de bui al hangen, maar toch gaf hij zich pas na drie sets (6-1,3- 6.6-3) gewonnen. „Hjj is Bl-speler en speelde iets geraffineerder dan ik," lichtte de 17-jarige Vlaardingse tennisser de onverwachte nederlaag toe. „To bias was vooral in de hoeken erg sterk, terwijl ik als eerstejaars B2 de fijne kneepjes nog moet leren. Jk heb niet lang getreurd om de nederlaag omdat dit seizoen voor mij een leerjaar is. Van de 28 be nodigde punten om de BI status te verdienen, heb ik er inmiddels 21 gehaald. Dat is een goed uit gangspunt voor volgend jaar." De zoon van de Vlaardingse huis arts is een rustige, bescheiden tennisser die iets te flegmatiek speelt „Ik ben gelukkig niet op vliegend van aard," typeert hij zichzelf. „Ik tennis voor mijn ple zier en ik maak op de baan niet zo snel problemen. Ik bouw het spel rustig op, alleen kan ik wel eens boos worden als het tegenzit. Te gen die Tobias van Toiedo was dat inderdaad het geval. Als ik zon dags moet spelen, zal ik op zater dag niet thuisblijven om me voor te bereiden. Ik hou ervan zater dags te darten. Dat is goed om de gedachten tc verzetten." „Toch ben ik serieus genoeg om te zien waar mijn grenzen liggen als tennisser. Ik heb af en toe Wimbledon op de televisie gezien, maar ik heb echt niet met de ge dachte zitten kijken hoe ik mijn speelstijl kan verbeteren. Ik ben er ook niet voor thuisgebleven. Wel ben ik dit seizoen meer wed- strijdgericht gaan trainen. Vanaf september vorig jaar tTain ik bij de bekende Frits Don in Waterin gen. Zijn training is sterk op de praktijk gericht in tegenstelling tot de lessen bij Conny Lugt, Bij de trainster van Holy, de club waarvan ik ook lid ben, ligt het ac cent meer op de techniek. Daar is niks mis mee, maar ik vond dat ik meer op resultaat moest gaan spe len." Schooljaar Bart Imhoff heeft dit jaar nog wei nig aan toernooien deelgenomen. „Maar nu het schooljaar achter de rug is, knal ik er tegenaan," ver volgt de term. -r van Holy, „Ik heb achtereenvolgens ingeschre ven voor Bequick (alleen de dub bel nog), Phoenix, Schtebroek, Holy, VLTC en Soenda." „Het zit er dik in dat ik in deze toernooien nog minimaal zeven punten by elkaar tennis om te promovertnaar BI. Ik ben bij tennisclub Holy wat B-spelers be treft in goed gezelschap. Ik schat dat de club zeker tussen de veer tig en vijftig B-spelers in huis heeft Daar leer ik veel van. Het was dan ook geen verrassing dat we met het derde mannenteam, Vlaardïnger Bart Imhoff lopen zondag het tennis toernooi van TSF op zijn naam. De B2- speler had de ze week min der succes. In de eerste ron de van het toernooi van Bequick vloog hijeral uit. Foto Peter Molkenboer waarin ik speel, naar de derde klasse promoveerden. Het team bestond uit Reinoud Spliet, Alexander Jansen, Hendrik Be renschot en ikzelf. Kampioen werd KSW 1 uit Schiedam. Het was jammer dat feet eerste team (met Hans Slagboom, Hans Klein- lugtenbelt, Jeroen van Assendelft en Sander Penning, red.) nasr de tweede klasse degradeerde en het tweede team afdaalde naar de der de klasse." Jeugdcommissie „Als Holy-lid ben ik nauw betrok ken bij het wel een wee van de club. Zo zit ik in de jeugdcom- misssie en organiseer ik spelmid- dagen en feestjes. Dit seizoen is er nog niet veel van gekomen, om dat de voorbereiding op het lande lijke K4-loernooi veel iijd in be slag heeft genomen. Verder neem ik deel aan het Holy Open waar voor veel belangstelling bestaat." De familie Imhoff heeft een spor tieve uitstraling. Vader Jan speel de vele jaren in hockeyclub Pol lux. Sinds kort tennist hy ook by Holy. Bart leek een carrière als zwemmer van VZC tegemoet te gaan. In tegenstelling tot zijn twee jaar jongere broer Roelof, die wel doorging met zwemmen, stap te Bart over naar tennisclub Holy. „Ik heb bij het zwemmen getraind onder leiding van Chris Aartsen, maar ik moest er veel te veel tijd aan opofferen. Om 's morgens vijf uur je bed uit te gaan om in het Holybad drie keer per week te trainen, moet je toch een ijzeren wil hebben. Eenmaal op tennis nam ik als C2-speler aan alle toer nooien deel. Dat ging me zo mak kelijk af, dat ik spoedig naar Cl promoveerde en zelfs het Master- toemooi bij Victoria op mijn naam schreef. In de finale versloeg ik Tjarco Bras in drie sets. Dat lever de een stereo-installatie op." „Het spelen in B2 is me tot nu toe niet tegengevallen," legt hij uit. „Ik kan niet zeggen dat het me problemen heeft opgeleverd. In het toernooi van TSF versloeg ik achtereenvolgens Dudok van Da len van TSN en Tjarco Bras van Yellow Smash, voordat ik de fina le van Reinoud Spliet. won. Het waren nu niet bepaald zware par tijen voor me. Vanuit dat oogpunt gezien, viel de nederlaag in het enkelspel tegen Tobias van Tole do in het toernooi van het Maas- siuise Bequick me zwaar tegen." „Ut probeer in het dubbel met Reinoud Spliet vanavond een be tere indruk achter té laten. Over mijn toekomst maak ik me nog weinig zorgen. Ik heb er nog nooit over nagedacht dat ik misschien ook wel eens A-speler zal worden en ook weet ik nog niet wat ik na 6 VWO van plan ben te gaan doen." Schiedam Richard de Groot en Joke Ritman doen zondag een gooi naar de Nederlandse titel halve triat- Ion in Stein. De open Nederlandse kampioenschap pen worden voor de tweede keer in de Limburgse plaats gehouden. De Grout ging vorig jaar nh 2,5 kilo meter zwemmen, 83 kilometer fietsen én twintig ki lometer lopen al twintigste over de eindstreep. Hij zal proberen die plek en rijn tyd van 4.25.35 uur te verbeteren. Voorde eerste num en vrouw die over de eindstreep gaan, ligt een bedrag van vijfenhalf duizend gulden klaar. De verrichtingen van de twee Schiedammers en de andere deelnemers uit deze re gio zyn te volgen via Internet: www.dutchmouhtain- striatlon.org. SchiedamCricketliefhebbers kunnen hun hart op halen dit weekend. Hennes DVS en Excelsior'20 moeten zowel zaterdag als zondag aan de bak. Beide Schiedamse hoofdklasser spelen een keer thuis. Na de overwinningen op Koninklijke UD etv Rood en. Wit, krygt Excelsior'20 zaterdag opeigen veld Quick Haag voor de kiezen. Zondag gaat de Thurtédeclub op bezoek by het Haagse HCC. Hermes DVS heeft na een .moeizaam begin de stij gende lijn te pakken, zo.Iykt het. Wekenlang werd er niet gewonnen, maar de afgelopen twee duels wer den in winst omgezet. Twee weken geleden werd het zwakke Koninklijke UD aan de zegekar gebonden en afgelopen zondag werd het toch niet misselijke VOC voor eigen publiek verslagen. De Schiedammers spe len zaterdag uit tegen HBS uit Den Haag. Zondag treden ze op Harga aan tegen Gandhi. Alle wedstry- den beginnen om elf uur. Sportagenda tips voor dew rubriek kant u doorgeven aan de sportredactie van fitte krant, post ïras373,31» A3 Schiedam. De sportredactie Is overdag telefonisch bereikbaar onder 010-27327» (fax; 010- 4285227) ettln de avonduren onder 810-4004310. ZATERDAG 10JULI CRICKET: 11.00 ExeelslorfM-Qöick Haag, 11.00 HBS-Hermes DVS. e„ ZONDAG 11 JULI '.M .'.Afc'A 1 CRICKET. 11.00 HCC-Excelsior'20,11-00 Hermes DV^K. Gandhi..; SOFTBAL: I4.CS co 15.45 Riia'7I-Sudéd<*in(v). TENNIS: Finales Bequick (Maassluis), Bly Cl, Dl, Dl-35, B2 D2-A 35+.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1