9 Voor millenniumfeesten naar buiten de stad ij0m Ruim 9,3 miljoen uit fonds voor plaatselijke projecten sgdlaiu! 2000 Schiedamse schutter door 'bivakmutsen' van bed gelicht In Waterweggemeenten vrijwel geen vergunningaanvragen Beschrijving van graven Grote Kerk in boekwerk Paard vast in sloot Illegale duik in zwembad Waarschuwing van 'watchers' Met slok op achter stuur Jongen van brug gegooid Drie gewonden bij aanrijding ÉgggjUpfl Rotterdams Dagblad Maandag 12 juli 1999 0 Vlaardingen Drie Schiedam mers van rond de 18 jaar zyn za terdagnacht betrapt bij een illega le zwempartij. Ze waren over het hek van buitenbad Vijfsluizen ge klommen en vervolgens in het water gedoken. De beveiligingsdienst had het echter in de gaten en viste het drietal uit het water. Ze werden afgeleverd bij deVlaardingse poli tie, waar ze elk een boete van zes tig gulden kregen. Hoek van Holland De zogeheten 'parking watchers' bij het strand van Hoek van Holland hebben za terdag ruim vijftig kentekens ge noteerd van auto's, die niet waren afgesloten of waar waardevolle goederen in het zicht lagen. De ei genaren krijgen binnenkort een brief waarin zij erop worden ge wezen dat hun gedrag diefstal kan uitlokken. Gisteren kwamen de parkeer wachters daar niet of nauwelijks aan toe. Het was zo druk dat zij de hele dag bezig waren met het be geleiden van het verkeer. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft het afgelopen weekeinde viér automobilisten aangehou dendie onder invloed van alcohol achter het stuur waren gekropen. Een van hen was betrokken by een aanrijding. Deze 26-jarige Schiedammer werd zaterdagavond op de Koe marktaangehouden. Daar had hij bij het achteruit rijden een andere auto, bestuurd door een 37-jarige inwoner van Spijkenisse, over het hoofd gezien. De ademanalyse wees een promillage var 1,5 uiten dat betekende in beslagname van het rijbewijs. Datzelfde overkwam zondagoch tend vroeg een eveneens 26-jarige Schiedammer {met een promilla ge van 1,4) op de Rotterdamse- dijk. Twee andere automobilisten, die onder invloed verkeerden (een 29-jarige Vlaardinger en een 27-jarige Schiedammer) kwamen er af met een schikking en een uitnodiging voor een bezoek aan de politierechter. Zij werden aan gehouden op de Vlaardingerdyk. Maassluis Een 12-jarige jongen uit Vlaardingen is zaterdagmid dag op de Kortebuurt in Maas sluis door een onbekende man van de brug in het water gegooid. Hoe hij tot die daad kwam is on duidelijk. Het jongetje viel op een paaltje en moest, nadat hij nog op eigen kracht naar de kant was gezwom men, door voorbijgangers uit het water worden gehaald. Hij is met buikklachten ter observatie opge nomen in het Holy ziekenhuis. Schiedam Bij een aanrijding in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen twee personenauto's op de kruising van de Burgemeester Van Haarenlaan en de Parkweg in Schiedam zijn drie gewonden ge vallen. Een 57-jarige Rotterdam mer verleende vanaf de Parkweg geen voorrang aan een andere au to, bestuurd door een 30-jarige Rotterdammer. De 57-jarige raak te net als twee inzittenden (een 52-jarige vrouw en een 6-jarig kind) gewond. Waterweg Voor grote feesten ter gelegenheid van het nieu we millennium moetje niet in deze regio zijn. Er blijken nog niet of nauwelijks festiviteiten op poten te zijn gezet Aanvra gen voor vergunningen moesten echter nu ai bij de gemeente zijn gedeponeerd. Het vermoeden bestaat dat die re gel onvoldoende bekend is en dat organisatoren van feesten zich nog niet of nauwelijks met de eeuwwisseling hebben bezig ge houden. Voor gemeenten was het echter noodzaak tijdig op de hoog te te zijn en vervolgens te beoor delen of iets wel of niet kan. Alle mogelijke mankracht (en dan met name bij politie en brandweer) moet namelijk achter de hand worden gehouden voor het geval dat computers niet millenniump- roof blijken en er allerlei syste men uitvallen. De Waterweggemeenten hebben voor dit doel een millenniumplat form gevormd van waaruit er op toe wordt gezien dat de gemeente lijke diensten ook na de eeuwwis seling blijven functioneren. In het najaar moet bekend zijn welke voorbereidingen zijn getroffen en wat de burgers daar van zullen merken. Duidelijk is al wel dat de gemeente Vlaardingen op de laat ste dag van het jaar geen pu blieksdiensten uitvoert. Op 31 de cember zijn ambtenaren namelijk druk bezig met het maken van 'back-ups' van alle computerpro gramma's en databestanden. En op de eerste dag van het nieuwe jaar zijn ze in de weer om alles weer op orde te maken. De gemeente Maassluis had de millenniumviering al heel vroeg onder de aandacht van de bevol king gebracht. Er werd zelfs een speciaal subsidiepotje gevormd, waar mensen die iets organiseer den een beroep op konden doen. Inmiddels is er alleen geld toege zegd voor het afsteken van een groot vuurwerk. Dat is tot dusver re ook de enige aanvraag die is binnengekomen. Een woordvoerder van de ge meente Maassluis laat weten dat het voor vergunningaanvragen nog niet te laat hoeft te zijn. „Al hangt het er natuurlijk wel vanaf hoeveel er nog binnen komen." In Vlaardingen, waar nog geen enkel verzoek is geregistreerd, klinkt hetzelfde verhaal. Ook daar zullen mogelijk nog binnenko mende aanvragen kritisch wor den bekeken. „Naar gelang de si tuatie en de overlast die het met zich meebrengt zullen wij de aan vraag wel of niet honoreren." In Schiedam is het tot dusverre eveneens stil gebleven. En de tijd dringt, zegt een woordvoerder. „We willen het wel zo snel moge lijk weten, omdat we moeten uit zoeken of de openbare orde en veiligheid het toelaten. Als het om een groot feest gaat moeten we dat bepalen, maar ook als tien mensen op de hoek van een straat een feestje willen houden in de millenniumnacht." En alweer kon er een leuke bestemming worden toegevoegd aan de lijst met mogelijkheden die het Stadserf bletJt. Algelo pen zaterdag fungeerde het plein in de Schiedamse binnen stad als landingsbaan voor drie parachutisten. Zij gaven het of ficiële startsein voor Jeugdland 2000, het vakantieprogramma voor de Schiedamse jeugd dat de komende drie weken op tal van plekken in de stad wordt gehouden. Officieus was Jeugdland ai een paar uurtjes eerder van start gegaan op het nabijgelegen Hemaplein. Daar vermaakte de jeugd zich met name op de diverse springkussens, werd er rondgereden op een skelterbaan, lieten de jongsten zich schminken, deden ze zich tegoed aan poffertjes en suikerspin nen of haalden halsbrekende toeren uit op de speciale skate- baan. Het programma werd afgesloten met het opiaten van om en nabij de 2000 ballonnen. Ook elders in deze regio zijn, nu de schoolvakanties zijn begon nen, de kinderactiviteiten van start gegaan. Zo worden er van af vandaag in Maassluis op diverse plekken sport- en spelda- gen georganiseerd. Vandaag was dat in de Sluispolder-Oodst en morgen In de Burgemeesterswljk. Foto Roei Dijkstra Schtedam/Vlaardingefi Het Schiedamse Havenmuziek- en Molenfestival, de 700 stoelen in het Theater aan de Schie, de hy draulische badlift in De Kulk, het kinderboerderijtje de Gorzen, het tweedehands motorsleepbootje van de Stichting Zeekadetkorps Vlaardingen en speeltuin Fort Drakestijn. Zomaar een greep uit de lijst van in totaal 345 projecten die door het VSB Fonds Schiedam Vlaardingen zijn gefinancierd. In 1997 en 1998 spendeerde het fonds een bedrag van ruim 9,3 miljoen gulden aan sociaal-maat schappelijke projecten. Deze cij fers komen uit het recent versche nen jaarverslag van het VSB Fonds dat om de twee jaar ver schijnt. In 1997 werden 185 aanvragen in behandeling genomen waarvan 152 giucii licht kregen en vorig jaar groeide het aantal verzoeken naar 243 stuks. Hiervan werden 193 aanvragen gehonoreerd. Ver geleken met de beginjaren is er een fikse stijging van het aantal aanvragen. Steeds meer instellin gen, scholen, sportverenigingen en wijkcentra doen een beroep op het fonds. Zonder financiële bij drage lijken veel projecten anders niet meer van de grond te komen. Dat is veelal te wijten aan de af brokkelende gemeentelijke sub sidies. Het VSB Fonds houdt er voor in stellingen die buiten de boot val len, gelukkig een breed donatie- beleid op na. Door de bank geno men voldoet ruim 75 procent van de aanvragen aan het donatiebe- Iciu van het funds. Daarbij valt up dat vooral uit de sectoren maat schappelijk welzijn, kunst en cul tuur en sport en recreatie een be roep op het fonds wordt gedaan. Projecten en activiteiten dienen voor een brede laag van de samen leving van belang te zijn. De tref woorden hierbij zijn participatie, integratie en ontplooiing. Of het nu gaat om activiteiten die de cul turele verscheidenheid van de sa menleving bevorderen of initia tieven die het welzijn van patiën ten bevorderen. Daarnaast is het heel belangrijk dat de activiteiten de spaarzin bevorderen. Voor wat hoort wat tenslotte. Ai zijn de be doelingen van het fonds dat in 1991 werd gestart, heel nobel. In dat jaar sloot de Bondsspaarbank Sciueuatu Vlaai dingen, \ue huidi ge VSB Bank), zich als naamloze vennootschap aan bij VSB Groep NV, de tegenwoordige Fortis Bank Nederland NV in Utrecht. Zo kwam de enige aandeelhoud ster van de bank in het bezit van een aandelenkapitaal in AMEV, nu Fortis NL NV. Nog datzelfde jaar wijzigde de Bondsspaarbank haar naam in Stichting Schiedam Vlaardingen Fonds. Deze naam veranderde twee jaar later in VSB Fonds Schiedam en Vlaardingen. Besloten werd om het jaarlijkse dividend dat uit dit aandeelhou derschap voortvloeide, ten goede te laten komen aan de samenle ving van Schiedam en Vlaardin gen. Vele generaties spaarders hebben in de afgelopen 175 jaar ervoor gezorgd aal de kleine spaarbank uitgroeide tot het grote bankbedrijf van nu. Het bestuur verwacht overigens dat binnen enkele jaren de grens in de kwantiteit van projectaan vragen wordt bereikt. Daarom worden projecten van de grond getild die anders niet zo gauw kans van slagen hebben. Zo zal meer aandacht worden gegeven aan enkele achtergebleven gebie den, zoals gezondheid, natuur en milieu. Geen steun Aan individuen, overheden, insti tutionele particuliere vermogens fondsen en commerciële instellin gen wordt in principe geen steun verleend. Dit geldt ook voor acti viteiten waar een uitgesproken politiek of religieus karakter aan zit. In ieder geval is het oordeel van de directie en het bestuur van het fonds bindend en kan hierte gen geen beroep worden aangete kend. Elke aanvraag moet schrif telijk en voldoende onderbouwd worden ingediend. Deze wordt dan in de regei binnen twaalf we ken van een (voorlopige) beoorde ling voorzien. Een schenking uit het fonds is' in principe vrijgesteld van schenkingsrecht. Organisa ties kunnen zich in de aangifte be roepen op deze vrijstelling. Door Ben van Haren Vlaardingen Zeven jaar heeft Vlaardinger P. G, Heinsbroek be steed aan de ontcijfering van de vele zerken, die in de vloer van de Grote Kerk op de Vlaardingse Markt te vinden zijn. Vorige maand is het eerste deel versche nen van een serie beschrijvingen. Archiefmedewerker en publicist M.A. Struijs voorzag in de loop der jaren de gegevens van infor matie over de begravenen. De oudste zerk is volgens Struijs van 1548. Hij is heel bijzonder en de koper is er waarschijnlijk ook niet onder begraven. Deze zerk zou de stadsbrand van 1574, waar bij een groot deel van de kerk werd vernield, hebben doorstaan. De koper was Pieter AJlardszoon, die later burgemeester van Rot terdam werd en vermoedelijk daar ook is begraven. Onderzoek daarnaar loopt nog. Het resultaat hiervan zal in een van de vier later dit jaar te verschijnen delen van de serie 'De zerken in de Neder landse Hervormde Grote Kerk te Vlaardingen' worden gepubli ceerd. De oudste beschreven begrave nen in deel 1 rijn Xacop Iacopszn., die in 1572 overleed, en zijn vrouw Annetgen Comelisdr., die 25 jaar later in hetzelfde graf werd bijge zet Hun grafsteen is te vinden in de onderste rij in het koor van de Grote Kerk. Iacop, die De Ouwe werd genoemd, en zijn gezin heb ben gewoond op de hoek van de Hoogstraat en de Brede Haven straat. Hun huis moest later wij ken voer de bouw van de herberg De HollandscheTuin. Knieën De grafsteen is fraai gebeeld houwd en net als alle andere zer ken in de kerk nagetekend door Heinsbroek. Hij ging letterlijk door de knieën om deze herinne ringen aan het verleden vast te leggen voor de toekomst. Toen de amateur-archeoloog en historicus daar in 1992 mee begon en zijn technische beschrijvingen ver schenen in Terra Nigra, het blad van de archeologische werkge meenschap Helinium, besloot Struijs archiefonderzoek te doen naar de op de stenen vermelde personen. Hierdoor is een grote hoeveelheid gegevens over meer of minder be kende Vlaardingers boven water gehaald. Tekeningen en tekst ko men nu gebundeld uit, gerubri ceerd op nummer en voorzien van een namenregister. Deel 1 bevat tevens een korte be schrijving van de geschiedenis van de Grote Kerk en een hoofd stuk over begraven in kerkgebou wen. In "Vlaardingen is dat beëin digd na de ingebruikname van de begraafplaats aan het Emaus. Het eerste deel van de serie over de drie eeuwen grafzerken is te koop bij het Stadsarchief te Vlaardin gen. Dinsdag 13 juli SCHIEDAM Podium Café. Jamsessie, 21.30u. VlAAfiDINGEN Streekmuseum Jan Anderson, Kethetweg 50. OpeningTentoorstelling 'Boeken om naar te kijken', 16,00 ROTTERDAM Crnna WHgmhof 9.00-16.00 Wnderaetivi- telten. De Motonwel 09.00-16.30 Jeugdva- kantiepaspoort. BHjdocp Huid en Haar. Bijl- dorp bij Night fnfonnatiacantnmi Kop var Zuid Deelname Informatiecentrnm Kop van Zuid. Kinderboerderij de Kool JeugJvakam- ie paspoort. Maritiem Buitenmuseum Jeugd Vakantie Paspoort. Nationaal Schoolmuse um 10.00-17.00 Knderspektakei. de Doe len gr zaal 20.30 5tri World Symposium on Choral Music Rotterdam '99. Grote- of St Lauranekerk 20.30 Avondconcert 12.30 Lunchconcert. Dizzy 22.00 Franden van Tui-, nen. Baroeg20.00 Pro-Psin. V.T.de Hoek Van Staalduinen Open Tennistoernooi. Orde Bus 10.00-17.30 Circle bus. Vertrek ANWB/VWCodsingel 10.00-15.30 De Rot- terdamse Haven. Milieu en Techniek. Cen traalstation (Vertrek) tussen 10.15enl7.00, ledevhalfuurHistorischeTramlijnlO. T/mwo.l/jxjft. ImaxTheater "Wildfire feef the heat' (al) dag, 14-16. 'Extreme' (al) dag, 13-18 (nb: 18 Eng- .vers.}. Africa's Elephant Kingdom (al) dag 11- 15. "Whales' (al) dag 12-17. The matrix'(16) dag 19-21.45. Lanteren/Venster 1; Filrruomer "99. dag om 1980-22. herhaling van diverse films afgelo pen seizoen. 'A vendre' (16) do.vr.zazo. 1980. 'Festen' (16) ma.di.wo. 19.30. "Hi deous kinky' (16) dag 22. Ven.2: Fdmzomer dag om 19.30-22,15, herhaling van di verse films afgelopen seizoen. Ven.3: 'Hetvy fooi' (16) dag 19.30. 'Short, sharpshock'ü© dag 22. Ven.4;'B(ackcat White car (16)dag 1980-22. Path* Cinerama 1: 'Notting Hill" (al) dag 18.15-2180. ClrUZ: "EdtV (al) dag 1520-. 18-21. Clrt3: The matrix' (16) dag 1780- 20.30. Cin.4: -Entrapment' (12) dag 1280- n 15.45. 'Arilngwn road' (16) dag 1830- 2180. Cln.5: The watertjoy" (12) dag 18,50^1 15.30-19-21.40. xfTJnr.r Pathé Lumière 1: The matrix' (16) dag;14-v 17.30-21. Lum. 2i The mummy (alL<Jftg" 14.45-17.45-20.45. Lüm.3: 'American hfe- toryX' (16) dag 18.45. 'She'sallthat' (aftdag— 1380-16.15-21.30.Lum. 4: Virus' (16) dag 19-21.45. Path* Schouwburgplein 1: 'Notting Hill' (al) dag 11.40-15.20-18.20-2120. Srfi.2: 'eXistenZ- (16) dag 17.30-19.40-22, di. niet om 22. Sneak Preview; 'Mis vooral de metro niet' (16) dl. 21.50. Sdi8: Varsity blues' (12) dag 17-19,25-21.50. Sch.4: 'Cmel (men tions' (12) dag 1180-1480-17-19.20- 21.40. Sch.5: The matrix1 (16) dag 1130- 14.50-18-2110. Sch.6: Who am 17 (16) dag 16.10-18.50-2130. Sch.7: 'Entrap ment' (12) dag 18.10-2110. Raxane: Erotische films (18) dag 12t/mOL Kindermatinees; Pathé Ctn.l 'Kabouter plop' (al) dag 12.45-15.45. Pathé Ctnl; 'Babe In de grote etad' (al) dag 13. Path* Cbr.3;'De koningen ik' (al)dag 13.15-15.30. Path* Lum2: 'De koning en ik' (al) dag 12.45. Path* Loin.4; 'Ratjetoe' (al) dag 13.15-16. Path* Sch2: -Ratjetoe' (ai) dag 11.20-1320-15.20. Path* Seh8; "Dougs Ie film' (al) dag 11-13-15, Path*Sch.6:'As- tertx Obefo tegen Caesar" (al) dag 1110- 13.40. Path* Sch.7: 'Kabouter Plop' (a!)dag 11.20-13.40-15.55. middag vrijden, dat vast was ko men te ritten in een sloot op de Trek- kade bH de Holyweg. Hoe het dier in de sloot Is geraakt Is Onderdo modder werd het paard, dat verder ongedeerd bleef, urti ^deïljk op het een nabijgelegen welland. Foto Roet oqkstra het weer terugkon naar zijn graasplek op Door Eefje Oomen Schiedam Heel vroeg in de och tend was het nog, toen ze opeens een autodeur vlak voor haar slaapkamervenster dicht hoorde slaan. „Er is al eens eerder inge broken in de kelder. Ik dacht dus, toch effe kijken." Toen ze in haar nachtgoed door één van de kier tjes van de luxaflex keek, sloeg haar hart een paar slagen, over. „Ik ben hartpatiënt, dus ik ben er wel effe bij gaan zitten." Vijf man nen met bivakmutsen zag ze vlak voor haar raam rondsluipen. Een ontvoering? Een vergeldingsac tie? Pas toen één van de mannen in zwarte kledij zich omdraaide, zag ze tot haar opluchting op zijn jas de letters 'POLITIE'. De buurvrouw was zondag bij het krieken van óe dag ooggetuige van de aanhouding van haar over- buuijongen. De 29-jarige Schie dammer, die op drie hoog in de Kortlandstraat woonde, werd die ochtend door een Rotterdams ar restatieteam van zijn bed gelicht De overbuurvrouw: „Eng hoor. Hij werd geboeid afgevoerd, met een blinddoek over zijn ogen." De Schiedamse politie had het Rotterdamse team ingeschakeld, omdat de 29-jarige man de avond en nacht ervoor op twee plekken met een riotgun had geschoten. Zo gauw een verdachte 'vuurge- vaarlijk1 is, wordt er na toestem ming van de officier van justitie een arrestatieteam ingeschakeld. Om half negen zaterdagavond schoot de man met een riotgun op een pinautomaat aan de Schie- damseweg in Schiedam. De aan leiding om het apparaat zwaar toe te takelen, is onduidelijk. Getui gen zagen de man uit een witte bestelbus stappen. De Mercedes- wagen, die hij volgens de buur vrouw van zijn werk had gekre gen. Later die nacht, om een uur of één, bedreigde hij vanuit diezelf de wagen met hetzelfde wapen een groepje mensen dat voor een uitgaansgelegenheid aan da Vlaardingse Koningin WHhelmi- nahaven stond. Nadat hij ;een stukje verder was gereden, vuur de hij vanuit het geopende por tierraam een schot in de lucht af. Omstanders noteerden het kente- kennummer van de witte bus. Toen was het niet zo moeilijk meer om zijn naam en adres te achterhalen. Toen na de arrestatie-actie de platte petten arriveerden, hoorde de bejaarde overbuurvrouw pas wat zich in Schiedam en Vlaardin gen had afgespeeld. In de buurt werd inmiddels al het woord 'drugs' gefluisterd. Maar zei zij zegt dat ze zich dat niet voor kan stellen. Ze woont immers al zes jaar tegenover hem, maakt regel matig een praafje. Over de witte kakatoes die hij af en toe buiten op het hek zet. Of over het weer, ais hij zijn auto buiten stofzuigt. Het enige dat haar al die jaren op viel, was dat hij 'heel erg op zich zelf was'.„In al die jaren heeft hij misschien vier keer bezoek ge had." Zaterdagnacht was er op eens wel heel veel bezoek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1