Tourillusies, mooi en meedogenloos Voor Boogerd rest slechts Alpe dPHuez Lance Armstrong een raket, Bobby Julich een zielig hoopje mens Schumacher aan dood ontsnapt fffplI (-) Braziliaans trio in trainingskamp met Feyenoord weken voor Sfögiölgi Maandag 12juli 1999 9 Lance Arm strong heeft na Abraham Olano ook Tom Steels (I) ingehaald en gaat op in dru kwekken de wijze op weg naar de winst In de tijdrit en de gele trui- Foto Cc* Vos Het lukt Michael Boogerd amper om op eigen kracht de bus lit te klauteren. Ook de tweede tijdrit werd voorde Hagenaar een drama. Toch zei hij: 'Voor mijn gevoel heb ik niet slecht gere den. Maar alles doet pijn.' Foto eüoudenaken/anp Door Joop Holthausen MetzDe Tour en de States: Lan ce Armstrong en Bobby Julich, twee renners met illusies, die to taal tegendraads uitpakten. Zon dag, tijdritdag, leverde twee kan ten aan één verhaal. Voor de een- mooi. voor de ander meedogen loos. Het verschil tussen een gele trui en een gebroken elleboog. Lance Armstrong, terug van heel ver, als een raket door de Moezel, volledig uitgewoond, maar op weg naar zijn mooiste zege als wielren ner ooit. Bobby Julich, de num mer drie van vorig jaar, kermend in een greppel langs de kant van de weg, even voorbij halfkoers, een zielig hoopje mens, over een sluiten. Beide Amerikanen hadden zich voorbereid op de Tour als op geen ander evenement in het jaar. Van wielersport heeft Amerika alleen weet als het om 'Perieroebeex? en om de Tour gaat Dus gingen Lan ce en Bobby alleen dMrvoor, Julich was vorig jaar de opvolger van Armstrong bij Cofidis, een handelsfirma in 'krediet per telefoon', uit Noord-Frank rijk. In de van kanker gene zende Arm strong was geen vertrou wen meer, er werd geïnvesteerd in een nieuwe Yank. Maar direc teur Migraine zal er flinke hoofd pijn van hebben gekregen, toen hij gisteravond de balans op maakte. Julich had zijn gang mogen gaan, dit jaar. Had niettemin een sei zoen vol tegenslag gehad: spier- operatie in het vroege vooijaar, griep, pollenallergie - hoever stond hij? Zijn Tourproloog was Door Peter Ouwerkerit bemoedigend, zijn attentie in de Passage du Gois correct, de eerste test was de tijdrit. La nee Armstrong had zich al wat meer laten zien, in het westerse gewoel. Was slinks afgetroefd door Boogerd in 'de Amstel', had eind april een dubbele verken ning gemaakt in en rond Metz, had moed geput uit zijn Tourpre paratie, droeg een dag geel na de proloog, was vol vertrouwen, zei zondag na een laatste inspectie te gen alleen zyn ploegmaats dat de afdaling van de Gravelotte er iink Julich was er vol ingevlogen, km 30. Hoe het precies gebeurde, we ten maar weinigen. Feit is dat hij in de bocht naar links keihard on deruit keilde, niet meer opstond, twintig minuten moest wachten op de ambulance (er was op dat punt geen telefoonverkeer moge- lijkt) en hij de Tour moest verla ten nog voor de bergen. „Ik heb hem zien liggen," zei Armstrong, die er rustig in weg draaide, veel meer problemen had gehad meteen knulletje, dat even plotseling de weg was overgesto ken. „Het lijkt een nieuw spelle tje: wie kan er nog net tussen de auto's door. Ik schok me wezen loos, moest een manoeuvre min ken, maar het ging Het ging zelfs heel erg goed. Arm strong was op 100% begonnen, ra cete vol door in het tussenstuk, kwam full speed de finish over en had het pas daarna flink be nauwd. „Muintenant, je suis mort Hij was hartstikke dood. En dat voor iemand die de dood in de ogen heeft gekeken. „Echt, ik ben nog nooit zo stuk geweest. Ik heb me helemaal leeggereden. Ik zag na een kwartier het bord: 40 kilo meter. Ik dacht: dat red ik nooit!" Maar Lanee uit Texas reed de race van zijn leven, en de concurrentie op grote achterstand. Zelfs een specialist als Alex Zülle - die za terdag weer eens gevallen was, en tot zichzelf had gezegd: alles of niets moest uitein delijk van de eerste plaats. Een minuut langzamer dan de Amerikaan, die andere specia listen als Moreau, Olano en Boardman op forse aelerstand wist Vooraf was gezegd: wie de tijdrit wint, die pakt het geel van Kirsi- puu (verdienstelijk 30e) en trekt meteen ook een forse wissel op het klassement. Achteraf is het simpel te balansen: Armstrong sloeg in Metz een grote slag, al gaat het veel te ver hem nu al tot Een begelei der wenkt om de ambulan ce, anderen omringen de gewonde Bobby Julich met bezorg- - de gezichten, De Tour is voor rde Amerikaanse favoriet voor bij. FotoJoSISag»t/EPA gedoodverfd eindwinnaar te ver klaren. Hoe helderde papieren si tuatie ook moge zijn: Armstrong heeft in het klasse ment definitief geen last meer van Boogerd, Gotti, Beltran, Ro bin en Belli, die allen al een kwar tier aan hun broek hebben en nog slechts op dagsuccessen mogen hopen. Armstrong weet gereputeerde klimmers als Cerezo, Escartin, Guerini, Hamburger, Virenque, Zülle, Bolts, Gaizeüi en Vinokour- ov op zeven minuten en meer. Het is slechts opletten dat er van dat groepje niet stiekem iemand mee- sluipt in de bergen, Armstrong heeft slechts werke lijk gevaar te duchten van het col lectief van ONCE, aangevoerd door Olano, maar ook met Peron, Gonzalez, Perez Rodriguez, Exte- barria en Serrano nog bij de eer ste 27; en voorts van individuen als Dufaux, Casero (met Gonzalez Galdeano ais outsider) en wellicht Tonkov, hoewel die last heeft van een blessure aan het zitvlak. Verleidelijk Het is verleidelijk te gaan specu leren. Zoals vorig jaar bij UÜrich, na de tijdrit in de Corrèze. Ullrich zou zijn tweede Tour gaan win nen. Het pakte anders uit Maar toen was er een Pantani, die de ge le trui kon uitdagen en aanvallen in de .cols, JToën waren eritómri mers, die nu-lijken té -ontbreken^ althans in voldoende perspectief rijke positie staan. Lance Armstong was gisteren te vermoeid om zinvol over de ko mende twee weken te kunnen praten. Móet ook gissen in het on gewisse. Armstrong kent de Tour nog amper. Kent de Tour zeker niet vanuit een positie als leider. Weet niet of het voordeliger voor hem zou uitpakken aan te vallen in het hooggebergte of te verdedi gen. Weet niet hoe het is nog twee weken onder stress te moeten rij den, Weet niet of zijn ploeg - zon der Vaughters! - daar wel vol doende voor is ge equipeerd. ^De-twee dagèn na de rustdag van ^vandaag zullen belangrijk worden voor zijn positie naar eind volgen de week. H&het symbool van de wilskracht, van hoe het mogelijk toch is strijdbaar een ernstige ziekte te overwinnen, hoe de wie lersport karakters vormt - Lance Armstrong kon alleen maar zeg gen dat het goed is geweest dat hij en zijn ploeg een week buiten de stress van de, gele trui zijn geble ven. Maar dat hij hem weer terug heeft, dat vond hij toch wel heel erg mooi. „So does America." De Tour de France 1999 is niet langer open. Maar de deur staat nog wel op een kier. Zie verder pagina 17 Na proloog Voor tijdrit Metz Na tijdrit Metz 59) Kirsipuu 0.40 1) 0.00 11) 4.57 1) Armstrong 0.00 5) 0.54 1) 0.00 2) Zülle 0.07 75) 7.04 (34) 7.08 3) Olano 0.11 6) 1.05 3) 2.33 7) Vinokourov. 0.21 11) 1.15 29) 6.53 12) Dufaux 0.23 16) 1.17 7) 4,19 17) Casero 0.26 17) 1.20 12) 5.01 20) Tonkov 0.28 18) 1.22 13) 5.10 22) Jultch 0.28 20) 1.22 26) Dekker 0.29 22) 1.23 (20) 6.09 27) Jonker 0.32 24) 1.26 (23) 6.20 90) Gotti 0.47 93) 7.44 94) 15.46 (103) Garzelli 0.50 53) 1.44 30) 6.59 (107) Escartin 0.51 f 54) 1.45 40) 7.27 (109) Virenque 0.51 55) 1.45 37) 7.21 (127) Hamburger 0.56 61) 1.50 38) 7.24 0.58 (103) 7.55 (116) 1757 (146) Boogerd 1.02 (108) 7.59 (97) 16.01 RotterdamDe selectie van Feye noord telt de komende weken een aantal nieuwe gezichten. Drie spelers van de Braziliaanse prof club America Futebol Clube uit Belo Hori2onte melden zich van daag in het trainingskamp van de landskampioen in Doorwerth. Middenvelder Fabricio Souza (19) en de aanvallers Somalia Sabino (23) en Alvaro Dos Santos (19) ko men juist nu, na afloop van de Braziliaanse competitie, naar Ne derland in het kader van het sa menwerkingsverband dat Feye noord met hun dub heeft. Het Züid-Amerikaanse trio blijft in elk geval voor een proefperiode van twee weken onder de hoede van coach Leo Beenhakker. „Afhankelijk van hun fysieke ge steldheid zal ue trainer bepaien of ze ook in wedstrijden spelen," al dus manager Hans Hagelstein. Na die periode bekijkt de ciublei- ding welke spelers komend sei zoen voor langere tijd bij Feye noord mogen terugkeren. Het wrak van Michael Schumachers Ferrari wordt na de crash weggetakeld. Foto Max Nash/AP Sitverstone Michael Schumacher heeft bij een crash in de eerste ronde van de Grote Prijs van Groot-Brittanniè op het circuit van Silverstone een dubbele breuk in zijn rechterbeen opgelopen. De tweevoudig wereldkampioen werd gisteravond in een ziekenhuis in Northampton! al geopeerd aan zijn been. Volgens de artsen is de ingreep ge slaagd. In het been is een metalen plaat gezet. „Zijn herstel zal zes weken duren. Hij heeft ver schrikkelijk veel geluk gehad," vond Ferrari-voor- lichter Buchinger. Schumacher vloog met een snelheid van zo'n 200 km uit de eerste bocht. De Duitser knalde tegen de bandenstapel doordat de voorwielen, van zijn Fer rari blokkeerden. Dit werd veroorzaakt door een probleem met de achterste remmen. Schumacher was enkele minuten buiten bewustzijn en werd met een helikopter naar het ziekenhuis vervoerd. „Hij was dood geweest als de banden de klap niet hadden opgevangen," aldus Buchinger. De race was op het moment van het ongeluk al ge staakt. De Canadees Jacques Viileneuve had bij de start mechanische problemen en zijn bolide bleef staan. Wereldkampioen Mika Hakkinen viel in de 36e ronde uit, nadat er een band van zijn bolide was afgevlogen. Zijn ploeggenoot David Coulthard was na 60 ronden uiteindelijk de snelste. Zie verder pagina 19 Metz Michael Boogerd koes tert na zijn mislukte Tourweek een droom. De droom van een zege op Alpe d'Huez, de berg reus die woensdag het eindpunt vormt van de tweede Alpenetap pe. Om in de voetsporen van de laatste Nederlandse winnaar, Gert-Jan Theunisse (1989), te kunnen treden, heeft de kop man van de Rabo-formatie zo ongeveer alles over. „Be win lie ver op Alpe d'Huez dan dan ik alsnog bij de eerste vijf eindig in het eindklassement," Hij keert optimistisch terug in' hotel Campanile even buiten Metz. Samen met zijn schaduw, Mark Lotz, komt hij fietsend van het tijdritparcours. „Voor mijn gevoel heb ik niet slecht gere den. Maar alles doet pijn. Ik heb hetzelfde gevoel als na de etap pezege in Aix-les-Bains in 1996, toen moesten ze mij ook zo on geveer van de fiets dragen." Het was niet zijn parcours ge weest. De eerste helft ging goed, maar op de lange rechte stukken van het tweede gedeelte, waarop de wind hem recht in het gezicht blies, had hij veel prijs moeten geven. Teveel, al wist hij dat nog niet op het moment dat hij zijn fiets bij de mecanicien inlever de. Later, toen de balans werd opge maakt, bleek Boogerd een dra matische prestatie te hebben ge leverd. Op plaats 103 eindigde hij. op 8.56 minuten van winnaar Lance Armstrong. Sprinter Ci- pollini (71ste) was nog 1.15 min. sneller... In het klassement staat de voormalige podiumkandi daat op plaats 97. Michael Boogerd heeft zichzelf niet gespaard in de alleengang over ruim 56 km. Hij heeft geen krachten gereserveerd voor de Alpen. „Een tijdrit rijd je altijd volle bak. Maar het is natuurlijk welandersalsjekort staat in het klassement. Vorig jaar had ik de leiderstrui in de Catalaanse Week. Dan voel jé je zo sterk, ben je 20 geconcentreerd, datje veel meer kunt dan anders. Be versloeg toen Jalabert en eindig-' ^e toen net achter Zülle." Te licht bevonden MichaeTBoogerd is in deze Tour de France gewogen en te licht bevonden voor een podium plaats. In een tijdrit kun je je niet verschuilen. Daarom voor spelt zijn ondermaatse prestatie in de tijdrit ook weinig goeds voor de komende dagen, als we 'zijn' terrein, de Alpen, intrek- km'. Michael Boogerd tast in het duister over zijn mogelijkheden, net zoals ploegleider Theo de Rooy, die slechts een diepe zucht laat horen. Ploegarts Lein- ders heeft geen lichamelijke verklaring voor Boogerds falen, wel een mentale. „Wat kun je verwachten van een renner, die al in de tweede etappe uit het klassement is?" Boogerd is niet alleen in zijn falen. Het zal een schrale troost voor hem zijn dat Ivan Gotti, winnaar van de Ron de van Italië, op. dezelfde uit zichtloze plek 103 eindigde. Maar ook Gotti behoorde vorige week tot de slachtoffers van de cruciale rit naar Saint Nazaire. Hoop doet Boogerd nog leven. „Voor mij is de rit van morgen naar Sestrière heel belangrijk. Klim ik daar met de tien besten naar boven, dan moet ik ook nog bij de tien besten in het eind klassement kunnen eindigen. Maar kom ik daar met bij d e top- twin tig' over de finish, dan hoef ik daar helemaal niet over te pie keren. Morgenavond weet ik dus meer." nu een Droef Eatt*»©n EfJa, noteer mO voor2o'n Naam:.... Adres:.;.- Postcode: Telefoon:...; Bank/glronr.: Plaats: Stuuc deze bon in ëen „nveioozonder oostzëjjetoaar:" Rotterdams Daebls.dAMI .Ï&orir éo Siorvfca "'"It Antwoordnummor 1579, - V0 Rotterdam c

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3