7 Koning: Syrië verlangt naar vrede Israël Beroering en schaamte om vrijspraak neo-nazi Drama in arbeiderskamp Na elf jaar asiel voor labiele vliegveld-ïraniër President Clinton voorziet doorbraak in M-Oosten Zaktelefoon verraadt overspel Italiaanse Ruzie bijgelegd: Mir alsnog bevoorraad India stuurt elitekorps na overval grenswacht Gadhafi gehandicapt Duitse rel om voetbal affaire Oppositie Servië wil 'Mars naar Belgrado' - A-Ï: Noodwet Nrd- Ierland redt het Verkiezingen in Indonesië eerlijk Hoog kwikpeil in voedsel Canada Herbegrafenis voor Stalin Drinkgelag op zee dodelijk Leah Rabin ambassadeur Wapenhandel 'Alfred' leefde en sliep in niemandsland Coupplegers krijgen in Afrika de 'rode kaart' Spoorlijnkiller I Rotterdams Daiflblad i, - - - ~J -m" Rotterdams Dagblad Woensdag 14 juli 1999 Londen Het Britse parlement heeft gisteravond een wet aange nomen voor de spoedige instel ling van een regionaal bestuur in Noord-Ierland. De meerderheid van de parlementariërs verwierp daarbij voorstellen van de Noord- Ierse Unionisten. De protestantse Unionisten, die Noord-lerland binnen het Verenigd Koninkrijk willen houden, hadden wijzigin gen in de noodwet voor Noord-Ier land gevraagd. De wet is na aeht uren van debat ongewijzigd aan genomen. De wetgeving beoogt het vastgelopen vredesproces in Noord-Ierland te redden. Jakarta De waarnemers van de Europese Unie die de verkiezin gen van 7 juni in Indonesië in de gaten hebben gehouden zeggen dat die eerlek zijn verlopen. Zij maken zich wel zorgen over de traagheid waarmee het tellen ver loopt, maar geloven niel dat er daarbij fraude wordt gepleegd. De chef van de waarnemers, Morgan, zei te verwachten dat het tellen zeer spoedig zal zijn afgerond. „De uitslag zal de mening van de bevolking weergeven. Het verkie* zingsproces is eerlijk en contro leerbaarverlopen." Winnipeg In het noorden van Canada stijgt de hoeveelheid kwik in het voedsel sneller dan ooit, soms tot zeven keer <L- na tuurlijke waarde. In ongeveer de helft van de meren bevat vis meer kwik dan goed is voor de mens. Er is1 al geadviseerd in sommige poolgebieden niet meer dan 124 gram vis per dag te eten, ofschoon dit het hoofdvoedsel van de plaat selijke bevolking is. De poolgebie den zijn extra kwetsbaar. Door de kou slaat het kwik neer in het wa ter en de bodem. Moskou De Georgische bewe ging 'Stalin' wil het stoffelijk overschot van de sovjetdictator herbegraven in zijn geboorteland Georgië. De leider van de bewe ging, professor Grigol Oniani, zegt al de toezegging te hebben gekregen van de Moskouse bur gemeester Loezjkov om Stalins overblijfselen weg te halen bij de Kremlinmuur in Moskou. Ook be weert Oniani dat de dochter van Stalin, Svetlana Alliloejeva, volle dig heeft ingestemd met de her begrafenis. Maar de enige die hierover een beslissing kan ne men, is president Jeltsin. Moskou Zeven Russische vis sers zyn gestorven na het drinker» van methylalcohol toen ze op hun treiler in de Beringzee een ge boorte vierden. De giftige drank werd door zestien vissers gedron ken, van wie er vijf binnen twee dagen stierven. De kapitein vroeg daarop via de boordradio om de evacuatie van de elf nog levende bemanningsleden van het schip. Een visser stierf tijdens de vlucht naar de kust en een ander in het ziekenhuis. Jerusalem Leah Rabin, de we duwe van de vermoorde premier Yitzhak Rabin, is kandidaat voor VN-ambassadeur van Israël. Ra bin zei tegen de pers dat als de baan haar serieus aangeboden zou worden, ze hem waarschijn lijk zou accepteren. „Het is een grote uitdaging voor mij." Vol gens Rabin heeft de nieuwe pre mier Barak al in 1995 met haar ge sproken over de functie. Washington In sommige Afri kaanse landen is een AK-47-ge- weer makkelijker verkrijgbaar dan een goede maaltijd. Voor slechts zes dollar wisselt het wa pentuig van eigenaar. Het minis terie van Binnenlandse Zaken in Washington heeft gisteren haar verontrusting uitgesproken over de levendige wapenverkoop aan Afrikaanse landen beneden de Sahara. „De verspreiding van lichte wapens - betaald met geld, diamanten of andere goederen - hebben Afrika's oorlogen niet ver oorzaakt, maar wel verlengd en bovendien dodelijker gemaakt," aldus het rapport. Door Ad Bioemendaal Tel Aviv Volgens koning Abdallah van Jordanië ziet Syrië verlangend uit naar het bereiken van een vredesverdrag met Israël Hij vertelde dat afgelopen nacht aan de bezoekende premier Ehud Barak van Israël Sinds Abdallah zijn in februa ri overleden vader, koning Hussein, is opgevolgd, zyn de be trekkingen tussen Jordanië en Syrië aanzienlijk verbeterd. De Jordaanse koning heeft al een paar maal overleg gevoerd met president Hafez al-Assad. Hij be vestigde wat ook andere recente gesprekspartners van de Syrische leider zeggen, namelijk dat deze vastbesloten is vaart te zetten ach- ter vredesbesprekingen met de regering-Barak. De nieuwe Israëlische premier ar riveerde gisteravond om elf uur in Akaba aan de Rode Zee, waar de Jordaanse koninklijke familie een buitenverblijf bezit. De ko ning was vervroegd teruggekeerd van een privé-bezoek aan Enge land om Barak te kunnen ontvan gen. De Israëlische leider werkt een druk schema van diplomatie ke activiteiten af. Geconsulteerd Jordanië is bang dat het minder zal worden geconsulteerd in het vredesproces omdat het al sinds 1994 een vredesverdrag met Isra el heeft. In zijn gesprek met Abdallah probeerde Barak die vrees weg te nemen met de woor den: „U heeft net zoveel bij te dra gen aan het vredesproces als des tijds uw vader." De koning vertel de Barak dat Syrië, net als Jorda nië, streeft naar een duurzame en rechtvaardige vrede in het Mid den-Oosten. Het grootste deel van hun overleg voerden Abdallah en Barak onder vier ogen. In het gedeelte dat een meer open karakter droeg, beslo ten Israëliërs en Jordaniërs een kanker-hospitaal te bouwen in Naharayim, in het grensgebied tussen de twee landen. Het Peres Vredesinstituut zal bij de uitvoe ring van het project worden be trokken. Naharayim is de plaats waar in maart 1997 zeven Israëli sche schoolmeisjes om het leven kwamen bij een terreuraanslag, uitgevoerd door een Jordaanse soldaat. Overleg Vanochtend is de Turkse presi dent, Süleyman Demirel, in Israël aangekomen voor besprekingen met zijn collega Ezer Weizman en premier Barak. De laatste ver trekt later vandaag naar Washing ton. Voor morgen en maandag staat daar intensief overleg op het programma met president Bill Clinton, De besprekingen zullen in totaal vjjfenhalf uur gaan du- Genua Een bedrogen Itali aan heeft het overspel van zijn vrouw 'live' kunnen volgen dankzij haar mobiele telefoon. De 38-jarige ambtenaar Gio- vanna en haar aanbidder had den tijdens hun liefdesspel on bewust de rediai-toets van haar mobiele telefoon inge drukt Aan de andere kant van de lijn kon de echtgenoot van de over spelige vrouw alle scenes nauwkeurig volgen, Het ambtenarenpaartje dat in een gemeentekantoor in Ge nua aan het vrijen sloeg, was de mobiele telefoon in de jas zak van de vrouw helemaal vergeten. Toen de echtgenoot zijn tele foon opnam, hoorde hij de ge fluisterde liefkozingen van zijn vrouw en haar minnaar. De 41-jarige man stormde ver volgens naar het bijna verlaten kantoor om zijn vrouw met ge weld tot de orde te roepen. De collega's van de vrouw waar schuwden de politie. De minnaar van de vrouw had geluk. Hij was gevlogen voor dat de woedende echtgenoot arriveerde. ren. Voor maandag is een pers conferentie voorzien. De Clintons bieden de Baraks ook tweemaal een diner aan: een privé-etentje op het Witte Huis en een staats banket Na drie jaar van teleurstellende ervaringen met Benjamin Ne tanyahu zijn de verwachtingen in Washington hoog gespannen. Clinton zei gisteren dat de hoop op een doorbraak in het Midden- Oosten hem zo blij maakt 'als een kind met een nieuw speeltje'. Hevig geëmotio neerd draagt een Roemeense bouwvakker z'n anderhalf jaar oude dochtertje naar een zojuist gearriveerde reddlngshellcop- ter. In Roemenië vielen de afgelo pen dagen door hevige regenval en overstromin gen zeker vijftien doden. De bouw vakker woonde met z'n gezin in een kamp bij een dam in aanbouw, op zo'n 300 kilo meter noordwes telijk van Boeka rest. Het kamp werd door de overvloedige re gens en grond verschuivingen Zijn dochtertje dat met een de ken warm gehou den wordt, liep daarbij ernstige verwondingen Op. Foto Tony SaJa- basev/Epa Door Hans Hoogendijk Moskou Het bijna 14 jaar oude Russische ruimtelaboratorium Mix krijgt—zij het met enige vertraging zijn noodzakelijke bevoor rading. De voor van daag geplande start van een Progress-bevoorra- dingsraket met voor Mir essentiële onderde len zal nu waarschijn lijk vrijdag plaatsvin den vanaf het in Ka- zachstan gelegen Rus sische ruimtevaartcen trum" Bajkanoer. Vol gens Russische bron nen hebben de Kazach- staanse autoriteiten die toezegging gedaan. Kazachstan, waarvan Rusland BqjkanoeT least, had een startver bod afgekondigd nadat anderhalve week gele den een Progressraket na de start was ontploft. Delen kwamen op Ka- zachstans grondgebied terecht De twee landen maken sindsdien ruzie over de omvang van de schade en de door de Russen te betalen ver-, goeding. Maar op de-; achtergrond speelt de onvrede in Kazachstan over onder meer de pachtachterstand. Ver der zijn de Kazachen niet vergeten dat in Sovjettijden hun ge bied vaak werd ge bruikt voor alle moge lijke proeven met cata strofale ecologische ge volgen. De Russen voerden maandag de druk op Kazachstan op om het groene licht voor de lancering te geven. Russische ruimtevaart- autoriteiten zeiden dat -als Mir niet snel per Progressraket ven vi- - taal nieuw navigatie systeem krijgt, het ruimtelab oncontro leerbaar kan worden, als volgende maand de driekoppige beman ning terugkeert naar de aarde. Mir zou dan vol gend voorjaar op een willekeurige plek kun nen neerstorten, aldus de Russische experts. Ze willen het oude sta tion zo lang mogelijk draaiende houden, maar geld voor het stu ren van een nieuwe be manning en de verdere exploitatie' hebben ze nog steeds-niet gevon den. Sri naga r India heeft comman do's van een elitekorps naar het oorlogsgebied in Kashmir ge stuurd na een overval van rebel len op een kampement van India se grenswachters. Met de aanval op het kampement sloegen de Pa kistaanse rebellen gisteren op een heel andere plaats toe dan waar in de afgelopen weken werd gevoch ten, in de sector Kargil Het kampement ligt echter in Ba- dipur, 57 kilometer ten noorden van Srinagar, de zomerhoofdstad van de omstreden bergprovincie Kashmir. De overvallers zijn een kleine groep militante Kashmiri's of moslimfundamentalisten uit Pakistan. Zij schoten bij hun overval op het kampement vier mensen dood en namen er twaalf in gijzeling. De vier doden rijn twee grenswachters, een soldaat en. een vrouw. De commando's moeten het In diase leger dat bet kampement in middels heeft omsingeld, helpen de gijzelaars te bevrijden en de overvallers uit te schakelen. De gegijzelden zijn bijna allemaal verwanten van Indiase veilig heidstroepen. Pakistan en India spraken zondag af dat moslixninfïltranten uit Pa kistan zich zullen terugtrekken uit Kashmir. Maar de moslimstrij ders hebben al verklaard daaraan geen gehoor te geven. Op de bijeen komst van de Organisatie voor Afri kaanse Een heid (OAE) In de Algerijnse hoofdstad Al giers poseren de deelne mende rege ringshoofden éen voor eén voor de ca mera. Ook de Libische lei der Moam- mar Gadhafi, sterk verma gerd, steu nend op een kruk en ge huld in de tra drtionele kaf tangeeft ac te de presen ce. Op de bij eenkomst werd vooral over de kwes tie-Congo ge sproken. Foto Michel tuler/AP Door Peter van Nuijsenbuig Berlijn In Duitsland is een schandaal ontstaan over de vrij spraak voor een neo-nazi die een Portugese gastarbeider heeft dood getrapt, Andreas S. had in een bowlingcentrum in Marcklee- berg bij Leipzig met een groep ge lijkgezinde vrienden tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Frankrijk van vorig jaar Duits land zien verliezen van Kroatië (0- 3). De uitschakeling van de 'Mannscbaft' was zo hard aange komen dat Andreas S. besloot rijn gTam te halen op een toevallige voorbijganger. Hij sloeg Nuno Lourenco, een 49- jarige bouwvakker uit het Portu gese Lugar de Sapio-es-Modroes, tegen de grond en trapte woest met zijn met ijzer beslagen laar zen op hem in. Lourenco kreeg een zware hersenbloeding en liep diverse ernstige botbreuken op. Hij lag in het ziekenhuis weken op de intensive care-afdeling en werd tenslotte naar Portugal ge vlogen, waar hij later aan een longontsteking overleed. Zijn muniteitssysteem was door de aanslag verwoest De rechter van de rechtbank in Leipzig sprak Andreas S. na elf maanden voorarrest vrij, omdat er geen „verband zou bestaan tus sen de afranseling en Lourenco's dood". De rechter beriep zich bij de argumentatie van zijn vonnis op het oordeel van de bij de recht bank werkzame arts, Andreas S. had na zijn daad geen enkel be rouw getoond. Tegen zijn kompa nen had hij gezegd: „Als ik een mes had gehad, had ik hem over hoop gestoken." De affaire wordt in Duitsland al vergeleken met de zaak-Nivel, de Franse gendarme die tijdens de WK door Duitse hooligans zo zwaar werd mishandeld, dat hij wekenlang in coma lag en nooit meer volledig zal herstellen. Te gen vier verdachten loopt op het moment ccn proces in Essen. In Portugal heeft het vonnis vol gens het boulevardblad Bild een storm van protest veroorzaakt. Bild citeert met grote instemming het vooraanstaande Portugese dagblad 'Diario des Noticias' dat schreef dat „Duitsland met dit proces eigenlijk een voorbeeld had moeten stellen. Alleen al om het buitenland te laten zien dat neo-na2i's geen kans hebben". Op eigen titel voegt Duitslands meest gelezen krant (oplage vier miljoen) daar aan toe: „Meneerde rechter, u heeft schande over Duitsland gebracht." Door Susannah Patton Parijs Na elf jaar op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle te hebben gewoond is Merhan Kari- mi Nasseri eindelijk erkend als vluchteling. België heeft de 54-ja- rige Iraniër een officiële vluchte lingenstatus verleend. Dat werd tijd, moest ook de Belgi sche consul in Parijs, Dominique Deladier, erkennen. ,Als we eer der hadden geweten in welke situ atie Nasseri verkeerde, hadden we hem al veel eerder kunnen hel pen." De magere Nasseri, een man met lang, vlassig haar, diepliggende ogen en ingevallen wangen, kwam in augustus 1988 zonder pa pieren aan op Charles de Gaulle, nadat een zwerftocht door het bu reaucratische Europa hem niets had opgeleverd. Sindsdien zijn de steeds strenger wordende irnmi- gratiewetten en zijn eigen geeste lijke gezondheid, die ook niet meer zo goed is, er debet aan dat Nasseri vastgekluisterd zit aan het niemandsland van het vlieg veld. Hij slaapt er op een rood, plastic bankje en is, zo zeggen mensen die met hem omgaan, al zeven jaar de terminal niet meer uit geweest. Z'n kennissen zeggen dat de ja ren op Charles de Gaulle zo'n zware wissel hebben ge trokken op de psychische ge steldheid van Nasseri dat 7f eraan twijfelen of hij ooit nog van het vliegveld los zal kunnen komen. „Hij is zo bang om weg te gaan," zegt vliegveldarts Philippe Bar gain. „Hij is hier haast gefossieli- seerd. Het is ook niet normaal en niet gezond om ondergronds in een terminal te leven." De VN-Vluchtelingenorganisatie UNHCR in Brussel heeft Nasseri nu de vluchtelingenstatus ver- strekt. Hij heeft daardoor het recht om per direct naar Belgie af te reizen, waar hem onderdak en psychiatrische hulp zal worden verschaft. Nasseri, die door het vliegveldper- soneel liefkozend Alfred wordt ge noemd, zei erg verrast te zijn toen hem opeens de verlangde pa pieren werden overhandigd. Of hij nu naar België zal ver trekken wist bij nog niet. „Ik heb nog steeds geen paspoort," zei hij. Bo vendien geniet hij op Charles de Gaulle, waar hij door het perso neel dagelijks wordt voorzien van eten, kleding en een zakeentje, enige bekendheid, ook onder de vaste reizigers. „Uiteindelijk zal ik het vliegveld wel verlaten," ver zuchtte de Iraniër. Nasseri werd geboren in het Iraanse Soleiman, dat toen nog onder Brits protectoraat stond. Zijn moeder was Brits, zijn vader Iraniër. Hij groeide op in Iran, maar kwam in 1974 als student naar Groot-Brittanniè. Toen hij na enkele jaren in zijn vaderland te rugkeerde, werd hij gevangen ge zet omdat hij tegen de sjah had betoogd. Daarna werd hij zonder paspoort het land uitgezet. Papieren gestolen Nasseri zocht zijn heil toen in Eu ropa, waar hij van de ene naar de andere hoofdstad reisde in de Hoop ergens politiek asiel tc krij gen. Het UNHCR in België erken de hem in 1981 als vluchteling, maar het koffertje met de papie ren uit Brussel werd gestolen op een treinstation in Parijs. Na zeven jaar pendelen tussen Parijs en Brussel probeerde hij in 1988 naar Groot-Brittannié te vlie gen. Zonder geldige papieren werd hij door de Britse grenspoli tie direct teruggestuurd. De fran se politie arresteerde hem vervol gens na aankomst op Charles de Gaulle, maar omdat hij geen offi ciële documenten kon tonen was er geen enkel land dat hem wilde opnemen. Sindsdien is het Parijse vliegveld zijn huis. Samen met de hem toegewezen advocaat probeert Nasseri nu zijn wettelijke status uit te puzzelen, zoals hij al jaren doet Hij mag naar België. Maar dan zou er een einde komen aan de dagelijkse routine die hij de afgelopen elf jaar heeft opgebouwd: douchen in de cabines van het personeel, schrijven <r» zijn dagboek, dat in middels 8000 pagina's telt, tijd schriftjes lezen en kijken naar wie er zoal langskomen. .Alfred is een deel van het vlieg veld geworden," zegtUte Lamber- ton, die achter de loketten van Lufthansa zit „Hij zal zich nu voelen als een gevangene die na jarenlange detentie te horen heeft gekregen dat hij mag vertrekken. Maar ik weet niet of hij het wel zal redden buiten hetvliegveld." BelgradoDe Joegoslavische op positieleider Djindjic wil binnen twee weken een 'Mars naar Bel grado7 houden om president Milo sevic tot aftreden te dwingen. Dat, heeft hij gisteren gezegd na af loop van een demonstratie van de, oppositie in Jagodina, 110 kilome-' ter ten zuiden van de Joegoslavi sche hoofdstad. Djindjic, oud-burgemeester van Belgrado, staat aan het hoofd van de Democratische Partij, de be langrijkste groepering binnen de Alliantie voor Verandering. Deze beweging leidt de oppositie tegen het bewind van Milosevic. De Servische oppositie tegen' Milosevic krijgt steeds meer aan-' hang. Oppositieleider Vuk Dras-' kovic kondigde gisteren aan dat' rijn partij zaterdag in Kragujevac' een grote demonstratie tegen Milosevic houdt. Hij vindt nu ook dat de president moet aftreden. Draskovic leidt de Servische Ver nieuwingsbeweging (SPO), de grootste oppositiepartij van het land. Tot dusverre had hij zich te gen de protestacties van de Alli antie voor Verandering (SZP) ge-' keerd omdat die te radicaal wa ren. i De organisatie van vrije en onaf-' hankelijk Servische vakbonden (ASNS) heeft alle vakbonden tot een algemene staking opgeroe pen om zo het aftreden van Milo sevic af te dwingen. Volgens de ASNS draagt de Joegoslavische, president de grootste verantwoor delijkheid voor het internationale, isolement van Servië. 4 Arbour Britse forensische experts hebben1 21 stoffelijke overschotten gevon den van mensen die vermoedelijk door Servische soldaten in maart werden doodgeschoten. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Cook zei dat het graf gevonden is in het dorp Celine, ten noorden van de Kosovaarse stad Prizren. Volgens Cook zijn de lijken voor namelijk van kinderen. De rest van de slachtoffers zijn vrouwen variërend van 19 tot 58 jaar en een oudere man. Experts' menen dat de slachtoffers omstreeks 2É maart van dichtbij in een greppel zijn neergeschoten. De hoofdaanklaagster van het Joegosiavië-tribunaai in Den Haag, Louise Arbour, is in Pristi- na aangekomen om onderzoek te doen naar oorlogsmisdaden in Kosovo. Algiers De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid gaat rode kaarten uitdelen aan mensen die coups plegen. Wie dat doet, wordt voortaan in eerste instantie diplo matiek en wellicht ook econo-' misch geïsoleerd. Dat hebben de- leiders van de OAE besloten op de' slotdag van hun top in Algiers. De Algerijnse delegatie, de orga-' nisator van de top, benadrukte' dat er ook gele kaarten zullen ko men, maar kon niet zeggen wan neer die worden uitgedeeld. Het gaat erom duidelijk te maken dat machtsgrepen alleen via de stem bus kunnen plaatsvinden, zei de Algerijn Boualem Bessaieh. De OAE noemde de toelating van Niger en Guinee-Bissau, twee lan den waar dit jaar een coup werd gepleegd, een uitzondering, lrAB we morgen een top hebben en er is een couppleger, dan mag die niet bij ons binnen komen. We zullen hem ook niet uitnodigen," zei een vastbesloten OAE-woord- voerder. Belangrijk onderwerp op de con ferentie was de oorlog in Congo. De Hoge Commissaris voor de. Vluchtelingen, Ogata, verwacht dat het vredesakkoord in Congd, alsnog door de rebellen zal wor* den ondertekend. Washington Een door de Ameri kaanse justitie gezochte crimi neel, verdacht van acht moorden op mensen die nabij een spoorlijn woonden, is in Texas opgepakt^ De 39-jarige Rafael Resendez-Ra-» isorez was wc auionvcucu lange tijd te slim af. Op 2 juni werd hij nog vrijgelaten door. de Ameri kaans grenswacht en de grens met Mexico overgezet, omdat voor een illegale immigrant werd aangezien. Twee dagen erna ver-, moordde hij een 73-jarige vrouw ten westen van Houston. Een dag later een 26-jarige lerares. Vervol gens een 79-jarige man en zijn 51- jarige dochter. Daarvoor zou hij ai vier moorden hebben gepleegd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1