5 Megawati wint verkiezingen in Indonesië 'Huisvrouw Mega' idool der rechtelozen Woede, achter prikkeldraad Pristina werpt Rugova welkomstboeket toe Peking matigt oorlogstoon in conflict-Taiwan Shinlung- stam mag emigreren naar Israël is# i f 8N3» z*% SïtSSfP- Waarheid nabij voor M-Oosten Griekse politie doodt huskaper 'Baretten' actief op Oost-Timor Immigrantenrel bij Barcelona Keurde Botha moorden goed? Jeltsin vlucht Habibie blijft wellicht president Londen luisterde alle gesprekken met Ierland af Vuilnisbakken op slot uit angst voor GIA 3, v v Conservatief Teheran jaagt op studenten Celproblemen Rotterdams Dagblad "***M ft {$K*| S sïs' rjgjj, üf-30 W 8» S' (6 tja Vnjdag 16 juji 1999 Washington De nieuwe Israëli sche premier Ehud Barak en de Amerikaanse president Bill Clin ton hebben gisteren in Washing ton bijna drie uur overleg ge voerd. Beide leiders zijn het roe rend eens dat het vredesproces weer met nieuwe moed en snel moet worden gestart, Het Mid den-Oosten heeft het uur der waarheid bereikt, aldus Barak die zei dat hij bereid was tot een com promis voor de vrede. Hij vertelde Clinton dat hij de komende we ken onderhandelingen wil begin nen met de Palestijnen, maar ook met de Syriers. Ten aanzien van Syrië wil Barak binnenkort „een specifiek initiatief' nemen. Palestra Politiecommando's hebben gisteren met geweld een eind gemaakt aan een twee dagen durende kaping van een autobus in het noorden van Griekenland. De kaper, een Albanese immi grant, kwam by de bestorming om het leven. De vijf overgeble ven gijzelaars zijn ongedeerd. De politie ging een half uur nadat de kaper twee gijzelaars had laten gaan tot actie over. Een comman do die door de achterdeur naar binnen was gekropen terwijl de kaper lag te doezelen, greep hem en de handgranaat waarmee hij gewapend was vast. De politie man kon de granaat naar buiten gooien voor hij tot ontploffing kwam. Vervolgens schoot een scherpschutter van buiten de bus de kaper dood. Dili Slechts enkele Oost-Timo- rezen kwamen vanochtend naar de registratiebureaus van de VN om zich als kiesgerechtigde te la ten inschrijven. De 'blauwe baret ten' van de VN en vrijwiliggers openden vandaag hun tweehon derd registratiekantoortjes die over heel Oost-Timor zijn ver spreid. Indonesië heeft deze week geweigerd de Oost-Timorese bis schop Belo naar de VS te laten -vertrekken. Volgens vrienden wil de Indonesische regering Belo thuishouden om te voorkomen dat hij zich in het buitenland uit spreekt over het refendum op Oost-Timor, emd augustus. Terrassa De politie in het Spaanse plaatsje Terrassa heeft gisteravond ingegrepen toen de monstranten stenen naar een huis, een auto en een café met Ma rokkaanse eigenaren begonnen te gooien. Eerder liep een betoging van 1300 mensen tegen de aanwe zigheid van immigranten uit Ma rokko uit de hand. De betogers nepen leuzen als „Weg met de Moren"gooiden stenen naar Ma rokkaanse etablissementen en sloegen een Marokkaanse jongen het ziekenhuis in. De onlusten vonden plaats in een arbeiders buurt. Terrassa ligt 23 kilometer landinwaarts van Barcelona. Johannesburg De Zuid-Afri kaanse oud-president P.W. Botha is in direct verband gebracht met de in 1985 gepleegde moorden op acht anti-apartheidsactivisten. Dat zegt de Zuid-Afrikaanse Waarheids- en. Verzoeningscom missie. Voormalige leden van po- litiedoodseskaders hebben ver klaard dat de operatie waarbij de acht werden vermoord de goed keuring had van regering en pre sident De activisten kwamen om door handgranaten en mijnen die ze van zwarte agenten van de vei ligheidsdienst hadden gekregen. MoskouBosbranden hebben de Russische president Jeltsin ge dwongen zijn vakantieverblijf in allerijl te verlaten. Jeltsin moest zijn luxe datsja in de bossen van Rus, zo'n 150 kilometer ten noor den van Moskou, verruilen voor een verblijf dat ruim 100 kilome ter zuidelijker ligt. De president was sinds zaterdag op vakantie. x auinBjjOxiuva Jaffna Tamil-rebeUen hebben vanmorgen de gematigde Tamil- politicaP. Kanmarantam doodge schoten terwijl ze boodschappen deed op een groentemarkt in Jaff na, in het noorden van Sri Lanka. De beide aanslagplegers ontkwa men. Door Theo Haerkens Jakarta De Indonesische verkiezingen zijn gewonnen door MegawatiSoekamoputri en haar partij PDI-Peijuangan (Strijd), Dit blijkt uit een voorlopige einduitslag die gisteren bekend is gemaakt door het centrale verkiezingscomité. De PDI van Megawati haalde ruim 33 procent van de stemmen. Regeringspartij Golkar eindigde op de tweede plaats met 22 pro cent van de stemmen. PKB, de partij van moslimleider Abdur rahman Wahid werd derde met ruim 12 procent. Moslimpartij PPP behaalde ruim tien procent en PAN, de partij van moslimlei der Amien Rais werd vijfde met 7 procent Het tellen van de stemmen heeft bijna zes weken geduurd. Het gaat om een voorlopige uitslag, die „theoretisch nog kan worden bijgesteld," aldus comitévoorzit ter Jacob Tobing gisteravond. De verdeling van de 500 parlements zetels is nog niet bekend, behalve dan de 38 'vaste' voor het leger. Vanwege de gecompliceerde ver deelsleutel zal de zetelverdeling zeker tot het eind van de maand op zich laten wachten. Stemmen buiten Java wegen bijvoorbeeld zwaarder dan die van het dichtst bevolkte eiland van de archipel De uitslag werd na veel geharre war bereikt. Op veel plaatsen von den hertellingen plaats. Ook wa ren er nogal wat meldingen van fraude, maar de meeste vertra ging wordt toegeschreven aan on kunde van de mensen die de tel lingen uitvoerden en machtsspel letjes van de deelnemende partij en. Over het algemeen hebben waarnemers de indruk dat de ver kiezingen redelijk eerlijk zijn ver lopen. In de afgelopen decennia zorgde het ambtelijk apparaat voor een 'vlekkeloos' verloop dat steevast eindigde met een dave rende overwinning voor Golkar, het politieke voertuig van voor malig president Soeharto. De winst betekent niet dat Mega wati in november automatisch tot president wordt gekozen. Geen van de partijen heeft een absolute meerderheid. Waarnemers me nen dat de strijd zal gaan tussen LondenDe Britse regering heeft tien jaar lang al het telefoonver keer tussen Ierland en Groot-Brit- tanniê laten afluisteren. Dat ge beurde in de strijd tegen het terro risme. Dat onthulde Channel 4 News gisteravond in een reporta ge. In een torenflat in Capen- hurst, in het noord-oosten van Groot-Brittannië, werden vanaf 1989 tot ongeveer begin dit jaar al le telefoongesprekken tussen Ier land en Groot-Brittannië onder schept. Het raamloze gebouw van dertien etages was volgepropt met apparatuur die telefoonge sprekken kon decoderen en bewa ren. Vervolgens werd de inhoud gescand op bijvoorbeeld sleutel woorden. Inmiddels zijn alle acti viteiten stopgezet. Het gebouw dat eigendom is van het ministe rie van Defensie, is vanaf r.u te koop voor 20 miljoen pond. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken vol stond ermee te zeggen dat de re gering nooit commentaar geeft op informatie van deze aard. BrusselIn België zijn extra vei ligheidsmaatregelen genomen naar aanleiding van dreigemen ten van de Algerijnse terreurbe weging GIA Die heeft gedreigd een bloedbad aan te richten als niet alle in België gevangen zit tende GIA-militanten worden vrijgelaten. De terreurorganisatie had een ultimatum gesteld, dat gisteren afliep. Gerechtsgebou wen, ministeries, trein- en metro stations en andere 'gevoelige' plaatsen hebben extra bewaking gekregen. In de metro zijn alle vuilnisbakken vergrendeld. Rei zigers krijgen het verzoek elk ver dacht pakketje onmiddellijk te melden. Het zwaartepunt van de beveiligingsacties ligt in Brussel Maar ook in Gent zijn extra veilig heidsmaatregelen genomen in verband met de komende Gentse Feesten. de impopulaire Habibie en Mega wati. De president wordt niet ge kozen door de 500 parlementari ërs, maar door het Raadplegend Volkscongres. Dit bestaat uit het parlement en 200 benoemde ver tegenwoordigers: 135 van de pro vincies en 65 van uiteenlopende maatschappelijke groepen. Een groep belangrijke Indonesi sche politieke leiders zal dit week einde al bijeenkomen om te pra- ten oyer de eventuele opvolging van Habibie, Het gaat om PAN- leider Rais, moslimleider Wahid en de gouverneur van Yogjakarta, Sri Sultan Hamengku Buwono. Mogelijk is ook Megawati aanwe zig. Megawati Soekamoputri, de dochter van de eerste president van In donesië, heeft met een ruime meerderheid de eerste vrije verkiezin gen in meer dan veertig jaar gewonnen. Me is de vrouw die het hart van vele kiezers stal, maar zeker niet behoort tot de grote hervor mers in het land? Door Theo Haerkens Jakarta „Het lijkt erop dat het de meeste mensen hier niet kan schelen of de politici die ze steu nen leven als reactionaire aristo craten, zolang hun vaders maar charisma hadden." Niet iedereen in Indonesië is gecharmeerd van Megawati Soekamoputri. De schrijver van het hoofdredactio neel commentaar in het Engels talige dagblad The Jakarta Post luchtte zyn gemoed nadat Mega wati (52) weigerde mee te doen aan een debat tussen presidents kandidaten. Ze vond een openba re discussie 'te westers' en niet stroken met de oosterse cultuur. Het was niet voor het eerst dat Megawati geen zin had zich uit te laten over haar plannen. Ze geeft zelden interviews en tijdens de verkiezingscampagne bood de partijsecretaris de media excuses aan omdat Mega' weigerde vra gen te beantwoorden. Megawati Het ook niets van zich horen toen studenten in mei vorig jaar Soe harto verdreven en evenmin toen in november studenten werden doodgeschoten in de straten van Jakarta. Schade heeft die zwijg zaamheid haar niet gedaan, poli tiek gezien werd ze slapend rijk. Tegenstanders vinden haar poli tiek en intellectueel een lichtge wicht, maar de massa heeft ver trouwen in de vrouw met de mon- tuurloze bril en het moederlijk voorkomen. En daar gaat het om. Strijd Dat vertrouwen dankt Megawati niet zozeer aan haar progressieve ideeën, als aan haar strijd tegen Soeharto. De voormalige presi dent vond haar als voorzitter van de PDI, een afgedwongen samen werkingsverband van christelij ke en nationalistische partijtjes, te lastig en liet haar in 1996 op een congres in Medan afzetten. Dat bleek een vergissing. 'Huis vrouw1 Megawati spande een ein deloze reeks rechtszaken aan, won er een handvol, maar elke zaak bleek een bouwsteen voor haar immense populariteit Methaar martelaarschap werd ze Winnares Megawati, vertrou wen van de massa. Archieffoto GPD een idool voor armen en rechtek> zen. Bovendien geldt Megawati als 'schoon' en vrij van corruptie. Haar belangrijkste agendapunt is bestrijding van honger en ar moede. Ze wil stabiliteit zodat buitenlandse investeerders terug durven te komen. Daarnaast wil ze dat wetten en regels worden nageleefd. Dat betekent dat rech ters onafhankelijk hun werk dGen en de corruptieIndonesië voerde lange tijd de wereldrang lijst aan verdwijnt. Megawati Soekamoputri werd in 1947 geboren als tweede kind van Fatmawati, de derde vrouw van Soekamo, de Indonesische vader des vaderlands die anderhalfjaar eerderde onafhankelijkheid had uitgeroepen. Het was geen ge makkelijke tijd. Megawati werd bij kaarslicht geboren omdat een tropische plensbui op het laatste ogenblik het dak van de kraam kamer vernielde en ook de stroomtoevoer. Hoewel Mega beschermd op groeide in het Merdeka-paleis, weef ze wat tegenslag is. Ze brak haar studie landbouwkunde af toen haar vader in 1965 in onge-' nade viel. Later slaagde ze er evenmin in de studie psychologie te voltooien. Haar eerste echtge noot verongelukte met zijn straaljager toen ze zwanger was. Eenhuwelijk meteen Egyptische diplomaat kon niet doorgaan om dat het overlijdensdocument van haar eerste man zoek bleek. Nu woont ze samen met haar tweede echtgenoot in het zuiden van Ja karta. 21e heeft drie kinderen. Pluriform De PDI van Megawati bepleit een staat waarin ras noch religie een rol spelen. Zelf is ze moslim, maar de PDI telt nogal wat chris tenen en Chinezen, wat de con servatieve moslims een doom in het oog is. Hardliners vinden een vrouw per definitie ongeschikt als president van het grootste moslimland in de wereld. Megawati heeft nogal wat oud militairen om zich heen verza meld die daarvoor overigens toestemming van hun baas vroe gen waardoor het onwaar schijnlijk is dat ze de rol van het leger snel zal indammen. De een heid van het land gaat haar aan het hart, van federalisme moet ze niets hebben. Velen geloven dat zij Indonesië bijeen kan houden, een klus die heel waf stuurmans kunst vergt, want de ellendige - economische situatie heeft de et nische en religieuze spanningen hoog opgejaagd. Megawati heeft grote moeite met de gedachte dat Oost-Tunor mogelijk begin 2000 zijn eigen weg gaat „Megawati heeft charisma, net 'als haar vader," luidt steevast'de; verklaring van haar aanhang als of daar alles mee is gezegcLEen jonge onderneemster kijkt ér wat anders tegenaan: „We hebben be hoefte aan rust Mega-is heel., goed, die praat niet zoveel en is dom. We hebben geen president nodig die van alles belooft, zoals. Amien Rais. We moeten eerston-ï ze schulden afbetalen en daar-is rust voor nodig." - 4, - Indiaanse boeren worden bij hun protestoptocht naar de Ecuadoraanse hoofdstad Quito gestuit door een weg versperring die inderhaast is opgeworpen door het leger. De indianen, afkomstig uit de provincie Cotopaxi, proteste ren tegen de recente prijsver hogingen en probeerden zich gisteren aan te sluiten bij massale protestdemonstra ties In de hoofdstad tegen het 'faknde regeringsbeleid'. De Ecadoraanse president Jamil Mahuad heeft de staat van beleg in het land inmid dels met zestig dagen. Foto Do lores Ochoa/AP Peking/Washington China heeft voor het eerst deze week enige flexibiliteit getoond tegenover Taiwan, Een regeringsfunctiona ris tiet vanmorgen doorschijnen dat Taiwan de gelegenheid krijgt zijn nieuwe politiek van het één- Chinaprincipe uit te leggen. De Chinese media herhaalden van daag niet de oorlogstaal van de af gelopen dagen. Maar de kwestie-Taiwan en de aanvankelijke agressieve Chinese reacties hebben wel voor veel on rust in de regio gezorgd. De aan delenkoersen van Taipei en Hongkong daalden vanochtend sterk, Kranten in Hongkong spe culeerden over Chinese acties. China kan tot bezetting van Tai wanese eilanden overgaan, als Taiwan niet inbindt meldde de onafhankelijke Hongkong Econo mie Times. Andere dagbladen schreven vandaag dat in het zui den van China troepen in staat van paraatheid zijn gebracht. Een woordvoerder van het Taiwanese ministerie van Defensie sprak die berichten echter tegen. Washington waarschuwde China gisteren dat 't het gebruik van ge weld tegen Taiwan met zal tolere ren. „Elke poging om de toekomst van Taiwan te bepalen langs an dere dan vreedzame weg zullen wij beschouwen als bedreiging van de vrede en veiligheid in het westelijke gebied van de Stille Oceaan," zei woordvoerder James Rubin van hét ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren. „De VS zouden zich dat zeer aantrekken. Sterker dan dit kan ik mij niet uit drukken." De VS zien geen ver band tussen de kwestie-Taiwan en China's mededeling dat het de neutronenbom kan maken. China is ook niet van plan de bom tegen „landslieden" in Taiwan te ge bruiken. „Absoluut niet," zei een Chinese diplomaat Door Harald Doornbos Pristina Wie dacht dat Ibrahim Rugova's rol is uitgespeeld in Kosovo, komt enigszins bedrogen uit. Na een afwezigheid van bijna twee maanden, keerde de uit de gratie geraakte onofficiële presi dent van Kosovo gisteren weer te rug naar zijn huis in Pristina. Na acht uur vertrok hij echter weer naar Rome. Tien jaar lang was Rugova het boegbeeld van geweldloos Alba nees verzet tegen de Servische autoriteiten. Zijn controversiële ontmoeting met de Joegoslavi sche president Milosevic op het moment dat Serviërs honderddui zenden Albanezen uit Kosovo wegzuiverden èn zijn oproep aan. de NAVO om de luchtaanvallen tegen Joegoslavië stop te zetten, brachten hem echter in diskre diet. Met name aanhangers van het Kosovo-bevrijdingsleger U£K beschouwden hem daarna als een verrader. Maar na twee maanden van zelf gekozen ballingschap in Italië, stonden er gisteren toch honder den mensen langs de weg tussen Skopje in Macedonië en Pristina in Kosovo toen Rugova in een Amerikaans diplomatiek konvooi langsreed. Op een viaduct hing een spandoek: 'Welkom thuis me neer de president'. In het centrum van Pristina, waar Rugova een ontmoeting had met een topfunctionaris van de Ver enigde Naties, hadden zich op nieuw enkele honderden mensen verzameld die met Albanese vlag gen zwaaiden en riepen: 'Leve Rugova, Leve Rugova'. Een uur later, in een buitenwijk van Pristina waar Rugova een drie verdiepingen tellende villa heeft, was het opnieuw raak. Kin derden heetten de 'president van Kosovo' welkom en wierpen hem boeketten toe. Een groep van 300 mensen scandeerde opnieuw zijn naam. „Ik weet niet precies wat Rugova daar in Belgrado bij Milo sevic heeft gedaan," zei Rugova- aanhanger Hakif Hoxha. „Rugova heeft altijd zijn best gedaan voor Kosovo. Ik vind dat we hem altijd moeten blijven steunen." Tijdens een daarop volgende persconferentie in zijn huis wilde Rugova niet te veel ingaan op die pijnlijke ontmoeting met Milose vic. „Dat was geen samenwerking en die oproep geldt nu niet meer," was het enige wat hij er over kwijt wilde. Wel zei Rugova dat hij hoopte dat de gevluchte Serviers terugkeren naar Kosovo. Ook sprak hij de wens uit dat „alle be langrijke politieke stromingen in Kosovo een evenredige vertegen woordiging krijgen in de interim regering," Hiermee doelde hij op een politieke 'come back' voor hemzelf en zijn partij, de liga voor een Democratisch Kosovo (LDK), die nog altijd een behoor lijke aanhang heeft. Schoen En daar wringt al direct de schoen. De interim-regering wordt namelijk gedomineerd door het Kosovo-bevrijdingsleger UQK. Zij beschouwen Rugova nog altijd als een verrader en willen niet met hem de macht delen. Zo werd Rugova drie maanden gele den door een UQK-reehtbank in Noord-Aibanië bij verstek ter dood veroordeeld wegens zijn sa menwerking met hét Milosevic- regime. Daarom ook duurde het maar liefst vijf weken voordat Rugova weer voet in Kosovo durf de te zetten. Officieel verklaarde het U£K dat hij welkom was, maar velen wa ren en zijn nog altijd bang dat het bevrijdingsleger wellicht een ac tie tegen Rugova zal ondernemen. De aanwezigheid in Kosovo van duizenden NAVO-militairen en vele buitenlandse waarnemers en hulpverleners, maakt het echter moeilijk voor het U£K om van Rugova af te komen. Hij heeft nog altijd de steun van de internatio nale gemeenschap die in hem een alternatief riet voor de veel radi calere rebellen van het bevrij dingsleger. Jeruzalem Israël heeft in begin sel ingestemd met de immigratie van 3000 leden van de Shinlung- volksstam. De Shinlung wonen in het grensgebied van India en My anmar, het vroegere Birma. De or ganisatie Amishav (in het He breeuws: mijn volk keert terug) van de ultraorthodoxe rabbijn Eliyahu Avichayil heeft het voor de stam opgenomen. Amishav houdt zich bezig met het opspo ren van afstammelingen van groepen mensen die uit de zonen van aartsvader Jacob zijn ge groeid. Volgens rabbijn Avichayil leven de 3000 Shinlung „als jo den". Zij moeten zich formeel tot bet jodendom bekeren ora „te kunnen profiteren van de wet op de terugkeer die elke jood in de diaspora in staat stelt naar Israël terug te keren." De Shiniung- stam telt meer dan twee miljoen leden. Driehonderd van hen heb ben zich al, met hulp van Amish av, in Israël en de bezette gebie den gevestigd. De meesten wonen in de joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever, vooral in Kiryat Arba, vlakbij de stad He- bron. Dubai De conservatieve Iraanse geestelijken, die veel overheids diensten in handen hebben, lij ken de pro-democratische demon straties in Teheran volledig te hebben ingedamd. In de straten van Teheran controleren politie agenten identiteitspapieren, op zoek naar verdachte demonstran ten. Rond de Universiteit van Te heran, het bolwerk van pro-demo cratische activisten, was het van daag ongebruikelijk stiL Bij het hoofdkwartier van de ordetroe pen speelden zich hysterische ta ferelen af toen er een bus met op gepakte demonstranten vertrok naar verschillende gevangenis sen in de stad. Moeders van ge vangenen schreeuwden dat ze hun zonen wilden zien en eisten informatie. Studentenleider Ali Afshari zei dat een aantal studen ten nstèren tijdens de betoging vi "vatieve fiindamentalis- ^evoerd. De studenten i' rikaar geslagen zijn en igens aan handen en voeten gebonden in een klaarstaande ambulance gestopt Den Haag De omstandigheden waaronder gedetineerden in Spanje leven, zijn ronduit abomi nabel Dat is de uitkomst van een ondeivnpk van een organisatie voor mensenrechten naar de leef omstandigheden in 24 Spaanse gevangenissen. Overbevolking is één van de grootste problemen. In verscheidene gevangenissen rijn. twee keer zoveel gedetineerden gehuisvest als is toegestaan. Vier of vijf gevangenen delen een cel en „velen slapen op de grond.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1