10 Amerika loopt storm voor Kubricks 'Eyes Wide Shut5 Therapeutische zelfmoordmachme op V2's Wiretap KolkKonsert Delfshaven trekt achtduizend bezoekers Aretha Franklin grootste zangeres aller tijden Ongewoon is juist goed Prijs voor Nederlandse documentaire Brosnan stopt met James Bond Bokser Holyfield in film Spike Lee 1 Rotterdams Dagblad Maandag 19 juli 1999 O Poor Pieter van Lierop Los Angeles In Amerika is sinds afgelopen weekend 'Eyes Wide Shut' te zien, Stanley Kubricks nieuwste film die tevens zijn laat ste is geworden. Aan belangstelling heeft het de eerste vertoningsdagen niet ont broken. Dat zal iets met de geest driftige kritieken te maken heb ben, maar vermoedelijk nog meer met de berichtgeving over het kunst- en vliegwerk dat nodig was om in de VS een keuringscertifi caat voor 16 jaar en ouder veilig te stellen. Ingrijpende beeldmani pulatie was nodig om een or- giescène te ontdoen van voor Amerikaanse ogen ongeschikt ge achte details. Zoiets prikkelde beslist de publie ke belangstelling naar alles wat er dan nog net wél door de beugel kon. Dat moet nogal tegen zijn ge vallen. In de erotische scènes is speciaal met Tom Cruise opval lend kuis omgesprongen. Zijn echtgenote Nicole Kidman geeft aanmerkelijk meer aan de open baarheid prijs. Maar de in Ameri ka nog altijd zo riskant geachte 'frontal nudity' is volledig afkom stig van anonieme figurantes met maskers. Maar wie ooit één film gezien heeft van Peter Greenaway of een gemiddelde Krans cineast zal zeker bij de seksscènes van 'Eyes Wide Shut1 zelfs niet met de ogen knipperen. De in maart overleden Stanley Kubrick was waarschijnlijk de grootste perfectionist die de we reldcinema ooit gekend heeft. Terwijl het voor andere topregis- seurs al een geweldige luxe is om drie maanden over de opnamen van een film te mogen doen, eiste Kubrick gewoon een vol jaar en bezat hij het gezag om die eis af te dwingen ook. Nooit was hij bereid tot concessies. Het is niet voorstelbaar dat, in dien de2e man nog had mogen meemaken dat er keuringsproble men waren met 'Eyes Wide Shut', hij zou hebben gezegd dat men zijn met ultieme precisie gecom poneerde beelden wel even op de computer zou zetten om de dames en heren zodanig opnieuw te rangschikken dat er nergens meer details te zien zouden zijn die mensen overstuur zouden kunnen maken. Toch is dat waar toe zijn zwager permissie heeft gegeven. Door Kubricks overlij- den is de wereld niet alieen van een geniale eigenzinnige cineast beroofd maar lopen we nu ook een rel van jewelste mis. Slippertje Het scenario van 'Eyes Wide Shut' is losjes gebaseerd op Arthur Schnitzlers in 1926 gepubliceerde 'TVaum novelle', die was gesitu eerd tijdens het Wenen van het vorige fin de siècle. Dat is nu het einde geworden van het millenni um in het huidige New York. Tom Cruise speelt een arts die ge trouwd is met Nicole Kic .«an. Weinig lijkt er mis met hun rela tie, totdat ze tijdens een jet set feestje allebei heel dicht in de buurt van een slippertje zijn geko men. Onder invloed van het een en ander slaan ze thuis aan het ontboezemen. En dan laat Nicole zich ontvallen hoe ze ooit hevig ontrouw wilde plegen met een on weerstaanbare zeeman die echter vergat onzedelijke voorstellen te doen. Die bekentenis komt zo hard aan bij Tom dat hij zich op slag ontsla gen voelt van de verplichting tot seksuele trouw aan Nicole. Ver volgens neemt'de film steeds droomachtiger dimensies aan. De jonge dokter wordt bij een ster vende patient geroepen en stuit daar op een vrouw die hem poogt te verleiden. Zoiets maakt hij ge durende een nacht verschillende keren achterelkaar mee. Telkens lijkt Tom onder de verleiding te bezwijken maar dan komt er net iets tussen. Uiteindelijk komt hij terecht bij een sekte waar Vene- tiaanse maskers worden gedra gen en door sommigen ook hele maal niks anders dan Venetiaan- se maskers. Tom wordt bij een or gie betrokken maar valt als in dringer door de mand. Hij dreigt te worden vernederd en gedood, hetgeen op het nippertje wordt verhinderd door interventie van een geheimzinnige vrouw die voor hem haar leven offert. Ontluisterd Daarna is het ontluisterd wakker worden. Wat werkelijkheid is ge weest en wat niet, dat doet er niet echt toe, vond Kubrick op gezag van Schnitzler, die ook arts was en een goede vriend van Freud. Dood en erotiek wonen bij elkaar om de hoek. Elk mens heeft al het goede maar ook al het kwade in zich. Het is de vrije wil die al het verschil uitmaakt. Het zijn geen inzichten waar we van achterover hoeven slaan. Het huwelijk van Cruise en Kidman heeft zijn zoete droomdimensie verloren, maar in plaats daarvan hebben ze - gelou terd en wel - zichzelf en elkaar be ter leren kennen en accepteren. Feitelijk is 'Eyes Wide Shut' dan ook zeker niet de somberste film die Kubrick gemaakt heeft. In fa buleus mooie beelden laat Ku brick je de verzengende kracht voelen van erotische fantasie, seksuele verleiding en tomeloze geilheid die een mens kunnen doen twijfelen over wie er nu ei genlijk de baas is over onze geest, onze verbeelding, onze drijfveren. Wijzelf nauwelijks, zou je menen. Op rationeel niveau scoort Ku brick zijn punten wel, in esthe tisch opzicht eveneens, maar in dramatisch opzicht helaas veel minder. Een ernstig probleem is dat de cruciale louteringscène Nicole Kidman en echtgenootTom Cruise schitteren in Kubricks laatstefif m, die in Amerika werd onderworpen aan een ingrij'pen- de beeldmanipulatie. FotoShizuoKamayashi/AP (waar Cruise wordt veroordeeld en vervolgens gered) op geen stukken na functioneert als de heftig emotionele climax die be doeld moet zijn geweest. Het had een klap moeten zijn die geacht wordt minimaal drie kwartier - de tijd dat film nog voortduurt - na te dreunen. In plaats daarvan houd je het gevoel over dat er veel te weinig aan de hand is geweest om al die tranen en troostende han den van de finale acceptabel te maken, laat staan de wijsneuzige epiloog van Kidman, waar Cruise braaf zwijgend bij staat te knik ken als een schoojjoch dat belooft nog beter zijn best te doen. Als er trouwens iets pijnlijk is aan het kijken naar 'Eyes Wide Shut' - behalve dat je een legendarische regisseur zijn doel voorbij ziet vliegen - dan is het dat Tom Crui se in geen enkel opzicht lijkt op gewassen tegen zijn film- en le venspartner Nicole Kidman. Jeruzalem ,De Nederlandse documentaire JDe Maalstroom - Een Familiekroniek'heeft za- terdag op het zestiende film- festival van Jeruzalem de 'Je- wish Experience'-prijs gewon nen. De jury roemde maker Pé- - ter Forgécs, een Hongaar, voor de gedurfde en abstracte wijze '- waarop 'bij amateurfilmbeel- ,ïden beeft, gebruik! Aan de Oprijs ïs eerigéldbedvag van. on-' geveer vierduizend gulden verbonden. 'Maalstroom' vertelt de 'ge- ,schiedenis van het Neder- '.Jlands-joodse gezin Peereboom aan de hand van de familie- '-■filmpjes van de oudste zoon «Max. Het verhaal begint in d 1933 bij het zilveren huwelijk •^van de ouders en eindigt in 1942, als Max voor het laatst de ■Jcamera hanteert. Hij laat zien 'hoe hemden, lakens en sokken -!voor deportatie naar het kamp Westerbork worden versteld. MDe stomme films zijn boven dien versneden met amateur- - beelden van de familie v, h Ar- thur Seyss-Inquart, dé .ijks- - commissaris in de Nederkm- -,'den ten tijde van de Tweede ^Wereldoorlog, op het landgoed ''CiingendaeL ^Journey to the Sun', een Turks/Nederlands/Duitse co- productie van de Turkse regis seuse Yesim Ustaoglu, kreeg een eervolle vermelding. Londen Acteur Pierce Brosnan geeft zijn rol als James Bond op. Hij is bang dat hij anders zozeer wordt vereenzelvigd met 007 dai hij geen andere rollen meer kan spelen. Volgens de Sunday Times zondag zal Brosnan na de in de cember verschijnende aflevering 'The world is not enough' nog één film maken als 007, Dat wordt dan zijn vierde. Dan is het voor de ac teur (46), die voor zijn vijftigste weer een andere rol op zich wil ne men, welletjes geweest. Door Canis Zijlmans Londen De Amerikaanse bokser Evander Holyfield, wereldkampi oen in het zwaargewicht van de organisaties IBF en WBA, valt binnenkort op het witte doek te zien. Niet kaal, maar met een afro- bol en geenszins als de brave christenzoon waar hij voor door gaat. In de hoedanigheid als boef speelt Holyfield een bijrol in 'Summer of Sam'. de nieuwste film van regisseur Spike Dee, die eerder furure maakte met 'Mal- com X1. De bokser kocht zijn en tree in de cinematografie tijdens een charitatieve bijeenkomst in een kindertehuis in Holywood, waar Spike Lee een scène draai de. Vla een donatie van 16.000 gul den aan het tehuis, kreeg Holy- field een bijrolletje. Rotterdam „Het is net Wie van de drie'. Wil de echte burgemees ter opstaan?" zegt mevrouw G. Bravenboer uit Hoogvliet gierend van de lach, als ze vanaf de kant een blik werpt op de voorste stoel tjes op de drijvende platbodem. Daar zitten op rij oud-burgemees tervan Rotterdam Bram Peperen eega, burgemeester Ivo Opstelten. en echtgenote en 'burgemeester van Delfshaven' Ton Harreman. Als KolkKonsert-presentator Cees-Kunst-en-Kitsch van Dron- gelen Opsteltens echtgenote Ma- riétte Dutilh voorstelt als /me vrouw de burgemeester' is dè ver- waning en hilariteit compleet. Waarschijnlijk door de hoogge spannen verwachtingen na zeer succesvolle optredens van pu bliekslievelingen Wibi Soerjadi, Jaap van Zweden en Daniel Way- enburg - tijdens de twee eerdere edities van KolkKonsert - waren op zaterdagavond zo'n achtdui zend muziekliefhebbers naar de Kolk van Delfshaven getogen. Vanaf een tiental tot de haven toe- ■gelaten schuiten, roeibootjes, ka demuren, balkons en raamkozij nen genoten zij van het concert van pianovirtuoos Igor Roma. De 30-jarige Italiaanse concertpia nist was drie jaar geleden de on omstreden winnaar van het in Utrecht gehouden Internationale Frans Liszt Concours. De tweede prijs werd toen met toegekend om het verschil met de prijswinnaar te benadrukken. Sindsdien speelt Roma voor uitverkochte zalen. In november '97 trad hij vijf keer op met het Nederlands Philhaimc- nisch en drie maanden later bracht hij met het Rotterdams Philharmoniseh Orkest (RPhO) Liszts 'Totentanz' ten gehore. Hierna speelde hij onder meer met het Radio Kamerorkest en het Brodsky Quartet en maakte hij z'n debuut in de serie Meester- pianisten in de Grote Zaal van het hoofdstedelijk Concertgebouw, Nadat het publiek eerst was ver maakt door hoorn- en draaiorgel- muziek vanaf het kleine in de Kolk ronddraaiende molorsloepje De Notendop van Reinier Seijkens beet de veelbelovende Igor Roma zaterdagavond einde lijk het spits af en wel met J.S. Bach. Roma startte met diens 'Toccata in C-klein', gecompo neerd voor klavecimbel in de tijd dat de vleugel nog moest worden uitgevonden. Hierna bracht Igor Roma een drieluik uit Frans Lis zts Yenezia e Napoli', waarbij je de gondels door de Delfshavense Kolk kon horen kabbelen. Na de pauze opnieuw Liszt, maar nu 'Consolation nr. 3 in Des groot'. Later volgden bewerkin gen van muziek van Bach door Liszt en Siloti en afgesloten werd met het lied der wanhoop, angst en wensdromen 'Sonate nr. 7 in Bes-groot' van Prokofiev, dat hij schreef tijdens de Tweede We reldoorlog. Bierpomp Hoewel er technisch niks op het spel viel aan te merken, was de keuze voor Igor Roma als grote trekker voor het KolkKonsert wel licht toch niet zo sterk. Zeker niet Vanaf een tiental tot de haven toegelaten schuiten, roeibootjes, kademuren, balkonsen raamko zijnen genoten de muziekliefhebbers van het concert van pianovirtuoos Igor Roma. 'Wil de echte burgemeester opstaan?' Foto's Victor van Sreukelen als het is bedoeld om 'de Rotter dammer' de concertzaal in te lok ken. De door de concertpianist ge kozen werken waren vaak zwaar, te onbekend en soms te zacht voor een dergelijk laagdrempelig volksfestijn. Zo had Stadsbrouwe- rij De Pelgrim een bierpomp bui ten gezel, waardoor een luidruch tig pratende en soms schaterla chende menigte bierdrinkers het voor het publiek op de kademuur onmogelijk maakte naar Roma te luisteren. „Toch heeft hij een prima tech niek," zegt organisator Yvonne Nesselaar van de stichting Klas- siek@Delfshaven, „maar het kost hem veel moeite om op een ont spannen spontane manier met het publiek om te gaan en het te binden aan de vleugel. Eigenlek het tegenovergestelde van Wibi Soeijadi. Aanvankelijk kwam Ro ma met een nog zwaarder reper toire, maar dat heeft hij op ons verzoek iets aangepast. De pianist was enorm gespannen en onder de indruk van het concert. Hy was achteraf ook totaal uitgeput. Hij heeft nog nooit een openluchtcon cert van een dergelijke omvang en sfeer en op een dergelijke plaats meegemaakt. Dit is toch de mooiste openlucht-concertzaal van Rotterdam. Het KolkKonsert is echt een cadeautje van Delfsha ven voor de hele stad." In tegenstelling tot het optreden van zaterdagavond waren in de zinderende hitte van zondagmid dag de stoeltjes op de drijvende platbodems nauwelijks vol te krij gen. Waterspuit Terwijl het muzikaal kaliber van het optredende RPhO zeker met onderdeed voor dat van Igor Ro ma. De temperatuur liep flink op boven de stalen schuiten en de EHBO had de bezoekers, die voor al van boven middelbare leeftijd waren, gewaarschuwd niet zonder hoofdbedekking de zon in te gaan. Een EHBO-er liep deson danks met een mobiele water spuit rond om oververhit geraakte muziekliefhebbers te verkoelen. Ook op de kades was het aanmer kelijk stiller dan de avond ervoor. Is het doorgaans de regen, die de opkomst bij openluchtevenemen ten drukt; zondagmiddag gooide de zon roet in het reten. „Voor Hoek van Holland," zegt organi sator Yvonne Nesselaar, „stond twintig kilometer file. Tegen het strand kan met die zon zelfs het KolkKonsert niet op. Gisteren was de zon echt onze vijand. De inwoners van Delfshaven, die ik traditiegetrouw vraag tijdens het concertweekeinde te duimen voor mooi weer, hebben dat nu iets te hard gedaan." Aan de muzikale prestaties van het speciale strijkersensemble van het RPhO kon de matige op komst van zondagmiddag in ieder geval niet liggen. De zestien strij kers spelen slechts in Delfshaven in deze samenstelling. Vorig jaar voor het eerst. Hierdoor spreekt men bij het RPhO inmiddels van het Kolkensemble. Mede door verfijnde vioolsolo's van Jolijt Kalkman en Charlotte Potgieter zorgde het strijkersorkest op nieuw voor onvergetelijke muzi kale momenten. De zon, klanken van Vivaldi en de geur van water deden zondagmiddagpresentator Fred van der Hilst zichzelfs in Ve netië wanen. Met klanken van Mozart, Puccini, Vivaldi, Benja min Britten en Antonin Dvorak voerden de strijkers onder leiding van dirigent Hans Leenders het pubhek mee op een muzikale reis door drie eeuwen muziekgeschie denis door heel Europa. Sopraan Monique Krüs, die eerder met het RPhO onder andere het operette concert 'Der Fledermaus' bracht, zong de sterren van de hemel bij Brittens 'Les Illuminations', dat hij componeerde naar gedichten van Arthur Rimbaud. Door Marc Floor Rotterdam Of het nou buiten 30 graden is of niet, een paar keer per jaar wordt er in de donkere ruimte van V2 eens fijnk stilge staan bij de vooruitgang. Onder de titel Wiretap' houdt de Rotter damse nieuwe media-organisatie al sinds vijf jaar mini-congressen, met als centraal thema de relatie tussen technologie en maatschap pij- Gistermiddag was de beurt al weer aan "Wiretap 5.07' ('vijfde jaargang, maand zeven') met als ondertitel 'Tekkie Therapy'. Cen trale vraag daarin: hoe kan (me diatechnologie van nut zqn bij het geven van therapie? 'Wiretap' is bedoeld als platform voor geïnteresseerden in nieuwe media, mediakunst en mediafilo- sofie. V2 nodigt een aantal kun stenaars of deskundigen uit die wat te maken hebben met het the ma van de betreffende Wiretap, laat die hun verhaal doen, om ze vervolgens met het publiek in de bat te laten gaan. En wat V2 be treft kunnen de gasten, die vaak internationale faam in hun disci pline hebben, meteen opgenomen worden in het Y2-netwerk'. Hoewel de 'Wiretap'-serie is opge zet als congres voor specialisten althans voor mensen die behoor lijk zijn ingevoerd in de wereld van nieuwe media en mediafiloso- fie zijn de thema's interessant genoeg voor een breed publiek. Technologie is tenslotte een on misbaar bestanddeel van het he dendaags Wen en zal in de toe komst alle' \aar een grotere plaats inner. De relatie tussen technologie en therapie is ook zo'n onderwerp dat breed kan boeien. Daarom is het zo jammer dat de eerste spre ker van gistermiddag, docent wijsbegeerte bij de Erasmus Uni versiteit Henk Oosterling, een verhaal hield wat volledig binnen zijn eigen universum viel. Oosterling wierp interessante vra gen op als 'heeft het spelen van gewelddadige videogames een therapeutische werking of juist niet', maar doorspekte zijn ant woorden zo rijkelijk met termen als 'transcendentale subjectivi teit', 'materieel substraat' en 'd( anticipatie van de realiteit' datje de draad snel kwijtraakte. Zelfs V2-direeteur Alex Adriaanssens, zelf bepaald niet vies van het ge zwollen taalgebruik dat blijkbaar eigen is aan het debat over nieu we media, keek lichtelijk ontwor teld in het rond. Amsterdams experimenteel kun stenaar Erik Hobijn was naar Rot terdam gekomen om in het kader van het thema zijn potentiele zelf moordmachine toe te lichten. Ho bijn, verantwoorlijk voor de vuur- spuwers die de recente begrafenis van collega-kunstenaar Peter Gie- le oplichtten, is veel bezig met 'hoe je jezelf kan beschadigen'. Hij vervaardigt geen apparaten die het leven kunnen redden of verlengen, maar die dat juist kun- ften bedreigen. Volgens Hobijn kan de geest leren van de ervaringen van het li chaam en dus heeft hij een machi ne ontworpen, die nog het best is te omschrijven als een vlammen werper en een mini-podium. De bedoeling is dat een vrijwilliger, gelukkig nog wel van top tol teen ingesmeerd met onbrandbare pasta, op het podiumpje gaat staan en mag wachten tot er een flinke vlam op hem wordt afge- spuwd. Iets van een bijnadood-er- vanng dus, maar of dat nou zo therapeutisch is? Derde gast Eric Davis, Ameri kaans cultuurwetenschapper, verhaalde tot slot nog wat over de zelftherapie van New Age-bewe- gingen. Helaas was zijn relaas van een even stellige vaagheid als voorganger Henk Oosterling. Da- vis bedient zich van behoorlijk wat 'vakpraat', bouwt zijn verhaal associatief op, en heeft het veel over 'het zelf en 'de ziel'. Het zou zo aardig zijn als Wiretap, wat zulke interessante en actuele materie als onderwerp heeft, wat meer zou doen aan de toeganke lijkheid. Nieuwe media en tech nologie zijn zo makkelijk op te hangen aan alledaagse voorbeel den en wie het, nadat V2 een plaats heeft gekregen achter de deuren van het publieksgerichte beeldinstituut, nog heeft over 'po sitionering', 'exploreren', en 're- flectiviteit' mag van mij voor de vlammenwerper van Hobijn wor den gezet. LondenAretha Franklin is de grootste zangeres aller tijden, zo meldt het Britse showbizzpers- bureauWENN. De Amerikaanse souldiva CThink') krijgt déze onderschei ding op basis van een enquête die het satellietstation YH-1 heeft gehouden onder artiesten, schrijvers en sleutelfiguren in de muziekindustrie. De top-tien brengt Tina Turner op een eervolle tweede plaats, gevolgd door Janis Joplln, Bon nie Raitt, Joni Mitchell, Billie Holllday, Chrissle Hynde, Ma donna, Annie Lennox en Carole King. Opvallend is dat recente succesvolle zangeressen als Ce line Dion, Mariah Carey en Lau- rynn Kill geen plaats in de ere galerij is gegund. artiest Victor de Boo b u m Made by Mates I a b o Disckusfaistr. Ciavicenter 49:29 min. Ongebruikelijke samenstellingen van jazzgroepjeskom je steeds vaker tegen. Het altijd onmisbaar geachte ritmetrio van piano-bas-dnuns is in eens niet meer nodig. Drums werden al eerder incidenteel weggelaten: in periode dat Chet Baker alleen nog maar heel zachtjes op zijn trom pet kon blazen, kon hij een druktemakende slagwerker wel missen. Nu blyven ook piano en bas al thuis. De Nederlandse drummer Victor de Boo speelde een cd vol met slechts saxofonist Dale Barlow en trompet tist Scott Tinkler, beiden uit Australië. Een originele samenstelling, ver weg van de gebaande paden. Het trio met alleen drums levert een bijzonder helder en droog geluid op, waarin voor de twee blazers geen veiödiuilen meer mogelijk is. Ze hebben daar trouwens ook geen behoefte aan, want ze spelen bijzonder overtuigd van zichzelf en dat is terecht. Tinkler zoals zijn achternaam klinkt intuïtief, vederlicht en huppelend, Barlow zwaarder en meer 'tra ditioneel'. De Boo is in Nederland nauwelijks bekend als jazzdrummer. Maar hij betoont zich als origineel en beperkt zich verre van het tikken van de maat. En natuurlijk laat hij regelmatig via zijn bass-drum van zich ho ren. Peter van Eijkelenburg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2